Mo. 19778. ZATERDAG 30 AUGUSTUS Anno 1924 Offfciesle Kfinntenevinoen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. L PRIJS DER ADVERTENKEN: 30 ets. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No, 67055 Postbus No, 54 PRIJS DEZER COURANT) Yoor Leiden per 8 maanden f 2.35, per week Bulten Leiden, waar agenten govestigd zijn, per week Franco per post 'f 2.35 portokosten. Z 0.18, 0.18. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. BUREAUX RAADHUIS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de bu reaux der Gemeente-Secretarie en van den Gemeente-Ontvanger op Maandag 1 Sep tember cls. ter gelegenheid van den ver jaardag van II M. de Koningin, slechts zul len geopend zijn van des voormiddags 9 tot des namiddags 12'/? nnr. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 30 Augustus 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien bet verzoek van: a. H. J. van Slagmaat, om vergunning tot het oprichten van een wasch- en slrijkin- richting in het perceel Nieuwstraat No. 25, Sectie I. No. 2539 (ged.); b. J. J. E. Dinnewet en J. Kortenoeven, om vergunning tol het oprichten van een bewaarplaats voor 240 Liter benzine op hel perceel Haagweg No. 45, Sectie O No. 704; c. Gebrs C. J. en P. van der Loo, om ver gunning tot uitbreiding van de waschinrich- ting in het perceel Haarlemmerweg No. 32, Sec.lie K. No 3699. Gele op de artl. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn, alsmede dat op Zaterdag 13 September e.k. des voormiddags te halfelf uren op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1924 De Oeconomische Afdeeling aan de Gem. Koogere Burgerschool met 5-jarigen cnrsns. Toen minister mr, J. R. Thorbecke in 1862 zijn Wet op het Middelbaar Onderwijs aanhangig maakte, mee nde hij het vrij vage Art. I: „Tot het middelbaar onderwijs wor den gerekend te behooren alle vakken, welke volgens deze wet onderwezen wor den aan de scholen, waarover zij zich uit strekt' in de Memorie van Toelichting op de volgende wijze te moeten verduidelij ken dan omvat het tusschen beido (n.b. lager onderwijs en hooger onderwijs) inliggende gebied van het middelbaar on derwijs dc vorming van die talrijke burgerij, welke, het lager onderwijs te boven, naar algemeene kennis, beschaving en voorberei ding voor de onderscheidene bedrijven der nijvere maatschappij tracht." En iets later schrijft de minister: „Het is de meening niet, voor een bepaalde industrie af te richten, noch de scholen tot werkplaatsen te maken. Hetgeen ondergeteekende voor stelt is niet, de pactijk zelve en hare bij- zenderheden te doen leeren, maar geest en zintuig zoo te ontwikkelen, dat zij voor de practijk bekwaam worden." De wet op die grondslagen opgebouwd, werd den 2en Mei 1863 door den Koning bekrachtigd en trad den lsten Juli 1863 in >erking. Is het te verwonderen, dat B. en W. van Leiden, de stad waar het onderwijs haar hoogtij vierde, zich beijverden om de Hoo- gere Burgerschool met 5-jarigen cursus, die 'door deze wet in het leven werd geroepen, spoedig tot stand te brengen? Reeds den 28ston Juni 1861 kon de Raad het besluit nemen met 15 September daaraanvolgende dio Hoogere Burgerschool binnen deze ge meente op te richten. Den 4den October konden de lessen aan de nieuwo 6cliool be ginnen. Dit is nu reeds 60 jaar geleden en de oud-leerlingen dier gemeentelijke Hoo gere Burgerschool maken zich dan ook al op om dat feit feestelijk te herdenken op den I7den en 18den October e.k. Wanneer men de lijst der vakken be schouwd, welke ook heden ten dage gedo ceerd worden, dan zal men met 1863 geen verschil opmerken. En toch valt het niet te ontkennen dat in die zestig jaren het driemanschap wiskunde, scheikunde en na tuurkunde aanmerkelijk naar voren is ge drongen; vooral de scheikunde heeft zich blijkens de op de eindexamens gestelde oischen krachtig ontwikkeld. Het lijdt geen twijfel, dat de ontwikkeling der andere vakken niet van dienzelfden aard kon zijn, wilden de leerlingen niet buitengewoon over laden worden, en daardoor deed zich reeds lang de behoefte gevoelen aan een split sing in de opleiding op de H. B. 8. Het is de verdienste van onzen l/inistei van O. K. en W., dr. De Visser, er op ge wezen te hebben, dat die splitsing ook bin nen de bepalingen van de tegenwoordige wet mogelijk is, terwijl het Kon. bcsl. van 15 Maart- 1923 dit ook voor bijzondere scho len mogelijk maakte. De Oeconomische Hoogere Burgerschool met öjarigen cursus werd echter volkomen gedefinieerd door het Kon. Besluit van 13 Nov. 1923, waarin een tabel werd opge nomen voor de vakken, die aan die H.B.S. gegeven moeten worden. Het Kon. Besluit van 21 Dec. 1923 legde bovendien de eisc&en voor die school vast door de opstelling van een Reglement voor het Eindexamen, dat aldus van Staatswege is ingesteld. Hier mede was de baan voor de oprichting van eene zoodanige afdeeling aan de gewone Hoogere Burgerschool met Bjarigen cursus geëffend. Al spoedig belegde de directeur der gemeentelijke H. B. S., dr. J. O. Schalkwijk, een leeraarsvergadering om te overleggen ol zoo'n afdeeling ook in Leiden wensoheljjk was. Kort daarop diende lift bjj1 B. en W. een uitvoerig gemotiveerd verzoek in om tot de oprichting dier afdeeling, te beginnen bij de vierde klasse» te willen overgaan. Ook al hebben B. en W. aanvankelijk ge aarzeld om do inwilliging van den wensch van den Directeur te bevorderen, zooals B. en W. zelf in hun praeadvies van 7 Juli 1924 mededeelen, we juichen het ten zeerste toe, cfat dit College toch de over tuiging heeft gekregen, dat de oprichting van zulk een afdeeling gewettigd en geraden was. Zoo kwam het voorstel van B. en W. denaiangaande den 14den Juli j.l. met vlag en wimpel er door. Maandag 1 September zullen de toe- latingsaxamens, waartoe zich een tiental candidaten aangemeld hebben, beginnen, ter wijl er zich 19 leerlingen van de oude school voer de nieuwe afdeeling opgaven; en Don derdag zullen de lessen tegelijk met de mathematische school ook aan de oecono mische afdeeling aanvangen. Het onderwijs in de wiskunde en in 't teekenen wordt beperkt tot één enkel uur in de week; 9e scheikunde en de natuur kunde tot 2 uur; de plant- en dierkunde vervalt geheel; daarentegen wordt het aan tal lesuren in de vreemde talen van 2 i p 4 gebracht, waardoor er behalve voor de behandeling der letterkunde ook nog voldoende tijd beschikbaar blijft voor het vertalen in de vreemde taal en voor de beoefening der handelsterminologie. De les sen in het boekhouden worden niet uitge breid, doch ook nog verruimd met afzon derlijke lessen in het handelsrekenen en in het- handelsrecht. De rechten, verbonden aan liet eind diploma dezer afdeeling, z$n door den Minister van Onderwijs pas ten deele ter alge meene kennis gebracht. Medegedeeld zyn reeds: a. het recht tot het volgen van de studie aan de Nederlandsche Hoogeschool; b. het recht op toelating tot het notarieel examen; c. vrijstelling van het examen voor klerk ter secretarie der gemeente Amsterdam; d. vrijstelling van het examen voor leer ling klerk bij de Nederlandsche Spoorwegen; e. het recht om mede te dingen naar eene plaatsing bij de opleiding voor officier van administratie bij de Koninklijke Marine; f. het recht op deelneming aan het schif- tingonderzoek voor candidaal-ambtenaar voor Chineesche (en Japansche) zaken; g. het recht op deelneming aan het schif- tingsonderzoek voorcandidaat-ambtenaren bij den dienst der in- en uitvoerrechten en accijnzen in Nederlandsch-lndië; h. het recht op deelneming aan het schif- lingsonderzoek voor Candidaat-gezaghebber bij het Binnenlandsch Bestuur in Neder landsch-lndië, i. het recht op vrijstelling van de toela tingsexamens voor een voorrang bij benoe ming tot de navolgende betrekkingen bij den adminisratievcn dienst der posterijen, tele grafie en telefonie, kantoorbediende, tele- grafis, telefonist, bureel-ambtenaar. We spreken hierbij de hoop uit, dat later blijken moge, dat de directeur der Gem. H. B. S. juist heeft gezien, en dat B. en W., door hun voorstel aan den Raad een daad hebben verricht van verstrekkende gevolgen voor den bloei van de gemeente Leideii. Mogen de leerlingen der economische af deeling na vele jaren met evenveel enthou siasme gehoor geven aan den oproep van een comité tot herdenking van een jubi leum, als thans geschiedt, nu de mathemati sche Hoogere Burgerschool haar 60-jarig feest gaat vieren; de school, die er zoo trolsch op is, dat ze zoovele hooggeplaatste en vooraanstaande mannen onder haar oud- leerlingen telt; mannen, die blijkens hun bijdragen hun oude school geenszins vergo ten zijn Tentoonstelling van teekeningen der leer lingen van de Avondteekenschool R.-K. Volksbond. In het Bondsgebouw van de Ned. R.-K. Volksbond aan het Sbeenschuur wordt een ten toonstel Ling gehouden van hel werk der leerlingen van de van den R.-K. Volksbond uitgaande leekensohool, die vandaag van 2 tol 6 en Zondag van 12 tot 4 uur nog voor belangstellenden geopend zal zijn. De tee keningen door de leerlingen gedurende den cursus 1923/1924 gemaakt vindt men er bij een, die de wanden van twee zalen geheel vullen. Het is voor belangstellenden in dit werk wel de moeite waard deze tentoon stelling te bezichtigen. Wij kunnen over de honderden, zoowel gekleurde als ongekleur de teekeningen niet in details treden, doch kunnen alleen zeggen, dat onze algemeene indruk uitnemend is geweest en dat er ook superieur werk bij is, waarvan de makers meer dan gewonen aanleg hebben getoond te bezitten. Den directeur, den heer C. van Heusden en zijn staf van leeraren komt lof toe, voor de wijze waarop zij hun leerlingen onderrichten waardoor zij, die toch maar alleen des avonds zich aan dit werk kun nen wijden, in één cursus zooveel kunnen prestoeren. Gisteravond werd deze tentoonstelling in tegenwoordigheid van het bestuur, den directeur en leeraren en de leerlingen met een aantal genoodigden geopend. Onder de genoodigden noemen wij in de eerste plaats onzen burgemester jhr. De Gijselaar, pater A. J. van Lubeek namens het Antonius Patronaat en verder ouders en voogden der leerlingen. De voorzitter van den R.-K. Volksbond, de heer J. H. Nyhuis heette allereerst den burgemeester, pater Van Lubeek en andere aanwezigen welkom, bracht dank aan zijn voorganger, den heer P. Hemsketrk, aan wien het, naast de bemoeiingen van direc teur en leeraren te danken is geweest, dat in plaats van een 3-jarigen cursus de school nu een 4-jarigen cursus heeft. Hij feliciteer de de leeraren Kimmenade en Weerlee met hun geslaagde examen, waarmede nu alle leeraren hun wettelijke bevoegdheid bezit ten. (De cursus 1923/24 begon met 214 leer lingen waarvan 93 tot de R.-K. en 121 tot den Prot. godsdienst behooren; van deze leerlingen verlieten 13 om verschillende re denen de school; bevorderd werden van de le tot de 2e kl. 39; van de 2e naar de 3e 35 en van de 3e tot de 4e (voortgezet vak- leekenen) 15 en aan 11 leerlingen kan een eind-getuigschrift worden uitgereikt. Spr. besloot zijn toespraak met een op wekking tot de ouders en voogden der leer lingen om hel hun duidelijk te maken dat zij moeten trachten, door de hun toever trouwde kinderen naar inrichtingen van on derwijs te zenden, deze paraat te maken voor den strijd van het leven, waardoor zij beter dan anders, hun brood zullen kunnen verdienen. Geld en goed kunt gij ze niet meegeven, aldu9 besloot sprmaar bedenkt dal ook kennis, degelijke kennis kapitaal is. Na deze toegejuichte toespraak had de uitreiking der diploma's aan de geslaagde leerlingen plaats waarna de tentoonstelling werd bezichtigd en zoowel autoriteiten als genoodigden hun voldoening uitspraken over de goede resultaten van het onderwijs zoo- ails het is neergelegd in het tentoongestelde werk. Meer dan één drukte den knappen en ijverigen directeur de hand. Aan de volgende leerlingen is hot inge volge art. 29 der Nijverhei ds-onderwijs-wet yoorgesolireven getuigschrift toegekend: Vakfeekenen aan Metselaars en Meet kunde A. J. va Besnnekorn; vaikteekenen aan Loodgieters en Meetkunde M. P. A. Elderhout; Vakteekenen aan Timmerlieden en Meetkunde J. A. Vink, J. S. v. d. Werf; Vakteekenen aan Timmerlieden W. Ooster- lee; Vakteekenen aan VerwarmingsiRters en Meetkunde W. Blankenstein; Vakteeke nen aan Machine-bankwerkers en Meetkun de F. H. Ditmar; Vakteekenen aan Koper slagers P. A. Dool; Vakteekenen aan Ma chine-bankwerkers J. Marce; Vakteekenen aan IJzercons truc lie werkers J. W. Vree burg; Werktuigkundig Vakteekenen P, B. Vreeburg. Voor vorderingen in de leekenvakken ïfl aan de volgende leerlingen een eervolle ver melding toegekend: K. Beumer. J. P. Smits, II. Sliggers, G. Wassenaar, H J. v. Zonneveld, F. v. d. Vel den, H. Sliggers, J. F. N. Visser, F. v. d. Velden, G. A. v. Dijk, J. Jonk, Ph. Verstra len, G. A. v. Dijk, J. Jonk, Ph. Verstralen, E. P. Bakels, P. Bakker, G. Lucas, C. Klin kenberg, E. P. Bakels, S. de Lange, N. J. v. Rijt, C. Klinkenberg, J. Nachtegaal, II. v. d. Berg, F. Bonnet, A. P. Dorst, A. H. Homber gen, F. II. Kok, L. Kop, F. Bonnet, A. P. Dorst, A. II. Homborgen, F. II. Kok, G. J. II. Bovenlander, W. C. v. Dorp, C. Middelkoop, Th. C. v. Wieringen, W. Noppe, J. W. v. d. Brink, A. E. v. d. Schaft, B. Bakels, A. Pie- terse, A. Bogerman. Deelden wij reeds onze indrukken mede van de zangrepetitie voor de te «ingen lio- deren bij het Openluchtspel en in de bijeen komst in de Pieterskerk, ter gelegenheid van de a.s. 3-October-feesten, welke repeti ties werden geleid door den heer Leo Mens gisteravond woonden wij een oefeningavona bij van een 30 a 40 jongelui, die zich on der leiding van den dansleeraar den heer H. J. van Leeuwen, alhier, voorbereiden voor het „ballet d'Orange", dat een be langrijk onderdeel van het Openluchtspol zal uitmaken. Het ballet besbaat uit vier 'afdeelingen en verplaatst ons naar dat deel van Frank rijk, waaruit ons Vorstenhuis stamt, iü hoofdzaak personifieerend de alliantie van het Huis öh&lon, Orange e|i dat van Nas sau, plastisch voorgesteld door de samen voeging van de Oranjeappels (het wapen van de Oranjes) en den Posthoorn (wapen van het Huis-Nassau). Oe muziek is uit 'dien tijd afi 'daarop heeft de heer Van Leeuwen de dansen ge componeerd, die, wanneer zij straks in kostuum zulJen worden uitgevoerd, met de bovengenoemde wapens, door enkele dan sers gedragen, een uitnemenden indruk eullen maken. Om niet op het programma, dat over 'e enigen tijd in ieders bezit kan zijn, vooruit te loopen, moeten wij het nu bij deze me- dedcelingen laten. Do deelnemers (eters) 'doen hun best en de heer Van Leeuwen zal niet rusten vóór het zoover is, dat de dansen onberispelijk worden uitgevoerd. Voorzitter en secretaris der 3-October- Vereeniging de heeren Van der Laan en Spaargaren, de ontwerpers van het Open luchtspel de heeren Van Rossum du Chat tel en dr. Van Wijk, woonden deze repetitie bij en betoonden er hun tevredenheid over. Na afloop werd vanwege het Kostuumhuis „Erato" (de heer Van der Lijke woonde ook de oefeningen bij) de maat voor de kostuums genomen. De driedaagsche bazaar voor het kin derhuis „Voordorp", te Leiderdorp, zal in de Stad8zaal alhier gehouden worden van af 9 September a.s. Het „Zuid-Bevelandsch a Oapelia- koor" zal ten bate van de Ver. Ned. Land- kolonisatie en Inwendige Zending een uit voering geven, in de Pietsrkerk alhier 's avonds van den 18den September. De Leidsche Melkhbandel heeft, beslo ten Maandag den prijs der melk weer met een cent te verhoogen. Deze vrorGfc <?os 17 cts per L. Het bekende magazijn van hoeden en pelterijen, Breestraat 83, van de firma B. Schckkerman, is cenigcn tijd gesloten ke- weesfc. Achter de afgesloten gordijnen was men echter druk in de weer. De zaak was in den loop der jaren veel te klein gewor den en, daar uitbreiding in de breedte niet mogelijk was, heeft men het in de dieptG gezocht. Dank zij den goeden zorg van de aannemers, onze stadgenooten Mugge cn Van Klaveren, is de firma daarin op ge lukkige wijze geslaagd. De achter den win kel gelegen woonkamer is nu ook aan de zaak verheeld cn ingericht voor een nieuwe afdeeling blouses, japonnen en korte man tels, 6peciaal dan fijne genres. Daardoor kwam er tegelijk gelegenheid, om de éta lage -ruimte uit te breiden, zoodat het pu bliek, dat vandaag en later de moeite neemt de uitgebreide en als nieuw geworden zaak te bezichtigen, zich zal kunnen verlustigen in den aanblik aan een rijke collectie da meshoeden, pelterijen en aanverwante ar tikelen, nu aangevuld met fijne damesblou- ses, enz. De firma zal zich er als vroeger op toeleggen sterk concurreerend op te tre den, waardoor zij haar cliëntcele hoopt uit te breiden, zoodat de winst hetzelfde blijft en tevens de klanten profiteeren. Het geheel verbouwd perceel 36 aan de Breestraat, waarin vroeger een Bankinstel ling was gevestigd, is nu ingericht tot win kel en magazijn van meubelen, tapijten, bedden, en aanverwante artikelen. Het pand heeft daartoe vooraf ccn alge heele verbouwing ondergaan cn is ingericht naar de laatste eischen, welke aan een zoo danige zaak kunnen worden gesteld. De zaak, die zich voorsteld een der eerste in onze stad te zullen zijn, wordt gcxploi- teerd door (le N.V. „Het Woonhuis" en dient zich bij het publek ook met den naam van „Het Woonhuis" aan. Wij hebben onder leiding van een 'der Chefs een kijkje in deze zeer uitgebreide zaak genomen cn stonden versteld over de groote voorraden goederen, meestal van su perieure kwaliteiten. De meubelafdeeling bevindt zich in hoofd zaak boven; terwijl beneden een groote sorteering tapijten en karpetten voorhanden is. Vooral in Axminsterkarpetten is „Het Woonhuis" een specialiteit, zooals ook in allerlei koperwerk, roeden, bogen, enz waarvan een reuzen sorteering de aandacht trekt. De afdeeling wooninrichting staat onder leiding van den heer G. J. Rosier, voorma lig Chef der firma Vroom Dreesmann Op 1 September a s. zal het veertig jaar geleden wezen, dat J. J. Jansen Am- bonstraat 8, als fittersjongen in de Lichtfa brieken, alhier werkzaam werd gesteld. Dat hij zich het volle vertrouwen zijner superi euren, en dat voor een groot deel der burge rij waar hij werkzaam was deelachtig wist te maken in deze jarenreeks, zal dien dag wel blijken, meenen we. Maandag 1 September a.s. is mej. F. O. Parmentier, leerares boekhouden M.O., vijf en twintig jaar aan de Clir. School voor M.U. L.O. aan het Noordeide 40. alhier, veibon- flen als vakleerares in handelskennis. De Chr. Zangvereeniging „Ex Animo" '(gemengd koor), dirigent de heer W. F. Kools toonkunstenaar te Rotterdam, Is voornemens H.M. de Koningin tijdens Haar bezoek aan Leiden op 3 October a.B. een Zanghulde aan to bieden, bestaande uit een tweetal histo rische liederen, voor die gelegenheid opnieuw getoonzet door genoemden dirigent. De voorbereidende repetitie's zullen in de eerste weck van September aanvangen. £ie de advertentie. - BINNENLAND. Onderscheidingen, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M- de Koningin. Kenring van openbare middelen van ver voer in Znid-Holland. De premie-certificaten voor militairen. Postzegels ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan der Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij. BUITENLAND. Doilschland heeft met de vereischte meer derheden de Dawes-rapporten aanvaard. Worden de Dnitsch-nationalen betaald met opneming in de regeering? Een proclamatie der Dnitsche regeering over de schuldvraag. Zeer ernstig spoorwegongeluk in Britsch- Indié. Op 1 September a.s. viering van Hr. Ms. verjaardag worden het postkan toor alhier en het bijkantoor Hccrcngracnt te twee uur nam. voor heb publick gesloten. Busrechthouders kunnen hun corresponden tie ten postkantoro afhalen tot 7.30 nam. (ingang door de poort Blocmmarkt.) Ei- vinden twee briefpostbeslellingen plaats te 7 uur v.m. en 6 uur n.m., alsmede ééij pak- ketpostbeslelling te 9.30 v.m. De bijbussen worden gelicht om 7.50 voorm., 11 voorm en 7.20 nam. Invordering van quitantiën blijft dien dag achterwege. In het „Luxor-theater" krijgt men thans het volgende welverzorgde program ma: Begonnen wordt met de traditioneele weekrevue en een zeer komisch Iweo-actcr- t.jo „Lezen of je wil of niet." Yoor de pauze nog dc film „Het Jochie", voor velen wel reeds bekend, maar waarbij men nog wel eens genieten wil van het heer lijke spel van deD kleinen jongen; de ma nier, waarop hij voor klanten voor Oharlio zorgt, en wanneer hij zijn moeder gevonden heeft. Wie deze film nog niet zagen, kun nen wij een bezoek aan het theater aanbe velen. Na de pauze gaat de film „Levensmas- kerade", een drama uit het leven van een clown, waarbij wij te zien krijgen, dat niet altijd onder een vroolijk masker een vroo- lijk hart gedragen wordt. Het geheel wordt gespeeld te midden van zeer veel luxe en een mooie omgeving en boeit. In het „Casino-theater" wordt deze weck ook weer een zeer groot program gegoveti. Vóór de pauze na een Weekrevue, de vierde opname der Olympiade met den opmarscb der Hollanders, cn tevens de eedsaflegging. Hierna een aardige klucht in twee acten, gevolgd door een filmspel in vijf bedrijven genaamd „Zonder Naam", met in de hoofd rol Miss Jane Oaprice met haar hond, wel ke zeer goed gespeeld wordt. Na de pauze het zeer mooie Mijnwerkersdrama „Zij, die het zonlicht ontberen" of „Het kleine kerk je om den hoek" in zes bedrijven. Zooals de titel reeds doet vermoeden, speelt dit drama zich in de mijn af en het wordt door verschillende bekende artisten prachtig uit gebeeld. Men krijgt een mooien kijk op dit leven, terwijl ccn gehecle mijnramp met de moei lijke reddingspogingen, daaraan verbon den, goed tot haar recht komt. Als wij er niet op honderderloi andere wijzen aan werden herinnerd, dat wij le ven in de eeuw van de motorische beweeg kracht, dan zouden de talrijke garages, welke in alle wijken van de stad in den laatstcn tijd worden opgericht, het ons reeds zeggen. Gisteren was het weer de Max-Garage, een mooie nieuwe inrichting van dien aard in de Pelikaanstraat 13—15, waarop onbze aandacht werd gevestigd. Nog niet lang geleden stonden daar cenigc eenvoudige perceelen, die onder sloopcrs handen zijn gevallen en waarvoor Tn de plaats, voor rekening der directie van de Max-Garage, de aannemers de heeren Os nabrugge en Groenendijk, bijgestaan door den schilder De la Bijc en door het Electro- technischbureau Baart, een doelmatige, ge heel naar de laatste eischen ingerichte auto. garage met toebehooren is gemaakt die ccn totale oppervlakte van 160 M2. beslaat, met twee showrooms, een reparatieinrichting met fraisebank en clectrischc boormachi nes, een kantoor en verdere gerieflijkhe den. In de garage bevindt zich een z.g. werkput, waarin, als de auto er boven :e geplaats, het onderstel gemakkelijk kan worden nagezien en gerepareerd. De in richting, die twee in- en uitgangen heelt.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1