No. 19789. VRIJDAG 12 SEPTEMBER Anno 1924 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van herten. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Adverlenliën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 110 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeiitdsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507, Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 8 maanden ƒ.2.85, per week ..f.vr.vï. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ,0.18. Franco per post 2.85 H" portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken viseh-winkel, .Visekmarkt 18, tel. 1225 is ZATEitDAG en yoorzoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgb SCHELVISCH f 0 16, SCHOL h f 0.13 per pond en NIEUWE HARING (ook voor den inleg f 0.0G por 6 tuk. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 12 September 1924. AFSLUITING PASSAGE ALKEMADEBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Alke- madebrug (Oude Vest-Mare), wegens het .verrichten van werkzaamheden aan clie brug vanaf Maandag 15 September e.k. tot nade re aankondiging voor alle verkeer zal zijn afgesloten. N. G DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 12 September 1924. SCHOUW VAN WEGEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op artikel 17 der Verordening van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatste lijk: gewijzigd bij Verordening van den 6en Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4), Brengen ter kennis van belanghebbenden dat te beginnen met Maandag 6 October a.9. zullen worden geschouwd alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, ste gen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoo- yer die bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhindering door of vanwege rechthebben den, voor het publiek verkeer openstaan en alle wateringen en slooten, en de riolen ter Vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen. Toegangkokers, en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 September 1924. Holiandsche Maatschappij van Landbonw. (Afd. Leiden). Gisteravond hield bovengenoemde atdee- ling in caté „Den Burcht", alhier, een le denvergadering, welke zeer druk bezocht was. Nadat de vergadering met een wel komstwoord door den voorzitter, den heer C. Bakker, te Oegstgeest, was geopend, en de notulen der vorige vergadering goedge keurd, kwamen eenige ingekomen stukken ter tafel, waaronder een schrijven van het Hoofdbestuur, waarin, het de aandacht ves tigde op de voor varkensmeslerijen dienstige - tarwegries-grint en zemel, in den handel gebracht door de N.V. Wessanen Kon. Fa briek te Wormerveer, welk arlikel in hoofd zaak naar Duitschland gaal. Nadat de Voorzitter en de heer Van Dor sten meedeelden, dat dit product voor onze varkensmeslerijen niet veel waarde heeft, word het voor kennisgeving aangenomen, evenals een andere missive belretfende de musschenplaag, waarin door den I'lanten- ziektekundigen dienst, als eenig goed wer kend verdclgingsmiddel het schieten werd genoemd. De Voorzitter deelde daarop mede, dal bij dc Kamer van Koophandel in Rijnland een verzoek was ingekomen, om de aanvangs- uren van de Leidsche veemarkl en velto varkensmarkt te veranderen. Deze houden thans alleen rekening met den zonsopgang en daardoor varieeren de openingsuren voortdurend. Men wilde nu het openingsuur stellen: in Januari en December op 8 uur. in Februari en November op 7 uur en de overige maanden op 6 uur. De veile varkensmarkt wilde men openen in de wintermaanden te 7 uur en in de zo mermaanden te halfzeven. De Kamer had daarover per ommegaande advies gevraagd, wat natuurlijk niet mogelijk was voor een lichaam, dat maar niet op commando zijn leden bijeen krijgt. Het Dag. bestuur had nu mondeling geadviseerd en zich onder voorbehoud er bij neergelegd. De heer Van der Stoel en de Voorzitter lichtten een en ander toe. De voorgestelde veranderingen werden echter niet algemeen toegejuicht gn met name achtten velen het voorgestelde ope ningsuur der varkensmarkt te vroeg. Na uitvoerige bespreking werd het be stuur gemachtigd zich zoo noodig tot de Kamer te wenden en, als deze reeds aan den Gemeenteraad in den bovengenoemden geest bij het gemeentebestuur zal hebben geadresseerd, ook aan het gemeentebestuur de geopperde bezwaren kenbaar te maken. Hierna werden de drie aftredende be stuursleden, de heeren clr. Th. E, van Sll- levoldt, J. de Graaf en J. ,W. Nieuwenhui- Sën Segaar met groote meerderheid her benoemd. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor de op Woensdag 17 September te Hoorn (e houden algemeene vergadering der Maatschappij behandeld. Als hoofdbestuurs lid voor Zuid-Holland, wegens aftreding van den heer Van der Lelie, te Hazers- woude, die niet weder herkiesbaar is, werd candidaat gesteld de heer W. J. den Hertog, te Alphen. Besloten werd om niel mee te gaan met hel voorstel van de afdeeling Hoorn om de bijdrage aan het Hoofdbestuur per lid en per jaar van f 3.50 terug te bren gen tol t 3.25 Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar deze algemeene verga dering werden resp. benoemd de heeren G. Bakker en J. W. Nieuwenhuizen Segaar. Bij dc rondvraag bracht de heer Van der Stoel ter tafel, dat hij had bijgewoond een vergadering van een groep belanghebben den bii den kaashandel, gepresideerd door den heer Lehman, welke vergadering ook was bijgewoond door den directeur van het Marktwezen te Leiden. De vergadering was gehouden op verzoek van den Boerenbond te Zoelerwoude, die echter niet vertegen woordigd was. In die vergadering werd una niem verklaard, dat de Leidsche Kaasmarkt in het belang der markt behoort te worden verplaatst Er werd een commissie aange wezen, om te onderzoeken waar deze markt dan moet gehouden worden. Er ontspon zich hierover een drukke dis cussie. Men achtte den toestand zeer slecht, doch het schijnt moeilijk in Leiden een hetere plaats te vinden. Men vreest bij be stendiging van dezen toestand verloopen van de markt en meerderen groei van deze markt (e Alphen Het bestuur zal den loop van het onder zoek nauwkeurig volgen en zoo mogelijk ook dc plannen tot verbetering van den toe stand sieunen. De heer De Graaf wees vervolgens op de nauwe en weinige toegangswegen tot de veemarkt en drong er op aan, dat vanwege de afdeeling stappen worden gedaan, om In ieder geval de Boerhaavcstraat ruim te hou den op Vrijdag. Dc heer Van der Stoel hield een pleidooi voor het houden van melkcursussen, welke vroeger ook reeds door de afdeeling waren georganiseerd geweest, terwijl de hoer Uit- tenbogaard aandrang op deelneming aan de onderlinge varkensverzekering, die thans in handen der kooplieden en grossiers zit en waarvoor thans door de duurte der dieren kans van slagen is Over al deze zaken werd lang van ge dachten gewisseld. Het bestuur zal een en ander nader overwegen. Hierna werd de vergadering gesloten. Wijkgebouw Levendaal. Den 13den Januari a s. zal hel vijitig jaar geleden zijn, dal door nu wijlen ds. S. H. J. de Wolff het door hem aan het Levendaal gestichte Wijkgebouw word in gebruik ge nomen. Uit de medearbeid(sl)ers in den Wijkar- beid heeft zich een Comité gevormd, om dit belangrijke feil op eenvoudige, doch waar dige wijze te herdenken. Gaarne zou dit Comité aan de Chr. Wijk- vereeniging op den dag van haar gouden jubileum een verrassing bereiden. Het is be kend, dat het bestuur, hetwelk natuurlijk buiten deze voorbereidende gedachtenisvie ring 3laat, ieder jaar opnieuw gebukt gaat onder den last van een groot tekort, hetwelk len slotte wel wordt gedekt, maar ten koste van het inkomen der zoo noodige „gewone" gaven. Deze minder gewenschte toestand zou er niet zijn, indien de Wijkvereeniging kon rekenen op een flink aantal vasle con tribuanten ,en nu vraagt liet comité te hel pen, door voor een bedrag naar keuze con tribuant der Wijkvereeniging te worden. De bedoeling is, dat de contribution voor 1025 in het laatst van 1924 zullen worden geïnd, om de som, met een naamlijst der contri buanten, op den dag van het jubileum aan hel bestuur aan te bieden Mocht men reeds contribuant der Wijk vereeniging Levendaal zijn, dan wordt ge vraagd te willen overwegen de vasle bij drage (e verhoogen of een bijzondere feest gave voor éénmaal ter beschikking te stel len van het comité. Daartoe worden inleekenbitjetlen ver spreid, welke ook verstrekt worden door de leden van het Comité: J. M. G. Hakkert, voorzitter, Langebrug 58: C. J. Eggink C.Jzn secretaris, Heerengracht 108; mej A. Eg gink, penningmeesteresse, Nieuwe Rijn 67; J. G. van Dijk, Nieuwsteeg 17; mej. E. S. de Langen, Plantsoen 89, en mej. J. Uitten- broek, Nieuwsteeg 10a. Straatversieringen. Zooals wij reeds gisteren meldden, waren alle bewoners van Prinsessekade en Kort- Rapenburg in de lucliroom „Selecta" uitge- noodigd tot een bespreking van versiering ter gelegenheid van de 3-Ocloberfeeslen. Van de 33 aangezochte personen waren er gisteravond in genoemde zaak 7 aanwezig, allen bewoners van het Kort-Rapenburg. Van de Prinsessekade was weinig of geen medewerking te verwachten, daar ter plaatse reeds eer moeite voor een straalverslerlng Is gedaan, echter tevergeefs. De bewoners daar wilden nu zeiven voor eigen gevel-verslering zorgen. Enkelen hadden dit reeds in bestel ling. Uit de aanwezigen werd ieen commissie benoemd, bestaande uit de heeren H. Th. G. Coster, J, Zirkzee en II. Thomas, waarna werd besloten de Prinsessekade uit te slui ten en zich te bepalen tol de Korl-Rapen- burgers, om te trachten door inteekening op een lijst een bedrag bijeen te krijgen, be- noodigd voor een eenvoudige, docli pakken de illuminatie. Gisteravond is ook een groot deel der be woners van de Groenoordslraat bijeen ge weest. Er is uit him midden een commissie benoemd en besloten ook deze straat oen feestelijk aanzien te geven bij gelegenheid der a.s. feesten. Het voornemen bestaat op Maandag C October een kinderfeestje te or- ganiseeren. Van omwonenden, wier kinde ren hieraan willen deelnemen, worden gel delijke bijdragen ingewacht bij den penning meester, den heer M Bakker. Groenoord slraat 14 In aansluiting met onze vorige mededee- lingcn inzake de slraalversiering van de Kraaierstraal kunnen wij thans berichten, dat tot commissie van toezicht zijn gekozen de heeren Bos. Heikoop en De Bruin. Te 'sGravenhagc verwierf het diploma met aanteekening van den Atg. Ned. Politie bond de heer Joh. Schingenga, alhier. Op Donderdag 18 September a.s zal de gereorganiseerde Slerrenwachl alhier worden ingewijd door Z.Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Welenschaj>pen. Toespraken door den directeur, den Minister en andere autoriteiten zullen worden gehou den in de collegezaal van de Sterrenwacht, des avonds te 7 u. 50 m. Bij het gisteren te Poeldijk gehouden nalionaal concours voor zang- en muziek gezelschappen behaalde het Leidsch Polilie- muziekgezeischap, directeur do heer M. Bot- derdijk, in de derde atdeeling fanfare met 324 punten een tweeden prijs. De driedaagsche „Voordorp"-bazaar, ge houden in den foyer der Sladszaal, is in alle opzichten een succes geweest. Bij de sluiting gisteravond kon dit veilig vastge steld worden. Deze sluiting geschiedde, na gemeen schappelijk gezang der vele aanwezigen, met dankgebed door ds. G. II. Beekenkamj), die daarna nog een en ander mede te deelen had alvorens werd begonnen aan den ver koop van nog overgebleven artikelen tegen verlaagde prijzen en legen opbod, welk een en ander gepaard ging met groote bedrijvig heid en gepasle vroolijkheid, en waarbij het niettemin ordelijk en geregeld toeging. Elk kreeg zijn waar en de kas haar geld Groote vreugde vervult ons hart, zei ds. Beekenkamp o. m., nu wij slaan aan het einde van dezen bazaar, welke een prachtig verloop heeft gehad en een groot succes is geweest. Het juiste en zuivere opbrengstcij- fer is nu nog wel niet te noemen, maar een voorloopige raming geeft de gegronde hoop op een bate van ongeveer drie duizend gut den voor „Voordorp". Groepen van personen en afzonderlijke werksters en werkers, geefsters cn gevers, die wij hier maar niet allen zullen noemen; allen, die tot bet beste resultaat bijdroegen, bracht spr. hartelijk dank voor hun prach- ligen arbeid welke veel tijd in beslag nam, en voor hun bijdragen in geld als anders zins. Dank en ook eigenlijk belooningen en on derscheidingen hebben zij verdiend. Ouderling Sierag, die zoo heel veel voor en tijdens deze onderneming heeft gedaan, werd ter plaatse zichtbaar beloond mot een groolen koek met liet opschrift: „Steunt Voordorp", welk geschenk weldra door hem ter beschikking werd gesleld van de direc trice der Stichting voor de peuters. Het voornaamste succes achtte spr. ech ter, dat zooveel mcnschen zijn bij elkaar ge bracht en elkander hebben gevonden bij het werk voor „Voordorp". Hel behaalde geeste lijk succes geeft moed voor de toekomst. Blijve het niet enkel een opschrift op een koek, maar blijve het geschreven in en ver- vuile het veler harl: „Steunt Voordorp". Wij vernemen, dat gedurende de laat ste week zich méér dan duizend personen opgegeven hebben als lid der 3-October-Ver- eeniging. Het aantal leden bedraagt thans over de 6500. Als de helft dezer leden met hun dame gebruik zullen willen maken van het Open- Luoht-apel, mogen de tribunes, die plaats bieden voor bijna 5200 personen, nog wei wat uitgezet worden. Verwacht worden, ge zien da zeer vele aanvragen van buiten ai, buitengewoon veel vreemdelingen, De eerstvolgende vergadering van den Raad zal zeer waarschijnlijk plaats hebben op Maandag 29 September a.s. Wij laten thans nog den volledigen uilslag van de gisteren door den architect j. van der Heyden gehouden aanbesteding yoor de woningbouwvereniging „De Eens gezindheid" volgen. Voor het bouwen van 22 beneden- met 22 bovenwoningen en 8 ééngezinswoningen a, te verlengen Evertsen-, Ooster-. en Mun- nikenslraat, waren ingekomen 8 inschrij- ylngen, nl, van de heeren; Theunissen Zandbeek, Heemstede, f 174.890j G. W. Pro-, per f 169,000; J. .Vertregt, Middelburg, 1162,000; Poh, Amesz, Dordrecht i l59.840j P. J. Kaam, Bergen-op-Zoom, f 159.800; Zwanenburg Van der Bent, Katwijk-aan- Zee, f 157.700) Warn aar f 155,000, en fi, J. JVeyh, Bergen-op-Zoom, 1136,600, Voor hel bouwen van 20 ééngezinswonin gen aan de te verlengen Van Speijkslraat sohreven in A. Voordouw. Zwammerdam, f89,700, Van Rijn en v d. Plas, Katwijk- aan-Zee, f 08,037; A. Vertregt, Middelburg, f61.000; Zwanenburg Van der Bent, Kat- wijk-aan-Zee, f 61,000;. P Kort Jr., Rijns- burg, (62,000, Joh. de Bruin, Dordrecht, f61.980, J. Romme en Van Varik f61,365; J. Warnaar f59,990; J. Amesz, Dordirecht, f58,933, en P J. Weyh, Bergen-op-Zoom, f58,100. Ir massa was. ingeschreven door M. J. Scheffelaar, Bergen-op-Zoom, f277,000; G. W. Proper f 250.000, C. II. Verlregl, Middel burg, f224,000; Zwanenburg en Van der Benl, Kalwijk-aan-Zee, (222.000; Joh. Amesz Gouda, f217,999; J. Warnaar (214,500; N.V. Maatschappij Uilvoering van Burg - en wa- lerbouwk. werken, Willemstad, (213,000 en P. J. Weyh, Bergen-op-Zoom, f 188,400. Waar de plaatsnaam niet is vermeid, is deze Leiden. Telken jare houdt de Tuiniers- en Bloo- mislenverceniging „Door Eendracht Ver bonden" in de groote zaal van „Zomer- zorg" een tentoonstelling van gekweekte planten, door leden der Vereeniging en door particulieren, benevens de hoogste klassen der openbare en bijzondere scholen, inge zonden. Deze tentoonstelling is levens een wedstrijd voor de deelnemers, die aardige prijzen kunnen verwerven. Dit laatste ge schiedt om de animo nog meer op te wek ken bij de groepen der bevolking, die er aan deelnemen. Wij hebben al de jaren, dat zij gehouden werd, deze tentoonstelling bezocht en wij moeien steeds constaleeren, dat er vele en daaronder mooie inzendingen waren binnen gekomen, en dat er door particu lieren en zelfs door jongens en meisjes mpt kleine middelen heel wat was verkregen. Wij twijfelen niet of de tentoonstelling, die morgen, Zaterdag, van 2 tot halfacht weder in „Zomerzorg" is te zien, zal niet minder mooi zijn, en wij hopen, dat vrienden van Flora niet zullen verzuimen deze tentoon stelling te bezoeken, at ware het alleen maar om het schoone doel der Vereeniging, liefde voor de natuur en in het bijzonder die voor bloemen en planten, te helpen bevorderen. De optocht met muziek, welke morgen- namiddag te vier uur, uitgaande van de S.D.A.P. en den Besluurdersbond, wordt ge houden als propaganda voor de deelneming aan de Haagsche anti-oorlogsmeeting op Zondag 21 Sejitember, zal den volgenden weg nemen: Volksgebouw, Heerengrachl, Groene3leeg, Hooigracht, Pelikaanstraat, Leege-Werfsteeg Van der Werfstraat, Janvossensteeg, Haar lemmerstraat, Morschstraat, Kruisstraat, Bocrhaavestraal, Stationsweg, Morschsjngel, Ileinsiusslraat, Ileinsiusplein, v, Banchem- slraat, Ileinsiusstr,, Morschsingel, Stations weg, 1ste Binnenveslgraclit, Nieuwe Beesten markt, Turlmarkt, Prinsessekade, Kort Ra penburg, Brecslraat, Koornbrugsteeg, Burcht- steeg lot aan „Den Burcht", waar een open- luchlvergadering plaats heeft, opgeluisterd door muziek cn zang. Hedenvoormiddag had hoek Vrouwen- steegHaarlemmerstraat een botsing plaats tusschen een motorrijder en een wielrijder. Beiden vielen, maar de schade bleef bep-rkl tot verbogen trappers van het rijwiel. Aangifte is gedaan door C. S., dal ten zijnen nadeele eeft stuk geel katoen van 125 él uit een zending naar Amsterdam is ont vreemd. Op den hoek HeerengrachtLange- straat heeft tusschen een aulo en een boter- wagen-aulo een botsing plaats gehad. De bestuurder van den hoterwagen is door plas in den hals gewond en verbonden. De boto/- auto werd tevens nogal beschadigd. K. heeil aangiile gedaan, dat aan de Oude-Ve3t zijn rijwiel is vernield door em wagen, bestuurd door T. G. Ten nadeele van J. v. L. is uit den gang eener woning aan de Heerenstraat een rijwiel ontvreemd. De rijwieldieven zijn wel weer bezig! Onder de gevesligden heeft gestaan mej. J. de Roos, Witte Singel 7. Dit moet zijn Witte Singel 27. Een nieuwe Plattelandspartij. Er is een nieuwe Plailelandsparlij in wor ding, zich noemende: Centrale Nederland voor Landelijke Welvaart, Vereeniging tot bevordering van welvaart ten plaltelande. De oprichters er van hebben bij manifest de oprichting er van medegedeeld en daarin wordt uiteengezet, dat de industrleele hoogtij voorbij ie, waardoor het platteland en zijn productie weer binnen aller aan dacht geraakt. „Ook onder de macht der bij de bodemcultuur niet betrokkenen?' vraagt het manifest. „Het gevaar is niet denkbeeldig, zegt het, tenzij het platteland zijn eigen zonen grond en bedrijf weet te bieden, welke hun een bestaan waarborgen en hen niet langer noodzaken, binnen korter, .of langer tijd de Scharen der werkioozen te yergrooten, BINNENLAND. Een oienwc Plattelandspartij: Centrals Nederland voor Landelijke Welvaart, ver- eeniging tot bevordering van welvaart ten plaltelande. Namens het genootschap Nederland Engeland is dr. P. Fijn van Draal benoemd tot bijzonder hoogleeraar in hel Engelsch te Utrecht De Raad van Zeist besloot tot den aan-* koop van het Slot aldaar. Wijziging der verlofregeling voor ambte naren. BUITENLAND. De vergadering van den Volkenbond ie Genève. Mc Donald in partij-moeilijkheden. In Chili is de militaire junta aan het be* wind. In Griekenland wordt een poging, de regeering omver te werpen, verijdeld. parasilcerend op het nijverste deel van ons volk. De economische wetenschap leert ons met stelligheid, dat er een omzwaai van stad en industrie, naar platteland en bodem- cultuur in de rede ligt. Ons nalionaal be slaan, de grondslagen onzer huidige maat schappij, particulier initiatief en privaat be zit staan daarbij op het spel. Heeft die om zwaai niel tijdig plaats, of verloopt zij on- gewenscht stroef, dan zal deze onhcilzwan- gerij lijd ons stellig voor ongewenechle en onverwachte situaties plaatsen, die ons te machtig konden worden. Er is een vereeniging, zich stellend op het standpunt van wet en recht, het opnemend voor de lredendaagscho maatschappelijke orde, die den omzwaai van stad naar land, van industrie naar bodemcultuur, waarop ten slotte onze nijverheid zich weer in nieuwen luisler zal weten te verheffen, en de handel kan tieren, wil mee leiden en vergemakkelijken. Die Vereeniging is do Centrale Nederland voor Landelijke Wel vaart." Als middelen, die haar daartoe diensüg lijken, vermelden de statuien: a. De propa ganda voor landelijke welvaart in woord en geschrift, b. De versterking van het lande lijk element in ons volksleven, c. Verruiming van doelmatige werk- en woongelegenheid op het land. d. De slichting van bedrijven op ontgonnen en onontgonnen gronden. Het verleenen van steun aan natuurlijke per sonen en aan rechtsjaersoncn ten bohoes» van door dezen beoogde, onder d bedoelde slichting. f. Het voorstaan van doeltref fende overheidsmaatregelen lot bevordering der welvaart ten plattelande. g. Hot verlee nen van medewerking en voorlichting bij' de uitvoering der onder f. bedoelde volks- hoogcscholen en voorlichtingsdiensten op T gebied der bodemcultuur. Het houden van excursies, i. Het verzamelen van gegevens omlront dc behoefte aan, de vraag naar, on de beschikbaarheid van landelijke bedrijven, j. Het verzamelen van gegevens omlrent gronden waarop geen, of geen doelmatigs cultuur plaals vindt. Alsmede naar de oor zaken daarvan, k. De propaganda eener bij zondere belasling op grond, geschikt on door ontginning, of ontwatering meer ren dabel gemaakt te worden, wanneer de eige naar onwillig iB deze verbeteringen daarop toe te passen. I. Het bevorderen van ge schikte huisindustrie ten plaltelande. Ook dc volgende maalrogelen acht éie Centrale Nederland nuttig voor haar doel: 1. Uitbouw der Landarbeiderswet. 2. Bevor dering van het klein- en middelgroot grond bezit. 3. Toepassing van bet beginsel: De ondernemer eigenaar van zijn bedrijf. 4. Verbetering van liet pachtstelsel en toepas sing der ruilverkaveling. 5. Doelmatig en ruim vak-, landbouw-, tuinbouw- en land- bouwhuiahoudonderwije. 6. Het stichten van volks- en werkluinen. 7. Het verwerven en weer beschikbaar stellen van gronden, door koop of erfpacht, door Centrale Nederland. 8 De oprichting van een Slaalshypotheck- bank voor landelijke bedrijven. Ook deskundige ontginning, desnoods met overheidssteun, maar altijd door parli- culier inilialief en energie stelt de Centrale zich ten doei. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren; K. Dilling, landbouwkundige en onlginner te Zutphen, voorzitter; A. Jong bloed, Rijksinspecteur der Werkloosheid, burgemeester te Sleen, vice-voorziller; R. Watjer, priv.-doccnt te Groningen, secre taris; J. B. var- der Sluis, rentmeester en ontginncr te Olst, tweede-secr.; J. Krol, oud- rentmeester, burgemeester te Koudum, penningm.; T. Legemaat, ambtenaar bij de Hofhouding van H. M. de Koningin b, d.,

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1