No. 19800 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 September Derde Blad. Anno 1924, BINNENLAND. GELENGD NIEUWS. Hebt U al ge blookerd g&u&ieza Ca&ur RECHTZAKEN Conclusie van de Bezninigingscommissie. Het vierde verslag van de Bezuinigings- «gpmmissie is verschenen. In het Ujvige stuk worden alle onderwer pen behandeld, waarover de commissie haar licht liet schijnen, met de adviezen en con clusies, door haar aanbevolen. Aan het einde van haar rapport komt de pcmmissie tot de volgende slotsom: Hoewel in het afgeloopen jaar door de Regeering wel maatregelen tot bezuiniging Zijn genomen, in den geest van door de commissie gedane voorstellen, stuit vereen voudiging van den dienst der Departemen ten en beperking van de bezetting toch te .veel af op de neiging tot handhaving van beslaande regelingen en personeelsforma tie. De commissie had gaarne meerdere paedewerking ondervonden, waar haar voor stellen nog maar al te dikwijls als onuitvoer baar werden beschouwd, niettegenstaande bij aanvaarding daarvan naar haar overtui ging de dienst niet geschaad en slechts van een te ruimen voet teruggebracht zou zijn geworden tot datgene, wat voldoende is. Radiotelegraiische uitseining van mededee- lingen, voor het buitenland bestemd. Bij Kon. besluit van 22 dezer is het vol gende bepaald: Art. 1. Aan ieder, die dit verlangt, wordt gelegenheid gegeven om mededeclingen, yoor het buitenland bestemd, hetzij zonder, hetzij met een adres, dan wel met meer adressen, al of niet in dezelfde plaats van bestemming, van Rijkswege door een radio- Station te doen uitseinen. De belanghebbende kan verzoeken, dat de uitseining op een bepaald tijdstip geschiede, aan welk verzoek, behoudens inachtneming yan de in art. 6 bepaalde volgorde, waarin jde mededeelingen worden uitgeseind, zooveel mogelijk wordt voldaan. De directeur-generaal der posterijen en te- legrafie is bevoegd, mededeelingen met een gdres, dan wel met meer adressen, al of niet in dezelfde plaats van bestemming, in bij zondere gevallen, ter goedkeuring van den Minister van Waterstaat, niet toe te laten. Art. 2. De directeur-generaal der posterijen telegrafie bepaalt de uren, waarop een jfloor hem aan te wijzen Rijksradiostation yoor de uitseining van mededeelingen is Opengesteld, den kring, waarbinnen deze mededeelingen worden uitgeseind, alsmede .de golflengte en de energie, waarmede de Uitseining plaats vindt. De directeur-generaal voornoemd is be- yoegd, in afwachting van de goedkeuring yan den Minister van Waterstaat, de wer king van het in het vorig lid bedoelde sta tion, om redenen van dienstbelang, voorloo- pig te schorsen Art. 3. Voor de in art. 1 bedoelde uitsei ning is een tarief verschuldigd van voorloo- Pig: f 0.50 per woord voor niel'-diïngende me dedeelingen en f 1.50 per woord voor drin gende mededeelingen met een minimum van t 5 resp. f 15 per mcdedeeling, indien do uit seining op een bepaald tijdstip is verzocht; f 0.30 per woord voor niet-dringende mede deelingen en f 0.90 per woord voor dringen de mededeelingen, met een minimum van f 3 resp. f 9 per mededeeling, indien de uit- •eining niet op een bepaald tijdstip is ver zocht. Door of vanwege den Minister van Water staat kan in bijzondere gevallen, om rede nen van algemeen belang, gedeeltelijke ont heffing van het in het vorig lid bedoelde ta rief worden verleend, met dien verstande, dat geen verdere vermindering mag plaats yinden dan tot 20 cent per woord. Voor de uitseining van mededeelingen kan als voorwaarde worden gesteld, dat voldaan is aan door of vanwege den directeur-gene raal der posterijen en telegrafie gestelde re gelen met betrekking lot de verzekering van de betaling van uil'seinkosten en van de identiteit van dengene, die uitseining ver zoekt. Art. 4. Dc voor uitseining bestemde mede- 'dcelingen kunnen door de belanghebbenden, jiaar verkiezing: A. bij gewoon of dringend telegram, ge adresseerd aan „Rijksstation B. bij gewoon of dringend telefoongesprek, tegen het voor dergelijke telegrammen, resp. gesprekken, geldende tarief, aan liet uitsein- slation worden opgegeven. G. schriftelijk worden aangeboden aan liet loket van het Rijkstelegraafkantoor, van .Waaruit liet uitseinslation in werking wordt gesteld. De mededeelingen moeten worden vooraf gegaan: I. de niet dringende mededeelingen door Cen der aanwijzingen: a. „uitseinen x uur"; 1». „uitseinen"; II. de dringende mededeelingen door een der aanwijzingen: a. „dringend uitseinen x uur"; b. „dringend uitseinen", in beide ge- yallen (1 en ID-naargelang: a. de uitseining ;op een bepaald tijdstip verzocht wordt; b. de uitseining niet op een bepaald tijdstip ver zocht wordt. Art. 5. De uilseinkoslen worden in het ge- 'yal, bedoeld in het vorige artikel onder A. gelijktijdig met de scinkosten van het tele gram aan den afzender in rekening gebracht In het geval, bedoeld onder B, wordt over het bedrag der uilseinkoslen volgens de door of vanwege den directeur-generaal der poste- tijeen en telegrafie gegeven aanwijzingen beschikt. Art. G. De uitseining van mededeelingen geschiedt in de volgende orde: a. dringende mededeelingen, waarvan uitseining op een bepaald tijdstip verzocht is; b. andere drin gende mededeelingen; c. niet dringende me dedeelingen, waarvan uffceining op een be paald tijdstip verzocht is; d. andere niet dringende mededeelingen, met dien verstan de, dat de onder a en c bedoelde mededee lingen niet worden uitgeseind vóór het tijd stip, waarop de uitseining verzocht is. Overigens wordt de volgorde voor mede deelingen van gelijken rang bepaald door het tijdstip van aannemingen van het tele gram of dat, waarop de uit' te seinen mede deeling het radiostation met de uitseining belast, per telefoon heeft bereikt. Art. 7. De mededeelingen mogen gesteld zijn in elke taal, waarvan de letters door de voorgeschreven seinteekens kunnen worden overgebracht. Het gebruik van geheim schrift wordt toe- gelalen, voor zoover, wat betreft de mede deelingen zonder adres, binnen den in art. 2 bedoelden kring, en wat betreft de mede deelingen met adres, in het land, waarin zich het adre9 bevindt, voor telegrammen geheim schrift is toegelaten. Art. 8. Het Rijk neemt geenerlei zorg of verantwoordelijkheid op zich ten aanzien van het opvangen van de uitgeseinde mede deelingen. Art. 9. Het in de artikelen 14 en 15 van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904 (Stsbl. no. 7) voor telegrammen, resp. telegrafisch ver keer, bepaalde is op de mededeelingen van toepassing. Indien nog vóór de uitseining van een mededeeling, of ook na het uitseinen daar van, blijkt, dat de inhoud strijdig is met de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden, wordt de mededeeling met opgaaf van redenen, per telegraaf ter ken nis van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie gebracht. Art. 10. Recht op terugbetaling van uit- seinkosten staat alleen vast, indien een me dedeeling, ten gevolge van een fout van den dienst, niet wordt uitgeseind In andere ge vallen beslist, met betrekking tot de wen- schelijkheid eener terugbetaling van uilsein koslen, de directeur-generaal der posterijen en telegrafie. Art. 11. Het in de artikelen 4, eerste zin snede, 13, van derde lid af, 18, 22, 51, 52 en 53, eerste lid, van het Rijkstelegraaf regle ment 1916, voor telegrammen bepaalde, is op de mededeelingen van toepassing. Art. 12. Dit besluit treedt in werking met ingang van een door den Minister van Wa terstaat te bepalen en in de „Staatscourant" te publiceeren datum. la een Dinsdag te Utrecht gehouden, druk bezochte vergadering van de Ned. Maatschappij tot Bevordering van de Tand heelkunde is met overgroote meerderheid van stemmen de volgende motie aange nomen: „Do Nederlandsche Maatschappij tot be vordering van de Tandheelkunde, in buiten gewone algemeene vergadering bijeen, spreekt haar verbazing uit over het wets voorstel tot wijziging van de wet van 187G, houdende regeling van de voorwaarden tot verkrijging van dc afzonderlijke bevoegd heid tot uitoefening van de tandheelkunst en van de uitoefening van die kunst; be treurt het in hooge mate, dat do Minister zich niet om voorlichting heeft gewend tot onze Maatschappij, dat dan immers zou ge bleken zijn, dat hel onderhavige voorstel niet steunt op billijkheidsoverwegingen en een gevaar zal opleveren voor de volksge zondheid ia Nederland; verzoekt het hoofd bestuur, deze motie ter kennis te brengen van den Minister cn van de Tweede Kamer, en al die maatregelen te treffen, wellce kun nen leiden tot het niel-aanvaarden van het wetsontwerp, en gaat over lot de orde van den dag." Het hoofdbestuur van de Ned. Maatschap pij tot bevordering van de Tandheelkunde heeft aan dc Tweede Kamer verzocht, be doeld wetsontwerp te verwerpen. Het schrijft, resumeerend, in zijn adres, dal: vóór 1913 technikers nimmer bevoegd wa ren tot eenige practijksuitoefening; oefenden zij practijk uit, dan was dit in strijd met wet en rechtspraak en werden zij deswege meermalen vervolgd; een overgangsbepaling was dus niet noodig; aan een overgangsbe paling is in 1913 wel gedacht, doch deze is bewust achterwege gebleven; het den tech nikers onmogelijk zal zijn zich te beperken tot de hun toegedachte bevoegdheid, omdat dit practisch niet mogelijk is, terwijl, indien het tóch geschiedt in de gevallen, waarin het geschieden kan, dit zeer ernstige gevol gen kan hebben. De 16de jaarlijksche vergadering van do Ned. Vereoniigiiig van Directeuren van Gemeentelijke Remigin-gs- en OntsmeRings- dienalen is gisteren te Utrecht, onder lei ding van haar voorzitter, den heer G. de Ruyiier, begonnen. Ia den ochtend werden de terreinen der gemeente-reiniging ter plaatse bezichtigd. De directeur, de heer G. A. de Monye, leidde de loden der Vereoniging rond, terwijl het muziekkorps van het personeel zich deed hooren. Daarna vond de ontvangst op het stad huis plaats, waar hel gemeentebestuur hen ontving. De burgemeester, dr. J, P. Fockoma Andreae, sprak hierbij een rede uit. De voorzitter bedankte met enkele woor den. Daarna vereen i-gdon de leden zich aan een gemeenschappelijk noenmaal. Na afloop daarvan vond de eigenlijke jaarvergadering plaats, welke de burgemees ter, wethouder Ten Berge, en de directeur van publieke werken van Utrecht bijwoon den. De voorzitter, de heer C. d-e Ruyler, sprak het openingswoord. De heer G. A. de Monyé, directeur van den gemeentelijken rcinigings- en onlsmet- tingsdienst te Utrecht, schetste vervolgens de werking van dien dienst en besprak daar bij meer in het bijzonder de reorganisatie, waarbij hij dank bracht aan allen, die daar aan hadden medegewerkt. Verschillende vragen werden aan den heer Monyé gesteld, welke deze beant woordde. De heer v. d. Perk, directeur van den rei nigingsdienst ie Rotterdam, uitte zijn be wondering voor hetgeen de heer De Monyé te Utrecht heeft bereikt, vooral in dezen tijd waar het zoo moeilijk is kapitaal beschik baar te krijgen. Wanneer men kapitaal in den reinigingsdienst steekt, kunnen de ex ploitatiekosten verminderen. Spr. heeft in Rotterdam gedaan gekregen, dat rnen dit deed, en het doet hem genoegen, dat dit voorbeeld elders is gevolgd. Daarna werd de vergadering verdaag! tot heden. Het hoofdbestuur van den Ned. Aan- nemersbond heeft, daartoe aangezocht, oen rapport laten opmaken over de werking van de Arbeidswet 1919, door een commissie, bestaande uit de heeren B. van Eesteren, G. Elfferich en H. A. Looyen, met mr. Ph. J. van Vliet tot secretaris. Deze commissie zegt in haar rapport, dat de Arbeidswet 1919 in haar werking ten zeerste nadeelig is voor de aannemersbedrijven, voornamelijk, door dat. zij een vermindering van den productie prijs tegenhoudt, hetgeen een van de voor naamste redenen is van het gebrek aan werk in de laatste jaren. Ook de nadeelige werking van deze wet over de geheele Nederlandsche industrie doet in de aannemersbedrijven haar terug slag gevoelen. De grootere intensiteit van den arbeid, bij de invoering van deze wet in uitzicht gesteld, is een illusie gebleken. De arbeids prestatie is integendeel in het algemeen ver minderd, mede ten gevolge van de wijze, waarop de arbeiders van hun vrije uren ge bruik maken. Zelfs is hierdoor een concur rentie ontstaan tusschen patroons en de ar beiders, die in hun vrijen tijd aangenomen werken uitvoeren, tot schade van de bedrij ven der patroons. De door de wet toegelaten vengunningen tot langer werken blijken in de praktijk haar waarde te verliezen en kunnen nauwelijks gelden als eenige compensatie voor liet na deel, door de wet veroorzaakt. Om een boteren toestand in de aanne mersbedrijven te verkrijgen, zal het in de allereerste plaats noodzakelijk zijn, dat (desnoods tijdelijk, en dan voor eenige ja ren) elke beperking van den arbeidstijd voor alle bedrijven wordt opgeheven. Slechts door dezen maatregel kan er nieuwe op bloei van de bedrijven worden ingeluid. De erkenning door de overheid, dat slechts door een langoren arbeidsdag kan worden gekomen lot verlaging van den productie prijs, brengt als eerste consequentie mode, dat de gelegenheid tot langer werken ou- beperkt worde opengesteld. Een geval van ergerlijke baldadigheid, zooals tot lieden nog maar zelden is voorgekomen, kwam ons ter ooren, aldus schrijft onze correspondent te Haar lemmermeer. Zondagavond bevonden zich op den Lei- muiderdijk te Nieuw-Vcnnep in de Haar lemmermeer, nabij de woning van den ar beider L eenige personen, waarvan som migen blijkbaar een plan beraamden om L. met zijn gezin eens in z'n eigen huis op te sluiten. Spijkers, hamers, hout en ijzer wer den voor den dag gehaald en met veel kracht begon een iweetal 19-jarige knapen de ramen en deuren dicht le spijkeren. Voor de deur werd zelf9 een ijzeren staaf van 27» Meter lengte aangebracht, ten einde den bewoners het verlaten der woning te be letten. L. heeft, vermoedelijk uit vrees voor mis handeling, niet den moed gehad om te trachten dit schandelijk bedrijf tegen te gaan Den volgenden morgen heeft hij zich op don zolder door een raampje weten te wringen -en langs het dak en de goot den grond kunnen bereiken. De politie werd met het gebeurdo in ken nis gesteld en maakte tegen de vermoede lijke daders proces-verbaal op. Onder Bentveld re od een zandwagen naar de Haarlemmermeer. Een dertienjarige jongen wilde op een trede van 'den wagen springen maar kwam onder dc wielen terecht en werd gedood. Aan meer dan honderd werklieden Van de glasfabriek te Vla&rdin- gen is tegen a.'s. Zaterdag ontslag gegeven voor onbcpaalden tijd wcgen3 slapte in het bedrijf. Slechts met één oven, den kleinste, wordt doorgewerkt. D e 31-j a r i g e gehuwde II. van der Have. uit Vlaardingen, is op het terrein van de Vulcaan-maatschappij te Rot terdam met het hoofd onder een z.g. juk ge raakt; hij was onmiddellijk dood. Bij overplaatsing van d e Constructie-werkplaatsen te Delft naar de Hembrug zal ongeveer 30 pGt. van het per soneel daar te werk gesteld worden. De herhalingsoefeningen te Ede. Men schrijftjaan Het „Ilbld.": De herhalingsoefeningen te Ede worden beheerscht door dc vrees. Vrees van de mi litaire autoriteiten der infanterie voor de soldaten, die worden geterroriseerd door enkele ongure elementen uit Enschedfe en omgeving. Zooals reeds werd gemeld, keerde hot ver zet zich tegen de militaire politie, die streng order had ontvangen, op de kleeding der opgekomen verlofgangers le letten. Op den avond, toen de militaire politiè-agent werd gewond, werd de kolonel der infanterie Post letterlijk gedwongen, de militaire politie van het terrein te verwijderen. Onder moer werd hem toegevoegd: „Morgen zijnJelui weer baas; nu heb je te doen wat wij willen." Dat hij, nadat de eischen der schreeuwers waren ingewilligd, op de schouders der man schappen over het terrein zou zijn gedra gen, moge worden geroemd als een bewijs van goeden geest tusschen officieren en manschappen, voor de lucht en het prestige der officieren is het verderfelijk. Alle tucht is zoek. Alles wordt gedaan, om rqaar in vredesnaam geen herrie te krijgen. Feilen als het volgende typeeren den toe stand. Gisteren zaten in een café om kwart.over tien, dus na het avondappél, eenige militai ren. Een luitenant komt binnen en zegt: „Kom, jongens, het is tijd, jelui moei naar binnen." „Goed, luitenant", is het antwoord: „maar je moet eerst een potje bier met ons drinken." Dit gebeurt, en de luitenant drinkt zijn door de soldalen bestelde biertje. Als hij daarna vraagt om nu mee te gaan, om dat hij nu toch een biertje met hen heeft opdronken, wordt hem toegevoegd, dat hij nu maar moet gaan en dat zij zoo wei zullen komen. En de luitenant gaat alleen heen, na hun te hebben verzocht, nu toch spoedig te komen, aan welk verzoek dan ook na eenigen tijd gevolg werd gegeven. En dit alles, terwijl de soldaten om tien uur bin nen moesten zijn. Gisteren rukte de troep uit naar Wage- ningen. Toegestemd moet worden, dat het weer ontzettend slecht was. Toen de colonne echter des middags terug kwam, bood het geheel zulk een erbarmelijken aanblik, dat het wel de terugtocht van een verslagen le ger leek. Weliswaar reden er nog twee offi cieren te paard vooraan, maar verder waa ieder verband zoek en was van eenige oruo weinig meer te bemerken. De nachtoefening is afgelast. In naam, omdat de troepen te weinig geoefend zouden zijn, in werkelijkheid omdat men niet in hel donker met de soldaten alleen durft wezen. Op de schietbaan zijn vijfhonderd scherpe patronen spoorloos verdwenen. Gevreesd wordt, dat deze zich in handen der belha mels bevinden. Een lezing, welke togen gisteravond wa_ uitgeschreven, is afgelast. Dc officieren der artillerie zijn hevig verontwaardigd over de verhoudingen bij de infanterie. Pogingen om ook de militaire politie bij de artillerie .«j molesteeren, hadden geen resultaat. Thans, nu de troep Zaterdag weer met verlof gaal, zijn vijftig man militaire politie en een afdeeling marechaussee gerequireerd. Bij de artillerie, waar de tucht goed is, cn waar de militaire politie nu onderdo heeft gevonden, staan de mitrailleurs opge steld. Door den procureur-generaal van het ge rechtshof te Arnhem zijn met den burge meester en den inspecteur van politie bespre kingen gehouden om bij mogelijke militaire relletjes het openbaar verkeer en de eigen dommen der burgers le beschermen. De algemeene opinie onder de bevoegden is, dal wat bij deze militaire herhalingsoefe ningen aan militaire ervaring i9 geleerd, aan lucht en prestige is verloren. Terwijl een rentenierster te Blerick zich nog beneden bevond, werd in de tweede verdieping van haar huis in gebroken. De dief klom binnen langs den vlaggestok en ontvreemdde een diamanten hanger, een gouden horloge, twee gouden armbanden, een gouden ketting en een gou den dasspeld. Het aanwezige geld vond dc dief niet. Men meldt, dat te A n t- werpen is gearresteerd de Nederlandsche colporteur N., en dat de Belgische regeering de in-beslag-neming heeft gelast van het bock „Nieuwe Geschiedenis", door J. Giesen, waarin behandeld wordt de geschiedenis van het antimilitairisme in Nederland. Die was het! Een burgo- meester moest een boer gaan spreken. Bij het openstooten dor huisdeur zag hij in de kamer niemand dan 'n jochie van een negen of tien jaar. „Zoo, Hanneske, is vader thuis?" „Jawel, meneer do burgemeester." „Maar ik zie 'm niet. Waar is hij?" „Hij is op stal, burgemeester." „Kundie 'm n-iet evon Toepen?" „Hij moet op stal blijven; hij is bij de verrekens. 'k Zal 'm u wel wijzen." En de verbindingsdeur wordt opengedaan en de jongen wijst naar den donkeren stal- hoek, waar vader de varkenskooi aan 'i schoonmaken is, en dan den eenen, dan den anderen knor-knor van zich af moet houden. „Kijk, daar meneer de burgemeester," zegt de jongen, dien hoek in wijzend „die met die pet op, dat is ie." RECLAME. BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEfi- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP Voorschoten. Gisteravond vergaderde ia hefc R.K. Vereenigingsgohouw onder Voorzitterschap van den heer P. v. d. Werf do R.K. Middenstandsvereeniging ,,De Hanze". In deze bijeenkomst werd behan deld de beschrijvingsbrief van den te hou den Centralen Raad op 8 October a.s. te 'a Gravenhage, welke geen aanleiding gaf tot bijzondere besprekingen. Tot afgevaar digde werd benoemd de heer J. A. Mens. Vervolgeus behandoldo dn heer J. C. Wagtendonek, accountant, alhier, het on derwerp „Waarom is voor andere bevol- gingsgroepen de middenstand duur". Ver schillende nuttige wenken gaf de spreker bij de behandeling van dit onderwerp aan do middenstanders, waarvoor spreker een welgemeend dankwoord verwierf van den voorzitter. Door den heer Wagtendonek zal een boekhoud-cursus worden georgani seerd voor Hanzeleden, ook toegankelijk voor niet-Hanzeledcn. Bij de rondvraag werden verschillende grieven besproken omtrent de postbestel lingen, alhier, daar de brieven na 6 uur n.m. gepost, veel te lang onderweg zijn, door de genomen bezuinigingsmaatregelen Gepoogd zal worden door de organisatie hierin verandering te brengen. Door enkele leden werd de wenschelijk- heid besproken van een vervroegde winkel sluiting. Dit punt werd aangehouden tot een vol gende vergadering, evenzoo een voorstel om een jaarfeest te houden in Januari. Met den Christelijken groet sloot de Voorzitter de vergadering. Naar wij vernemen heeft de heer D. J. van Oudenburg, wegens drukke bezig heden, bedankt als lid van den raad. Als opvolger Btaat nu op de lijst de heer D. Limburg, alhier. DRINKEN. VOORAL 'S MORGENS OM HALF 11 EEN ZÉÉR NUTTIGE EN AANGENAME BEZIG HEID. 7238 VOETBAL. „Rood-Zwart". Het Augustus nummer van „Rood-Zwart" het cluborgaan van A.S.C., is weer stevig over tijd verschenen. Maar de redactie zegt weer optimistisch te zijn dan bij vorige nummers. Met circa drie weken zal de ach terstand volkomen zijn ingehaald! In dit laatste nummer zijn diverse nieuwe mede werkers aan het woord, waardoor de ia- houd ongetwijfeld is verbeterd. Geschrovea wordt o.m. over het nieuwe seizoen. Robert Clcr; Toekomstdroomende Juniores; voet bal in Amerika; Cricket, on do onderlinge wedstrijden. WIELRENNEN. Moeskops terug. Moeskops is gistermiddag van zijn reis uit Amerika te Parijs aangekomen. Hij sprak, aldus de „Tel.", zeer enthousiast over zijn reis in de Verecnigdo Staten; hij zal in het voorjaar naar Amerika temg- keeren, om er deel te nemen aan de zes- daagsche in Maart en om er vervolgens den gchcelon zomer te blijven. Hij heeft voor het geheolo volgende jaar contracten bij zich. Voort verklaarde hij, dat Arthur Spencer na hem ongetwijfeld do snelste renner ter wereld was, die in staat is, welken Euro- peescho tegenstander ook, tij slaan. Moeskops vertrekt spoedig naar Neder land, waar hij den geheelen winter rusb denkt te nemen. Hij is niet van plan nog te rijden voor zijn vertrek naar Amerika. BOKSEN. Nilles—Taylor. Gisteravond had te Parijs een boksmatch plaats tusschen Marcel Nilles on den neger Jack Taylor. Tot groote teleurstolling van het publiek moest Nille-a in de 10e rondo opgevon, als gevolg van een gebroken rech terhand. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden gisternamiddag 63 zaken op de rol, alle bestemd voor openbare behan-i deling. H. M. A. B., te Hoofddorp, was gedagvaard terzake dat zij te Noordwijk, aan den Zee-, weg, zoo woest met een vierwielig motorrij tuig zou hebben gereden, dat zij eon lan taarnpaal, een wegwijzer en drie menschen had omver gereden. Beklaagde bekende. Het was een gevolg van het opbreken van den wog. Een der drie mannen, 't waren allen oudjes, J. Vink, zeide dat hij niet was aan gereden, maar dat hij, evenals zijn nog oudere kameraden, gevallen was doordat do lantaarn legen hen aanviel. De man, die bij de dame in de auto zat, had hel goed met hem gemaakt: geld gege ven en een nieuwe broek. De verloofde van beklaagde, uit Doorn, deed nu ook een ver haal van het geval, waaruit bleek, dat do beklaagde wel niet andere had kunnen doen Een andere getuige, de schipper Kooi- man3, verklaarde dat beklaagde niet benoor- lijk heeft geremd en verkeerd is afgeweken. Volgens hem had de aanrijding kunnen voorkomen. De Ambtenaar achtte het ten laste ook bewezen. Het is gebleken dat beklaagde iemand is, die niet achter het stuur van een auto behoort. Hij eischle f GO boete, subs. 20 dagen hechtenis. De raadsman van beklaagde, mr. Trap man. wraakte eerst de dagvaarding, die blijkbaar uitging van art. 15 der motor- en rijwielwet doch daar niet behoorlijk op rea geerde. Hij vindt daarin twee motieven voor ontslag van rechtsvervolging. Verder vroeg hij vrijspraak op grond dat de menschen niet aangereden werden zooats len laslc ge legd, maar gevallen zijn doordat een paal legen hen aanviel Adam Dr., slager te Rijnsbtirg, had 33 Kg. gerookt en ruim 200 pond versch of gezou ten spek voorhanden gehad zonder dat deze stukken voorzien waren van een keurings- merk. Nadat de kcuringsvecarts te Katwijk, de heer Van Gruting was gehoord, eischte de Ambtenaar f 100 subs. 20 dagen, wat bekl. veel le veel achtte. Het vleesch is ook al in beslag genomen. Hel wordt voor hem een dubbele strop. II. v. d. A te Wassenaar, had volgens het proces-verbaal aan de Haagschc Schouw een zijspan van den heer Knijpinger tc Am sterdam aangereden en beschadigd. Beklaagde was niet verschenen. Nadat de getuige was gehoord eischic dc Ambtenaar f 10 subs. 5 dagen. Nic. A., landbouwer te Vcur had eenige varkens, die aan vlekziekte leden ter markt te Leiden aangevoerd. Beklaagde zeide, dat hij de ziekte niet had kunnen conslateeren. De keuringsvccart3, dc heer Spcrna Wei land te Leiden verklaarde, dat in dit geval een leek het feit had kunnen waarnemen. De Ambtenaar eischte in drie gevallen f 10 boete en in het vierde geval f 20, sube. 3 dagen voor elke boete, wat de beklaagde

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9