AGENDA. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. GOEDE TOESPIJS' TELEGRAMMEN. Vrijdag. Leger des Hcila: Samenkomst. 8 uur. Sladszaal (foyer): Openbare vergadering tegen Plaatselijke Keuze. Halfnegen. Wijklokaal Haven 46: Besprekingen ver siering Haven en omgeving. 8 uur. Zaterdag. Volksgebouw: Dansavond. De apotheek van „Hulp der Mensch- hcid", Hooigracht 48, is altijd geopend, docb alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- cn Zondagsdienst der npotheken wordt van Maandag 1 September tot cn inet Zondag 7 September waargeno men door dc apotheken der hecren A. J. Donk, Doczastraat 31, tel. 1313, en G. F. Rcyst, Steenstraat 35, tel. 136. RECLAME. van de heeren IJ. Kors en A, D. den Older Jr., te Leiden. Heeds voor over de vierhonderd vierkante Meter aan inzendingen is bij de Regelings commissie ingeschreven, zoodat, wat dat be treft, hot sueccs der tentoonstelling verze kerd is. De Minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen heeft bepaald, dat de af- deeling der algemeene wetenschappen der Technische Hoogeschool te Delft voor het afnemen van de examens na de zomcr- vacantie van J924 zal worden aangevuld o.a. met de deskundigen buiten die hooge school: dr. J. Droste, lector; dr. P. Ehrcn- fest, hoogleeraar, en mej. ir A. M. D. Lan- gezaal, leerares aan de H. B. S. voor Meis jes, allen alhier. De lot kapitein bij het 4de regiment infanterie benoemde ecrste-luitcnant J W. Ooslei-veen blijft tot 31 October 1025 gede tacheerd als leerling bij de hoogere krijgs school te 's-Gravenhage. Morgen hebben te Katwijk de schiet wedstrijden plaats om den zilveren beker tusschen de Burgerwachten uit Leiden, Oegslgeest, Leiderdorp en Zoelerwoude. De beker, die thans in hel bezit is van Oegsl geest, is reeds eenmaal door Leiden en Zoe lerwoude gewonnen. De wedstrijd bestaat uit vijf patronen in knielende en vijf pa tronen in liggende houding. In de Magdalena-Moonsslraat speelden gisteravond eenige kinderen. Daarbij is het ö-jarig meisje G. v. d. B., wonende in die straat, doordat het meisje bleef zitten, ter wijl alle andere kinderen wegliepen, onder een melkwagen gekomen. Het linkervoor wiel ging over het buikje der kleine heen. De Ecrste-IIulpdienst, direct ontboden, kon echter geen leisel waarnemen, 't Is wel bij zonder goed afgeloopenl Aangehouden zijn alhier op verzoek der commissarissen van politie te Delft en to Dordrecht twee minderjarige meisjes. Zij zijn naar hun ouders teruggebracht. Gistermiddag is de 13-jarige knaap E. M., toen hij per rijwiel op de Brecstraat reed, door verkeerd uitwijken tegen den muur der sociëteit „Minerva" aangereden. Hij viel en bekwam een onwriehting aan den rechterpols. Door den Eerste-IIulpdienst is hij naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht ter behandeling. Door D B. werd geklaagd, dat hij door zijn oom P. B. is mishandeld aan de Burcht. Zelf heeft deze D. B. toen wraak genomen op zijn neef, eveneens P. B. ge- hcelen, dien hij in de Kamp met een hamer op hei hoofd sloeg. De wond was echter niet ernstig en is in het Acad. Ziekenhuis ver bonden. Hedenmorgen te ongeveer elf uur had op het Stationsplein een ongeval plaats. De spoorlooper A. v. N. wilde het station binnen gaan. Toen hij de stoep opstapte, gleed hij uit, met hel gevolg, dal" hij zijn knie brak. De E. 11. D. werd ontboden. Na onderzoek in l>et station, werd hij naar hel Acad. Ziekenhuis vervoerd. De propaganda-tocht met muziek en zang ter voorbereiding der anti-oorlog s- dcmonslratie vajr Zondag 21 September, welke morgen, Zaterdagmiddag te vijf uur wordt gehouden, uitgaande van de S. D. A. P. en den Lcidschen Bestuurdersbond, zal gaan langs den volgenden weg: vanaf bet Volksgebouw, langs Heerengracht, Haar lemmcrstraat, Prinsessekade, Kort-Rapen- burg. Breeslraat, Korevaarstraat, Geere- gracht, Levendaal, Rijnstraat, Nieuwc-Rijn, Oranjegracht (O. Z.), Zuidsingel, Kalver markt, ITavenbrug, Oude Heerengracht, Hee- rensingcl, Zijlpoort, Haven, Havenbrug, Heerengracht tot aan het Volksgebouw. Op een drietal plaatsen, n.m Gecrcgracht, Waardkcrkplein en Heerensingcl (Prinsen- straal) zal worden halt gehouden, alwaar enkele muziek- en zangnummers worden gegeven. 1 te 's-Gravenhage een cbbchoutcn voorzit tershamer, in bruikleen bij den voorzitter van het Internationale Hof van Justitie, gestolen. De hamer is ongeveer 2ö 30 (J.iï. lang. Hij heeft een ronden, gebeeldhouw- den steel, een ronden, aan twee zijden een weinig afgepialten knop, waaromheen oen gebeeldhouwde ring, waarin met vergulde letters voorkomt de spreuk: „Saevis tran- quilbs in undis". De commissaris van poii- tio der eorste afdoeling te Den Haag ver zoekt een nauwkeurig onderzoek naar dit voorwerp bij vinding, in-beslag-neming voorts aanhouding en voorgeleiding van den onbekenden dader. OpdenBinnenweg, te A m s t e t- dam, een 200 Meter voor dc Kalfjcslaan, is een dijkscheur ontstaan ter lengte van plm. 20 Meter en ter breedte van plm. 2 c.M. Er is geen oogenblikkelijk gevaar. Het pol derbestuur heeft toegezegd, onmiddellijk maatregelen tot herstel te zullen nemen. Het bestuur van het locaal comité voor het Internationaal Eucharis tisch Congres heeft een som van f 1000 ge schonken aan het fonds, ten bate van het Amsterdamschc politie-personeel, voor de bewezen diensten, tijdens het te Amster dam gehouden congres. Onder groote belangstel ling zijn in Den Briel de slachtoffers begra ven van de aanvaring op den Rijn bij Duis burg, waarbij het schip „De Noordster" go- zonken is, n 1. schipper W. Kuiper, zijn vrouw en twee kinderen; het lijkje van liet jongste kind was nog niet gevonden. Na mens hel Nederlandsche consulaat te Duis burg legde de burgemeester van Den Briel, mr. Egtcr vaD Wissekerke, een krans met linten in nationale kleuren op het gemeen schappelijk graf, en hij vertolkte daarbij de deelneming van zijn gemeente, waaruit de verongelukten afkomstig zijn. Mede spraken ds. Akkerhuys, Ger. predikant te Maassluis, en ds. Mak, Ger. predikant in Den Briel, en de zelsehippcr van de „Niels Bestendig", namens de binnenschippers van den Rijn, waarna een familielid de aanwezigen bedankte voor de bewezen eer. Op aanstichting van ds. J. Cramer, predikant der Ned.-Herv. Gem. en den heer W. A. P. Kersscmakers, burge meester van Raalte, heeft zich aldaar een comité gevormd met hel doel, op het graf van de 6 slachtoffers van het auto-ongeluk bij Heino een monument op te richten. De toestand van uicj. Hageman, die in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle verpleegd wordt is thans zorgwekkend. Marechaussee en kommie- zon hebben gisteren achter Uilhuizermccden (Gr.) 1000 L. gedistilleerd van ruim 1)0 pet in beslag genomen. Dinsdagmiddag tusschen 12 en 1 uur hebben, zoo wordt uit Bergen- op-Zoom aan „Het Volk" gemeld, een paar handige dieven kans gezien ongeveer I 2000 le bemachtigen uil het wisselkantoor van de iirma Wang en Co. De heer W. was zelf op K-is en zijn bediende had zich even verwij derd. Deze bediende is in voorloopig arrest gesteld, omdat zijn antwoorden niet duide lijk genoeg waren, hoewel de heer W. hem in hel minst niet verdenkt van den diefstal. Dit is binnen 14 dagen de derde diefstal te Bergen-op-Zoom. Het ,.N e d c r I. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de afgeloopen week 1.033.000 eieren naar Engeland zijn verscheept. Wachtmeester (tot een recruut, die er vuil uitziet): „Waarom heb je je niet gewasschen?" Recruut: „Ik heb mij gewassen, wacht meester Wachtmeester: „Ja, even in de lucht ge spuwd en zeker daar dóór gesprongen! Noem je dat wasschen?" Het strand te Scheveningen snï Maandag en Dinsdag onveilig zijn tot het Wassenaarschc Slag, wegens het schie ten met machinegeweren, van 9 uur 's och tends tot halfdrie 's middags. Het „Algemeen Politieblad" bevat do volgende medcdeeling: Tusschen 90 en 27 Augustus j.b is in het Vredespaleis DE ALGEMEENE TOESTAND. De VoHienbondsveigadering vi'Mi Redevoeringen van Mc Donald en van Van Karrebeek. Ter Volkenbondsvergadering heeft Mc Do nald zijn groote rede gehouden, die een diepen indruk maakte. Toen hij zich naar het spreekgestoelte be gaf, weid hij gedurende vijf minuten door de gedelegeerden toegejuicht. De Engelsche eerste-minisler begon met te verklaren, dat zijn aanwezigheid al een waarborg is, dat het land, dal hij vertegen woordigt, voornemens is den invloed en de maebt van den Volkenbond te vergroolen. Hij zeide diep geroeid te zijn bij den aan blik van de gedelegeerden van meer da», vijftig landen, waaronder vele verwoest en alle verarmd zijn door den oorlog, doch ondanks alles bezield door de hoop, dat zij er in zullen slagen door den Volkenbond veilig en definitief de grondslagen van den vrede op aarde te vestigen. Het grootste gevaar, waar wij thans voor slaan, zeide Mac Donald, is, dat de nationale veiligheid enkel als een militair probleem zou worden beschouwd, berustend op de ovcrheersching van den machtsfac tor. Een oogenblik kan dit ons in slaap sussen; één oogenblik kan het groote en kleine naties in den waan brengen, dat hun beslaan niet langer bedreigd zal worden. Doch, indien wij, na al de verschrikkelijke voorbeelden der geschiedenis, dat de mili taire kracht geen veiligheid verschaft, heden opnieuw in de dwaasheid onzer voorouders vervallen, dan is de veiligheid, die wij ver* schaffen, niets dan een verraad der natla, die wij in slaap sussen onder dien schijn. Engclajid heeft geweigerd 't verdrag van wcderzijdschen bijstand te onderleekenen, dal door den Volkenbond is opgesteld, niet omdat de openbare veiligheid ons onver schillig laat. Integendeel: de Engelsche regeering is den ontwerpers van dit verdrag zeer dankbaar. Mac Donald voelt ecMer dat RECLAME. maakt den maaltijd compleet. Kiest daarom als nagerecht een v HONIG'S PUDDING, gefabriceerd met de bekende Honig's Maizena. Deze bezit door zijn samenstelling alle goede eigenschappen. Gewild bij groot cn klein,door zijn heerlijken smaak. Vraagt Uw winkelier 4 6274 het terrein niet voldoende is voorbereid. Le ontwerpers stonden voor de laak van den pionier. Dat pionierswerk is het werk van den Bond en Engeland is niet instaat het ontworpen verdrag in zijn tegenwoordigo gedaante goed te keuren. Engeland wenscht iedere letter van zijn verplichtingen na te komen. Hel wil zijn handteekening niet zet ten onder een onbepaald plan, van welks uitvoering hel door de openbare meening weerhouden zou worden, indien het er toe trachtte over te gaan. Zinspelend in sympathieke bewoording-en op de belangstelling door Amerika voor de Europecschc aangelegenheden aan den dag gelegd, zeide hij dat in de aangelegenheid van dit verdrag, het laatste woord nog niet gevallen is. Wij moeten de heele wereld mot ons hebben, üuilschland kan niet buiten den Bond blijven. De conferentie van Lon den heeft nieuwe betrekkingen geschapen en zou moeien leiden lot de opneming, van Duitschland in deze vergadering. Rusland gelooft in de revolutie en hij begrijpt daar om dat Rusland den Bond niet gunstig ge zind is. Doch Rusland is veranderd en sluit overeenkomsten en de overeenkomst, die Engeland onlangs met de sovjets gesloten heeft, baant den weg voor de intrede van Rusland in den Bond. De premier zeide, dat het eerste probleem dat behandeld moet worden, is de definitie van de veiligheid. Met is echter even ge wichtig vast te stollen wat een natie tot aanvaller zal stempelen. Volgens hem is de kortste weg om te bepalen wie de aanval ler is, de weg van arbitrage. Wanneer er een oorlog dreigt, zal de toets deze zijn: „Wilt gij u aan arbitrage onderwerpen? Wilt gij voor ons verschijnen en uitleg geven? Zoo niet, dan zijt gij de aanvaller. Kan er geen geschikt systeem van arbi trage worden gevonden, dan keeren wij terug tot de militaire verdragen. Alle moge lijkheden van arbitrage moeten worden overwogen. Hot verdrag moet den aard van de verplichtingen van iederen staat om schrijven en duidelijk aangeven wanneer arbitrage plaats moet hebben. De bestaa-nde bepaling in zake facultatieve arbitrage in verband met het Ilaagsche Hof is vaag en Mac Donald vraagt, dat zij onmiddellijk naar de deskundigen zal verwezen worden en dat er verslag over zal worden uitge bracht, vóór de vergadering uiteengaat. Wat de ontwapening betreft, zeide de En gelsche premier, dat Engeland de marine- overeenkomst van Washington hoeft uitge voerd. Het probleem der ontwapening le lande is ingewikkelder. Er is een nieuwe internationale conferentie voor noodig. doch, indien zij bijeengeroepen werd, zou zij lot mislukking gedoemd zijn door gemis aan voorbereiding. De rol van den Volkenbond is thans zulk een conferentie voor le be reiden. Alle naties, die hier vertegenwoor digd zijn, moeten een begin maken met de voorbereiding. Er zijn twee essentiecle pun ten: 1. dal alle landen vertegenwoordigd zijn-, 2. dat de conferentie in Europa ge houden moet worden, waar de hoofden van de verschillende regeeringen er deel aan kunnen nemen. Ten slotte drukte Mac Donald de meening uit, dat liet pact van den Volkenbond ge bruikt kan worden om de vredespolitiek le ontwikkelen. Hij zeide, dat de bepalingen van het pact een werkelijke vredesciiarter vormen, indien zij bestudeerd en toegepast worden. Hij wees op de vele bijdragen tot een voorbereiding van de ontwapeningscon ferentie en zeide, dat het Amerikaansche plan in het bijzonder er een is, dat ieder land moet bosludeeren. Deze rede vond in 't algemeen groolen bijval, maar bij de Franschen slechts matig, gelijk niet anders le verwachten was. Blijk baar heeft Mc Donald ook een toespeling ge maakt op de toekenning van Opper-Silezié aan Polen en niet 'in bepaald voor Polen gunstigen zin, want de Poolsche delegatie was zeer opgewonden. Frankrijk staat na tuurlijk pal achter Polen. Waarschijnlijk komt Herriot heden aan het woord. Onze minister van Karnebeek voerde het woord bij het algemeen debat over het ont wapeningsprobleem. De militaire organisa tie van Nederland, zeide hij, was reeds in gekrompen. De regeering zou gaarne nog verder gaan, maar heeft meer dan eens mee gedeeld, waarom 't voorgestelde waarborg- ▼erdrag onaannemelijk was. De minister maakt zich ondanks alle scepticisme niet ongerust over de toekomst van den Volken bond, maar de indruk mag niet worden gewekt, dal het Pact zelf onvoldoende is voor de oplossing van het probleem van veiligheid en vrede. Artikel twaalf was de hoeksteen van het Pact en de bekroning van het werk, door do eerste vredesconfe rentie begonnen. Wij leven, zeide hij, in het i leeken van de vreedzame oplossing der ge schillen, en al is eenige mogelijkheid van oorlog opengehouden, de kans daartoe i9 gering, tenzij men hel gegeven woord niet houdt. Mij vroeg of zoo het verdrag aange nomen werd op het psychologisch oogen blik allen hun plicht zouden doen. Zoo niet, dan ware ook daarvoor een nieuwe waar borg noodig. Spreker zou wenschen. ten eerste dal allen hun vasten wil bevestigen, de verplichtingen van het pact na te komen; ten tweede een algemeene aanvaarding van verplichte arbitrage; en tenslotte dat alle naties in den Volkenbond opgenomen wer den. Dan zou de Assemblée nuttig werk gedaan hebben en zou men de toekomst hoopvol legemoet kunnen zien. Bij zijn op komst en heengaan oogstte jhr. Van Kar nebeek luid applaus. BELGIE. Het drama te Brussel. Het drama bij dc Beurs, te Brussel, giste ren onder de telegrammen vermeld, is volledig een onderwerp van pro of contra Vlaamsche beweging geworden. De Waal- sehe pers stelt het voor, dat de dader zon der reden heeft gevuurd dc Vlaamsche cn bovendien neutrale pers zegt, dat er gescho ten is uit afweer. De dader zelf houdt ook staande in staat van wettige zelfverdedi ging te hebben gehandeld. Deze, Remi Dc- inan, oud-strijder en reserve-officier, dertig jaar oud, onderscheidde zich door zijn held haftig gedrag aan het IJzerfront en draagt verscheidene oorlogseereteekenen. Hij staat bekend als een zeer bezadigd man, die niets anders dan vrienden telde op het departe ment van justitie, waar hij werkzaam wa9, cn onder de Brusselsche Vlamingen. Het slachtoffer, de zwaar gewonde is toch over leden, Clement Maquet, was 22 jaar oud en dc eenige zoon van een kommies. Hij ver bleef in de Brusselsche voorstad Gansho ren en liet zich, naar het heet, niet in met politiek. ITet onderzoek zal hebben uit te wijzen of hij zich al of niet bij de groep be vond, die Deman aanviel op het oogenblik van het drama. ENGELAND. Het vakveieenigingscongres. Labour en communisten. Het vakvercenigingscongres le Huil heeft het voorstel van den president goedgekeurd, dat den algemeenen raad machtigt, door be middeling van het l.V.V, alle mogelijke slap pen te doen om de verschillende elementen der arbeidersbeweging in Europa tot elkaar le brengen. Onder de sprekers, die gisteren aan het woord kwamen, wa9 Tomsky, de voorzitter van de communistische vakveree- nigingen, die zeide, dal de klassenstrijd even als het kapitaal internationaal wordt. De eenig veilige weg naar den wereldvrede is gelegen in de eensgezindheid van de arbei ders van de wereld. Hel bestuur der arbeiderspartij heeft beslo ten dat leden der communistische partij aan vaard kunnen worden als gedelegeerden voor het congres der arbeiderspartij in Oct a.s., doch niet als officieele candidalen der arbeiderspartij kunnen optreden. DENEMARKEN. Een school-regeling met Duitschland. Het Deensche ministerie van builenland- sche zaken heeft de volgende officieele mede- deeling gepubliceerd: „De Deensche regeering had aan de Duit- sche regeering voorgesteld een gedachten- wisseling van informcelen aard te houden te Kopenhagen tusschen Deensche en Duitsche personen, wier werkzaamheden verband houden met de school toestanden aan beide zijden van de grens. Nadat de instemming van de Duitsche regeering was ontvangen, zijn een aantal Denen en Duitschers be noemd, die in October te Kopenhagen bijeen zullen komen. Eventueel wordt de gedachten- wisseling later te Berlijn voortgezet." Naar men verneemt is het de bedoeling personen, die met het vraagstuk vertrouwd zijn gelegenheid te geven kalm met elkander le beraadslagen en zoodoende een juist beeld te verkrijgen van den toestand, zooals die werkelijk is, zoodoende alle misverstand uit den weg te ruimen en een kalme stemming le verkrijgen in de politieke atmosfeer in de grensdistricten. Nadrukkelijk wordt gezegd, dat er geen sprake is van het behandelen der kwestie van een overeenkomst inzake de minderhe den aan beide zijden van de grenzen. ZUID-SLA VIE. Grensgeschil met Albanië. Bij besluit van de Gezantenconferentie, op 6 Dec. 1922 genomen, was bet klooster St. Naoum, waarover een geschil liep tus schen Zuid-Slavië en Albanië, aan Albanië toegekend. Zuid-Slavië heeft het Permanent Hof van Internationale Justitie om herziening van dit besluit verzocht In zijn zitting van gisteren heeft het Hoi uitspraak gedaan in deze zaak. Het is van meening, dat aan het verzoek om herziening de grondslag ont breekt, en dat door dit besluit de Ge zantenconferentie de voornaamste geallieerde mogendheden, wat de grens tusschen Albanië en het Koninkrijk der Serven, Kroaten en Slovenen bi) het klooster van St. Naoum betreft, de opdracht hebben uitgevoerd, ne» dergelegd in een eenstemmige resolutie van do vergadering van den Volkenbond op 2 October 1921, zooals deze door belangheb bende partijen is erkend. POLEN. De sovjet-invallen duren voort. Ondanks de beloften van de sovjetunie houden de invallen van gewapende benden aan. De laatste dagen hebben er drie in vallen plaats gehad, te Horeoz, Krasna Wola en Demcszkow, met de gebruikelijke plun deringen en wreedheden ejgens de inwo. ners. Het onderzoek ter plaatse heeft niet alleen aangetoond, dat bolsjewieksche over heidspersonen tot deze aanvallen opstoken, doch ze ook steunen, door den aftocht van de benden te dekken door het vuur van hun geregeld© troepen. Men heeft plannen ontdekt, die duidelijk aantoonen, dat een plaatselijke opstand voorbereid was, door de sovjets aan de grens, weikeu deze zouden steunen met geregelde gewapende benden, maar die voor de leus onder bevel zouden staan van rooverhoofdlieden. Te Nowo Grodek zijn twee leden terecht gesteld van de bende, die destijds het dorp Btolpce heeft aangevallen. Een van de ge- vangenen, aan wien gratie is geschonken, heeft bij het onderzoek verklaard, dat de bende te Minsk eenige maanden geoefend was door officieren van het roode leger en voorzien was van machinegeweren, kara bijnen, ylamwerpers, handgianaten, enz. door de sovjets. Na het overschrijden van de Poolsche grens verdeelde de bende zich overeenkomstig de bevelen van de aanvoer ders in drie afdeelingen, die tegelijkertijd het dorp moesten aanvallen, de regeerings- gebouwen vernielen, het dorp plunderen en in brand steken en paniek zaaien onder de bevolking. LETLAND. Sovjet-bombardement. De Letlandschc rcgecring heelt le Moskou krachtig verzet aangeleekend legen het bom bardement gedurende 10 minuten van een plaatsje in Letland, dat dicht bij de grens gelegen is. BUITENLANDSCH GEMENGD. Te Graz begint binnenkort het internatio nale congres tot bestrijding van den inter nationalen meisjeshandel. De voorzitter van het comité van actie verklaarde, dat in het halve jaar van Octo ber 1919 tot Juni 1920 niet minder dan 3700 vrouwen en meisjes in de groote ste den van Duitschland spoorloos waren ver dwenen. Naar uit Belgrado wordt gemeld, is de ontvanger van de stad Subobitsa, het vroe gere Maria Theresiopel, na verduistering van het gelieele vermogen in contanten der gemeente, ongeveer 300 000 dinar, naar Boedapest gevlucht. In het Oosten van Roemenie heeft een vreeselijke storm gewoed, die met een alles vernielende wolkbreuk gepaard ging. Voor al in de Dobroedsja was het noodweer. Ten govolgo van hoog water is dit dis trict van de rest van Roemenië afgesneden. In de buurt van Konstanza zijn in één dorp meer dan 100 huizen vernield. Er zijn reeds 12 lijken in de puinhoopen gevonden docb tal van personen worden nog vermist Men raamt het getal der dooden in de buurt van Konsta-nza op minstens 40, terwijl de rnate- riecle schade minstens 50 millioen lm be draagt. Uit Tiflis wordt gemeld, dat dc penning meester der Georgische communistische partij met een bedrag van 200.000 roebel in buitenlandsche va-luta verdwenen is. Hij had dit bedrag uit Moskou ontvangen om over te maken aan het centraal comité der Perzische communistische partij. De Hongaarsche vcpublikein&che leidt-- Emerich Veér, die reeds langen tijd wegens politieke acties gevangen zat, is per vlieg tuig uit Hongarije gevlucht en to Weenen aangekomen. Veér, die ook als dichter be kend is, werd eenigien tijd geleden aan het rechter oog blind. Daar er gevaar bestond, dat ook het andere oog ziek zou worden, richtten een aantal vooraanstaande per sonen, waaronder Masarijk, Ebert, Coolid- ge, Anatole France en anderen, een mani fest tot de Hongaarsche regeering, waarin verzocht werd Veér gelegenheid te geven, zich te laten opereeaen. Veér werd hierop voor een maand ontslagen, en zou in zijn woning te Boedapest de terugkomst van den oogheelkundige, die met verlof was, af wachten. Van deze gelegenheid maakte Veér gebruik om, onherkenbaar vermomd, onder de oogen van de politie per auto de provincie in te gaan, vanwaar een vlieg tuig hem naar Aspern bracht. Veér zal zich te Weenen laten opereeren, en daarna naar Parijs gaan om de rcpublikeinsche beweging van daaruit te leiden. Of de Hongaarsche regeering weer zoo welwillend zal zijn! Leopold, een der twee moordenaars vai Bobby Franks, heeft met het oog op d« mogelijkheid van een doodvonnis, zijn tos tarnen t gemaakt. Zijn rijke ornithologische collectie vermaakt hij aan het Field Mu seum. ...Evenals Loeb heeft hij verklaard, dat hij zal trachten bet geheim van den dood te ontsluieren en, als hij na een eventueel© executie het bewustzijn behouden heeft, in contact te komen met vrienden op aarde. Of deze jongelui ook verwaten zijn of zich interessant willen maken' Uit Bulgarije komen berichten over ern stige overstroomingen in het gebied van Witte en Zwarte Lom. Bij Boetsjoék bo- rcikte het water een stand van zeven me ter boven normaalmolens en steenbakke rijen werden weggesleurd. De spoorbrug bij Kroesjewo is vernield. Eenige spoordam- men zijn zwaar beschadigd. Alleen in Roets- joek en omstreken wordt de schade op tien millioen geschat. Ook de vroegere Bulgaar- sche Dobroedsja is overstroomd. Verschil lende spoorwegverbindingen zijn verbroken. Een gewezen Russisch kolonel, die te Berlijn in een pension logeerde, is er met een half millioen goudmark, die hem door een industrieel waren toevertrouwd, van door gegaan. Vrouw en kind liet de man zonder middelen van bestaan in den steek. De militaire controle. BERLIJN, 5 Sept. (N. T. A. draadloos) Volgens berichten zal de intergeallieerde controlecommissie op 8 Sept. haar werk zaamheden hervatten. De Spanjaarden in Marokko. MADRID, 6 Sept. (Belg. Tel. Ag). Gene raal Wegler is benoemd tot chet van den generalen stat van het leger. In een nota

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2