Zeep UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. SPORT. RECHTZAKEN. In Den Helder heeJt een 21 -jarige losse werkman drie revolverscho ten gelost op zijn buurman, die hem den omgang met zijn dochtertje, een meisje van 13 jaar, had verboden. De eerste kogel trol den man in de kaak; de beide andere scho ten misten. Tegen den dader is proces-ver baal opgemaakt. De beklaagden in d e inooid- zaak te Wijchen Jacobu9 van Munster en Cornelia van den Broek, die de Arnhemscbe rechtbank had veroordeeld tot resp. levens lange en zeven jaar gevangenisstraf, hebben tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend De directeur van den Wa- renkcuringsdienst te Arnhem wijst op de omvangrijke wijze, waarop door gelegen- heidskooplui bedrog gepleegd wordt met brandstoffen. Verscheidene Amsterdammers en ook elders wonende personen zijn dezen zomer begonnen op groote schaal het pu bliek te bedriegen met brandstoffen, niet slechts door een minderwaardige soort, nl. vlamkolen, als anthraciet te verkoopen, maar bovendien door in plaats van de ge bruikelijke mudden van 75 a 80 kilo zakken te leveren met slechts 50 kilo of nog gerin ger inhoud. Scheepsladingen en wagons worden door hen naar bepaalde plaatsen ge dirigeerd, en van d' uit in een geheele streek gedistribueerd. Zij zijn reeds geweest in Arnhem, Doesburg, Doelinchem, Barne- veld, Renkum, Hengelo, Den Bosch, Brielle, Hellevoetsluis en nog in talrijke andere plaatsen. Wat zij leveren zijn vlamnootjes, die wel eenigszins op anthraciet gelijken, maar die ongeveer 307 vluchtige sloffen be vatten tegen anthraciet slechts 87. Het is een zeer voordeelig zaakje voor hen, want het publiek betaalt meer dan het dubbele van de waarde. Tijdens werkzaamheden ter uitbreiding van het etectricileitsbedrijf onder IJselmuiden, bij Kampen, vond een der arbeiders een portefeuille, beschimmeld en wormstekig. Bij opening bleek zij f 700 te bevatten aan bankpapier, dat verkleurd en verweekt, maar toch nog voldoende gaaf was. Vermoedelijk lang geleden door den eigenaar verloren. De politie te Dusseldorf heeft Dinsdag, in verband met den schil derijendiefstal, in verband waarmee de cen trale recherche te Amsterdam twee personen heeft aangehouden, den directeur van een groote handelsonderneming gearresteerd. Hij wa9 eveneens in het komplot. De man stond goed aangeschreven, doch de verleiding van het gedane voorstel om de kostbare stukken te bemachtigen en in het buitenland te doen verkoopen en daardoor een goeden slag te alaan, werd hem te machtig. De centrale recherche van het hoofdbureau heeft bij het beslagleggen op de geroofde doeken twee kleine stukken in een schoorsteen gevonden. Zij waren, naar de arrestanten meedeelden, bestemd als cadeau voor dengene, die de gestolen doeken zou expodieeren. De „expe diteur" was echter volkomen te goeder trouw. („Hbld.") Boer, lot nieuwe meid uit de slad: „Komt Ik.zal je laten zien hoe je koeien melken moet!" „Zou ik niet beter doen door met een kalf te beginnen, totdat ik het wat beter kan?" 0 BUITENLANDSCH GEMENGD. De autoriteiten te Berlijn zijn groote ver duisteringen ten nadeele van de Branden- burgsche Girocentrale op het spoor geko men. Bij deze instelling waren als onder pand voor een lecning een groot aantal aan- deelen in industrieele ondernemingen gede poneerd. Deze aandeden bleken vervalscht te zijn. Van de twee personen, die zich daar aan hebben schuldig gemaakt, is de eenc, de 52-jarige Böck, die directeur der Batavia Export Cy. te Berlijn was, de andere, de 82-jarige Walter baron von Blumenthal. De door ben vervalschte aandeden zijn op naam van de Vereinigte Glanzsloff-fabriken te Elberfeld. de Magdeburger Bergwerkge- acllschafl en de Bremer Wollkammerei A.G. Het verduisterde bedrag is nog niet vastge steld, doch een paar millioen gouden mar ken zal het zeker zijn. Hot tweetal ia Per auto uit Berlijn verdwenen, maar alle grens- autoriteiten zijn gewaarschuwd. Gistermiddag 19 de sneltrein Parijs-Rome biShet slation Santa Margarita in. Liguriê ontspoord. Verschillende wagons zijn ver brijzeld. Tot nog toe zijn zes lijken uit de wrakstukken te voorschijn gehaald evenals 15 gewonden. Diverse slormberichten komen in. Groote schade is aangericht te Roscoff. De heele visschersvtoót is weggeslagen. Vijf booten lijn tot dusver nog niet teruggevonden. Tot dusver worden geen persoonlijke ongelukken gemeld. Over België heeft een geweldige storm, gepaard met zware regenvlagen, gewoed. Het telefoonverkeer met Parijs is totaal ver broken. Ook de telegraafverbindingen onder vinden groote vertraging. Vele schoorsteenen zijn naar beneden gewaaid en tal van hoo rnen ontworteld. Te Ninove in Oost-Vlaan- deren zijn twee kinderen onder een vallen den boom verpletterd. Zij waren op slag dood. Twee andere kinderen werden levens gevaarlijk gewond, aldus de ,,N. R. Ct.". Het Engelsche ministerie van Koloniën heeft uitvoerige berichten ontvangen over den orkaan, die op 28 Augustus de Engel sche Eilanden boven den Wind (West-Indië) geteisterd heeft. Het aantal menschen, dat er bij omgekomen is, bedraagt om en bij de 800 en de aangerichte schade 2'/» millioen gulden. Op alle eilanden is het meerendeel der bewoners er treurig aan toe ten gevolge van de vernieling van hun huizen. Meer dan 6000 hebben in hel geheel geen dak boven het hoofd. De politieke politie te Berlijn heeft een werkplaats ontdekt waarin passen, belas- llngpapieren en dergelijk» documenten op groote schaal werden gedrukt De leider dezer drukkerij is een bekend man in de communistische beweging. Chineesche zeeroovers zijn aan boord ge klommen van een schip dat dienst deed lusschen Foe tsjeoe en Shanghai, hebben de bemanning gevangen genomen, de 300 pas sagiers beroofd en zijn met een reusachli- gen buit bij Hongkong aan land gegaan. RECLAME. voor do schoonheid der huid 7854 Alphen. Hedennacht is alhier wederom ingebroken en wel in de Prinsenïaan bij Van E., S. en Van der W. Bij allen werd de muntgasmeter gelicht terwijl bij eerstge noemde bovendien nog cenige kleedingstuk- ken werden ontvreemd. Bij Van E. en S. hebben do dieven zich door openschuiving van een raam toegang weten te verschaffen. Bij Van der W. werd de deur geforceerd. [Haarlemmermeer. De arbeider G. had Dinsdag in 't land bij den Hoofdweg het on geluk zich zoodanig met een mes in z'n hand te hakken, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een arbeider alhier, di,e zich op een bela den wagen bevond, gleed uit en viel achter over van den wagen op den grond. Inwendig gekneusd werd hij opgenomen en onder ge neeskundige behandeling gesteld. Op verzoek is eervol ontslag verleend, met ingang van 10 October, als kantonrech ter plaatsvervanger aan den heer G. Eleber alhier, zulks onder dankbetuiging voop de als zoodanig bewezen diensten. Hillegom. De afdeeling der algem. vereeniging voor bloembollencultuur heeft een ledenvergadering gehouden, die zeer druk was bezocht. Eenige belangrijke inge komen stukken werden voorgelezen, onder meer een brief van het gemeentebestuur over het beplanten van gemeenteperken, welke voor kennisgeving werd aangenomen, hetgeen ook gebeurde met een brief van Rijnland over het zoutgehalte van het boe zemwater. Geen bezwaren zijn kenbaar ge maakt tegen het plan om de Oosteinderbrüg te verlagen; Dan was er nog een circulaire van het hoofdbestuur verzoekende om eereprijzen, medailles en deelnaino aan het waarborg fonds voor detentoonstelling, en ccp circu laire over het huldeblijk aan wijlen J. H. Krelage. Het afdeelingsbestuur heeft een missive gericht tot den burgemeester om het toe zicht van do politie tot wering van diefstal van bloembollen te versterken. Voorstellen voor de algcmeei* vergade ring waren er niet, maar er is een commis sie gevormd: om een voorstel te ontwerpen, bedoelende,het stemrecht van groote afdce- lingen te versterken tegenpver afdeelingen met slechts 10 h 20 leden. Vermoedelijk kan dit samenvallen met een. algem pene regle mentwijziging. Het bestuur wenschte met een Hillegom- schen candidaat voor het hoofdbestuur uit te komen. Enkele bezwaren ten opzichte van de af deelingen Heemstede of Sassenheim werden geuit. Bij meerderheid van stemmen besloot men in deze vergadering candidaten te stel len, waarna als zoodanig werden benoemd de lieeren E. V. van Zanten Gzn. Hillegom en H. M. Euissenaars Heemstede. De zomertijd kwam toen ter sprake. Als tegenstander wenschte do afdeeling een te gemoetkomende houding aan te nemen en aan de regeering per adres te verzoeken om den zomertijd alleen tot de maanden Juni, Juli, Augustus en September tq bepalen. Een commissie is ingesteld oiti het. regle ment der afdeeling te herzien. Het bestaan de reglement is geheel verouderd. De ballotage van den hoer A. Th. Murk werd met 34 stemmen tegen afgewezen. Bij de rondvraag besloot men f 50 uit te trekken als gratificatie aan de gemeente- en rijksveldwachters, voor het opsporen van bloembollendiefstallen. Afkeuring sprak men uit over het weige ren van f 1000 subsidie door het gemeente bestuur aan de groote tentoonstelling. Do raad zou zeer slecht doordrongen zijn van do belangen der gemeente. Het slot van de vergadering was een ver loting van een viertal voorwerpen. Katwijk aan Zee. Gisteravond ontstond bij stormweder en groote drukte in de ge meente, doordat gezegd werd,,Een sohip in nood!" De bemanning van de red dingsboot die vernomen had dat er met vuur pijlen was geschoten, was klaar om hulp te bieden, maar verdere informatie, brachten aan het licht, dat het een militaire oefening betrof en er van scheepsnood of stranding geen kwestie was. De boot bleef dus aan het Station der maatschappij. Van de haringvisscherij kwamen te IJmuiden binnen de loggers: EW. 60 met 27 last; EW, 56 met 5 last en KW. 66 met 14 last pekelharing, Noordwijk. Woningmisère.: De heer T. v. d. H. schrijft ons Als abonné van dit blad heb ik kennis ge nomen van de ergelijke toestanden welke zich te Noordwijk hebben afgespeeld; het betreft hier n.l. het op straat zetten van enkele gezinnen. Deze manie is daar be paald overerfelijk, zooals uit onderstaande zal blijken. Zoo is, ongeveer '4 weken geleden, een ge zin, bestaande uit man, vrouw en zeven kin- RECLAME. Pïjnc In Tarsdcre en 3Ciezan verdrijft sïien door föajtihardi's Sanopirïn-TabSeiten -Tsaar deren in de Hoofdstraat te Noordwijk aan Zee op straat gezet, met het gevolg dat er voor dat ge,zin geen andere woning open was dan. een bergplaats van de gemeente reiniging (hier worden gereedschappen vuil niswagens enz. geborgen). In deze ruimte, met steenen vloer en stinkende atmosfeer, moest dat. gezin drie dagen en drie nachten vertoeven, waardoor de kinderen al heel spoedig ziek werden omdat in de bak van een handwagen, bij gebrek aan beter, een slaapgelegenheid gereserveerd moest wor den Thans is dat gezin op den zolder onder gebracht, een zolder met een vieze lucht, waar verschillende diertjes vertoeven en de oorwurmen zonder vragen van boven af óp tafel terecht komen alsook op de borden, of in de pan met aardappelen mee gestooft worden. Dan is daar geen water aanwezig noch lucht, noch licht, noch gelegenheid om te stoken, kortom een vunzig nest, dat voor bewoning absoluut ongeschikt is, en ondanks deze onbewoonbaarheid is er nog een tweede gezin ondergebracht, een familie bestaande uit man, vrouw, zes kinderen en een in wonend oude gebrekkige moeder. Deze fa milie is de vorige week op straat gezet aan den Boerenburgerweg, Die uitzetting had plaats toen het stortregende. Het huisraad van S. heeft van 's middags 3 uur tot 's avonds 10 uur in dien stroomenden plas regen gestaan zonder dat het gemeentebe stuur hulp aanbood. Zelfs burgemeester, noch wethouders of andere autoriteiten wa ren te bereiken. Dat gezin moest maar zien waar het onderdak kon krijgen, totdat om ongeveer tien uur in den av'ónd de bood schap kwam dat zij die onbewoonbare zol der konden betrekken, waarha man en vrouw in het holst van den nacht per hand wagen hun huisraad moesten versjouwen. En nu wonen dus op dien ee»en zolder acht tien gezinsleden tezamen. Vandaar dat er bij het gemeentebestuur ten spoedigste op dient ^te worden aangedrongen dat er aan die menschen een fatsoenlijk onderdak wordt gegeven temeer waar de kinderen uit het eerstgenoemde gezin bijna allen ziek zijn, terwijl het ergste te vreezen is als deze onhoudbare toestand blijft voortduren. Kijnsburg. De raad dezer gemeente zal Vrijdag a.s, 's avonds 7 uur in openbare vergadering bijeenkomen. - Warmond. Bur gerl ijk e Stand. Maand September. Pieter, zoon van Nico- laas Ouwehand en Marijtje van Winkel Gijsbertus, zdon van Dirk Breedijk en Are- ke Eietkerk Johanna Alida Maria, doch ter van A. A. Warmerdam en C. H. Waaijer Petrus Thomas, zoon van Nicolaas Korte- kaos en Jacoba Johanna van Egmond Adriana Johanna, dochter van A. W. 'de Groot en J. M. van Kints. In de maand September hebben ^ich alhier gevestigd 40 m. en 24 vr., terwijl 14 m. en'16 vr. vertrokken zijn. Een vermeer dering dus van 26 m. én 18. vr. ,M RECLAME. Uw humeur wordt vergald,, als gij last hebt van aambeien. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aanwending verlichtingen heelt uw kwaal. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per doos f 1.75per tube f 1.— 7851 aan de gestelde eischen aan hel ras le stel len en komen niet in den kortst mogelijken tijd lot volle en krachtige ontwikkeling. Het aantal goede fokdieren kan grooter worden, wanneer de lokker slechts één éên- kleurjg en liefst nog een witkleurig ras fokt, bijv. Wit Leghorn of Wit Wyandotte. Van deze beide rassen is in Nederland door ver scheidene inrichtingen en fokkers reeds ja ren lang op „afstamming" gefokt, zoodat tal van goede fokdieren voorhanden zijn, waardoor dus spoediger goede uitkomsten te verkrijgen zijn. Pluimvee. Sprokkels nil de praktijk. Herhaaldelijk wordt nog gevraagd wat nu eigenlijk noodzakelijker is, „afstamming" of wel „opvoeding". Indien er niet lal van onknndige derhalve onbevoegde fok kers waren, zou men die vraag onbeant woord kunnen laten, daar elke werkelijke fokker wel weet, dat zoowel „afstamming" als „opvoeding" zeer noodzakelijk zijn, want wat voor waarde voor de fokkerij heeft een hoen met een „praelitafslaihrning", als het als kuiken een onoordeelkundige opvoeding heeft gehad, df wel een :hóen zonder „af stamming", een product dus van het fok-maar-raak-sysleem al is het nog zoo oordeelkundig opgevoed. Van geen waarde natuurlijk, alléén goed vóórde pot; Het 19 dus wel de moeite waard hierop.in te gaan; wellicht worden daardoor enkele onkundigen op den goedep. weg .gebracht. Wat denkt de fokker te bereiken door „af stamming" en wat door „opvoeding"? Door „afstamming", d wz. oordeelkun dige paring, hoopt dc lokker te verkrijgen; gezonde en krachtige fokdieren, welke niet alleen aan de eischen van het ras voldoen, maar waarvan de hanen goed hun plichten zullen vervullen en de hennen goede regel matige legslers zullen zijn cn dat de goede eigenschappen, van de ouders en voorouders geërfd, steeds op de kuikens zullen overgaan Door „opvoeding" tracht de fokker de uit die fokdieren verkregen kuikens in den kortst mogelijken lijd dus zonder eenige sloornis tot krachtige ontwikkeling te brengen, zoodat, wat de hennen betreft, der Zen vroeg aan den leg zullen kunnen gaan, in de hoop, dat zij dien leg zullen kunnen volhouden, zonder nadeel toe le brengen aan eigen lichaam. Nu moet daaruit niet de gevolgtrekking worden gemaakt, dat alle kuikens van goede „afstamming" en welke oordeelkundig zijn opgevoed, later prima fokdieren zullen wor den. De ondervinding wijst uit dal de paring van slechts enkele van die hennen en ha nen, hennen geven, welke eveneens regel matige en goede legslers zijn, terwijl het gros dor hennen minder, soms veel minder eieren geeft, dan verwacht werd. Zonder zelfs overdreven hooge verwach tingen. vermeerdert hel aantal fokdieren van den werkelijken fokker jaarlijks du9 lang zaam, omdat hij slechts met die „enkele" goede fokdieren verder kon fokken en de overige dieren, welke niet aan de verwach tingen voldeden, moet opruimen. Bovendien voldoen lang niet alle verkregen kuikens VOOR VRIJDAG 10 OCTOBER. Londen (365 M. 2LO): 1.20 Tijdsein van Greenwich. Concert; Het „2LO"-Trio en Alice Archer (sopraan) 4.20 Tijdsein van Greenwich. Concert; Gwynnelli Trolter -(viool-solo). Debal. Orgelmuziek. 5.50 Vertellingen voor de kindereD 7.50 Een populaire avond. Sydney Coltham (tenor), Leonard Hubbard (bariton), - Frank Tully (voordrachtskunstenaar). The Wireless Or chestra. Birmingham (475 M. 51T); 3.50 Lozells Picture House Orchestra. Emmie NorthaJl (tweede sopraan) 5.20 Voor de dames 6 50 Vertellingen voor de kinderen 7.50 De politiekapel van Birmingham. Gladys Wkitehill (sopraan), Gooffre.y Dams (tenor) 10.20 Ronald Gourley (Een piano en wat vrooüjkheid). Bournemoulh (385 M. 6BM):. 6.20 Vertel lingen voor de kinderen 7.50 Een avond mtt moderne Engelsche componisten. Doris Vane (sopraan), John Collinson (tenor), Her- bert Heyner (bariton). The Wireless Or- cestra, onder leiding van kapitein W. A. Featherstone. Het „6BM"-Trio. Cardiff (361 M. 5WA): 3.20 The Station Trio 4.20 The Carlton Orchestra 5.20 „5WA'S" „Five o'Ctocks": The Station Or chestra. Voor de dames 7.50 Marjorie Hayward (viool-solo). The Station Orcher- tra. Manchester (375 M. 2ZY); 12.50 Orgelmu ziek 3 50 Concert door het ,,2ZY"-0rkest 4.50 Halfuurtje voor dc dames; 5.20 Vertellingen voor de kinderen 7.50 Het „2ZY"-0rkcst. Lee Thisllethwaite (bariton). Het „2ZY" dramatisch gezelschap. „Bleu- stone's Field Day" 10.25 Anne Thursfield (tweede sopraan). Newcastle (400 M. 5NO): 4.05 Concert. 5.05 Halfuurtje voor de dames 5.3b Vertellingen voor de kinderen 7.50 Ed ward, German ad Roger Quilter, Elsie Dow ning (sopraan), Dennis Noble (bariton). The Station Orchestra. Aberdeen (495 M. 2BD): 3.50 Populaire middag: Helena Millais (voordrachtskunste nares), The Wireless Quartet. Voor de da mes. 5.35 Vorlcllingen voor de kinderen 8.Ó5 Glimpses of Aberdeen,' historische gebeurtenissen. Muziekbegeleiding van The Wireless Orchestra. Het Grandholm Koor. Pipe Band. Glasgow (420'M. 5SC): 4.?0 The Wireless Quartet. A. Bell Walker (ténor). John B. Dickson (cello-solo) 5.35 Vertellingen voor de kinderen 8.05 Zelfde programma als Aberdeen. Chelmsford (1600 M. 5XX): Geeft het ge heele programma van Londen. Parijs (1780 M. SFR): 1.05 Concert door hel Tziganq-orkest „Radio-Paris" 5.05 Concert met niedcwerlung van de vaste so listen van „Radio-Paris" 8.50 Laatste wedslrijduitslagen 9.20 Concert. Brussel (763 M. SBR): 5.20 en 8.20 Con cert. VOETBAL. Lezing ovei de spelregels. Dinsdagavond hield de heer E. Eeckelaert, bestuurslid van den L. V. B., te Lisse een lezing over de spelregels. De'belangstelling wad helaas niet groot. Op duidelijke wijze behandelde s'pr. de regels vooT buitenspel, vrije en strafschop, enzterwijl hij levens de onïahg'9 in werking getreden nieuwe spelregels ter 'sprake bracht. Na afloop wer- den vele vragen gesteld, welke uitvoerig Werden beantwoord. Hel was een'interes sante avond, welke door den secretaris van L. M. C. met een woord van dank aan den heer Eeckelaert werd gesloten. ATHLET1SH. De Nederlandscbe records. Op voorstel van de record-commissie zijn door het N. A. U.-bcsluur dc volgende re cords goedgekeurd: Estafette 4 maal 400 M. Athlelische ver eeniging „1923" Amsterdam: 3.39 min. 3000 M. snelwandelen: H. Kecmink, Den Haag, 13 min. 57.6 scc. Polsvèrspringen: 8.827» M., K. Runia, zeemacht. Helder. Hoogspringen zonder aanloop: 1.45 M., J. H. v. d. Kuyp, Blauw-Wit, Amsterdam. Vèrspringen m. aanl.: 7.04 M., H. de Boer, Sportclub Holland, Rotterdam. Estafette 4 maal 80 M., dame9: Vlugheid en Kracht, Groningen: 43.5 sec. 200 M. hardloopen: H. A. Broos, Philips Sporlvereeniging Eindhoven: 22.3 sec. Als record werd erkend het door II. A. Keijser op II en 12 Juli te Parijs behaalde resultaat in de Olympische tienkamp met 6509.14 punten. BOKSEN. DempseyPaolino» De „Tel." meldt: De heer M. Boulant, eigenaar van het Sportpark te Bayonne, had een beurs aan geboden voor een wedstrijd Jack Dempsey Paolino en ontving nu van Kearns, Demp- sey's manager, een telegram, dat Dempsey toestemt, terwijl hij een bepaalde som eischt plus een percentage van de recette. KANTONGERECHT TE LEIDEN» Overtreding der Arbeidswet. Een groot gedeelte van de openbare g ting van het Kantongerecht werd gie'teniü dag ingenomen door een drietal zak." waarin als beklaagde moest optreden heer F. A. H. D., directeur der Lei<kd Katoenmaatschappij, terzake overtref van de Arbeidswet, doordat hij had toe? j l#ten, althans niet had belet, dat op vi schillende tijdstippen, arbeiders in die{sj der Maatschappij, zoowel op de Katoendrj kerij aan de Heerengracht, als in de Wei rij aan de Looierstraat tot 4 uur 55 mijt althans na 4 uur 30 min., den tijd, .waart: de werkzaamheden volgens de Arbeidss J hadden moeten eindigen, werk hebben vi I richt. Deze zaken stonden reeds eenige web eer op de rol, doch werden toen uitgeste! omdat er niet genoeg getuigen aanwti waren. Er waren thans een groot aant getuigen, allen werklieden in dienst d Maatschappij, gedagvaard, waarvan er ec ter slechts enkelen werden gehoord. De heer D. erkende trouwens de feit*. Hij had, zooals bij reeds bij deeerste b handeling van een der zaken had opgemet bestellingen uit Engeland ontvangen, wax bij haast was. Hij las nu een brief van s Engelsche firma voor,' waaruit bleek, d de order zou Worden geannuleerd, wanne - zij niet spoedig werd uitgevoerd. Het dus in het belang van de Maatschap; niet alleen, maar ook in dat van' het pt| soneel, dat nu aan het werk kon blijven i nog meer verdiende dan anders. De wei lieden werkten een halfuur langer dan o met pleizier. De eerste zaak betrof 6 man, wërkzatl in de Katoendrukkerij, van wie geconst teerd was, dat zij op 28 Juli tot 4 uur min. hadden gewérkt, terwijl zij te halfr hadden moeten eindigen, hetgeen met e deweten van de directie was geschiedt J Als getuige werd gehoord de 6Ö-jarc- fabrieksarbeider Jan Kramp, die oré J: eede het ten laste gelegde bevestigde, s tevens verklaarde, dat hij het werk gedw had zonder tegenstribbelen, omdat het n» in het belang van de zaak. Beklaagde zeide nog, dat, wanneer hij (9 6 Augustus een bestelling niet had uit? voerd, de order geannuleord zou zijn worden. De Ambtenaar, het ten- laste gelegde wi tig en overtuigend bewezen achtende, eié to zes geldboeten a f 5 subs. 2 dagen va elk ïoete. Dé tweede, zaak betrof de Workzaamll den in de: Weverij aan de Looierstraat. Van 18 tot-19 Juni hadden 53 mannen 1 11 vrouwen ook daar -na, halfvijf irWd tó- "f richt; zonder dat; beklaagde iets hadjk, daan om dit te beletten. Beklaagde gaf, hoewel zijn broeder du het bedrijf leidde, ook dit toe. De red; waren ook dezelfde.- Er was haast bij V werk. Als eerste getuige werd hier gehoord M trus Herm. Zandvliet, die zeide, dat hij i derdaad tot 4 uur 50 min. had gewerkt. B wist, dat het' in het belang van het bcdir was en omdat hij daardoor iets meer diende, deed hij het graag. Beklaagde, gevraagd of hij iets op getuigenverklaring had aan te merk* zeide, dat hij geloofde, dat deze getul) ten onrechte was opgeroepen. Hij is gfc wover. Hij heeft toezicht en helpt de ad ren bij hun getouwen. De Ambtenaar merkte daartegen op, <1 de man niet is ingeschreven als bedrij' leider en daarom wel onder de Arbeidsu - staat. Th. J. R.ijkcn, geb. Swart, weefster, M klaarde ook dat zij evenals de anderen i geruimen- tijd gewerkt heeft en ook met i noegen. Haar koon werd daardoor iet-s meerderd. Daarop kwam de 72-jarige A. Rozier vat die een sooli^plijke verklaring aflegde. Hierbij merkte beklaagde op, dat man portier was en dus zekér niet ohder werklieden, in de dagvaarding bedoe" kon worden gerekend. De Kantonrechter merkte den heer D. dat hier het woord gold: Aan een bo zoo vol geladen, mist men vijf, zes pi nien niet." Ja-c. Fakkel, dio nu als getuige volg' noemde zich weversbediende. Hij moet1 opringen als er iets stuk gaat van dk naamgenoot N. C. Fakkel, die do overt ding ook erkende, verklaarde de heer weer, dat hij baas was. De Ambtenaar (boos): Zij zijn bij u, loof ik, allemaal baas. (Gelach). Hierna zijn requisitoir nemende, med hij op, dat deze beklaagde op het. sta: punt staat, dat nergens anders in Nederls- wordt ingenomen, dat hij, omdat er op Chr. feestdagen niet gewerkt wordt, halfuur meer werken hem toekomt. Volg1 de wet is dit standpunt trouwens onju En wat aangaat de verontschuldiging, wanneer hij dezen maatregel niet nam, werk niet op tijd gereed kon komen, Ambtenaar voert daartegen aan, dat overuren aan kan vragen, wat hij om zet redenen niet verkiest te doen. Er waren destijds jonge textiel ar be i<i bij de Arbeidsbeurs ingeschreven en zool- t dit het geval is, verleent de Minister Arbeid geen vergunning tot overt! Waarom la-at hij menschen boven den f sioengereohtigden leeftijd werken, tot zij er dood bij neervallen en neemt hij f jonge krachten aan? De heer D. ec^ zich niet aan de wet te willen storen; zal echter, naar spr. meent, hem bh] dat de wet sterker is dan hij. Hij verklaart tenslotte beklaagde dig aan het ten laste gelegde en cisc

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6