NEEMT HEDEN No. 19801 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 26 September Vierde Blad. Anno 1924, »1T ONZE STAATSMACHINE. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. Nieuwe Rijii 46 b Fa. M, BONGENAAR RECHTZAKEN. SPORT. Kloosterbalsem KUNST EN LETTEREN. VRAGENRUBRIEK. h. £Nadruk verboden). Terugblik en perspectief, De nieuwe zitting van de Staten-Gene- raal is op Dinsdag 16 September op de ge bruikelijke wijze geopend. H. M. de Koningin heeft de Troonrede uitgesproken en de Mi nister van Financien heeft de Staatsbegroo- iing voor 1925 aangeboden met de jaarlijk- sche „Nota betreffende den toestand van 's Lands financien" of zooab zij gewoonlijk 'genoemd wordt „de Millioeneitnota", die dit jaar misschien meer nog dan vroeger dien Haam verdiende. Als wij over deze beide, Troonrede en Nota, spreken, dan zijn wij ons wel bewust, dat wij nauwelijks het verwijt kunnen ont gaan, dat wij daarmede komen als met mosterd na den maaltijd. Maar dal is niet pnze schuld. In deze rubriek behoort er over gesproken te worden en vroeger dan nu kon het niet. In de groote bladen vooral, maar ook in de kleine pere ,is er heelwat over meege deeld. Maar in hoofdzaak waren dat cijfers, die nooit aangename lectuur zijn, en de eigenaardigheid hebben, dat zij bij verreweg de meesten, die er aandacht aan schenken, niet beklijven. Wij zulten ook nog wel een stuk of wat getallen millioenen natuur lijk! moeten-noemen, maar wij beloven plechtig er zoo spaarzaam mogelijk mee të Zullen zijn. Wij schreven hierboven: „Terugblik en Perspectief", oi. terecht, want de millioenen nota moet rekening houden met het jongBte Verleden en daarop voortbouwende ge steld, dat de grondslag stevig genoeg is de plannen voor de toekomst te ontwikkelen Die terugblik wij behoeven het nau- yrelijks te zeggen was allesbehalve op wekkend. De tekorten namen toe; als men ppreekt over sluitende begrootingen dan heeft men het over de vraag in hoeverre in den gewonen dienst de inkomsten de Uitgaven dekken, en was er in 1921 op den fe w o n e n dienst een tekort van bijna 8 millioen, 1922 leverde er een van ruim 88 milLioea; 1923 bracht het tot over de 49 millioen en al kan men omdat de dienst niet afgesloten is nog niet precieB lopgeven hoe het met 1924 zal staan, er Wordt gerekend op een tekort voor dit dienst jaar van ruim 64 millioen. Zoo kon het niet voortgaan; wij liepen ||evaar, dat onze gulden in discrediet zou geraken en dat wij, zoo voortgaande om een burgerlijke uitdrukking te gebruiken got over de ooren in de Bchuld zouden raken, bovendien werden de belastingen onduld baar. Wij zullen geen kwaad zeggen van de Regeering, maar wij mogen wel betwijfelen, lof er met den noodigen ernst gelet is op de mogelijkheid, dat wij financieel op of zelfs over den rand van den ondergang zouden raken. De nieuwe Minister van Financiën, nieuw sedert 1928, heeft den moed getoond om middelen van geweld in het werk te stellen Om zooal niet het evenwicht te herstellen, het ten minste te benaderen. En daarvoor Verdient hij lof, ook al zouden velen andere middelen beter hebhen geacht en al hebben 'de door hem voorgestane maatregelen heel Wat ontevredenheid gewekt in zekere krin gen. De Minister, die doortastende maatre gelen neemt en door alles zonder onder scheid wordt toegejuicht, moet nog geboren Worden. De Troonrede was nogal optimistisch: „Het vooruitzicht is gewettigd, dat indien J>ok de thans bij de Staten-Generaal nog aanhangige maatregelen van financleelen aard zullen zijn tot stand gekomen, de ge wone uitgaven en Inkomsten voor het dienstjaar 1925 in evenwicht zullen zijn", Dat was de slem der Regeering Bn het Spreekt vanzelf, dat die optimistische stem ming overging op het volk, dat dezen merk- Waardigen zin las. Toch mocht geen al te groot optimisme Zich van ons meester maken. Wij onder streepten al in bovenstaanden zin het Woordje „i n d i e n", dat iets inhoudt, dat 'doet denken aan de huid van den beer. Die maatregelen van financieelen aard zijn de Iverhooging der tabaksbelasting en de Tarief- Wet. Tegen de eerste is niet zoo bijzonder verf in te brengen, vooral nu de Minister ibeloofde de belasting op de sigaren niet te yerhoogen, om de werkloosheid in de siga- fenindustrie niet grooter te maken, zelfs min of meer te beperken. Maar de Tarief- Wet, daartegen zal groote oppositie zich doen gelden. Maar al worden beide aangenomen, dan was nog niet alle zorg gebannen, „(er) moet «lieltemtn met onverzwakteu ijver naar ver- Diere bezuiniging worden gestreefd" heet het Verder; en dan is er nog een „belasting op weelde-vorteringen' te wachten, zoo het heet om „tot verlaging van sommige te zeer drukkende directe belastingen te komen. JWij zullen er het beste van hopen. In theo- gie is belasting op weeldevertoringon prach- *ig, maar de praktijk levert moeilijkheden pp, o.a. doordat de industrieën van weelde- jirtikclon er onder zullen lijden; voor een jaar of wat is er ook al een weeldebelasting pntworpen en men herinnert zich wellicht pog, hoeveel handen er in eikaar werden geslagen bij het lezen van de lijst der zaken, pie als weelde werden beschouwd. Maar laat ons, zij het vluchtig, nagaan, wat de Minister in de Millioenennota over het heden en de toekomst zegt. Wij zeiden al, dat het tekort over 1924 geschat werd op 64 millioen. Ten gevolge yan de heffingen op bier en thee, van de fijwielbelasting, van de salarisverlagingen ïn van gehoopten voortgang van de stijging Her opbrengst van de geldende middelen, Zal het tekort dalen, meent de Minister tot |20 millioon. Met die „gehoopten" voortgang yan het accres der middelen begint een vrij lange rij van „indien's" en van verwach tingen, die het vrij sterke, optimisme ver- blaren. De gewone uitgaven voor 1925 worden Ï5.6 millioen lager geraamd dan voor 1924 was toegestaan en daar de crisisuitgaven worden afgeschaft of bij den gewonen dienst worden getrokken, is dat zeif9 ruim 21 mill, besparing, maar daar staat weer tegenover, dat er voor rente van leeningen 14 millioen meer noodig is. En wat er op Hist. VII B ge wonnen werd op salarissen, gaat verloren aan pensioenen. De Minister verwacht, dat het ver lies op de spoorwegen zal verminderen met 8 millioen en dal de Post- en Telegraaf dienst in plaats van verlies een winst van 5millioen zal opleveren. De middelen worden in 't geheel voor den gewonen dienst geraamd op 590 millioen, een respectabel cijfer ,a!s wij in aanmerking nemen, dat in 1908 de 200 millioen nog niet ten volle was bereikt. Die 590 mill, is na tuurlijk een schatting, zij is 31 mill, hooger dan voor 1924. Er zijn ook in het geldelijk beheer mee- en tegenvallers; en wie wat krap zit rekent op meevallers. De uitgaven zijn geraamd op ruim 005 millioen, de inkomsten op ruim 590 milt., zoodat er een tekort zou volgen van ruim 15 mill. Wij achten ons verplicht hier bij op te merken, dat gewoonlijk de uitgaven hooger worden dan de raming. Voor 1924 is dat een bedrag geweest van bijna 3 mit- Iioen. Zal die vermeerdering voor 1925 weg blijven? Nu begint in de Nota het stuk speculatie en optimisme. Die 15 millioen zullen door salaris- kortingen worden teruggebracht tot 87> millioen, en die krimpen weer tot 8 millioen in door de nieuwe salarisregeling bij P. T. en T. Maar dan heeft de Minister van Arbeid weer 12 millioen noodig als bijdrage voor de Vrijw. Ouderdomsverzekering, zoodat er dan weer een tekort is van 20 millioen. Dat moet gedekt worden door de boven aangeduide „aanhangige voorstellen" n.l. Urietwet en tabakswet. Indien die worden aangenomen en indien ze 20 millioen opbrengen, is het tekort verdwenen. Er zou nog sprake kunnen zijn van een storting van 18 millioen in het Invalidi- teitsfonds, maar die kan vooreerst achter wege blijven. Later zullen die stortingen wel hervat moeten worden, maar dat zal wol terecht komen, indien er geen bijzondere tegenspoed komt. En daar wordt op gerekend, dat in 1924 het heele tekort op do spoorwegen verdwenen zal zijn. Verleden jaar was dat verlies 22 millioen, dit jaar zal het, naar men hoopt met 14 millioen afloopen en in 1926 zal ook deze 14 millioen zijn ingehaald. Het is at weer een indien en als men nagaat hoe vaak in de nola het woord „ambtenarensalaris" voorkomt, dan krijgt men wel de overtuiging, dat het amb tenarencorps nogal wat heeft moeten offe ren, maar ook, dat de Minister het zelf be treurt, dat hij daartoe moest overgaan in zoo sterke mate. Nieuwe openbare werken zullen niet worden ondernomen en reeds aangevangene worden op zeer bescheiden wijze of in 't ge heel niet voortgezet (adres aan Vlissingen). Zoo is dan, op papier althans, voor 1926 een sluitende rekening te verwachten. Maar dat beteekent niet ,al wordt die verwachting vervuld, dat het leed geleden is. De lijn moet vastgehouden worden en wie dat na 1925 zal doen. weet nog niemand. Do be lastingen zijn te drukkend: per hoofd van de bevolking bedroegen zij voor Rijk, Pro vincie en Gemeente samen in 1910 f 33,22 en in 1921 was dat f 139.20. Eerst als de belastingen kunnen dalen, wordt hel ver schiet wat beter. De Minister wil die weg op door een weelde-verterings- belastlng te scheppen. Daarmee wordt wel de druk verplaatst, maar het totale be- lastingcijfer per hoofd der bevojking ver mindert er niet door. Wil men den druk ver minderen dan moet belasting geheven wor den van lichamen, die nu millioenen aan de belastingheffing mogen onttrekken (de doode hand) en dan moeien wettelijke maatrege len, waarvan de uitvoering veel te duur is, worden herzien (Lager Onderwijswet en de werkloozensteun). Verbetering van de L.O.- wet kan worden aangebracht, zonder dat aan de gelijkstelling te kort wordt gedaan, als maar belet wordt, dal niet elk groepje menschen de vrijheid heeft een greep in de openbare kas te doen; en de sleuuverloe- ning kan zoo worden gewijzigd, dat dege nen, die liever lui dan moe zijn, nu eerst eens kennis maken met vermoeienis; uit gerust 'zullen ze nu wel zijn. RECLAME. De voeding van het schoolkind. Reeds lang wacht het volgend schrijven van een belangstellend lezer op antwoord: „Zooals u bekend zal zijn, zijn nog vele kinderen, die ten plattenlande schoolgaan, genoodzaakt hun middagmaal in de school te nuttigen. Veelal gaan deze kindoren die op groo- tere of kortere distantie wonen, des mor gens acht uur van huis en keeren daarin niet vóór vier uur terug. Het eenige voed sel, hetwelk tusschen de schooltijden ge bruikt wordt, is een dikkere of dunnere Bo terham. Geen vloeibaar genotmiddel of melk wordt bij de koude, veelal droge boterham gebruikt. Zelfs was hier tijdens de vorst de pomp vastgevroren, zoodat ook geen drink water voorhanden was. Gaarne zou ik van u vernemen of deze voeding door u vol doende en doelmatig wordt geacht, of dat er tiaar uw meening mee kan worden vol staan, dan dat er in deze „droge voeding" bedreiging van de gezondheid der kinderen kan gelegen zijn. Ir. de plaats mijner inwoning komen yrfe gevallen van tuberculose voor; vooral ook onder leerlingen der lagere school. Kan er ook tusschen de genoemde school- voeding en deze ziekte verband bestaan?" Over de hier gestelde vragen zouden vele bladzijden kunnen worden gevuld, zonder nog van een volledig antwoord te mogen spreken. Niettemin wil ik trachten enkele algemecne opmerkingen ten besle te geven, welke misschien niet in slaal zullen zijn den vrager geheel te bevredigen, maar toch tot eenig inzicht in deze zeker zeer belang rijke vraagstukken kunnen leiden. Er zijn weinig vraagstukken, waarover zoo veel verschil van meening geheerscht heeft en nog altijd heerschtmals dat der rati»- neele voeding. Er zijn op het uitgestrekte ge bied misschien maar twee punten, waarover men het altijd vrijwel eens was, n.l., dat voor het pasgeboren kind niels helers is te bedenken dan het natuurlijke voedsel, het welk de moederborst levert, en dat de hoe veelheid voedsel, welke men gebruikt, vol doende moet zijn. En zoo zal ik geen tegen spraak hebhen te duchten, wanneer ik als eerste eiscli voor de bedoelde schoolkinderen stel, dat de boterham, welke zij meekrijgen, dik genoeg moet zijn. Het is zeker noodig, dal een schoolkind, dat van 's morgens acht tot 's middags vier uur van huis is, in dien lijd wat te eten krijgt. Ook wanneer het, voordat het van huis gaat, de maag behoorlijk heeft gevuld, dan zal men mogen aannemen, dat de arbeid der maag omstreeks één uur is afgeloopen en een gevoel van honger zal aantoonen, dat zij lodig is en om nieuwe vulling vraagt De vraag of een boterham, mits dik genoeg voldoende is, kan in het algemeen bevesti gend beantwoord worden. De analyse van brood leert, dat er ongeveer 50 pet. koolhy draten, 35 1 40 pet. water, tusschen 5 en 10 pet. eiwit, 1 pet. vet en 1 pet. minerale be- standdeclen in voorhanden zijn. Alleen de hoeveelheid vet is onvoldoende om van een voedsel to spreken, dat aan alle eischen der stofwisseling kan voldoen. De boterham be hoort dus gesmeerd te zijn. De gezonde kin dermaag is gewoonlijk graag genoeg om deze boterham met smaak (e verorberen. Is het mogelijk haar te „meubilecren", des te beter. Voornamelijk geldt dit ten opzichte van de verhooging der smakelijkheid. Maar ook kan zoo voor loevoer van vitaminen gezorgd wor den. In dit opzicht is het dan ook verkies lijk om natuurboter en geen margarine te gebruiken. Honig is eveneens rijk aan vita minen, maar deze behoort dan op de ge smeerde boterham thuis. Onze jeugd zorgt trouwens dikwijls zelf voor toevoer van vita minen door intuïtief op een of andere wijze zich van rauwe vruchten te voorzien. Sedert tomalen een meer algemeene verspreiding hebben gevonden, zou het niet kwaad zijn om het gebruik van schijfjes tomaat op de bo terham, wat zeer smakelijk is, te bevorderen. De hoeveelheid water in het brood kan niet voldoende genoemd worden, vooral wanneer het brood wat oudbakken is en dus reeds wa ter door verdamping heeft afgeslaan. Wel is het vochtverlies bij het schoolkind, dat den langsten tijd in de bank zit, niet zoo groot. Maar er dient voor gezorgd te worden, dat het ten minste een glas water krijgen kan. Dit zal, naar mij voorkomt, wel nergens tot de onmogelijkheden behooren. zelfs niet als de schoolpomp eens een enkelen keer dicht gevroren is. Waarschijnlijk zal er wel niets ergs gebeuren, als de jeugd het eens een en- kolen keer zonder drinken stellen moest. Maar er is geen enkele reden om de kinde ren onnoodig eon zoo hinderlijke kwelling te bezorgen als dorst is. Het bezwaar, dat geen warm eten gebruikt wordt, acht ik niet groot Wij eten warm voedsel in hoofdzaak, omdat wij dat lekker der vinden. Misschien worden enkele spijzen een ietsje gemakkelijker verteerd. Maar dat zal toch nooit veel beteekenen. Wel is de warmte van nut bij de bereiding van onze spijzen. Met name de plantaardige worden op die manier smakelijk en verteerbaar ge maakt. Maar het warm gebruiken is meer een kwestie van smaak. Wanneer met het bovenstaande rekening gehouden wordt, ben ik dan ook niet be - vreesd, dat de gezondheid der jeugd op deze wijze bedreigd wordt. Ook niet ten opzichte der tuberculose. Zonder twijfel levert een slechte voedingstoesland oen gunskigen bo dem op voor de ontwikkeling dezer ziekte. Maar ik acht het niet aannemelijk, dat die slechte toestand het gevolg zou zijn van den geschilderden toestand natuurlijk al tijd onder het voorbehoud, dU de boterham van voldoende dikte is. Doch als deze al eens dun is, dam zouden de kinderen haar thuis waarschijnlijk ook niet dikker krij gen en dan ligt de schuld dus niet aam het nuttigen op school. Ook zou ik niet denken dat hot gevaar voor infectie door het nuttigen der boter ham op school vergroot wordt. Het is altijd gewenscht, dat de handen voor hot elon ge- waeschen werden; doch het is dc vraag, of hierop thuis ook wel steeds nauwlettend wordt toegezien. Mogelijk zou het op de echoot nog beier zijn door te voeren. De gangbars meenimg van onzen tijd is trou wens, dat de hoofdbron der besmetting moet gezocht worden in de kinderjaren In hel tuberculeuse gezin. Den andere lozer vroeg naar aanleiding van mijn Brief over Indischs spruw of er gevaar voor besmetting van de naaste om geving bestaat door speeksel, adem of uit werpselen van de patiënten. Het antwoord hierop kan kort zijn. Nimmer is iets gevon den, wat de besmettelijkheid der ziekte zou kunnen aantoonen. De laatste onderzoekin gen wijzen met steeds grooter beslistheid in do richting van een inwendig gebrek in de stofwisseling. Voor besmetting behoeft men dus geen <le minste vrees te koesteren. En zeker niet zij, die nooit die tropen hebben bezocht. Want bij hen is de ziekte nog nim mer waargenomen. -t y •i - V RECLAME. nog een kijkje in dc Etalage vau het bekende Foto-Atelier P. SLEGTENHORST. Hedenavond Schitterende Verliehtiug van den Nieuwe Rtfn. 7314 KANTONGERECHT TE LEIDEN. In ons verslag van de laatste zitting van het kantongerecht heeft onze verslaggever den kantonrechter laten zeggen dat hij een zaakwaarnemer, betreffende de autobus aanrijding, niet wilde aanvaarden omdat deze geen mr. in de rechten was. IHt is een misverstand. De kwestie is dat geeai raadsman, doch alleen een advocaat en pro cureur als gemachtigde mag optreden wan neer de beklaagden zelf aanwezig sijn. Waar dit laatste nu inderdaad het geval was en de raadsman geen advocaat-procu reur was, heeft de kantonrechter geweigerd hem te aanvaarden. WIELRENNEN. De Zesdaagsche te Genk Aan de derde Zesdaagsche van Gent, wel ke de volgende maand plaats vindt, zullen zeer waarschijnlijk de volgende koppels deelnemen: P. van KempenCésar Debaets, J. van HevelL. Buysse: I. MattonOmeye, Jean BrunierLacquehaye; A. PereijnJ. Versoheiden; voorts M. Buysse, G. Debaets, M. Dewarfe, H. Hellebaut en P, Vandevelde. Onderhandeld wordt nog met E. Aerts, V. Standaert, R. Vermandel. Mochten deze on derhandelingen slagen, dat zullen Aerts en Vermandel reep. koppel vormen met M. Buysse en G. Debaets, terwijl Standaert zat rijden met P. Vandevelde. Verder zal men nog een Hollandsche, Waalsche, en wellicht nog een Fransche ploeg engageeren. Moeskops en de wereldkampioenschappen. In een onderhoud met een verslaggever van „De Tel.heeft Moeskops verklaard nlot te zullen deelnemen aan de ln 1925 te Am sterdam te houden wereldkampioenschappen BOKSEN. De wedstrijd Van der VeerSpalla. De Hollandsche bokser Van der Veer, welke Zondag tegen Spalla, den kam pioen van Europa, zal boksen, is gisteren te Milaan aangekomen, in gezelschap van eenige andere Hollandisohe boksers, en op geestdriftige wijze ontvangen. Van der Veer en de andere profs, onttrek ken zich echter aan elke eerbetuiging en blijven hun training geregeld voortzetten. De kwestie dor sparring-training van Van der Veer is opgelost, doordat een vijftal Ita- liaansche zwaargewioht-boksers hiervoor geëngageerd zijn door den maneger Gry- etels. Zijn trainer Ni 11 es. ex-kampioen vah Frankrijk komt uit Parijs om hem tijdens den wedstrijd als raadsman ter zijde to staan. Alle drie profs, zijn in goede conditie Van der Veer betoont veel meer ernst voor den komenden 3trijd dan vorig jaar en waakt angstvallig voor alles wat hem tn zijn trai ning zou kunnen schaden. OLYMPISCH NIEUWS. Een „Olympiade voor neutralen". In „Das Sportblatt" bespreekt Hans Boro- wik de Duifcsche voorbereiding voor de Olympische Spelen in 1928 en de moeilijk heden, die zioh daarbij voor Duitschland, dat zoo lang geïsoleerd is geweest, zullen voordoen. Om nu een soort overgang tus schen de Parijsche Olympische Spelen, die zónder, en de O. S. in Amsterdam, die met Duitschlands mededinging worden gehouden, te krijgen, wil hij in Juli 1925 in Berlijn een „Olympiade" laten organiseren, waar aan, behalve natuurlijk door Duitschland, door Zweden, Finland, Denemarken, Noor wegen, Holland, Hongarije, Zwitserland en Oostenrijk zou worden deelgenomen. Deze Olympiade zou dan den naam krijgen van „Olympiade der neutralen". De Spelen zou den slechte één week moeten duren, waar van drie dagen voor de athletiek moeten besteed worden. Borowik heeft reeds met vooraanstaande lioden uit de Duitsche sport- beweging besprekingen gevoerd, waarbtj bleek, dat deze wel iets voor het plan voel den. H. A, B, SCHEEPSTIJDINGEN. ROTTERDAMSCHE LLOYD. 6OEKAB0EMI. uitr., pasa. 21 Sept. Fi- nisberre. DJEMBER. thuisr., 24 Sept. van Belawan, HOLLAND—AMERIKA LIJN. MAASDAM, R'dam n. N.-Orleans, 23 Sept. van Havana. HOLLAND—BRiTSCH-INDIE LIJN. RIDDERKERK, thuisr., pass. 24 Sept. Ouesaant. STREEFKERK, thuisr., 21 Sept van Ma dras. HOLLAND—AFRIKA LIJN. IJSSELSTROOM, 26 Sept. van Amel. te Hamburg. TOBA, uitreis, pass 24 Sept. Ouessant. SPRINGFONTEIN, thuisr., «3 Sept. na Delagoobaai. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ „OCEAAN" YANGTSZE, 34 Sept. van Batavia te R'dam TROILUS. Japan n. R'dam, pass. 24 Sopt. Perim JAVA-CHINA—JAPAN LIJN. ij TJITAROEM, 22 Sept. van Java te Yoko hama NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. f SPAR, 33 Sept. van Sydney O. B. n. Zwe den. PERS EO, 24 Sept. van Quebec n. R'dam. ANACONDA, 23 Sept. v. N.-York n. Rot terdam GLENMOUAG, 23 Sept. v. N.-York n. Rot terdam AGAMEMNON, R'dam n. Australië pass, 22 Sept. Dakar. RIJNDIJK, 23 Sept. van San Ntoolas D Las Palmas. THUBAN, aar. 21 Sept. te Montreal. ZAANDIJK, n. B -Airea, pass. 23 Sopt. Sfc. Vinoent. KINDERDIJK, n. Liverno, pass. 24 Sept. Gibraltar. HELENE, Levant a. TT-uüb pass. 24 Sept. Ze a. AMELAND, R'dam n. Port Said, paSs 26 Sept. Lydd. DUBHE, Rosaria, n. Londonderry, pass. 24 Sept. SeiUy. WAALHAVEN. 24 Sept. yttn Archangel it, IJmuiden. JOBSHAVEN, 24 Sept, van Archangel IJmuiden. KEILEIHAYEN, naar Archangel, pass. N Sept. Honnigsvaag. RECLAME. De venijnige steken van Spit in den Mtg overvallen U onverwachte. Grijp dadelijk naar Akkers Klooster balsem, welke tot diep ln de weefsels doordringt de pijn sillt, ophoopendc ziektestoffen doet verdwijnen, snel en grondig geneest. verdrijft de pijn 7296 Oe Politierechter. De N.V. Ver. Rotterdarasch Hofstad-Too^ neel, directie Cor van der Lugt Melsert en F. H, Tartaud, zal op Maandag 29 dezer in den Leidschen Schouwburg komen vertoo-i nen „De Politierechter", blijspel in 4 bedrij ven van Arthur W. Pinero. Regie Cor van der Lugt Melsert. In deze amusante, telkens lachslorraon ontketenende voorstelling treden op: de da-i mes Kitty PerrinKluppel I, Lily Bouw-, meester, Jo Feiten—Steenbergen, Rie Snoekt Beyer, en de heeren Frita Tartaud, Jules Ver8traete, Theo Frenkel Jr., Jaap van der Poll, Jacques Reule, Henri Morriën, Louis Vervoorn, Willem Huysmans, Jacq. Snoek, Joh. Steenbergen Jr. De optocht op i October. O. geeft in overweging, om ter wiile vatf van patiënten en verpleegsters van het Dia- konessenhuia den optoohfc alsnog den Wit te-Singel te doen passeer en. Wat een te leurstelling zal het bericht, dat dit niet ln het voornemen ligt, bij hen veroorzaakt hebben l Iedereen ziet graag den ongetwij feld heel mooien optocht, en don liefst voor bij zijn woning trekkend; in dubbelen zin geldt dat voor diegenen, die door ongesteld heid en ziekte de smartelijke zijde van het leven doormaken elk vreugdestraaltje, hun gegund, wordt dubbel, tiendubbel gewaar- deerd. Bestuursleden der 3-October-Vereen niging, leden der commissie, belast met öd leiding van den optocht, zegt hij, pieegC eens overleg; bezint u eens of het wellicht' mogelijk zou zijn, om ter wille van uw zie ken medemenaoh en stadgenoot nog eotf kleine verandering in de route aan te bren gen (Wij teekenen hierbij aan, dat wij mean nen te weten, dat het auto- en rijtuig-ve** voer over dien Singel zal worden geleid e«| dat daarom de lange optocht daar niet kaal paaseeren. Red. ,,L. D.") G. S. D,, te L. De stof in koud watery dat gekookt heeft en waarin een handvol zout ia gedaan, zacht waaachen en niet wrio-- gen, maar laten uitdruipen en daarna in de schaduw drogen. Op d«ze wijze hebt CL de minste kans van verkleuren. J. A. G., te L. De jusvlek uit uw kleed verwijderen, door de vlek te bewerken met lauw water met sunlightzeep of geest va** salmoniak. C. D., te K. a. d. R, Meviouw kan. u niët dwingen nog een maand te blijven. Aia u acht dagen te voren hebt opgezegd, hebt u recht op uw loon. Bij weigering moot gij u met een request tel den kantonrechte? wenden. L. B„ te L\ Ja, gij zoudl u schuldig maken nan overtreding van de AmteursweL Mej. d. R-, te L. Ongeveer een gulden kostgeld per dag is voldoende. Wed. v. D., te L. AJ hebt gij aan uW vorpliohfcing hel huis te laten bcziohWg&ft zoo goed voldaAa, u moet tooh de twee wé» keil huur betelen.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 13