is U OOK Al VERKOUDEN? Abdijsiroop mi OE OMSTREKEN. Denk er om 'n dikke keel is 't begin, maar 'n bronchitis kan 't eind zijn van Uw gewone ver kcudheid. Genees daarom in 'I begin, koop vandaag nog Iets over Veefokkerij. Begrafenis-Onderneming KEEREWEER RECHTZAKEN. Het feestterrein bood dan ook een vroo- lijken aanblik. Verschillende muziekkorp sen verhoogden door hun meestal goed uit gevoerd programma niet- weinig de feest vreugde, terwijl do verschillende vermake lijkheden met een druk bezoek werden ver eerd. De avondveilichting deed bet geheel nog meer tot zijn recht komen, niet in 't minst dc kunstmatige waterval, welke attractie als zeer goed geslaagd mag worden be schouwd. Het gioot vuurwerk, waarmede de feesto lijkheden gesloten werden, had plaats onder do meest gunstige omstandigheden, een helderen hemel en windstilte. Hoewel zeer laat, te ongeveer twaalf uur aanvangende, waren honderden opgekomen, om dit steeds aantrekkelijk schouwspel gade te slaan. En het dient gezegd, het was wer kelijk een „mooi" vuurwerk. De zwaar dreunende luchtgranatcn, de zwermfontcinen, fluitende vuurpijlen, draai ende sterren, enz. enz. afgewisseld door zware kanonnades, werden door de honder den toeschouwers met groote ciandacht waar genomen. Ook do verschillende groote stuk ken leverden een prachtig schouwspel op. Wij eindigen dit verslag, met den wensch dat do „W.-V." te Alphen aan den Rijn, trots sommige? tegenwerking, moge voort gaan op den goed gekozen weg, eens per jaar aan do burgerij op prettige, gepasto wijze uiting te geven aan haar gehechtheid aan het Vorstenhuis. Leimuiden. Naar wij vernemen, zal de burgemeester dezer gemeente do eerste helft van September met verlof gaan. Bijnsaterwoude. Bij Ron. Besluit van 11 Augustus is dc verordening op dc hef fing van schoolgeld voor gewoon Lager On derwijs goedgekeurd. Waddingsveen. De werkman V. had het 'ongeluk van het balkon van de meubelfa briek van de firma v.h. Kempkes te vallen. Hij kwam in een onder dat balkon gelegen moddersloot terecht, zoodat hij een onfrisch bad kreeg. De in onze gemeente wonende vrouw A. T. maakte zich op de markt te Gouda schuldig aan diefstal van goederen. Zij werd gesnapt en er werd proces-verbaal legen haar opgemaakt. Zwammeidam. Kerkelijk bericht. - Rc- monstranlsch-Geref. Gem.: Zondagmorgen, te half elf, ds. Rappold. Haarlemmermeer. Burgerlijke Stand. Geboren: Wouter Dingoman, Z v. G. A. van Houwelingen en P. van Nieuwenhuijzcn. Geertje, D. v. L. van der Oord on C. van der Kwast. Cornelia Maria, D. v. C. Smit en C. P. Picters. Erancina, D. v. B. Kempe en A. M. Over- duin. Geertje, D. v. J. J. Markus en O. M. van Hal. Johanna Klasina, D. v. F. Doeleman cn J. Middelkoop. Willem Jan, Z, v. .J. van Laar en W. H. Korcnwin- der. Marinus, Z. v. A. van Middelkoop cn A. van de Roemer. Wilhelm Johan, Z. v. W. J. Reinders cn J. Zwaanswijk. Jo hannes Gerardus, Z. v. H. J. Teeuwen en J. M. Zoutman. Marinus Hendrikus, Z. v. O. Koster en A. Kamp. Huig, Z. v. H. Baartman en P. Sebooneveld. Antje, D. v. O. van Muijden en L. Cardol. OndortrouwdJ. C. Zvirs 27 j. en C. van Scheppingen 24 j. Gehuwd: A. Salentijn, 26 j. cn S. van Beom, 26 j. C. Bakker 27 j. en G. Schutte 24 j. P. J. Brugman8 30j. en G. van Braak 20 j. B. Kampkes 26 j. en G. Balc- ^ker 27 j. J. den Rooi jen 27 j. en A. G. Meijer 24 j. Overleden: Chrisbiaan Hendrikus, 3 m., Z. van B. A. M. Schilder en C. Goossen. Marijtje Hemmer, 74 j. weduwe van H. Sweers. Lccndert Ario de Haan, 73 j., gehuwd met W. Kalsbeek. De visscher v. d. P., alhier had bet geluk in zijn netten een grooten witten pa ling te vangeneen zeldzaam mooi dier van meer dan twee pond, zooals voorheen in. den Haarlemmermeerpoider nog niet .werd gevangen. Wordt op het aanbod van den eigenaar ingegaan, dan zal het pracht exemplaar over cenige dagen in een van do aquariums in „Artis", te Amsterdam, lustig rondzwemmen. Eenige jaren geleden had zich in dezen polder ook eens een klein wit palinkje la ten verschalken, hetwelk ook naar „Artia" werd overgebracht, doch deze vangst bes teelten de nog maar weinig in vergelijking met het reuzen- en prachtexemplaar, zoo als nu door v. d. P. werd bemachtigd. Door de vele regenbuien ondervinden 'de landbouwers met de werkzaamheden op het land groote stagnatie en wordt bo yendien groote schade toegebracht aan do te velde staande gewassen, waarvan nog nagenoeg niets is binnengehaald. Met fas tarwe en de haver, die gemaaid en aan hok--» ken op het land staan, stoat het er op tol van plaatsen in den Haarlemmermeerpol der wel het bedenkelijkst voor, wijl in deze gewassen „het schot" zach reeds op ern stige wijze openbaart. Het bederf zit or hier en daar reeds vrij diep in, hetgeen voor vele landbouwers een groote schade post bctcekcnt, omdat de handelswaarde vermindert en de opbrenget geen bevredi gende resultaten kan opleveren. Voor de erwten, die op ruiters, en de andere gewas-, sen die nog grondvast staan, kan een drie tal weken droog weder nog veel goed maken. In de 59569 Meter langs Ringvaart van den Haarlemmermeerpoider liggen hon derden schuitjes op verschillende afstonden van elkander aan den kant gemeerd, die voor verschillende doeleinden worden ge bruikt, en wel: door d£ visschers voor de uitoefening van hun bedrijfdoor bloemis ten, kweekers, enz. die cv mede naar hun aan de overzijde van 't water gelegen land varen ;door personen, die er een „hier zet men over" op nahoudendoor personen, die de schuitjes verhuren om er roei- en zeiltochtjes mee te maken, enz. Deze schuit- jes hebben ten gevolge van het drukke scheepvaartverkeer door de Ringvaart veel te lijden van den zwaren golfslag, terwijl er ook meermalen door passeerende groote vaartuigen worden st-ukgevaren. Voor de eigenaren is het vaak heel moeilijk om daar toe de noodige voorzorgsmaatregelen te treffen. Sommigen ondervinden bij dit alles nog grootcr onaangenaamheden, als rij 's morgens tot de ontdekking komen, dat hun schuitjes verdwenen zijn. Zaterdagnacht werd cr een medegenomen en Woensdag nacht weer een. Zou men hier te doen heb ben met personen, die de schuitjes wegba- len en gebruiken otQ er „iets mee uit te voeren", niet meer durven terugbrengen en ergens maar laten drijven, omdat ze er geen raad meer mee weten. Hoe dit zij, uit een en ander blijkt weer, dat de vele in do Ringvaart gemeerde schuitjes aan allerlei minder prettige gewaarwordingen ten prooi liggen. Met betrekking tot het in deze ge meente heerschend mond- en klauwzeer, vernemen wij, dat in de laatste drie weken in het Noordelijk deel van dezen polder geen nieuwe gevallen meer werden gecon stateerd, zoodat kan worden aangenomen dat deze ziekte aldaar afnemende is. In het Zuidwestelijk deel den anderen kant van de Meer breidt 't mond- en klauw zeer zich echter sterk uit en is in d<?ze week het aantal gevallen weder met een 10-tol vermeerderd. De heer H. B., te Amsterdam, Iaat aan den Sloterweg alhier een nieuw huis bouwen. Hij had alvast bij de in aanbouw zijnde woning een kippenren laten maken, deze van zijn voorraad kippen voorzien en goed afgesloten. Woensdagnacht hebben ongenoode gasten een bezoek op het erf gebracht, het slot van de ren verbroken en al dc kippetjes (22 stuks) weggekaapt. Do politie werd onmiddellijk met dezen dief stal in kennis gesteld. De Kaar». Kerkelijk bericht. Ncd.- ïlerv. Gcm.: Zondagmorgen, te halfclf, ds. v. Baaien. Katwijk. De loting voor den dienst plicht der ingeschrevenen van de lichting 1925, zal voor deze gemeente plaats hebben ten Gemeentehuize op Woensdag 3 Septem ber 192-i, des namiddags te twee uur. Katwijk-aan-den-Rijc. Gistermiddag werden vanwege het bestuur der pas ge opende Geref. School dc kinderen dier school getrakteerd. Eenige koekjes cn limo nade vonden bij de kinderen gretig ont haal. De lijd werd nog verkort door ver schillende spelletjes, afgewisseld door zang en vertellingen. Ook de ouders der kinderen waren voor dien middag uitgenoodigd, waarvan, zooals hel haast vanzelf spreekt, de moedors druk gebruik hadden gemaakt, liet onderwijzend personeel heeft zich dan ook wel verdienstelijk gemaakt om dien middag zoo goed mogelijk te doen slagen. De feestviering der Oranje-Vcreeniging zal ptaals hebben Dinsdag 2 September a.s?. Des namiddags le halfi^wee zal dc kinder stoel opgesteld worden aan de school (hoofd dc heer Raadsvcld) en zal met de kinderen een rondgang gemaakt worden naar het feestterrein aan den Achlerkerkweg. Ilier zullen verschillende spelen worden uitge voerd. De kinderen zullen na afloop van de spelen door het dorp gaan naar de muziek tent en op het plein Turfmarkt eenige ver zen zingen. Hierna zal de kinderstoet wor den ontbonden en komt er 's avonds een lichtstoet, waar reeds vele toezeggingen voor gedaan zijn. Deze kan schillerend wor den. De sloet zal op het Kerkplein opgesteld en daar ook ontbonden worden, terwijl de muziekvereeniging „Harmonie" haar mede werking den geheelen dag verleent Katwijk-aan-Zee. Van de haringvis- seherij kwam te JJmuidcn binnen de log ger KW 2, met 27 last pekelharing. Noorrlwijb. De loting voor de Nat. Mi litie zal voor deze gemeente in de Werkin richting plaats hebben a.s. Woensdag 3 September. Nooxdwijk-aan-Zee. Naar wij verne men, ligt het in de bedoeling om den ver jaardag der Koningin feestelijk te gedenken in deze gemeente op 9 September. Er zal dan 's morgens een optocht zijn van alle schoolkinderen, 's Middags zullen volks spelen en ringrijderij enz. gehouden wor den. Waarschijnlijk zal Noordwijk-Binnen op een anderen dag feestvieren. Noordwijkerhout De aanvoer op de veiling aan Piet-Gijzenhrug blijft groot. Dc prijzen zijn flink: snijboonen f 3, hecren- boonen f 3.50 per zak van 10 kilo; augur ken naar kwaliteit, -10 en 60 ets. per kilo. De narcissen-kokerij der firma Van Kampen heeft het zóó druk, dat een tweede ketel in gebruik wordt gesteld. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer P. Heemskerk Jzn. is gegund, na gehouden aanbesteding aan den aannemer W. van der KlugL Rijnsbnrg. Ds. J. L. de Vries, Chr.-Ger. predikant alhier, heeft bedankt voor het op hem uitgebracht beroep naar Meppel. Aan de bloemenveiling wordt de laatste dagen de vraag naar dahlia's wat grooler, vooral naar oranje-dahlia's. Ook naar Afri kanen is nogal vraag, met het oog op de feesten. In de prijzen kwam weinig veran dering. Bij den heer Van D., alhier, geraakte in de garage een automobiel in brand. Met moeite mocht het nog gelukken den wagen naar builen te rijden en met eigen midde len den brand te dooven. De brandweer, spoedig ter plaatse, behoefde geen dienst te doen. Aan de groentenveiling alhier is de aanvoer van bloemkool overweldigend. He den. werden er niet minder dan 30.000 stuks geveild. De prijzen waren goed, n.l. 38 a 42 guld. voor de lsle soort en 23 a 29 gld. voor de 2de soort. Aardappelen brachten op f 1 60 a f 2 per baal en groene Savoye ging te gen f8. Een kind van den heer Van Vliet, al hier, geraakte spelend achter de ouderlijke woning te water. Gelukkig werd spoedig ontdekt in welk gevaar de kleine verkeer de, zoodat deze nog bijtijds gered kon worden. Na de uitgebreide feestelijkheden ter gelegenheid van de herdenking van Hr. Ms. Rcgceringsjubileum, laat de kas der beide Oranje-vereenigingen alhier geen uitgaven toe, waarom deze zich dit jaar op Hr. Ms. verjaardag van feestelijkheden zullen ont houden. Sassenheim. Kerkelijk bericht Ds. H. J. L. de Vries, emeritus-predikant te Hillegersberg, hoopt Zondag a.s., des mor gens te tien uur en des avonds le vijf uur in de zaal van de Fröbelschool, Kerklaan, voor te gaan. Siompwijk. De heer J. Nobels, kantoor houder der Posterijen, zal 1 September a.s. vijf en twintig jaar bij de Postadministratie werkzaam zijn, waarvan ruim vier en twin tig jaar, resp. als postbode, brievengaarder en kantoorhouder, alhier. Na verkregen eervol ontslag hoopt hij dan den dienst met pen sioen te verlaten. Het hulpkantoor zal ver moedelijk worden opgeheven, en wellicht plaats maken voor een poststation. Zeker is dit evenwel nog niet. Valkenburg. Kerkelijk bericht. Ned.- Herv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, en 's avonds, te halfzeven (Zondag 15) ds. Her- manides. - Ingaande September aanstaande wordt het hulppost-, telegraaf- en tele foonkantoor alhier opgeheven en door ec.n station voor genoemde diensten vervangen Dit station is op werkdagen geopend voor den postdienst van 12.30—2.30 nam., voor den telegraaf- en telefoondienst van 8.30 voorin.7 uur nam. Op Zon- en feestdagen geen dienst, doch wordt gelegenheid gege ven voor het afhalen van correspondentie van 9.409.55 voorm. Voorschoten. Te Wageningen is ge slaagd voor 't examen landbouwkunde L. 0. dc heer A. de Vos, alhier. RECLAME. 60C9 Op -4 September a.s. zal er in Alphen aan den Rijn een fokveedag gehouden worden van het Groninger Zwartblaard en Witkop vee. De fokkers van het Groninger Yeeslag uit de Rijnstreek en omgeving zullen daar toonen hoever zij reeds gevorderd zijn met bet stelselmatig fokken van dat slag. De veehouderij Is voor ons land altijd van gTOote beteekenis geweest, de geschie denis leert ons, dat deze door alle eeuwen heen een zeer belangrijke bron van bestaan voor ons volk was, In den loop der jaren, maar vooral in de laatste halve eeuw, heeft de veestapel zich sterk uitgebreid. Vol/rens de telling van het jaar 1921 be droeg het aantal stuks rundvee in Noord en Zuid-Holland samen bijna een half mil- lioen, waarvan ongeveer 300.000 melk- en kalfkoeien. Schatten wij in doorsnee de melkproductie op 3333 kilo, dan is de totale jaarproductie duizend millioen kilo. Deze in 1923 berekend tegen een gemiddelden prijs van 8!£ cent. maakt een totale op brengst van 85 millioen gulden. Nemen wij verder nan, dat jaarlijks e^n- vijfdo deel der melkkoeien wordit verkocht cn dat daarvoor jonge dieren in de plaats komen, dan bedraagt de jaarlijksöhe, afzet 60 duizend stuks, die me elkaar stellig nog een waarde verf ogen woordigen van 15 mil lioen gulden. Daarnaast staat nog de ver krop van jopge dieren en kalveren. Volgens doze globale sohaitfirvg mae dus de totale brulo-opbrengsl van hot vee in de genoemde twee provincies op 100 millioen guldien worden gesteld. Om de not to-op- hYenvst te verkrijgengaat hierv.an natuur lijk hVelwat af, maar dat neemt niet weg, dot uit de vermelde-cijfers de buitengewoon 2 root e be teek ruis van óq veehouderij voor de gemeenschap blijkt.. Van niet minder groot belang is zij voor de veehouders zei- ven. Dezen looli vindon in de veehouderij hun Keötaan. Een goed voebouder zal daar om geprikkeld worden zijn bedrijf zoodanig in le richten, dat zijn bedrijfswinst zoo groot mogelijk is. Hij zal daarbij ook ten zeerste zijn aandacht moeten wijden aan de eigen schappen van zijn vee en deze. waar noo- dig, trachten te Verbeteren. In de eerst'e plaafs moet hem daarbij helder voor oog?n staan, wat hij van zijn dieren verlangt, welke efsehen hij aan doze slelf. Vraagt men den veehouder, hoe hij zijn vee het liefst zou wenschen, dan zal men steeds ten antwoord krijgen, al wordt het niet precies met dezelfde woorden gezegd: Krach lijf, evenredig gebouwd, met produc tie van een ruime hoeveelheid melk met een hoog vetgehalte". Oppervlakkig beschouwd, zou men hier uit kunnen afleiden, dat alle veehouders zich eenzelfde ideaal voer oogen stellen. Dit is evenwel niet hel geval; de persoon lijke smaak spreekt ook een woordje mee. In de practijk komt dat hierop neer, dat de een wat meer let op de melkproductie, de ander wat meer op den bouw. In ons land worden drie veeslagen zuiver gefokt ml.: het Zwartbont Friesch-Holland- sche, het Groninger Zwartblaard en witkop en het Roodbonte Maas-Rijn en IJsel vee slag. Deze drie slagen verschillen van el kaar in kleur en afteekening, in bouw, eigenschappen en fokrichting. Binnen elk ras vindt men echter nog weer verschil len en de eene fokker prefereert dit. een ander dat type van heizelfde ras. Van origine is het Zwartbont Friesch Hollandsche ras het melkrijkste. Met deze groote melkrijkheid gaat gepaard wat ge ringere gespierdheid en iels minder solide bouw. Het Groninger veeslag muntte oorspron kelijk uit door goede gespierdheid en krach- tigen bouw, terwijl de melkproductie wal mmder was dan bij de zwartbonten. De laatste jaren is het Groninger vee wat meer in de melkrichlmg gefokt, waarmee over het algemeen gepaard is gegaan een ver andering in bouw en eigenschappen. Wel zijn er exemplaren te vinden, die een uitste kend exterieur paren aan een zeer hooge pro ductie-, wat wij eveneens wel bij het zwart bonte vee aantreffen maar in het algemeen kan toch worden aangenomen, dat, met het fokken vajj het ras in de mclkrichling, de bouw minder krachtig wordt, al kan door goede teeltkeus naast goede voedrng en ver pleging achteruitgang grootendeels voorko men worden. Beide veeslagen hebben dus hun goede en hun minder goede hoedanigheden. In welk veeslag een veehouder wenscht te fokken moet geheel aan hem zelf worden overge - laten. Zullen evenwel de goede eigenschappen in den bouw, waardoor het Groninger vee uit muntte en de voordeelen daaraan verbonden behouden blijven, dan moet men zich wach ten voor overdrijving van fokken in de melk- richting. Een flinke melkproductie met een goed vetgehalte naast een goed exterieur is evenwel gewenscht. Door teeltkeuze is het vee in die richting wel te verbeteren. Om le weten te komen, hoe het met do productie en het vetgehalte van de ver schillende dieren gesteld is, is melkcontróle noodig. Deze controle toont met cijfers aan, hoe het daarmee staat en veelal ziet men eer. zeer groot verschil in melkopbrengst en vetgehalte bij de verschillende dieren op eenzelfde bedrijf. Ook het exterieur va rieert veel. Met de dieren, die bovenaan staan wat betreft bouw, opbrengst en vet gehalte der melk, moet bij voorkeur verder worden gefokt. Wel zul het niet uitgesloten zijn dat eenige der nakomelingen die goede eigenschappen nog niet in zoo hooge mate bezitten,*maar door telkens weer de beste uit te zoeken voor de fokkerij, zullen ten slotte dieren vorkregen worden, die do goede eigenschappen als regel op hun na komelingen overbrengen. De ervaring heeft geleerd, dat, wanneer eigenschappen in verschillende geslachten van ouder op kind zijn overgegaan, voor zoover het geslachtsverschil geen belem mering was, de verdere nakomelingschap die eigenschappen ook vrij zeker zal heb ben. De kans daarop wordt nog grooter, wanneer diezelfde eigenschappen zoowel aan Vaders als aan Moeders kant aanwezig wareu. Een goede bouw en een goede afstamming maken de waarschijnlijkheid groot dat het dier goed zal fokken. Absolute zekerheid heeft men evenwel niet. Echter, hoe beter bouw en hoe beter afstamming, hoe groo ter zekerheidskans van goede vererving. Voor den fokker zijn dus onontbeerlijk gegevens omtrent afstamming cn productie vermogen. Deze gegevens worden verzameld door de fokvereenigingen en van de stam- boekdieren ook door de stamboeken. Aan het lidmaatschap van een fokvereeni- ging zijn natuurlijk kosten verbonden. De kosten loopen in de verschillende vcreeni- gingen wat uiteen en zijn daarom hier niet op te geven, maar de voordeelen die men er van heeft wegen in ieder geval ruim schoots op tegen de kosten. Dat de gemiddelde productie en het vet gehalte van de melk aanmerkelijk is op te voeren, moge blijken uit onderstaand staat je, dat betrekking heeft op het bedrijf van een lid van een fokvereeniging. aantal KG. mclk- dieren jaar melk vet dagen opmerk. 13 1911 3930 3.01 300 mond- en 12 1912 5003 3.14 312 klauwz. 12 1913 4793 3.21 294 11 1914 4567 3.13 285 13 1915 4660 312 290 16 1916 4-413 3.27 276 16 1917 4286 324- 288 13 .1918 4430 3.30 306 17 1919 36-40 3.48 273 15 1920 4337 3.71 287 20 1921 4166 3.77 280 21 1922 4792 3.56 307 In Alphen aan den Rijn zullen op den lok- veedag de fokkers van het Groninger veeslag hun vee lalen zien. In den catalogus zullen gegevens omtrent afstamming en productie worden opgenomen. Voor fokker, veehouder en liefhebber dus allerlei belangrijke gege vens om het Groninger veeslag in Zuid-Hol land, goed te leeren kennen. We hopen, dat het een modie dag zal wor den. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRAMSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEF. 861 7797 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor het Kantongeiccht werden behandeld 97 zaken, waarvan 83 bestemd voor open bare zitting en 1-1 kinderzaken. Het eerst kwam voor II. W. v. d. B., te Leiden, gedagvaard ter zake, dat hij, rijden de met een auto, zich niet heeft gehouden aan de orders van den verkeersagent J. Ifolstein, die bij de Blauwpoorlsbrug was gestalionneerd. Beklaagde wist niet, dat hij zich misdra gen heeft. Er was weinig drukte en het verkeer was niet in gevaar, toen hij pas seerde. De getuige zcide, dat beklaagde veel te snel reed. Hij wilde niet naar hem luisteren en hij zou er zelf onder geraakt zijn, wan neer hij niet op de treeplank van den auto ware gesprongen. Beklaagde wilde nu weten of deze agent al eens in een gesticht voor zenuwlijders is verpleegd geworden. De Kantonrechter vond, dal beklaagde dit maar eens aan den agent zelf moest vragen. Eisch f 5, subs. 5 dagen. F. H. A. D., directeur van de N. V. Leid- sche Katoen-Maatschappij De Heyder en .Co., stond terecht wegens overtreding der Arbeidswet. ITij zou een vijftal werklieden na den door de wet vastgestelden tijd heb ben laten werken. Beklaagde bekende. Hij had van zijn Engelschen correspondent een bestelling op korten termijn gekregen en de werklieden, die per stukloon werken, wil den ook graag langer werken. De werklie den zouden dit kunnen getuigen. De zaak werd uitgesteld tot 8 October, omdat er dan nog veel meer zaken van denzelfden aard zullen voorkomen. Dan zullen ook de leiders van R.-Kalh. en Pro- leslanlsche organisaties worden gehoord. Louis V., te Alphen, had varkens op de markt alhier aangevoerd, die leden aan vlekziekte. De vorige maal had hij gezegd, er niets van le hebben geweten. Er werd nu voorgelezen een brief van den veearts te Alphen, waarin werd mee gedeeld, dat deze varkens door hein ingeGnt waren tegen vlekziekte. Nadat als getuige was gehoord de adj. directeur van het Openbaar Slachthuis, de heer Sperna Weiland, eischle de Ambtenaar f 2 subs. 2 dagen. Tegen K. de K., le Alphen, werd wegem dezelfde overtreding f 10 subs. 10 dagen ge eisch t. Tegen Jan O te Leiden, die, in sir ij met de verordening, had verzuimd verbek ringen aan zijn perceel aan te brengen tegen brandgevaar, hetgeen de commandant van de Brandweer, de heer A. J. Verhoog, hem had gelast, werd f 10 subs. 10 dagen gevraagd. liet bleek, dat de zaak nu in orde was. W. D„ te Leiden, had mqpten terecht staan wegens het vervoeren van bevroren rundvet van het station der Holl. Spoor weg-Maatschappij langs een niet aangege ven weg. Beklaagde was niet verschenen, wel de getuige Neulebooin, voor wien het vet be stemd zou zijn geweest. Deze, nu gehoord, wist van de geheeïe zaak niets af. Een beambte van de Spoorweg-Mij., Mu- sêlaar, wist wel, dat het vet gehaald is, maaT verder wist hij ook niets. De Ambtenaar vroeg nu vrijspraak. Getuige Neuleboom zcide nog, dat 't vet vermoedelijk voor Ilillegom is bestemd ge weest. P. J. A. O., fabrikant le Voorschoten, was gedagvaard wegens het in-dienst-hebben van eenige werklieden, zonder het behoorlijk aanhouden van een loonlijst voor deze menschen. De Kantonrechter vroeg of beklaagde niet veel respect voor deze wet had. Beklaagde meende van wel. De Kantonrechter herinnerde er hem aap, dat hij zou hebben gezegd: Wanneer ik geweten had, dat die heeren (de ambtenaren van den Raad van Arbeid) hier zouden ko men. dan had ik de loonlijst in de kachel gesloken. Beklaagde herinnerde zich dik niet meer. Nadat als getuige was gehoord de werk man J. Chrispijn, eischle de Ambtenaar f 10 of 10 dagen. De beklaagde droeg zelf een geschreven verdediging voor, waaruit moest blijken, dat de overtreding gevolg was van een onwil lekeurig verzuim en dat allerminst fraude in het spel was. G. S. B„ te Leiden, was ook opgeroepen wegens een overtreding der Arbeidswet en niet verschenen. Do Kantonrechter, die den man gesproken had, zcide, dat hij niet ver schijnen kon, omdat hij leed aan zenuw ziekte, wat de getuige, de werkman J. de Ia Bie, bevestigde. Deze bevestigde eveneens de overtreding, het niet afgeven van de rentekaart Eiscli f 10 subs. 10 dagen. Dirk van der V., chef van een bollen- kweekerij te Katwijk, was gedagvaard we gens het in-diensl-hebben van een aantal kinderen, die nog in den leerplichtigen leef tijd waren. De Kantonrechter vroeg hem of hij daar in op eigen gezag handelde of op last van den patroon, waarop beklaagde niet een rechtstreeksch antwoord gaf. De patroon zelf, de heer Van der Schoot, uit Hillegom, verklaarde, dat hij beklaagde had gezegd, dat het werk afgedaan moest worden, het hoeden door wien aan den chef overlatende. Eisch twaalf geldboeten van f5 subs. 6 dagen voor elke boete. De Kantonrechter dacht, dat de patroon het wel betalen zou. Jac. Sm., koekfabrikant te Leiden, was opgeroepen wegens het te lang lalen wer-. ken van een meisje, mej. G. A. Zaal. Nadat deze was gehoord, eischle de Amblenaai 15 subs. 5 dagen. Op de vraag van den Kantonrechter ol het meisje ook de overuren betaald kreef, gaf zij een ontkennend antwoord

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6