No. 19785. MAANDAG 8 SEPTEMBER Anno 1924 OfficieeSe Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. DAGBLAD PRUS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Kleine Advcrlentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven ,10 Cts. porto to betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummer! voor Directie en Administratie 175 en 1635 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57G55 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18, Franco per post f 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel- iVischmarkt 18 let. 1225 is Dinsdag ver krijgbaar SCHELVISCII a f 0.19—i 0.30, SCHOL a f 0.11f 0.10, MAKREEL a f0 28 per pond, NIEUWE HARING (ook voor den inleg) a f 0.06 per stuk. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 8 September 1921. De Gemeenteb eg rooting voor 1925. II. Het hoofdstuk „Volkshuisvesting" heeft ia den loop der laatste jaren veel meer ac tualiteit verkregen en doet ons ia meer dan één opzioht aan den abnormalen tijd na den oorlog denken. Al dadelijk de eerste post„Kosten ter rake de Huurcommissiewet", hoewel de kos ten van jaar tot jaar verminderen. Verle den jaar op f 9620 geraamd, acht de Huur- commissie zelve voor het volgend jaar f 6*292 voldoende. Het zou ons niet verwon deren of er zullen ook nu weer stemmen in den Raad opgaan om de instelling op te heffen. Of de tijd daarvoor al gekomen is, lijkt, ons zeer de vraag. De overige posten hebben alle betrekking op den woningbouw, hetzij vanwege de ge meente zelve, hetzij van de vereenigingen tot bevordering van den bouw van volks woningen, zooals wij er in Leiden een aantal hebben: rente van geleende kapitalen, af lossingen voorschotten en annuïteiten( aan het Rijk verschuldigd, terzake verleende voorschotten. Een deel komt weor terug onder de ontvangsten, al zullen volgens de raming de uitgaven, groot f 992.000, de in komsten uit dienzelfden hoofde met f 102.000 overtreffen. In 1921 was aan uitgaven ge raamd f'831.015, doch dc ontvangsten waren naar evenredigheid ook lager, zoodat het nadeèlig 6aldo teen nog iets grooter was. Wij vreezep, xlftt iji dit:hoofdstuk de uitga ven de b'hbvangstcn wel blijvend zullen overtreffen'. Wanneer het onverhoopt ge beurt, dat de huurprijzen der woningen da len, wat volstrekt niet denkbeeldig is, zal ten slotte dc gemeente er wel onder moeten lijden. Het hoofdstuk „Openbare Werken'' is zoo waar weder f 14.000 hooger geraamd dan verleden jaar. Het eindcijfer bedraagt ruim 611.000, waar slechts een bedrag van f 178.500 aan ontvangsten tegenover staat. Hier is blijkbaar weinig te bezuinigen ge weest. Er komen trouwens in dit- hoofdstuk uit de-n aard veel buitengewone uitgaven En deze kunnen, het eene jaar met het andere vergeleken, nogal uiteenloop en. Bij zonder veel en groot buitengewoon werk komt er op deze begroeting echter niet voor. Wel vonden wij een vrij belangrijken post: het aanleggen van 30 rioleeringen met beerputten en straten, ten dienste van par ticulieren, tot een bedrag van f 6000, docb deze som vindt men onder de ontvangsten geheel terug. Op het personeel van gemeentewerken heeft men blijkbaar niet kunnen bezuinigen, ondanks dc verlenging van den arbeids duur. Voor de jaarwedden van liet ambtc- naarspersonccl der openbare werken is uit getrokken f 77 984 tegen f 76.762 voor 1924. Er zijn geen nieuwe ambtenaren bijgeko men, doch van afvloeiing is ook geen sprake. Zoo is er een vacature van opzichter der plantsoenen, maar dc jaarwedde is niette min uitgetrokken. Men schijnt dus geen ambtenaar uit deze formatie te kunnen derven. Onder het publiek hoort men an ders wel eens, dat vooral in dc plantsoenen niet bijzonder hard wordt gewerkt. De verhoog.ing van den post met ruim f 1000 vindt zijn oorzaak in toekenning van periodieke verhoogingen en toelagen voor befc bezit van diploma's. Voor onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke gebouwen, voor den openbaren dienst bestemd, is uitgetrokken f 15.207, tegen f 14.592 in 1924; 'voor onder houd van straten en pleinen niet mmcfer dan f 138.594 of f 12.000 hooger dan verle den jaarhet onderhoud van wegen on voetpaden is een kleine f 1000 lager ge raamd, doch het onderhoud van wandel plaatsen en plantsoenen weder ruim f 3000 hooger. De kosten daarvoor zijn voor 1925 op niet minder dan f 33.412 geraamd. Onze plantsoenen, die trouwens ook op uitne mende wijze onderhouden worden, kosten dus nog al wat. Voor het Van-der-We-rf- park is uitgetrokken ruim f 3600, voor het Kooipark zelfs f 4289, waarbij nog voor beide parken komt voor toezicht f 1515. De kosten voor bruggen en overzetveren, zullen in 1925 ongeveer gelijk blijven. Er is I 95.653 voor uitgetrokken. De dienst wordt verricht door drie havenrecherehcurs en 34 brugwachters, waarvoor aan salarissen moet worden betaald f65.563. Ook hier heeft men niet kunnen bezuinigen; immers voor tijde lijke hulö wordt zelfs nog een extra bedrag van f 3000 gevraagd. En dan komt er ein delijk nog bij een bedrag van f 3500 voor vrijo bovonkleeding voor deze beambten. De kosten voor de waterwerken zijn re- raamd op f 21.710 of f 3000 lager dan ver leden jaar, en toch vinden wij daarbij nog aan buitengewoon werk f 2S00, voor het uitdiepen der grachten en f 1800 voor ver nieuwing van stoolpalen. De uitgaven voor den Markt- en Haven dienst toonen ook nog weder een opgaande lijn. Geraamd wordt bijna f 27.000, tegen even f25.000 het vorig jaar. Eu toch wil men ook weer in 1925 de betrekking van ad- ju net-directeur onvervuld laten. Eindelijk krijgen we in dit hoofdstuk nog een bedrag van f 5600 voor dag- en week gelden, voor zoover niet onder andere pos ten te brengen een werfknechfc, contro leurs der brandstoffen en voor loopwerk en ten slotte„Overige kosten van fabri cage", geraamd op f 7500, waaronder f 3500 voor kosten van teekenwerk. Het 7de hoofdstuk: Eigendommen, niet voor den openbaren djenst bestemd, waar in ook de begrooting der uitgaven en ont vangsten met betrekking tot de afzonder lijke administratie der HaaiTerumcrtrek- vaart behoort, wordt geraamd op f 95.340, ongeveer f 2000 minder dan in 1924. De ont vangsten van het overeenkomstige hoolcf- stuk bedragen f 70.602, zoodat het nadoelig saldo begroot wordt op f24.738; verleden jaar op f22.391. Het nadeelig saldo van de Haarlemmer vaart-begrooting zal vermoedelijk bedragen even f 6400. Het onderhoud en de administratie van bezittingen, niet voor den publieken dienst bestemd, of van werken in inrichtingen, buiten de gemeente gelegen, vormt hier den voornaamsten begrootingspost, ongeveer f 48.000. Daarop volgen de posten rente en aflossingen van geldleeningen ten laste van dit hoofdstuk, respectievelijk groot ruim f 21.000 en f 15.000. Belangrijker en meer stof leverend voor beschouwingen is het volgend hoofdstuk: Onderwijs, Kunsten en Weteusohappen, dat ten gevolge van wetswijzigingen op onder wijsgebied, een belangrijke uitbreiding heeft verkregen en thans in niet minder dan 18. paragrafen is verdeeld. De zorg van de gemeente strekt zich nu ook uit over het bijzonder lager onderwijs en al zijn vertak kingen. Het totaal der uitgaven is geraamd op f i.683.653, waar tegenover een bedrag aan inkomsten staat van f 897.263, zoodat het nadeelig saldo geraamd wordt op f 7S6.390. En toch komen vrij hier op het gebied der bezuiniging. Dc jaarwedden van de onderwijzers(essen) bij het openbaar ge woon lager onderwijs, zijn op bijna f 497.000 geraamd, tegenover f 550.000 ver leden jaar; een vermindering dus van f 47.000, gevolg van de élkaar opvolgende bezoldigingsbesluiten voor Burgerlijke ltijks ambtenaren. De belooning der onderwijzers ten behoeve van het openbaar vervolgon derwijs, waarvoor slechts 5100 is uitge trokken, is ook f 1400 minder dan in 1924. De jaarwedden ten behoeve van het open baar uitgebreid lager onderwijs zijn f 9000 lager geraamd. Met betrekking tot het voorbereidend lager onderwijs (bewaarscholen) wordt deze bezuiniging niet voortgezet. Deze leerkrach ten vallen Diet onder de genoemde bezol digingsbesluiten. Er wordt voor salarissen, evenals verleden jaar, rond uitgetrokken f41.700 Voor het bijzonder gewoon lager onder wijs is nu uitgetrokken een totaal bedrag van f 160.230, tegenover f 158.420 op de be grooting van 1921, waarvan wordt terug verwacht f66.800; cèn tekort aanwijzend dus van f 93.430. Deze uitgaven betreffen vergoedingen, te verstrekken aan schoolbesturen, in verband met de salarissen van zoogenaamde boven tallige onderwijzers (f 23.000), voor instand houding der 6cholen (f 77.000) de schoolge bouwen cn terreinen (f 36.000) enz. een en ander volgens de thans geldende Wet op het L. O. De bijdragen aan besturen van bijzondere scholen voor het vervolgonderwijs zijn ge raamd op f 8000 Inkomsten staan niet te- g:nover. Voor het bijzonder uitgebreid lager on derwijs vinden wij op de begrooting uitge trokken een bedrag van f 22.335, waartegen over een ontvangst geplaatst wordt van f 7220. Velleden jaar werd het nadeelig slot de zer afdeeling geraamd op bijna f 10 000; thans op ruim f 15.000. Voor bet bijzonder voorbereidend lager onderwijs is uitgetrokken f 13.420, waar tegen oök geen enkele bate is te boeken. Deze uitgaven betreffen uitsluitend subsi- dien, waarvoor in aanmerking komende Ohr. Bewaarschool aan den Oude-Rijn, de R.-K. Bewaarschool aan de Haarlemmer straat en de Bewaarschool van de Vereen., tot opleiding van bc waai schoolhouderessen. Vermoedelijk zal dit bedrag nog grooter worden, omdat voor deze subsidie ook in aanmerking komt de dezer dagen geopende Chr. FTÖbelschoql aan den Heerensingcl, De kosten van het gebruik van school- baden worden geraamd op f 2090, evenals verleden jaar. Het subsidie aan de Vereeniging voor Schoolkindervoeding en -kleeding wordt weer op een gelijk bedrag geraamd, n.l. f 24.780, de kosten voor de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen wor den op deze begrooting gereduceerd tot f 35.552, of ruim f 10.000 minder dan verle den jaar. Het onderwijs aan spraakgebrekkige kin deren strekt zich tegenwoordig uit over 18 openbare en 7 bijzondere. Er wordt voor uitgetrokken f 5385, evenals verleden jaar. Het totaal der uitgaven voor het M. O. (H.B.S. voer Jongens en H.B.S. voor Meisjes) wordt geraamd op f 210.781 (vorig jaar f 217.100 en de kosten van het gymna sium op f 93.232, d.i. nog iets hooger dan verleden jaar. De uitgaven voor liet Nijverheidsonder wijs zijn geraamd op f 101.000, de inkom sten op f 6800, blijft een nadeelig slot van f 97.000 tegen bijna f 104.000 op de begroo ting van 1924. Het Open-Lncht-spel, enz. Nu de tribunes aan den Zoeter woudsche- Singel hun voltooiing naderen, zullen onze lezers zeker belangstellend zijn iets naders over hot open luchtspel te vernemen. In af wachting van het officieel programma kun nen wij alvast het volgende mededeelen: Het terrein zal voorstellen het slotpark van hel kasleel Rijswijk. Op den achtergrond het kasteel Nieuw- bung. Een monumentale zuilengang zal toe gang goven tot het binnenste van het park. De te maken brug over den Zoetenvoud- 6ohe-Singel zal een söhilterend tooneel bie den, wanneer de verschillende groepen, gouden koels met G paarden, en vele andere groepen en hoofdpersonen daarover zich be geven naar het kasteel. Een ander deel van de gezanten komt in sloepen aangevaren. Als de geheelc sloet aanwezig is, zal de vrede worden gesloten. Hel Ballet d'Orange bestaat uit 4 tafree- len, waaraan tezamen 33 dames en liceren en 24 garde-civique d'Orange deelnemen. Voorgesteld zullen worden in dansfiguren de emblemen en deviezen, welke in hel wa pen van Oranje-Nassau aangetroffen wor den. 'De aankleeding wordt zorgvuldig behan deld, de kleurenpracht alleen zal reeds be wondering afdwingen. D? muziek wordt verzorgd door de Kon. Mil. Kapel, onder leiding van den luit.- direcleur, Louis Boer. Door het oikest zuilen oud-Nederl melo dieën gegeven worden, waarin de echt oud- Hol landsche vroolijkheid lot uitdrukking komt. Ook zullen vele 17de ceuw9che mar- solien worden ten gehoorc gebracht In den 2den marsch zal, Ier iWuslralie van het aanbrengen van den hoorn in het wapen van Nassau, o. a. duidelijk een mo tief voor solo-hoorn worden gehoord. De inleiding tot hel Minnespel zal beslaan uil een compositie voor koor, n.l. een Madrigaal van Gornetis Schuyt. Deze Schuyt is een Leidsch componist ge weest, die in Sweelinck's tijd, ongeveer 1G00, hier werkzaam was. Op kosten der Stads-Regcering maakte Schuyt een kunstreis naar Italié en zijn eerste werk na zijn terugkomst was een bun bundel van 18 Madrigalen, die hij aan zijn weidoeners opdroeg Enkele dier Madrigalen werden nog bij zonder opgedragen, o.a aan Johan en Ar nold van Du ivenbode en mevrouw van Oulshoorn Deze laatste Madrigaal zal op Ilaliaan- sohen tekst worden ten gehoore gebracht. Hel Minnespel zal worden uitgevoerd op een onbewoond eiland in den Zoelerwoud- sche-Singel Het spel wordt geheel geleid door de muziek en is voorls geheel gebaren spel. Hei wordl gespeeld door twee heeren, een dame en een faun, be'hóorcnde tol de beste krachten van „Lilleris Sacrum". 's Avonds op 3 October wordt één kunst avond in de Sladszaal gegeven, met welwil lende medewerking der Kon. Mannenzang- Ver. Cecilia", uil Den Haag. Er zullen eenige nummers, alle toepasse lijk op het historische feest worden uitge voerd, enkele begeleid door koper. Door den heer Jan de Quack is een spe ciaal lied opgedragen geworden, getiteld „Aan Leiden". Muziek van mej. Menka van Aken, te 's-Hage. Voorls zullen de heer en mevrouw Albert Vogel medewerking op den avond verleenen. Volop dus een avond van kunst. Adies inzake de Winkelweek. Aan bel College van B. en W. alhier geven per adres te kennen de heeren II. W. Cahen en Joh. Geijlenbeck, resp. Voorzitter en Secretaris der Winkelweek-Commissie 1924, samengesteld door de Vereeniging van den Induslrieelen en Handeldrijvenden Mid denstand te Leiden en Omstreken, de Af deeling Leiden der R.-K. Middenslandsver- eeniging ,,Da Hanze", de Afdeeling Leiden der Ohrisleiijke Middenslandsvereeniging en de Vereeniging lot Instandhouding der Leid- sclie Algemeene Winkel-Elalage-Tcntoon- s tel ling te Leiden, ten deze domicilie kie zende aan het Secretariaat der Commissie, Breeslraat 79 te Leiden; dat tor gelegenheid van de 350ste herden king van Leidens Ontzet van 26 September tot en met 4 October a s. een Leidsche Win kelweek zal worden gehouden, voor deelne ming waarvan reeds ruim 430 winkeliers te Leiden zich deden inschrijven; dat met de organisatie dezer Winkelweek tevens beoogd wordt reclame te maken voor Leiden als stad, waar men zijn inkoopen het heste en v oor deel igste doet, zulks in hel bijzon der in verband met de tegenwoordige ver keersmiddelen, die een vlugge verplaatsing nHr, doch ook v n Leiden, mogelijk maken; dal, om zooveel mogelijk te bevorderen, dat ook velen van buiten Leiden dc étalages der Leidsche winkels gedurende deze Win kelweek komen bekijken, hel zeer gewcnschl is, dat die winkels dan ook 's avonds langer geopend zijn dat toch 'sa vond s het publiek van builen de stad, dat overdag geen tijd daar toe heeft, niet komt, als gedurende deze Winkelweek de winkels reeds om achl uur 's avonds gesloten zijn, waardoor dan geen voldoende gelegenheid tot koopen bestaat; Dal menige winkelier, vooral in consump tie-artikelen, voor de Winkelweek speciale fijne, spoedig aan bederf onderhevig zijnde, artikelen inslaat en élaleert en bel risico daarvan geringer wordt naarmate de ver koop-gelegenheid ruimer, dat bovendien vele winkeliers zich zoo wel voor hun élalages als voor de versiering der winkelstraten belangrijke financieele offers getroosten en zoodoende ook van hun zijde medewerken om de a s. feesten zoo luisterrijk mogelijk te doen slagen; dat, doordien Vrijdag en Zaterdag 3 en 4 October a.s. als feestdagen zullen worden gevierd, de Donderdagavond 1 Oclober a.s. voor de zaken wet als Zaterdagavond be schouwd zal dienen te worden; dat de be langen van het Leidsche winkelpersoneel ongetwijfeld gebaat zullen zijn mei een lij delijke ontheffing der Verordening betref fende de Winkelsluiting, aangezien zulks het vrij-zijn op 3 October geheel en op 4 Oc tober na 12 uur 's middags bevordert; dat de meesle kleine zaken tiiel met personeel gedreven worden en de grootere zaken hun personeel waarschijnlijk slechts om beurten wat langer in hun winkels zullen houden; dat met een tijdelijke ontheffing van de Verordening betreffende de Winkelsluiting gedurende deze Winkelweek dan ook de be langen zoowel van de winkeliers als van liet winkelpersoneel gediend zullen worden. Redenen, waarom adressanten het College dringend verzoeken aan alle winkeliers lij delijk ontheffing van de Verordening betref fende de Winkelsluiting te willen verleenen en zulks voor Vrijdag 26 September, Maan dag 29 September, Dinsdag 30 September, Woensdag 1 'Ooiober en Donderdag 2 Oclo ber a.s. tol des avonds tien uur. Met ingang'van 16 September a.s. is in zijn rang overgeplaatstbij het reg. gre nadiers de eerste-luitenant M. van Lokhorst, van het 4de reg. infanterie. Den 14den September hoopl onze stad genoot de heer J. P, Leget den dag te her denken, waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam van deze gemeente. De dames D. Bolhuis en C. van der Kamp, werkzaam aan het posl- cn telegraaf kantoor alhier, zijn rnet ingang van 16 dezer als telefonisten overgeplaatst naar hier. De versieringscommissie der Hoogland- sche Kerkgracht, welke voor het door haar beoogde doel nog geld noodigt heelt, klaagt over het langzame binnenkomen van de gelden. 'I Wordt h. i. lijd, dat de kas wordt gevuld. De directie der Iram Landen-Wasse naar-Den Haag deell o. a mede aan „liet Vod.": Dit jaar komen er nog tie.n nieuwe wa gens. Ze worden gereserveerd voor den 10- minulendiensl op Leiden, zoodra de brug over de Haagsche Schouw klaar is. Inlusschen zal de Directie op 3 en 4 Oc lober een 10-minulen-dienst op Leiden handhaven. Aan het eindpunt bij de Haag- sohe Schouw wachten bussen de reizigers op. Ze worden direct voor 10 cent naar Lei den vervoerd. Er zullen zooveel bussen zijn, dat men op aansluiling op elke tram kan rekenen. Voldoet dit, dan zal de dienst voor- loopig worden bestendigd. Begin 1925 hoopl men electrisch over de brug aan de Ilaag- sche Schouw te rijden. Begunstigd door prachtig weer, had Zaterdagmiddag de schietwedstrijd plaats op een der banen te Katwijk om den Lcid- schen zilveren wisselbeker. Aan dezen wedstrijd namen deel de bur gerwachten van Leiden, Zoeterwoude, Lei derdorp en Oegstgeest. Het was een zeer spannende wedstrijd, waarbij door allen goed geschoten werd. De burgerwacht van Leiden kwarn uit met G schutters, Leider dorp met 3 schutters, Zoeterwoude met 4 schutters en Oegstgeest met 4 schutters. Bij dezen wedstrijd was verplichtend ge steld, dat geschoten werd op de burgcr- wachtschijf van 10; dat iedere schutter had af te werken 1 serie van 6 patronen liggend en i serie van 5 patronen knielend met 1 proefschol. De uitslag was als volgt: Leiden 495 punten, gemiddeld: 82*4, Leiderdorp 255 P gem. 85, Zoeterwoude 299 p. gem. 57» j Oegstgeest 312 p. gem. 85$, zoodat Oegst geest wederom winnaar van den beker werd. Het vorig jaar had Leiderdorp zich terug- gelrokken. maar ditmaal bleek, buiten ve- BINNENLAND. Adres betreffende de Leidsche Winkel* week aan B. en W. H. M. de Koningin brengt een bezoek aan; den Gelderschen Achterhoek. Overleg inzake de salarieering van de on< derwijzers. Motie van den Alg. Militairen Pensioen* bond. Cijfers aangaande het verbruik van siga« ren, sigaretten en tabak. BUITENLAND. Ter Volkenbondsvergadering is een régtü In tie van Mc Donald en Herriot met alge* meene stemmen aangenomen. Beide pre* miers weer thnis. De nota van Doitschtand inzake de schuldkwestie. Grocte ontstemming. Herdenking van den Marne-slag. Bloedelooze revolutie in Chili. 'J Ier verwachting, dat deze burgerwacht een zeer sterke mededinger was, dio met een prachtig resultaat uit den strijd kwam. Gezien den uitslag van het vorig jaar, komen wij tot dc conclusie, dat Leiden cn Oegstgeest in schietvaardigheid zijn voor uitgegaan. Leiden behaalde in 1923, met hetzelfde aantal schutters 472 punten en Oegstgeest ook met hetzelfde aantal 338 p. Zoeterwoude ia thans achteruitgegaan, zij behaalde n.l. het vorig jaa.' 322 punten. Aan het einde van den wedstrijd werd met een toespraak door den heer M. A. A. Steyns, commandant der Leidsche bur- gerwacht, de heer O Peltenbnrg, antwoord dc In volgorde ontvingen Leiderdorp, Lei. den en Zoeterwoude ieder een medaille. De propaganda-locht met. muziek en zang ter voorbereiding der auti-oorjogs.i demonstratie. Zondag 21 September te 's-Gravenhage te houden, uitgaande van de afdeeling Leiden van de S. D. A. P. en den Leidsohen Besl uur-der sbortd, welke reeds eer werd gehouden doch die toen door den feilen regen niet tol zijn reohl kwam, is Za terdag beier geslaagd Begunstigd door echt zomerweder, stelde zich de stoet om vijf uur voor het Volksgebouw aan de Heeren- graclU op. Een wagen mei propaganda - opschriflen ging weder vooraan in den sloet en daarachter liepen de muziek van „Nieuw. Leven" en de leden van de zangvereeniging „De Stem des Volks". De opt-ochl werd ge ëscorteerd door drie polilic-agenlen le paard en eenige agenten le voet, onder leiding van den inspecteur van politie -don heer Duval. De opfochl. die mei een kleine uitzondering den weg volgde. Vrijdag door ons vermeld, had een ordelijk verloop, al bracht hij overal veel rnenschen op de been. Op een drietal plaatsen, ril. op de Geere* gracbl, het Waardkerkplein, bij de Oranje- gracht, en in de Prinsenstraal, aan den Heerensingel, werd even hall gehouden, waar dan muziek- en zangnummers werden uitgevoerd, waarna de sloet voor het Volks gebouw aan de Heerengracht werd onlbon* den. Gister-, Zondagmiddag, had bij het Haagsche Schouw een ernstig ongeluk plaats. Twee wielrijdslers in de richting Leiden geraakten onder een aulo van een familie uil Loosduinen. Behalve dat beide fietsen totaal vernield weiden, werden de meisjes in hoogst ernsligen toestand in het Haagsche Schouw binnengedragen, waarbij bleek, dat een der meisjes zwaar gckwclst was. Een dokier heeft de meisjes verbon den. De auto was zoodanig gehavend, dat hij niet meer gebruikt kon worden. Gisteravond is aan den Kanaal weg van een motorfiets met zijspan, waarop en in een Hagenaar met een dame, een band gesprongen. De bestuurder raakte daardoor het stuur kwijt en reed legen een boom. De dame in het zijspan werd er uit geslingerd, doch kreeg slechls een schaafwond aan het been. De bestuurder bleef ongedeerd. Wederom is een rijwiel gestolen, nu uit ccn gang van een bankinstelling aan de B reestraat. De heer v. W., uit Den II a a g, reed Zaterdag even buiten Overschie, toen een 5-jarig meisje plotseling den weg over wilde steken. Door omgooien van het stuur wist de heer v. W. een overrijding te voor komen. Het meisje werd echler ernstig door het spatbord aan het hoofd verwond ea> dadelijk door den heer v. W. naar he$ ziekenhuis te Rotterdam gebracht

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1