De Kluizenaar van Far-End. No. 19787 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 10 September Tweede Blad. Anno 1924. UIT DE RIJNSTREEK. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. Medical Journal, die bewijzen, dat in rèe laatste 20 jaar er een vermindering beeft plaats gehad van 46 pOt. in de sterfte door tuberculose. De sneltrein GenuaRome is op een trein uit de ricBting Rome gebotst. Er eijn 16 gewonden. De Italiaansché koningin heeft de gewonden bezocht. De Berlijnsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces inzake de treinbotsing aan het station te Potsdam, waarbij ver scheidene personen werden gedood en vele gewond. De spoorwegbeambte, aaa wiens sohuld het te wijten i9, dat. het signaal, dat de trein passeerde zich in een verkeerden stand bevond; is veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf. De machinist is vrij gesproken. De hoofdkoèpel van de kerk van St. Do minique te Palermo waar indertijd het Eucharistisch oongres is gehouden, is inge stort. De tribune, waar destijds de kardi naal-legaat en de aartsbisschoppen zaten, is geheel verwoest. In het secretariaat van de fascistische partij te Florence is Maandag een hand granaat ontploft. Twee fascisten werden gedood cn 5 gewond. Op het baanvak GrodnoWi&ha is bij Okliennieki, vlak bij de Litausche grens een Pool8che pantsertrein ontspoord, waarbij twee soldaten den dood vonden en dertien gewond werden. Uit Tokio, wordt gemeld, dat een zwa re a storm op het eiland Formosa heeft ge woed, tengevolge waarvan 3200 huizen ver woest zijn. Er zijn 30 doodèü en talrijke gewonden. Alphen. Gisteren hield het bestuur der Martha43tichting, alhier, met vrienden en genoodigden haar 41ste jaarvergadering. Rij deze jaarlgfcsche bijeenkomsten wordt, hetgeen o.i. goed gezien van het bestuur, het nuttige met het aangename vereenigd en wordt meestentijds dezen herdenkdag meer het cachet gegeven van een feestdag. Voor de kinderen zelf gaat deze dag evenmin ongemerkt voorbij. Na het meer officieele fedeelte komen ook meer de kleineren aan et woord en onder leiding van het perso neel wordt er gezongen, voordrachten gedaan en meestal tot besluit gymnastische oefe ningen. Zoodoende zijn ook voor de kinderen deze jaarlijksche bijeenkomsten d gen waar ze reeds lang tevoren naar uitzien. Ook voor een vreemdeling is het dan een goede gelegenheid om het leven daar eens van dichterbij te bezien en men komt dan tot de conclusie, dat de stemming en'de geeist, die daar heersehen, heel goed zijn. Jammer was het dan ook, dat de belang stelling dozen keer zoo gering was, jammer niet alleen voor het bestuur maar ook voor de kinderen, want als er''Veef publiek is, dan glunderen ze en spanned zich nog eens extra in. Want op hun manier zijn ze trots; ze hebben een eigen zangver,euiging, muziekvefeeniging en gymnastiekvereeni- ging, eri als hén dan de gelegenheid hiertoe wordt geboden, dan zullen ze eens laten zien wal ze kunnen. En juist dat samen leven, die energie, die er al bij de kleinen inzit, verraadt al dadelijk den goeden om gang van de verpleegden onderling en de houding tegenover hun meerderen en daar door gaan ze zich thuisgevoelen en maakt hen het leven gelukkig. Maar wij dwalen af en daarom zullen wjj beginnen met een kort overzicht te geven van de gebeurtenissen van dien dag. Te ongeveer 11 uur opende de voorzitter dr. J. Th. de Visser, de eigenlijke vergade ring, die in de Kerkzaal der Martha-Stich- ting gehouden werd. Na het zingen van een psalmvers en het lezen van een Bijbelhoofd stuk, ging Z. E. de aanwezigen voor in gebed. „Veel reden tot dankbaarheid," aldus vangt dr. De Visser aan, „hebben wij, als wij zien hoe het met de Christelijke Philan- trophie in ods land staal^ in vergelijking met het buitenland." Spr. schetst het ver schil met een dergelijke inrichting te Ham borg en vraagt zich af, waaraan wjj dit verdiend hebben. Met een fijngevoeligheid en opmerkingsgave, die onzen welbespraak- ten Minister eigen is, boeit deze zijn ge hoor en bepaalt hen bij de geestelijke dingen. Na een ernstige en leerzame rede verzocht spr. de aanwezigen te zingen Gez. 103:4. Dr. Voors, directeur van de M. S., deed hierna eenige mededeelingen over het ge stichtsleven en den stand van de M. S. in het algemeen. In de laatste 16 maanden waren 34 kinderen in de stichting opge nomen; hiertegenover waren er ook 81 ver trokken en 3 overleden. Van de jongens waren er 23 voswassen de wereld ingegaan, terwiil er 18 naar hun familie terugkeerden. Op 1 September waren in de M. S. 395 verpleegden; hiervan zijn er 273 voogdij kinderen, waarvan over 47 de Martha-Stieh- ting zelf voogdes is. De stichting kan, aldus spr., meer kin deren bevatten, dan tot op heden het geval is: in 't geheel 431. Vooral bij de jongeren is er nogal plaats over, een verschijnsel, dat zich bij andere inrichtingen eveneens voordoet. De school, waaraan 6 leerkrachten eijn verbonden, wordt door 209 leerlingen be zocht. Aangaande den financieelen toestand der M. S. deelde spr. mede, dat de balans over bet vorig jaar sloot mot een nadeelig saldo van ruim f 62000. Echter zjj opgemerkt aat hierin begrepen was f.20000 wegens afschrijving op gebouwen, terwijl van rijks wege de M. S. f 37000 werd toegesckikt, hetgeen niet op de balans vermeld stond; verder, dat alle schuld van het vorige jaar was betaald en de gelden voor de bijna gereedzijndo pastorie aanwezig zijn De gezondheidstoestand in de stichting was zeer goed te noemen. Het speet spr. echter, te moeten mede- deelen, dat aan jaarlijksche giften zooveel minder ontvangen werd. De ontvangsten van verleden jaar verschilden met een der slecht ste jaren voor den oorlog niet minder dan f 10000; even teleurstellend was ook het bericht, dat hem gisteren bereikte, n.l. dat de broodprijs was verhoogd, hetgeen de M. S. komt te staan op een meerdere nitgaaf dagelijks van f4.73. Doch niettegenstaande dat. zullen wij, al dus spr., opgewekt ons heerlijk werk voort zetten, en met 'sHeeren hulp zal dit ook gelukken. Met een „dat God ons werk met Zijnen zegen krone" eindigde spr. zijn rede. Min. de V. sprak zijn vreugde er over uit, dat ds. Voors en ook mevr. Voors beiden na een langdurige ziekte zijn her steld en hoopt, dat de leiding der M.S. nog lang in beider handen moge blijven. Hierna wordt ds. en mevr. Voors Pa. 134:1 toegezongen. Nadat er voor de M. S was gecollecteerd gaf de lieer Welvaars, die zoo geheel met zijn volkje meeleeft een idee over het leven in het jongenshuis Dr. de Visser dankt ook hem voor het i véle wat hij ook voor de M S. heeft gedaan, waarna ds. De Heer deze bijeenkomst met dankzegging sloot. Intusschen was in de zaal van het Oen taal gebouw koffie geschonken en konden de aanwezigen den inwendigen mensch ver sterken. De gebouwen werden vervolgens bezich tigd en te halfdrie waren alle aanwezigen in de Kerkzaal vereenigd, ora daar een jolige kinderschaar hun best te zien doen om de „groote menschen" van hun bewon dering blijken te doen geven. Onderwijl werd thee geschonken en wer den verschillende fröbêlartikelen, handwerk jes etc. verkocht. Ter afwisseling werd er gezongen en om 5 uur werd deze gezellige dag besloten met eenige woorden van min. De Visser, waarna de aanwezigen na het zingen van Gez. 96 uiteengingen, aangename indrukken meenemende van het leven in de Martha- Stichting. Hazerswoude. Gemeenteraad. Voorzitter burgemeester v. d. Meulen, Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de secretaris de notulen voorleest, die goedgekeurd worden. ■Medegedeeld wordt dat door Leiden be- ridht is dat genoegen genomen wordt met de voorwaarden, welke deze gemeente stel de voor het bebouwen van het terrein waar de gashouder staat, met een gebouwtje voor de electricitedt. B ij politieverordening zijli $e Haarlem vastgesteld nieuwe algemeene yoorwaarden voor autobushouders. In de autobussen moet aanwezig zijn een goed werkend brandbluschapparoat, ge schikt voor onmiddellijk gebruik, benevens 0en pakje snelverband. De autobus moet aan de rechterzijde en de achterzijde een deur hebben, die te allen tijde door de pas sagiers aan de binnenzijde geopend kan worden. Aan de deuren mogen geen zitplaat sen worden aangebracht. In het voertuig mag geen muziek worden gemaakt. Er moet een bordje worden opgehangen waar op met duidelijke lettere te lezen isVer boden te rooken of zich met een brandende pijp, sigaar of sigaret of ander brandend voorwerp in den autobus te bevinden. Ook 'de bestuurder (al zit hij niet in den auto bus) mag tijdens den rit niet rooken. Het is verboden, het benzinereservoir te vullen of den dop van het reservoir af te nomen soolang de motor niet is stilgezet. Bij het yullen van het reservoir mag niet worden gerookt; evenmin mag men met een bran dend voorwerp in de onmiddellijke omge ving van bet reservoir staan. Ter gelegenheid van het Ko- ninginnefeest te Oudewater, zou de heer Pottum met zijn ballon „Glim" gistermid dag om vijf uur opstijgen. Er stond een sterke wind, de kans van opstijgen was ge ring. Opeens kreeg de wind het gevaarte jte pakken en sloeg den gevulden ballon uit zijn net. De ballon sloeg tegen een gaslan taarn, waarvan het dagpitje het gas aan stak. Met een knal sloeg de ballon uiteen èn hooge vlammen laaiden op. Er ontstond 'een paniek, enkele personen werden onder den voet geloopen, en eenigen hunner kre gen brandwonden. Eén der omstanders, de heer Van Vliet, werd bewusteloos en moest bij dr. Van den Berg worden binnengedra gen. Er waven duizenden, menschen op het terrein. Een hevige stortbui heeft gistermorgen een gedeelte van het dorp iBarnevold onder water gezet. Vooral de Jan- ,van-Schaffelaar-straat had van het water te lijden. In sommige woningen aldaar be reikte het water een hoogte van 60 a 76 b.M. Enkele scholen waren voor de kinde- 5ren niet te bereiken. Het ,,U. D.", dat gemeld had, dat de heer K., die Zondag bij het auto ongeluk op den Woudenbergscheweg to Zeist is gewond, overleden was, bericht thans, dat dit bericht gebleken is onjuist te zijn. De toestand van den heer K. mag redelijk worden genoemd, hoewel het ge- Vaar nog niet is geweken. Een brutaalgevalvan poging tot roof heeft zich gisteren te Arnhem voor gedaan. Toen de boekhouder van een grossier in koloniale waren en bakke-rsarfcikelen in het kantoor aan de Rijnkade rustig zal te wcr. ken, werd hij opgeschrikt doordien de deur werd open geworpen. Er verscheen een jongmensch, met eon grooten gelen bril cp ©n in de hand een browfiing. Hij richtte bet wapen op den boekhouder en gelastte „Handen omhoog 1" De boekhouder dacht met een grappenmaker te doen te hebben ën begon luidkeels te lachen, waarop de indringer zei: „Nu, het is ernst! Handen 'omhoog of ik schietGa in een hoek staan De boekhouder voldeed aan het bevel. Nauwelijks bevond hij zich in den hoek 'of een tweede trad binnen, ongewapend. Deze begaf zich naar het bureau en trok een geldlade open, om zich den inhoud toe 'te eigenen. De lade was leeg. De boekhou der zei: „Ér is vandaag nog niets ontvan- gen1" Beide indringers liepen achteruit uit het kantoor, om het buiten op een loopen te letten. Onmiddellijk waarschuwde de boekhouder de politie, die een achtervolging instelde. Zij vond, nog een halfuur later, de beide boeven in de zaal van de rechtbank. Dam tadden zij op de publieke tribune een plaats gezocht. Zij werden gearresteerd en bekenden. In hun bezit werden gevonden door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. 25) Trent zat zwijgend naast haar, zijn volle aandacht werd blijkbaar in beslag genomen door bet besturen van den auto. Eens vroeg hij haar of zij het warm genoeg had, maar toen zij bevestigend bad geantwoord, ver viel hij weer in stilzwijgen. Door zijn afgetrokkenheid, voelde Sara zich meer zeker en durfde hem nu van ter zijde aankijken. Het was een eigenaardig ge zicht vol tegenstrijdigheden; het had een harde, bittere uitdrukking en toch had de strenge mond aan de hoeken een gevoelige buiging en de lijnen om de oogen, die op verdraagzaamheid en humor duidden, sche nen in tegenspraak met den indruk van bijna brute kracht, die de gefronste wenk brauwen en de sterke, hoekige kin gaven. Sara voelde een temperament meestal juist aan-, zij had het gevoel, dait de man Haast haar tot alle uitersten in staat kon zijn. Wanneer hij eenmaal een inzicht in •ëen of anderen zaak had gekregen, zou hij daarbij blijven, wat er ook van komen mocht, en zij had een vaag besef, dat een vrouw zulk een consequentheid nooit berei ken kon. Garth Trent tegen zijn overtuiging in te laten handelen was even onmogelijk als te beproeven een rivier langs een ander bed te leiden door een strootje tegen den stroom te houden. 'De vrouw in haar ontwaakte even bij deze een revolver met scherpe patronen, twee lila maskers, waarschijnlijk overblijfselen van een bal-masqué, en een gummislang. De daders zijn nog betrekkelijk jonge lie den.. De direoteur-generaal van de Zuiderzeewerken heeft een schrijven tot het gemeentebestuur van Marken gericht met heb verzoek, krachtig te bevorderen, dat Marken door een dam met den vasten wal verbonden wordt. Van je vrienden moet je het maar hebben. Twee vrienden reizen met den trein van Groningen'naar Amsterdam. Nadat verschillende stations reeds gepas seerd zijn, blijft de een plots star en strak in het bagagenet kijken zonder een woord meer te spreken. Eindelijk wordt het den ander te kras. ,,Maar kerel", breekt hij los, „wat zit je toch aldoor op één punt te staren. Wat be zielt je t-och?' „Mij niets", is het antwoordt; „maar ik pas op mijn koffer. Te Zwolle heeft men bij het uitstappen 'den jouwe al meege nomen." KJ BUITENLANDSCH GEMENGD. Een nieuwe methode voor het bouwen van arbeiderswoningen in Engeland trekt zeer de aandacht. Onder toezioht van lord Weir wordt een stalen modelhuis gebouwd in de buurt van Glasgow, en de „Daily Herald'' deelt mede, dat. het bijna gereed is. Het is een huis van het bungalowrtype en de totale kosten zijn 300 pond. V.olgens do „Daily Herald" is het groote voordeel, dat de materialen in groote quantiteiten kunnon worden aangemaakt. Men kan toch variatie aanbrengen in het uiterlijk. De duurzaamheid wordt niet betwijfeld. Het oomfort en de geschiktheid voor het hui selijk leven moeten nog worden onderzocht, maar volgens het blad staat het reeds va3t, dat het huis op artistieke en hygiënische wijze kan worden behandeld, net zoo goed als andere huizen. De Engelsche minister van volksgezond heid moet veel belang stellen in het experi ment en heeft beloofd dat hij het plan in gunstige overweging zou nemen. Een niet alledaagsche geschiedenis heeft zich in het Duitsche grensplaats je Gronau afgespeeld. Een inwoner van deze gemeente had nog eenige dagen te goed en het huis van be waring zond hem dan ook al spoedig een uitnoodiging om deze te komen uitzitten. Onze vriend bleek daarnaar echter niet veel ooren te hebben. Drukke bezigheden nood zaakten hem voor de invitatie te bedanken, maar daar Justitie hiermede waarschijnlijk geen genoegen zou nemen, was hij wel ge dwongen er iets anders op te vinden. Een vriend werd bereid gevonden om voor een zactb prijsje de vastgestelde dagén achter de tralies door te brengen. Alles ging prach tig tot de laatste 48 uur, waarin het bedrog ontdekt werd. De remplacant werd onmid dellijk naar huis gezonden en geen halfuur later zat de gezochte achter slot en grendel. Of de vriend nog volgens de vastgestelde overeenkomst beloond is, is onbekend. De statistiek van het Engelsche departe ment van volksgezondheid bewijst dat er meer dan 11.000 gevallen van tuberoulosc minder zijn geweest in Engeland en Wales in het afgeloopen jaar dan in 1915. Zoo groot is het succes dat den strijd tegen deze kwaal heeft bekroond, dat een ambtenaar van het ministerie van volksgezondheid zelfs van meening is dat deze ziokte over een tiental jaren gieheel kan verdreven worden in Engeland, waar het grondig be streden wordt. De statistiek wijst een merkwaardige vermindering aan van het aantal ziektegevallen en het aantal overlij- 'dens. In 1923 waren ©r in Engeland en Wa les 79.400 gevallen in vergelijking met 00.600 in 1916, terwijl het aantal gevallen met doodelijken afloop in 1923 40.800 be droeg tegenover 54.300 in 1915. Schotland heeft den strijd tegen de tuber culose aangebonden met even merkwaar dige resultaten. Sir Robert Philip van Edin burgh haalt cijfers aan in het Edinburgh gedachte en zij vroeg zich af of haar sekse ail dan niet een groote rol in zijn leven had gespeeld. Hij was een vrouwenhater dat had Molly haar verteld en toch kon Sara zidh hem heel goed in een geheel andere rol voorstellen. Van één dong was zij zeker; dat de vrouw, die de liefde van Garth Trent bezat, niet in een stilstaanden poel zou ankeren. Het leven zou voor haar altijd iets spannends, iets verrassends, iets jubelend krachtigs hebben „Wel, is u er al achter?" De ironische stem schrikte haar op uit haar gedachten en Sara sprong op, vuur rood, toen zij bemerkte, dat Trents oogen haar met een kalm-ondeugende uitdrukking gadesloegen. „Achter wat?" vroeg zé, zich verdedi gend. „Aohter wat u van mij denken moet; of u mij tot de geiten of de bokken moet reke nen. U zat mijn karakter te be3tudeeren, is het niet?" Hij wachtte op antwoord, maar Sara bleef zwijgen, niet wetend wat te zeggen; hij had het onderwerp van haar gedachten maar al te juist geraden. Hij lachte. „Het oordeel is in mijn nadeel uitgeval len, dat zie ik al. Nu, dat veihaast mij niet. Ik heb u met een eigenaardig soort van be leefdheid behandeld. U moet maar probee- ren mij te vergeven. Een kluizenaar" hier glimlachte hij even „is niet gewoon onverwachts engelen te gast te krijgen." Sara, die zichaelve nu weer geheel mees ter was, keek hem kalm aan, „U zou genoeg gelegenheid daarvoor kun nen vinden m Monkshaven," stelde zij voor. „In Monkshaven? U wilt me toch niet voorstellen koek-en-ei te gaan worden met de voornaamste deftigheden hier?" Zij knikte. „Waarom niet?" Hij lachte, alsof hij het voorstel allergrap pigst vond. „Misschien heeft u hier nog niet lang ge noeg gewoond, om ontdekt te hebben, dat de lieve bewoners van Monkshaven mij be schouwen als zoowat het midden houdend •tusschen een gek en een ontsnapten mis dadiger." „Wiens schuld is dat?" „O, de mijne, veronderstel ik," zei hij snel. „Maar het komt er niet op aan, want ik beschouw hen nu eenmaal als een stel onschadelijke, conventioneele dwazen. Neen, dank u wel, ik ben niet van plan vrienden te worden met de bewoners van Monkshaven." „Zij zijn niet allemaal zoo conventioneel. Een paar van hen zijn juist nogal interes sant, mevrouw Maynard bijvoorbeeld en de Herricks." Hij keek haar oplettend aan, „Kent u de Herricks?" „Ja. Waarom gaat u daar niet nu en dan eens heen? Miles >,0, Miles Herrick is een Beste kerel. Dal weet ik," zei hij. „Het ia totaal verkeerd voor u óm uzelf van de rest van de wereld af te snijden, zoó- als u doet," hield Sara wijs vol. Hij zweeg een poos, zijn oogen waren strak gericht op den weg, die voor hem lag, en toen hij weer sprak, was het alleen om haar aandacht te vestigen op het effect van de schaduw der walken over de zee, nel alsof, zij over niets belangrijkere hadden ge- spraken. Zij begon fe begrijpen, 'M <Kt zijn mamer was, om een gesprek te eindigen, hetwelk om de een of andere reden hem niet be viel. Het was even afdoend, als wanneer iemand aan het andere eind van de telefoon plotseling „ophangt" zonder voorafgaande waarschuwing. Ondertuisschen hadden zij den steilen heuvel bereikt, die vlak bij Selwyns huis lag en enkele minuten later stopte Trent den auto voor het hek. „U heeft mij voor niets te bedanken," zei hij, kortaf haar dankbetuigingen afwijzend, toen zij samen op het voorpad stonden. „Ik ben het, die u dank verschuldigd is. Mijn gelegenheden om van gezelschap te genie ten" op drogen toon „zijn ©enigszins be perkt." „Breid u ze dan uit, zooals ik u voorstel de," antwoordde Sara eenigszins scherp. „Zoudt u het graag willen, dat ik dal deed?" vroeg hij snel en zijn aandachtige oogen zochten haar gelaat met een plotse linge gretige uitdrukking. Zij sloeg de oogen neer. Opeens was zij zich een onverklaarbare zenuwachtigheid bewust, een verwarring, waardoor het haar onmogelijk scheen oen antwoord uit te brengen. Af aar hij wachtte op dat antwoord en ein delijk was zij met inspanning zichzelf weer meester en zed zacht: „Ja, ik.ik zou het graag willen."- HOOFDSTUK X. Een ontmoeting op „Rozenhof". Het had Sara niet veel tijd gekost haar plaats in het huishouden op Sunnyside te vinden. In een woning, waar de heer des huizes het grootste deel van den dag afwezig was, de huisvrouw altijd aan haar kamer gebonden en de dochter een mooi, jong ding, Van den Minister van Arbeid, afdeelLng Volksgezondheid is bericht ingekomen, dat ten gevolge van hel hooge percentage van tuberculose onder het vee in deze gemeente de vrijstelling voor huisslachtingen wordt ingetrokken, en alle slachtingen onder de bepalingen van de keuringswei vallen. Verder geschiedde mcdedeeling, dat een verplecgde-krankzinnige, welke voor reke ning der gemeente die verpleging genoot, hersteld ontslagen is uit het gesticht Ende geest. Ook deelde de voorzitter nog mede dat deze gemeente bij de inspectie Delft is on dergebracht, wat het onderwijs betreft. Hierna las de voorzitter de voorwaarden waaronder de Tol verpacht i ng zal plaats hebben. Deze werden goedgekeurd. De lieer v. Dam wij$l ex op, dal het voor evenlueele inschrijvers nog al van belang kan zijn als zij de woning er bij konden hu ren. De Rijksveldwachter zou elders wét een woning kunnen vinden. De voorzitter zou daar niet voor zijn, nu eenmaal besloten is die woning te veihuren aan den Rijksveldwachter. Ook de heer Vec- lenturf licht dit punt nog nader toe, waarna' de zaak in handen van 11. en W. Ier afdoe ning word gesteld. De heer Van Beek wilde er nog op wijzen dat het huis er bij hoorde, en men door een hokje er bij te zetten, niet het hoogste zou bereiken, wat te bereiken is. Als B. en W. daarvoor geen oplossing weten vindt hij dat hulpbehoevend. De voorzitter wil er niet verder op in gaan, want hij wil niet klappen uil de school, daar de zaak nog in onderzoek is. De heer Van Beek vindt het onbehoorlijk dat de voorzitter hom vrijheid geeft van spreken, doch meteen zegt hij z$n mond er over kan houden. Er is al een jaar aan gewerkt en nu weet men het nog niet. De Voorzitter zegt: „zeg maar, dat wij weinig doen." De heer v. Dam valt den heer v. Beek b# en dacht ook, dat de zaak al in orde was, doch hg heeft geen bezwaar nog een jaar te wachten. Mevr. v. d. Meulen wijst op den voor sprong, die iemand heeft, die de woning be woont en geen wachthokjo noodig heeft De zaak ging nog in verdere bespreking, waarbij ook do heeren Patijtn en Buitenhuid de samenvoeging van Tol en Tolhuis be pleitten. De Voorzitter weersprak de sprekers, waarop het slotwoord over deze geschiede nis werd gesproken door den heer Veelenturf dio het op de spits drijven van deze zaak ten sterkste ontraadde. Vaststelling had hierop plaats van de Balans Winst- cn Verliesrekening van het waterleidingbedrijf; waarna voorloopigo vast stelling geschiedde van de Gemeenterekeni 1923, welke door de verificatie-commissie nagezien en in orde bevonden. De ontvangsten hadden bedragen: gewone fill.§35.89btiite:igewone f 18.472,3),. l)e uitgaven: gewone fl22.999.5D; buiten gewone f19.542,26, saldi gewone^ voordceljg fl8.836.36V2; buitengew. nadeelig f 1069.96, Op de voordracht voor zetters wirden de heeren L. Noordam en Buitenhuis gekozen. Do eerste aftredend, de laatste als plaats vervanger. Voor de tweede vacature werd g6kozen de lieer N. J. Kaptegn, aftredend, en voor plaatsvervanger de heer C. de Boer, Ais lid voor de Commissie tot wering van Schoolverzuim werd in de vacature W. K. C. Duncker gekozen de heer A. F. do Rurjter, met algemeene stemmen. Goedgekeurd werden de door B. en Wk voorgestelde comptabiliteitsbesiuiten, w.a. een bedrag van f200 circa, dat terugbetaald is van overleden verpleegden in het krank zinnigengesticht Bloemendaal, van vooruit betaalde verplcegkosten, en het schonken van een gratificatie aan den gemeente-op- zichten van f250, en aan den klokkenist van f25, die buitengewone diensten hadden bewezen bg de restauratie van den toren. Aangeboden werd ten slotte het verslag van den toestand der gemeente over 1923, dat den leden ter inzage gezonden worden, waarom de Voorzitter er geen verdere medo- deeling meende uit te moeten doen. Hierop volgde de rondvraag, waarvan door niemand gebruik werd gemaakt. De vergadering werd daarop gesloten. dal met haar gedachten altijd bezag was mei „kleur" en „atmosfeer" en die van de prac-. tische noodzakelijkheid van huisliouden geen flauw begrip thad, moest de komst van iemand met zelf maar de helft van Sara's verstandige bennis wel aanleiding geven tot vele hervormingen. Dick Selwyn, van wiens kracht het uiter ste gevergd werd door de eischen van zijn groote praktijk en door de zenuwinspan ning, waartoe het moeilijke humeur van zijn vrouw hem dwong, leerde al gauw zich tot Sara te wenden om wet sympathiek medeleven en begrijpen, dat hem tot nu toe. in zijn huiselijk leven ontzegd was geweest* Hij bad natuurlijk nooit weer met haar gesproken over mevrouw Selwyns ongenees lijke kwaal van altijd-met-zichzelDbczig- zijn na den dag van haar aankomst, toen hij door de pijnlijke scène van zijn vrouw wel gedwongen wae geweest haar een soort ver klaring er van te geven, maar Sara's snel begrijpen van den toestand had de zaak on eindig eenvoudiger gemaakt en door oen groot gedeelte van haar eigen tijd aan de veeleischende ziekte te besteden en haar daardoor in goed humeur te houden, spaar de zij Selwyn menig akelig halfuur van klachten en verwijten uit. Sara was volkomen ee>n goede „kame raad," zooals Patrick Loveil in de vroegere dagen op Barrow Court had gezegd, en ali vanzelf kwam Selwyn er toe haar de kleine verdrietigheden en moeilijkheden toe te ver* trouwen, die een man op zijn pad door di! aardsche tranendal vindt, en hij leerde e€ om te lachen, en zelfs zijn vrees voor Mul- ly'e verdere ontwikkeling en welzijn werd verminderd door de gedachte, dat Sara een waakzaam oog hield. (Wordt vervolgd), j

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5