AGE&SA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Zaterdag. VolksgebouwDansavond. 8 uur. Zondag. „De Burcht": Dansavond. 8 uur. Dagelijks: bondsgebtM w Ned. It.-K. Volksbond: Tentoonstelling icckcmugcn leerlingen Avondteekcnschool. Vrijdag, van 0 tot '0 uur. Zaterdag, vim 2 tot 6 uur. Zondag, van 12 tot -1 uur. „Ue Graanbeurs": Groole nalionale schiet wedstrijd Leidsche Schietver. „Willem Teil": 30 Aug. 2, 5, 0, S, 9, 12, en 13 Sept. Van 2 tot 0 uur. Stadszaal: Van 25 tot en met 31 Aug., '3 avonds le 8 uur, lilm van het Eucharis tisch Congres-. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 lot 4 uur kinder- en familie-matmée. „Luxor- theater", Stations weg: Bioscoop- en Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Rejo-thcater": Intern, tentoonstelling „De Menscli". N o o r d w ij k-a a n-Z e e, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond-concert dansant. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avoud-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Augustus tot en met Zondag 31 Augustus waargeno men door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visclimarkt 8, tel. 552. officieren en onderofficieren verdwenen. Niet veertien militairen moesten naar neb hospitaal worden gebracht, maar drie men- schcn zijn na afloop verbonden. Geschoten is er niet. Het door het vertrek der serie onderbroken onderzoek is hervat. Hiermee is het gerucht binnen de meei met de werkelijkheid strokende proporties teruggebracht. Wat er verder stond in hek genoemde Blad is schromelijk overdrevew- Natuurlijk is Harskamp geen oord, waar veel „vermaak" is te genieten. Maar dat behoeft ook niet; de dag begint vroeg, soms al om vijf uur roveillo. Den heelcn dag zijn de menschen op de hei's avonus is het al vrij vroeg taptoe maar vóór de nachtrust kunnen zij nog genoeg hun hart ophalen aan onschuldige en gezonde genoe gens. Het gedetacheerde muziekkorps zorgt eiken avond voor muziek. De canfcine (ruira en frisch) met plantsoen is voor allen röe- gaDkelijk; daar wordt ook gemusiceerd. Verder bieden een R.-K. en een Prot. Mili tair Tehuis voor degenen, die behoefte heb ben aan een meer huiselijke en ernstige omgeving, een goede toevlucht. Niemand behoeft naar de paar bierhuizen te gaan, die zich in de buurt bevinden. Nooit hoorde ik klachten over het to taal oneetbare en bedorven eten; natuur lijk hapert er wel eens wat bij het gedurig verwisselen van de series, vooral in de eer ste twee dagen, als nog niet ieder ïijn plaats of weg weet. Dat er bij sommige gToepen wel eens wat ruw gedaan wordt met de oefeningen, zal ik niet onmogelijk noemen. Toch trof het mij meermalen bij do oefeningen, waarbij ik overdag en des avonds tot laat bij middernacht tegenwoor dig was en meestal tussehfn de jongelui vertoefde, vaak zonder opgemerkt te wor den, hoe met belangstelling, orde en cor rectheid door allen werd meegewerkt. Slappe typen heeft men natuurlijk overal misschien waren er van 28 Juli6 Aug. bij do Vilde serie (2o R- I. en i7e R. I.) beide uit Venlo en le It. H. en 2e R. H. re9p. uit Amersfoort, Deventer en Breda) nog al verscheidene van dat soort. Ik ken den geest daar niet zoo goed. II. M. de Koningin brengt 8 September een bezoek aan Voorst, Zutphen, Warns- veld, Vordcn, Hengelo (Gelderland), Hum- melo, Doesburg en Dieren. Naar de „Nieuwe Tilb. Ct." meldt, heeft het gemeentebestuur van Tilburg gisteren bericht ontvangen, dat II. M. op Vrijdag 26 September vermoedelijk in den middag Til burg zal bezoeken om het standbeeld van Koning Willem II te onthullen. Morgen zal jhr. Van Geen, particulier secretaris van de Koningin, een conferentie hebben met het gemeentebestuur van Tilburg ter nadere re geling van de feesten. Bevorderd is tot hoofdingenieur de heer H. Freydanck Ocsinger, ingenieur bij het technisch bureau van het Departement van Koloniën. Het in Den Haag verschijnende dag blad „De Avondpost" is in eigendom over gegaan aan de „Haagsche Courant", Naar „De R.-K. Werkgever" meldt, is opgericht een R.-K. Nederlandsch-Tsjecho- slowakijsch Comité, dat zich ten doel stelt, wedcrzijdsche betrekkingen aan le kweeken en in stand te houden lusschen de georga niseerde Rooinsch-Kalholieken in Neder land en Tsjecho-Slowakije. Het comité zal trachten dit doel te bereï- ken door hot publiceeren van mededeelin- gen omtrent werkwijze en vorderingen der Roomsch-Katholieke organisaties in Neder land en in Tsjecho-Slowakije, vervolgens door de Roomsch-Katholieke organisaties ln bc-idc landen met elkaar in contact te bren- gen en voorts door jongelui, die in een bepaald vak hun opleiding hebben genoten gelegenheid te verschaffen, daar nadere kennis omtrent hun vak op le doen en zich op de hoogte te stellen van het intellcc- iuccle, sociale en economische leven in dat Jand. liet comité is gevestigd te 's-Gravenhage en bestaat uit de hceren dr. L. Deckers, lid van do Tweede Kamer, voorzitter; rector J B. W. M. Möllcr, Henri Hermans, lid van de Tweede Kamer, dr. L. G. KorlcnborH, mr. J. A. G. M. van Itellenbcrg Ilubar, dr. J. M. Kucera, te Praag, en C. A. Leijen, secretaris, Den Haag. Van 1 Januari j.I. tot 2 Aug. heeft de gemeente Rotterdam 2 926.000 gulden aan sleun uitgegeven voor 14.676 werkloozen. Het aantal ondersteunden, dat over Januari nog 14.676 bedroeg, was op 1 Maart terug- geloopen lot 11.708, op 31 Mei lot 7532 en is thans weer gestegen tot 8186. Gistermiddag is le Amsterdam over leden mr. C. Vermeer, voorzitter van den Raad van Commissarissen der Nationale Bank voor Belaste Waarden en lid van de bankiersfirma Vermeer Co. Ook was mr. Vermeer onder de zeilers een der meesl vooraanstaande mannen. Hij was eerelid van de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging. Het Ned. Verbond van Ziekenkassen, waarby 457 plaatselijke ziekenkassen zijn aangesloten, heeft in zijn te Arnhem ge houden vergadering het voorontwerp Ziekte en Ongevallenwet-Aalberse besproken en zich bij motie er tegen verklaard. Het heeft dit in een adres aan de Tweede Kamer mede* gedeeld en de bezwaren er tegen uiteengezet. Het acht een samenkoppeling van onge vallen- en ziekteverzekering in het bijzonder onpractisch en duur, vooral voor risico* dragers. De uitsluiting van de bestaande zieken kassen noemt het onbillijk en onrechtvaardig en bovendien ten nadeele der ziekteverze ken ng. De ziekteverzekering en haar uitvoering dienen z.i. uitsluitend in handen van de arbeiders en daarmede maatschappelijk ge- lyigestelden te komen en hiertoe is de invoering der ziektewet-Talma, aangevuld en gewijzigd in den zin als door minister Aal- berse in Juni 1920 is voorgesteld, nood zakelijk. JSen commissie, zooals het N. V. Z. den Minister reeds in 1918 heeft voorgestel^ kan daarby gcede diensten bewezen en het verbond geeft dus in overweging, de tot- standkoming daarvan te bevorderen, doch vraagt daarin een behoorlyke vertegenwoor diging, in overeenstemming met rijn bo teekenis. In de legerorders wordt meegedeeld, dat bij Kon. besluit van 11 dezer is be paald, dat het Inslructie-bataljon op 1 Oc tober a.s. zal worden opgeheven. De Alg. R.-K). Werkgeversvereni ging heeft in een brief aan den Minister van Binnenlandsche Zaken geprotesteerd tegen een wijziging der Boterwet* welke zou neerkomen op een ernstige bemoeilij king van den handel in margarine. De ad viezen van den F. N. Z. in die richting acht de Vereeniging allerbedenkelijkst. De Vereeniging van Chr. Onderwijzers, enz. bad in een adres den Minister van On derwijs verzocht een regeling te treffen, waarbij aan hen, die zich in 1924 voor het eerst aan het examen voor de hoofdakte hebben onderworpen, op biilijkheidsgrondea in 1926 vrijstelling wordt verleend van die vakken, welke in dit jaar voldoende waren. De Minister dr. J. Th. do Visser zal de in gebruikneming van het nieuwe gebouw der Theol. School te Kampen op 17 September a.s. bijwonen. De commissie van negen uit de Ne derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, den Bond yan Ambtena ren bij de Nederl. Spoorwegen en den Neu tralen Bond van Spoorwegpersoneel, heeft aan de hoofdbesturen verzocht, zich tot hel Vakverbond te wenden, waarbij zij zijn aan gesloten, met het verzoek, mede te werken tot het samenstellen van een zoodanigen or ganisatievorm, die de eenheid onder de drie spoorwegorganisaties mogelijk zal maken. Reeds geruimen lijd drongen onze land en tuinbouworganisaties aan op verlegen - woordiging van hun vak in de Commissie van Bijstand voor handelsverdragen. Bij de begrootingsdebatten van het vorig jaar bra ken enkele Kamerleden een lans voor dien wensen, waarop echter een afwijzend ant woord van den Minister volgde. De land- en tuinbouworganisaties hebben nu een her nieuwd verzoek lot den Minister van Builen- landsche Zaken gericht, om op hun voor dracht de Commissie van Bijstand met twee loden uit te breiden, n.l. één voor den land bouw en één voor den tuinbouw. Volgens de berichten heeft de Minister thans dit verzoek ingewilligd, zcodat hun wensch eindelijk vervuld is De benoeming van deze twee leden zal ge schieden door den Minister van Buiteniand- sclie Zaken, in overleg met den Minister van Binnenlandsche Zaken. Naar de correspondent van de „N. R. Crt." te Brussel meldt, heeft het Kamerlid Theelen de aandacht van den Minister van Builenlandsche Zaken gevestigd op het feit, dat Belgische arbeiders, die zich lederen dag, voor hun werk, per fiets naar Neder land begeven, aldaar een rijwielbelasling ten bedrage van frs. 25 moeten betalen; hij heeft de vraag gesteld, of de Minister het niet gewenscht acht, de aandacht van de Nederlandsche regeering te vestigen op hel onbillijke Yan deze belastingheffing, daar Nederlandsche arbeiders in hetzelfde gevat, in België niets hoeven le betalen. De Mi nister antwoordde, dat het aangehaalde feit het voorwerp uitmaakt van een onderzoek, waarvan het resultaat later zal worden be kend gemaakt. DE ALGEMEENE TOESTAND. Zal de Duitsche Rijksdag toch toegeven? morgen in ieder geval onderieekening van het accooxd van Londen. De Duitsche Rijksdag heeft de groole be slissing uitgesteld tot heden, klaar er is weer hoop. Tusschen de Duilsch-nationalen en Duitsche Volkspartij zijn opnieuw druk on derhandelingen gevoerd. Met welk resultaat is nog niet bekend, maar de stemming ls weer optimistischer geworden. Toen wij gisteren schreven na de pessimistische be richten: en toch schijnen wij goed ge voeld te hebben. Nog is echter de beslis sing niet gevallen, dat vergele men niet. Opnieuw verluidt, dat de Duitsch-natlo- nalen voor hun omvallen of wegblijven het laatste is het meest waarschijnlijk om zoo de benoodigde 2/3 meerderheid te geven, als contra-prestatie opname in de regeering eischen. Maar het is echter nog vaag, want behalve de Duitsche Volkspartij hebben daarin ook andere partijen nog een woordje mee le spreken. Heden staat Duitschland voor de beslis sing, dat is momenteel de hoofdzaak, waar op gelet dient te worden. Morgenmiddag zal te Londen echter in ieder geval het accoord van Londen wor den geleekend. Frankrijk schijnt genoegen te nemen met een Duitsche onderieekening, ook al beslist de Rijksdag anders, rekenend op succes voor de Duitsche regeering bij de dan komende verkiezingen. De Parijsche „Quotddien" schrijft n.l.: „In principe houdt Frankrijk de ratificatie der Londensche overeenkomst door den Rijks dag voor noodzakelijk, hetgeen niet zeggen wil, dat de Fransche regeering de voorloo- pige, zonder toestemming van den Rijksdag verrichte onderieekening niet zal erkennen. Het Fransche kabinet neemt*den buitenge wonen toestand der Duitsche regeering In aanmerking." Wèlonderrichte Parijsche kringen nemen aan, dat de „Quotidien" de inzichten van Herriot weergeeft. BELGIE. Van de Vijvere's opvolger. Moeyersoen, de oud-minister van nijver heid en arbeid, heeft zich bereid verklaard Van de V$vero als minister van economi sche zaken op Te volgen. De benoeming zal echter pas geschieden by terugkeer van den koning, d.w.z. over een goede week. DUITSCHLAND. De Rijksdag stelt da be slissing tot heden nit. De Rijksdag heeft gisteren het nationaal- socialistische voorstel tot politieke amnestie naar de juridische commissie verwezen en is vervolgens overgegaan tot de derde Jezing der schadevergoedingswetten. De Duitsch-nationale Rijksdagfractie had een motie ingediend, behelzende, dat de regeering met nakoming harer verplichtin gen door verdere onderhandelingen vermin dering der opgelegde fasten zat nastreven. Over ten hoogste twee jaar dient van het in art. 234 van het verdrag van Versailles toegekende recht tot hernieuwde vaststelling van Duitschlands betaalvermogen gebruik te worden gemaakt. Verder is een amendement op de Mantel- wet ingediend waardoor het verdrag slechts van kracht zal worden, indien bindende af spraken de zekerheid geven, dat het on rechtmatig bezette gebied uiterlijk 10 Januari zal worden ontruimd. Quantz verdedigde nader deze amende menten. j De andere partijen deden uitkomen, dat zy deze amendementen verwierpen. Stresemann zette in een uitvoerige rede nogmaals de voordeelen van het pfan-Dawes voor Duitschland uiteeu en betoogde, dat allo volken vele ervaringen moesten op doen met de doorvoering aer overeenkomst. tWanneer tot dien tijd de geest van overeen- kemst behouden bleef tusschen de volken, die de overeenkomst onderteekenden, was zeer zeker de mogelijkheid geopend tot eene verdere ontwikkeling der Londensche over eenkomst en tot vervanging van ondragelijke bepalingen door andere. De minister besloot: „De weg van Versailles naar Londen heeft sterke veranderingen gebracht in de houding der wereld tegenover Duitschland. Wanneer wy den weg naar een betere toekomst wil len gaan, mogen'wij piet weigeren, den grond der Londensche overeenkomst te betredend- Na Stresemann voerde dr. Luther het woord ter nadere toelichting der controle- bepalingen, in tegenstelling met het thans geldende controlerecht der garantiecommis- 8ie. Te Londen zyn groote verbeteringen verkregen, daar belangrijke concessies ver kregen zijn. Fehrenbach verklaarde namens het Cen trum, dat de verantwoordelijkheid voor de ffevolgen eener verwerping op de schouders aer tegenstemmers zal rusten. Nadat de communisten en nationalisten het woord zoo hadden gevoerd, is tfs zitting verdaagd tot hedenochtend tien uur. Op de agenda staan de wet tot verlenging der vrye reiskaarten der afgevaardigden, de afdoening van de derde lezing der Schade vergoedingswetten en de eindstemming over de motie van wantrouwen der nationaal- 80cialisten, de besluiten der commissie voor het bezette gebied en de amnestievoorstellea Heden dus de groote beslissing! Typeerend voor de verhoudingen in den Ryksdag is nog het volgende: De nationalistische Rijksdagfractie heeft een brief gericht aan den voorzitter van den Rijksdag, waarin zyl onder verwijzing naar diens optreden bij het incident Brodauf in den Ryksdag en de jn verband daarmede door hem tegen den fractie-voorzitter genomen maatregelen haar wantrouwen jegens hem uitspreekt. j i FRANKRIJK. Do Fransche Volkenbonds- Gedelegeerden sluitende begrooting twijfel aan Herriot's oprechtheid. President Doumergue heeft tot gedelegeer den naar de vergadering van den Volken bond benoemd de vroegere eerste-ministers Léon Bourgeois en Aristide Brinad, en den socialislischen leider Paul Boncour. Tot plaatsvervangende gedelegeerden wer den benoemd do vroegere ministers Lou- cheur, de Jouvenél en Maurice Sarraut. Assistent-gedelegeerden zijn Jouhaux, Bonnet en Cassin. Volgens een bericht in de Matin" heeft Briand de uitnoodiging afgeslagen. De ministerraad heeft besloten, van 8 September af verschillende uitgaven op de begrooting te besnoeien en vervolgens de begTooting van 2925 stipt in evenwicht te brengen. Het Kamerlid Coty heeft, een brief ge schreven aan Herriot, waarin hij, naar aan leiding van diens verklaring in het parle ment, dat maarschalk Foch van meening zou zijn, dat de bezetting van het Roerbek ken niets af of toe doet aan de veiligheid van Frankrijk, vraagt of de rapporten van Foch dienaangaande openbaar gemaakt kunnen worden, of, zoo zulks de voorkeur verdient, anders den maarschalk verzocht kan worden zijn denkbeelden dienaangaan de neer te leggen in een nieuw stuk, dat voor publicatie geschikt is. M. a. w. hij twijfelt aan de juistheid van Herriot's ver klaring. ENGELAND. Mc Donald over de ontwa pening Hassingham t Ramsay Mac Donald heeft in een in Schotland gehouden rede stilgestaan bij het vraagstuk van bewapenings-beperking. Spre kende over de vloolschouw bij Spithead, zeide hij, dat het volkomen waar is, dat toen die linie van oorlogsschepen voorbij gevaren was, zij die reeds vroeger een der gelijk schouwspel hadden bijgewoond, von den, dat die linie kort was. Niettemin was die verkorting een groole daad. Engeland heeft de overeenkomst van Washington geteekend en het zal en moet steeds die overeenkomst nakomen en zijn handteekening gestand doen. Binnen enkele dagen ga ik naar Genève. Wal daar zal ge beuren weet ik niet. Maar dit kan gezegd worden, dat indien wij doorgaan met dit ontwapen in gsproces wij het niet alleen kun nen doen. Het moet wederkeerig worden ge daan en met wederzijdsche toestemming. Andere nalie9 moeten ons ter zijde slaan. Onlangs zijn wij er te Londen in geslaagd een klein begin voor betere toestanden te maken. Zoolang ik het ambt behoud, dat ik thans bekleed zal mijn geheele energie ge richt zijn om dat begin succes te doen heb ben bij verdere pogingen en verdere stappen' De bekende politieke journalist H. W. Massingham, is op 64-jarjgen leeftijd plot seling overleden. Hij was een der meest vooraanstaande liberale journalisten in En geland. Langen tijd was hij hoofdredacteur van de Daily Chronicle" en van de „Daily News", totdat hij de leiding van het week blad „Nation" op zich nam. ITALTE. Tegen het fascisme. Tn een vergadering te Napels heeft de leider der oppositie Amendola de vorming van een Nationale Unie van liberale eu democratische tegenstanders der regeering voorgesteld. In Rome en Zuid-Italië bestaan reeds dergelijke verbonden. Op Sardinië zal een vryheidsvereeniging worden opgericht, ook in Venetië, Milaan en Turijn. BULGARIJE. Moeilijkheden met Zuid-Slavië en Griekenland. De Bulgaarsche gezant te Belgrado heeft den Zuid-Slavischen minister van buiten - landsche zaken het leedwezen zijner regee ring betuigd over den laatsten aanslag op den Servischen militairen attaché te Sofia. De regeering, die in een moeilijke positie ver keert, kan h. i. echter niet aansprakelijk worden gesteld voor deze daad. Of Zuid-Slavië tevreden zal zijn hiermede betwijfelen we vooralsnog. Inmiddels komen uit Alhenen berichten over nieuwe invallen van Bulgaarsche ben den. Bulgarije zal het dus ook met Griekenland wel opnieuw aan den stok krijgen. ZUID-SLAVIE. Raditsz' meening. In een interview met de „Neue Freie Presse" heeft Raditsz de leider der Kroaten, o.m. gezegd: De Servische partijen, waarmee wij nu samengaan, hebben ons vertrouwen. Zij vor men liet liberale conslilulioneele element, in tegenstelling tot den ractionairen aard der radicale partij. Het is echter waar, dat zij op sociaal gebied anders georiënteerd zijn dan wij, die in de eerste plaats een sociale boer renpartij vormen. Mijn partij, gaat Radilsj verder, beschouwt al9 de eerste taak van de regeering het tref fen van een reeks zuiver-administralieve maatregelen. De indeeling van het Kroati sche gebied in centralistischen zin moet wor den opgeheven en de oude toestand moet worden hersteld. Kroatië is een administra tieve eenheid op zichzelf, met Zagreb als centrum, en daarbij moet bet blijven. De nieuwe regeering kon dit standpunt niet negeeren, en zij heeft dan ook besloten tot wederoprichting van alle afdeelingen der autonome Kroatische landsregeering te Za greb. Het herstel der vroegere lagere organis men zal volgen. Het zal onvermijdelijk zijn andere ambte naren in Kroatië te benoemen. Ambtenaren, die alleen aan hun baantje zijn gekomen om dat zij tot een partij behooren, moeten ver dwijnen. Alleen de geschiktheid moet maat staf zijn; de ambtenaar moet zijn plicht zui ver zakelijk en onpartijdig vervullen. Een aparte taak zal het zijn, een einde te maken aan de verpolitiektheid der politie. In staatsrechtelijk opzicht hebben wij nog geen eischen aan de regeering gesteld. Hel tegenwoordig parlement moet slechts eenige dringende sociale en economische wetten af doen. Dan moeten nieuwe verkiezingen vol gen, uit welker resultaat de basis kan ont staan voor de definitieve Kroatisch-Servische overeenstemming. Het is mogelijk, dat de te genwoordige regeeringsmeerderheid als een aaneengesloten blok de verkiezingen ingaat. Wat de builenlandsche politiek betreft, meent Raditsj, dat de ontwikkeling op den Balkan een kwestie der democratie is. Ook Rakofski heeft zich te Moskou in dien zin uitgelaten. Zuid-Slavië had tot dusver geen democratisch regime. In alle monarchistische landen is het echter een levensvoorwaarde voor de monarchie, dat zij gelijken tred houdt met de democratie en zich niet tegen de de mocratie verzet Zeer belangrijk is ook een rechtvaardige behandeling der minderheden. Dc leidende kringen in Rusland maken ook hun verhouding tot de Balkanstaien en hun eventueel e propraganda in die stalen afhan, kelijk van de doorvoering van het democra< tisch principe en een behoorlijke bescher ming der minderheden. Ten slotte bepleit Radilsj een volkomen herstel der diplomatieke betrekkingen met Rusland. RUSLAND. Geen graangebrek een nieuwe sovjet-republiek? arrestaties te Wladiwostok. Rykof heeft in een rede voor het Centraal Comité der Communistische Partij betoogd, dat de regeering de beschikking heeft over 2800 millioen poed graan. De behoeften van het land zijn daardoor volkomen, gedekt «n er blijft nog een overschot van 100 millioea poed, waarvan 25 millioen voor steun aan do boeren kan worden verdeeld en 75 millioen voor uitvoer bestemd is. Steun van het buitenland in verband met den misoogst acht de regeering niet noodig. Zij zal zelf den strijd beginnen tegen de oorzaken van dien misoogst en heeft voor, agrarische verbeteringen 260 millioen goud mark beschikbaar gesteld. De boeren heb ben voorts voldoende zaaigraan. Een telegram uit Riga meldt, dat de rt» geering te Moskou aan de rivier de Dnjestr, een Moldavischo sovjet-Republiek heeft ge vormd, waarvan het doel zou zijn een cen trum te vormen van agitatie voor de bevol king van Bcssarabiö. De Russische politie te Wladiwostok heeft 39 leiders gearresteerd van een samenzwe ring om de Sovjct-regecring ten val te bren gen. De samenzweerders moeten van plan zijn geweest de monarchie te herstellle/i onder de grootvorsten Nikolaj en Kyril. De politie heeft bewijzen gevonden, dat zij in verbinding stonden met dc monarchistische organisatie te Charbin en Parijs. Do Fiankf. Ztg. wijst er op, dat de groot vorsten Nikolay en Kyril verbitterde vijan- den zijn, zoodat het bericht in dien vorm wat onwaarschijnlijk klinkt. Crisis in Duitschland? PARIJS, 29 Aug. (Belg. Tel. Ag.). Aan het „Journal" wordt liit Berlijn geseind: In liooge kringen spreekt men onder bedekte termen van een regeeringscrisis. De R-iks-»' kanselier ?ou niet eensgezind zijn met S!re- semann ten aanzien van de behandeling der builenlandsche aangelegenheden en wat be treft de Duilsch-nationalen om met hen tot een accoord te komen. Rijkskanselier Martf1 zou met ontslag gedreigd hebben. (Wij geven dit bericht onder alle voor behoud. Red L. DY De ontruiming ven Dortmund. LONDEN, 29 Aug. (N.T.A. Draadloos).- Uit Parijs wordt gemeld, dat de Franschen voornemens zijn de Zóne van Dortmund economisch en militair binnen een paar da gen te ontruimen, nadat de Dawes-rappor- ten in werking zijn getreden. Interparlementaire Unie. GENEVE, 28 Aug. (Belg. Tel. AgDe conferentie der Interparlementaire Unie heeft drie moties aangenomen inzake de perking der bewapening en de veiligheid 'Jer staten. De eerste spreekt de hoop uit, dat de samenwerking tusschen Ycreenigde Staten en Volkenbond, die verleden jaar begon, moge leiden tot een algemeen ac coord, volgens de beginselen van hel ver drag van St. Germain van 1919, betreffende, den handel in wapenen en munitie. Tot dat deel womt de bijeenroeping eener interna tionale conferentie bepleit De tweede motie wijst op het belang der algemeene instel ling van KKleTmlitariseerde zones onder de auspiciën van den Volkenbond en stelt voorf aan de permanente studiecommissie voor öe beperking der bewapening op te dragen, meer studie te wijden aan de kwestie van de demilitarisalie der grenzen. De derde, motie bepleit het uitwerken van een alge^ meen plan (ot beperking der bewapening volgens artikel 8 van hel pact en stelt voor, intusschen de militaire uitgaven der staten vast te stellen op een bedrag, dat de tegen woordige uitgaven niet mag te boven paan. Amerika en de ontwapening. BERLIJN, 29 Aug. (N. T. A. draadloos). Naar het „Berl. Tageblalt" uit New-York verneemt, heeft Amerika de uilnoodiging van den Volkenbond, deel le nemen aan de beraadslagingen over de ontwapening, aan genomen. De Amerik. gezant in Zwitser land zal onofficieel Amerika verlegenwoor-: digen. Ontwapening geëiscliL LONDEN, 29 Aug. (N.T.A. Draadloos). Uit Athene wordt gemeld, dat de Raad van Ambassadeurs te Parijs aan Bulgarije verzocht de 3500 reservisten die zijn ingc- lijd in strijd met het verdrag van NeuilL te ontslaan. Het Engel sch-Russisch verdrag. LONDEN, 29 Aug. („Hbld."). Rakowski, die uit Moskou te Londen i9 teruggekeerd, lieeft in een interview met het agentschap „Central News" verklaard, dat liet Engelsch Russische verdrag in Sovjet-Rusland met groote voldoening is ontvangen. Rakowski meent, dat de meerderheid van het Engel- sche volk h^t verdrag eveneens zal toejui chen, daar dc Britsche regeering thans heeft bereikt, wat de vroegere regeeringen hebben gewenscht. Op de vraag, wat de Sovjets zullen doen, indien het Britsche parlement weigert hel verdrag le ratificeeren, ant woordde Rakowski: „Dan zullen wij doen wat wij lot nu toe hebben gedaan: afwach ten tot er een parlement komt, dat zal be grijpen, wat zijn voorgangers niet hebben begrepen." Rakowski verklaarde verder, dat de Rus sische leening grootendeels in Engeland zal worden uitgegeven, om te dienen voor de

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2