Machineolie AGETO. - rug en lendenen BUSTENLAND. BMNLAND. SPORT. RADIO-PROGRAMMA Vrijdag. Stadss aal: Dahlia- en fruiHentooDstelling. Zaterdag. Rtadszaal: Dahlia- en fruittentoonsfelling. Vottsgc-lxrow: Dansavond. 8 uur. „Zomerzorg": Feestavond Orde van Goede Tempelieren, aid. LeideD. 8 uur.y De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 18, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 September waargenomen door de apotheken der heeren W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, tel. 694, en D. J. van Diiesuio, Mare 76, tel. 406. RECLAME. 6959 den bouw van de nieuwe brug over don Fijn aan de Haagsche Schouw is voor 1925 te rekenen op de belaling van de kosten van den onder- en den bovenbouw, bene vens op eenige bijkomende uitgaven voor onteigening en grondwerk. Inzake aanleg van een weg 's-Graven- hage via Delft naar Rotterdam wordt ver meld: Nu de onteigeningswet voor dezen wegaanleg is lot stand gekomen, kan de grondaankoop voorlgang hebben en wellicht aan de werkzaamheden een begin van uit voering worden gegeven. Het is niet moge lijk gebleken voor 1925 meer dan f 180,000 voor dit werk beschikbaar te stellen. Verbetering van den weg van Rotterdam naar Gouda: Als gevolg van bestudeering eener verbetering is men lot het besluit ge komen, da>t van de beslaande wegen tus- schem Rotterdam en Gouda, die welke in hoofdzaak op den rechterdijk van den Holl. Usel is gelogen, te smal en te bochtig is, om daarvan een verkeersweg te maken, welke aan meer moderne eisChen zou kunnen vol doen. De tweede weg, gaande van de Kraling- sche plassen door den Prins-Alexander-pol- der en den Zuidplaspofcter langs Nieuwer- kerk, leent zich daarentegen zeer goed. tot een ingrijpende verbetering, wanneer het gedeelte van station Moordrecht tot Gouda door eon nieuw weg vak wordt vervangen. Hot weggedeelte door ovengenoemde polders tot aan het slalion Moordrecht is voldoende breed, om na overname van dengenen, die tegenwoordig met het beheer en onder houd zijn belast, zonder verdere ont eigening, als noodig zou zijn voor de alge heel© verbetering, voorshands in behoor lijken staat te worden gebracht. Voor de voorbereiding der hiertoe noodige werken wordt thans een eerste post uitgetrokken. Bij Kon. besluit is, met ingang van 17 dezer, de referendaris bij het Departe ment van Financiën J. den Herder bevor derd tot administrateur. onder de verminderde koopkracht van den gulden, wordt aangetoond, dat de salarissen welke op 1 Januari 1920 werden ingevoerd, niet worden vastgesteld lijders de hoogste conjunctuur, gelijk de Minister het voor stelt, maar in het jaar 1919, op den grond slag van het indexcijfer van Maart van dat jaar. Ook is het volgens de organisaties niet juist, dat de salarissen in 1920 op een hoog peil werden gebracht. Integendeel blijkt uit de cijfers,, dat in het jaaT van de hoogste conjunctuur de meeste functies effectief nog Jager bezoldigd werden dan in 1914. Tallooze ambtenaren weten nu, luidt het ten slotte dat al hun vlijt Diets ge baat heeft, dat hun toewijding niet werd ge waardeerd, dat zij met al de goede eigen schappen, die hen sierden, geen slap ver der zijn gekomen. En de velen daarbuiten, die zich wellicht geroepen zouden voelen, de ambtelijke loopbaan te kiezen, worden door de slechte arbeidsvoorwaarden weer houden en zullen trachten zich elders een beter bestaan te verschaffen. De organisaties eisoheii ten slotte, dat de belangen der ambtenaren met zorg worden behartigd. RECLAME. Hebt Gij pijn in Blijf daarmee toch Diet loopen. Akker's KJoosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen. U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen. verdrijft de pijn 6963 6 20 Kindcrvertellingen. 8 20 Groot concert met medewerking van bekende radio-arlis- ten. 10.50 Savoy Orphean* and Savoy Ha vana Bands. Birmingham (475 M 5IT): 3.50 Dale's Dance Orchestra. 5.20 Voor de dames. 5.50 Kinderverte]lingen. 8.20 The Station Or chestra. Bournemouth (485 M. GBM): 4.05 Con cert. 5.35 Kindervertellingen. 6.35 Conceit. 8 20 Populair concert. John Collinson (te nor), Dorothy Robson (sopraan). 9.50 The Royal Bath-Hotel Dance Orchestra. Cardiff (351 M. 5WA): 3.20 Falkman met zijn bioscoop-orkest. 5.2o De „Five o'clock»", vocaal en instrumentaal concert. Manchester (375 M. 2ZY) 3.35 Horwich R. M. i. Band. Zie verder bet programma van Londen. Newcastle (C00 M. 5NO) 405 Concert: The Station Light Orchestra. 5.05 Voor de dames. 5.35 Kindervertellingen. 8.20 Programma van zang en dansmuziek. Aberdeen (495 M. 2BD) 3.50 Scottish Af ternoon. The Wireless Quartet. 6.20 KinderverlelJingen. 8.20 The Wireless Orchestra. Glasgow (420 M. 5SC) 11 20 Concert. 5.35 Kindervertellingcn: 8 20 Dansmu ziek. The Station Orchestra onder leiding '.van Isaac Losowsky. Parijs (378G M. SFR) 1.05 Concert door .bet Tzigane Orkest van Radio-Paris. 5.05 Concert mot medewerking van de vaste so- listen van Radio-Paris. 8.20 Voordrach ten. 8 50 Laatste wedstrijduitslagen. 10.20 Radio-dancing. Brussel (763 M. SBR) 5.20 en 8.20 concert. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het werk te Geneve BritsdrDuitsch handels verdrag. Het Journal de Genéve publiceert den vol- lodigen tekst van het door Benes ontworpen protocol dat thans in de sub-commissie be handeld wordt. In het eerste artikel erkennen de staten die het protocol onderteeken, als verplicht van rechtswege en zonder dat een bijzon dere conventie noodig js, de rechtsmacht van het statuut van het gerechtshof. Artikel twee verplicht de ondergetecken- de staten, overeenkomstig de voorschriften der art. ]2, 13 en 15 van het Volkenbonds statuut alle geschillen die niet onder het vorige artikel vallen en waarvoor niet een andere arbitrage is voorzien, voor den Vol- kcbondsraad te brengen, met uitzondering van de geschillen betr-effende de noodzake lijkheid eener herziening van bestaande ver dragen, welk onderwerp volgens artikel ne gentien van het Volkenbondsstatnut tot de uitsluitende bevoegdheid van de Volken- bondsvergadering behoort. De Volkenbondsraad zal als arbitraal col lege beslissingen met meerderheid van sterm men geven. De avbitale beslissing zal bin dend zijn, ook indien geen eenstemmigheid is verkregen. De Volkenbondsraad zal het recht ver krijgen gedurende de behandeling van het geschil alle maatregeen te nemen, die noodig zijn om in afwachting der arbitrale uit spraak een gewapend conflict te voorkomen of tot stilstand te brengen. Artikel 3 van het protocol betreft het nemen van conservatoire maatregelen in ge valen waarin hel geschil niet door den Vol kenbondsraad zelf behandeld wordt. Artikel vier betreft de benoeming van in ternationale commissies van toezicht, die zullen moeten toezien dat gedurende de arbitrage-procedure geen der partijen zal overgaan tot voorbereiding van economische en militaire mobilisatie. Het vijfde artikel behandelt de vraag wïe aanvaller is. Een Staat zal tot aanvaller verklaard worden en buiten de wet worden gesteld, indien hij zijn geschil niet onder werpt aan de in de vorige artikelen voor ziene procedure tot vreedzame beslechting van het geschil, Indien hij zich niet onmid dellijk onderwerpt aan de voorziene conser vatoire maatregelen of indien hij niet bin nen den vastgeslelden lijd de rechterlijke arbitrage uitspraak nakomt. Een en ander, indien de handelingen van dien Slaat den wereldvrede kunnen versto ren. De verklaring dat een Staat aanvaller is, zal gedaan worden door het gerechtshof indien een rechterlijke beslissing van liet Hof niet wordt nageleefd, en door den Vol kenbondsraad in alle andere gevallen. Art. 6 beveelt de schepping aan van ge demilitariseerde zones. Het zevende artikel betreft de sanctie». Zöodra de verklaring van de aanwezigheid van een Staat-aanvaller zal zijn gedaan, zul Jen de verplichtingen der ondergeleekenen- d emogendheden betreffende de sancties van iederen aard, bedoeld in de alinea's 1 en 2 van artikel 16 van bet Volkenbondsverdrag, onmiddellijk in werking treden. Deze verplichtingen moeten zoo uitgelegd worden, aldus artikel zeven van het protocol dat zij ieder VoJkenbondslid verplichten loyaal en doellrefend mede te werken om het Volkenbondsslaluut le doen eerbiedigen en aan iodere daad van aanval weerstand ve bieden. Overeenkomstig artikel zestien van het Volkenbondsslaluut verbinden de onder- teekenende stalen zich den aangevallen staat te hulp le komen wat betreft de verzor ging zijner eerste levensbehoeften van iede ren aard, het openen can credielen en de verzekering van 2ijn verkeerswegen le land en ter zee. De Volkenbondsraad zal plan nen doen ontwerpen voor de blokkade legen den aanvaller en voor de economische en financieele samenwerking tusschen aange vallen slaat en de verschillende hulpverle nende staten. Artikel acht zegt, dat mei het oog op de in artikel zestien van het Volkenbondsver drag voorziene militaire sancties de Volken bondsraad 2al kunnen in onvangst nemen de toezegging van staten die zich tevoren verbinden onmiddellijk bepaalde militaire strijdkrachten ter beschikking te stellen voor de eerbiediging der beslissingen van gerechtshof en raad. Tenslotte bepaalt artikel negen het een en ander over de voorbereiding der onlwfc peningsconfeienlie en over het tijdstip van het inwerking treden van de bepalingen van dit protocol. De tweede commissie (technische organi satie heeft een motie goedgekeurd, waarbij hot aanbod van Frankrijk lot slichting van een instituut voor internationale coöperatie aanvaard wordt. De vierde Volkenbondscommissie heeft zonder stemming de verhooging van de Vol* kenbondsbegrooting met Iweehonderdduin zend francs goedgekeurd, opdat Nansen's pogingen voor werkverschaffing aan de Rus-i sische vluchtelingen in samenwerking met het internationale arbeidsbureau kunnen worden voortgezet. De eerste Volkenbondscommissie heeft zich vereenigd met het advies der subconK missie, dat het wenschelijk zou ziju dat het Nederlandsche voorstel tot reglementswijzi-i ging betreffende het recht der commissies om bij gewone meerderheid van stemmen beslissingen le nemen wordt ingetrokken,. Mr. Limburg heeft zich hierbij neergelegd. Het amendement is dus vervallen. De vijfde Volkenbondscoramissie (sociale! en humanitaire werken) heeft over den toe-s stand der vrouwen en kinderen in het na-4 burige Oosten beraadslaagd. Er werd met algemeene stemmen een motie aangenomen tot het vestigen te Konslantinopcl van het in 1920 gestichte bureau voor de repftlrie©- ring van Armenische vrouwen en kinderen". Er zullen onderhandelingen gevoerd wois -den t isschen de Engelsche en Duitsche re-s geerifogen met het oog op het sluiten van een handelsverdrag, dat noodig is 10 Jan. 1925 daar dan de bepaling in het verdrag van Versailles eindigt. Er zijn twee Duitsche deskundigen aangewezen en de deskundii gen van het Engelsche departement van" handel zullen a.s. week uit Londen naar Berlijn vertrekken om met hen de technh sche bijzonderheden te bespreken. FRANKRIJK. Verlaging invoerrechten* De kabinetsraad heeft besloten de in voerrechten op vleeschw.aren te verminderen met 50 pCt., op gecondenseerde melk mot 66 pCt., kaas 50 pCt., boter 60 pCt., rij'st en gort 50 pOt.,. groentenconserves 50 pCt.- ENGELAND. De meening van GreK Grey, die om gezondheidsredenen onlslaf nam als leider der liberalen in het ïïoogen huis heeft te Edin-burg zijn standpunt nog oens uiloen gezet. IIij prees_ Mc. Donald voor hel bereikte ter Londen sche confe rentie. Hij oefende strenge kritiek uit op hef Engelsch-Russisch verdrag, vooral wat de; voorgestelde leening aan Rusland betreft', llij betoogde, dat hel Lagerhuis zich ndief verantwoordelijk mag stellen voor dit ver drag cn de leening moet weigeren, tot de! terug-betaling gewaarborgd ie. Grey, die Engel se h minister van buiten-, landsehe zaken was bij het uitbreken van den oorlog, zeide, dat een werkelijk en eerlijk onderzoek zou uitwijzen, dat, indien Duitschland werkelijk vrede ge wen se ht had in 1914, zooals Engeland dien wenschte, en geen oorlog geweest zou zijn. Ia verband met het feit, dat het Engel* sche parlement zich binnenkort met de Ier-- sche grenskwestie zal moeten bezighouden, betoogde hij, dat geen regeling, die men zou kunnen treffen, bevredigend zal zijri', indien zij niet tusschen Ulster en den Vrij1-* staat door directe onderhandelingen tóf stand komt. 1 OOSTENRITK. Communisten en socialisten handgemeen. Do communisten zijn niet tevreden, dat dé metaalstaking bijgelegd is en gaan voort de arbeiders op te hitsen en tot voortzet ting van de staking aan te zetten. Eon hon-, derdtaï communisten hebben getracht het groote Arbeiderstehuis, waar do vakveree- nigingen der metaalarbeiders vergaderden', te bestormen. Er had een heftig handge meen plaats tusschen socialisten en com munisten. CHINA. De tmrgsroorlog, Jn don burgeroorlog is teekening geko men. De troepen van Tsjekiang in het Zui den zijn omgekocht en naar den vijand ovcrgeloopen. JJientengevolge is Honchow in handen van Kiangsoe en Sjanghai zal nu Wol volgen. Daar heerscht een paniek, maan voor de Europeanen wordt niet gevreesd, dank zij de genomen maatregelen. Do troepen van Mantsjoerye's gouver neur, zijn in vollen, opmarsch naar Peking, waar de regeer in g in alle haast troepen ver zamelt. VEREENIGDE STATEN. Lafolette op 't oorlogspad. Volgens een bericht uit Washington heeft het verkiezingsbureau van senator ILafolette die progressief'1 candidaat is voor het presidentschap, een vlugschrift gepubliceerd waarin 23 gevallen worden aangehaald van corruptie gedurende Itepublikeinsche en' 6 gedurende Democratische regecringen. Het vlugschrift beschuldigt president Coolid ge ronduit, betrokken te zijn geweest in het bekende schandaal van de Teapot-dome petroleumconcessies en dreigt met verdere onthullingen. BUITENLANDSCH GEMENGD.1 Het aantal arbeiders, dat bij de ramp id de mijn-Schleswig te Dortmund is omgeko men, is thans gestegen tot negen. Er lie gen nog twee zwaar gewonden in het zieken* huis, hun toestand is zeer ernstig. Bij dc instorting van een muur in de mijn Booth bij Duisburg zijn vijf mijnwer* kers doodelijk gekwetst. Van twee andere gewonden ligt er één heel slecht. Maurice Conradi, de man 'die den Rus- si8chen gedelegeerde Worofsky tijdens de conferentie to Lausanne vermoord heeft en vervolgens met zijn medeplichtige Po* De sprekerslijst, die het bestuur ont toe zendt, vermeldt, vele bekende personen, o.a. voor de beurt van Zondagavond ds. N. J. G, Scbermcrhorn, uit Nieuwe-Niedorp, in. deze samenkomsten oen zeer gewild spreker. Men zie voor bijzonderheden de advertentie in dit Blad. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft vergund, dat in alle brood- bakkenjen alhier: 10. door hooiden of bestuurders en door bakkersgezellen op Donderdag 2 October a.s. en Zaterdag 4 October a.s., in afwijking van het bepaalde in de artt. 35, tweede lid, en 36, derde lid, der Arbeidswet 1919, bak- korsarbeid wordt verricht van 12 uur mid dernacht al, terwijl bovendien in broodbak- kerijen, aan welke een vergunning, als be doeld in art. 37, eerste lid, der Arbeidswet J919 is vèrleond, atedan reeds om 10 uur des namiddags van den vorigen dag met ar beid, bestaande in het gereedmaken van deeg en oven9, mag worden aangevangen; 2o. dc werk lijd der bakkersgezellen, in af wijking van het bepaalde in art. 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919, op Woensdag 1 en <>p Donderdag 2 October a.s. telkens met ten hoogste twee uren wordt verlengd, onver minderd het bepaalde in art. 35, tweede lid, onder b. en art. 36, derde lid, onder b, der Arbeidswet 1919; aan hoofden, of bestuurders van de ge noemde ondernemingen vergund, dat, in af wijking van hot bepaalde bij art. 35, zesde lid, der Arbeidswet 1919, op Donderdag 2, Vrijdag 3 en Zaterdag 4 October a.s. deeg ol brood, dal na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: a. van 6'/a uur des voorrniddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkei ij bevindt, wordt vervoerd; b. van 7J/s uur des voorrniddags af wordt verkocht of afgeleverd. Naar men ons van de zijde van het plaatselijk propaganda-comité voor de Vre- desrneeling van Zondag a.s. in Den Haag meedeelt, is het aantal deelnemers, dat zich tot heden opgaf, zeer bevredigend. Voor den le houden optocht rnel rnu-ziek op Zondagavond a s. te acht uur van af het station naar het Volksgebouw is de toestem ming der politie bekomen. In enkele straten is men reeds begon nen met de werkzaamheden voor de ver sieringen voor de a.s. feesten. Er is komen aanloopen een Duitsche Herdershond, beef, 60 c.M. hoog. Inlichtingen te bekomen ten Polilre-bureele alhier. Zekere K wonende Witte Laan, is gis teren in de Mare gereden, teen hij met zijn rijwiel wilde uitwijken voor kinderen. Zwemmend heeft hij zich zielf gered. In verband met hot zich' toeëigonen van f 65. gisteren Vermeld, zijn nog aange houden A, S. II. P. de R., verdaöht van jielmg. K. is ter beschikking van hot O. M. te Den Haa-g gesteld, daar hij nog gesignaleerd stond voor een boete of hechtenis, Moj. C. K., uit Oude-Woterlng, is rij dend per fiets aan de Haven, alhier, door eigen schuld door een auto aangereden. Hot rijwiel werd gedeeltelijk vernield. Door H. L. is aangifte gedaan, dat bij don volksoploop in de Haarlemmerstraat hein zijn portemonnaie is ontrold. De negentienjarige G., van Leiderdorp, kwarn met een driehonderd pond zware vracht vloesoh per as van het Slachthuis. Nabij de Spanjaardsbrug sprong de band van het wiel en dit kraakte af. De geheele vracht v looseh viel over den grond. Met een anderen wagen is dit vervoerd naar Lei derdorp. Per Staatsspoorlreiii van 7 37 uur is gisteravond prinses Tihecta von Schwarz- burg-Rudolsladt, die zoowel op Hot Loo als Ie 's-Gravenhage eenigen lijd do gast van II. M. do Koningin is geweest, naar Duitsch land teruggekeerd. H. M. de Koningin deed haar verwante lot aan don trein uitgeleide. In de Waterstaatsbegrooting voor 1925 treilen wij het volgende aan over Rijkswe gen in Zuidholland. Voor het onderhoud dor .wogen op de eilanden wordt een eenigszins hooger bodrag uitgetrokken dan het vorig Jaar. Voor do partiëelo verbeteringen, yan oen weg Haagsche Schouw—Noordholland- sche grens wordt dil jaar f 40,000 aange vraagd. De verbetering van don weg Roorn- JuisDeyf kan voorloopig nog In matig tempo worden voortgezet. Het uilgetrokken bedrag is bestemd voor grondwerk en het Shaken van rijwiel- en wandelpaden, y.oor Bij Kon. besluit van 8 September j.i. Staatsblad No. 439, is bepaald, dat de Wet van 23 Juli 1924, "Staatsblad No. 375, hou dende regeling omtrent bet dragen der koeten van openbare verpachtingen en het uitloven van premiën bij openbare verkoo- pingen en verpachtingen, in werking treedt met ingang van 2 Januari 1925. Yanaf 1 Januari a.s. worden dus o.m. geen verhoogingen, bij openbare verkoopin- gen, aangenomen. Artikel 1: Alle koeten, vallende op een openbare verpachting, kornen tén laste van den verpachter. Elk beding, strijdig met dit voorschrift is nietig. Artikel 2Het is verboden, bij een open bare verkooping of openbare verpachting eenigerlei premie uit te loven of uit te kee- ren, met uitzondering van voor zoover betreft een openbare verkooping strijk geld. Strijkgeld mag dus wel worden uitgereikt. Verhoogingen kunnen na 1 Januari 1926 met meer gesteld worden. Naar „Het Vad." uit »eer bevoegde bron verneemt, zal wegens de zeer princi pieel© kwestie, welke aan de zaak in haar geheelen omvang ten grondslag ligt, door de betrokken overheid geen beslissing genomen worden over al dan niet handhaving van de handeling om d<e postzegels op brieven, enz. onl-ruikbaaj te maken door middel van een reclamestempel, alvorens een rechter lijke beslissing nader voor den Staal een richtsnoer zal kunnen zijn voor een verder le volgen gedragslijn. In dc gisteren le Eindhoven gehouden jaarlijkscbe vergadering der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers zijn in de vacatures dr. W A van Dorp, E. J. Duintjer Hzn. en W F. Pieck tot leden van het be stuur gekozen de heeren dr. F. G. Waller, directeur der Nederlandsche gist- en spiri tusfabriek le Delft, J N. Voorsmit, directeur der N V. W. A. Scholten's aardappelmeel fabrieken te Groningen, en M. G. Koning, directeur der stoomvaart-mij. „Nederland", te Amsterdam. De heer Van Braambeek heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd: Is de Minister bereid, mededeeling te deen van de redenen, die er Zijn Excellentie toe hebben geleid, om bij besluit van 13 Mei 1924 No. 396, afdeeling Spoorwegen, goed te keuren een Reglement Dienstvoorwaardfcn voor het personeel der Noord-Zuidholland- 9che Tramweg-Maatschappij waarin aan het personeel het verbod wordt opgelegd, om zonder toestemming der directie een open baar ambt te aanvaarden of zelfs om lid le 2ijn van het hoofdbestuur van een vakver- een Lging Heeft de Minister, alvorens zijn goedkeu ring aan het reglement le verJcenen, po gingen aangewend, om deze bepalingen er uil te verwijderen? Zoo ja, is de Minister dan genegen, mede te deden, op welke onoverkomelijke bezwa ren schrapping daarvan te ges(.uit? De Minister van Financiën heeft inge trokken het ontwerp van wet tot regeling der grondbelasting. De Minister van Binnenlandscho Zaken en Landbouw dat tot wijziging van de Pand hui swet 1910. Het A. C O. P. en het C. N. 0. P. heb ben een geschrift het licht doen zien (sa mengesteld door dien heer Louis Stiel, lid van het Hoofdbestuur van den Oentr. Ned. Ambt. Bond), waarin, aan de hand van ©en uitgebreid cijfermateriaal, die motieven wor-. den gewraakt, wolke dé Regeering voor de salarisverlaging aanvoert. Volgens hot geschrift behoort een tekort op de Staatebegrooting zoo noodig door het volk in zijn geheel, elk naar zijn krachten, te worden gedragen. Is belastingverhooging uitgesloten, dan behoort het dit ook te zijn voor den Rijksambtenaar, dan is het niet toelaatbaar dezen in don vorm van een afge dwongen, niet te rechtvaardigen loonsver laging extra te belasten. Na een uitvoerig overzicht van dc sala- rieering der Rijksambtenaren in de jaren tijdsens en na den oorlog, waaruit blijkt, dat dc ambtenaren ernstig hebben geleden VOETBAL. Het Internationale programma. Het ligt in de bedoeling van den N.V.H. in dit eeizoen niet meer dan vier interna tionale wedstrijden te organiseeren. De beide wedstrijden tegen België zijn reeds vastgesteld, een in Amsterdam en in België. Voorts zal in elk geval ook tegen Duitsch land gespeeld worden. Komt de N.V.B. met oen ander land tot overeenstemming voor het spelen van een wedstrijd in Nederland, dan wordt tegen Duitschland in Duitsch land gespeeld. Voor het geval echter, dal met een ander land overeengekomen wordt eerst daar te spelen, dan zijn de Duitschers bereid in Nederland te spelen. Er worden dus in elk geval twee thuiswedstrijden en twee uitwedstrijden gehouden. Een verzoek van den Franschen bond om weer een wedstrijd aan le gaan, is afgewe zen, De bestaande overeenkomst met Zwit serland is beëindigd, doch de mogelijkheid dat opnieuw met de Zwitsers een overeen komst wordt aangegaan, bestaat. In dat ge val zal waarschijnlijk eerst in Zwitserland gespeeld worden. 1 Nederlandsche Corinthians. Een elftal van eere-leden der N. C. zal op Zondag a.s. tusschen de demi-Iinale en de finale van de Zilveren Voetbal-wedstrij den te Rotterdam, een wedslrijd spelen te gen een Rotterdamsch elftal. Het elftal dor N. C. kan nog niet volledig worden opge geven, doch men is zeker van de medewer king van v. Hemert, v. Hasselt, Dirk I.olsy, Kampcrdijk, Tonny en Boeli Kessler. De cere-leden van de N. C. hebben het plan dezen wjnler af en toe in verschillende steden wedstrijden te spelen. ATHLETQ1E. Om den „Leidsch-Dagblad-beker". Naar wij vernemen zijn er drie ploegen ingeschreven voor den morgenmiddag le houden estafette-wedstrijd door Leiden om den „Leidsch-Dagblad-wisselbeker", name lijk de vereenigingen Donar en Lugdunum benevens de leerlingen-onderofficier van de Kweekschool voor Zeevaart. De reeds door ons vermelde route is door den commissaris van politie goedgekeurd. Behalve de reeds genoemde wisselbeker worden door ons Blad tevens nog uitgeloofd tien kleine zilveren draagmedailles voor de winnende ploeg. Wie de gelukkigen zullen zijn? Werkelijk, wij hebben er geen denk beeld van. Wij hopen alleen dat de strijd spannend zal zijn en uit propagandistisch oogpunt goede resultaten zal opleveren. Dat de medewerking van het publiek morgen een eerste vereischfe is, spreekt vanzelf. Is het nog noodig daarop een ernstig beroep te doen? Het uuirecoid. De Fin Nurmi zal Zondag te Stockholm een poging doen hel door Bouin gehouden uurrecord, te verbeferen. Men heeft voor dit doel een spe ciaal handicapnummcr georganiseerd, waar aan door verschillende loopers van naam zal worden deelgenomen. Behalve Ritola zal o.m. de Fransehman Marehal aan den uur- wed strijd deelnemen. Van Nederland zal Paulen aan de wedstrijden deelnemen, daar Broos, die eveneens was uitgenoodigd, ver hinderd is. Bovendien zullen er uitkomen de Fransche athleten André Mourlon, Wi- rialh en den reeds genoemden Marehal. Men is voorts nog in onderhandeling met enkele Duitsche athleten o.a. met Houben. Na de Olympische Spelen schijnen dit wel de meest belangrijke internationale wedstrijden van het seizoen te zullen worden. VOOR ZATERDAG 20 SEPTEMBER. Londen (365 M. 2LO): 1.20 Tijdsein van Greenwich. Concert, Clairo Alex, sopraan, Helena Cecile (voordrachten). The Wireless Orchestra onder leiding van Dan Godfroy.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2