No. 19783. VRIJDAG 5 SEPTEMBER Anno 1924 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van herten. DSCH LAD PRIJS DER AD VERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 - Redactie 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Pcstbus No. 54 .i: PRIJS DEZER COURANTi iVoor Leiden per 3 maanden 'ƒ2.35, per week ƒ0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18, Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. V. I GEMEENTELIJKE V1SCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225 is Zaterdag en voor zoover voorradig ook Zaterdagavond verkrijgbaar SCHELV1SCII a f 0.22—f 0.35, SCHOL a f 0.16 per pond. N. C. DE G1JSELAAR, Burgem. Leiden. 5 September 1924. BEGROOTING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter atgemeene kennis, dat, inge volge artikel 203 der Gemeentewet, de be grooling der plaatselijke inkomsten en uit gaven voor den dienst 1925 aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage is neder- gelcgd en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 5 Sepember 1924. H. M. de Koningin op 3-October te Leiden. Omtrent de komst van H. M. de Koningin op 3 October alhier kunnen wij het vol gende mededeelen: H, M. de Koningin zal op 3 October, ver gezeld door Z. K. H. Prins Hendrik, te kwart over achten des morgens aan het station alhier aankomen, en aldaar ontvangen worden door den burgemeester. H. M. zal zich dan direct hegeven naar het Waaggebouw, alwaar de officieele ont vangst door het bestuur der 3-October-Ver- eeniging plaats vindt. Te tien uur zal H. M. den kerkdienst bij- .wonen in de Pieterskerk, welke prompt te .elf uut geëindigd zal zijn, waarna een korle rijtoer zal worden gemaakt door de slad. Tc half twaalf is H. M. dan bij hel monu ment, hetwelk onthuld wordt op het Plantsoen. Daarna zal te kwartier over twaalven de officieele ontvangst ten Raadhuize plaats hebben. Vervolgens zal de lunch gebruikt worden in Hr. Ms. waggon aan het station. Van daar zal weder te halfdrie worden afgereden naar het Open-Luchlspel-terrein. Dit spel zal te kwart vóór drieën aan vangen. Na afloop van het Open-Luchlspel wordt weder een rijtoer door de slad gemaakt ter bezichtiging van de versieringen. Omtrent de komst van H. M. de Koningin- Moeder is nog niets met zekerheid te zeg gen, daar Haar definitief antwoord nog niet is ontvangen. DE GEMEENTEBEGROOÏING DIENST 1825 De pl. belasting met 1/10 verlaagd; de Zake lijke Bedrijfsbelasting afgeschaft en Havengelden verminderd. Door B. en W. is heden den gemeente raad aangeboden de Ontwerp-Begrooling der Inkomsten en Uitgaven van de gemeente Leiden, voor den dienst van het jaar 1925 met een memorie van toelichtingen verdere bescheiden. De bcgrooling wijst, voor wal betreft den gewonen dienst, een totaal'van ontvangsten en uilgaven aan van 17.224.914 en yoor wat betreft den kapilaaldicnsl van f 3 854 361. Wel is waar is het bedrag van het totaal der ontvangsten en uitgaven van den ge wonen dienst f 265.520 hooger, doch dit is slechts een gevolg van verschillende hoo- igere ramingen, die zoowel in de ontvang sten als in de uitgaven voorkomen en die óf een administratieve betcekenis hebben óf verband houden met uilgaven, welke door gelijke ontvangsten worden gcdekl Het totaal der batige saldo's is f 351.893 gunstiger dan voor 1924 en hel totaal der nadeelige sloten f 3666 minder, zoodat de begrooling in het geheel f 355.509 gunsti ger sluit dan voor dit jaar. Hierbij moet echter in aanmerking wor den genomen, dat als ontvangst van vroe gere dienstjaren op de begrooting van 1924 Werd uilgetrokken f 717.249, terwijl voor 1925 uit dien hoofde kon worden geraamd 1912 876 of f 195.627 meer Voor een juiste beoordeeling van de vraag, welk bedrag de begrooling voor 1925 •gunstiger is, dan die voor 1924. dient op liet bedrag van f 355.509 deze som der halve in mindering te komen, zoodat de be grooling een feitelijke verlaging van lasten aangeeft van f 355.509 f 197.627 f 159.882. Op grond van deze omstandigheid hebben B en W. de vraag, of belastingverlaging mogelijk zou zijn bevestigend geantwoord Reeds bij de vorige begrooting was zeer ernstig overwogen of het mogelijk zou zijn de zakelijke belasting op het Bedrijf te ver lagen of zelfs geheel af te schaffen, wat zij toen echter met het oog op den finantieelen toestand der gemeente en de hooge inkom stenbelasting niet oorbaar aphlten. In verband met de evengenoemde verbe tering in dien finaneieeten toestand van de gemeente ligt het dan ook nu in het voor nemen van B. en W. om bij den Raad een voorstel aanhangig te maken tot a f s c h a f- fing van deze belasting. Voor 1924 werd een opbrengst geraamd van f 75.000, welke ontvangst dan in 1925 zou vervallen. Voorts is bij de raming van den post „Be lasting naar het Inkomen" als vermenig- vuldigingscijfer voor het belastingjaar 1925 en 1926 aangenomen 0.9, zoodal een belas tingverlaging van een tiende in het vooruit zicht kan worden gesteld. Een beslissing hieromtrent kan uiteraard eerst in Mei 1925 bij dc vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer worden genomen. Dan zal ook eerst rekening kunnen worden gehouden met het onlangs bij de Tweede Kame inge diende wetsontwerp lot wijziging van de Gemeentewet met betrekking tot de plaatse lijke belastingen. Een verlaging van het vermenigvuldi- gingscijfer met een tiende gedeelte zal de opbrengst der belasting volgens globale ra ming doen dalen met f 200.000 per jaar. Deze verlaging komt op de begrooting 1925 tot oen bedrag van f 100.000 tot uitdruk king; op de begrooling voor 1926 zal echter, zou ook voor het belastingjaar 192627 hot vermenigvuldigingscijfex 0.9 bedragen, deze verlaging ten volle drukken Het komt B. en W. daarom gewenscht voor op den post voor „Onvoorziene Uitgaven" een bedrag van f 100.000 te reserveeren. De ontvangst uit belasting naar het inkomen is voor 1925 derhalve uitgetrokken op f 1.900.000. Ten slotte ligt het in hun voornemen om bij den Raad een voorstel aanhangig te ma ken lot eenige verlaging van het havengeld. Op de concept-begrooting is de opbrengst nog tot het volle bedrag (f 33.000) uitgetrok ken; bij de vaststelling van den post voor „Onvoorziene Uilgaven" is hiermede onder meer rekening gehouden. Naar hel College van B en W. vertrouwt, zal door een belastingverlaging in bovenge- noemden zin worden meegewerkt aan de opleving van handel en industrie, hetgeen niet anders kan zijn dan in het belang en waardoor zijdelings de bestrijding van de werkloosheid wordt bevorderd. Aan het bovenstaande worden door B. cn W. nog eenige beschouwingen toegevoegd, welke voor een juiste beoordeeling der bo vengenoemde cijfers niet zonder belang zijn. Verschillende posten der bcgrooling zijn lager geraamd. Kosten van drukwerk f 13.500 (verleden jaar f 15.000), Handelingen en Ingekomen Slukken f 13.000 (verl. j. f 16.000). Verder deelen B. en W. nog mede, dat door hun College voor eenigen lijd werd besloten, maatregelen te treffen om slechts die subsidies en bijdragen aan vereenigiu- gen en instellingen op de begrooling uit te trekken, die naar hun meaning, voor de behartiging van de belangen der gemeente strikt noodzakelijk zijn en dan nog slechts tot bedragen, welke onontbeerlijk zouden blijken te zijn voor dc in-sland-houding der bedoelde vereenigingen en instellingen. In dezen geest werd een circulaire gericht tot bedoelde vereenigingen cn instellingen liet onderzoek ter zake kon voor het op maken der begrooting niet worden beëin digd, voor zoover daartoe aanleiding mocht beslaan, zullen zij op deze aangelegenheid terugkomen bij dc memorie van antwoord. Hoofdstuk III „Openbare Veiligheid" is f 36.000 gunstiger dan in 1924; dit is een gevolg van een lagere raming van de poülie- uilgaven met een bedrag van f 10.000 en van de kosten der straatverlichting met f 26.000. De uitgaven voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn ook f 26.5-10 voordeelj- ger geraamd dan voor 1924. Ten aanzien van Hoofdstuk IX 1 „On dersleuning aan behoefligen'" valt op le merken, dal hel Rijk sedert 1 Januari 1924 niet meer bijdraagt in de kosten van ver pleging van armlastige krankzinnigen, wel ke bijdrage voor 1925 naar raming zou be dragen 251 X f 40 of f 10.040. Slechts van de provincie wordt nu nog subsidie genolen. Overeenkomstig de aanvrage van het Bur gerlijk Armbestuur kon dc subsidie worden uitgetrokken op f 256.500, mitsdien f 33.500 lager dan voor 1924, voornamelijk in ver band met een lagere raming van de uilga ven voor de ondersteuningen aan geld en huishuur voor behoefligen. De uitgaven voor den steun aan werkloo- zen, welke door tusschenkomst van de ge meentelijke slcuncommissie worden uitge keerd waren het vorig jaar geraamd op f 300.000. Door verbetering van den toe stand in dezen <op 28 Aug. 1923 bedroeg het ja?nlal ingeschrevenen bij de Gemeente lijke Arbeidsbeurs 1102, op 29 Aug. 1924 617) en in de verwachting dat de verbete ring in den economischen toestand zal aan houden. hebben B. en W. deze post voor 1925 meenen te mogen ramen op (200.000. Voorts is van B. en W. eerlang een voor stel te verwachten-tot reorganisatie van den dienst van de arbeidsbeurs en van de werk- loozen-onderslcuningen, welk voorstel be zuiniging op de administratiekosten ten ge volge zal "hebben. Uit een en ander worden de in uitzicht gestelde belastingverlagingen mogelijk pon der nog aan de salarissen en loonen der ambtenaren en werklieden te tornen. Op een en ander hopen wij bij een nadere beschouwing der begrooting nog terug te komen. Honderdjarig bestaan van de Nnlsbibliotheek 1824—1924. Naar aanleiding van het honderdjarig be slaan van de leesbibliotheek van het Dep. Leiden der Mij tot Nut van 't Algemeen, hebben commissarissen een beknopt over zicht gegeven van de werking dezer voor het minvermogend deel van Leidens bevol king nutlige instelling. Met gedenkschrift is geschreven door den bibliothecaris der bi bliotheek, den heer B. Windemuller. In hoofdzaak had zij bij haar oprichting en heeft zij nog steeds de belangen op het oog van dat deel der bevolking in Leiden, dal de gelegenheid mist, om door eigen middelen zich lectuur te verschaffen. En honderd jaar geleden was daartoe al zeer weinig gelegenheid. Reeds had in het laatst der 18de en in het begin der 19de eeuw de Maatschappij tot Nut van 'l Algemeen den weg gewezen, om op deze wijze hel volkswelzijn te bevorderen. De eer van de verwezenlijking van dit denkbeeld komt in Leiden toe aan den heer De Fremery, die, in een schrijven van 23 April 1823 aan den hoogleeraar Tydeman, wees op „het ontbreken van een onlwikke- lingsbibliotheek voor de arbeidende klasse in de groote en aanzienlijke stad Leiden, en hem verzocht om geld of boeken te schen ken, tot oprichten en uitbreiding derzelve." Van nu af aan was de slichting der bi bliotheek onder het patronaat van twee ge noemde heeren verzekerd, bij wie zich ul spoedig een aan lal leden van hel Departe ment tot een departementale commissie aan sloten. Tot de oprichting werd besloten flol Departement verleende een bijdrage ineens voor de stichting van f 75 en een jaarlijksche subsidie van f 50. Ook van par ticuliere zijde werd steun gevraagd. Deze bedroeg f88.60, waaronder f31 aan jaar lijksche bijdragen. Zoo was de stichting dezer bibliotheek een feit geworden en bleef de vraag, waar haar onder dak ie brengen en verder zoo danig uit te rusten, dat zij aan de minver mogende klassen tot een zegen zou kunne to worden. Een poging om een lokaal van stadswege te krijgen, mislukte. Do toenmalige school houder Venker slond daarop een schoollo kaal voor het goede doel al, waarvan ech ter gèen gebruik werd gemaakt, omdat door invloed van een der commissarissen, den heer Dozy, die levens regent was van het Jan Pcsijnshofjc, de regentenkamer van dit Hofje werd beschikbaar gesleld. Hel Hoofdbestuur van de Maatschappij legde den eersten grondslag voor de aan wezige boekenverzameling, door toezending vanexemplaren der door de Maatschappij uitgegeven werken. Door schenkingen van particulieren en aankoop uit de beschik bare gelden was gaandeweg de verzameling zoodanig aangevuld, dat op 7 Juli 1824 de Leesbibliotheek van het Nul le Leiden kon worden geopend. Merkwaardig is om na te gaan wat men honderd jaren geleden en zelfs later nog ais goeden teerkost voor volksontwikkeling be schouwde. De catalogus der Nulsbibliolheek van 1841 bijv., met ruim 1500 nummers, werpt daamp een eigenaardig licht. Vooral wer ken op Godsdienstig gebied komen daarin in overwegend aantal voor, naast een groot getal zedekundige werken en werkjes. Wij noemen uit dien caialogus bijv.- P. Schouten, „Over het Beslaan van God", J. Wigeri, „Over de kenmerken der Goddelijke Openbaring", „Over de vriendschap met God", Ten Oever en Wigeri, „Over de zede lijke opvoeding der kinderen"; D. Boing, „Pliglen van handwerklieden en dienstbo den", „Over hel verband lusschen deugd en geluk", „Zedekundig handboek voor den militairen stand." Verder; theologische hand boeken, zooals; „Godsdienstig handbeek voor gevangenen", „Leerredenen", „Trac- laatjes van het Ned Traclaalgenootschap", Van der Palm's „Leerredenen" (40 num mers); Egeling, „De Weg der Zaligheid" enz. Eindelijk eenige romans „Karei Grandison", in zeven deelen, Cooper, „Het Heidenkamp", Van der Hage, „Het slot van Loevesteijn", „Reltstab, „1812", Jonathan, „Waarheid en Droomen" en eenige andere werken. En men denkc niet, dat deze geschriften niet werden gelezen. Inmiddels was het nieuwe gebouw van het Nutsdepartement op de Ruïne gereed geko men en hel Pcsijnshof verlaten door de Bi bliotheek, waarvoor nu, in het eigen vaderr huis, een eigen lokaal wordt ingericht. Op 10 Juli 1850 werd de eerste Commissie vergadering in dat lokaal gehouden, in welke vergadering de groble tevredenheid over de verhuizing naar eigen territoir tot uiting komt, waar beter gelegenheid beslaat voor het plaatsen van boekenkasten, enz. Het op-peil-houden van den boekenstand bleef een voortdurende zorg. Het maar steeds bewaren van niet meer gevraagde werken kon niet voortgezet worden, het werden kast nummers door niemand begeerd. Van de werken, die wij boven aanhaalden uit den catalogus van 1841, treft men dan ook in onze latere catalogi weinige meer aan. Geleidelijk zijn de opvolgende Bibliotheek commissies overgegaan lot liet aanschaffen .van meer eigenlijke volksboeken, waarin de populaire schrijvers meer en meer den voor rang krijgen en de direct godsdienstige en paedagogische werken op den achtergrond treden. Bij de betrekkelijk hooge kosten van on derhoud en uitbreiding der Bibliotheek in de gewenschte richting, vinden wij herhaalde lijk gewag gemaakt van financieele bezwa ren, die niet zoo gemakkelijk waren op te lossen. Zoo in 1867, toen een driehonderdtal boeken, als geheel ongeschikt voor verdere circulatie, moesten worden afgeschreven en, gedeeltelijk ten minste, door nieuwe moesten worden vervangen; terwijl het Departement onmachtig was om in het tekort te voorzien door een extra-toelage van eenige beleekenis. Er waren in 1876 ruim 200 ingeschreven lezers, meest gezinshoofden; zoodat de doorgevoerde verbetering toch stellig een 600 lezers ten goede kwam. Ondanks dc boven geschetste financieele bezwaren bleef de Bibliotheek in stand, de jaren door. Meer en meer bleek, dat jeugdige personen, die pas de school verloten hebben, tol de ijverigslc, men zou bijna kunnen spre ken van vurigste, lezers gaan behooren. Zoo stijgt het aantal lezers in 1888 tot 297, aan wie een kleine 7000 boeken dat jaar werden uitgeleend en waarbij ook het „Volkshuis" profileerde voor haar naaischool voor fa brieksmeisjes. Ju 1909 kwam een bedreiging tegen het voortbestaan van de Nulsbibliotheek, wegens de plannen lot' het oprichten te Leiden ,yan de openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reu- vens". En door het Departement werd de vraag aan Commissarissen gedaan of er iels tegen zou zijn om de Nulsbibliotheek in bruikleen af le staan aan deze nieuwe stich ting. Dank zij hel verzet daartegen van Com missarissen, is dit niet geschied en is de bibliotheek blijven beslaan en bedient haar eigen cliëntèle, die voor het grootste deel niet in „Reuvens" terecht kan. Op den duur bleken de subsidies, die in later jaren het Departement nog al tijd bleef verstrekken, niet voldoende, om de belang rijke kostentoename te dekken, en moest met' het statuut van „gratis" beschikbaar stellen der boeken worden gebroken, zooals dal trouwens in zeer vele volksbibliotheken reeds vroeger was geschied. Commissarisen begonnen dan ook in 1918 met een leesgeld te heffen van 1 cent per boekdeel, weldra tot 2 cents verhoogd. Die maatregel had al dadelijk hel voordeel dal een zeker soort minder gewenschte lezers wegbleef, dat eigenlijk meer kwam, omdat het loch niets kostte en op de meest non chalante wijze met de boeken omging, waar door de onderhoudskosten niet weinig op liepen. Daarmede kwam een aardig bedrag bin nen dat met de andere inkomsten, Commis sarissen in slaat stelde geregeld nieuwe wer ken aan te schaffen waardoor verouderde cn vervuilde boeken verwijdert konden worden. De aanwezige boekenschat bevat thans, in hoofdzaak, boeken, die werkelijk cn gaarne gelezen worden. Voor elk wal wils. Voor de jeugd ook, vooral menig „prachtig" hoek voor de jongens, cn menig „gezellig" verhaal voor de meisjes, terwijl, door dienstdoende Commissarissen, gemakkelijk iels goeds en degelijks in den voorraad te vinden is voor gemoedelijke lezers, oudjes van dagen, die zich met een: „Zoek U dor maar een voor nnj uit," tot hen wenden. Er blijft dan voor zelfstandige, meer rijpe lezers, nog ruime keuze, zoodat ook zij niet' onbevredigd be hoeven heen te gaan. Zoo is de toestand in de Bibliotheek in het jubeljaar 1924 en het geeft Commissarissen een gevoel van innige zelfvoldoening, haar thans in dien toestand te vinden, waarin zij, ook voor komende jaren, nog wezenlijk nut kan doen, ter meerdere eere van de Maat schappij tot Nul van hel Algemeen, die zij, als vrijwillige dienaren, zooveel mogelijk zul len slcunen in haar edel doel, naar do be doeling harer oprichters cn met de middelen, die de nieuwere lijd zal aanwijzen, zooals hel vroeden mannen betaamt. Wij twijfelen niet of a s. Woensdag wan neer Commissarissen in het Nulsgebouw re- ceplie houden, zullen velen hen komen ge luk wenschen. Wij hopen (evens dat velen onzer sladgenoolen het goede werk zullen sleunen met bijdragen in eens of ieder jaar lerugkeerend en met het schenken van boek werken uit hun boekenschat. Woensdagnamiddag te half vier zal er voor belangstellenden gelegenheid zijn liet dcpartemenlsbesluur en commissarissen in hel Nulsgebouw geluk te wenschen. Ongetwijfeld zal van deze receptie een druk gebruik gemaakt worden. Mogen wij voorts vrienden van het Nut en van zijn instellingen opwekken deze Biblio theek te steunen, hetzij met geldelijke bij dragen, hetzij door het afstaan van goede boekwerken. Versiering van de Nieuwe Beestenmarkt. Op inilialief van bewoners der Nieuwe Beestenmarkt kwam men in Hotel „Rosen- baum" bijeen ter bespreking der a s. fecsien Ofschoon, alzoo de voorzitter, de bewo ners der Nieuwe Beestenmarkt telkens, wanneer het op feestvieren aankwam, steeds in de voorste gelederen stonden, zijn zij thans, nu er werkelijk reden tot feest vieren is, erg laks. Wij moeten toch trach ten iets lot stand te brengen. Er werd nu dan ook een voorloopig be stuur gekozen, bestaande uit de heeren H. J. van Kerkhoff, voorzitter; J. van Mei zen, penningmeester, en I. Salomons, secre- BINNENLAND. H. M. de Koningin op 3 October te Leiden. De begrooting der gemeente Leiden voor 1025: belastingverlaging, havengeldvermin- dering, voorstel tot afschaffing der zakelijko bedrijfsbelasting. Honderdjarig bestaan van de Leidsche Nutsbibliotheek. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzU ging van de wet op de invordering van 's Rijks directe belastingen. Wijziging betreffende de bevoegdheid n« zake de uitoefening der tandlieelkunst. Weer een vergadering van de contact commissie voor het mijnbedrijf. BUITENLAND. Redevoeringen van Mc Donald eb ra11 Karnebeek ter Volkenbondsvergadering. Nieuwe aanvallen van Russische benden in Polen. Plaats in Letland gebombardeerd. taris. Een circulaire en een inleckenbiljct werden opgesteld voor ieder bewoner der Nieuwe Beestenmarkt. Opzettelijk ging men niet te werk met een inteekenlijst, waarop ieder kan zien waarvoor een ander intee- kent, doch voor ieder afzonderlijk met een gesloten briefje, om le voorkomen, dat wordt gegeven ter wille van anderen, en men zoodoende boven zijn macht zou gaan. Door het volhardend optreden der commis sie is men er in geslaagd, dal bijna alle be woners der Nieuwe Beestenmarkt mede doen. De resultaten zijn bevredigend, ofschoon het toegezegde niet van dien aard is, dat gedaan zat kunnen worden wat gewenscht werd. Verschillende plannen werden be sproken. Het meest doelmatige kwam onge veer op hel volgende neer. hetgeen nog in overleg zal gaan met het bestuur der 3-Oc tober-Vereeniging Bij bet begin der Nieuwe Beestenmarkt, aan weerszijden van hel marktkantoor, een poort te maken en dan de binnenzijde der markt te herschapen in een laan met slin gergroen, evenzoo de overwclving, waar door sterke oranjekleurige lampen zullen branden, de palen in de nationale en oranje kleuren In het midden ongeveer een soort rozelle, terwijl het einde ongeveer gelijk het begin versierd zal zijn, aansluitende naar den molen, welke ook versierd zal worden, heigeen dan zeker in zijn geheel een mp'oi effect zal maken. Prof. C. van Vollenhoven vertoeft in opdracht van de Noderlandsche regeering te Washington. Met betrekking lot de versiering onzer stad tijdens de herdenkingsfeesten deelt men ons nader mede, dal het versierde en ver lichte vaartuig, waarvan in óns verslag van gisteren sprake was, in den Oude-Rijn zal liggen. Om er een goede versiering aan te brengen, zijn de bijdragen tot nog loc niet grool genoeg Met hel bouwen van de tribunes voor hel Openluchtspel, ter gelegenheid van de a s. 3-Oclober-feeslcn, welke over een lengte van 170 Meter zich aar den Zoelerwoud- schc-Singel, tusschen de Van-Dissel-btug en de Wasstraat, uitstrekken, maakt men goede vorderingen. Voor het grootste deel is men mei de tri bunes reeds klaar. Thans wordt de Ko ninklijke tribune, welke natuurlijk overdekt wordt, blijkbaar hel eerst in gereedheid ge bracht en afgetimmerd, zoodat de stoffeer ders het verdere werk zullen kunnen af doen. Het werk zal zeker ruimschoots vóór den tijd van in-gehruik-neming gereed zijn. De Oudercommissie van de Openbare Opleidingsschool voor U. L. O. aan de Hce- rcnslraat, geroepen en gaarne bereid steeds een schakel te vormen lusschen Huis en School, heeft in haar dezer dagen gehou den vergadering voldaan aan den uitgespro ken wensch der ouders door een Franschen cursus op te richten voor leerlingen van het vijfde en zesde leerjaar. Tol leider is aan gewezen de heer P. van der Hoeven, onder^ wijzer aan de school. De Regeringscommissie voor de Dahlia-tentoonstelling, welke 18 September a s. door den burgemeester zal worden ge-, opend, ontving nog r%e'dailles, o.a een ver guld-zilveren medaille van dc Kamer van Koophandel te Leiden, een gouden medaille van den heer J. H. van Straaten van Nes, te Boskoop; een verguld-zilveren medaille van de Tuinbouwschool voor meisjes „Huize te Lande", te Rijswijk; bronzen medaille*

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1