No. 19792. Anno 1924 öfficieeie Kennisgevingen. STAOSMEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. DINSDAG 16 SEPTEMBER LEIDSCH DAGBLAD PRi;S DER ADVERTENTDSN: 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine A&vertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts, bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven (SO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Oirscfie en Administratie 175 en 1835 Redaotle 1507. Posiehèqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: yoor Leiden per 8 maanden 2 35, per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week" Franco per post f 2.35 portokosten. yo.i8. „0.18. Bit nummer bestaal uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vi sob markt 18, tel. 1226 is WOENSDAG verkrijgb. SCHEI VISCH k f 0.2<>-f 0.2JV- f 0.35, SCHOL k f O 20f 0.36 per pond en NIEUWE HARING k f 0.06 per etuk (ook voor den inleg). N. G. DE G1JSELAAR. Burgem. Leiden, 16 September 1924. DRANKWET. Burgemeesters en Wethouders van Leiden brengen ter algemeen© kennis, dat'. 6. O. J. J. Joseph us, te Weesp, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Zuidsingel 21—23. b. A. Guldemondden Baars, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol houdenden, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Maredijk No. 30. N. C DE GIJSELA AR. Burgem. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden, 16 September 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen fcer algemeen© kennis dat de be slissingen op het verzoek van de Noord- •Zuid-Hollandsche Tramweg Mij., om vergun ning tot oprichting van een herstelplaats voor tramrijtuigen op het perce-el aan den Rij nsburgerweg, kadastraal bekend Ge meente Leiden. Spotie L. No. 1069 is ver daagd. N C DE GIISELAAR. Burgem VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 10 September 1924. Lezing van den heer Simon A. Maas over het ontwerp-TariefweL Voor een uitstekend bezette zaal der so ciëteit „Amicitia", aan de Breestraat, hield de heer Simon A. Maas, voorzitter van het .Verbond van Nederlandsche Fabrikanten verenigingen, gisteravond, op uilnoodiging yan de Leidsche Vereniging van Industriee- len, een lezing over hel ontwerp-Tariefwet. Nadat de heer Chr. van Spall de aanwezigen had welkom geheeten en zich daarbij in het bijzonder had gericht tot het college van B. en W. en de vertegenwoordigers van de •Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Kamer van Koophandel en Fabrieken yoor Rijnland te Leiden, benevens tot den heer Simon A. Maas zelf, gaf hij het woord aan laatstgenoemde, die aanving met te conslateeren, dat, zelfs al zou de regeering veel energieker ingrijpen, dan ze lot duw;.* deed, en zelfs al zou op meer medewerking der volksvertegenwoordiging kunnen worden gerekend, dan deze tot dusver gaf, door in krimping der Staatsuitgaven de begrooling niet tijdig genoeg sluitend zou zijn te maken om liet alles overheerschend gevaar voor aantasting van ons slaatscrediel onmiddel lijk te keeren. En waar er nu voorloopig geen ander middel bekend is, dat minder bezwaarlijk kan worden aanvaard dan de herziening van het tarief, terwijl een ver meerdering van inkomsten noodzakelijk is, meent spr., dat het ontwerp-Tariefwet, on danks zijn eigenaardige en zelfs belangrijke bezwaren, moet worden aanvaard. Het is in yerband daarmede, dat spr. gaarne de uit- noodiging om te komen spreken, heeft aan genomen, daar hij thans een poging kan doen om de atmosfeer, die in diverse com- rantenartikelen en adressen dreigt te wor den vertroebeld, althans eenigermate te zui veren. Hij meende zich daarbij van een be schouwing der onderscheiden posten van het tarief te moeten onthouden en alleen de kwestie in breede trekken onder de oog6n te moeten zien. Na alsnu een overzicht te hebben gegeven van wat het Verbondsbureau in den loop der laatste maanden heeft gedaan om te bewerkstelligen, dat de aanvankelijk voor gestelde tarieven zouden worden gewijzigd in verband met de bezwaren der industrie, en daarbij de medewerking te hebben ge roemd van den betrokken ambtenaren van het departement van Financiën en van ae afdecling „Handel en Nijverheid", wees spr. er op, dat van alle gevaren, die het stoffe lijk volksbestaan bedreigen, zich in onze eeuw de devalorisatie als de vreeselijkste heeft doen kennen. Hij bedoelt daarmede oe toestand, die ontstaat, wanneer de vre&a, dat een staat, of zijn geoctrooieerde circu latiebank, loopende geldelijke verplichtingen niet ten volle zal kunnen nakomen, het ge loof in de volwaardigheid van de door of namens dien staat uitgegeven fiduciaire be talingsmiddelen en schuldbekentenissen heeft geschokt. Devalorisatie wordt du» be heerscht door twee zeer subtiele, uiterst teere, precaire factoren: vrees en geloof, waarvan de eerste zeer moeilijk weg te nemen en de laatste heel lastig is, indien geschokt, om te herstellen. En voor elKn staat is het op dit oogenblik loch juist meer dan ooit noedig alles te doen in die richting. Het geloof in de volwaardigheid moet alge meen als onbetwistbaar worden aanvaard, doch helaas zijn wij daarvan sedert den wereldoorlog zeer ver af, al is het hier te land dan ook beter dan in het buitenland. Ook hier hebben Rijk, provincie en ge- meente bij het sluiten van leeningen e. d. niet de van ouds bekende voorzichtigheid betracht, en dientengevolge is men gekomen in den toestand van een persoon, die eerst alles beleend heeft wat hij bezit en nu nog crediet krijgt op zijn goede reputatie. Op passen wordt de zeer dringende boodschap. Ongelukkig zijn er nog weer een paar on gunstige factoren bijgekomen, t. w de ma laise in de scheepvaart, de gedeeltelijke ver lamming onzer doorvoerhandel en het aan banden leggen der industrie door de arbeids wet, terwijl ook land- en tuinbouw en vee teelt slechter jaren hebben doorgemaakt en de last voor rente en aflossing van schuld drukkend was. Dat onze solvabiliteit, on danks dit alles, niet duurzaam ongunstig is beïnvloed, is een bewijs van de stevigheid onzer reputatie van vóór den oorlog. Er ls echter n«3g een belangrijke ongunstige fac tor, namelijk het feit, dat elk jaar de uit gaven van den Staat de ontvangsten ver overschrijden, waardoor hel geloof in onze solvabiliteit snel verzwakt. Bijgevolg i9 het duidelijk, dat de devalorisatie eiken dag haar intrede kan doen. Gelukkig heeft het optreden van minister Colijn, die dadelijk trachtte in de staatsbegroting evenwicht te brengen tusschen gewone uilgaven en ge wone ontvangsten, een gunstige verandering gebracht, maar toch is men nog lang niet waar men wezen moet. Er zijn twee midde len om redding te brengen: besnoeiing op de uitgaven en vermeerdering van de in komsten. In de tegenwoordige omstandig heden ls het eerste middel het meest aan gewezen. In die richting is men dan ook werkzaam, doch om het gewenschte even wicht te bereiken is loch evenzeer ook noo- dig de 13 millioen, welke van de tariefswij ziging wordt verwacht. Dit laatste is zelfs een conditio sine qua non I En zij beheerscht de beoordeeling van het aanhangige ontwerp. In den breede weerlegt spr. dan de ver schillende bezwaren, die tegen het ontwerp te berde zijn gebracht, er daarbij op wijzen de, dat over het algemeen het gevaar voor devalorisatie voel te licht wordt opgevat. Wat baat het of de belastingdruk bestendigd of verlaagd wordt, als er toch devalorisatie komt? De 13 millioen beslissen inderdaad over het al of niet verkrijgen van even wicht in de begrooling. Het gevaar, dat in voering van hot nieuwe tarief den drang tot bezuiniging zou verminderen is fictief, aan gezien de te hooge belastingdruk oorzaak is van den bestaanden massalen drang naar bezuiniging en die druk door het ontwerp niet wordt verlicht. De vele oppositie doet zelfs het tegendeel verwachten. Spr brengt dan een nieuw punt in het geding, namelijk de aanvaarding der Dawej- wetten. Het „Alles 3al reg kom", door som- nugen geuit, is wel wat al te optimistisch, a,l is er kans op beterschap. Wellicht zul len landbouw, handel en scheepvaart goede kansen krijgen als het Dawes-plan wordt uitgevoerd, maar daar staat tegenover, dat dï Duïtsche concurrentie een ernstig ge vaar dreigt te worden voor onze industrie, waarin 700.000 menschen werkzaam zijn. Zullen de voordeelen tegen de nadeelen op wegen? Onwaarschijnlijk lijkt het ongetwij feld. Wij mogen dus het deficit in de be grooling niet bestendigen, en derhalve is het nieuwe tarief de eenige oplossing. Het voor stel van de Kamerleden Vliegen, Ter Laan, Sannes, Van der Waerden en IJzerman, om er ie,ls anders voor in de plaats te stellen, schijnt slechts bedoeld te zijn als propagan da, evenals de behandeling van het ont werp door „Het Volk". En andere denkbeel den om te voorzien in het resleerende te kort zijn er niet geopperd. Misschien zou de verlaging van den gedistilleerd accijns de opbrengst van dit middel met eenige millioenen kunnen vermeerderen. Thans im mers ontsnapt bijna de helft van het ge consumeerde aan accijnsbelaling. Spreker vreest echter, dat het kwaad nog verder moet woekeren voor men van de dwaling der laatste verhooging terugkomt. Alzoo: prac- lisch is er geen ander raiddel om het gat in de begrooting te stoppen dan de tariefshei- ziening. Zijn nu de bezwaren daarvan zoo groot? Men acht het ontwerp verwerpelijk omdat het protectionistisch zou zijn. Wan neer de produceerende bedrijven er door zouden worden versterkt, meende spr., dat die bezwaren niet bestonden, doch van pro tectionisme is daarenboven absoluut geen kwestie. Het tarief wordt niet herzien om ere industrie te helpen, al zou ook zulk een re sultaat, met als gevolg vermindering der werkloosheid, zijn toe te juichen. De bewe ring, dat aanneming van het ontwerp het leven duurder zou maken moet verder nog altijd bewezen worden. Het gaat om de ba ten en een ander middel met minder be zwaren, is er daarvoor niet. De invoerbelas- ting onderscheidt zich bovendien gunstig van eenige andere belasting, omdat zij de grootst mogelijke kans biedt op betaling door het buitonland Toevallig zijn die kansen zelfs heel gunstig, en wij zijn het er toch, aldus spr., over eens, dat een invoerrecht, door den buitenlander betaald, het artikel niet duurder maakt 1 Die gunstige kansen zijn een gevolg van de veel lagere tolbarriè- res hier dan in andere landen, wat nader met cijfers wordt gedemonstreerd door spre ker. Er is, in verband daarmede, ook geen sprake van dat door het invoerrecht de prijs van het artikel zal stijgen. De sigaretten industrie levert daarvan momenteel een duidelijk bewijs. Spr. herinnert er nog aan hoe ook bij de invoering van het schoenen wetje de meest funeste gevolgen zijn voor speld, en zie: de prijzen zijn gedaald, de productie der fabrieken belangrijk verhoogd. Natuurlijk is het niet buitengesloten, dat de prijzen van sommige artikelen worden ver hoogd, maar als het voorgestelde tarief niet tot stand komt, blijft de devalorisatie drei gen! Zal men er dan beter aan toe zijn? Laat men eens naar het buitenland kijkenl Zelfs eenige loonsverhooging voor de arbei ders, die voor enkele artikelen meer zouden moeten betalen, zou spr. kunnen goedkeu ren indien daarmede het devalorfsatie-ge- vaar kon worden gekeerd. Bij rustige overweging komt hij overigens tot de conclusie, dat geen een artikel van dagelijksche eerste levensbehoefte wordt getroffen, tenzij dan onbeduidend. De daar-, over gemaakte geruchten doen, bij onder zoek, denken aan een storm in een glas water. Spr. wijst er op, dat het tarief aan j den export weinig kwaad zal doen, en her haalt, dat het ontwerp door de ononlbeer- lijke 13 millioen wordt beheerscht. Het minst slechte middel moet worden aanvaard. Wel- nu, dat i» de tariefsherziening. Begrijpelij kerwijs is er ontstemming ontstaan over het al dan niet belasten van diverse „toonbank- artikelen, maar zulks was te verwachten. De zaak is trouwens heel moeilijk en ?pr. meent, dat de samenstellers van het tarief wel degelijk de voor hun werk vereischte kwaliteiten hebben getoond te bezitten, al zijn er vele zwakke plekken. De samenstel ling ia nu eenmaal een compromis tmschen een zeer groot aantal verschillende en vaak tegenstrijdige belangen Er is weifcelijk ht belangrijke mate met de bezwaren van be langhebbenden rekening gehouden. Spr. weet dit uit ondervinding. Als een van de belangrijkste veibeterm- gen, bij Nota van Wijziging aangebracht, be schouwt de heer Simon Maas de invoeging van het nieuwe artikel 43, dat mogelijk maakt om bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen goederensoorten, welke tot aan het in werking treden wèl doch nadien niet aan invoerrecht onderworpen zouden zijn en van welke dan wordt gehe ven een invoerrecht volgens het oude tarief. De redactie van het artikel is zoodanig, dat ministerleele willekeur wordt uitgesloten. Spreker ontkent ten slotte ten stelligste, dat de voorgestelde herziening weinig technisch zou zijn (er zijn zelf» belangrijke verbete ringen) en acht het noodzakelijk dat de douane—autoriteiten en de Tariefscommissde zich zoo spoedig mogelijk doordringen van de structuur en alle eigenaardigheden van het nieuwe tarief. Komende tot het eind van zijn betoog, zedde de heer Simon Maas dat het ontwerp in gewijzigden vorm de aan redelijke eischen beantwoordende uitwerking is van zakelijk gezonde gedachten en dat, gegeven de nood zakelijkheid om het bestaande tekort te dekken, van de mogelijkheid eener meer be vredigende regeling nergens i» gebleken. Aanneming van dit ontwerp, zoo eindigde hij, is onder de gegeven omstadigheden nood zakelijk voor de welvaart van ons volkl Er was na deze rede, welke een warm applaus verwierf, gelegenheid tot het stel len van vragen, doch hiervan maakte alleen de heer Van Spall gebruik door te vragen of het een permanente of een tijdelijke wot zal zijn. De heer Simon Maas zoide, dat het antwoord daarop uit ter aard niet aan hem is. Hij beschouwt dit echter niet als een prfu» cipieele kwestie, doch als een van zuiver opportunislischen aard. Het gaat om het evenwicht in onze financiën. D&krvoor evenwel moet voldoende tijd zijn. De voorzitter dankte alsnu den spreker voor zijn uitmuntende voordracht en sloot de vergadering. 3-October-penniufl. Wij wairen heden in de gelegenheid te zien den 3-October-penning, door de N. V. v.h. W. van Rossum du Ohatbed in den han del gebracht. Deze penning, 60 m.M. in doorsnee groot, is vervaardigd in zilver en brons en is ont worpen door den heer W. van Rossum du Chattel en werd gemodelleerd door den heer J. C. Wienecke. De voorzijde laat ons zien de vevsting Leiden, van af de Lammeschans. Duidelijk zichtbaar is de Koepoort en het z.g. Kruit huis, terwijl flauw zichtbaar Is de inge storte waimuur. Achter het silhouet der stad ziet men de opgaande zon, die haar stralen omhoog zendt naar den dag der verlossing, „den derden October", In het midden vertoont zich die Lamme- schans en het verlaten Spaansche lager. Onderaan ziet men het ops luwende n wa ter ,dat met kracht en geweld zich over de weilanden stort; rechte en links vluchtende Spanjaarden, die beenen maken voor den opkomenden watervloed De achterzijde vertoont in kloeke lijnen het Leidsche wapen, steunend tegen een bundel zonnestralen, die omcirkeld wordt door een keten, waarvan enkele schakels verbroken zijn, aldus symbolise erend het verbroken contact tijdens het beleg met de buitenwereld. Als randschrift is gekozen: Leiden Ont zet Holland gered. 15741924. Het is een zeer karakteristieke penning, waarvan de opvatting zoo typisch Leidsch is, dat, slechts een ras-echte Leidenaar, die opgegroeid is met de geschiedenis der stad Leiden, in staat is zoo'n ontwerp te maken. Straatversie ringen. In de tweede vergadering, welke door de Commissie voor versiering van de Haven, den Lage-Rijndijk en aangrenzende straten was uitgeschreven, bleek veel meer belang stelling voor de plannen dan den vorigen keer. Reeds was een aanzienlijk bedrag bijeengebracht voor versierings- en verlich- tingsdoeleinden; evenwel bij lange na niet genoeg om alle plannen te verwezenlijken. Ook liepen de meeningen over het beste den der gelden nogal uileen. Van een vol ledige schitterende verlichting van de Zijl poort zal moeten worden afgezien, wegens te hooge kosten, doch in principe werd be sloten toch een gedeelte van de poort te versieren, straatversiering en eerepoorten zoowel op de Haven als op den Lage-Rijn dijk aan te brengen en nog een verfassing voor het Haven-kwartier in petto te houden. Een speciale commissie, om deze plannen uit te werken, werd benoemd. Er bestaat gegronde verwachting, dat do commissie de volgende week over nog wat meer gelden zal kunnen beschikken,, waar door onder meer de plannen voor versiering van den Lage-Rijndijk en Omstreken zullen kunnen worden uitgebreid. De Dahlia-tentoonstelling. Met' de inrichting van de Dahlia-tentoon stelling, welke van Donderdag tol Zondag in de Stadszaal alhier zal worden gehouden, is heden een aanvang gemaakt. De opstelling staat onder leiding van den heer J. G. Bal lego, alhier, die zich in het binnen- en buitenland een naam op dit ge bied verworven heeft, zoodat de bezoekers zeker zijn een aeslhelisch gerangschikte bloemenpracht te kunnen bewonderen. Het heeft heel wat hoofdbrekens gekost om al de inzendingen behoorlijk te plaatsen, Het zal velen zeker belang inboezemen te weten, dal al de verscheidenheden, die op de verleden week te Londen gehouden Dahlia- tentoonstelling een onderscheiding mochten verwerven, ook hier te zien -zullen zijn. Ook beloven er zeer mooie inzendingen fruit aan wezig te zijn; de bezoekers zullen in de ge legenheid gesteld worden, desgewenscht fruit te koopen, nadat zij er eerst in de receptie kamers, waar een fruitrestaurant komt, van hebben kunnen genieten Ook zal een bloeiende Agave americana aanwezig zijn. De Agave bloei slechts één keer, en is dan een menschen leeftijd, soms zelfs over de honderd jaar oud. Na den bloei sterft de plant. De Regeling&commissie zal maatregelen nemen, dat het publiek deze zeldzaamheid goed zaJ kunnen waarnemen. De regelingscommissie heeft gemeend goed te doen vertegenwoordigers van de pers uit te noodigen vóór de opening der tentoon stelling onder deskundig geleide te bezichti gen; ook de leerlingen van de hoogste klas sen van enkele scholen zijn daartoe uitge- noodigd. Naar wij vernemen, heeft de Arbeiders- reisvereeniging besloten een gezamenlijk be zoek aan deze tentoonstelling le brengen. Men schrijft ons verder Elk jaar wordt door de afdeeling van de Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde bij het Hoofdbestuur der Maatschappij een speciale keuring aangevraagd. Vier jaar gil leden vroeg de Leidsche afdeeling deze spe ciale dahlia-keuring aan, daarna waren Wa- goningen, Haarlem en Amsterdam aan de beurt en thans heeft weer Leiden, het meest centrale punt van de dahlia-cultuur en -han del, de speciale dahlia-keuring aangevraagd. Sinds het oprichten van de Nederlandsche Dahlia-Vereeniging, waarvan de Leidenaars E. Th. Witte, hortulanus, voorzitter is, en J G. Ballego, secretaris-penningmeester, wordt de jaarlijksche tentoonstelling der Ned. Dahlia-Ver. in samenwerking gehou den met de speciale Dahlia-keuring van de Mij. v. T. en P. Tusschen de Mij. v. T. P. en de N. Dahlia-Vereeniging heerscht een vruchtbare samenwerking, zoodat de keuringscommi.*- sies der beide lichamen zoodanig gevormd worden, dat zij uit dezelfde personen be slaan. Dit laatste is ook het geval met de Algemeene Vereniging voor Bloembollen cultuur. Het bestuur is niet hetzelfde, maar de keuringscommissies wel. Dit ziet men veel voorkomen, maar is zeer wel mogelijk bij de bezadigde en gemoedelijke tuinbou wers-. Trouwens de keuze van bekwame keurmeesters is niet groot. De vaste keuringscommissie is de keu ringscommissie der Mij. v. T. P. De clou van deze Keuring is het winnen van den zilveren wisselbeker van de Ned. Dahlia-Ver. Om in aanmerking te komen een dahlia-soort voor dezen prijs in te schrijven, moei verkregen zijn: certi ficaat van den Proeftuin te Haarlem van BINNENLAND. De heer S. A. Maas verdedigt te Leiden de wijziging van de Tariefwet Opening der Staten-Generaal. De Troon rede. H. M. de Koningin onthulde heden in Den Haag het nieuwe standbeeld van Koning Willem II. Het bezoldigingsbesluit voor de Rijks ambtenaren. In de contactcommissie voor het mijnbe drijf hebben de werkgevers de tegenvoor stellen van de Chr. Bonden in hoofdzaak aanvaard. Een rapport van een commissie uit den Nationalen Woningraad inzake de verstrek king van bouwkapitaal voor woningbouw door woningbouwverenigingen en gemeen ten. BUITENLAND. Verdere resultaten ter zitting van den Volkenbond te Geneve. Het Internationaal Congres van Oud-Strij ders te Londen geopend. Rede van Radits te Agram. Politieke moorden In Bnlgarije. de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, certificaat van Verdienste van dezelfde Vereeniging en van de Mij. v Tuinbouw en Plantkunde, benevens een cer tificaat lsle klasse van beide vercenigiu gen. Heeft een Dahliavariëteit deze vijf eer tificaten verworven, dan verkrijgt ze auto- malisch het certificaat van de Ned. Dahliu- I Ver. en komt dan in aanmerking om voor j den zilveren wisselbeker te worden gekozen, i Er zijn na deze geweldige schifting naluur- lijk slechts weinig soorten mei het certifi caat van de Ned. Dahlia-Vereeniging, van daar dat dit certificaat overal ook in het buitenland een zeer goeden klank heeft. De Zilveren Wisselbeker wordt gewonnen voor een jaar, door die soort, die in dat jaur de allerbeste wordt bevonden van de met het certificaat v. d. Ned. Dahlia-Ver. be- kroonde soorten. Sinds het instellen van deze methode werd deze beker gewonnen j door de decoratieve dahlia „Mevr. Ballego firma J. G. Ballego, kweekerij „Bloemhove" Leiden; in 1921 door de decoratieve dahlia „Mr. II. C. Dresselhuys", in 1922 eveneens van de firma J. G. Ballego, door de decora tieve dahlia „Maria Houtman" van de firma W. Topsvoort, Aalsmeer, in 1923. Voor dit jaar wordt de keuze op Donderdag a~s. te 12 uur gedaan. De clou van de eigenlijke ten toonstelling is de beste groep van decoratief opgestelde dahlia-bloemen, waarvoor als eerste en allerhoogsten pri/Si ia bestemd de zilveren medaille van H. M. de Koningin. De geheele benedenzaal zal door deze groepen worden gevuld. Voor de inzendingen bloemwerk is de zil veren medaille van Z. K. H. de Prins be stemd en voor het fruit, drie van H. M. de Koningin-Moeder. De dahlia is in de laatste jaren een zeer populaire bloem geworden, niet alleen in on9 land, maar overal in Europa, behalve de Noordsche landen en Rusland en vooral ook in Amerika en Canada. Jammer, dat Amerika voor den invoer van o.a. dahlias zijn grenzen sloot, zoodat alleen op special permit mag worden inge voerd en dit zijn alleen nieuwe soorten voor kweekdoeleinden. Vooral niet voor han delsdoeleinden en een scherpe controle i9 daarop gesteld. De prijzen, welke in Amerika voor dahlias betaald worden zijn enorm. Tien tot vijftig dollar voor een plant zijn geen zeldzaamheden en dat zijn geen nieu we soorten, want dan weiden hier te lande daarvoor betere prijzen betaald, maar ge wone algemeene soorten, die door de uit sluiting van het Nederlandsche product schanddalig hoog zijn opgeloopen. Het Nederlandsche sortiment slaat overal bekend en heeft een zekere vermaardheid. Dit wordt door de stadbewoners, die wel eens een blommetje langs de straat koopen, niet opgemerkt, maar de buitenlanders, die hier komen welen u wel anders te vertel len. Ook op de tentoonstellingen in het bui tenland hebben de Ned. dahlias groot succes. De lange duur der afgesneden bloemen van Ned. dahla-soorten maakt het mogelijk om in Londen, Parijs en straks in Hannover den roep over de Nederlandsche kweekpro- ducten te vergrooten. Na de overdracht van het rectoraat heeft gistemamiodag de nieuwe rector-mag- nificu9, prof. mr. A. J. Blok, in huize Bruyns een receptie gehouden, welke zeer druk was bezocht. Ln zijn vergadering van gisteren heeft de Academische Senaat der universiteit tot zijn secretaris voor het studiejaar 1924/1925 be noemd prof, dr, W. de Sitter.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1