No. 19780. DINSDAG 2 SEPTEMBER Anno 1924 OfficieeEe Kenniswv'HHi. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws 1 Van heden. LESBSCK DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENIIEN: 30 Cts. por regel Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentien, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven '10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: iVoor Leiden per 3 maanden ƒ.2.35, per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 -f- portokosten. Z 0.18. „0.18, 01t nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. fAan den gemeentelijken vischwinkel, Visckmarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG verkrijgbaar SCRELVISCH a f 0.17f 0.28 SCHOL k l 0.17—f 0.32, KABELJAUW k f 0.40f 0.45 (Gelieele kabeljauw k f 0.30) CARBONADEVISCH k t 0.38 per pond en NIEUWE HARING k f 0.06 per stuk. N. C. De GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 2 September 1924. KONINGINNEDAG TE LEIDEN. Het kinder'^st in de Stadszaal. Zooals wij gisteren nog konden mededee- len, had de feestviering in de Stadszaal een zeer ordelijk en aangenaam verloop. Het programma liep geheel af zooals hel was opgesteld, er haperde niets aan. En er werd geen enkele klacht, laat slaan een wanklank, vernomen. Elk nummer van het afwisselend programma sloeg in, niet alleen bij de kleinen, maar ook bij de vele aanwezige ouderen. Wat was het spel der dwergjes mooi en wat werd het zuiver uit gevoerd I Wat was de gymnastiek goedl De onderwijzer, die dit met de kinderen hebben ingestudeerd, zullen werk gehad hebben voor het zoo ver was. De kleine artisten waren echter ook vol belangstelling en animo. Daarmee is het goed werken. Leiders en uilvoerders hebben trouwens eer van hun werk gehad Ook de zang was goed ingestudeerd. De liederen klonken boel goed en de leiding wat uitstekend Kcllenbach's poppenkast voldeed ook weer bijzonder. Wat zalen de kinderen bij hel- „Zwaan, zwaan kleef aan" in spanning en wat zongen zij vlug de aardige melo dieën mee. bewijs, dat een en ander weer klank vond in het kindergemoed. Ook de goocheltoeren waren heel aardig. De burgemeester wat heeft deze het toch op zoo'n dag druk! kwam ook nog eens kijken, evenals de inspecteur hij het f. O. de heer J Baak De voorzitter, de heer Koops, bracht ten slotte den hnogen bezoekers en verder al len, die tot hel welslagen hebben medege werkt. dank. Ons dunkt, en daarmede spreken wij uit naam van de ouders en verzorgers der leerlingen er mag hier ook wel eens een hartgrondig woord van dank gebracht wor den aan de Commissie voor haar vele be moeiingen en speciaal aan den voorzitter, die ook nu weder geloond heeft de rechte man te zijn op de rechte plaats. Haar bemoeiingen bepaalden zich niet enkel tot den dag van gisteren, maar zijn reeds weken te voren begonnen Gelukkig de feestelijkheden zijn weder geslaagd en de kinderen hebben pret gehad. Builen deze satisfactie begeert de Commissie niets meer Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging. Omtrent de viering van hel kinder feest in den tuin van „Zomerzorg" kunnen wij in aansluiting met heigeen wij gisteren reeds mededeelden, thans nog melden, dat hel van hel oogenblik af, waarop de voor zitter van de propaganda-commissie uit de Leidsche Chr. Oranje Vereeniging, de heer Boekkooi, hel mei gebed opende, gevolgd door de toespraak van den heer Verschoor, tot het vroolijk einde onder gejuich en mu ziek, een succes is geweest voor hen, die het in elkaar zetten, en voor de helpsters en helpers, onder wie ook de Chr. Padvinders. Na het hardloopen, driebeenloopen, bal- dragon, enz. werden de door vele sladgenoo- ten beschikbaar gestelde prijzen ter hand gesteld aan de jonge gelukkigen. De prijzen, uitgeloofd voor den ballonwedstrijd, komen eerst later in het bezit der rechthebbenden. De kleurige ballons kregen op reis een oranjebiljet mee met hel adres van den secretaris der commissie, den heer C. J. van Cillert, en met liet verzoek aan hem of haar, die den ballon mocht vinden, dit bil jet aan dal adres te zenden, 't Gaat er bij den uitslag om welke ballons het verst of zeer ver zijn gekomen. De afzender van een ballon kan op een verstrekt bewijs een prijs in ontvangst nemen. Vele ballons toonden lust in reizen te hebben; eenig* echter namen er gauw hun rust van op takken van hooge boomen; en kele wilden zich elders niet doen kennen als Leidenaars en wierpen hun herken ningsteken van zich af. Na het kinderfeest een lange stortbui welke er evenwel sliep uit, dachten de kinderen te laat bij was om de feestvie ring, waarbij vooral de poppenkast weer een groote attractie bleek te zijn, in de war te sturen. 's Avonds was er andermaal feest in dien mei dundoek en guirlandes vroolijk ver sierden en electrisch extra verlichten tuin. Hel kon zoowaar een buitenfeest worden en blijven. En vol. dat het er was! Nog veel en veel voller dan 's middags en toen zag het eT al zwart, neen, oranje van de kinderen en menschenl Die volte was oorzaak, dat het moeilijk was stilte te erlangen, als deze eisch was om te verstaan wat er gesproken werd. Stille onder zoo'n menigte, met veel jong goed er tusschenl Stilte, als de hoorns der Padvin ders hebben geschetterd en hun trommen geroffeld en de muziek al weerklonken heeft! Stilte, als er geïllumineerd wordt, ook met een groote W bij een ver gelegen, maar wèl bewaakten vijver! Stilte, als er omme gangen en rondedansen met muziek en lampions in uitzicht zijn gesteldI Stilte, absolute stilte kunnen dan zelfs veel Chr. Padvinders niet bewerken, al doen zij daartoe al met vele andere dingen, nog zoo hun best. En daardoor ging voor de meeslen veel verloren van het gebed, in de muziektent uitgesproken met krachtig geluid door hel bestuurslid der Chr. Oranje-Vereeniging, den lieer J. van der Steen, en kwam niet tot zijn recht hel welkom aan den burge meester. in wien spreker den burgervader zag en dien de Oranje-Vereeniging altijd gaarne in haar midden heeft; aan de wet houders Mulder en Reimeringer, en ver stonden slechts weinigen iels van het tele gram, te zenden aan den voorzitter der Vereeniging. ds. Thomas, die, aangezien hij gisteren zijn verjaardag vierde, hier niet tegenwoordig kon zijn. Dit telegram luidde: „Dé Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging, in feesl vergadering bij een, wenscht haar voorzitter van harte ge luk met zijn verjaardag en bidt hem toe, dat God hem nog vele jaren voor de zijnen en onze Vereeniging moge sparen!" Voorts lag het in sprekers bedoeling dank te brengen aan de Pers. de Chr. Padvin ders; aan de propaganda-commissie; aan de Vereenigingen, die zorgen gingen voor muziek en zang; aan de firma De Vries en Stevens voor haar billijke verlichlingscon- dilies; aan de heeren W. C. van der Wilk en M. Ziegela-ar voor de versiering, en aan den heer J J. van den Berg, bloemist, voor hun gratis-medewerking. De heer Van der Steen hoopte, dal het verdere deel van den avond beter zou ver- loopen dan de opening. Indien het wanorde lijk zou blijven, moet deze nieuwe proeve van feestviering als mislukt beschouwd worden. Wij kunnen er dadelijk bijvoegen, dat in zijn slotwoord dezelfde spreker, die met dankzegging eindigde, beter te spreken was over de proeve, zoodat van een mislukking niet meer gerept behoefde le worden. Onze indruk van deze avondfeeslviering is deze: Velen hebben genoten, volop zelfs, van de muziek var, de Chr. muziekvereeni- ging „Athalia" (dir. de heer J. NoordanusV. van den zang der Chr. zangverceniging „Zingt den Heer" (dir. de heer C. van der Keur Jr.); van de rindegangen door den luin, voorafgegaan door muziek van de Padvinders der Chr. J. M. V., en van sa menzang; en er was voor menigeen goede gelegenheid, om rustig, onder het genot van ververschingen en fruit, getuige te zijn van alle nummers van het uitvoerige 'program ma, welke beslof en werden met het afste ken van bengaalsch vuur. Op straat. Op de straal is het den ganschen dag en avond druk geweest en er heerschte over de geheele stad een prettige, aangename stem ming De politie zag toe, maar het werd haar nergens moeilijk gemaakt. Zij had, zooals hel behoort, haar maatregelen geno men, doch behoefde deze in geen enkel op zicht toe te passen Dat is de rechte orde- be waring. Het Stadhuis met zijn even statige als ruslige verlichting, welke geheel past bij het karakter van hel klassieke gebouw, wal vooral bij deze gelegenheid zijn bijzondere kwaliteiten toont, was uitleraard het mid delpunt der feestvreugde, die zich af en toe weder uitte en hel bij zulke gelegenheden populair geworden: Er is maar ééne goede Leidenaar „Dal is De Gijselaar!" In verschillende deelen der stad, ook in stille wijken, waren versieringen aange bracht, meeval kinderwerk, en dus eenvou dig en naïef, maar daarom juist zoo aardig. In één wijk zat er systeem in de versiering met de daaraan gespaard gaande feestelijk heden. Dat was in de wijk van den Zijl singel met name en de huizencomplex van de woningbouwvereniging „De Eensgezindheid", 's Middags hadden vliegerwedstrijden plaats voor jongens en een wedstrijd van versierde hoepels voor meisjes en van kin deren van vier tot zes jaar. Er was veei werk van gemaakt en het waren niet alleen de kinderen, die genoegen hadden; ook de ouderen deden oprecht mee. De buurtvereniging had buiten haar be stuur een jury benoemd, bestaande uit de heeren Van Veen Jr., Van Cittert en Pol».- nen, die de vliegers en hoepels moest beoor- deelen en dit zeer consciëntieus heeft ge daan. Er waren trouwens heel aardige prij zen uitgeloofd Op den rondgang hebben belangstellenden kunnen zien hoe goed de vliegers waren en hoe mooi de hoepels! Te zeven uur was het weer hijzonder druk. In de versierde tent in de EverlsenstTaat gaf d e Kinderzangvereeniging, met medewer king van het muziekgezelschap „Bobelle" een uilvoering, waarvoor groote belangstel ling was en na afloop daarvan nam het muziekgezelschap „Bobette" zelf de leiding en wist door zijn goede muziek velen ook buiten deze buurt tot zich te trekken Ook de burgemeester vergat deze feestvierenden niet Zijn tegenwoordigheid werd zeer op prijs gesteld De voorzitter van de 3-October-versierings- commissie, ir A M Touw. kwam de ver siering eens inspecleeren en sprak er zijn bijzondere voldoening over uit. De commis sie heeft de overtuiging gekregen, dat „Eens gezindheid" bij de herdenking van Leidcns Ontzet wht flink uil den hoek zal komen. Christelijke Fröbelschool aan den Heerensingel. Vanwege de Vereeniging voor Ohr. Frö belscholen is gisteravond bovengenoemde school officieel geopend. Het schoolgebouw behoorde vroeger aan de Geref. Schoolver- eeniging en was een gewone lagere school. In veel vroegeren tijd, toen dit stadsgedeelte nog bij Leiderdorp behoorde, was op diezelf de plaats gevestigd een nog kleinere Chris telijk school, in 't leven geroepen en be stuurd door vrienden van het bijzonder onderwijs in die gemeente. Na de annexatie in 1S96 kwam ook deze wijk bij Leiden en toen nam de Geref. Schoolvereeniging het gebouw van de Lei- derdorpsche vrienden over. De heer Van ,Wijk en daarna nog de heer Batema waren er schoolhoofd. En nu deze Vereeniging zich, dank zij de nieuwe Onderwijswet, in een nieuw schoolgebouw kon installeeren, was dit gebouw overbodig en de nog kort geleden opgerichte Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen legde er beslag op. Onder lei ding van den architect, den heer A. T. Kraan, werd hel oude gebouw, dal als schoolgebouw geen besten naam had, geheel verbouwd en veranderd en het bevat nu een drielal ruim-; lokalen, die tegelijk als les- en speellokaal kunnen dienst doen en waaraan zoo min mogelijk hel karakter van een schoollokaal is gegeven. Daarom ontbreken er ook de vaste banken, maar komen de kleintjes op los staande stoeltjes en aan dito tafeltjes te zitten Achter deze lokalen is een keurig ingericht waschlokaaltje gemaakt, en verder bevat de school alle gemakken, voor zulk een inrichting noodig. De leermiddelen zijn ook van dien aard dat zij geheel passen bij het fröbelonderwijs, in den zin bedoeld, die een tegenstelling vormt met het oude bewaarschoolsysleem waarmede men in Leiden, dank zij den hec-r Haanstra en zijn volgelingen, al lang heefl gebroken Gisteravond is de nieuwe inrichting, waarvoor de belangstellende ouders uil hel Kooikwartier, reeds voor 170 kleinen plaat sing werd gevraagd, en die met 150 leerlin gen zal beginnen, officieel geopend. Met het bestuur waren tegenwoordig de wethouder van onderwijs, de heer J. B. Meynen, de inspecteur van hel L. O. alhier, de heer J. Baak, de voorzitter van de Com missie voor het Bewaarsohoolonderwijs, de heer J. A van Hamel, vertegenwoordigers van den Kerkeraad der Geref Kerken, de predikanten Bouwman en Kouwenhoven, besturen van School- en Onderwijsvereeni- gingen, het personeel der school en andere genoodigden. Van het moderamen van den Kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente was bericht van verhindering ingekomen, met een schnfle- lijken gelukwensch, evenals van het Hoofd bestuur van de Vereeniging voor Chr. Na tionaal Onderwijs en enkele particuliere personen, in en buiten de gemeente. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 75 1, waarna de voorzit ter, de heer T. S. Goslinga, een gedeelte van hoofdstuk 22 van het Matlheus-Evangelie voorlas, om daarna voor le gaan in gebed, waarna hij een uitvoerige rede hield, waar in hij allereerst iets mededeelde uit de ge schiedenis van het voorbereidend onderwijs, speciaal van dat op Christel ijken grondslag, waarbij hij in herinnering bracht, hoe de tegenwoordige Minister van Onderwijs, die het voorbereidend onderwijs een bijzonder goed hart toedroeg, een wetsontwerp aan kondigde tot regeling van dit onderwijs, welk ontwerp uit zuinigheidsoverwegingen weder werd ingetrokken, waardoor de toe standen op dit gebied weder een minder gunstig aanzien verkregen. Het particulier initiatief moest zich weer laten gelden en op Sl.-Nicolaasavond van 1922 werd hier dan ook de Vereeniging voor Ghr. Fröbel onderwijs opgericht en werd besloten dit schoolgebouw van de Geref. Schoolvereeni ging aan te koopen Spr. dankte in dit ver band in het bijzonder ds Bouwman, aan wiens bemoeiingen het vooral te danken is, dat het gebouw op billijke voorwaarden aan de Vereeniging overging. Maar hoe aan geld te komen? Vooral toen het Leidsche gemeentebestuur afwijzend be schikte op een verzoek om deze kosten ge heel of gedeeltelijk op zich te nemen, al bleek het bereid tot een jaarlijksche subsidie van f 600 in de exploitatiekosten en tot ver goeding der salarissen van het onderwijzend personeel. Toen trad weer het particulier initiatief op den voorgrond, in den vorm van een damescomité, dat een bazaar opende, die een grondkapitaallje van f2000 opleverde, waarna men verder met een hypotheek, op welwillende wijze verstrekt, zich kon red den en de koop kon doorgaan. En nu is de stichting gereed en niet? slaat meer de exploitatie in den weg, al blijft zui nigheid tot in het kwadraat, ja zelfs in de derde maoht gebodeh. Spr. bracht vervolgens verschillenden j personen, die tot het welslagen hadd°n medegewerkt, dank, in het bijzonder den ar- I chilect Kraan, de aannemers Warnaar en I De Jong en de onder-aannemer De Lange, i om daarna den grondslag, het richtsnoer en I het doel van het Chr. Fröbelonderwijs te I schetsen, nl. om de zaden van het Evangelie te strooien in de jeugdige harten. In dit stre ven vindt de Vereeniging rechtvaardiging, vooral ook, omdat van de zijde van het on geloof en de revolutie door het stichten van jeugdorganisaties wordt getracht beslag te leggen op de jeugdige geesten. Met'het in roepen van Gods Zegen verklaarde de Voor zitter eindelijk deze school voor geopend. Na hel gemeenschappelijk zingen van vers 4 van den Morgenzang werden daarop eveneens door den voorzitter het hoofd der school, mej. Rave, de onderwijzeressen, de dames Boschhuizen en Scholvanger, en de kweekelingen, de jongejuffrouwen Van Riel en Visser geïnstalleerd, waarna alle aanwe zigen dezen darnes slaande Psalm 13-1 3 (Dat 's Heeren Zegen op U daal', enz.) toe zongen. Daarna werd door de dames-onder wijzeressen en eenige collega's op uitne mende wijze, op hel orgel begeleid, het bondslied van de Vereeniging voor Chr, Be waarsohoolonderwijs gezongen, dat met stille aandacht werd gevolgd. Vooral het telkens herhaald: „Voor het heil van het kindl Voor hel heil van de jeugd I" maakte indruk. Na een korte pauze, welke werd benut door het aanbieden van versnaperingen door hel bestuur, werden in verschillenden toon aard, doch alle even hartelijk en welge meend gelukwenschen uilgesproken, waar aan meermalen beschouwingen en opmer kingen werden vastgeknoopt, waarvan wij ter wille van onze plaatsruimte geen afzon derlijke melding kunnen maken Achtereen volgens voorden het woord de heeren Mey nen, die nog meedeelde dal de burgemeester was verhinderd, maar spoedig eens zou ko men, Van Hamel, Baak, ds Bouwman, ds Kouwenhoven. de heeren Mulder als verte genwoordiger der Geref. Schoolvereeniging, en Bnlema, hoofd der Geref. School, die dit schoolgebouw voor eenigen tijd verliet. Nadat de voorzitter de verschillende spre kers en anderen, die aan het welslagen van den avond hadden meegewerkt, had be dankt en nog een opwekkend woord had gesproken, werd besloten met het gemeen schappelijk zingen van Gezang 96, waarna ds. Bouwman voorging in dankzegging Door den h;cr Van Eek is volgend amendement bij den Raad ingediend Ondergeteekende stelt voor om in Art VI van de Verordening houdende wijziging van de verordeningen van 17 December 1914 (Gemeenteblad No. 37) betreffende de leve ring van eleclriciteil door de Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 16 Juli 1923 (Gemeenteblad No. 19) de volgende verande ringen aan te brengen- In het tweede lid worden „22 cent", „19 cent" en „16 cent" achtereenvolgens ver anderd in „20 cent", „17 cent" en ..15 cent". In hel derde lid worden „24 cent", 12 cent". „10 cent", „9 cent" en „18 cent", achtereenvolgens veranderd in „22 cent", „11 cent". „9 cent", „8 cent" en „16 cent". In het vierde lid wordt „18 cent" veran derd in „16 cent". Aan het vijfde lid wordt toegevoegd: In plaats van „12 cent per eenheid" wordt ge lezen „11 cent per eenheid". Hedenvoormiddag werd door B. en W. op het Raadhuis aanbesteed: A Het aanleggen van een gedeelte straat en kade op een terrein bezuiden den Hoogen Morschwcg (met één leekening), B. Het dempen van sloolen en hel maken van Riolecringswcrkcn, in 5 perceelen In schrijvers waren voor perceel A.. W. A. de Waard, Lekkerkerk, f7100, J. C. van Evert f5420, A. Timmerman, Dordrecht, f6862; J P. Straathof f5099; A Bras, Dub beldam, f6964; W. F. Marselis en H. C. Heemskerk f 6578; P. Kooyman, Uithoorn, f6075; J. 'I Hart f6666; N V. Rijksdorp f5410,50; J. Warnaar f5240, II. Bax en II. Sleenbest, Haarlem, f 5555 Voor B.: A Timmerman, Dordrecht, in massa, f40380. L. Ramakers, Wouw, perc. 1 f3495; J. v. d. Mark perc. 1 f4315; per;. 2 f 14.750, perc. 3 f4220, perc. 4 f 13.900, perc. 5 f 8180; J. C. van Evert perc. 1 f 3284, perc. 2 f 12.110, perc. 3 f 3480, perc. 4 f9730, perc. 5 f7330; A. Vermaal, Schie dam, perc. 2 11.690; J. de Kloe, Scbieda*», f12.900; W. F. Marselis perc.c 1 f3591, perc. 2 f 12.598, perc. 3 f 3713, perc 4 f10 913, perc. 5 f7997; J P. Straathof perc. 1 f2967, perc. 2 f13.158, perc. 3 f3700, perc. 4 f 9847, perc. 5 f 7123; G. Krau, Noordwijk, perc. 6 f7125; H. Bax en H. Heemskerk, Haarlem, perc. 1 f 2988, perc. 2 f 11.688, perc. 3 f 3232, perc. 4 f 10.788, pei 5 f6766; A J. de Later en P. H. Meyers perc. 1 f 3444, perc. 2 f 12 464, perc. 3 f 3712 perc. 4 f 10.918, perc. 6 f6082; P. Kooyman', Uithoorn, peTC. 1 f4750, perc. 2 f 13 540, perc 4 f 4200, perc. 4 f 11.000, perc 5 f 9000; W A. de Waard, Lekkerkerk, perc. 3 f3975, perc.. 5 f7967; P. Teeuwen, SÜedrecht, perc. 2 f 11 295, perc 3 f3685 perc 6 f7432; C I. v. Valderen perc. 1 f 3772, perc. 2 BINNENLAND. Officieele opening der Chi. Fröbelschool aan den Heerensingel te Leiden. Overleden is de Rotterdamsche predikant dr. H. Th. Oberman. De bergingswerkzaamheden inzake de schatten van de „Lntine". BUITENLAND. Opening van de Vijfde Volkcnbondsvcrga» dering te Genève. Motta tot president ge kozen. 15 October zal de Dnitsche leening ad 830 millioen worden uitgeschreven. Te Hull is het Engelsche vakvereenigings- congres bij'een. Critiek op het Dawes-plan. Toenemende werkloosheid onder de En gelsche mijnwerkers. f14.444, perc. 3 f2999, perc. 4 f 11.810, perc. 5 f7300; J. 't Hart perc. 1 f4580, perc. 3 f4090, perc. 6 f8450; J. Warnaar perc. 1 f3900, perc. 2 f12.200, perc. 3 f3900, perc 4 f 10.190, perc. 5 f7225. Waar de plaatsnaam niet is genoemd is dit Leiden De secretaris van den L. T. B. deelt ons mede: „De besturen van de bonden van melkvee-houders zijn overeengekomen om het contract inzake den premie toeslag op den melkprijs niet in werking te doen gaan vóór I October a.s. In compensatie daar voor zal de inkoopprijs der melk vanaf 1 September met 1 cent worden verhoogd." Om onzen lezers niet te verontrusten, deelen wij even mede, dat voornoemde ver hooging reeds gisteren is ingegaan. Van een nieuwe verhoogiug is dus, momenteel althans, geen sprake. Ann "«houden en geverbaliseerd is L. v. H., die door een gebroken ruit de wo ning van wed H. binnendrong in de Wille Laan Hij had met de dochter verke'ering gehad en zeide de moeder, dat deze dochter nu maar aan 't mes moest. Waar de jonge dame echter te lang wegbleef, verdween hij maar. De dochter waarschuwde la'°r de politie. Aangifte is gedaan van diefstal van een drietal rijwielplaatjes. In één geval is reeds proces-verbaal opgemaakt en wel te gen den 19 jarigen S. d. I R Alhier zijn thans ook eenige personen aangehouden en voor den ontvanger der belastingen geleid om f 3 boete te betalen wegens het niet hebben van een rijwiel plaatje op hun rijwiel, 't Kost hun dus f 3 extra. 't Js een waarschuwing, om ter harte te nemen Voorzie u van zoo'n plaatje in uw eigen bestwil I In den nacht van Maandag op Dinsdag te ongeveer één uur reed een auto, bestuurd door den heer De G., en waarin de heeren A V. en v D., allen van hier, komende uil Den Haag, op den Ilaagweg even voor de Haagsche $chomv legen een aldaar slaan- den woonwagen De heer v I) werd daarbij zeer ernstig aan hel hoofd gewond. Hij kreeg een hersenschudding. Door zijn vrien den wc-rd hij in hel hotel „Het Haagsche Schouw" binnengebracht. Dr. Timmermans uit Oepslgeest, die (elef "oroepen word verleende de eersie hulp De Forste Hulp bij Ongelukken uit Leiden werd eveneens di rect opgebeld De zwaargewonde joneeman werd door haar per auto vervolgens nnaT hol St.-FIisehelhgesfiehl vervne-"1 Ricbtige heffing van directe belastingen. Prof rar. E. M. Meijers noemt in het ,,Weekbl. voor Privaatr., Not. en Reg." het wetsontwerp tot bevordering van de richtige heffing van de directe belastingen „een bedenkelijk wetsontwerp." Het vol gende is aan het artikel ontleend Als voorbeelden (van rechtshandelingen, waarmede geen rekening zou worden ge houden) geeft de Memorie van Toelichting het geval, dat de bezitter van een buiten plaats een naamloozc vennootschap tot ex ploitatie daarvan opricht en vervolgens do buitenplaats gemeubeld en met bediening van die vennootschap buurt, waardoor Je dienstboden onbelastbaar worden en slechts naar 1/3 of ten hoogste 2/3 der huurwaarde personeele belasting verschuldigd is, als mede het geval, dat iemand ziju leven ver zekert tegen storting van kapitaal, dat hij van de verzekeringmaatschappij leent, zoo dat hij rente betaalt, die voor het geheel in mindering van het belastbaar inkom# komt in plaats van een premie, die slechtf tot f 100 mag in aanmerking gebracht werte den

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1