De 3-0ctober-Feesten in beeld. No. 19808. MAANDAG 6 OCTOBER Anno 1924 BERICHT. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws1 van heden.'w LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTEN TIEN: 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk' lageren prijs. Kleine AdvertehlifSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te. betalen. I Bewijsnummer 6 Cis, Bureau Noordelndtpiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 1 H f PRIJS DEZER COURANTi Joor Leiden peg. 8 maanden 7.2.35, per week z.-.tttïTTïJÏ Z 0.18, Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per Wè'ek" \'y$£7t „0,18, Franco per post 72.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. In de Tijdingzaal van ons gebouw ban men een uitgebreide collectie photo's van de 3-October-feesten bezichtigen. DE DIRECTIE. PROCLAMATIE. Ingevolge mij door de Eoningin verstrekte opdracht, heb ik de eer aan de ingezetenen van Leiden over te brengen de dankbetui ging der Koningin voor de aan Hare Ma jesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden bereide hartelijke ontvangst, bij gelegenheid van Hoogstder- zelver bezoek aan deze gemeente op 3 dezer. De Koningin was zeer getroffen door de on dubbelzinnige blijken van liefde en trouw aan Hare Majesteit, bij Haar bezoek aan deze gemeente geschonken en droeg mij op ook in het bijzonder Haar dank over te brengen aan de ingezetenen voor de aange brachte versieringen en bewezen hulde. Gaarne geef ik gevolg aan deze vereerende opdracht, terwijl ik tevens de verzekering mocht ontvangen dat Hare Majesteit de Ko ningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden aan Hun bezoek aan deze gemeente een hoogst aangename herin nering zullen bewaren. De Burgemeester van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 6 October 1924. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visch'winkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is Dinsdag ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.18—f 0.30, SOHOL a f 0 16f 0.35 per pond en Nieuwe HARING a f 0.06 per stuk. N. G. DE GIJSELAAR. Burgem, Leiden, 6 October 1924, 'l Huldiging van Ridders in de Militaire j Willemsorde. In verband met het feit, dat het lieden vijftig jaar geleden is, dat H. Th. Koning en F. C. H. de Wit wegens hun moedig optre-. den in de Atjeh-expeditie in 1873 door Z. M« Koning Willem III begiftigd werden met de Militaire Willemsorde, had zich een Com missie gevormd onder voorzitterschap van overste Louwerse, chef van de Marine- kustwacht alhier, van welke Commissie onze burgemeester jhr. De Gijselaar het eere-voorzitterschap aanvaardde, welke Commissie, naar indertijd door ons is mede gedeeld, zich teri doel stelde deze twee man nen op den dag van dit zeldzaam jubileum te huldigen. Het voornemen dezer Commis- -sie werd in maritieme kringen vooral met sympathie ontvangen en van verschillende zijden ondervond zij medewerking en steun. Waar een der Ridders in het Militaire Inva lidenhuis is opgenomen, werd met goed vinden van den commandant van he Inva- liedenhuis luit.-kolonel J. II. van Waveren besloten deze huldiging daarin te doen plaats hebben en daarbij ook andere Rid ders uit te noodi-gen. Daarom werd voeling verkregen met den Bond van Ridders dezer Ord-e beneden den rang van Officier, waar van afdeelingen zijn gevestigd te Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Leiden. Be halve Nijmegen waren alle afdeelingen ver tegenwoordigd en vele Ridders hadden hun echtgenooten medegenomen. .Vanmorgen te tien uur werden de twee jubilarissen, waarbij zich ook de andere ridders aansloten, ontvangen in de 1ste kl.- wachtkamer van het Hollandsche Spoorsta tion waar zij werden toegesproken door den voorzitter van liet Comité overste Louwerse, die allereerst de twee jubilarissen verwel komde en zich verder lot de overige aanwe zigen richtte en mededeelde, dat een eere- wacht buiten op het plein stond, om lien in optocht naar het Invalidenhuis te geleiden. Particulieren hadden auto's beschikbaar gesteld, om de twee jubilarissen en anderen, die niet ylug ter been waren, daarmede naar de plaats der bestemming te voeren, en het Comité voor de versieringen der stad had het verzoek om heden de straten nog in feest tooi te houden, in welwillende overweging genomen. De voorzitter van den Bond van Ridder M. W. O. beneden den rang van offi cier, de heer C. Buys, dankte voor deze vor stelijke ontvangst, waarna men zich naar het Stationsplein begaf, waar zich in volg- orde eenige manschappen van de artillerie hadden opgesteld, daarachter een compagnie van de Marine Kustwacht met' pijpers onder bevel van den luit.-tcr-zee 2de klasse O. R. 1. Immink en het Stedelijk Muziekkorps. Daarachter plaatsten zich de comité-leden in auto's en de Ridders, waarna de stoet be sloten werd door eenige manschappen der artillerie. Er was voor dezen stoet weder veel be langstelling van de zijde van het publiek, terwijl de optocht, begeleid door bereden politie, langs Stationsweg, Prinsessekade, De gouden koets, waarin Koning-Stadhouder Willem III. Groep Piekeniers. Breestraat, Korevaarstraat, Plantsoen en Plantage naar het Kon. Invalidenhuis aan den Hooge-Rijndijk, te ongeveer elf uur aan kwam. De ruime recreatie-zaal was keurig met groen, oranje en de vaderlandsche kleuren getooid. Er waren zooveel genoodigden, dat de zaal geheel gevuld was. Ook de gepens. generaal Swarts, oud-gouverneur van Atjefi, de hcorcn Boeree en Jhr. Schoor, respec tievelijk voorzitter der Burgerwacht te Am sterdam en Den Haag, waren tegenwoordig, evenals de voorzitter van het floofdbeetuur der vereeniging ,,Onze Vloot", de heer H. M. van Bemmelen. Ook was de eere-voorzdt- ter van het Comité, Jhr. De Gijselaar, aan wezig. Nadat militaire eerbewijzen waren gege ven en onder leiding van een bekend Leidsch Strijkje het Wilhelmus slaande was aangeheven, voerde allereerst de comman dant van het Kon. Mil. Invalidenhuis het woord, die na een hartelijken gelukwensch tot de jubilarissen een kort historisch over zicht gaf van de stichting van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst, waaraan ook het Invalidenhuis zijn ontstaan heeft te dan ken, en deelde daarbij o. a. mede hoe eerst het plan bestond, dat het Kon. Invaliden huis in Amersfoort zou worden geplaatst, en hoe, toen er een nieuw gebouw mo^t wor den opgericht, er nogmaals sprake was, dat dit een plaats zou krijgen in Amersfoort. Doch beide keeren werd ten slotte Leiden daarvoor aangewezen en zoo konden hier vandaag de Ridders worden ontvangen en de jubilarissen, waarvan een huisgenoot is, er worden gehuldigd. Generaal Swart bood daarna namens het Comité van huldiging aan Ridder Koning een gouden horloge met dito ketting aan en aan Ridder de Wit een gesloten enveloppe met inhoud, waaraan hij een gelukwensch toevoegde en een beschrijving deed vooraf gaan, waarin hij de heldendaden dezer twee mannen meer in bijzonderheden beschreef. De jubilarissen dankten hartelijk voor de hun geschonken huldeblijken. De voorzitter van het Hoofdbestuur van „Onze Vloot", de heer Van Bemmelen, voegde met een gelukwensch, ook namens zijn vereeniging, een stoffelijk bewijs aan de waardeering toe. „Onze Vloot" interes seert zich in de eerste plaats voor de bran dende punten voor de verdediging ter zee, die onzen tijd raken, maar is ook niet on verschillig voor de heldendaden uit Yroe- geren tijd. Overste Louwerse gaf daarom een uit officieele rapporten van dien tgd getrok ken overzicht van de daden dezer beide mannen, waaruit bleek, dat die twee mannen een belangrijk aandeel hebben gehad bij de onderdrukking van den opstand der Atjehers in 1873 en 1874. Hij bracht een eere-saluut aan deze mannen en zooveel anderen, die toen hun leven voor het vader land gegeven hebben, waarna hg besloot met een „Leve de Koningin!" welke uit roep luide werd herhaald en door een driewerf „hoera!" gevolgd. De voorzitter van den bovengenoemden Bond, de heer Buifs, dankte nu nog eens den voorzitter van „Onze Vloot", waarna nog onze stadgenoot, de heer Gerlings, na mens Commissarissen van het Valerlandsch Fonds aan Ridder De Wit een spaarbank boekje aanbood, terwijl de heer Wichers Rollanden zonder daarbij het woord te voe ren er was trouwens al zoo veel ge sproken uit naam dor Vereen" ging „Moed, BINNENLAND. H. M. de Koningin hoopt 9 Februari a.s< Leiden weer te bezoeken. De Ontzetfeesten te Leiden. Huldiging van ridders der Militaire Wil- lemsorde te Leiden. j De Leidsche Universiteitsdag te Deventer. De bonden van militair-gepensionneerden hebben tot samenwerking besloten. V BUITENLAND. r Feitelijk regeeringscrises in Duitschland én Engeland. Congressen te Berlijn en te Praag. Mc Donald en Zagloel pasja komen tot geen resultaat. Koning Hoessein van Hcdzjas is afgetre den. Beleid en Trouw" ieder der geridderden een gesloten enveloppe aanbood. Schipper Erkelens van de Marinekust wacht, te Gorkum, zelf ook Ridder, wenschle zijn twee oude kameraden van harte geluk De jonge mannen, die onder hem staan, zien dikwijls op bij deze onderscheiding en hij is er van overtuigd, dat zij, als de nood aan den man kwam, ook hun leven zouden veil hebben voor het vaderland ,als zij wisten,, dat de M. W. O. daarvoor hun loon zal zijn. De voorzitter der afdeeling van den Bond yan Ridders der M. W. O. uit Rotterdam, de beer Hoogenboom, bood namens den Commandant der Kustwacht le Rotterdam, die. hier niet aanwezig kon zijn, een enve loppe aan, namens zijn afdeeling elk der Ridders een kistje sigaren. Twee vrouwen yan Rollerdamsche leden voegdon daarbij twee bouquelten. Nadat de eerewijn was aangeboden, werd liet laatste vers van het Wien Neerlandsch bloed uit volle borat gezongen, waarna de Ridders zich vereenigden aan de koffie maaltijd, waarop oen bioscoopvoorstelling volgde in het Luxor-theater. De feestviering der Buurtvereeniging „Eensgezindheid". Hoewel van de binnenstad afgesloten, heeft de buurtvereeniging „Eensgezindheid" op waardige wijze aan de 3-Oclober-feeslen deelgenomen. In de met groen en lampions versierde straten, waarbij nog verschillende bewoners gevelversieringen hadden aange bracht, heerschle beide dagen een opge wekte stemming. Reeds op den 3den October werden de be woners door het houden van een reveille uit hun woningen gelokt, om reeds om half- acht le gaan luisteren naar het kinderkoor, dat, onder leiding van den heer F. W. A Eikerbout eenige koralen en vaderlandscho liederen ten gehoore zou brengen. Zeef mooi en lieflijk klonken het „Lof zij den helden", en andere liederen, welke door een 75-lal kinderen uit volle borst werden ge zongen, begeleid door eenige muzikanten van het muziekcorps van Clos en Leem bruggen. Na afloop daarvan werden den directeur een prachtige dirigeerstok en tevens een fruitmand, alsmede een muziekstuk, door eenige kinderen aangeboden, waarbij op zang den wensch werd uilgesproken, dal dit kinderkoor nog vele jaren moge blijven bestaan. Des avonds had nogmaals een uitvoering van het kinderkoor plaats, dat met begelei ding van pianomuziek, waarvoor mej. Mien Verver zich bereid had verklaard, den Klcp- permarsch en het muziekstuk „Jan Klaas- sen" uitvoerde, hetgeen zeer in den smaak der aanwezigen viel. Vervolgens had dien avond nog een muziekuitvoering plaats, waarvoor het muziekkorps van de firma Clos en Leembruggen zich bereid had ver klaard. Zaterdagmorgen te negen uur werden in bijna al de stralen kinderspelen gehouden, waaraan door 143 kinderen werd deelgeno men, terwijl voor 122 kinderen tot 6 jaar grabbeltonnen waren opgesteld, zoodat aan ongeveer 260 kinderen een prijsje werd ge geven, waaraan nog verschillende versna peringen werden toegevoegd. Tot slot had er 's avonds een lichtstoet met alle kinde ren plaats, hetgeen zeker ook de feest vreugde verhoogde. Zeer voldaan hebben deze kinderen het herdenkingsfeest van Leidens Ontzet ge* vierd en er is een band gelegd, om ook voo? volgende jaren dit feest te herdenken. Hoewel de samenstelling van het feest veel moeite en zorgen heeft gekost, kan ook de Commissie met genoegen op haar weik terugzien en hoopt zij, cat deze Buurtven eeniging nog vele jaren in stand zal blijven,

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1