De Klu izenaar van Far-End, No 19811 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 9 October Tweede Blad. Anno 1924. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. 't Da pojlchèqne- en giiodienit Oo toeoteur-generaal der posterijen en lelewafie maakt bekend, dat voor de post- ItieeningeD behoorande tot de 3de groep, bedoeld in lid III, onder b, van de beschik- ktn* van den Minister van Waterstaat dd. September (de nummers 20,000 Urn. 86.999). de postchèque- en girodienst weer Wordt opengesteld met ingang van 13 Oc tober De vlieutocht NederlandIndié. Het weekblad „Het Leven" heeft aan let pömlté vliegtocht AmsterdamBatavia aan geboden een Rolls Royce-motor ter waarde yan f 12,000 voor de F. VU, onder voor waarde o. m., dat de reis binnen een maand worden voortgezet. Naar wij echter uit allerbeste bron ver stomen, zal van voortzetting van de tocht binnen een maand wel geen 9prake zijn, daar de vleugel niet alleen gedemonteerd, maar zeer waarschijnlijk stuk gezaagd moet Worden daar deze 24 M<stor lang is en dus practiseh niet over groote® afstand per kransportauto te iransporteeren is. Maar ge héél uitgesloten is de kans nog niet. Naar aanleiding van het onderhoud met 'den .heer Fokker over het ongeval met de fokker VII en zijn uitlating, dat de kosten Tam een nieuwen motor, welke f 12,000 zou den bedragen, op het moment niet door bot comité van den vliegtocht zouden kunnen worden opgebracht, heeft „De Tel." zich ge wend tot den secretaris van het comilé, dr. evoldt-Meijer, met de vraag, hoe de anciering van den tocht er thans voor- Maat. De heer Groeneveldt deelde mede, dat het comité slechts over een zeer kleine reserve Beschikte, zoodat men een schadepost als thans moeilijk zal kunnen lijden. Zoolang het rapport van den heer Van der Hoop niet is aangekomen, kan men uiteraard nog geen berekeningen over de schade maken. Het vliegtuig is op Beurspolis be Rotterdam ver zekerd, maar over de finesses der verzeke ring kon hij niels meer zeggen. Tegen het militairisme. Gisteren is te Utrecht de vergadering van predikanten, evangelisten en godsdienst onderwijzers gehouden, bijeengeroepen door de. J. B. Th. Hugenholtz, Hervormd predi kant te Ammerstol, om te komen tot een Bond van godsdienstvoorg&ngcrs legen het militairisme. Een dertig personen hadden aan den oproep gehoor gegeven, o. w. prof. Heering, uit leiden, ds. .Horreus de Haas, uit Zwolle; ds. Van Mourik Broekman, ds. Van Wijngaarden en de heeren Boeke, uit Bilthovon; Kom pers, burgemeester van Har derwijk; en De Jong, uit Leeuwa/rden. Ds. HugenhoUz leidde de bijeenkomst. Na voorlezing van Joh. 16 vers 115 merk te hij op, dat men in alle kringen der samen leving zich gaat verzetten togen den oorlog en het militairisme. Zelfs de Kerk, die voor korten lijd nog blind was voor de groote vol keren zonde, die oorlog heet, ontwaakt. De geest van God, zoo zeide spr., is bezig de oogen van ons geslacht te openen. Het ver zet tegen het mililairisme vindt men niet meer in een bepaaide partij; ook in andere groepen kan men het waarnemen, en vooral de jeugd gaat zich al meer verzeilen. De Kerken sanclionneeren de bewapening nog. Aan ons, voorgangers, de taak, de leuze ont wapening te verkondigen. ITet volk moet worden geleerd en bijgebracht, dal ontwa pening is een zedelijke eisoh. Verwezenlijking van die leuze, aldus spr., zal echter offers vragen, in de eerste plaats van het individu en ook wellicht in den vorm van het tijdelijk prijs geven van onze nationale onafhankelijkheid, Echter, fee ft men zich rekenschap van de groolc moeilijkheden, die de verwezenlijking van de leus ontwapening zullen medebrengen, dan zal men eerder geneigd zijn te staan aan de zijde van. generaal Snijders dan aan die van prof. Van Embden. De strijd tegen het militairisme is zwaar, zwaarder dan de strijd tegen welken volks ramp ook. omdat het militairisme niet élechts het monopolie vanlict kapitalisme ia. doch diep ligt verscholenin de mensche- Hfke natuur Naar liet beginsel van het Evangelie moet de strijd tegen hel militai risme worden aangebonden. Aan de orde werd daarna gesteld het reeds gepubliceerde ontwerp-beginselverkla- ring. Prof. Heering (Leiden) stelde een wijzi ging daarom voor, met de strekking, de be ginselverklaring ruimer te doen zijn. Hij zeide o. m. dat men moet aanvaarden een politieleger, daar z. i. optreden van politie iets anders is dan oorlogsgeweld. Ds. Horreus de Haas (Zwolle) merkte daartegen op, dat daarmee dan ook aan vaard zou worden een internationaal politie leger, een macht welker optreden dus ook oorlogsgeweld inhoudt. Z. i. moet gestreefd worden naar andere, economische en zede lijke machtsmiddelen. Prof. Heering zeide, in een politieleger niet anders te zien dan een macht, die niet paraat tot oorlogvoeren is, doch slechts met dwang zal kunnen optrede® tegen elemen ten, die het recht willen vertreden. De heer Kempers, burgemeester van Har derwijk, wil de® strijd bepalen tot dien te gen nationale ontwapening, omdat eerst van ons land ontwapening wordt gevraagd, ook met het oog op de ligging van ons land. Na eenige besprekingen, hoofdzakelijk loopende over de vraag of men al dan niet ©en beginselverklaring zal aanvaarden, werd tenslotte op voorstel van ds. Van Wijngaarden opgericht een Groep van gods dienstige voorgangers legen oorlog en oor logstoerusting, waarbij het beginsel van deze groep neergelegd werd in de volgende, met algemeene stemmen aangenomen motie van prof. Heering. „De groep, overwegende dal slechts van hiel doorwerken der Christelijke beginselen heil te wachten is voor menschen, volken en vollcengemeenschap; dat deze doorwer king niet alleen tegengehouden wordt door den invloed der zonde, maar ook door hel in stand houden van zondige gebruiken, waarvan hel verderfelijkste de oorlog isdal niet alleen de oorlog met alle recht spot, maar ook het karakter der moderne oorlog voering het godsdienstig zedelijk bewust zijn krenkt op een niet meer te verdragen wijze; dat het elk offer waard is, ora tegen over dezen misdaad, ernst te maken met de zedelijke waarheid, dat het béter is, onrecht te lijden dan onrecht te deen; bindt den strijd aan legen oorlog en oorlogstoerusting en roept alle christenen binnen en buiten de kerken op om dezen strijd mede te strij den opdat de namen van Jezus Christus en Zijn Hemclschen Vader niet meer op die gruwelijke wijze door de volken geschonden worden als in de jaren die achter ons lig gen." De voorzitter deelde daarna mede, dal uit verschillende doelen des lands 46 bewijzen van instemming zijn ingekomen. Besproken werd daarna de werkwijze en de propaganda. Besloten werd, de ideeën van de groep in de eerste plaats 1e verbrei den door de pers De motie van prof. Heering zal aan allo kerkelijke bladen wor den gezonden. Verder zal men aanwenden: de prediking, het godsdienstonderwijs, ge meente-avonden, leiding aan de vredos- actie onder de jongeren, internationaal con tact met voorgangers in het buitenland. De groep zal geen contributie heffen. Vrij willige bijdragen en collecten in Godsdienst oefeningen zullen de financiën van de groep op peil houden. Jteden van de groep kunnen zijn voorgan gers mannen en vrouwen die met be ginselverklaring en doel instemmen. Tot besturende leden werden gekozen prof. dr. G. J. Ileering, te Leiden, voorioopig voor zitter; ds. J. B. Th Hugenholtz, te Amster dam, secretaris; ds. N. Padt, te Zandvoort; F.. A. van ÏTooxer, evangelist te Tilburg, cn ds. A. J. Wartcna, te Zevenaar. De „Sls.-Ol." bevat een IC. B. van 4 Oct., waarbij tot burgemeester van Maar tensdijk i9 benoemd de lieer G. van der Voort van Zijp. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot offi cier in de Oranje-NaBsau-orde H. Sap, ge neesheer-directeur van het gesticht Bloo- mendaal te Loosduinentot ridder in de Oranje-Nas8au-orde P. van der Kam, boek houder van het Centraal kantoor der Ver. tot Christelijke verzorging van Krankzinni gen in Nederland in Den Haagbenoemd tot directeur van het Huis van Bewaring te Haarlem, D. B. Siliakus, commies ter directie bij de strafgevangenis te Arnhem op verzoek eervol ontslagen L. Cramer, als notaris te Vriezen veen. In de jongste vergadering van het be stuur van de S. D. A. P. is. naar „Het Volk" meldt, besloten, voor het dagblad „Hot Volk" weer een commissie van toe zicht in te stellen. Als leden dezer commis sie werden benoemd de heeren W. Drop, J. H. Schaper, C. Werkhoven en F. M. Wi- baut. Op voordracht van het bestuur van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling werden als bezoldigd bestuurders benoemd K. Vorrink en P. Voogd. Er wordt een com missie ter bèstudeering van het militaire vraagstuk samengesteld, waarvoor de vol gende personen zullen worden uilgenoo- digd: voor hel N.V V. R. Stenhuis, E. Ku- pers, P. Moltmaker en F. S. Noordhof f, voor de S D. A. P. W. Bannjng. F v. d. Goes, Suze Groeneweg, Jerome Harlog, K. ter Laan. C Pothuis-Smit, mr. P. J. Troel stra, W. H. Vliegen, K. Vorrink en J. v. Zadelhoff. Dinsdag is. op uilnoodiging van het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht te Amsterdam, ten Raadhuiae te Amsterdam j een bijeenkomst gehouden van ambtenaren, belast met het toezicht op de naleving van de hinderwet. Vertegenwoordigd waren 31 der voornaamste plaatsen van ons land; te voren hadden reed3 36 gemeenten haar in stemming betuigd. Hel doel was, te komen tot het oprichten van een vereoniging tot het behartigen van hinderwetaangelegen- heden. j Naar het „Hdbi." verneemt, heeft de Regeering in de grensuitbreiding van Haar lem de beslissing genomen en zich ver- cenigd met het kleine plan, d. w. z. annexa tie door Haarlem van Schoten en een doel van Bloemendaal en Heemstede. Het deel van Bloemendaal strekt zich slecnts uil achter Elswoud tot de Rampenlaan, van waar de grens van Haarlem dan zou door gaan in Heemslede door Bosch cn Hoven. Dit plan wordt voor Haarlem aannemelijk gemaakt door de bepaling, dat het als com pensatie voor de kosten der annexatie van Schoten niels zou hebben te betalen aan Bloemendaal en Heemstede. Het wachten is dus nu op de beslissing van Haarlem Het hoofdbestuur van het Nod. Oud.- Genootschap heeft een bezwaarschrift go- zonden aan den Minister van Onderwijs inzake de ontwerp-salarisregoling voor on derwijzers. Het bezwaarschrift bespreekt achtereenvolgens het voorgestelde aanvangs salaris, het maximumsalaris, de hoofdenmar- ge, de bijakte, het u.l.o., de ongehuwden en de 15 pet. in de overgangsbepaling en eindigt o.a.: „Uit bovenstaande moge Uwe Excellentie zien, dat in de ontworpen regeling zooveel voetangels en klemmen, zooveel onbillijk heden liggen, dat wij met aandrang u moeten verzoeken, de uitvaardiging van een dergelijke regeling tegen te houden. De tot-stand-koming dezer regeling zou zijn een ramp voor het overgroote deel der ondorwgzers; te meer, waar de levensom standigheden, nu het index-cyfer weer om hoog gaat, alweer moeilyker zullen worden. YVij dringen daarom aan op: handhaving der cjjfers uit het Bezoldigingsbesluit 1920, en indien het inderdaad onmogelijk zou zijn, de bedragen onverminderd uit te keeron, dan: toepassing van een lijdelijke gelijk matige korting van eon zelfde percent, by de vaststelling waarvan rekening zou die nen te worden gehouden met het feit, dat de onderwijzers §n bij de vaststelling van het salaris 1920 ón bij de heffing der pen sioenpremie reeds als het ware een korting in salaris hebben ondergaan.. Tenslotte brengen wij nog onder uw aandacht, dat het billijk zou wezen, oen gelijken maatregel als u genomen hebt ten aanzien van het schooltoezicht ook te treffen voor de onderwijzers en dus, ge lijkerwijze u hebt bepaald, dat de in functie zijnde inspecteurs het oude (hoogere) salaris zullen behouden, ook bij oventueele verla ging van de salarissen der onderwijzers te bepalen, dat de in functie zijnden het oude (hoogere) salaris zullen behouden." Gisteren was het de nieuwe vereeni- ging „Alkmaar Ontzet", die het Ontzet van Alkmaar op 8 October 1573 vierde, 's Och tends stonden talloozen geschaard op de plek, waar de storm der Spaansche krijgers tot driemaal loe is afgeslagen. Op deze plaats, waar in 1873 het Vicloriebeeld is onthuld, heeft de heer Blaauw den toestand van het beleg, den moed en dc vaderlands liefde, de trouw en de gehechtheid aan het vorstenhuis van onze voorvaderen geschil derd. Zijn rede werd afgewisseld door het zingen van het lied „Van Alkmaar de Vic torie" en andere vaderlandsche liederen door een meisjeskoor, getooid met bloemen en uniform gekleed met japonnetjes rood en wit, de stadskleuren. Aan het beeld is een krans gehecht met linten in dezelfde kleu ren. Het bestuur der gemeente was er te genwoordig. De feestdag was begonnen met een reveille van het Stedelijk Orkest, waar bij 's morgens halfnegen een 300 kinderen een aubade hebben gebracht aan den burge meester. Verder is hot carillon van den Waa-gtoren bespeeld en de Wilhelminafon- tein zond 's avonds haar waterstralen in kleuren omhoog. Een bloemencorso trok 's middags veel belangstelling, evenals 's avonds verschillende uitvoeringen, waar onder een concert met medewerking van solisten in de groote kerk. Een taptoe met muziekuitvoering besloot den feestdag. RECLAME. 0932 DeheorJ. H. vanStraatenvan Nes, te Boskoop, liet twee jaar geleden bij een 30-jarigon iep, die reeds enkele jaren ziek was, twee meter rond den stam den grond diep losmaken cn gedeeltelijk ver wijderen. Hij vulde deze opening aan tot 20 c.M. tovon den grond met goede vette baggeraarde, vermengd met ouden koe mest. Hij ging van de onderstelling uit, dat de ziekte van den iep ontstond, doordat de onderste wortels dood waren cn de boom alleen te redden was door den bovensten nog levenden wortels nieuwe voeding te geven, en een nieuw wortelgostel te laten maken. Verleden jaar was de boom reoda veel beter, bloeide nog wel overvloedig, doch die voorjaar ontwikkelde de iep zicb zoo goed, dat dezen zomer van de ziekte niets meer te beBpeuren wns, de boom niet meer bloeide en weer volmaakt gezonde bladeren kreeg. Bij het binnenkomen in de Scheveningsche haven, gistermiddag, is de G2-jarige garnalenvisscher A. T., uit Scheveningen, terwijl hij bozig was met het binnenhalen van een der nelten. overboord gevallen. Andere visschcrs hebben hem aan wal gebracht, maar de dokter van den ge neeskundigen dienst kon slechts den dood conslaleeren. Een bljj-oindend drama. Beo ongewone historie, met een tragisoh begin en een komisch slot, deed ach, naar de „N. H.CL" meldt, vorige week te Sche veningen voor. Een werklooze aldaar, de de.tigjarige De R„ wonende over het Ververschingskanaal, ging op .20 Sept. 1.1. naar Den Haag om te stempelen, doch kwam op dien dag en volgende dagen niet terug Men dacht aan een ongeval, sprak zelfs van een wanhoop», daad en de politie was ijverig in de weer om den vermiste te zoeken. Alles vruchteloos, dageu verliepen er; er ging een week overheen, maar de ver miste werd niet gevonden. Een jongen ver dronk en men vertelde, dat hot De R. was. De vrouw van den vermiste dacht niels anders dan dat haar man een doodelijk ongeluk was overkomen. Do gordijnen gin- gen neer en de vrouw kwijnde weg. Daar kwam Donderdag LI. een armboaoe- ker van vacantia terug en men sprak hem direct over het geval, dat heel Scheveningen ic beroering bracht. „De R. nog niet gevonden?" „Nog niet gevonden," luidde het ant woord. „Maar ik heb half September de stukken voor hem in orde gemaakt ora hem op te nemen in het Ziekenhuis." Een telefoontje bracht nu spoedig aan het licht, dat de „vermiste" werkelijk reeds tien dagen in het Ziekenhuis lag, cn dat hü het uitstekend maakte. En toen zfij het (thuis; vau blijdschap nog niet gelooven konden, wilde heel de familie mee naar het Ziekenhuis om hem te zien. Toen hij kwam wuifde hjj allen opge ruimd toe en zei tegen zijn vrouw: „Dat je door de week niet kwam, kon ik bogrij- i pen, maar dat je ook 's Zondag) niet bent geweest, vond ik wet wat erg i En toen hadden zij mekaar weer on de tragi-comedi, eonerzijdu de schuld vsu don man zelf, anderzijds een gevolg van ceu fout in de administratie (waar dan ook), was uit... Tusschcn Naaldwijk en 's-Gravenzande is door kweekers uit de bol lenstreek akkerland gehuurd voor het ver- landcn van bloembollen, d.i. het uitplanlen op een andere grondsoort De gekozen grond is vrij zware klei met een stugge bouwlaag zoodat deze na het ploegen nog gefreesd moest worden. De bollenkweekcrs vorlan- den de bollen veelal meer in de nabijheid, inzonderheid in de Haarlemmermeer. De Westlandschc bodem ia bekend door de eigenschap, dat hij de bloembollen eonige- zins vervroogl. De proef met hot kwoeken van bollen op het boeren- o( akkerland ge niet ook uit het oogpunt der vervroeging de belangstelling der bollenkwcekora. Tor zake van deze vervroeging in den Wesllandschen bodem slaat nog een vraag open door de uit- ptanting van een groote inzending tulpen bollen op „Groenendaal", te Heemstede, voor de tentoonstelling 192fi De Westland- schs bollenk weekers in 'l bijzonder zijn be nieuwd of de bollen daaT op den lichten bodem ook vroeger zullen uitloopen dan die uil de bollenstreek. („Tel.") De directeur van denRglcs- dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling (Departcmeot van Arbeid, Handel en Nijverheid) vestigt er de aandacht op, dat voor Frankrijk worden gevraagd bankwerkers, draaiers, kotelmakcrs, vormers, en klinkers in den scheepsbouw. Voorts, dat voor Noord-Frankrijk voortdurend wor den gevraagd: melkers-veeverzorgers (loon 250300 francs per maand, met kost en huisvesting), on voerlieden, vertrouwd met akkerarbeid met paarden (loon hetzelfde). Inlichtingen bij de arbeidsbeurzen en de correspondenten der arbe dsbemiddeling, en voor zoover deze inlichtingen tor plaatse niet kunnen worden verkregen, bjj voor melden Rijksdienst doch dan alleen schrif telijk. De meelfabriek „Vrede" der N.V. Kamphuys' Fabrieken te Zaandam, welke geruimen tijd stil geslaan heeft, wordt door de Slootnmcelfabriek „Holland" weer in bedrijf gesteld. door MARGARET PËDLEIL Geautoriseerde vertaling van W. E- PONT. 49) „Dat Ï9 mooi van je, lieveling;" antwoord de hij vriendelijk. „Maar het is een gevaar lijke leer. En ik weet, dat je in den grond reel te teerhartig bent, dan dat je een vlieg kwaad zoudt doen." Elisabeth keek hem aan met een vreem den blik „Je kent me niet, Geoffrey," zei ze heel langzaam. „Geen enkele man kent een vrouw heelemaal, niet al haar gedachten." Wanneer majoor Durward, de openhar tige, eerlijke kerel, had geweten welke vul kanische hartstocht er achter de ondoor grondelijke uitdrukking op het lieve gelaat van zijn vrouw verborgen lag, hij zou ont zet zijn geweesL Wij peilen de diepste diep ten niet, zelfs van degenen, die ons het naast zijn. Bschaviag had den wilden stroom ge- uwoiïjjen binnen de smalle bedding le blij- n, die de algemeen vastgestelde orde aan tal; maar eenmaal los van de beletselen Wa5 de l!el van EHsabcth Durward dm, van den oervrouw. en do «pil, Waarom al haar daden draalden, was liefde iroor dan man en voor hof kind. dal zij hem geschonken had re^uieI1' Z,J recht en eer JftJhet vertrouwen van een man In de vrou- Mijkt menachhoki geofferd op delzelfde te^doogecioois altaar van de Hefde. Maar de geschiedenis van dat offer konden alleen zij en een ander, cn die andier was niet Durward. HOOFDSTUK XXII. Liefae'g Sacrament Een volle woek was voorbijgegaan sedert den nacht van de emotievolle geschiedenis van Molly's vervolging en van af het oogen blik, dat Garth Sara aan de hoede van Jane Crab had toevertrouwd, tot het oogenblik, dat hij naar haar loe kwam bij de pergola op Rozenhol, hadden zij elkaar niet ont moet. Sara stond boven op oen ladder en was bezig de takken van een al te weelde- rigen Crimson Hambier op te binden. En nu hij bleef staan onderaan de lad der, voelde Sara hoe alles in haar opge sprongen was van vreugde bij het zien van het smalle, donkere gelaat, dat naar haar opkeek. „De Lavendel tante en Miles zijn aan het rondscharrelen in* de kas," legde zij uit, met een beweging van haar hand in de richting, waar glas glinsterde achter de hooge buxus- haag, die den rozen Imn omgaf. „Zijn ze?* Het scheen wel of Trent, die op zoek naar zijn gast en gastvrouw was en hierin werd opgehouden, volkomen onver schillig was, of hij hen ooit zou ontdekken of niet. IIjj leunde te^en een van de met ro zen omslingerde pilaren van de pergola en keek achteloos in de richting die Sara aan wees. „Hoe is het met Molly?" vroeg hij. Sara lachte ondeugend. „Zij oegint juist zak en asch op zij te schuiven voor iets meer aantrekkelijks," vertelde zij op emstigen toon. „Dat is goed. Ben je ben ie weer heele maal goed na dien val? Ik vraag naar dit alles, omdat ik een gevoel van verantwoor delijkheid heb. nu je mijn aulo hebl uitge kozen om dien val te bewerkstelligen Sara klom van de ladder af, eer zij ant woordde. Toen merkte zij kalmpjes op: „Dan schijnt dat gevoel van verantwoor delijkheid precies zeven dagen noodig gehad te hebben om tot ontwikkeling te komen." „Integendeel, zeven dagen lang is mijn weetgierigheid alleen bedwongen geworden door de prikken van mijn geweten.** „Was het dan," zij sprak heel zacht „was het dan je geweien, dat jo van Sunny- side deed wegblijven?" Zijn bruine oogen keken haar aan „Misschien was het bescheidenheid," veronderstelde hij „Voor de winkelramen slaan kijken, wanneer je een leege beurs hebt, is oen poovere bezigheid, die liefst maar vermeden moet worden," „Wilde je dan graag binnenkomen?" hield zij vriendelijk aan. Half in gedachten had hij een dooden tak van den rozeivttruk naast hem afgcfrokken en boog dien doel'oos lusscb>n zijn vingers heen en weer. Bij l»sar woordon knnpte de lak door in zijn samengekn.>i»^n hand. Een oogenblik scheen hij de slukken verwoed weer aan elkaar te willen pi^n, ioen liet hij langzaam zijn hand los en de gebroken tak viel op den grond. „Heb ik je nog niet duidelijk gemaakt," zei hij langzaam, „dat wal ik wcrueh. heele maal niet in aanmerking img komen?" Deze korte woorden klonken alsof dH een eindbeslissing was en in de stilte, die volg de, keken twee paar oogen elkaar aan, wan hopig vragend, maar ook antwoordend. Er zijn oogenblikken, dat bescheidenheid een 9lechte eigenschap is en dat het groote levensgeluk er van afhangt of een vrouw dit begrijpt en den moed heeft er naar te handelen. Voor Sara was zulk een oogen blik gekomen en haar volkomen oprechte natuur was er niet bevreesd voor. „Neen." zei ze rustig. „Je hebt me alleen duidelijk gemaakt wal je verlangen is, Garth. Moeten we nog langer verstoppertje voor elkaar spelen?" „Ik begrijp je niet," mompelde hij. „Begrijpt je T niet?" Zij kwam dichter naar hem toe en het gezichtje, dat zij lot hem ophief, was heel bleek. Maar haar oogen glansden. „Dien nacht, toen ik uit den auto viel.was.was ik niet be wusteloos." Een oogenblik staarde hij haar met onge- loovige oogen aan Toen wankelde hij even. en zijn hand klemde den pilaar vast, waar tegen hij geleund stond, totdat de knokkels wit uitstaken boven de krampachtig-ge- spannen hand „Was je was je niet buiten bewust zijn?" herhaalde hij toonloos. „Neen. Niet den heelen lijd. Ik hoor de wat je zei." Hij scheen zichzelf met geweld meesier te worden. „Och, de Hemel weet. wat ik op zoo'n oogenblik misschten gezegd heb," antwoord de hij op onverschilligen loon, maar zijn stem wis ruk en hoesch. „Een man weet niet jutet, wal hfj zegt, wanneer de vrouw, die hij Hj zich heeft, op een haar na aan den dood ontkaapt." Op Sara's lipeen speelde een glimlach niet alleen feeder, of spottend of verwijtend, maar een betooveronde mengeling van alle. drie. Snel ging haar adem op en neer. Garth hoorde het. Toen sprak zij: ..Wil ie me trouwen, Garlh?" Hij deinsde terug, met een heftige bewe ging, fel beet hij zich op de lippen. Eindelijk barstte hij uit nu een lange stilte: „Neen, Neenl Dal kan ik niet!" Een oogenblik was zij vernietigd. Toen kwam de gedachte weer bpven aan dien* nacht, toen zij in zijn armen had gelegen en de doodsangst van dat oogenblik hem alle macht om zijn liefde te verbergen had ontnomen, en zij wilde zijn loochenen niet erkennen. „Waarom niet?" Haar 9tem trilde, „Je hebt mij liefI" „Ja.ik heb je lief." Hel scheen of de woorden hem ontrukt werden. „Waarom wil je rne dan niet trouwen?'* Het kwam niet bij haar op, dat zij iels ongewoons of onvrouwelijks deed. De man, dien zij lief had, had zijn last lang genoeg alleen gedragen. De tijd was gekomen, dat zij ter wille van hem zelf zoowel als van haar, hem de waarheid moest ontwringen; moest makon, dat hij het zwijgen verbrak, dal hen beiden zoo lang had gekweld. Wat ook d-i uitkomst mocht zijn, moeite en pijn of geluk, zijn moesten het deelen. „Waarom wil je niet mot me trouwen. Garlh?" De korte vraag, bijna toonloos van ge spannenheid, deed zijn hart opvliegen. „Breng me niet in verzoekingl" riep h:j heesch. „O, ik weet niet of je beseft, hoe je me in verzoeking brengtI" Zij kwam dichter naar hem toe, legde haar hand op zijn arm. terwijl haar groote, donkere oogen hem zwijgend smeekten. Alsof haar aanraking meer was dan hij ver dragen kon, verbrak zijn moeilijk weerge houden, hartstocht plotseling alle slagboo- men, waarmee zijn ijzeren wil hem had om- teven. fWr.rdt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5