Db Kluizenaar van Far-End, LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 11 October Derde Blad. Anno 1924. ROOKERS PRAATJE. Krabbels uit Zwitserland. FEUILLETON. fio. 19813 BUITENL. WEEKOVERZICHT. Hel einde der Volkenbonds- eitting de Duitsche aan vrage tot toelating de verbreeding der Dnitsche re geering Mc Donald ge vallen. Door de 3-Ocfcoberf eesten hebben wij dit maal feitelijk een twee-weeksche periode te beschouwen, maar wij kunnen ons niettemin vrijwel geheel tot de laatste weck bepalen, daar allo belangrijke gebeurtenissen juist in dat tijdsverloop vallen. Om te beginnen is de vergadering vau den Volkenbond ge ëindigd en wel met aanneming van het pro tocol betreffende de drieëenheid: veiligheid, waarborgen en ontwapening^ En het moge waar zijnf dat dit protocol nog veel ,,ins Blaue hinein" praat, het is toch een groote vooruitgang te noemen in de zoozeer go- wonschte richting van den vrede op aarde. Voor het eerst is vastgelegd, wie als aan valler is te beschouwen en het volle odium daarvan zal voortaan den vredeverstoor der treffen. Ee-n ontwapeningsconferentie is in 't verschiet waarop men zal trachten, «pijkers met koppen te slaan in dezen. Op de-zo beide punten ia de overeenstemming theoretisch en practisch. Theoretisch is ook de overeenstemming voor zoover kefc waarborgen betreft, maar practisch nog lang niet. Van diverse zijden i3 er toch he zwaar tegen om de weermacht te stollen in dienst van den Volkenbond. In Engeland b v. voelt men weinig voor de idee de mach tige Engelsche vloot eenvoudig dienstbaar to maken aan den Volkenbond, met alle ge varen, daaraan verbonden. Alleen Frankrijk en de kleine entente staan dan ook nog maar volledig achter het protocol. Doch, gelijk gezegd, het bereikte resultaat ia van overwegenden invloed. Mits dc vredesidce allerwege blijft gevoed, krachtig en eerlijk. Ook de kwestie van het toelaten van Duitschland tot den Volkenbond nadert do oplossing in gunstigen zin. Ten slotte heeft de Duitsohe regeering blijkbaar inge zien, dat het 6tellen van bepaalde voorwaar den t-och niet in den haak was en het aan de leden van den Volkenbondsraad fcoego- zonden memorandum is in doorsnee niets dan een polsen of een aanvraag tot toelaten in goede aarde zou vallen en of daaraan geen vernederende voorwaarden zouden worden verbonden. Slechts één voorwaarde stelt men van Duitsohe zijdeeen zetel ln den raad als erkenning van groote mogend heid. Deze voorwaarde vindt zelfs bij Frank rijk geen tegenkanting en daarom heeft hot allen schijn, dat de Duitsohe aanvrage wol niet al te lang meer op zich zal laten wachten. Was het met Rusland ook maar toed8 zoover Doch de sovjets moeten van dezon Volkenbond niets hebben. Misschien ivcl juist om het ontwapeningsstreven De ecmige belemmering voor een Duitsch verzoek tot toelating zou o.i. zijn het toe treden van de Duitsch-nationalcn tot de regiering, maar daarvan zal wel niet veel terecht komen. Zeer terecht is door Marx begrepen, dat, wilde men inderdaad een nationale regeering op broeden grondslag vormen, dit dan moest zijn een regeering van Hergt tot Scheidemann oftewel van Duitsch-oiationalen tot meerdcrheidssociali6- ten. In dien zin heeft hij dan ook onder handelingen gevoerdmee het resultaat, dat wij van den beginne af voorzagen. Dus; nihil. De Duitsch-nationalcn stelden voor waarden, die voor verwezenlijking niet in aanmerking komen. Vooral niet zoo men het accoord van Londen royaal wil uitvoe ren en niet saboteeren. En gelukkig be grijpt Duitsohland in grooto meerderheid, dat het accoord van Londen niet past in het kader van verdragen, die er slechts zijn, cm gesohonden te werden. Bovendien wa ren Duitsoh-nationalen met sociaal-demo craten moeilijk in één lichaam te vertegen woordigen, beeldenstormers en handhavers ten aanzien van de republiek als zij zijn. Marx heeft ^ijn pogen derhalve opgege ven, maar daarmee is de Duitsclie crisis nog niet van de baan, al zou dat voor Duitsohland waarschijnlijk het beste zijn, ook mot het oog op continuïteit in de re geering, speciaal in dejze tijden zoozeer ge- wensoht. Het is immens nog de vraag, of de Duitsche Volkspartij, die zich blijkbaar vast heeft gelegd aan de Duitsoh-nationa len wel accoord gaat met een aanblijven van de huidige coalitie-rcgeering zonder meer. Centrum en democraten ijveren daar voor. Trekt de Duitsche Volkspartij zich uit de coalitie terug, dan lijkt Rijksdagontbin- ding zeker en onvermijdelijk. Gezien even wel het feit hoe juist de socialisten op too n ontbinding gesteld zijn, is het nog twijfel achtig of de Volkspartij het wel zoover zal laten komen. Partijbelang domineert m onze tijden boven het landsbelang, dus Iets in dezen geest ziet men ook in Enge land, waar vroeger dan gedacht was, het kabinet McDonald is verslagen. Niet in een nederlaag, zooala het reeds meerdere ma len leed, doch nu in ccn met gevolgen, to voren aangekondigd, te weten ontbinding van het Lagerhuis. Zelfs in het over 't al gemeen op politiek terrein nog het meest zuivere Engeland spelen partijbelangen reeds een groote rol. Ronduit gezegd, is de crisis in Engeland uit niets geboren. Ia toch de juistheid van het stopzetten van een rechtsvervolging tegen een communis tisch journalist reden om nieuwe algemcene verkiezingen te houden? Wanneer men een hond wil slaan, dan is altijd wel een stok te vinden. Zoo ia het ook gegaan met den val der Labour-partij als regcerende partij. Conservatieven en liberalen wilden Labour weg hebbeb, men voelde het en zoo is zelfs een ondergeschikt iets geschikt gebleken om daartoe te geraken. Dc liberalen had den op het laatste moment nog gaarno te ruggewild om McDonald bij iets belangrij kere den voet te kunnen liohten, maar de premier had zich op het standpunt gesteld de beste verdediging is de aanval en zoo doende was er geen terug meer. Het moest buigen of barsten en aldus geschiedde. Het Engelsche kiezersvolk wordt den laatsten tijd wel aan de tand gevoeld. Nau welijks negen maanden geleden werd heb tor stembus geroepen, thans al weer. Was er voor negen maanden wettige reden voor n.l. om zich uit te spreken over protectie, thans ontbreekt het rechtstreekscho motief en Labour zal niet nalaten, daarvan ge bruik te maken. Veel zal overigens afhan gen van de vraag, of liberalen en conser vatieven reeds aan de stembus samen zullen gaan. Gelet op den spoed, waarmee de verkiezingen worden gehouden, is het be reiken van compromissen wel moeilijk ge maakt Een overwinning van con* der partijen lijkt overigens uitgesloten. Zal dat liberalen en conservatieven niet in elkaar'a armen drijven? Ook al vreezen de liberalen daar van verlies? Labour heeft mee de geest des tijds en een goede conduite staat tijdens het ne- genmaandsch bestuur (Van onzen Parijsclion Correspondent). (Nadruk verboden). Parijs, 30 Sept. Tot de onverklaarbare eigenaardigheden dezes leven3 behoort het Staats-monopolie, Dat de Fransche Staal er happig op zou zijn' sigaretjes te draaien indien het bedrijf flink winst zou opleveren, dat zou niemand hem kwalijk nemen. Dat is trouwens ook de op zet en de bedoeling van de regie geweest, doch dank zij een hulpelooze manier van werken heeft zij nooit de uilgaven mei de inkomsten kunnen dekken. De regie kost jaar-in jaar uit handen vol geld, en de roo- kers zijn daar in de eerste plaats de dupe van, omdat men de verliezen te verhalen tracht op de kwaliteit van de tabak. Wan neer een particulier fabrikant handelde zoo als de Slaat, dan zat de man levenslang achter de tralies, zoo een uitermate cle mente jury hem niet naar Guyana had ge zonden. Daar de imporl-Jabak te kostbaar is, noemt men maar genoegen met de regie- rommel. Ge koopt eien pakje „bleues" of oen doosje „Levant". Etiket en prijs klop pen. Ge maakt het open, ener zitten Marylands in, die de helft van den prijs koslen. Nu kunt ge prolesloeren en als ge het voor die ongelukkige twee francs ver wilt drijven krijgt ge een ander pakje er voor in de plaats mits het doosje onge schonden is en de sigaretten niet aange sproken. Doch gewoonlijk ontdekt men het bedrog pas wanneer men eenmaal rookt Ontvangt ge eerlijk het verlangde merk, dan zit er een laag schimmel op; de sigaretten barsten open. zitten vol met watervlekken. Of.ge ontdekt er allerlei kostbaar mate riaal in, als: spijkers, dotjes haar, oen vin gerlap of een pluk stof. De pakjes tabak, welke Je Slaat in den handel brengt zijn al evenmin in orde; zelden of nooit krijgt ge precies het aangegeven gewicht. Met de lucifers eveneens door vadertje Slaat gefabriceerd idem, idem. Het op schrift op de doosjes duidt nauwkeurig aan hoeveel er in hetvdoosje moeten zitten. Maar als ge u eens dé moeile geeft om ze na le lellen, dan bemerkt ge, dat er in elk doosje minstens 20 tekort komen. Laat een winke lier hel eens probeeren aldus te handelenI Wanneer er nu een enkeling, oen rebel, opstaat in de Kamer om te vragen of het nu niet mogelijk zou zijn deze gesanctioneerde oplichterij togen le gaan, dan antwoordt de minister, dat het hem erg spijt,'dat hij zelf, als rooker, het slachtoffer er van is, maar dat de oude machinerieën niet con-twee- drie kunnen worden veranderd. Trouwens, waarom zou men zo veranderen, aangezien men immers loch mot verlies werkt? Zoo komt do regie ten slotte niemand ten goede: de rooker, de Staat, de belasting betalende burger, allen verliezen er bij. Hot maakt toch werkelijk een buitengewoon armzaliegen indruk, dat men in een luxe stad als Parijs geen enkelen behoorlijken sigarenwinkel heeft. Om tabak te halen, moot je oen onooglijk, smerig kroegje binnen stappen en daar, aan -de toonbank, je geld deponeeren. Dat is dan tegelijk, half offi cieel, een postkantoortje. Je koopt je sigaren, 'en de juffrouw vraagt als ze erg vrien delijk en bereidwillig is of jeeen papiertje wilt. Ze scheurt dan van haar krant een reepje af en daarin wordt je rook- maleriaal gewikkeld. Ze kijkt zuur, als je dan niet, tot belooning, een „bock" drinkt aan de natte, zinken toonbank. Daarbij is dit alles nog veel duurder dan in oen land waar de tabaksverkoop vrij is. Als de Slaat, in oen gulle bui, eens besloten beeft om iels rookbaars te fabriceeren voor een redelijk lagen prijs, dan is het artikel in een week uitverkocht en er gaan maanden en maanden voorbij eer het weer op de markt verschijntonder denzelfden naam doch in veel slechter kwaliteit. Zoo is het mogelijk, dat een zeker merk gedurende een paar maanden onrookbaar is. Al die maanden slaan dan de machines te roesten. Want om toch vooral maar zuinig te zijn, gaat de Staatsfabriek niet tot aan maak over voor de ge'heele voorraad is uit geput. En wil de verbruiker er niet meer aan, dan komt het voor, dat het merk maar-' eenvoudig wordt geannuleerd. Wanneer ge wat le reclameeren hebt, dan moogt ge bij de directie komen. Dan wordt uw naam, beroep, loeftijd, adres, nationali teit, enz. opgeschreven., en oen jaar later komen de gendarmes bij u aanbellen. Ge schrikt, denkt van een of andere misdaad verdacht te worden, maar men komt u ai- leen maar vertellen, dat de commissie van onderzoek uitspraak heeft gedaan in uw zaak en dat er een pakje voor u gereed ligtl Woont ge buiten Parijs, dan moogt ge de reclamatie met het bewijsmateriaal opzen den; doch men zendt u niets terug, indien ge niet van te voren daarvoor de expeditie- kosten betaalt. Probeer echter niet om van buiten de sigaren of ander rookgerij Frankrijk binnen te smokkelen. Dezer dagen was ik aan het bureau van de douane (nog oen buitenge woon vriendelijke Staals-inslolling, waar ge k priori als dief wordt behandeld). Er wa ren koffers uit Londen gearriveerd. De eige naar, een Engelschman, declareerde, voor men zijn bagage ter visitatie geopend had, twee doosjes sigaren, elk van 25 stuks. De goede man heeft me z'n nood geklaagd, dat hij het lieflijke sommetje van acht-en-ne- genlig francs invoerrechten voor die 50 sigaren moest betalen. Dat zal hem loeren niet zoo minachtend neer 1e zien op onze kostelijke regie-tabak. Toen, in de laatste dagen van het Poin- garistische bewind, de monopolie-kwestie nog eens ter sprake kwam, heeft een van de Kamerleden een rekensommetje gemaakt: hij heeft het totaal-verbruik per jaar geno men, daarop (in theorie altijd) een gemid delde van de belastingen in andere Euro- peesche landen gezel, de onkosten van den aanmaak er bij gerekend en hij kwam tot de gevolgtrekkirg, dat de Staat een kleine dertig mitlioen per jaar zou kunnen verdie- non. wanneer de verkoop vrij werd gegeven en de fabnkatie aan particulieren toever trouwd. Een niet te onderschatten voordeel. En als de Slaat economisch werkte, zijn fa brieken modern inrichtte, echter zonder de kwaliteit van liet af te leveren, materiaal te verbeteren, dan zou men net uit de kosten komen, terwijl er thans millioenen per jaar op moeten worden loegriegd en het publiek slecht wordt bediend. Met zulke gegevens lijkt het „landverraad" om nog langer het monopolie te handhaven. Er werd oen c-inde aan het debat gemaakt met de verzekering, dat spoedig verbeteringen zouden worden aangebracht It is a long, long way. Er moet veel meer verbruikt worden. De burger-adminislralie plakt overal papieren op: verboden le rooken. Maar de militaire administratie draait het zaakje •om. Ten einde de Regeeringsnegotie aan den gang te houden, is er besloten, dat aan alle militai ren tegelijk met liet dagelijksch rantsoen, ook een pakje sigaretten zal worden ver strekt en zoo dient de menagemeester 's morgens met de „kuch" oen handje rook- maleriaal uit Onlangs kregen we oen instructie, gedag- leekend 31 Juli 1924, onder de oogen, welk bevel aldus luidt: 1. De militairen rooken militaire tabak, genaamd cantine-tabak. 2. De canline-tabak zal worden verstrekt aan alle militairen, rookers en nict-rookers. 3. Het is verplichting, dat de verstrekte tabak gerookt wordt door hem door wien zij ontvangen is. 4. De leger-chefs zullen streng er op moe ten toezien, dat aan deze bepaling de hand gehouden wordt en dat niemand zijn ont vangen tabak aan een ander afstaat, ruilt of verkoopt. Voor hen die niet rooken willen (of niet rooken mogen) wordt geen uitzondering ge maakt. Je zult rooken, of je wilt of niet. Nu behoeft ge niet to denken, da/t hel leger met gejuich dit besluit van den minis ter heeft begroet. -Een enkeling misschien, maar zeker niet de groote meerderheid. .Want als de Staat royaal is met zijn rook gerei en het rooken verplicht maakt, dan is het niet twijfelachtig hoe de kwaliteit is van dat gratis verstrekte sigaretje. Ware stink stokken. Men oefent nu het leger niet alleen in het hanleeren van het geweer met bijbe- hooren, doch tegelijkertijd in het rooken van Slaatstabak. Het een is al niet aangenamer dan liet andere, doch we hebben nu althans bet voordeel, dat, als het ongeluk wil dat er nog eens oorlog komt, we de poilus op den vijand kunnen sturen met een sigaretje in den hoek van den mond. De vijand slaat dan zeker hals over kop op de vlucht. LEO FAU3T. Vacantie-in drukken. Terug in 't oude vaderland. Vanaf Brus sel weer 't lage land, de 'vlakte, de wijde horizon, de hooge luohfcen. In Roozendaal 't station, flink en ruim en bovenal zindelijk. Goed in de verf, proper, netjes, dat is onze eerste indruk in Holland, na een ver blijf van cenigc jaren in den vreemde. Wanneer je komt uit bet Romaansche land, als je veel gereisd hebt in 't midden en 't zuiden van Frankrijk, leer je dit waar. deeren. En sterker nog die impressie van welverzorgdheid, wanneer je de trams ziet in Amsterdam, in Rotterdam, in Arnhem of waar je maar wilt. Behagelijk, gemakkelijk, 't koperwerk glimmend, nergens defecte zittingen, ge barsten ruiten. Goedkoop ook, want waar in 't buitenland kun je voor een simpele tien centen afstanden afleggen als van 't Centraal station tot achter 't Willemspark, ala van Den Haag naar Sclieveningon. Maar behalve die impressie van goedkoop te en comfort, krijg je tevens 't gevoel, dat die mooie, prachtige wagens slechts dienen om 't toertje te maken, voor je genoegen er een eindje in te rijden. Beidt uw tijd, schijnt hier wel 't devies te zijntime is money slechts geschreven voor do buren. Want ze kruipen, vooral in de hoofdstad en in de residentie, die fraaie luxewagens. In dezen tijd van haasten en jachten, van overspanning en nerveusheid is het een wel daad weer eens in 'n Hollandscho tram te zitten. 't Verwekt de gewaarwording in een rij dend sanatorium beland te zijn, waar je een rustkuur doormaakt, terwijl je kalm en ge laten do woelige buitenwereld zachtjes zieb voorbijstuiven. Als een taxi passeert schrik je op, zooais bij 't plots voorbijdaveren van een snel trein bij een stille landelijke (^jrerweg. Maar de hoofdindruk is toch, dat in die paar jaren het verkeer in Holland geweldig is toegenomen, niet alleen in de hoofdste den, maar ook in 't gedeelte, door de ras- Amsterdammers met een zeker dédain aan geduid als ,,de provincie". Vooral de bus-» sen geven een aparte kleur aan 't stads beeld. En naast 't drukke verkeer Springt je 't meest in 't oog dc bioscoop. 't Lijkt of de menschen hier de eeno Welft van den dag doorbrengen in tram of bus, de andere in» de bios. Je bent nog geen half uur in Amsterdam of er wordt geïnformeerd of je al in Tu- 8ohinsky geweest bent. lïn als 't uit je antwoord blijkt, dat je op dit punt nog 'n vreemdeling in Jerusa lem bent, krijg je onmiddellijk te hoorei» „als je daar niet geweest bent, heb je nog niets van Amsterdam jjericn.'' Want zooals vroeger op dc „Apetuin", op 't Panopticum, op 't Poleis (van Volks vlijt), gaat thans de Amsterdammer prat op zijn Tuschinsky „de mooiste, de grootste bioscoop van Europa, van dc gcheole we reld." En werkelijk, men moot erkennen, dat 't bezoek van dezo kunsttempel, met zijn vorstelijke entree, zijn grootsohe hall en wandelgangen, de praohtige, zij 't ook iet wat overladen zaal, op zioh zcli loonend is. Trouwens op 't gobied van vermakelijkhe den, wat betreft restaurants en café's slaat Holland vergeleken bij 't buitenland, voor zeker geen slecht figuur. Je treft in Parijs, de stad der steden, stel lig wel grootero, drukker bezochte café's aan, maar daar is 't do buitenkant, 't zitje op den Boulevard, die er 't aantrekkelijke nan verleent. In Holland daarentegen domineert het interieur. Goed, smaakvol, vaak zelfs zeer wcoldorig ingericht, gooft 't een indruk van gezelligheid, van tehuis te zijn, die je in 't buitenland tevergeefs zult zoeken. Een inriohting b.v. als „Kras", met rijn groote billardzaal, zijn wintertuin, rijn rui me zalen, is een unicum in rijn soort. Een Amerikaan, een echte globetrotter, verzekerde mij althans, dat „Krasnapolsky was the biggest restaurant he ever saw.'-' Een ontboezeming, misschien niet van eenigc overdrijving vrij te pleiten, maar waarin tooh veel waarheid schuilt, waar de meeste vreemdelingen „Kras"- onder de bezienswaardigheden van Amsterdam rang schikken. Ook in de provinoie vindt je in Holland café's, welke, wat comfort en gezelligheid betreft, absoluut onbekend zijn in plaatsen van dezelfde grootte in het buitenland. Gezelligheid niet alleen in de oafé's maar ook in de huizon en bij dc menscKen zelve, dat is 't vooral wat je weer in Holland opvalt. Want wel nergens, met uitzondering misschien van Engeland, wordt zooveel zorg besteed aan do inrichting van het „home" als in Holland. En typisoh treft je nevens die gezelligheid de Hollar|dsche gemoede lijkheid, dc Hollandscho gastvrijheid. Als je geruimen tijd gewoond hebt fcuJ- schen onze Gallisohe broeders, Lang niet zoo toeschietelijk, hoewel uiterst beleefd en vormelijk, leer je die eigenschappen van de schijnbaar zoo koele Noordelingen waor- deeren. Misschien is de tijd van waarhe men, eenige weken slechts, te kort. geweest, maar toch -meen ik te mogen constatceren, dat 'L beruohte ras der straatjongens hier door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. 51) „Ik noem het oen dwaasheid den beklaag de op de bank der veroordeelden te vragen of hij het oordeel van d?n rechter goedkeurt. Dat zal hij waarschijnlijk wel niet doonl" Een oogenblik zweeg zij. Toen scheen zij allen moed samen te rapen, „Garth, heb je me lief?" Ilelder klonken de woorden in de stilte van den zomermiddag. „Ja,op koppigen loon ik heb je lief. Wat dan?" „Wat dan? Wel, dit! Het kan me niet schelen, wat je gedaan hebt. Het komt er voor mij niet op aan of je een uitgestootene bent of niet Als je het bent ,wil ik het met je zijn. O. Garlh! Mijn Garth 1 Ik heb je nu den heelen middag gesmeekt mij lot je vrouw te nemen, en en mei een kort, haperend lachje ..je kunt niet blij ven volhouden het rmj le weigeren!" Voor haar hartstochtelijk geloof en ver trouwen viel de slagboom, dien hij tusschen hen beiden had gesteld, neer. Ilij sloeg de arnïen om haar heen en een poos stonden zij innig omklemd; liefde wischle alle bit tere herinneringen van het verleden en alle bedreiging van de toekomst uit. Maar hij kwam weer tot bezinning. Zacht maakte hij zich van haar los. „Hef is niet goed," stamelde hij met on vaste slem. „Ik kan dit niet van je aanne men. Lieveling, je moet mij laten gaan Ik kan je mooie leven niet bederven door het aan hel mijne le verbinden 1" Zij trok zijn arm om haar schouders heen. „Je zult het juist )>ederven, als je weg gaat. O, Garth, jou lieve, dwaze mant Wan neer zul je begrijpen, dal liefde het eenigste is. dat van belang is? Al hadt je tegen al de tien geboden gezondigd, dan zou ik het nog geen beletsel vindenI Je bent nu van mij, m ij n liefste. En ik wil niet uR je leven ge- stooben worden ter wille van een of ander dom gewetensbezwaar. Laat het verleden nu maar aan zichzelf over. Het heden is aan ons. En en ik heb je zoo lief, Garth!" Ifet was moeilijk kalm te beredeneeren, nu zij haar armen orn hem heengeslagen hield, haar lippen bij de zijne, terwijl zijn groote liefde voor baar zijn hart ontstuimig deed jagen. Maar hij deed nog een poging. „Maar als je er nu ooit berouw over kreeg. Sara?" fluisterde hij. „Ik geloof niet, dat ik dat zou kunnen dragen." Zij keek hem vast aan. „Dat zal je niet behoeven le dragen," zei ze. „Ik zal er nooit berouw over hebben." Nog aarzelde hij. Maar er lichtte iels van hoop in zijn oogen. „Wanneer je je kon tevreden stellen met hier op Far End le wonen.Dan kan het jnisschien mogelijk zijn!" Hij sprak op na denkenden toon, alsof hij de zaak bij zich zelf overwoog. „De vloek heeft mij niet achtervolgd tot in dit rustige hoekje van de aarde. Misschien, dat tochSara, zou je zoo'n leven kunnen uithouden? Of zou je altijd verlangen de groote wereld weer in te gaan? Ik heb je gezegd, de wereld is geslo ten voor mij. Iets in mijn verleden snijdt de toekomst voor mij af. .Heb je het vertrou wen, den moed, om dat onder oogen te zien?". Haar oogen keken vast in de zijne. „Ik heb moed om alles onder oogen le zien met jou, Garth. Maar ik heb geen moed om zonder jou mijn leven door te gaan." Hij boog het hoofd en kuste haar op den mond, een langen kus, die getuigde van iets, dat dieper en blijvender was dan harts tocht alleen. En toen Sara hem zijn kus te ruggaf, had zij het gevoel dat zij samen het heilige sacrament der liefde bezegeld had den. „Liefste," Garths slem klonk onuit sprekelijk teeder in de stilte van dit opper ste oogenblik „liefste, het zal zijn zooals je wilt. Of ik goed doe of slecht met deze groote gift van je aan te nemen, dat weet God alleen! Wanneer het verkeerd van mij is, dan moge de straf op mij alleen vallen." HOOFDSTUK XXIII. Een zomer-idylle. De zomer is van alle jaargetijden zeker wel de volmaakste tijd voor verloofden, en de dagen, die onmiddellijk volgden op Sara's verloving met Garth Trent, waren voor haar dagen van onvermengd geluk. Heerlijke uren brachten zij samen door, dwalend door de schaduwrijke bosschen, in een zalig nietsdoen op het zonnige strand, of rondzwervend over de lange rij van klip pen, die zich van af de kaap, waar Far End als wachter op den uitkijk stond, naar het Westen uitstrekte. In die uren van intimiteit leerde Sara 'de verborgen diopben van Garths natuur ken nen en ontdekte zij de bijna romantische teerheid van gedachten, die achter zijn uiterlijke stugheid verborgen was. „Je bent eigenlijk half een dichter, of lie ver meer dan half, Garlh 1" zei ze eens. „Met andere woorden een transcenden tale gek," verbeterde hij glimlachend. „Wel" hij keek haar kluchtig aan „misschien heb je gelijk. Maar bel is le laat om mij nog te verbeteren. Zooals de twijg gebogen wordt, zoo groeit later de stam, zie je. „Ik wil je Heeiemaal niet verbeteren," verzekerde Sara hem dadelijk. „Zou niet willen, dat je ook maar een snipper anders was dan je bent. Dan zou je ten slotte mijn Garth niet meer zijn." Zoo zaten zij dikwijls samen le pralen, al die dwaze, heerlijke woorden, die verloof den lot elkaar zeggen, en die sedert de dagen van Adam en Eva altijd weer hei zelfde en altijd weer nieuw zijn. Do zon zond haar 9tralen op hen neer als om hen te zegenen, en de golven, die zachtjes legen de kust kabbelden, begeleidden met hun ge luid het liefdesduet van de beide menschen- kinderen. Lat^r, in de donkere maanden, die volg den, tóen haar eigen geluk in een storm van rampen van haar was weggevloden, en toen de heele wereld wankelde in den oor logsorkaan, dacht Sara altijd terug aan dien onuilsprekelijken, kalmen vrede van die gulden dogen In het begin van Juli, een vredige rust, die zijzelf en evenmin de we reld ooit weer geheel terug zou krijgen. Later zou er door de herinnering altijd een gewonde en pijnlijke plek aan den achter kant der dingen blijven. Sara vond het nu niet moeilijk* de geluk- wensctfien van haar vrienden in ontvangst te nemen het regende letterlijk felicita ties en in de lange vertrouwelijke ge sprokken met Garth woog haar het feit, dat hij nooit over het verleden wilde spreken, ook in 't geheel niet. Zij veronderstelde, dat hij lang geleden zich had schuldig gemaakt aan oen of andere dwaze, jongensachtige buitensporigheid, die hij met zijn buiten gewoon srterk ontwikkeld gevoel voor oer en met de fijngevoelige idealisme, dat zij als een hoofdbestanddeel van zijn karakter had leeren kennen, in zijn gedachten had ver groot tot een geweldige zonde. En zij was met die veronderstelling tevreden en liet het daarbij, met beide handen het geluk grij pend. dat het heden haar gaf. Zij had aan Elisabeth geschreven om van haar verloving te vertellen cn lot haar verba zing had zij oen allerliefsten, vriendelijken brief terug gekregen. „Natuurlijk", schreef Elisabeth in haar impulsief loopend handschrift met de dikke strepen en de wegvliegende punten, „kunnen we alleen maar wenschen, dat het anders geweest was, dat je geleerd zoudt hebben Tim lief te hebben maar je weet zelf beter dan een van ons waar je geluk ligt, en je hebt gelijk, dat je het aanneemt. En denk nooit, Sara, dat er door deze dingen een ver andering komt in onze vriendschap. Ik kon tusschen de regels van je brief door lezen, dat je zoo'n soort gedachte in je hoofd hadt. Zoozeer hoop ik, dat dit geen verwijdering iusSL'hen ons geeft> dat ik voorstel, begrij pend dat het le veel van je gevraagd zou zijn in dit geval naar ons te komen, dat ik in Monkshaven kom. Ik zou graag met den gelukkigen sterveling willen kennis, maken, die mijn Sara gewonnen heeft. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5