KINDERWAGEN Gebrs. BRüNING MODERNE WIEGEN v.af 10.90 AGENDA. Roomboter is opnieuw verhoogd- OÜIZE MODEL LUIERMAND UITZETTEN Nieuwe Rijn 8-10. BUITENLAND. Vxij dag. Pieterskerk gracht 9: Ledenvergadering afd. Leiden Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis". Half negen. Zaterdag. .Volksgebouw: Dansavond. 8 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddagg van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg; Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks le 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdag9 matinée te 2 uur. „Rejo-thcater", Haarlemmerstraat: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée. Stadszaal: Tot 20 October hongerkunste naar Wolly. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 October waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, tel. 435. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. RECLAME. Van Roomboter niet ie onder scheiden en de helft jjoedltooper is DE GRUVTER's hoogfijne Me lange. Slechts 80 cent per pond. Plantenboter slechts 60 cent per pond. Alleen in DE GRUYTERS's winkels! 8195 brekkigen toestand dit niet zelf kan voort bewegen, doch daartoe de hulp van een ander behoeft. .Wanneer een op de voorgeschreven w(jze aangebracht belastingmerk bedekt is door een kleedingstuk, mand of ander voorwerp, behoort het opmaken van proces-verbaal te worden nagelaten, doch den berijder van het rjjwiel moet worden opgemerkt, dat hjj het aan zichzelf to wijten heeft, indien hjj tot stilhouden mocht gedwongen zijn. Zoolang het tegendeel niet is beslist, moet evenwel worden aangenomen, dat een rjj- wielbelastingtnerk, dat bedekt is met een laag lak (veroorzaakt door het lakken van het rijwiel), waardoorheen de kleur van het merk niet achtbaar is, niet overeenkomstig het voorschrift van art. 2 der wet aan het r(jwiel is bevestigd. Evenmin is dit het geval, indien het merk op een zoodanige wijze is bevestigd, dat het middengedeelte of een der helften door het bevestigings- voorwerp is bedekt. Een merk, waarvan een stukje ontbreekt, is, niet als geldig aan te merken. Het is geoorloofd het merk door middel van een riempje, touwtje, metalen draadje of dergeljjk hulpmiddel aan het stuur van het rijwiel te hangen, zulks met het oog merk het bij niet gebruik van bet rijwiel gemakkelijk daarvan te kunnen verwijderen. Het niüeenen van merken is geoorloofd, behalve van die, welke kostelo 03 zijn ver strekt; deze mogen enkel door den aan vrager worden gebezigd. Buitenlanders, die in het bezit zijn van een kaart Rijwielbelasling no. 4, mogen daarmede herhaaldelijk de grens overschrij den, zonder dat deze haar geldigheid ver liest. Er bestaat bezwaar tegen het doen afgeven bij elke binnenkomst van een nieuwe kaart, daar de grensontvangers hierdoor noodeloos van ander werk worden afge houden. De geldigheidsduur eener zoodanige kaart is niet beperkt tot het tijdvak van 3 maan den na den dag der uitgifte, daar immers slechts wordt vereischt, dat de bezitter telkens niet langer dan 3 maanden achter een hier te lande vertoeft; van een osnmaal afgegeven kaart kan, zoolang overigens niet de grond voor vrijstelling van belasting is vervallen, gedurende het gehede kalender jaar gebrutk worden gemaakt. Buitenlanders behooren, met Betrekking tot de uitvoering der Rgwielbêlastingwet, zoo weinig mogelijk te worden bemoeilijkt. In het algemeen kan een nauwgezette con trole op do naleving der wet worden beperkt tot die buitenlanders, waarvan bekend is, dat zij voor hun beroep of om andere redenen geregeld binnen het Rjjk komen. Het protocol van Genève. Het „Hdbl." verneemt, dat onze Regee ring overweegt het protocol voor de vreed zame beslechting van internationale ge schillen, dat in de jongste Volkenbondsver gadering is vastgesteld, wel te doen mede tcekenen, doch onder een zeker voorbe houd, waarvan de formuleering nog niet is vastgesteld. „De Re*..bode" schrijft: Naar wij uit zeer betrouwbare bron ver nemen, staat onze Regeering tamelijk scep tisch tegenover de jongste besluiten, in Ge nève genomen inzake de kwesties: ontwa pening, arbitrage en veiligheid. De reden, waaron onze vertegenwoordiger in Genève niet onmiddellijk het protocol ge- teekend heelt, vindt haar aanleiding in de bezwaren, die onze Regecring koestert tegm de bepaling, dat Nederland gedwongen zou kunnen worden zijn neutraliteit prijs te ge ven bij een eventueel conflict tusschen den Volkenbond en een Slaat, die zich niet aan arbitrage zou willen onderwerpen. Dit bezwaar geldt te meer, wijl Nederland indertijd onvoorwaardelijk tot den Volken bond is toegetreden, in tegenstelling met Zwitserland, dat aan die toetreding de voor waarde verbond, dat het zijn neutraliteit nimmer behoefde prijs le geven. Toch is de Regeering, ondanks dit scep ticisme en deze bezwaren, in beginsel be- RECLAMB. in alle kleuren verkrijgbaar GROOTE SORTEERING COMPLETE 8241 reid het verdrag te ralificeeren, maar zal daarbij trachten een voorwaarde te bedin gen, waardoor de Nederlandsche zelfslan- digheidspoliliék zooveel mogelijk behouden blijft. De vliegtocht Nederland—Indië. Het comité Vliegtocht Nederland—Indië heeft gisteren te Amsterdam een vergade ring gehouden ter bespreking van de ver anderde situatie na de ontvangst van het telegram van Guilonard. In de vergadering van de vorige week was men algemeen van oordeel, dat de tocht eerst in April van het volgend jaar opnieuw gemaakt zou kunnen worden en eigenlijk had men reeds daartoe besloten. Nu echter Guilonard geseind heeft, dat het mogelijk is, nog vóór 15 November met het herstel van het vliegtuig gereed le z£n, heeft men gisteren de maatregelen overwogen, die getroffen moeten worden voor een tijdig vertrek. Reeds gisteravond of vandaag zou de nieuwe motor per snelste gelegenheid, onder geleide van eigen per soneel naar Sofia worden gezonden. Het Nederlandsch personeel zal den motor in het vliegtuig monteeren. Spoedig daarna zullen do nieuwe onderdeelen, ter vervan ging van de beschadigde stukken, volgen. Ér zal met grooten spoed aan de herstelling van het tqestel worden gewerkt. Men acht het vrq zeker, dat de tocht van de plaats, waar de noodlanding is geschied, nog vóór 15 November kan. worden voortgezet. Het ligt in het voornemen van bet comité, om, zoodra hét geld daarvoor bjeen is„ een reserve-motor aan te koopen en deze naar Britsch-Indië te laten transporteeren. l Bij informatie aan het Departement van Buitenlandsche Zaken vernam het „Hbl.", dat daar nog niets bekend was van een bezoek van het Engelsche Koningspaar in het voorjaar van 1925, gelijk door een Engelsch blad was bericht Volgens ,,Tidens Tegn" zal H.M. dc Koningin het volgende jaar een bezoek bren gen aan Spitsbergen en de Nederlandsche nederzetting Barentszburg aldaar. Voor het monument, dat te Doorn zal worden opgericht voor wijlen prof. dr. J. van Leeuwen Jr., is reeds een bedrag toe gezegd, dat de als minimum gestelde som overtreft. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau P. J. Kroon, voorzitter van het college van regenten over de Rijkswerkinrichting te Hoorn; is bevor derd tot officier in de orde van Oranje-Nas sau F. B. Deurvorst, directeur der N.V. Ijzergieterijen en Emailleerfabrieken Die- penbrock en Reigers, te Ulft, gemeente Gendringen; is aan C. J. Sterk, op zijn ver zoek, met ingang van 1 November, eervol ontslag verleend als burgemeester van Stad aan 't Haringvlietis aan mr. L. W. C. van den Berg, op zijn vèrzoek, eervol ontslag ver leend als lid van het college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft, onder dankbetuiging; is met ingang van 16 Octo ber opnieuw benoemd tot lid en voorzitter van het college van curatoren van het Ko ninklijk Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut prof. dr. H. Haga, te Zeist; is aan P. J. Kroon, lid, tevens voorzitter van het col lege van regenten over de Rijkswerkinrich ting te Hoorn, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend, onder dankbetuiging, en is benoemd tot voorzitter van gejoeld college G. Scholten lid van het college; is met in gang van 1 December, aan J. V. Ceulen- op zijn verzoek, wegens gezondheidsrede nen, eervol ontslag verleend als referenda ris bij het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, onder dankbetuiging; is met ingang van 16 October, aan J. J. P. A. van Welt Jr., te Hoorn, tijdelijk verblijf houdende te 's Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Rijkszuivelvisi- teur le klasse; is aan den eervol ontslagen schrijver op jaarloon J. F. van Dussel dorp, van het Departement van Oorlog, de eeremedaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, verleend. Met een extra-trein, die om 2 u. 20 m. te Amsterdam aankwam, zijn gistermid dag de Amerikaansche spoor wegmannen uit Rotterdam aongekbmen. De locomotief was versierd met de Amerikaansohe en Neder landsche .vlaggen en werd bestuurd door ingenieur Krayenhoff, een zoon van baron Krayenhoff, van de Nederlandsche Spoor wegen. 5 Ter ontvangst was o.a. op het perron aan wezig mr. von Baumhauer, secretaris van de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel. In negen groote toorauto's, aangeboden door Lissone, met Amerikaansche vlaggetjes getooid, maakten de gasten een rondrit door de stad. Zij brachten een bezoek aan het Rijksmuseum en aan de diamantslijperij van de firma Ascher. Daarna werd hun in hefc theater Tu- schinski een thee aangeboden, waarbij ver schillende films werden vertoond. Een twin tig Javanen dienden de thee jond. Bijzon dere geestdrift verwekte het feit dat er reeds een. opname was van de aankomst der gasten te' Hoek-van-Holland, Rotterdam en zelfs Amsterdam. Baron Krayenhoff hield in zijn functie van voorzitter van het comité van ver- keerspropaganda in Amerika, welk comité werkzaam is onder de auspiciën van de Ne derlandsch-Amerikaansche Kamer van Koop handel, een-korte toespraak. Na de thee in Tuschinski konden de Ame rikanen zich begeven naar de Grooto Club of de Industrieel© Club, die hun gastvrij heid boden, dan wel naar de badinrichting op den Heiligenweg, ten einde zich te ver- frisschen. Anderen prefereerden de gele genheid om het typische oude proeflokaal- fcje van Wynand Fockink in de Pijlsteeg te bezoeken. Daar werd den heeren een kruik je jenever en den da.mes een fleschje likeur aangeboden. 's Avonds had in de nieuwe danszaal van Krasnapolsky een feestmaal plaats, .aangeboden door de Stoomvaartmaatschap- pij „Zeeland." De tafel was versierd met bloemen uit Aalsmeer, aangeboden dóot het comité van de Bloemententoonstelling 1925 tc Haarlem. Naast ieders bord lag een her- inneringsmedaille van de Edelmetaalbedrij- -ven te Utrecht. De zaal was met de i|Lme-, rilcaanschc en Nederlandsohe vlaggen ver sierd. 235 personen namen aan den maal tijd deel. Tot de aanzittenden behoorde wethouder Wibaufc, als vertegenwoordiger van het gomeontebestuur van Amsterdam. Bij het begin van den maaltijd voerde het Zeeuwsohe arcapella-koor in Zuid-Beve- landsch kostuum twee zangnummers uit. Daarna heeft een strijkje o.m. de volkslie deren gespeeld. Namens de Stoomvaartmaatschappij hoeft de president van het college van commis sarissen, de heer Th. de Meester, de gas- ten toegesproken. Baron Krayenhoff voer- I de het woord mwnens dte Nederlandsche j Spoorwegen, de heer Sussdorff, Amerikaan sche zaakgeV-istigde, wekte zijn landgenoo- ten op tot een bezoek aan Nederland, ook omdat het een van de toegangspoorten tot Europa voor den Aimerikaansohen handel is. Ten slotte dankte de heer W. B. Callo way, de voorzatter yan de Federatie van Amerikaansche spoorwegmannen, voor de hartelijke ontvangst. Om 9' uur' 'zijn de spoor wegmannen per extra-trein naar Berlijn vertrokken. De arrondissementsrechtbank te Am sterdam heeft, ter vervulling van een vaca ture van rechter in haar college, de vol gende alphabetische lgst van aanbeveling opgemaakt; mr. dr. B. do Gaay Fortman, Techter in «de arrondissemants-rechlbank te Dordrecht; mr. Th. Maassen, rechter in1 de arrondissements-rechtbank te Alkmaar; mr. P. F. Swagennan, substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank ts Amsterdam. De najaarsvergadering der Ned. Zen- din gs vore eniging is. te. Rotterdam gehouden. Na een bidstond, geleid door zendingsdirec- tor Rauws, werd de vergadering geopend door den voorzitter de. De Zwart, van Sche- veningen. Na verschillende huishoudelijke werkzaamheden kwam aan de orde het fi nancieel overzicht der N.Z.Y. en der zes corporaties. De N.Z.Y. ontving tot 1 Octo ber ongeveer f S3.000 vóór 1 Januari is. nog noociig ongeveer f 75.000. Voor de zes corporaties kwam in tot l October ongeveer f 354.000. Noodig is dus nog tot 1 Januari ongeveer f 470.000. Hier van is een gedeelte gedekt door nog te verwachten inkomsten, paaj begroeting on geveer een klein© twee ton. De week van gebed en toewijding en offer zal bet ove rige moeten brengen. Aangedrongdn wordt op krachtig© actie door- de afdeelingen en leden der yereenigingu Door de brs. v. d. Weg en Woortman worden mededeelingen gedaan over West-Java2 Er is zegen op den arbeid. De medische zending is in den lóóp der jaren uitgebreid. De ziekenhuizen in Bandoeng, Tjideres en Djoentikebon voor zien in groote behoefte, en zijn een krach tig middel voor evangelisatiewerk. De col portage neemt toe, mede door Amerikaan- sche hulp. Het werk heeft telkenmale ze genrijke resultaten. Na uitvoerige bespreking wordt door de vergadering besloten het orgaan der Veree- niging voorloopig te laten bestaan.- Later zal een definitieve beslissing genomen wor den. In September hebben de Rijksmiddelen f 35.7 millioen opgeleverd, of f 039.000 min der dan verleden jaar. De rijwielbelasting, die voor deze vergelijking buiten beschou wing bleef, maakte echter juist het nadee- lige verschil goed. Sedert 1 Januari is er nog een vooruitgang van f 8900 tegenovor verleden jaar, waarbij dan de rijwielbelas ting komt met f 5-233.pOO. Naar men ons mededeelt, is voor het uurwerkmakersbedrijf 1 besloten tot het in voering van een bekwaamheidsdiploma. Dit besluit is genomen, nadat een commissie uit de Bonden een rapport heeft samenge steld, waaruit de mogelijkheid voor de in voering daarvan werd aangetoond. Als over gangsmaatregel zullen tot 1927 diploma's worden uitgereikt aan personen boven een vastgestelden leeftijd, nadat uit een schrif telijk onderzoek is gebleven, dat zft vol doende vakkundige bekwaamheid bezitten. Voor hen, die beneden dezen feeftjjjd zijn, is een examen noodig. Op vragen van mevrouw Bakker_Nort betreffende ongelijkheid ten aanzien van de berekening van het koersverschil tusschen den Nederlandschen en den Indischen gulden bij verzending van postwissels uit Indië naar Nederland en omgekeerd, heeft de Minister van Koloniën geantwoord: Inderdaad wordt in Nederlandsch-Indië btf het verzenden van een postwissel naar Ne derland met het koersverschil tusschen den „Nederlandschen" en den „Indischen" gul den rekening gehouden, terwijl daarentegen in Nederland bij verzending van een post wissel naar Indië daarmede geen rekening wordt gehouden. Dit laatste houdt verband met de bestaande regeling, volgens de hier te lande plaats vindende verrekeningen we gens den postwisseldienst tusschen de Ne derlandsche en de Indische postadministra- tiën tegen den pari-koers plaats vinden. Op grond van de overweging, dat deze regeling tot minder billijke gevolgen leidt, is de ondergeteekende met zijn ambtgenoot van waterstaat in overleg getreden, ten einde daarin zoodanige wijziging te brengen, dat ook hier te lande» voortaan de koers van den dag kan worden gevolgd, zonder dat de postdienst daarbij schade heeft. UIT NED. OOST-INDIE, Aardschuiving. WELTEVREDEN, 15 Oct. (Aneta). Bjj een aardschuiving in een tinmijn op Billiton zijn tien Chineezen gedood en elf gewond. DE ALGEMEENE TOESTAND. In afwachting, Momenteel blijft de wereld in afwachting. Naar den uitslag der verkiezing in Enge land, naar den afloop van de politieke vech- terijen in Duitschland, ja naar wat niét al, In afwachting DUITSCHLAND. De crisis staking te Keulen. In de groepsvergadering van het centrum is eenparig vastgesteld, dat de partij de po ging tot vorming eener regeering op breeder grondslag als mislukt beschouwt. De partij verzoekt dus den rijkskanselier, in wien zij haar volle vertrouwen uitspreekt, geen mid delen beproefd te laten en desnoods een be roep op te doen op het volk. De rijkskanselier ontving de leiders der coalitiepartijen, en constateerde dat verdere onderhandelingen met de Rijksdaggroepen over de regeeringsuitbreiding geen doel meer zouden hebben. De regeering behoudt zich dan ook verdere besluiten voor. Dus nu Rijksdagontbinding 1 Maar dat is er nog zoo zeker piet. Het „Hbld." ver neemt n.l. over den gehouden kabinetsraad: Naar wij vernemen, bleek dat de meerder heid van do kabinetsleden, waaronder Sfcre- semann, wéinig of niéts voelden voor een ontbinding van den rijksdag Andèrzijds echter hebben de ministers, met uitzonde ring alleen van den rijkskanselier dr. Marx, ook heel weinig lust om te demissioneeren vooral S-tresemnnn scheen heel erg aan zijn zetel te kleven. Eigenaardigerwijze schijnen ,de partijen, die eerst het dapperts op de rijksdagontbinding hebben aangedrongen, thans, nu deze, ontbinding bijna onvermij- deijk schijnt te zijn geworden, er angst voor te hebben gekregen. Men zou daarom deze ontbinding zoo mogelijk willen vermijden. Urenlang trachtte het kabinet een uitweg uit het moeras te zoeken, en een oplossing té vinden, waardoor men zoowel de kool als de geit zou kunnen sparen, maar men ging tenslotte uiteen, zonder een dergelijke pplo8ing te hebben gevonden. Heden zal de kabinetsraad worden voortgezet. De havenarbeiders te Keulen hebben be sloten de uitspraak van het scheidsgerecht voor het transport en expeditiebedrijf en de daarbij toegestane loonsverhooging niet te erkennen en tot staking over te gaan. FRANKRIJK. De verhouding lot Rusland. De commissie onder voorzitterschap van de Monzie heeft rapport uitgebracht over de kwestie der erkenning de jure van de sovjetrepubliek. Men zal nu waarschijnlijk de volgende procedure volgen; Herriot zal een telegram zenden aan Ry- lcoff, waarin Frankrijk de sovjetregeering de jure erkent zonder een enkel Vooroe- houd of voorwaarde. Dit telegram zal ge volgd worden door een nota, waarin de Franscbe regeering haar standpunt zal uit eenzetten tegenóver de verschillende pro blemen, welke dan met Rusland moeten geregeld worden. In dien brief zal de Fransche regeenng mededeelen, dat zij de sovjetregeering voor de opvolger houdt vart de tsaristische regee ring en alle verplichtingen van deze laatste dus overgegaan zijn op de tegenwoordige Russische regeering. I>eze wordt dan ver der uitgenoodigd tot het zenden van gedele geerden naar Parijs ten einde te beraadsla gen over de regeling der Russische verplich tingen in verband met de gewichtige ver anderingen, welke er in den laatsten tijd hebben plaats gehad. Te Parijs zal er dan ook onderhandeld worden over eon handelsverdrag. De Mon zie zal aan het hoofd staan der Franscho delegatio. Zoolang de kwestie der schul den en der schadevergoeding niet geregeld is, blijven alle maatregelen van kracht, wel ke Frankrijk genomen heeft ten einde de rechten der Fransche crediteuren te waar borgen. Wat het vraagstuk betreft der Russischo emigré'8, die niet verkiezen naar Rusland terug te keeren, daarover zal de Fransche regeering zelf beslissen en de naturalisatie zooveel mogelijk vergemakkelijken. De Fransche vorderingen bedragen 18.316 millioen gouden franken. Dit bedrag is sa mengesteld uit 1. Russische effecten van voor den oor log: 11.286 millioen gouden franken 2e. schadevergoeding voor verlies van Fransche industrieën enz. in Rusland, die tijdens den oorlog of de revolutie verwoest zijn of later genationaliseerd: 7.048 millioen gouden franken. Frankrijk lieeft van zijn kant beslag ge legd op de volgende bezittingen van den Russisch en staat lo. het goud, door Rusland aan Duitsch land betaald krachtens het verdrag van Breet-Litowsk, en door Duitschland aan de geallieerden overgedragen (van de 48.000 K.G. goud is nog slechts 8 millioen dollar over) 2o. deposito's van het Russische ministe rie van Financiën en de Russische Staats bank bij eenige Fransche bankinstellingen (ruim 345 millioen francs), welke krachtens een circulaire van de Fransche regeering onopvraagb.iar waren geworden 3o. Oorlogsschepen, welke thans in Bi- zerta liggen. 4o. Russische genationaliseerde handels schepen, welke echter door de vroegere eigenaars naar Frankrijk zijn verkocht. Op het gebouw van de Russische legatie te Parijs is ook beslag gelegd. Zoodra de betrekkingen hersteld zijn. zal dit echter weer ter beschikking gesteld worden van de Russische regeering. ENGELAND. Ee veikiezingsactie. Hoewel de candidaats tellingen niet zullsri geschieden voor morgen, is het toch reeds mogelijk een schatting te geven omtrent hetf aantal candidaten, die door de dris part',jen voor de 615 zetels van het Lagerhuis zullen worden gesteld. De arbeiderspartij komt uit met 520 candidaten, tegen 423 bij de vorige verkiezing. De conservatieven stellen een ongeveer gelijk cijfer als toen, n.l. 536, terwijl de liberalen uitkomen met 330 can didaten, tegen 454 den vorigen keer. Deze daling van het aantal liberale candidaten wordt ten deele verklaard door het feit,- dat er geen candidaten worden gesteld, daar waar de kans op verkiezing zeer ge ring is of waar de op een liberaal uit te brengen stemmen zouden worden ont trokken aan een conservatief, waardoor de kans voor den socialist om met een minder heid een zetel te bemachtigen, zal worden verhoogd. Zooals reeds is gezegd, zjjn de conservatieven bereid op dezelfda wijze te handelen, door n.1. geen candidaat ts stellen daar, waar de kans op verkiezing van een arbeiderscandidaat ten nadeele van den li beraal zou worden vergroot. Op deze wijze zijn reeds 40 of 50 afspraken tot stand gekomen, waardoor driehoeksverkiezingen worden vermeden. Het is een opmerkelijk feit, dat bij de laatste verkiezing de ar beiderspartijen 70 zetels verkreeg, hoewel zj) geen absolute meerderheid behaalden. Hiertegenover staat, dat in een aantal dis tricten, waar labour bij de jongste ver kiezingen geen candidaat stelde, thans wel een arbeider den strijd zal aanbinden, ver moedelijk in do hooD liberale stemmen ta verkrjjgep. Belangwekkend zal de te Sheffield, waar dp onder-minister van buitenlandsche zaken Ponsonby, die het vercfrag met Rusland tot stand bracht, komt to staan tegenover een conservatief. Bi) de vorige gelegenheid stond er een conser vatief en een liberaal tegenover hem en behaalde hij een volstrekte meerderheid van 1379 boven de beide anderen tezamen. Zekerheid in de districten, waar een drie hoeksverkiezing vermeden wordt, heeft men echter nog niet, daar men twijfelt, of groote drommen liberalen wel op een conservatief willen stemmen. HONGARIJE Ook Schuls weer geval. Schultz, de tweede moord?naar van Erz- berger heeft zich op het hoofdbureau te Boedapest vervoegd, waar h\j kwam mede deelen, dat hjj zich voor enkele dagen op het land wilde begeven en hiervan kennis kwam geven, daar hij zich, indien de politie hem zocht, te harer beschikking wilde stellen. Hij is voorloopig inhechtenis ge nomen. VEREENIGDE STATEN. De smokkelhandel Het Federale Hof heeft beslist, dat een schip niet kan worden in beslag genomen, wanneer de leden der bemanning, zonder medeweten van de eigenaars van-het schip, sterkedrank of bedwelmende middelen binnen het gebied der Vereenigde Slaten smokkelen. SPANJE. De strijd in Marokko. Generaal Primo de Rivera is tot alge- meeuen hoogen commissaris en opperbevel hebber van het leger in Marokko benoemd, ffij blijft echter voorzitter van het directoire. Een gelukwensch past zeker allerminst bjj deze benoeming! En vooral niet, waar ook bet bekende Moorsche opperhoofd Rai- soeli de wapens weer tegen de Spanjaarden heeft opgevat. Hoewel er een officieele tegenspraak is gegeven, ftaat het toch vast, dal het Spaansehe garnizoen van Besjar- rax zich zonder eenig beding heeft moeten overgeven aan de opstandel ngen. Een groote som moest worden betaald om de persoon lijke veiligheid der Spanjaarden te ver zekeren. CHINA. Biand le Kanton. Volgens een bericht van de „Times" uit Hongkong, hebben de pogingen van Soen Jat Sen om met geweld een einde te maksn aan do staking der kooplieden, te Kanton, tot ernstige gevechten aanleiding gegeven. De vrijwilligers der kooplieden wikkelden de troepen in straatgevechten en namen de sodaten van de barricaden af onder vuur. In verschillende deelen der stad zjjn branden uitgebroken, die den ganschen dag hebben geduurd. De schade is op 7 millioen dollar begroot. Ook zijn er dooden. Men gelooft, dat de buitenlanders niet in gevaar verkeeren en dat hun eigendommen vol doende beschermd worden.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2