ESke lepel helpt Ma*x toen dan verleden jaar de proef vluchten voor kleine vliegtuigen werden ge bonden, bleek al terstond dat de wijze van besturen van die loestellen-met-kleine-mo- tors h9el anders was en moest zijn dan die van de glijvliegtuigen, die „reden op den wind", terwijl bet lichte toestel met den kleinen motor, voortgestuwd door dien mo tor, zelf den wind maakt die het omhoog en in ée lucht houdt De glij-viiegluigen en het zweven er mee hebben dus wel de aandacht gevestigd op nieuwe mogelijkheden bij de verovering van de lucht en ze hebben ook wel bijgedragen tot meer kennis van de wetten, die het vliegen, de voortbeweging door de lucht, (aërodynamica) beheerschen. Maar de techniek van het zweefvliegen is in bet algemeen verschillend van die van het vliegen zonder meer. En de vliegers, die Verleden jaar te Lympne met hun lichte toe stellen triomfen behaalden, er zich tot 4500 M. meé in de lucht verhieven, er een snel heid mee bereikten Van soms 120 K.M. per uur, terwijl zij over een afstand van 50 K.M. vliegens slechts een goeden Liter ben zine opstookten, waren allen menschen, die in de zware toestellen hun sporen reeds had den verdiend. Er is toen met nadruk op ge wezen, dat de buitengewone prestaties van die vtieg-„meeting" eerder aan de bekwaam heid der bestuurders dan aan de toestellen moest worden toegeschreven. En wie de ma chines heeft gezien, zal dit terstond onder schrijven. Hot waren zeer kleine vliegtui gen, voorzien van een motortje, zooals men het op een goede motorfiets ziet. Men heeft toen na afloop van die proef vluchten gewaagde voorspellingen hooren doen over de nieuwe vliegmogelijkheden, ov^r een nabijen tijd, waarin velen hun eig^n motorfiets-van-de-lucht zouden heb ben', dtezij in éen garage of m een schuurtje van den tuin zouden kunnen stallen. Maar zoo ver is hel nog lang niet. Intus- schén draagt het zaad, verleden jaar ge strooid, reeds vruchten. De reegeering zelf heeft groote plannen voor de ontwikkeling van: het vliegen met kleine vliegtuigen. En deze plannen zouden waarschijnlijk nooit zijn gerijpt, indien men in die proefvluch ten niet zulke opvallende successen had be reikt Thans worden in tien van de voor naamste centra van het land vliegclubs op gericht. De regeering stelt een bedrag van 2000 pond sterling beschikbaar voor elk van die clubs, indien aan zekere voorwaarden wordt voldaan. Die voorwaarden zijn o. a. dat de club zelf door openbare inschrijving een zelfde bedrag moet zien te krijgen, ter wijl re zelf voor het vliegterrein moet zor gen; ook moeten de modellen van de ma chines, die de clubleden gebruiken, zijn goedgekeurd door bet ministerie voor Lucht vaart. Het doel van de regeering met de op richting van die clubs is, uit de bevolking yan het land een korps bekwame vliegers te kweeleen, die in tijd van nood het land groote diensten kunnen bewijzen. De proefvluchten van verleden jaar wor den deze week herhaald. Maar het doel reikt nu vorder. Voor deze proefvluchten stelt de regeering 3000 pond sterling aan prijzen be schikbaar. Het is er haar om te doen het maken van lichte leer-toestellen aan te moedigen. De fabrikant, die met een toestel uitkomt, dat het beste aan de wenschen der regeering beantwoordt, kan op een goede be- Jooning voor zijn werk rekenen. Zulk een toestel zou dan dienst doen voor de vlieg clubs, waarvan de leden geoefende vliegers moeten worden. Dat is dus hert belang van de proefvluch ten met kleine vliegtuigen, die thans te Lympne plaats hebben. Aangezien men hier te doen heeft met instructie-toestellen moeten ze ruimte bieden voor twee perso nen, terwijl ook de stuurinrichting dubbel moei zijn. De kleine motors van verleden jaar, die men in eenige gevallen uit motor rijwielen had gehaald, kunnen nu niet dienst doen; ze zijn te licht. De cylinder- in-houd, die verleden jaar om en nabij de 600 kub. c.M. was, is thans 1100 kub. c.M., hetgeen overeenkomt met ongeveer 25 paardekrachten. Dat is uiteraard nog een zeer lichte motor, indien men weet, dat de motoren in de vliegtuigen, die internatio nale verkeersdiensten onderhouden van 250 tot 350 paardekrachlen en somtijds meer ontwikkolen. Verleden jaar ging het hoofdzakelijk om snelheid, hoogte en benzinegebruik. Dit jaar is het doel vooral geringe landingssnelheid en de geschiktheid van het toestel in een be perkte ruimte neer te komen of binnen een beperkte ruimte te stijgen. Het is algemeen bekend, dat het landingsterrein oen van de moeilijkste problemen is. waarvoor de vlie gerij zich ziot gesteld. Men heeft gronden Yan groote uitgestrektheid noodig om een toestel, dat zich met groote snelheid voort beweeg!, gelegenheid te geven bij de lan ding uit te loopen. Indien die landingssnel- heid klein kon zijn, indien dus liet toestel met sterk verminderde vaart de aarde kon naderen, zoodat het op den grond sneller lot stilstand kwam, dan zou men zeer veel heb ben gewonnen, ook uit oen oogpunt van vei ligheid bezien. Immers dan zou een toestel overal Langs zijn route met kans op succes een noodlanding kunnen maken, indien de omstandigheden het eischten. Kleine velden of gronden vindt men overal. Bij de be slaande verkeerstoestellen met groote mo torjachten en daaraan evenredige snelheid >3 *en noodlanding altijd een gewaagde on derneming; en alleen omdat de motor zulk oen hoogen graad van perfectie heeft be reikt, dal hij zelden of nooit weigert, be hoeft men zich over die afwezigheid van ge schikte landingsterreinen niet te zeer te be kommeren. klaar het probleem blijft be slaan; en wanneer men deskundigen hoort gewagen van de noodzakelijkheid van een goede grond-organisatie, dan denken zij vooral aan reeksen ruime vliegvelden, op vele punten langs cte route. Maar de ruime vliegvelden kosten veel geld. En indien het bezwaar kan worden opgeheven door toe stellen te maken, die met aanzienlijk ver- TOLgden gang kunnen landen, dan is daar- sen van de lastigste problemen van de tacfcttwsrt opgelost. Het zal dus belangwek kend ztjn te vernemen hoe de kleine viieg- iloK deze week" te Lympne gedragen °P dff punt k j Het is overigens niet wel aan te nemen, dat de ontwikkel mg der luchtvaart in de richting der kleine toestellen, zooals ze hier thans zoo sterk tot uiting komt bij de plan nen der regeering om het vliegen populair te maken, afbreuk zal doen aan de positie, die de zware verkeerstoeslellen zich heb ben veroverd. Het kleine vliegtuig bedoelt vooral 'n ding voor sport te zijn, waarmede de regeering de liefde voor de lucht (naast de bestaande liefde voor de zee) wil ontwik kelen. En hoewel men hier wel hoort ver klaren, dat het kleine toestel misschien op den duur het zware zal vervangen voor de korte viiegdiensten over het Kanaal, is toch in het algemeen een dergelijke ontwikke ling niet te voorzien. En wat het populariseeren van het vlie gen betreft, de tijd, dat „iedereen" zijn vliegtuig zal hebben, schijnt ook nu nog ver verwijderd. Tot nu toe hebben alleen de be kwaamste vliegers van het land met de kleine toestellen gevlogen. En zij beweren, dat ze veel moeilijker te hanteeren zijn dan de zware toestellen. De wind heeft er uiter aard meer vat op dan op die snelle toestellen met hun 300 paardekrachlen. Groote vaar digheid, naast goede lichamelijke gesteld heid zijn voor een bestuurder van een klein vliegtuig noodig. Ook is de prijs (ze kosten nog van 600 tot 800 pond sterling), niet „populair". Maar met dat al is de ontwikkeling van het kleine vliegtuig een zeer belangwekkend verschijnsel in de luchtvaart. RECLAME. RECLAME. om Uw ontstoten keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen Akker's Abdijsiroop dankt baar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst I Akker's AbdijsifOOP 7967 RADIO-PROGRAMMA VOOR ZONDAG 12 OCTOBER, Hilversum (1050 M. NSF) 8 uur n.m. Ilil- versumsehe Draadiooze Omroep. Concert, te geven door hei Utrechfcsche Sextet, beslaan de uit de heeren Cor Kwant, (luit; Joh. Vink hobo; Hans Helmke, klarinet; Max Rood, fagot; Hendrik Allink, hoorn; allen solisten van hel Ulrechlsch Stedelijk Orkest; voorla Jan Wagenaar, piano, leeraar aa nde mu ziekschool van de Mij. tot bevordering van de Toonkunst te Utrecht Programma: 1. Kwinlet opus 16, L. v. Beethoven 1770 1827, voor hobo, klarinet fagot, hoorn en piano.; 2. Les Papillons, pianosolo, R. Schumann 18101856; 3. Andante uit het Concert, (agot, W. Mozart 17561791; 4. Pauze; 5. Trio in G. gr. terts, fluit fagot en piano, L. v. Beethoven; 6. Nocturne, voor hoorn en piano, W. Hutscherruyter; 7. Di vertissement, Opus 6, A. Roussel, voor fluif, hobo, klarinet, fagol, hoorn en piano. Londen (365 M. 2LO) 3.20 Militair orkest. Ouverture „Tannhauser", Wagner. Klas sieke muziek. 8.35 Eenvoudige kerkdienst, waaraan alle luisteraars kunnen deelnemen, gevolgd door een preek van Rev. Gordon. 9.20 The J. H. Squire Celeste Octet met medewerking van Torina Gardi, sopraan, en Harold Williams, bariton. Octet: Andante en Rondo Caprioso, Mendelssohn, bariton: „Die Grenadier", Schumann. Birmingham (375 M. 6IT) 3.20 The Station Pianoforlo Quintet 9 20 The Slation Sym phony Orchestra. Bournemouth (385 M. 6BM) 3.20 The Wi reless Augmented Orchestra. The Royal Bath Bad) Hotel Orchestra. 3.20 Orkesl: Symphonic No. 3 in A minor. Mendels sohn. 3.50 Concert No. 2 in D. minor, Men delssohn. 4.25 Symphonio in A. minor (ver volg). 8.10 The Orphues Trio, H. L. Gibson, fluit; R. G. Somers, hobo; Cahr; es Leeson, piano. Cardiff (351 M. 5WA) 3.20 Garforlh' Mor timers Orchestra. 9 20 The Station Or chestra. Manchester (375 M. 2ZIJ) 3.20 Vocaal en instrumentaal Concert. Marjorie Hayward, vioolsolo; Elhol Midgley, piano; Gwladys Rtohett, tweede sopraan; Leonard Hop- wood, tenor; Pianosolo: The Prophet Bird, Schumann, Andante Rondo Caprioccfose, Mendelssohn. Newcastle (400 M. 5NO) 6.20 Kinder voorstellingen 6.50 Relienze Kerkdienst van the Trinity Presbyterian Church. 8215 The Wireless Symphony Orchestra. Aberdeen (495 M. 2BD) 3.20 .Walter De meest gevoelige huid laat zich volstrekt Pijnloos Schepen, door de baard» oppervlakte vóór het inzeepea éérst in te wrijven met een weinig PUROk 7972 Irvine, bariton; The City od Aberdeen Mili tary and Le Roi d'Yvelcrit, Adem; 2. Valse de lleurs, Tchaikowsky. Parijs (1700 M. SFR) 105 Concert door het Tzigane Orkest van Radio-Paris. 2 50 Symphonie-concert döor de artisten van de „Opera de la Haye" (directie Van Raalte) in het Theatre des Champs Elysèes. Wedstrijd- uitslagen. 8.50 Laatste wedstrijduitslagen. 9.20 Radio-concert: Fragmenten uit „La Tosca", opera van Puccini met medewer king van Melle. Xandra de la Jourelle en van U. Chariesky van de Opera, Comique. Brussel (763 M. SËft) 5.20 en 8.20 Con cert. VOOR HAANDAG 13 OCTOBER. Hilversum (1050 M. B.S.F.). 6 n. n m. Mevr. Antoinette van Dijk verzorgt het kinderuurtje. Londen (365 M. 2LO). 3.35 Telefonie voor de scholen. Een praatjs over mu ziek 5.50 Kindervertellingen. 10.20 The Savoy Orpheans and Savoy Havana Bands. Birmingham (475 M. 5IT). 3.50 The Station Wind Quintet. Voor de dames. 7.20 Municipal Orchestral Night. Cardiff (351 M. 5WA). 3.20 Falkman met zjjn bioscooporkest. 6.05 Kinder vertellingen. Manchester (375 M. 2ZIJ). 4.50 Voor de dames. 5.20 Kindervertollingen. Newcastle (400 M. 5NO). 4.05 Lie deren. 5.05 Voor de dames. 5.35 Kindervertellingen. Alerdeen(495M. 2BD).3.50Dance Af ternoon. The Wireless Light Orchestra. Glasgow (420 M. 5SC). 3.50 Popular Afternoon. The Wireless Quartet. 5.35 Kindervertellingen. Parjjs (1780 M. SFR). 1.20 Concert Door bet Tzigane Orkest van Radio-Paris. 1. Danse Moldave, G. Razigade; 2. Reverie d'AutomDe, André Julienne en Uribini; 3. L'Enfant 's Amuse, IL Anis; 4. Saltarelle, violoncel, Oudshorn; 5. Piece Romantique, F. Fourdain; 5. Serenata, Sadun; 7. Lolotte, Landroin; 8. V'iolettes de Cannes, viool, h. Balleron; 9. Chant d'Automne, F. Rogis- ter; 10. Loin d'Elle, G. Delille; 11. Chant du Matin, L. Maqsoline; 12. Valse Caprice, violoncel, Bizetska; 13. Les Libelules, E. Thomson; 14. Bcrceose, Arnoux E. Del- seaux; 15. Anxiete Melodie, Vincet Puget; 16. Valse a Paco, viool, F. Beauvois; 17. Ballet de Muette de Potici, Francit par J. de Smetzky, La Guarache, Le Boléro, La Taran tella, d'Auber. 6.05 Concert met mede werking van vaste solisten van Radio-Paris. Programma: 1. Prelnde en Fugue en la Minoir, Piano: Maurice Camot, Bach; 2. Sonate in Re Majenr, cello, Lucienne Ra- dise, Mendelssohn; 3. Pastel de Jeune Fillo, G. Mauclair; 5. lies Barrricades Mysteri- euses, piano, Couperin. 9.20 Concert: viool, fluit, cello en pianot RECLAME. NOODSEINEN. Geen wonder, dat Moeder bij tijden prikkel baar wordt 1 Haar tobberig werk binnenshuis, wasscben, strijken, verstellen, poetsen en de eindelooss huishoudelijke zorgen zouden door geen man verdragen worden. Weee voorzichtig I Prikkelbaarheid, pijn hl de lendenen ea zijden, hoofdpijn, rugpijn, urine- kwalen, zenuwachtigheid en duizelingen zijn seinen van nierverzwakking. Om zich to hoeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van nog ernstiger nierstoornis sen, is het tijd om aan ziohzelf te denken en de worstelende nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Hit speciale Diergeneesmiddel is geen allee genezend middelhet werkt alleen op de nie ren en blaas, en het baat togen pijnlijke ver schijnselen van mor- en blaaskwalen als nier- zand, rheumatiek, steenvorming, waterzucht, ischias, spit, blaasontsteking en urinozunrver- giftiging. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken en drogistza ken 4 f 1.75 per flacon (geel étiket met zwarten opdruk)". 7690 LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, VAN WELKE DE AFZENDERS ONBEKEND ZIJN. BRIEVEN BINNENLAND. J. Bogaards, 3e Reg. Huzaren, Limburg. L. v. d. Bruimhoret, Utrecht. Burge meester Wethouders, Amsterdam. Mevr. van Dingele, Den Haag. A. J. Gerritse, Middelburg. J. r. d. Heide, Leiden. Wed. H. Hoogervorst, Dcd Haag. P. Hu- genholtz, Amsterdam. Corn. Immig en Zn., Groningen. Mevr. Q. JamesTho- mes. Den Haag. Familie v. d. Kurk, id. P, Lamar, .'/msterdam. J. C. MArck, Leiden. M. v. d. Meer, Roclofarends- veen. Jhr. Claries de Muralt, Rotter dam. Nieuwe Rotterdamsche Courant, Rotterdam. Panorama, Leiden. Zeep fabriek, Pleines, Den Dolder. Tiny Rem mers, Leiden. Schut, id. J, v. d. Val, Den Haag. Van Waalwijk, Leiden. Mevr. Weyera, Amsterdam. J. van Wie- ringen, Hazerswoude Dorp. Mej. M. Zouthout, Leiden. Familie van Zwet Borst, Rotterdam. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. Familie Boer, Rotterdam. Mej. de Boer, Leiden. J. van Diemen, Krane- bnrg, bij Harderwijk. J. M. Hendriks, Amsterdam. B. Hnff, Leiden. J. EJoeze, Harderwijk. H. Kuiper, Den Haag. M. v. d. Momen, Leiden. Vira- moeld, Haarlem 17 onleesbaar. Mevr. W. 8. Boyaards, Den Haag. Fred, van Reijen, Rotterdam, 2 stuks. Hoer en mej. Tigohelaar, Rotterdam. BRIEVEN BUITENLAND. r,rrr Dï. J. J. de Gelder Q temper (Bdrgal). Bam. t. 4 Mleij, LuSertyvillg. F. D. Tv d. Üpwteè, Londen. BRIEFKAARTEN BUITENLAND. Fam. J. A. W. Aalbersberg, Dinant. Dames Alma, Bönigen. Brants, Chamoi- nefc. Frau O. van Nievelt, Interlaken. Fran Pasemann, 11 Suisse. L. J. Velien- ga, Paris. P. Visser, Bazel. Else Vo gelstem, St. Morits. I. van Wouden, In terlaken. Heer eu mevr. Zirkzee, Arnhem. H. van Zoelen, Dinant. 2 Briefkaarten zonder adres. Hieronder zijn ook begrepen poststukken niet of onvoldoende gefrankeerd. DE FQNDSENMABKT. In verband roet het groote interesse dat bestaat voor aandeelen Corap. Merc. Argen tina hebben wij gemeend goed te doen in ona beursoverzicht van heden een exposé te geven van den toestand der maatschappij zooals deze is aan de hand van het jongste verslag. Op den voorgrond zij opgemerkt, dat het verslag een verbetering te zien geeft van den toestand van het bedrijf, al moge op deze verbetering wellicht door velen in een vroegere periode zijn gehoopt. Het blijkt al weer voor den zooveeteten weer dat hoop en vervulling soms wijd uit elkander liggen. Zoo ook hier. Maar niettemin, de hoop dat deze zaak weer op zijn poolen terecht zou komen, schijnt dan toch thans in vervulling te gaan. Tenminste als men zoo oppervlak kig mag oordeelen, naar 't cijfermateriaal. Bedroeg het bedrijfsverlies in 1921 nog de kapitale som van rond 19 millioen thans is dit geslonken tot 1,7 millioen. Jammer ge noeg, geeft de balans geen bijzondere ana lyse van de bereikte resultaten, zoodat men niet weet of de verliezen hun oorzaak heb ben m graanleveringen, in koersverschillen of eventueel in niet te reduceeren bedrijfs- onkosten. Gezien echter het feit, dat graan leveringen en graanarbitrage nogal een spe culatief karakter hebben, is het niet on waarschijnlijk dat in deze factoren voor een deel het verliesmoment te zoeken is. Van het nadeel ig saldo 1923 wordt de volgende uiteenzetting gegeven. De likwi- dalie van vroegere engagementen leverde 'n verlies op van f 1,2 millioen. Gedurende de twee eerste maanden van 1923 bedroeg het bedrijfsverlies 6 ton, tezamen dus f 1,8 mil lioen verlies. Daarentegen is er een winst gemaakt van zes ton gedurende Maart- December 1923, waardoor het verlies wordt gereduceerd tot 1,2 millioen, waarbij nog eens extra is te rekenen onkosten in Europa (waarbij inbegrepen interest) ad 5 ton, zoo dat het saldo-verlies f 1,7 millioen beloopt. Het nieuwe jaar 1924 laat zich ontegen zeggelijk gunstiger aanzien en de verwach ting is gewettigd, dat het loopende jaar geen verlies zal opleveren, heigeen al heel wat is, indien men bedenkt, dat het be drijfsverlies in 1921 het bedrag van 19 mil lioen beliep, in 1922 de som van 3,4 mil lioen cn in 1923 f 1,7 mililioen. Over 1921 is toen de reserve ad f 15 millioen afgeschre ven, latende een saldoverlies van schraal 4 nalMoen. Door liet bijkomende verlies van 1922 is het totale verliessaldo, hetwelk op de balans voorkomt gestegen tot schraal 7 millioen en tb aas tot 18,6 millioen. Zoodat, wanneer 1924, geen verdere verliezen laat zien, het verliessaldo kan worden geconsoli deerd. Omtrent het loopende Jaar zijn de vol gende cijfers verstrekt;^ Bedri jfsresul laten Credit: Granen J 1,6 miUaoen Vrachten 0,2 Koerswinst 0,2 Uitte erin gen! 0,7 Debet: Div. Onkosten Interest Onkosten Eur, Hes. Koers vers Dedrij fso verschot 12,7 millioen f 0,3 0,5 0,5 0,3 1,1 f 2,7 millioen. Op deze cijfers is hier en daar uit be dri jfsadminislratief oogpunt wel iels aan te merken. Vooral ten opzichte van de uïtkce- ringen ad 0,7 millioen welke voor het mee- rendecl te veel geboekte onkosten zijn. Ver der verloonen onkosten en interest in Europa ad f,0,5 millioen een stijging in vergelijking met 1923. Rekent men hierbij de interest- rekening in Argentinië dan komt men tol een constante belasting van het bedrijf van ver over het millioen. Hoe men hot zonder kapitaalsreductie wil stellen is ons niet duidelijk. Immers, bij elkander is er zoowat f 24 millioen verlies geleden. De reserves ad f la millioen zijn verdwenen, doordat zij afge boekt zijn op het verlies. Blijft dus een saldo van f 8 k f 9 millioen, welk bedrag onmogelijk in de eerstkomende jaren kan worden inverdiend. De afgeloopen jaren hebben nu wel bewezen welke groote risi co's men moet aanvaarden om „überhaupt" iets te verdienen. Het loopende jaar, dat onder zooveel gunstigere omstandigheden is begonnen, bewijst afdoende, dat van oververdienen geen sprake kan zijn. Ook ds constante lasten, zooals hierboven aan getoond, zijn van dien aard, dat zij weinig tot verlichting bijdragen. Evenwel wij gaan nog verder. Een kapitaalsreductie met het bovenver melde bedrag uithoofde van verliessaldo is niet voldoende. Er moeten eigenlijk nog af schrijvingen plaats hebben cn wel over de afgeloopen Jaren, vanaf 1920, op de activa omdat zulks niet heeft kunnen plaats heb ben. Op zijn minst genomen, zal men dus het oorspronkelijke kapitaal met f 10 millioein moeten reduceeren. Wij hebben zoo'n idee, dat in de bezittingen der maatschappij, voor zoover ze dan gerealiseerd worden in verband met de inkrimping van het bedrijf nog een belangrijke verliespost schuilt. Wij denken hierbij aan elevator- en molenmaak schappijen van de Oomp. Merc. Argentina, waarvoor geen of zeer onvoldoende emplooi aanwezig is. Bij dit alles hebben wij tenslotte te voe gen het tekort aan bedrijfs- of financie- ringskapitaal, zooals men het noemen wiL Moet een dergelijk tekort reeds logisch voortvloeien uit de positie van het bedrijf, zooal8 deze zich in de laatste jaren heeft ontwikkeld, ten overvloede blijkt dit tekort' uit de stijging van den post „bankicrscré* diet", die met een bedrag van f 5.7 millioen in de boeken paraisseert, tegenover een be drag van f 4 millioen voorkomendo in de balans per 19-22. Om een goed overzicht to geven van de passief-positie der maatschap pij produeeeren wij de volgende cijfers. Eigen middelen bcloopcn 11 millioen (n.f» Aand. Kapit. ad f 20 millioen min verlies- saldo ad f9 millioen) Bankierscredieten be dragen f 5.7 millioen en overige crediteu ren staan met f 7.6 millioen op de balans. Het feit, dat eigenlijk de diverse transac ties met geld van anderen moet worden ge financierd, beïnvloed in sterke mate de earning-capacity van de maatschappij. Im mers, belangrijke bedragen aan interest moet voor de financiering worden betaald, welke in mindering van de eventueel be haalde winst komt. Dc algemcene indruk ten aanzien van de Oomp. Merc. Argentina aan de band van het verslag is de volgende. De maatschappij bevindt zich in een overgangsstadium. Dit overgangsstadium is bijzonder moeilijk, omdat de noodige kap!- taalmiddelen ontbreken en omdat slechts *eer weinig risico's geloopen kunnen wor* den. Daarnaast is het niet zeker of de be^ drijfsresultatcn als constante uitkomsten* mogen worden beschouwd, hetgeen ook moeilijk te zeggen is naar aanleiding vari het speculatieve karakter van het bedrijf en in verband met de bijzondere lasten die op de zaak zelve drukken. Het rendabili- teitavraagstuk is één groot vraagteekeif. En hiervan hangt tenslotte -immers het voortbestaan van deze onderneming af. Dö opzet moet vervolgens worden verkleind, hetgeen niet eens zonder nadeel kan ge-» schieden. En laat not least, waar haalt do' maatschappij het nieuwe kapitaal vandaan! Nieuw kapitaal ia brood-noodig. Allereerst wel om de bankierscredieten om te zetten ln een minder zwaar juk en ten tweede om de rendahilifceitekan8en te vergrootetf* En juist hier snijden zich twee wegen. Het' belang van de maatschappij, het belang van den belegger. De belegger-aandeelhoude* eischt a priori voor zijn medewerking reA» dafnliteit. Deze is er niet, in geenen deelê. De maatschappij heeft nieuw kapitaal noo dig om tot rendabiliteit te komen. Logische voorwaarde is dus, aller eerst kapitaal. Zaé* daar, de puzzle, die om oplossing vraagt. Wat de locale fondsenmarkt betreft, hef was te voorzien, dat na de levendigheid de* laatste weken eindelijk eens een minde* vlotte markt mocht worden verwaohL En inderdaad, kenmerkte zich de afgeloopen alle opzichte door een gematigde stemming. Weliswaar is 2ulks niet zoozeer aan Af koersen te bespeuren, aan do omzetten ech ter zooveel le meer. Hierbij komt dat heV geld schaarsch is. De builenlandsche credie£-> aanvragen schijnen toch een zékere rol H spelen, althans grooter, dan men aanvanke lijk meende. Zoo heeft de prolongatiekoei* deze week sterk kunnen aantrekken hetgeeft in tegenspraak is met de kalme affaire. Het feit wordt nog sterker geillustreerd doof het afwezig-zijn van H.H. bankiers die blijk-' baar voor hun geldmiddelen een ander aft beidsveld hebben gevonden. Hoe het echter ook zij, de handel hafl niet den omvang van vorige weken, ten üeé* Ie ook bieivan een gevolg, dat een belang rijke portie der perspectieven roeds sedeK lang en ruim voldoende zijn verdisconteerd, Dit ter waarschuwing. Olies waren flauw en hadden zelio eenig belangrijke koersverlies te boeken. Van Mijn* waarden wisten Redjang Lebong een goedefl koers te bedingen. Rubber- en Thee-waarden nogal vast. Tabakken daarentegen waren loom gestemd. Suiker noteerden doorgaan# iets lager. In scheepvaartwaarden ging wei-» nig om, doch de meeste söorten waren prijs* houdend. Binnenlandsche industrien toonden wei-« nig verandering. Wat de wisselmarkt betreft, deze gaf voor francs in de afgeloopen dagen een zekert reactie te zien. Dollars verkeerden eveneens in een dalende positie en wij verwijzen dien-» aangaande naar onze vorige overzichten waarin wij de verwachting uitspraken, da| in dit devies 'n reactie kon worden tegemoet gezien, op gronden die wij daarbij ontvouw-» den. i S 6 pCt Nederland 1922 5 pCt Nederland 1919. *7j pCt Nederland 1916 6 pCL Nederl.-Indiö 191J Amslerdamsche Bank Koloniale Bank Ned. Handel-Mij. Jurgens gew. aand. Philips Gloeilampefi Redjang Lebong Compania Merc. Argenttni* Geconsolideerde Petroleum Koninkl. Petroleum Amsterdam Rubber Koloniale Rubber Holland-Amerika-Lijn Nederl. Scheepvaart-Ufl!e Mij. „Nederland" Handelsver. Amsterdam Javascbe Cultuur-Mij. Cultuur-Mij. Vorstenlanden Arendsburg Tabak Mij, Deli-Mij. Senembah Tabaks-Mi). Atchison Topeka 4 pCt, Union Pacific aand. 4 Oct. 11 Oei 100>>£, 100* 94« 94* 90>4 90* 98«i 98* 132M 131* 177H 177* 128)4 128 69)4 73* 357 366 212)4 254 27)4 24 159)4 159* 318)4 316 159*1 158* 119 113 90)4 89* 129 131 155* 157 437)4 435 380)4 374 166)4 164* 415 411 271* 367 346 345 02)4 90* 147)4 1«*

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 7