No. 18796. ZATERDAG 20 SEPTEMBER OfflcieeSe Kennisgeving. STARSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER AD VERTE NTIEN 30 CU. per retfsl. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverténliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en i Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Inoasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven /ftp Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspietn Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No, 57G55 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week fiT0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ..fkV. „0,18, Franco per post ƒ.2.86 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit ViER Bladen EERSTE BLAD. WARENWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 6 sub 2 der Warenwet; Brengen ter algemeen© kennis, dat: N. SMITTENAAR, wonende te Leiden, Hooge 'Rijndijk No. 38, bij vonnis van 14 Juli 1924, js veroordeeld tot een geldboete van f 30. subsidiair SO dagen hechtenis wegens over treding van artikel 2 der keuringsverorde- ining voor de Gemeente Leiden (het ten ver koop voorhanden hebben van ondeugdelijke bruine boonen in den winkel Groenesteeg iNo. 06); en dat J. LANCEL wonende te Leiden, JGrofcDesteeg No. 40, bij vonnis van 4 Juni 1924, is veroordeeld tot een geldboete van f 10 suboidiar 6 dagen hechtenis wegens 'overtreding van artikel 11a van het brood- beeluit (het verkoexpen van wittebrood met te weinig droge stof.) N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 September 1924. Nop eens: de Dahlia- en Fruit- tentoon stelling. De dahlia- en fruit - tento ons tellm g was pp'k gisteren weder de groote attractie. Gis termiddag was het aantal betalende bezoe kers reeds de 1500 overschreden en er werd .verwacht, dat men met den avond de 2000 wél zou halen. En deze verwachting is niet beschaamd. Er heerschte in alle zalen een aangename stemming. Het is den men- Schen, die zich, na de verschillende zalen te. hebben doorgewandeld, neerzetten op de galerij der groote zaal, aan te zien, dat zij yenieten bij den aanblik van de bloemen weelde beneden. Het strijkje „The Red Band" verhoogt de stemming nog. De bloemen zagen er gisteravond nog trisch uit. Niettemin zijn zij vanmorgen ver- tfersdht geworden, zoodat de bezoekers van daag en morgen weer geheel frissche bloe men zullen vinden. Het is voor een leek niet mogelijk, om uit de talrijke inzendingen de meest superieure bloemen aan te wijzen. ÏWij vernamen dat deze taak de deskun dige jury al moeilijk viel Bij de é6ne groep foeft deze, bij een volgende weer een andere teigenschap. Laten de bezoeksters maar eens baar best doen de fraaiste bloem aan te wijzen Wij zagen er al velen naar zoeken, waarbij blijkbaar bezoekers meehielpen. De fruitafdeeling in de kleine zaal trekt bok velen. Naast de zeer eigenaardige in zending van de Rijswijiksche Tuinbouw school voor Meisjes trekt vooral de aan dacht de oven rijke als keurige collectie van den Leddschen fruithandelaar E Oosten dorp, die de eer had zich de „Leidsch Dag- blad"-medaille toegekend te zien. De fruit- hsjndetaar Mank, ook een stadgenoot, heeft aan den overkant een keuruilslalling, waar mede hij zijn collega-concurrent naar de kroon steekt. De uitstalling van den heer Oostendorp wordt neöhts geflankeerd door een zeldzaam fraaie collectie kalabas-soor- ten va-n den heer Heemskerk, uit Rijnsburg, en links door de aardige dwerg vrucht- boompjes in potten van de firma Frissel, al hier. Zij zouden nog aardiger zijn, wan neer zij vruchten droegen, maar die werden at reeds geplukt. Het geheel e podium wordt in genomen door een collectieve inzending van de afd. Noordwijk van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Achter in de zaal trekt een vrij uitgebrei de verzameling tuin-aardewerken en bloem potten en vazen voor huiskamer en salon Hit de bekende Fabriek van Brouwers Aar dewerk te Leiderdorp de aandacht. ZooaJs wij al eer opmerkten, mogen de fruit-exposanlen verkoopen. Men kan ook bij den heer Brouwer natuurlijk bestellingen doen. Van de inzendingen, die den foyer vulden, noemen wij gaarne van onzen stadgenoot Glasbergen, naast den llefhebber-kweeker F. Ridder Huyssen van Kattendyke, die van uit Brummcn naar hier arriveerde, een be wijs van diens groote belangstelling in de dahlia-cultuur, en de groep van den kwee- ker Benghuys, te Beverwijk, Voorts bevat deze zaal inzendingen bloemwerk, van de firma Rekker, uit Haar lem, en J. A. Smit, A. en H. Kors en de firma Hosman, uit Leiden. Van den heer Smit werd ons gezegd, dat hij leerling is van den binderijcursus van de afdeeling Leiden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde en de Vereeniging va.n Oud-leerlingen Jonge kweebersgezelden zij dezen cursus aanbevolen. Ook kan men in deze zaal leerboeken uit zoeken op bvt gebied van tuinbouw en kweekkunst. De stand van „Floralia" geeft daartoe gelegenheid. Wanneer wij eindelijk nog eens een Be boet brengen aan de groot» zaal, dan zul len de andere inzenders one wel niet boos kanxien, als wij daarbij zeggen: lest, best. Desae zaal spaat nog over al het andere d<? Vroon. De kostbare en mooie groepen van onzen stadgenoot Jan Kriest Jrt („De Koepel"), en van de firma Gebrs. Den Older, alhier, en anderen vullen het podium. Verder hebben de firma's Ballego, Leiden; C. van Vianen, Rijnsburg; Ludwig en Co., Hillegom, en de firma's Bruidegom en Kroon, te Baarn, amphitheatersgewijze hun groepen geplaatst terwijl het groote middenvak wordt ingeno men door de rijke en veelt al lige zending van de firma Topsvoort, te Aalsmeer*, onge twijfeld de grootste en door haar verschei denheid rijkste collectie. Van den honderd jarigen bloeienden aloë, die hoog boven alle dahlia's uitsteekt, zeiden wij reeds het een en ander. Hij blijft aldoor de aandacht trekken. In de vestibule beneden exposeert onze stadgenoot, de heer T. F. Vlieland een prach(collectie artikelen, te gebruiken bij de bestrijding van plantenziekten, zoowel voor groot- en kleinbedrijven als voor particu liere tuinen; Heenk's Ijzerhandel, te Haar lem, heeft uitgestald een groote verschei denheid van grasmaaimachines voor tuinen en plantsoen en en andere t uin artikelen, ter wijl eindelijk de firma J. S. van Baaien en Co., te Rotterdam, bloembinderij-arlikelen uitstalt. Ook deze met den tuinbouw in ver band staand© stands zijn een bezichtiging ten volle waard. De bekende deooratie-tee- kenaar Jan Klein, uit Rotterdam, zorgde voor mooie reclame-opschriften. Wij verwachten van middag en van avond en vooral Zondag nog een druk be zoek. Wie er voor in de gelegenheid is en er niet heengaat, pleegt een groot verzuim. Vermelden wij ten slotte nog, dat onze Stadgenoot J. A. Smit een liefhebberij-kwee- bor met een dooT hem zelfgekweekte deco ratieve purpers zaailing-dahlia een getuig schrift van verdienste verwierf en dat A. Kors en niet H. Kors een zilveren medaille kreeg. Vrijwillige Landstorm. Om een verkorting van diensttijd te ver krijgen van vier maanden, kunnen uiterlijk tot 15 October 1924 als gewoon vrijwilliger bij den landstorm worden aangenomen jongelieden van de lichting 1926, geborpn in 1906. Zoodra zij als militie- of reserveplich- tige zijn aangewezen, wordt een dag voor him overgang in werkelijken dienst de vei- bintenis verbroken. De verbintenis wordt gesloten voor min stens één jaar. De vrijwilliger is niet ver plicht in werkelijken dienst te komen ter handhaving of tot herstel van de openbare orde of rust. De oefeningen hebben plaats in de avond uren of op Zaterdagmiddag. In het voorjaar van 1925 wordt een examen afgenomen voor het bewijs van I. G. M. Dit bewijs geeft recht op een verkorting van vier maanden van den eersten oefeningslijd. Het bewij3 is ook voor Nederl.-IndiÖ geldig. Zij, die bij uitzondering verhinderd zijn een oefening te volgen, kunnen door lus- 9chenkomst van hun instructeur verlof vra gen. Gegadigden, die nadere inlichtingen wenschen, kunnen zich wenden tot den commandant van den Vrijwilligen Land storm afdeeling Leiden, Morschsingel alhier. In. hel gisteren opgenomen bericht om trent het 40-jarig professoraat van onzen stadgenoot prof. P. J. Blok werd ten on rechte de indruk gewekt, dat de hoogleeraar al dien tijd in Leiden werkzaam was. Prof. Blok was echter eerst tien jaar hoogleeraar be Groningen Daar aanvaardde hij op 26 September vóór veertig jaar, het hoog- leeraarsambt. Het is de wensch van den hoogleeraar, dat ook deze dag onopgemerkt zal voorbijgaan. Aan het lyceum te Baarn is benoemd tot leeraar in de wiskunde de heer R. Oort, alhier. Bij liet te Amsterdam gehouden exa men voor het poli lie-diploma vanwege den Ag. Ned Politiebond is geslaagd voor het diploma met aan tee ken ing onze stadgenoot J. v. d. Tuuk. Wij vernemen, dat de afdeeling Ver- voeT der Ned. Spoorwegen besloten heeft op 3 en 4 October de eloctrische treinen op het baanvak Den HaagLeiden voor het reizi- gersvervoer in gebruik te nemen. Er worden voorts zeer uitgebreide maatregelen geno men. Niet alleen zullen op beide dagen voor- en volgtreinen worden ingelegd, maar des Zaterdagsavonds zullen, na afloop van het vuurwerk, extra-treinen in de richtingen Haarlem, Aalsmeer over Hoofddorp, Utrecht en Uithoorn over Alphen a. d. Rijn vertrek ken, terwijl de laatste trein naar Den Haag te Voorschoten tot het uitlaten van reizigers zal stoppen. Wèl gelegenheid dus voor vreemdelingen öm te komen en te gaanl Het bestuur der 3-October-Vereeniging deelt ons mede, dat de kaartenverkoop voor het openluchtspel gisteren een bevredigend resultaat heeft opgeleverd. Zooals is ver meld, waren de medewerkenden aan open luchtspel, optocht en zangkoor van 's mor gens tien tot twaalf uur in de gelegenheid tot het nemen van twee plaatsen, terwijl des middags van één tot vijf en van zeven tot tien uur de leden der 8-October-Vereeniging ieder twee plaatsen konden bekomen. Het resultaat van den eersten dag ie ge weest, dat de goedkoopste zitplaatsen a f 8 geheel, die van f 4,60 op circa 200 plaatsen na en die van f 6 voor de helft ongeveer zijn uitverkocht. Ook op dc staanplaatsen is voor ruim de helft reeds beslag gelegd. Vandaag werd nog met den verkoop doorgegaan. Het gebouw aan de Steenstraat, waarin vroeger de „L. A. T. O." gevestigd was, is thans tijdelijk ingericht als wafelen en pof fersbakkerij. Den heer M. Muller, uit Robber- dam, heeft het gehuurd tol na de feesten en is voornemens het tijdens deze voor cafe- restaurant te gebruiken. Naar wij vernemen, zal ook de Kaiser- straat worden versierd en verlicht bij de a.s. feesten. Het 16-jarige meisje, Marie Knotte, heeft hiertoe het initiatief genomen en is er in geslaagd de bewoners voor haar plannen te winnen. De inschrijving voor levensmiddelen voor het 4de kwartaal 1924 voor het Zie kenhuis der Rijksuniversiteit alhier is als volgt: Aardappelen: W. den Heelen Zn., 7.35 N. van der Vlist 6.47 Gebuild brood: W. Z. v. d. Meij 0.20; Leidsche Broodfabr. 0.187®. Ongebuild brood: W. Z. r. d. Meij 0.19, Leidsche Broodfabr. f 0.1676. Beschuit W. Z. van der Meij f 1 Leidsche brood fabr. f 1.10; Bonda en de Graaf f 1.20. Rundvleesch: G. W. Zandvoort f0.92. N. Aenmeij f 1.05; S. W. Marsman f 1.14; H. de Leeuw f 1.16. Kalfsvleesch: G. W. Zand voort f2.991/®; A. van Maaslrigt f2.98. Var- kensvleesch: I Zandvoort f 1.66, G. W. Zandvoort f2; Th. M. W. Bergers f 1,44. Rijst (tafel). Fa. D. A. Kelder Zn. f 0.23; P. M. C. Ipenburg f 0.22500.2476; Fa. G. J. de Jongh Co. f 0.26; J. W. van Haagen I 0.22; Bonda de Graaf f 0.24f 0.30 f 0.34. Rijst (soep): Fa. D. A. Kelder Zn. f 0.20; P. M. C. v. Ipenburg f 0.19f 0.195; Fa. G. J. de Jongh Go. f 0.22; J. W. van i Haagen f 0.23Bonda de Graaf f 0,21 f 0.18. Roomboter: C. Verberg f2.83, A. C. Lagerberg f275; C. Wassenaar f2.68. Kof- 1 fie: Fa. D. A. Kelder Zn. f 1.40; Fa. G. J. de Jongh Co. f 1.60; Verkouw A StokhuiJ- sen f 2.20f 2; Van Seuren Smit f 2.20; J. W. van Haagen f 2.84. Suiker: Fa. D. A. I Kelder Zn. f 0.63; P. M. C. v. Ipenburg f 0.5975; fa. G. J. de Jongh A Co. f 0.61. Goudsche kaas: Kaashandel Vezet f 1.68; A. C. Lagerberg f 1:58; C. Wassenaar f 1.70. Leidsche kaas: Kaashandel Vezet f 1.08, A. C. Lagerberg f 1.14; C. Wassenaar f 1.20 f 1.60. Eieren: Erven J. Treur f 11.40 D. Warring f 12.95. Melk (zoete): De Land bouw f 17.15; G. Verberg f 17.05. Melk (karne): De Landbouw f 10; G. Verberg f 9.90. Vermicelli: Fa. D. A. Kelder Zn. f 0.36; P. M. C. v. Ipenburg f 0.36—f0 425; 1 Fa. G. J. de Jongh A Co. f 0.39; J. W. van Haagen f 0.34; Bonda de Graaf f 0.36 j f 0.44. Maizena p. 80/2 p.: Fa. D. A. Kelder Zn. f 9.50; P. M. C. v. Ipenburg f 0.29; Fa, G. J. de Jongh Co. f 0.36; J. W. v. Haagen f 0.28; Bonda de Graaf f 0.26. I Sago: Fa. D. A. Kelder A Zn. f 0.18V»; P. M. C .v. Ipenburg f 0.177»; Fa. G. J. de Jongh Co. f 0.19; J. W. van Haagen f0.171/®. Bonda A de Graaf f0.171/». Havermout: Fa. D. A. Kelder Zn. f 0.24; P. M. C. v. Ipen burg f 0.227»; Fa. G. J. de Jongh A Co. f0.25; J. W. van Haagen f0 28; Bonda A de Graaf f 0.21. Soda: Fa G. J. de Jongh Go. f 0.048; J. W. van Haagen f 0.049; Bonda de Graaf f 0.045. Bruine boonen: P. M. C. v. Ipenburg f0.32, Fa. G. J. de Jongh A Co. f 0.34; J. W. Haagen f 0.38; Bonda de Graaf f0.40. Witte boonen: P. M. C. v. Ipenburg f0.30. Fa. G. J. de Jongh A Co. f 0.45; Bonda de Graaf f 0.30. Capucijners: P. M. C. v. Ipenburg f 0.44; Fa, G J. de Jongh A Co. f0.40; J. W. van Haagen f0.43; Bonda A de Graaf f0.40. Groene erwten: P. M. G. v. Ipenburg f0.2772; Fa. G. J. de Jongh A Co. f0 28; J. W van Haagen f 0.30Bonda en de Graaf f 0.28. Het „Luxor-Theater" geeft, behalve veel bioscoop-nummers, waarvan wij inzon derheid noemen een dahlia-film, een film óver ongekleurde en gekleurde vruchten, en het hoofdnummer „De Bedelares van Stam- boul", on9 verplaatsend in het Oosten, met zijn eigenaardige gewoonten en gebruiken, waarvan men er hier vele ziet afgebeeld; I een operette: „Mijn baby is compleet". Het in dit stuk vier personen sterke Rot- terdamsch Operette-Gezelschap Muré en van Beem, die over goede stemmen beschikken en zich op liet tooneel thuis voelen, heeft de bezoekers flink doen lachen om de gezeg den en de situaties, zooals men ze in het ge wone dagelijksche leven niet aantreft, die te hooren en te zien worden gegeven. -Men was blijkbaar heel voldaan over dit nummer. Ook deze week geeft het „Casino-theater" een uitstekend programma Vóór de pauze een uitgebreide weekrevue en opnemingen van onze Ilollandsche athleten op de Olym pische spelen. Deze zijn heel goed en het is aardig te zien hoe onze jongens hun best doen nummer één te worden. Verder een leuke penteekening en een komisch num mer. Na de pauze de hoofdfilm „De Post bode" in zeven acten; in één woord een prachtwerk, dat velen moeten en zullen zien. Het „Rejo-thealer" begon met de aankon diging dat de film „De straat van zonde en liefde" door de keuringscommissie werd af gekeurd. Het programma is daarom gewij zigd, zoodat na het Journal en een klucht In twee acten ook hier gegeven wordt „De Bedelares van Stamboul". Na de pauze wordt vertoond „Huwelijks moraal" in zeven acten, zeer goed gespeeld, en dat niet zoo dramatisch eindigt, als men aanvankelijk zou denken. Tot 6 October duurt de groentijd van 'het Leidsch Studentencorps. De Bakker-Korff -tentoonstelling in „De Lakenhal" zal Woensdag 24 Septem ber om vijf uur worden gesloten. Op de veemarkt zijn gisteren twee zwart-bonte vaarzen achtergebleven. De die ren zijn door de politie bij de firma Dieben gestald. Uit een woning aan den Haagweg is uit de vestibule een fiets gestolen ten na- deele van den heer v. W Met het oog op de naderende feesten heeft de firma G. P. Timp, alhier, blijkens ons toegezonden monster en een in dit Blad geplaatste advertentie, een nieuwe soort koekjes in den handel gebracht, gegarneerd met suiker in witte en roode kleur. Met toe stemming van den burgemeester hebben deze feestkoekjes den naam van „Gijse- laarljes" gekregen. Koopt en proeft er vanl Is de smaak naar wensch dan kunt ge voor de feesten er heelwat van inslaan voor uzelf en voor uw gasten! Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn thans ingeschreven 681 werkzoekenden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur< ds. J Wuile. Duitsche godsdienstoefening, Weeshuis Hoogl. Kerkgracht, Ingang tusschen de nos. 17 en 21: Zondagmorgen, te half elf, Pastor Spranger, uit Dresden. Eglise wallone: Dimanche matin, 101/® heures, Mr. S, Gier. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Religieus-Socialistische Ver.. Nulszaal Zondagavond, te zeven uur, ds. N. J, C. Schermerhorn, van Nieuwe-Niedorp Remonstranlsch-Geref Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, dr. W. J. Lente. Vrije Katholieke Kerk, Stille Rijn la, Bo- nifaciuskapel Zondagmorgen, tc halfelf, dienst. Ver. van Vrijzinnig-Hervormden, Volks - huis: Zondagmorgen, te halfelf, ds. A van der Wissel. BINNENLAND. Het spoorwegvervoer met de a.i. Leidschf feesten. De waarnemende gonverncnr van Suri name, mr. L. J. Rietberg, is afgetreden. Gisteravond, te ze3 uur, kort na haar terugkomst van het bezoek aan Vlaardingen en Maassluis, heeft H. M. de Koningin ten Paleize in het Noordeinde in Den Haag ont- vangen de commissie uit de Eerste Kamer, aangewezen om het adres van antwoord dier Kamer op de Troonrede aan Haar aan te bieden. De commissie bestond uit den voorzitter, luitenant-generaal baron Van Voorst tot Voorst en de leden, de heeren Haazevoet, Slotemaker de Bruine, Blomjous baron de Vos van Steenwijk en baron Wit- tert van Hoogland. Zij werd met de gebrui kelijke hofceremoniën ontvangen, terwijl haar in de vestibule van het Paleis, door een detachement uit het 2de regiment veld artillerie. onder commando van een lsle lui tenant, militaire eerbewijzen ten deel vielen De hoornblazer van hel detachement blies den eeremarsch. Ook bij het vertrek uit het gebouw der Eerste Kamer en bij terugkeer aldaar werden de militaire honneurs bewe zen door een zestien man sterk detachement uit bovengenoemd regiment veldartillerie. Bij Kon. besluit is de zilveren ee>re- medaille, verbonden aan de orde van Oran je-N assau, toegekend aan .JL. Rompelberg, oud-jachtopziener in dienst van den heer It. graaf de Qeloes, burgemeester van Eysden, tc Eysden. God. Staten van Zuid-Holland hebben bepaald, dat vanwege de provincie in de kosten van verpleging van behoeftige krank zinnigen en zwakzinnigen, zoolang die kos ten ten las*ve van een gemeente komen, ean bijdrage wordt verleend van een derde ge deelte van bet bedrag dier koeten. Gisteren is te 's Gravenhage het oon- grea op financieel gebied van de Vereeni- ging van ambtenaren der gemeentefinan- ciën geopend door den voorzitter van het congres, mr. J. A. de Wilde, wethouder van financiën en bedrijven der gemeente 's-Grarenhago Op het salaris van den directeur van den postchèque- en girodienst ad f 10.000 zal de bij Kon. besl. van 23 April 1924 be sloten salarisvermindering van 10 pOt. niet worden toegepast, omdat de heer Lazonder als voorwaarde voor zijn benoeming heeft gesteld, dat hem een traktement van f 10.**** per jaar zou worden gewaarborgd, met welko door den Minister van Waterstaat aange nomen voorwaarde, de Minister van Finan ciën zioh had vereenigd. De Amsterdamsche gemeenterekening 1923 geeft een beschikbaar saldo voor den dienst 1926 van vier en een kwart millioen. BUITENLAND. De ontwapeningsconferentie zal niterlijk 15 Jnni 1925 plaats vinden. De strijd in Marokko, China en Georgië. Het „Weekblad voor Gemeentebelan gen" deelt don tekst me© van het eerste Kon. besluit, waarin na den overgang van do bemoeiing met de forensenbelasling van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw naar dat van Financiën, toepas sing gegeven wordt aan de veranderde uit legging van art. 244 a, eerste lid 3o der Ge meentewet, zooals die reeds gebleken was uit een missive van den Minister van Fi nanciën van 22 Juli j.l. De strekking van het besluit is, dat de directeur van een naamlooze vennootschap, die zijn werk als zoodanig verricht in de gemeente, waar die vennootschap gevestigd is, en aldaar voor dat werk een kantoor heeft, niet gezegd kan worden al9 over een vaste inrichting tot persoonlijke uitoefening van een betrekking, beroep of bedrijf, in den zin van art. 244a, eerste lid, 3o. der Gemeentewet, de be schikking te hebben over een bijkantoor dier vennootschap in een andere gemeente, dal onder beheer slaat van een vertegenwoor diger, en dat door hem zelden of nooit be zocht wordt. Het Internationaal congres voor so ciale politiek, dat van 2 tot 5 October te Praag gehouden wordt, zal druk bezocht worden. Ook Nederland zal er door een vrij groot aantal deelnemers vertegenwoordigd zijn. De Nederlandsche vereeniging voor wettelijke bescherming der arbeiders en de Nederlandsche werkloosheidsraad worden vertegenwoordigd door den voorzitter en den secretaris dezer lichamen, de heeren prof. dr. W. H. Nolens en J. Gerritsz. Van enkele gemeenten zullen afgevaardigden aanwezig zijn, o.m. van de gemeente Am- steidam Verder zullen de heer Anth. Fol- mer, directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling, en mr. A. G. Josephus Jitta, secre taris van den Hoogen Raad van Arbeid, het congres bijwonen. Vier vakcentralen van arbeiders, het Nederl. Verbond van Vakver- eenigingen, het Alg. Nederl. Vakverbond, het R.-K. Vakbureau en het Chr. Nationaal Vakverbond, zullen zich doen vertegenwoor digen. Ook een aantal vakvereenigingen zenden afgevaardigden, o.a, hel Ned. Werk liedenverbond „Patrimonium", de Alg. Ne derl. Bouwarbeidersbond, de Alg. Ned. Bak- kersbond, het Nationaal Verbond van Ge meente-ambtenaren, de Nederl. Chr. Grafi sche Bond en de R.-K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. De waarnemende gouverneur van Su riname, mr. L. J. Rietberg, is wegens ern stige ongesteldheid afgetreden. Hij zal ver vangen worden door mr. J. L. Nysingh, lid van den raad van bestuur, levens procu reur-generaal bij het Hof van Justitie. Gistermiddag heeft in Stads-Doelen te Delft de plechtige inauguratie plaats gehad van de novitii van het Delftsch Studenten- Corps. Het gerechtshof te Arnhem heeft, ter vervulling eener vacature van raadsheer in dat college, de navolgende alphabelische lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. S. v. Brakel, rechter in de arrondissementsrecht bank te Utrecht; mr. A. D. II. Fockema An- dreae, rechter in de arrondissementsrecht bank te Arnhem; mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Breda. De Bond van Communistische strijd en propagandaclubs heeft, naar „De Com munist" meldt, in een landelijke vergade ring met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De landelijke vergadering van den B. K. S P., bijeen op Zondag 14 September te Amsterdam, kennis genomen hebbende van den brief d.d. 23 Juli van de Executieve der Komm Intern, aan het bestuur van den B. K. S P. en van den open brief „aan de C. P. H (Communistische Partij Holland)", d.d. 3 September in de Tribune gepubli ceerd; van oordeel, dat de politieke opvat tingen, neergelegd in de resolutie van het hoofdbestuur van den B. K. S. P., de laak van een revolutionaire organisatie in de huidige periode aangegeven; van oordeel te vens, dat de mogelijkheid, om deze opvat tingen binnen het raam van de C P. H. te propageeren, volkomen uitgesloten is, be sluit tol het handhaven en uitbouwen onzer organisatie, en tot het propageeren van de politieke inzichten, neergelegd in bovenbe doelde resolutie.*-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1