rechtzaken.ge 3-October-Feesten in beeld. de fondsenmabkt. enkele doviescn vrij scherpe koersreacbies te vermelden zijn. Zoo b.v. moesten Ponden een groole veer laten \allen. Jfrincs honden zich daaren tegen doorgaans wel op prijs houden. Voor Ponden zijn het meer markt technische oor zaken die lot deze reactie hebben bijgedra gen boewei aanstonds moet worden toegege ven dat wellicht eenig aanbod is gestimu leerd door het feit van een op handen zijnde kabinetscrisis. Wellicht ook. dat het tekort der Engelsche schatkist over hel eerslo halve jaar zeer aanzienlijk is, e/ too he*-fl bijgedragen e^rJg aanbod le provoceren. Marken weten zich op pijl te houden. D..-1- lars waren iels aan den 1 ago ren kant Hij dit devies is het niet onmogelijk, dat de koers in de eerstvolgende weken iets verder zal inzakken, als gevolg van het aan do markt komen van groole bodragen dollars uithoofde der Amerikbarische tranche van de Dawes-leu.ing. De locale f»«ndsenmarkt verleende bijkans de geheele week een zeer gunstig karakter. Al was op enkele dagen de- handel niet uit gebreid, de grondtoon was niettemin vosr, met name voor bepaalde soorten cultuur waarden. Thee- en Tabakswaaröer. schij nen zoowat favoriet U zijn zulks ir. ver band met voorverkoop die inluAschen heb ben plaats gehad. De vereer.iging voor de Thee-cultuur in Ned. Iniië deelt o. rn. mede dat voor zoo Yer bekend, tot dusverre 30 ondernemingen op Java en Sumatra den ge- heelen of gedeeltelijken oogst 1925 geplaatst hebben tot in totaal 30 millioen pond met als laagstcn prijs 56 ct. en hoogsten prijs 90 ct per pond. Van elk der jaren 1926 en 1927 werden ongeveer 20 millioen pond ver kocht De driejarige contracten werden hoofdzakelijk voor Engelsche rekening af gesloten. Hieruit blijkt dus wel in welke gunslige conditie do theeondernemingen ver- keeren. Ook voor Rubberwaarden viel een goede belangstelling op te merken, hoewel bij deze fondsen niet uit het oog mag wor den verloren, dat vrijwel alle gunstige perspectieven in den huidigen koers zijn Verdisconteerd, zoodat een zekere reactie yoor rubber-aandeelen in de toekomst niet Onwaarschijnlijk mag worden geacht. Tenzij natuurlijk in de verdere prijsvorming van het product een belangrijke verbetering valt waar te nemen. Doch dit is niet zeer waar schijnlijk. "Voor Tabakswaarden valt nog de invloed te bespeuren der jongste Sumatra-inschrij- vingen. Verder worden reeds bij voorbaat verdisconteerd de evenlueele goede prijzen die men denkt te behalen bij a.s. Java-in- schrijvingen. Op den voorgrond treden nogal Deli-Balavia, zulks ook in verband met het feit, dat deze maatschappij een interim- dividend heeft uitgekeerd, ad 1-1 pOt. Suikerwaarden konden zich op hunne resp. koersen handhaven, hoewel de handel in deze afdeeüng zeer gering was. Volgens schatting van deskundige zijde, zou de sui kerproductie over het komende seizoen groo-« ter zijn dan de opbrengsten van den jong- sten suikeroogst. Hieruit zou men dus de conclusie moeten trekken dat de tookomst lagere prijzen zon moeten brengen. Inder daad gee»ft New-York reeds een lagere no teering te zien, toch het is moeilijk te zeg gen, dat deze prijzen onder invloed staan der hoogere raming. Overigens moet men het najaar afwachten, omdat deze tijd voor de suikeroogst nogal eens verrassingen pleegt op te leveren. Indien stormweer parten speelt, kon de productie wel eens anders uitvallen Scheepvaartwaarden trokken algemeen weinig belangstelling. Des to meer echter oliewaarden, zulks in verband met het feit, dat de algomecne situatie en vooruitzichten beter moeten zijn dan verleden jaar. Van industrieelen waren Jurgens iets luier. De beleggingsmarkt bleef goed op prijs. Trou wens ook do geldmarkt handhaaft zijn hoog prolongatiopercentage. Zulks spruit echter niet voort tengevolge van een levendigen beurshandel maar eearder uit het feit, dat de Staat tegenwoordig nogal beroep doet op de publieke geldmarkt tor voorziening in zijn behoefte aan kasgelden. Inplaata van zijn schatkistbiljetten bij de Ned. Bank onder te brengen, plaatst do Staat deze direct op de markt. Verder zijn het ook de eisolien die het seizoen aan de geldmarkt stelt, die tot een hooge rentevorming bij dragen. 26 Sept. 3 Oct. 5 pCL Nederland 1022 100* ICO* 5 pCt. Nederland 1919. 94* 94* 4V> pCt. Nederland 1916 90* 90* 6 pCL Nederl.-IndiS 1919 98* 99 Amslerdamsche Bank 132* 133* Koloniale Bank 183* 177* Ned. Handel-Mij. 129* 127* Jurgens gew. aand. 73* 68* Philips Gloeilampen. 337* 350 Hedjang Lebong 209* 209 Compania Merc. Argenlinii 27 27 Geconsolideerde Petroleum 162* 157* Koninkl. Petroleum 324* 321* Amsterdam Rubber 153* 155* Koloniale Rubber 115 117 Holland-Amerika-Lijn 87* 89 Nederl Scheepvaart-Unie 126* 129* Mij. „Nederland" 154* 155 Handelsver. Amsterdam 445* 437 Javasche Cultuur-Mij. 388 SS1 Cultuur-Mij. Vorstenlanden 173* 167* Arendsburg Tabak Mij. 393 4C9* Deli-Mij. 385 372 Senembah Tabaks-Mij'. 342* 347* Atchison Topeka 4 pCt, 93* 92* Union Pacific aand. 149* 148* UITLOTINGEN, Eong. Byp. Bank 1894, Luik 1897. Congo 1888. Parijs Tentoonstelling 1889. Crediet Fonoiar Egyptian 1903. Freiburg 1902. BETAALBAAR GESTELDE DIVTDENDH& Suikerfabriek Kandang Djati, dl?, 41 Sft f180. linde Tevoe Stokri* Gtd. Bed ooupon zoet f8.60, f44.45, V'v N s -rtv.I HAAGSCHE RECHTBANK, De malversaties bij het Ziekenhuis. Inzake do malversaties bij den bouw van het Academisch Ziekenhuis Kan nog worden medegedeeld, dat de dagvaarding tegen één der 4 beklaagden, n.l. J. M. de G., gedeti neerd, geboren 23 November 1875 te Koude- kerkc. architect te 's-Gravenhage, luidt als volgt: I Ten laste wordt gelegd: I. dat hij te 's-Gravenhage, althans in Nederland, in of omstreeks het jaar 1919, terw»il hij was ambtenaar in dienst van den Staal der Nederlanden, te welen architect afdeelingschef of districtsbouwkundige bij den dienst der gebouwen van onderwijs, van A. A. v. T., aannemer bij de leveringen en werkzaamheden voor de gebouwen van onderwijs van den Slaat der Nederlanden of var. een persoon, betalende voor genoem den van T.. een gift heeft aangenomen van 10.000 gulden of van een bedrag daarom trent, wetende dat deze gilt hem gedaan werd, tengevolge althans naar aanleiding van hetgeen door hem in strijd met zijn plicht in zijn voormelde bediening werd ge-, daan en nagelalen, hebbende immers be-* klaagde in strijd inel zijn plicht in zijn voor melde bediening hij den aankoop, ten dien ste van het endenvijs in of omstreeks het jaar 191S voor een bedrag van f 153.090 of voor een bedrag daaromtrent voor een ter rein, groot 3 H A. 6 A. en 18 c.A. te Vrijen-, ban, door den minister van Staat, den mi-, uister van binnenlandsche zaken, hande-; lende voor den Staat, van voormelden aan nemer van T. aan dezen opzettelijk middel lijk of onmiddellijk gelden verstrekt, om den door dezen verschuldigden aankoopprijs voor gemeld terrein aan een derde te vol-, ooeii en nagelaten den voormelden minister of den ambtenaar, die deze zaak voor en in opdracht van voormelden minister behan-t delde, te doen welen, dat voormeld terrein door genoemden T. ten tijde van de onder handelingen over den verkoop aan den Slaat tan de oorspronkelijken eigenaar was of zou worden gekocht voor een bedrag van f 3.50 per M2. en voor een totaal van on geveer 107.000 ,dat bij en de Rijksbouw-s meester of Rijksbouwkundige bij de gebou wen van onderwijs enz. en de architect af-, deelingschef of districtsbouwkundige bij den dienst der gebouwen van onderwijs van D., gelden aan voornoemden van T. voor den aankoop door dezen van gemeld terrein zouden verstrekken of hadden verstrekt en dat het voornemen bestond, dat ieder hun-, ner van den aannemer v. T. een gedeelte van het bedrag van omstreeks f 45.000 waarvoor do Staat bij den aankoop van ge-, meld terrein benadeeld zou worden en werd, zou ontvangen. II. dat hij te Leiden, althans in Neder-, land, in of omstreeks 1919, terwijl hij waa districtsbouwkundige of architect afdeelings chef bij den dienst der gebouwen van on derwijs in dienst van den Staat, A. A. v. T., aannemer voor de levering van zand en grint en van vervoerwerkzaaraheden bij den bouw door den Staat van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, heeft bewogen tot de afgifte van een bedrag van f 5000 of van een bedrag daaromtrent, doordat hij listig lijk en bedriegelijk en in strijd met de waar heid aan genoemden van T. heeft medege deeld, dat de Rijksgebouwen of Rijksbouw meester bij den dienst der gebouwen van onderwijs J. A. W. V. hem had opgedragen, dit bedrag van hem, van T., te vragen en te ontvangen, en dat dit bedrag noodig was voor de betaling van teekenaars ten behoeve van het Academisch Ziekenhuis; subsidiair: op plaats en tijd vermeld, op zettelijk een bedrag van f5000 of een be drag daaromtrent, welk bedrag hij van voormelden van T. had ontvangen ter af draging of ter verantwoording en voormel den Rijksbouwmeester of Rijksbouwkundige V., althans ter betaling van teekenaars ten behoeve van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, althans tot betaling van schuld- eischers van den Staat en uit dien hoofde onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend III. dat hij te 's-Gravenhage .althans in Nederland, op verschillende tijdstippen in het tijdsverloop tusschen 1915 en 1921 tel kens .terwijl hij was ambtenaar in dienst van den Staat, t.w. districtsbouwkundige of architect-afdeelingschef of eerste opzichter bij de gebouwen van onderwijs en terwijl hij belast was met de leiding van en hem het opzicht en toezicht was opgedragen bij de uilvoering van den bouw door den Slaat van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, althans daarbij werkzaam was, voor of als plaatsvervanger van den Rijksbouwmeester of Rijksbouwkundige, bedragen in geld van ongeveer f 1000 als gift aangenomen van den aannemer S. A. St., te Rotterdam, die fcelost was met het doen van werkzaamhe den en leveringen ten behoeve van den bouw van het Academisch Ziekenhuis, we tende, dat deze giften hem gedaan werden, ten einde hem te bewegen, om, in strijd met zijn plicht, na te laten om het vereischte toezicht te houden of te doen houden op de werkzaamheden ten behoeve van den bouw van het Academisch Ziekenhuis door voor melden aannemer St. om de bevoegde auto riteiten kennis te geven van tekortkomin gen door den genoemden aannemer in zijn contractucele verplichtingen betreffende de door hem aangenomen leveringen en werk zaamheden om de bezwaren, die van zijn, beklaagde's, zijde bestonden tegen de tus schen den Slaat en St. gesloten en te slui ten Joonconlraclen ter bevoegde plaatse te doen kennen en verder ten einde hem, be klaagde, te bewegen om, in strijd met zijn plicht, in zijn bediening hem, St., bij de tunning van werkzaamheden en leveringen voor genoemden bouw boven andere aan nemers te begunstigen of te doen begunsti gen gr om te bevorderen, dat bij het sluiten ük contracten geen wijziging werd z acnt 'p de tusschen genoemden St. en Sl?*l me' betrekking tot de looncon- traclen bestaande verhouding: Subsidiair op tijd en plaats' voormeld in 2ljn voornoemde hoedanigheid bedragen In geld van ongeveer f 1000 van voornoemden •°.u=j>mer St.. die belast waa met hel doen De Weesjongen met den Hutspot Uitdeeling van haring en wittebrood. van werkzaamheden en leveringen ten be hoeve van den bouw van het Academisch Ziekenhuis, als gilt heeft aangenomen, we tende, dat deze giften hem gedaan werden tengevolge van, althans naar aanleiding van het feit, dat hij, in strijd met zijn plicht in zijn bediening, niet het vereischte toezicht had gehouden of doen houden op de leverin gen en werkzaamheden van voornoemden aannemer St. en tengevolge van althans naar aanleiding van het feit, dat hij, bekl. iD strijd met zijn plicht in zijn bediening, had nagelalen om den bevoegden autoriteit kennis te geven van tekortkomingen door voornoemden St. bij de door hem gedane werkzaamheden en leveringen, en van de be zwaren, die van zijn, beklaagde's, zijde be stonden tegen de tusschen den Staat en St. gesloten looncontraclen. In deze zaak, die op 10 October a.s. des namiddags le 2 uur, zal worden behandeld, zijn als getuigen gedagvaard A. A. J. van Riemsdijk, adjunct-accountant bij de directe belastingen te 's Gravenhage; mr. P. W. A. Cort van der linden, destijds minister van binnenl. zaken; jhr. mr. C. Feith, secretaris generaal bij het departement van onderwijs; P. Visser, hoofdcommies bij het departement van onderwijs; A. A. van T., aannemer, ge detineerd; Chr. van Koppen, particulier, te Delft; C. van D., architect, gedetineerd; J. Th. van Bergen, kantoorbediende, te 's Gra venhage; Th. P. Jos. Happe, notaris te Delft; D. H. Everse, districtsbouwkundige te Lei den; J. A. W. V., rijksbouwm., gedetineerd; S. A. Slolk, aannemer, te RotterdamJ. Jon kers, lid van de firma Jonkers en Co., te 's Gravenhage; G. C. van Wijngaarden, di recteur van de N.V. van Wijngaarden en Co's Handelmaatschappij, te Rotterdam; W. Hila- rius, fabrikant, Haarlem, en Van der Jagt De onderhandelingen over de Duiteebg leening hebben een bevredigend verloop eeff kunnen zoo goed ala geëindigd worded be schouwd. Het resultaat der gevoerde be sprekingen is, dat aan Duitsohland een lee ning wordt verstrekt overeenkomstig het Dawes-plan, waarin ook Amerika zal deel nemen en wel voor een bedrag van honderd millioen dollar. Tusschen do vertegenwoor digers der Bank of Engeland en van het bankiershuis Morgan Co. inzake de Duit- sche leening is eveneens overeenstemming bereikt. Thans is het nog slechts een kwes tie van onderteekening der leening-ovcr- eenkomst en daartoe heeft zich minister Luther naar Londen begeven om dezelve te onderteekenen. De Amerikaansche tran che zal in dollar worden geëmitteerd, ter wijl de Engelsche en andere Europeescho tranches in Pond Sterling zullen worden uitgegeven. I>e leening zal gelijktijdig in de verschillende landen aan de markt wor den gebracht en kan waarschijnlijk in het midden van deze maand tegemoet worden gezien. De bedragen waarvoor d© diverse landen zullen deelnemen aijn echter nog niet vastgesteld. Dienaangaande wordt momen teel te Londen nog onderhandeld. Nu de leening dus verzekerd is, dringt de vraag naar voren, welke zal de invloed zijn, die van deze leening uitgaat? Op den voorgrond zij vermeld, dat de binnenlandsche schulden van Duitsohland als geannuleerd moeten worden beschouwd (Zie ons vorig overzioht), zoodat de her- Btelvexplichtingen eigenlijk do eenigo lasten zijn die op Duitschland drukken. De „Ti mes" zegt dienaangaande: „Wanneer men de reparatieverplichtingen van Duitschj land zou verlichten, sou zulks botockenen, dat men deif Duitsahen handel en 'de in dustrie ontsloeg van de noodzakelijkheid na hei rijfde jaar een bedrag van las millioen Pond BterMng op te brengen, hetgeen vol- dit blad niet in het belang zou zijn' Duitsohland Bonpurrenten, noch van "ifiekeo rrede( f) van Europa. (De erkent hiermede dus stilzwijgend oen handel uit een bron van oorlog)". De 26 pCt. heffing welke moet worden opgej bracht bij den invoer van Duitsche goede ren in Engeland zal die goederen niet duur der maken. "Voorts zal de betaling van 126 millioen pd.St. in goederen en diensten niet ten gevolge hebben, dat de koopkracht van de landen welke deze ontvangen, minder zal worden. Integendeel, waar de ontvan gen gelden kunnen worden aangewend tot verlaging der belastingen, zal de koop kracht juist versterkt worden. De leening van 40 millioen Pond zal echter niet vol doende zijn om in den kapitaalnood van Duitschland te voorzien. Het is daarom te hopen, dat de leening ten gevolge zal heb ben, dat do groote bedragen welke gedu rende de inflatioperiodo naar het buitenland zijn overgebracht, wederom naar Duitsch land zullen terugkeeren. Bovendien zou van de terugkeer dezer gelden de werking uit gaan van een uitvoer van goederen, zonder dat hier iets tegenover staat. De Duitsche regeering zial er voorti naar moeten stre ven den geldvoorraad binnen de economi sche grenzen te houden, omdat onnoodigo uitbreiding der geldcirculatie immers de vraag naar goederen verstrekt, hot levoxi duurder maakt en hoogere productiekosten veroorzaakt, waardoor het concurrentiever mogen van Duitschland wordt benadeeld. Overigens zij hierbij aangeteekend, dat ook de rentelast, voortvloeiende uithoofd© der Dawesleening, een woordje meespreekt bij do beoordeeling van het concurrentievermo gen van Duitschland. 26 Bept. 3 Oct. Londen 11.68 Berlijn 0.61% 0.01% Parijs 13.66 13.07}* Brussel 12.40 12.50 New-York 2.60}* 2.50}* De wisselmarkt vertoonde in do afgeloo- pen week een weinig opgewekt beeld. De handel is er ongemeen stil met hier en daar rel fa overwegend aanbod, waardoor yoor

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 11