No 1977* LËTDSCH OA6BLAD, Vrijdag 29 Augustus Derde Blad. Anno 1924. BUITENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. INGEZONDEN. RADIO-PROGRAMMA SPORT. BRIEVEN UIT SPANJE. Ontwapening en veiligheid. Een Amerikaanscho groep van voorstan ders van den vrede met generaals Tasker en Howard Bliss aan het hoofd, heeft aan het eecretariaat van den Volkenbond een ont- werp-verdrag van veiligheid en ontwape ning toegezonden. De eerste zes artikelen ervan luiden als volgt: 1. De contracteerende partijen verklaren plechtig, dat een aanvalsoorlog een inter nationale misdaad beteekent. Zij verbinden zichzelf dezen misdaad niet te plegen. 2. Staten die anders dan voor hun ver dediging oorlog voeren, plegen den interna tionalen misdaad, in het voorafgaand arti kel genoemd. S. Het permanente Hof van Internationale Justitie zal bevoegd zijn op ingebrachte klachten een oordeel te vellen of bovenge noemde misdaad al of niet is begaan. 4. De contracteerende partijen verklaren plechtig een agressieve daad, zelfs als deze niet lot een oorlog leidt, alsmede de voor bereidingen tot zulk een daad, na de onder- teekening van dit verdrag, als een door het Volkenrecht verboden daad te zullen be schouwen. 5. Bij afwezigheid van een slaat van oor log zullen maatregelen van geweld te land, ter zee of in de lucht, door een staat tegen een anderen, welke niet voor verdediging pf bescherming van menschenlevens moeten dienen, als agressieve daden worden be- pchouwd. Iedere onderteekenaar van dit yerdrag, die dergelijke daden door een an deren onderteekenaar ondergaat kan deze zaak onderwerpen aan het oordeel van het Internationaal Hof. Een onderteekenaar die in een dergelijk geval weigert de uitspraak van het Hof te erkennen, zal worden be schouwd als een aanvaller binnen de ter men van het verdrag. 6. Het Hof zal ook de bevoegdheid heb ben, op een klacht van een onderteekenaar uit te maken, of in een gegeven geval het volkenrecht volgens de bepalingen van art. 4 werd geschonden. Van de verdere bepalingen stippen wij nog aan: 7. Een permanente adviseerende commis sie zal van tijd tot tijd de verdere codifica tie beoordeelen van de beginselen van het volkenrecht betreffende agressieve daden en de voorbereidingen daartoe. 8. Als een der partijen volgens dit verdrag lot aanvaller zal worden verklaard, zullen alle commercieele, industrieele, financieele en andere belangen van den aanvaller en zijn onderdanen niet langer aanspraak kun nen maken binnen het gebied van de an dere onderteekenaars of ter zee op de voor rechten, beschermende rechten, volkenrech telijk, volgens de nationale wetten of bij verdragen verleend. Iedere partij zal in een zoodanig geval ook stappen nemen voor het afbreken van de betrekkingen met den aan valler en diens onderdanen, terwijl de an dere partijen daarover ook gezamenlijk overleg kunnen plegen. Dergelijke economi sche sancties, kunnen op verzoek van de onderteekenaars door het Internationaal Hof worden vastgesteld. Bij het nemen van maatregelen van geweld zal iedere onder teekenaar met eigen belangen en verplich tingen te rade gaan. 9. Als het Internationale Hof oordeelt dat een der contracteerende partijen aanvaller is, dan heeft deze aan de andere partijen de kosten te vergoeden, die hij door zijn op treden heeft veroorzaakt. Vervolgens komen eeriige artikelen om trent de ontwapening. 12. De contracteerende partijen erkennen dat een overmatige bewapening gevaar voor een oorlog insluit en zij komen wederzijds overeen: a. De bewapening te beperken tot een basis die noodzakelijk zal zijn voor de hand having van den vrede en de nationale vei ligheid. b. De middelen te besludeeren voor een verdere inkrimping der bewapening, welke bestudeering zal plaats vinden tusschen alle onderteekenaars of tusschen ieder twee tal ervan. 13. Om de veiligheid en de progressieve ontwapening te bevorderen, zullen de con tracteerende partijen met een of meer na burige landen de instelling van een ontwa pende zóne overeen kunnen komen. De vier volgende artikelen behandelen de mogelijkheid van een permanente advisee rende conferentie die minstens eenmaal in de drie jaar moet bijeenkomen en onder meer tot taak zal hebben, de onderteeke naars voor te lichten omtrent de maatrege len voor de uitvoering van de bepalingen van dit verdrag, Ook andere aanvullende verdragen kunnen worden uitgewerkt voor het instellen van ontwapende zönes en de conferentie zal verder technische commis sies benoemen tot beoordeeling van de be- wanening in de verschillende landen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de artikelen 23, 24 en 25, omdat deze tege moet komen aan de bezwaren tegen den Volkenbond en tegen het door den Volken bond ontworpen verdrag voor wederziidsche hulpverleening. Volgens art. 23 zal de Volkenbondsraad op verzoek van een der onderteekenaars en aan de hand van het rapport van de tech nische commissie kunnen beoordeelen of de bewapening van een anderen onderteeke naar de bepalingen van het verdrag te bui ten gaat en de door dezen staat gemaakte militaire of andere voorbereidingen de vrees Voor een aanval wettigen. 24. Als de Volkenbondsraad besluit, dat de vreea voor een aanval gewettigd is, zul len de contracteerende partijen het verdrag in werking stellen. 25. Als de V 'konbondsraad besluit, dat Br geen aanleidi.ig voor vrees voor een aan val bestaat, kan de raad daarover een open baar rapport publiceerep. De onderteeke- baars van het verdrag zullen dan niet ver- Ïuicht zijn, het verdrag toe te passen, maar Were onderteekenaar, die ondanks de uit spraak van den Volkenbondsraad meent zich door een aanval bedreigd te kunnen achten, zal daarvan den raad onmiddellijk in kennis stellen en hij zal dan volle vrij heid van handelen hebben bij zijn militaire of andere verdediging met behoud van de beperkingen voor de bewapening, voort vloeiende uit andere verdragen. Oud-Ade. Gisteren werden hier onder begunstiging van prachtig weer, de oranje feesten gehouden, waarvoor een bijzonder groote belangstelling aan den dag gelegd werd. In den voormiddag werden de kinder spelen gehouden voor de sohoolkinderen. Hiervan werden do prijzen gewonnen- Stoelendans, meisjes 3 hoogste klassea le pr. Marie v. 4 Hulst, 2e pr. Oor. v. 4 Geest Ld., 8e pr. Oor. Lews, 4e pr. A. Bakker. Hardloopen met hindernissen. Jongens 8 hoogste klassen, le pr. J. v. Ploeg, 2e pr. Cor Oliehoek; 8e pr. Hein van der Geest Bz., 4e pr. Anton Heemskerk. Draadknippen, meisjes 8 laagste klassen, le pr. G. Disseldorp, 2e pr. M. v. d. Poel Jd., 3e pr. O. Oastelijn, 4e pr. Joh. v. 4 Geest Gd. Zakloopen, jongens 3 laagste klassen, le pr. O. v. 4 Geest Gz., 2e pr. Piet Hooge- veen, 3e C. v. <L Hulst), 4e pr. Jac. v. 4. Geest Lz. Fruithappen, meisjes 1316 jaar. le pr. Fr. v. Seggelen, 2e pr. O. Heemskerk H<L, 3e pr. A. Tersteeg, 4e pr. M. v. 4 PoeL Tom-uiteren, jongens 1316 Jaar. le pr. B. v. d. Geest Bz., 2e pr. J. Hoogeveen, 3e pr. S. Droog, 4e pr. D. Witteman. In „Op reis met baby" waaraan dames van eiken leeftjjd mochten deelnemen en waar van veel gebruik gemaakt werd, yronhen de prjjzen: le pr. O. v. d. Geest, 2e pr. Th. v. 4 Geest-Los, 3e pr. O. Uljee, 4e pr. S. v. 4 Poel. Voor de ringrqderjj met paard en tilbury, hadden zich 65 paren aangemeld. De prijzen wonnen de dames J. v. 4 Geest Jd., C* v. 4 Poel, Joha. Borst en A. v. Vliet: mi de hearan D. van Haastrecht; CL de Haas, G. Roos en D. Tersteeg. Tegen den avond werd op een met 2 paar den bespannen wagen de beruchte Landru op het terrein gebracht, waar men deze ge blinddoekt traohtte te onthoofden. Onder groote hilariteit gelukten dit aan meerdere van het groot aantal deelnemers en werden de prijzen toegekend als volgt: le pr. Nio. v. Schie; 2e pr. W. v. d. Geest Gzn.8e pr. T. v. d. Heden; 4e. pr. J v. d. Geest Jz. Na afloop werden de prijzen uitgereikt en de feestelijkheden op het terrein en in het café voortgezet, en bleef nog lang een gezellige vroolijkheid heerschen. Voorhout. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent met gebed de ver gadering. De secretaris leest de notulen, welke na een opmerking van den heer Wit. temans worden goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van Ged- Staten, waarbij goedgekeurd wordt, dat de EDgelsche laan tot bebouwde kom der ge meente wordt toegelaten en hiervoor nu de maximum snelheid van 20 K.M. geldond zal zijn. Mededeeling is ingekomen, dat de heer Vester S., bedankt als lid van de Bchat- tingscominissie. Voor leden en plaatsvervangers op de voordracht voor leden van de schattinga- commissie worden gekozen: de heeren P. van Rijn, aftredend, en P. N. Vester voor leden en voor plaatsvervangers de heeren P. L. van der Hulst e>n O. Roozen. De Voorzitter deelde mede, dat iederen Maandag de brandspuit beproefd zal wor den. Echter ia bij de laatste proef gebleken, dat de brandput bij de R.-K. school onvol doende water levert. Daarbij bestaat ge vaar, dat bij liggende slooten te spoedig uitgeput zijn, zoodat uitgezien moet wor den naar verbetering, daar anders B, cn W. de verantwoordelijkheid niet kunnen dragen. Een deskundig onderzoek van de firma Reekers, te Noordwijk, in ieder geval een zeer deskundige uitvoerster op dat ge bied, heeft B. en W. het volgende advies gebracht. De put moet grootere capaciteit krijgen wat bereikt wordt door een wijdere pyp, die op een diepte van 30 Meter wordt ge bracht, met een hartklep enz. De firma 1» bereid deze aan te brengen, voor den prijs van f 486, iets nauwer voor f 436. In het eerste geval garandeert de firma voldoen de en goed water voor blusschingswerk. De heer Witteman vraagt of die put niet goed geweest is, waarbij uit des Voorzitters antwoord blijkt, dat hoe dit geschied is niet is na te gaan, doch dat de put vol zand, enz. zat. Men zal hem dan ook voortaan goed afsluiten. De heer Colijn informeert of de put bij Lemmers nog goed is, wat de Voorzitter bevestigend kan beantwoorden. De heer Colijn zou in dit geval dan niet op een klein bedrag zien en den put, waar het om gaat, dan ook zoo goed mogelijk maken, en de firma Reekers, wie dit wel is toe te vertrouwen, zich garant to laten stellen, dat hij goed is. Besloten wordt den put te laten maken en het werk op te dragen aan bedoelde firma. De Voorzitter deelt mede, dat de opgaaf van eenig nader genoemd schilders werk in de ambtswoning van den burgemeester is ingekomen en die bedraagt f 336, wat de Raad te hoog vindt, waarom dit punt wordt aangehouden. De heer Witteman informeert hoe het gaat met ontsmetting van woningen, waar die noodig is. Moeten dat de menschen zei ven betalen, of neemt dat de gemeente voor haar rekening? De Voorzitter zegt, dat, als de genees heer het noodig oordeelt en men kan het niet betalen, er bij de gemeento aange klopt kan worden. Bij venbrdening kan ieder er toe verplicht worden. Hierna, werd de begrooting 1926 aange boden met voorloopige eindcijfers van 94.760.23 in ointvangst en uitgaaf, en een oommissie voor nazien benoemd. Hiervoor werden gekozen de heeren Roo zen, Nijesen en Van der Voet. De heer Ooliju, eerst gekozen, wènschte dit werk liever aan jongere krachten over te laten. I Bij de rondvraag vestigt de heer Njjssen er de aandacht op, dat het bij feestelijkhe den achter de kramen ook wel een» kermis ia, en hij zou bij de a.s. feesten daar wel een beetje toezicht wensohen. Verder bij feesten niet het licht zoo vroeg uit doen van de straatverlichting. Hij informeert verdei naar de nieuwe lantaarns. De Voorzitter zegt, dat bij het concours zulka kan geweest zijn, bij de feesten is het anders doch waar noodig zal aandacht ge schonken worden aan het naar voren ge brachte. Eveneens zal aandacht geschonken wor den aar het te hoog opschietend houtgewas bij den heer P. van Rijn, en de hand gehou den worden aan de bepalingen van de des betreffende verordening. De openbare vergadering wordt hierna gesloten. [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. De Leiderdorps.^ brug. De Leiderdorpsche brug bracht de schrijf machines In beweging, want niet minder dan twee artikeltjes verschenen er pardoes, na de onopgemerkte opening, of beter slui ting van die meergenoteerde brug. En nu weer smeekt m ij n machine om beweging, want er moet nog meer gezegd worden. Al maar meer (als ware het een nachtelijk dis cours tusschen Keesie en een binnenschip per). Want ik wilde zoo graag met klem onderstrepen de woorden van afschuw van Uw geachten inzender J. V. Immers, hij stelt vast, dat deze nieuwe brug leelijk is, zelfs foei-leelijk, ook al documenteert hij dit met zonderlinge motieven. Was zij maar rechtlijnig! II Maar onderaan neemt zij een geduchlen zwaai, die ongemeen afschuwe lijk indruischt legen de hoekigheid van den betonnen onderbouw. Maar ik gevoel leven dig, wat de heer J. V. bedoelt. Hij wil zeg gen deze brug. burgers van Leiden en al len, die mij lezen en verstaan., deze brug is leelijk, want karakterloos. En nu de verver er met een sarrende uit drukkelijkheid zijn verven overheen legt., nu is het een schrik, een schreeuw, een kreet, een ontploffing. Zware dingen behoo- ren zware kleuren te hebben. Lichte dingen lichte dito's. De zware statiefs, de zware bascuul. zijn in zwaar poenig groen (waar om geen geestig pauwblauw, met een pittig fel-rood accentje). De zware binten van den loopvloer hebben echter de lafheid van een verbleekten draad sajet (evenals de ijzeren leuningijzers, welke vastzitten in (en dat is weer goed) zwaar gekleurde statiefs. Is het de bedoeling, zoo vraag ik mij af, nu eens, ééns en voorgoed, te demonstreeren, dat men „lak" heeft aan aesthetische voor lichting? De ingenieur construeert (en is, behoort te zijn) nuchter. Dat mag hij doen. 't Is zijn recht. Mits dit op papier blijft, en hij er niemand anders mee hindert. Alles wat bestaat, bestaat door vorm en kleur. Welnu, de vorm is slecht De kleur isfataal. Als men die brug aanziet, als men die brug (aanziet, Dan moet men h u i 1 e n of men wil of niet, En 't Is maar alles, 't is maar alles, 't is (maar alles, neon 't is niet s.' 28 Aug. '24. B A. T. (adept.) VOOR ZATERDAG 30 AUGUSTUS. Londen (365 M: 2L0) 4.20 Tijdsein van Greenwich Nancy Petitt (sopraan), Ois- eie Woodward (piano-solo). The Wireless Orchestra. Mr. Pollard Crowthoor over „Ja pan". Voor de dames door Margaret Irving. 6.20 Vertellingen voor de kinderen: Oom Pollard Crowiher's sprookje. Vertellingen door Elizabeth Olark. Het orkesl. 8.20 Ka pel van Z. M.'s Sdhotsche garde Kapelmees ter: Luitenant F. W. Wood. Violet Lee (so praan). A. E. Niokölds en Albert H. Howe. (In vocale, instrumentale en humoristische harmonie), Leonard R. Tosswell. 10.10 The Savay Orpheus en Savoy Havana Bands en Selma Four. Birmingham (476 M. 5IT) 3.50 Dale's Dans-orkest. 6.20 Voor de dames. 6.60 Ver tellingen voor de kinderen. 7.50 De politic- kapel van Birminghem. Leider: Riohard Wassell. 9.05 Eda Bonnie (sopraan), Edith Jamos (liedjes aan de piano), Herbert Ste phen (violonoe! solo). 10.50 Zelfde program ma als Londen. Bournemouth (885 M. 6BM) 4.05 Het Royal Bath Hotel iDans-orkest. Voor de da mes: Ben praatje door een dokteres. 6.35 Vertellingen voor de kinderen. 8.35 „Sketch Night". George Jeffcock (bariton). The Wi reless Orchestra onder leiding van Thomas Convay Brown. Opvoering van den één- acler „Gentleman van den weg" van Chas. Mc Evoy. (Om 8.16 opent het orkest dit pro gramma, terwijl het tooneelspel om 8.60 aanvangt). Rol verdeeling: Bill Blizzard, Lend Saffron de Welden: J. Emerson.. Caro line Blizzard, Lady Saffron de Weldon: Gertrude Priinavesi. „Sparrow" The Hon. Cheyme-walker: Wilfred Kirkpatrlck. Mr. Roger Cunningham: A. H. Markewill. Mrs. Cunningham: Beatrix Cave, Miss, Cunning ham: Angela Cace. Een agent van politic en een chauffeur. Tooneel: De wegkant op 18 mijlen afstand van Marlborough. Tijd: De late namiddag van een mooien dag. 9.15 Liederen door George Jeffcock. 9.35 De dramatische en muziekelub van Bourne mouth geeft: „Op o' Me Thumb" (een één- acter). 10.05 Weder optreden van George Jeffoock, 10.50 Zelfde programma van Lon den. Cardiff (361 M 5WA) 3.20 Falkman en zijn orkest. - 5.20 6 WA's „Five o'clocks". Voor de dames. Zingende en spelende ar- tisten. - 6.05 Vertellingen voor de kinderen, - 8.20 Populaire avond. Carmen Hill, sopraan, Het concertgezelschap „Een pak kaarten", The Station Orchestra. 10.50 Zelfde pro - gramma als Londen. Manchester (375 M. 2ZY) 3.86 St. Hilda Colliery Band onder leiding van James Oli ver. - 6.35 Cedric Sharpo, cello. - 8.20 Dans avond. „The Garner-Schofield Dance Band". Spencer Hayes, tenor. - 10.60 Zelfde pro gramma als Londen. Newcastle (400 M 5N0) 4.05 „The Station Light Orchestra". 6.05 Half uurtje voor de dames. Miss Muriel Sinclair over: „Helen Keiler." - 5.35 Vertellingen voor de kinde ren. - 8.20 Jerome Murphy (voordrachtkun stenaar). 8.50 een uur dansmuziek door The Station Orchestra. - 10.50 Zelfde programma als Londen. Aberdeen (495 M 2BD). 3.60 Populaire na middag. Muzikale gissingen. The Wireless Quartet Onderwerpen voor de dames Geo W. L. Rae, tenor. - 6.20 Vertellingen voor de kinderen. 8.20 Populair programma, William Heseltine, tenor. The Wireless Orchestra. - 10.50 Zelfre orpgramma als Londen. Glasgow (420 M 5SC). 3.50 The Wireless Quartet en Alexander Henderson. - 6.06 On derwerpen voor de dames. - 6.35 Vertellingen voor de kinderen. - 8.20 Een speciale dans avond. The Station Orchestra, onder leiding van Isaac Losow9ky. Daniel Seymour, tenor. 10.60. Zelfde programma als Londen. Chelmsford (1600 M 5XX) geeft het ge heels programma van Londen. Parijs (1780 M SFR) 1.06 Concert door het orkest Bottini. - 6.20 Concert met medewer king van monsieur Pasquier. - 9.20 Concert Fragmenten uit „Madame Févart", operette van J. Offenbach, met medewerking van Mme Rosalia Lambrecht in de rol van Mme Francois in de rol van Suzanne. Brussel (763 M. SBR) 5.20 en 8,20 Con cert. VOETBAL. Het Leidsch elftal. In het Leidsch elftal, dat heden tegen het Haarlemsch elftal speelt te Haarlem zijn nog eenige veranderingen gekomen. Het ziet er nu aldus uit: Doel: Van den Berg (Lugd.); achter: H. Wamsteker (A. S. C.); R. Josson (A. S. C.); midden: J. Brouwer A. S. C.); W. van Wel (Lugd.), J. Stephanus (A. S. C.); voor: B. Goddijn (Lugd.); H. van Deursen (U. V. S.); P. Roem (A. S. G.)j J. Goslings (A. S. C.); F. Goddijn (Lugd.). Als reserve gaan mede: J. Segaar (L.F.G.) S. Meerburg (IJ. V. S.); J. Wassenaar (Norv.) Grensrechter is de heer J. Guldemond. NederlandDenemarken. Naar de „Sp.kr." verneemt, maakt Dene marken bezwaar om in het a.s. seizoen hier te lande te komen spelen, wegens de daar aan verbonden te hooge kosten. Rood-Zwart. Het Juli-nnmmer is verschenen, dus loopt men den achterstand in. Het bevat in hoofd zaak een cricketoverzioht notes waarin ge wezen wordt op het goede debuut van Ajax in de eerste klasse. LAWN-TENNIS. Tilden trekt zich terug. De Amerikaansche tennisspeler Tilden heeft als zijn voornemen te kennen gege ven na de nationale kampioenschappen te Forest Hills en de Davis Cup-wedstrijden te Philadelphia zich de volgende maand uit de tenniswereld te zullen terugtrekken. Hij heeft het plan filmacteur te worden. Op het öogenblik zijn hem een tweetal contracten aangeboden, waarvan elk hem geheel in be slag zou nemen. KRACHTSPORT. Rigonlot verbetert een wereldrecord Officieel gecontroleerd heeft de Olympi sche kampioen Rigoulot te Commines het wereldrecord van amateur rechtsarmig stooten verbeterd en gebracht op 174: pond. Het oude record stond sinds 17 jaar op naam van den Franschman Schweitzer met 170 pond. WIELRENNEN. Een mislukte record-poging. Op de Rotterdamsche baan heeft Piet van Kempen een poging gedaan het werelduur record van Oscar Egg (4-4 K.M. 247 M.) te verbeteren. Hij slaagde niet. Hij legde af 40 K.M. 477 M. Moeskops gedisqnalificeerd. Op de baan te Newark had de met span ning tegemoet geziene ontmoeting plaats tusschen den wereldkampioen Moeskops en den snelsien Amerikaanse hen sprinter Arthur Spencer. Moeskops won de eerste manche, verloor de tweede en won de derde, doch kamp rechter Kramer diskwalificeerde Moeskops wegens in de drie manches begane onregel matigheden. C/Teil,"). WATERPOLO. Om het kampioenschap der West. 2e klasse. Door een 31 overwinning op A.Z. en P.C is de L.Z.O. kampioen der west. 2e kl. ge worden, als hoedanig zij recht heeft op 't spelen van den promotiewedstrijd tegen het Zaandamsche Neptunes, no. laatst der le klasse. Alhoewel de Leidenaars voortdurend in de meerderheid zijn geweest, zijn zij et toch niet in geslaagd hun beste spel to ont wikkelen. Waarschijnlijk speelden de zenu wen parten Een uitzondering moeten wij maken voor v. Leiden en Segaar, die boido uitstekend hebben gespeeld; de eerste on danks ongeoefendheid, de tweede ondanks de mindere steun, die hij ditmaal van de twee vleugelspelers ontving. Reeds kort na 't begin weet Segaar met een goed schot het eerste doelpunt te ma ken, waarna de Amersfoortsche midvoor Hofsteenge aan den tand voelt; deze stopt het goede schot echter naar behooron. Direkt daarop is 't weer Segaar, die eën schot lost, wat de Amersf. keeper wel stopt maar niet kan wegwerken, waardoor eerst genoemde de gelegenheid krijgt do bal kalm in 't doel te plaatsen. De la Court wordt daarna wegens een overtreding het water uitgezonden. De L.Z C.ers nu 6 tegen 7 spelend weten tot de rust echter doelpunten te voorkomen, zijn zelfs herhaaldelijk in de aanval en hebben pech als een goed schot van de binnenkant der doellat terugstuit. Na de rust dringt de L.Z.C. achterhoedo te veel op en Amersfoort woet de achter stand te verkleinen. Nu weer volledig spe lend, komen de Leidenaars in de meerder heid en nadat Hofsteenge een harde bal goed gestopt had, maakt Segaar met een zuiver geplaatste bal het derde doelpunt. Direkt daarna is 't einde daar en heeft de L.Z.C. verdiend gewonnen. Nu nog a.s. Zon dag tegen het Zwolsche Zwarte Water'' om het kamp der geheele klasse en tot slot op 7 Sept. tegen Neptunes, en danle klasse 1 ZWEMMEN. Over het Kanaal. De Zwemmer Perks heeft een poging het Kanaal over te zwemmen door de koude moeten opgeven, toen hij nog 4 K.M. van Calais verwijderd was. Hij was 17 uur te water geweest. Miranda en omgeving. Van Miranda uit kan men per trein Fan- corbo bereiken; dit dorp, als een der meest schilderachtige van geheel Spanje, was ons aanbevolen door den schilder Zuloaga en hij, de Spanjaard, kan het weten. We namen dus den trein, die 8.05 zou vertrekken, in het spoorboek alleen, in werkelijkheid één uur later, maar zóó nauw neemt men het hier niet; men wacht geduldig en zonder klacht, alleen de Rapides, die belangen mee brengen uit het buitenland, gaan op tijd; het prestige van Spanje mag geen klap krijgen. Al is de Almaviva, althans in het Noorden, verdwe nen, de houding van edelman, die levens een souvercine berusting meebrengt, is ge bleven. Wij rijden op 550 M. boogie een tuunei uit en juist door een laag hangende wolk. Tegen de zon geleek het dal als met zilver overgo ten; de lage, groenende vlakte gransde als smaragd in dezen heerlijken, koelen morgen. Alvorens Pancorbo le zien, slappen wij uit in Oron, zien op den weg een goedigen mon nik in dikke bruine pij en natuurlijk bloote voeten. Hij was op weg naar zijn klooster Wij meenden, wij moesten met dezen gezel- ligen baas een praatje aanvetten A Monsieur. On parle francais. No Senjor. English. No. Deulsch. No. En met breeden lach en zoo iets van och, wat doen wij met die talen, babbelde hij zijn Spaansch en voelde maar geenszins, dat wij hem niet kon den verstaan, en toch waren zijn gebaren zoo plastisch, dat wij hem voldoende begre pen. Wij naderden Oron cn namen afscheid van onze praatgragen gezel. Oron is omge ven door een krans van noleboomen en cy- pressen. Wij slappen de plaza op, een vlak stuk grond, en wanneer men van samen- hoorigheid spreekt, is die hier aanwezig in bijzondere mate. Het bedehuis beheerschl dit dorp geheel al9 bindend element en wij be grijpen, dat hun klachten en wenscbon daar geuit worden. De dorpen waren, evenals elders in dezen tijd van het jaar, hun oogst aan het dorschen op de plaza, die schitterde in het zonlicht. Wolken grondstof strooide de wind in het rond en midden in dreven de boeren hun muildieren in cirkels, zeiven staande op een soort slede. Vrouwen twinkelden hoog op het graan, een krans van huizen rondom go- schaard en daarachter de bergen, badende in een feëeriek licht. Voorwaar, door den eenvoud cn de grootheid onvergetelijk. 't Werd warm en in het land van den wijn drinkt men geen water. Wij zochten de can- lina (herberg) en vonden die even ter zijde van het plein, traden binnen cn stonden in een portaaltje. Aan den grauw willen muur een bank, de tapkast een gat in den muur; met ons kwamen de kippen en een varken mee, die deze vreemde snuiters eens wilden opnemen. De wijn gaf nieuwe kracht en wij vervolgden onze reis naar Pancorbo. Door een paar tunnels rijdend komen wij dicht bij Pancorbo, het klooster voorbij van onzen monnik; zijn kloostergcnoolen waren ijverig bezig hun tuin te verzorgen, en dat doen zij met werkelijken smaak. Keurig zag cr alles uit en als deze menschen gevoel hebben voor het schoon van een bergland als hier, dan moeien zij vroom zijn, want de majesteit van deze natuur stemt zoo tot het opperste denken, stemt zoo sereen, dat aardsche be moeienissen zijn als distels in een bloeiende weide. Hoog boven menschen en hun klein be staan zweeft een vlucht breedvleugelige ac- coorden, zegt Van Eden; zoo ook hier. Pancorbo. Wij zijn de eenige reizigers; een chef niet te zien, kaartjes worden niet afge nomen, zooals nergens in de dorpen. Neen, onze verwachting was niet te hoog gespan nen, gelukkig, want hoe vaak is een depres sie knakkend en hoe droevig lovers. Koren- tijd, en ook hier die goudslof cirkelende hoog boven de huizen. Van het Stationsplein af de beek over, die verder door het dorp voert, als het laagste punt in deze omgeving van rot- sen. De plaats is gebouwd in ten kloof, waarin de wind met meerdere of minder® mate giert, nergens dan in de huizen be-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9