No. 19805 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 1 October Derde Blad. Anno 1924. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. DE VOGEL IN DE KOOI D A recherche te Haarlem aangehouden M. van B., 28 jaar, bankwerker aldaar, verdacht van het maken Jan valsche rijwielplaatjes. In verband hier- re ïijn verder nog aangehouden J. H. G., jaar, melkventer te Haarlem, J. de W., jaar, stoffeerder fe Schoten, als ver dacht van het koopen van valsche plaatjes^ beneden de waarde. Voorts werd nog aan gehouden F. A. M-, oafé-houder te Haar- jpm, die zijn bemiddeling aanbood bij den' eerkoop. M. v. B. is opgesloten. Gisternacht woedde een hevige brand in de fabriek „Verwer", te Kromme nie. een der fabrieken der N. V. Vereenigde Blikfabrieken. Verbrand zijn geheel de li thografische inrichting, de proeftrekkern, fleel uitmakend van de drukkerg en de schilderswerkplaats. De drukkerij zelf leed groote waterschade. Met donderend geweld vielen de persen omlaag. Van de groote gtempelmakerg verbrandde de zolderiüg. De borzaak is onbekend. Omstreeks half drie Waren de vrijwillige brandweer en de stoom. Spuit der Stoomweverij Van Ley den hèt vuur feester. In de meeste afdeelingen kan Worden doorgewerkt. Vrijdagmiddag 3 uur worden per extra-trein te Utrecht verwacht ongeveer 200 R.-K. Hongaarsche kinderen, voor ver schillende plaatsen in ons land, o.a. 5Q voor Den Haag. Terwijl het kindje van eenige maanden van de familie J. H. te Woensef in de wieg lag te slapen, was daarnaast een vierjarig jongetje met een doosje luci fers aan het spelen, waardoor het bedje van het kindje in brand geraakt. De kleine bekwam hevige brandwonden, zoodat voor bet leven wordt gevreesd. Zaterdagnamiddag is in zijn yoning te Kerkrade gearresteerd en daar- tia door de juétifcie verhoord de gehuwde mijnwerker W. H., verdacht van heling van geld, afkomstig van den postdiefstal in September 1922 tc Kerkrade gepleegd, ten bedrage van f 37.000. H.een broer van den be Aken gedetineerden O. H., een der beide bleven, wordt naar Maastricht overge bracht. Verkeerd begrepen. Een jwerkman wordt met verbonden hoofd naar bet ziekenhuis gebracht. i'De administrateur zal hem inschrijven, ën zijn naam opgeteekend te hebben, vraagt pj den man: „Is u getrouwd?" „Neen", antwoordt de verwonde, „ik beb een balk op mijn hoofd gekregen." 13 BUITENLANDSCH GEMENGD. Naar verluidt, zal het Zeppelin-luchtschip He reis naar Amerika waarschijnlijk a.s. Maandag aanvangen De toebereidselen froor den overtocht van de Z. R. III naar de iyer. Staten zijn in vollen gang. De beman- fiing zal 28 leden tellen. Als passagiers zul len enkel 3 leden der Amerikaansche proef- foommissie en de toekomstige Amerikaansche kapitein van het luchtschip meegaan. Dit zal niet boven Frankrijk en het bezette ge bied vliegen, daar de Fransche regeering haar toestemming om boven het bezette ge bied te vliegen afhankelijk maakt van de voorwaarde, dat een vertegenwoordiger van het Fransche ministerie van oorlog de reis zal meemaken. Deze eisch is afgewezen. De Z. R. III zal dus tot Hannover denzelfden weg volgen als de Deutschland indertijd en van daar over Nederland en de Zuidkust van Ierland den Oceaan bereiken. De voor Amerika bestemde Zeppelin neemt 300 vaten benzine mee, ieder van 300 liter, wegende 25,000 kilo en 1500 K.G. smeerolie voor de öïotoren. Toen er iets haperde aan een vliegma chine, die van Londen naar Parijs vloog, k om de mechanicien op den vleugel, toen de machine met volle snelheid 1000 voet boven den grond vloog. In zijn volle lengte lag hij 45 minuten op den vleugel en hield de uiteinde van een gebroken buis bij elkan der, totdat op het Lympne-vliegland, ge land kon worden. Het slagen van de eerste wereldvlucht wordt te Seattle in Amerika gevierd. Toen de zes wereldvliegers het einde van hun tocht bereikten, werden zij begroet met een 150 voet hoog welkomstteeken. 10.000 personen waren aanwezig. De vliege niers dankten voor de ontvangst en voor de platina ringen, die hun als souvenir wer den aangeboden. Coolidge telegrafeerde den aviateurs, dat hij, als het congres bijeenkomt, voornemens is te adviseeren dat „gemachtigd zal wor den het eskader te beloonen met promotie en op andere wijze, opdat uwe gewaardeer de diensten de praktische erkenning zul len hebben van uw land". De verduisteringen bg het rgksbankfiliaal te Dortmund zijn veel grooter dan aan vankelijk werd gedacht. Ze bedragen niet minder dan 1 millioen goudmark. 25 be ambten zijn tot dusver, als verdacht van medeplichtigheid, in hechtenis genomen. Uit het Stedelijk Museum te Dusseldorf zgn acht schilderden van beteekenis gesto len, o.a. van Boecklin, Max Liebermann en Gautier. Het jacht Seadrift met den eigenaar So- merville, een bekend millionair uit Los Angeles aan boord, benevens een aantal gasten en bemanning, heeft op 8 Augustus Cowes verlaten voor een kruistocht op den Atlantischen Oceaan. Sedert is van het jacht niets meer vernomen, zoodat men vreest voor een ongeluk. Alle schepen zijn ver zocht uit te kijken naar een spoor van het vaartuig. R<^jie zal binnen kort een ondergrond- schen spoorweg krijgen. De hooge com missaris voor Rome heeft met de vertegen woordigers van een Fransch-Italiaansche maatschappij een contract afgesloten. De eerste lijn zal loopen van de Trionf ale wijk op den linkeroever van de Tiber, onder de rivier en de Corso door naar het Piazza Colonna, onder de Via XX Septembre en de Via Nazionale naar het hoofdstation. De lijnen zullen volstrekt buiten de zones blijven waar zich oude gebouwen bevinden en het Forum, het Kapitool, het Vatikaan en het Quirinaal niet raken. Kapitein .Worsley, die gezagvoerder was op de Endurance en van de Quest van Sir Ernest Shackleton op diens pooltochten, heeft de bemanning van den 4-mast schoener Kaïh/een Anny gered, welk schip tijdens een storm bij de Orkney's is verongelukt. Terwijl de storm op het hevigst was, is iWosley van de boegspriet af gedoken met een touw, dat hg zwemmend naar den kant wist te brengen. Zoodoende kon de overige bemanning rich van het snel zinkende schip redden. Alphen. Gisternamiddag mishandelde zekere v. d. W. alhier een tweetal zijner kalveren op zoodanige wijze, dat eenige voorbijgangers, hierdoor geërgerd, den baas zelve onder handen namen en hem een geducht pak ransel gaven. Al moeten wij deze wijze van dierenbescherming afkeu ren, toch zal het voor den persoon in kwes tie aanleiding geven om in het vervolg met zijn vee op niet zulke hardhandige wijze om te gaan. Op den hoek Brugge- en v. Mandcrsloo- straat geraakte de fiets van zekeren G. on der een met een paard bespannen wagen, waardoor de wielen der fiets totaal werden vernield. G. kon met zijn karretje op zijn rug den tocht voortzetten. Waddingsveen. Burger 1. Stand. Geboren: Fran6, z. van J. de Jong en L. C. Becquet Lena, d. van J. W. van Wil gen en A. Perridon Cornelis Jan, z. van R. Oudijk en W. J. Verboom. Overleden: Jan Cornelis van Kleij, 4 maanden Jan Cornelis de Ruiter, 49 jaren echtgenoot van G. van Vliet Jo hannes Brok, 69 jaren, weduwnaar van N. E. Vermeulen. Gehuwd: G Buitelaar en J. G. van Pelt Aan de vakteekenschool van het Pa tronaatscommissie St. Aloysiue, werd voor 1925 een subsidie toegekend van f 319,50. De rijksveldwachter brig. tit. J. Been alhier is bevorderd tot brigadier en tevens overgeplaatst naar Leiden. Woubrugge. Ds. W. M. Ie Cointre zal D.V. den 9den November a.s. alhier af scheid nemen en den 23stcn November d.a, v. zijn intrede doen in de Gereformeerde Kerk te Bergen op Zoom, na bevestigd te zijn door ds. A. H. van der Kooi (em. pred.) den voormaligen leeraar aldaar. Zwammerdam. Gemeenteraad. Voorzitter d-e heer P. Hoo gen boom, burge meester. Na opening door den voorz. leest de secre taris de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken. De Voorz. deelt mede da/. Ged. Stalen hebben bericht, dat de huur van de ambts woning van den burgemeester kan worden bepaald op f 105 per jaar, ihbt welk bedrag de jaarwedde dan zal worden verminderd. De heer Hoogendijk vindt de25e huur zeer laag en zegt dat dit nog minder is dan 15 pot. van de jaarwedde. ï>e Voorz. antwoordt dat door Ged. Staten de huur is berekend naar 15 pet, van de aanvangsjaar wedde. De heer Hoogendijk zegt dat hij zulks on billijk vindt en van meening was dat Ged. Staten 15 pet van de maximum-jaarwedde zouden nomen, welke jaarwedde toch nu door den burgemeester wordt genoten, Spr. zou gaarne zien dat hierover nog eens met Ged. Staten werd gecorrespondeerd, aange zien een huur van f 405 toch wel wat laag is. De andere leden zijn van meening, dat hiermede toch wellicht niets zal bereikt worden, zoodat besloten wordt deze missive voor kennisgeving aan te nemen. Voorts komt wederom ter tafel het ver zoek van het bestuur der Ned.-Herv. School om oen bedrag van f 1792 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van schooi- meubelen enz. in verband met uitbreiding dier school. B. en W. adviseeren op het verzoek gun stig te beschikken, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. 2. Voorloopige vaststelling Gemeente rekening dienst 1923. De heer Van Beek brengt namens de Commissie die de rekening en bescheiden heeft onderzocht, rapport uit en zegt dat het zeer de aandacht van bedoelde Commissie heeft gelrokken dat de kosten van verterin gen te>n behoeve van de leden van het stem bureau aan den Overtocht veel hooger zijn, dan van de stcmbureaux in het dorp en in den Tempel. Spr. vraagt wat hiervan de oor zaak kan zijn. De Voorz. antwoordt dat de consumptie voor de leden van het stembureau in het Dorp werd geleverd door een hotelhouder, en van het stembureau Overtocht door den veldwachter Verwey, wat wellicht iets ixi prijs zal verschillen omdat een hotelhouder goedkooper kanleveren dan een particulier. Het stembureau in den Tempel is heel goed koop, want daar zijn de leden met een koude maaltijd tevreden. Misschien hebben de leden a d. Overtocht wat extra's gehad. De heer Van Beek zegt met dit antwoordt nog niet geheel voldaan te zijn, want het verschil is werkelijk in het oog loopend groot, dus moeten er toch nog andere rede nen zijn. De heer Van Muiswinkel krijgt uit hel ge sprokene den indruk dat de heer Van Beek bedoelt dat de leden van het stembureau aan den Overtocht waar de heer Muiswinkel zelf voorzitter is oeD te groote vertering hebben gemaakt. Spr. geeft de verzekering dat dit niet het geval is. Hij zelf zou liever zien dat de leden van het stembureau een zeker presentiegeld kregen en dan zelf hun verteringen betaalden. De lieer Van Beek antwoordt dat hij den heer Van Muiswinkel geen verwijt wil ma ken van te hooge verteringen op het stem bureau. doch hij vindt de rekening in ver gelijking mët de andere 9tembureaux te hoog. De heer Van Muiswinkel zegt dat naar zijn meening gerust gezegd kan worden dat veldwachter Verwey een te hooge rekening heeft ingediend. De Voorz. belooft dat in het vervolg met de gemaakte opmerkingen rekening zal worden gehouden. De heer Van Beek brengt verder nog in het midden dat de Commissie de post voor kleeding en overige uitgaven der politie ook te hoog vond. De heer Van Vliet, ook lid der Commi*. sie zegt eveneens van meening te zijn dat hierop meer bezuinigd kon worden. De Voorz. antwoordt dat thans op deae uitgaven bezuinigd is, doch enkele kleedingi stukken van de veldwachters zijn nog in 1922 aangekocht toen alles zeer duur was< De Commissie adviseert vervolgens de re kening vast te stellen zooals zij is aangebo den n.l. in ontvangst op den gewonen dienst tot een bedrag van f 67.934.63, in uit gaaf f 57.226.97 alzoo met een batig saldo van f 10.707.66. Ontvangsten buitengewonen dienst f 66.429, uitgaven f 34.386.59®, der halve op den buitengewonen dienst een ba tig saldo van f 32.042.40® waartoe met alge meene 9temmen wordt besloten. 3. Besluit tot onderhandsche aanbeste ding van verschillende gemeente-werken aan de laagste inschrijvers. De Voorz. leest voor de uitslag van de ge houden aanbesteding onder de bouw- patroons dezer gemeente van de navolgende werken: I. Het verbouwen der 0. L. School in het Dorp; II. Het bouwen van twee hoog- spanningsslations ten behoeve van de elec- triciteitsvoorziening; III. Het aanleggen van een speelplaats bij de nieuwe R. K. Meisjes school; IV. Het inrichten van het huis van wijlen den heer K. Griffioen tol post- tele graaf- en telefoonkantoor. B. en W. stellen voor de uitvoering der genoemde werken te gunnen aan de laag ste inschrijvers en dus wal betreft hel onder I genoemde werk als volgt: Timmerwerk aan J. de Bruin voor f 1731; metselwerk aan Gebrs. v. d. Heyden voor f1705; schilder werk aan J. Veelenlurf voor f527, smids- werk aan G. Schakel voor f275; loodgie- terswerk aan J. A. v. Munster voor f 41. Het onder II genoemde werk als volgt: metselwerk aan M. II. v. d. Poll voor f 2862; schilderwerk aan M. Beunder voor f 65 smidswerk aan J. v. Achterberg voor f 380; en loodgieters werk aan J. A. v. Munstor voor f 248. Het onder III bedoelde werk als volgt: timmerwerk J. de Bruin voor f80; metsol- werk aan M. II. v. d. Poll, voor f3266; smidswerk aan C. C. A. Piket en Z11. voor f 480 en schilderwerk aan M. Beunder voor f 50. Het onder IV genoemde werk als volgt: timmerwerk aan W. Boot voor f560; met selwerk aan J. Splinter voor f 105schil derwerk aan J. Veelenturf voor f 138. Met ailgemeene stemmen wordt dit voor stel aangenomen. 4. Beschikbaarstelling 0. L. School in den Tempel voor Bijbellezingen. De Kerkeraad der Ned. Ilerv. Kerk alhier heeft verzocht om voor het geven van Gods dienstonderwijs en het houden van Bijbel lezingen in wijk „Tempel" gedurende he»t a.s. winterseizoen weder gebruik te mogen maken van liet lokaal der 0. L. School in wijk Tempel. B. en W. hebben hieromtrent ingewonnen hel advies van het hoofd der school aldaar, die heeft verklaard, als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, daar tegen geen bezwaar te hebben. B. en W. stellen daarom voor om even als het vorige jaar het lokaal weder op be paalde voorwaarden beschikbaar te stelten op eiken Donderdagavond legen betaling van f 1 per avond. Conform voorstel wordt besloten. 5. Machtiging tot aankoop stukje grond voor schakelkast van J. B. v. Mastwijk. Op voorstel van B. en W. wordt vervol- Door DOROTHEE DE ESCOFET—BUYS. (Nadruk verboden). Luister! zei juffrouw Jeltje, haar wijs vinger waarschuwend opgeheven. Over het zanderige, kale tuintje, waar de twee oude zusters zich zaten te koeste- ïen in de ochtendzon, streek hel het hooge feekwetter van een vogelstem. Een oogenblik Teek het om te drijven op de stille Junilucht Hls een verstolde jubeling om de alomme zonnigheid. Dan knapte het af, en er bleef freen ander, geluid dan bet nabije zeege fulsch. Juffrouw Jeltje liet haar wijsvinger Kakken. Een nachtegaal, sprak weigeweten Ma- lia. Een nachtegaal in den morgen, mallig heid! weerde Jeltje, ongewoon kordaat. In elk geval is het een vogel, zei Malia Jdie graag het laatste woord had. Opnieuw zette het gezang in, zuiver en langzaam gehouden. Verwonderd, wijl een Vogel zelden zijn weg vond in de dorheid .yan het duindorp, keerden de zusters bet hoofd naar <ie richting van het geluid. En wans ontdekten zij de oorzaak: Tegen den Achtergevel van een der buurthuizen hing haast een open venster een vogelkooi. Het was maar een heel nauw kooitje; het bood zijn bewoner geen andere wijze van. bewegen dan van het eene stokje op het an dere te wippen. De vogel maakte hiervan dan ook ijverig gebruik, zóó bliksemsnel •ohoot zijn kleine vederlijf heen en weer heen en weer, dat het den zusters duizelde. Gelijktijdig wendden zij den blik af. Is het geen schande vroeg juffrouw Jeltje, met van ontroering haperende stem. Schandelijk! beaamde Malia volmon dig. Het vergalde de zonnigheid van den mor den. Telkenmale, als het gezang van den yogel opklonk, priemde den zusters een Steek door het hart. Zelfs de katten, twee yan Malia, van Jeltje één, die aanhalig snor ïend haar langs de beenen kwamen strijken yermochten geen afleiding te brengen. Heet den dag bleef de vogel in het nauwe kooitje \fuder^€rP der gesprekken. De visschers oochtor, die het grove werk kwam verrich ten, wist te vertellen, dat het bovenhuis in kwestie werd bewoond door een man alleen een grooten kerel met grijze snorren. H T"-<_man' it het nietl zei sma- «elijk jnffrouw Malia, - geen vrouw zou tot dergelijke wreedheid in staat wezen. In den lauwen avond zaten de zusters met het theegerei in het poperig warandatje en betuurden den achtergevel. De vogel scheen Je slapen, zij verbeeldden zich hem te on- öerscheiden, een donker donsbolletje tegen het bleeke muurvlak. Met gedempte stem bespraken ze zijn hard lot, en hoe daarin verbetering te brengen. Malia, breed-uit, in den krokerigen rieten stoel, draaide haar ringen rond haar dikke vingers, zich ver diepend in bespiegelingen omtrent den ei genaar van den vogel: Een groote kerel met grijze snorren. Zij sprak de woorden uit met zalvenden na druk, als zou er een verborgen meening achter schuilen. Zij boog zich naar voren, haar stekende grauwe oogen gevestigd op Jeltje, die kleintjes zat gedoken in een laag stoeltje, do kat Roza hoorbaar snurkend op haar schoot. Voor een oogenblik bracht het Malia van haar onderwerp af; zij vroeg: Zijn Tiddels en Toto binnen Nog niet, verzuchtte juffrouw Jeltje huilerig. Iu het zwakke schijnsel van het schemerlampje vertoonde haar klein gezicht een uitdrukking van diepe rampzaligheid, als drukten al de zorgen der wereld op haar smallen gebogen schouder. Waar die dieren toch zoo laat rond zwalken verbaasden Malia zich moeder lijk. Het wordt al donker. Over de duinzand-tuintjes, de schrale perkjes, de schelpenpaadjes en geteerde schuttingen verdichtte zich de schemering Een zilte geurigheid dreef om, als de adem van de zee, waarvan Al klaarder het geruisch aandeunde. Hier en ginds lichtte een raam- vak goudgelend op. Ën eensklaps, met een kreetje, greep Malia Jeltje bij den schouder. Gesmoord riep ze Kijk, dAArl Juffrouw Jeltje, onthutst, keek. Zij zag den gelen gloed van gas opvlammen uit het bovenraam, beplassend den kalkmuur. Een zware zwarte gestalte schoof zich dan voor het licht, een hand hief het kooitjo van den spijker, haalde dat naar binnen. Een rol gordijn plofte neer. Weer heerschte louter stilte en schemering, zeegeur en zeegerucht. Do bruut! zei juffrouw Jeltje, met een overslaande piepstem van verontwaardiging Doch Malia, de sterke, bedwong haar gevoe lens. Vastberaden beklapte haar mollige hand het tafelbladvastberaden sprak ze Daaraan dient iets te worden gedaan. Wij moeten handelen! Eenige dagen vergleden, oppervlakkig ge lijk aan andere dagen, doch diep-in vol van een innerlijke bewogenheid! De vogel zong en hipte eindeloos van het eene stokje op het andere. De katten stoofden zich in het warme zand en knipoogden in de zon, het kostte voortdurend meer moeite en beleid ze 's avonds naar hun mandjes te lokken. Vooral Tiddels wist van geen thuiskomen En als ten laatste het duister daalde, de eerste sterren zichtbaar werden in het ver diepend blauw boven de vervalende panne- daken, verscheen de hand uit het venster en haalde den slapenden vogel in. Nog steeds hadden de zusters niet meer van den man gezien dan die hand en het zwarte silhouet tegen het lichte raamvak. Doch dit belette Malia niet, zich een even levendige voorstelling van hem te vormen, alsof ze jarenlang met hem onder één dak gewoond had. „Een groote kerel met grijze snorren", wat kon hij anders wezen dan een gepensionneerd sergeant-majoorWij waren lang niet mak, zij had daarvau vaak gehoord door een vroegere dienstbode, die vrijde met een soldaat. En dat zij soms vree- selijke woorden gebruikten, daar wist een ieder wel vanHoe ook, er moest met hem in onderhandeling worden getreden. Juffrouw Jeltje was van oordeel, dat er met zachtheid meer bereikt wordt dan met geweld, en dat voor het goede doel geen kosten mochten gespaard. Zij wou zich der halve een ruime, gerieflijke vogelkooi aan schaffen en deze laat op een avond, als men zeker was hem thuis te troffen, den ser geant-majoor overhandigen met de bede de armzalige gevangene daarin te doen over- huizen, zoowel voor zijn, dén sergeant-raa- joor's eigen gewetensvrede, als voor de zielerust zijner naburen. Edoch juffrouw Malia drukte dit schoone plan bot-weg den kop in. Nimmer zou ze er in toestemmen haar zuster op zulk een avontuur te laten uittrekken, waar van een man met dergelijk uiterlijk en inborst niets anders kon worden verwacht, dan dat hij haar met vogelkooi-en-al van de trappen zou schoppen Zijzelve, verklaarde ze, ware het liefst stoutweg bij hem binnengetreden, ten eindo hem vrees aan te jagen. Bleken dikwijls de vervaarlijkst uitziende personen niet de grootste lafaardsEen doorborende blik een dreigende stemMeneerals lid van de Vereeniging tot bescherming van Dieren kom ik u wijzen op het mensch-onteerende van uw handelwijze! Helaas, bestond er nog geen wet, die het houden van vogels in kooien verbood, zoodat ook dit plan moest worden opgegeven. Na veel over en weer gepraat werd een middenweg gekozen, en besloten een min zaam schrijven tot den sergeant-majoor te richten, ten einde op zijn betere gevoelens te werken, 't Besluit schonk ^1 dadelijk een voldoening, als na het verrichten van een goede daad. En zeker zouden de oude zus ters zioh opgewekter dan in vele dagen heb ben ter ruste begeven, indien niet de kater Tiddels roet in het eten had geworpen, door voor het eerst den ganschen nacht uit te blijven. Zonder verwijl zetten zich de zusters den volgenden morgen tot het schrijven van den brief. Nooit was een zomerochtend gunstiger ge weest tot het volbrengen van goede daden, nooit de natuur meer in harmonie met alles, wat daar leeft aan edelaardigs in het men- schelijke gemoed. De enkele geranium in het midden-perkje, door wroetende katte- pooten gespaard, gloeide kreeftrood in de zon, de wind wervelde minder stuifzand op dan gewoonlijk, de visschorsdochter zong luidkeels bij het sohuren van de gang. Al leen de vogel kweelde niet. Inderdaad hing ditmaal het kooitje niet buiten het raam. Vergeten, sprak Jeltje somber, ver waarloosd, achtergelaten in een duffe ka mer, om te verkwijnen, te versmachten Het zal daarmee weldra gedaan zijn. profiteerde met ferme stem Malia Zij haalde het weinig gebruikte postpapier uit, pro beerde verschillende roestige pennen op den nagel van haar duim, onder bewonderend toekijken van juffrouw Jeltje, die minder goed met de schrijverij over weg kon. Zin nend ging zij dan voor zich heen zitten tu ren, terwijl zij af en toe prevelend de lippen bewoog. „Skeveningen dat skoone strand", galm de, in de gang. de visschcrsdochtcr. Juf frouw Malia drukte de beringde vingers te gen de slapen en wierp een martelaarsblik naar het plafond. Gelaten verzuchtte ze: Ja, op die manier Haastig veerde Jeltje overeind, rukte de deur open en riep om het hoekje: Knelia, wees een oogenblikje stil, mijn zuster heeft te schrijven. Zelfvoldaan zette ze zich weer, en vouwde de magere handen in den schoot. Doch nu blafte Malia hAAr aan Komaan, geef ook eens een idee, met neerzitten komt het werk niet klaar! Een ideejajuistzei Jeltje schrikkerig. Haar schichtige oogen over- streken het zonnige tuintje, wijlend op de leege plek aan den achtergevel, als verwacht te ze van daar inspiratie. Ik had zelve gedacht, zóózei Malia milder. Zij nam den penhouder op en tikte er bij elke paar woorden mee op het onbe schreven vel voor haar. Hooggeachte Heer (met beleefdheden palmt men zulke lieden iri). Sedert geruimen tijd worden mijn zus ter en ik dagelijks diep geschokt door het aanschouwen van het monsterachtig kleine kooitje van uw vogel. Bij eenig nadenken zult u mij moeten toegeven, dat geen dier ter wereld minder is geschikt in een kooi te worden opgesloten dan een vogel...... Juffrouw Malia's stem, tot nu toe louter plechtige ernst, ging plotseling over in een begeesterden toon, wilder tikte de penhou der, als in wedstrijd met juffrouw Jcltje's hoofd, dat zich geestdriftig knikkend op en neer bewoog. Een vogel, hooggeachte Heer, die in vrijen staat als het ware de gansche schep ping tot zijn besohikking heeft, zingend en zwevend, zwevend en zingend Ringel ingeling! rammelde onhebbelijk luidruchtig de voordeur-bel. Eer Malia bekomen was van dezo nieuwe stoornis, liet al Knelia onaangediend een bezoeker binnen, een zwaargebouwd man met hoogroodo gelaatskleur en krijgshaftige opgestreken grijzo knevels. Gelijktijdig rezen de oude zusters van haar stoelen en staarden sprakeloos don vreemden indringer aan. Niet sinds haar vaders dood, nu zes jaar geleden, had een man haar drempel overschreden. Ook de be zoeker scheen niet op zijn gemak. Hij from melde zijn hoed tusschen de plompe vingers zijn blauwe oogjes, koddig kinderlijk in zijn verweerde kop, keken hulpeloos van de kor te, vette Malia naar de verschrompelde kleine Jeltje. Dan barstte hij plotseling uit, als een kind, dat op het punt staat te gaan huilen Uw kat heeft mijn vogel opgevreteu! Uw vogelstamelde Jeltje, bevend op haar beenen. Het daagde voor MaliaTiddels, den vorigen nacht uitgeblevende sergeant majoor Zij zette zich schrap, zij zou zich niet laten overbluffen. Spitsvoudig vroeg ze: En hoe bewijst u, meneer, dat het onze kat was 1 Bewijzen! sputterde de man, kwaad wordend. Alsof een ander in de buurt er zoo'n kattekaravaan op na houdt! Gister nacht vergat ik het beestje binnen te ha lenschoon tusschen de tralies door heeft hij hem getrokken, het ondier! Zijn kinderoogje9 werden vochtig, hij streek er langs met den rug van zijn hand. Dan schokte hij de schouders, als besefte hij het nuttelooze van zich kwaad te maken op deze twee wonderlijke dametjes, die hem van achter het tafelblad begluurden als ver schrikte kippen. Het is een schande mompelde hij nog na, als tot zich self. Een schandeTam schoof hij zijn forsche lichaam de deur uit. Een lange wijle zwegen de oude zusters ontdaan. Spijtig overpeinsde Malia, hoo mooi de gelegenheid was geweest, dit man- nenmensch ongezouten de waarheid te zeg gen over zijn vogel en hoe haar anders zoo scherpe tong was stom geblevenJuf frouw Jeltje hervond 't eerst haar woorden; schril zei ze Een kattekaravaan! Zij herhaalde het verscheidenen mal«L eentonig als een papegaal. Tot juffrouw Malia haar onderbrak: De geweldenaar! 'Al haar verachting voor het manlijk ge slacht lag daarin besloten. Met vrouwelijk* logica voegde zij er aan toe In «Ik geval, het dier is uit zijn lijdMU

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9