De Kluizenaar van Far-End, No. 19776 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 28 Augustus Tweede Blad. Anno 1924. 6EMEENTEZAKEN. FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS. Benoemingen. Ter vervulling in de vacature voor gen lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs worden door dit Col- l„ge aanbevolen: 1. A. L. Eeimeringer (af- jredend); S. A. M. Touw. directeur _der Kon. Ned. Grofsmederij. De Bestuurderen van de Stedelijke VVert- inrichting alhier, bevelen voor de benoe ming van een lid van het bestuur buiten 'den gemeenteraad aan: 1. A. Bisschop (af tredend); 2. A. de Koster. De Commissie voor bet Stedelijk Museum De Lakenhal" bevelen voor de benoeming i'an drie leden harer Commissie aan: a. lo. Prof. dr. P. J. Blok (aftr.); 2o. Prof. dr. L. Knappert, b. lo. B. J. Huurman Dzn. (aftr.); 2o. A. J. Oostdam. c. lo. F. H. yerster (aftr.)So. dr. E. J. Kroon. Door B. en W. worden in de vacature van Sen lid der Commissie voor de gestichten Endegcest", „Voorgeest", en „Rbija- geest" aanbevolen: lo. de heer A. J. Oost- dam (aftr.)2o. de heer Th. B. J. Wilmer. Voor de benoeming van een leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen worden voorgedragen de hee- ren: lo. A. Wisse, hoofd der o. 1. school aan het Plantsoen A, alhier2o. J. Z. Kan- negieter, onderwijzer te Amsterdam3o. E Mos, idem te Utrechï. Voor de benoeming van een leeraax in zang en spraak vorming aan sub a. van ge noemde school worden voorgedragen, de heeren: lo. J. Oostveen, zang- en spraak- leoraar te Amsterdam2o. E. K. H. v. d. Wal, onderwijzer a d. school voor buiten^ gewoon lager onderwijs te Groningen. Verder moeten nog worden benoemd: drie leden van de Commissie van Financiën en nlt dezen den voorzitter, aftredend: 'de •heeren B J. Huurman, H. W. Spcndel en E. van der Walltwee leden van de Com missie van Fabricage, aftredend: de heeren Splinter Gzn., en A. J. Oostdam; twee leden van het Openbaar Slachthuis, aftre- lend: de heeren J. Wilbrink en Th. M. W. tergerstwee leden van de Commissie an het marktwezen, aftredend: de heeren Wilbrink en T. Groeneveld; twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief, aftredend: de heeren J. A. van Hamel en "l. J. Oostdamdrie leden van de Commis- ie voor de Huishoudelijke verordeningen On uit dezen van den voorzitter, aftredend: 'de Heeren K Sijtsma., mr. D. A. v. Eek en Th. B. J. Wilmer; twee leden van de Oom missie voor de Strafverordeningen, aftre dend de heeren mr. D. A. van Eek en E. van der Wallvier leden van do Commissie voor de Stedelijke Lichtfabrieken, aftre dend de heeren F. Eikerbout, mr: D, A. yan Eek, B. J. Huurman en H. W. Spen- deléén lid van de Oommissie van Beheer over de gestichten j,Endegeest", „Voor- Best" en ,,Rhijngeest", aftredend: de heer J. Oostdam; twee leden van de Com missie van Beheer over het Grondbedrijf, aftredendde heeren J. Splinter G'zn. en A. J. Oostdamvier leden van de Commrs- sie voor den Geneeskundigen Dienst en 'den Keuringsdienst van Waren, aftredend: 'de heeren B. J. Huurman, Th. B. J. Wil mer, T. Groeneveld en mevr. H. Dietrich De Rooydrie leden van de Commissie van Onderzoek tegen de aanslagen in het Ver gunningsrecht en uit dezen den Voorzitter, aftredend: de heeren Th. B. J. Wilmer, prof. dr. B. D. Eerdmans en E. J. Coster één lid en een plaatsvervangend lid val! 8e Oommissie van Onderzoek bedoeld in ft-rt. 22 van het Werkliedenreglement, af tredend: de heeren P. Heemskerk en F. Elkecboutvan een voorzitter en een plaats- verv. voorzitter van advies bedoeld in de herordening regelende den rechtstoestand van de ambtenaren der gemeente Leiden, 'aftredend de heeren A. J. Oostdam en K. Sijtsma. Verplegerswoningen bouwen. Onder mededeeling, dat zij zich met het voorstel van de Commissie van Beheer over 8e Gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" geheel kan vereenigen, geven B. en W. den Raad in overweging genoemde door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. U) De vlam van een lucifer deed haar op schrikken uit haar half doellooze, half be langstellende beschouwingen van haar me depassagier, en terwiil hij zijn pijp aanstak, was zij zich sterk bewust, dat zijn vreemde heldere oogen haar met een zweem van ironie aankeken. Onmiddellijk herinnerde zij zich zijn Vijandige houding bij haar binnenkomen en de uitdagende verklaring, die zij hem op «aar beurt had gegeven. Vastberaden haalde zij haar sigaretten koker uit haar taschje en koos een sigaret. Toen kwam zij tot de ontdekking, dat zij geen lucifers bij zich had. Zij zocht ijverig tusschen al de verschillende voorwerpen, die de tasch bevatte, maar tevergeefs, en tenslotte, inwendig kriebelig, dat haar reis genoot geen aanstalten maakte het blijkbaar ontbrekende te verschaffen, keek zij op en zag. dat hij weer ten minste zoo scheen Het volkomen verdiept was in zijn krant. Sara keek hem verontwaardigd aan, in £aar gemoed was zij vast overtuigd, dat ij haar verlegenheid bemerkt had maar hiet van plan was haar eruit te helpen. „LomperdI" dacht zij. Toen hardop, zei Ze vrij scherp: „Heeft u misschien ook lucifers voor me?' Zonder eea jsweem van leedvermaak en Commissie te machtigen, tot den bouw van 4 verplegerswoningen op het terrein der Gestichten over te gaan voor de 8om van f 18.000, te betalen uit de middelen van h*t afschrijvings- en vernieuwingsfonds dier inrichtingen. Voor de bestaande 4 verplegerswoningen werd door den Raad in 1918 een bedrag van f 11.875 toegestaan. Het thans noodig geoordeeld bedrag (f 18.000) is ongeveer 50 pCt. hooger, welke verhooging met bet oog op de tegenwoordige loonen en mate-i riaalprijzen zeer matig mag heeten. Het terrein, waarop de woningen even tueel zullen verrijzen, behoort administra tief tot de gestichten en behoeft dus niet meer van de gemeente te worden overge nomen, zooals in 1918 bij den bouw der ■eerste verplegerswoningen wèl het geval was. Kweekschool voor onderwijzer8(essen). De inwerkingtreding van het Koninklijk besluit van 11 September 1923, tot vaststel ling van de regelen en voorwaarden voor het verleenen van een rijksbijdrage o.a. aan de gemeentelijke Kweekscholen en de op grond van dat Koninklijk besluit op 30 Mei j.l. door den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen vastgestelde rege len, betreffende de opleiding voor de hoofd akte, maken wijziging van de verordening op de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen noodig. Zoo is bij dat Koninklijk besluit o. m. be paald, dat het schooljaar in plaats van op 1 Mei op 1 September zal aanvangen. Ver der moet wijziging van de bepalingen be treffende de toelating van leerlingen plaats vinden, aangezien in het Koninklijk besluit is voorgeschreven, dat leerlingen, die een hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus of de eerste drie leerjaren van een hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, van een hoogere burgerschpol voor meisjes met zesjarigen cursus, van een middelbare school voor meisjes of van een gymnasium met gunstig gevolg hebben doorloopen, als mede de bezitters van een diploma, onder onder Rijkstoezicht afgegeven vanwege de Vereenigingen ter bevordering van het meer uitgebreid lager onderwijs, zonder examen tot de tweede klasse worden toegelaten. Ook de schoolgeldregeling voor de kweek school zal wijziging moeten ondergaan. Im mers verbindt art. 23 van het bovengenoemd Koninklijk besluit aan het verkrijgen van rijkssubsidie de voorwaarde, dat van iederen leerling een schoolgeld wordt geheven, dat ten minste gelijk is aan dat voor leerlingen eener overeenkomstige Rijkskweekschool. In verband hiermede hebben B. en W. een nieuwe verordening op het schoolgeld ont worpen, welke in hoofdzaak gelijk is aan de schoolgeldregeling voor de Rijkskweek scholen en krachtens welke voor iederen v leerling van de afdeelingën A of B een be drag van f 50 per jaar verschuldigd is. Ge lijk bekend is, i9 thans, naar gelang van het inkomen, voor de afdeeling A een schoolgeld verschuldigd van f 16—f 60 per jaar en bedraagt het schoolgeld voor den hoofdakte-cursus thans maximaal f 36 per jaar. Uit het onlwerp-schoolgeldverordening blijkt, dat bet schoolgeld voor de verschil lende cursussen naar de meening van B. en W. vrij. belangrijk kan worden verhoogd. De tot nu toe verschuldigde bedragen, voor de lessen in een der talen of in wiskunde, in spraakvorming en zang en in handwer ken, respectievelijk f 12. f8 en f6 welke voor hen. die in het bezit van de akte als onderwijzer(es)en aan een school werkzaam zijn, slechts voor 1/8 verschul digd zijn zijn h. i. veel te laag. Het komt hen voor, dat er geen enkel bezwaar tegen kan bestaan om de evengenoemde bedragen te verhoogen tot respectievelijk f 26, f 20 en f 15 en dat er geen voldoende aanleiding bestaat om voor de reeds in betrekking zijn de onderwijzers(essen) reductie op die be dragen te verleenen. Verlaging van de Eleciriciteitsprifzen èn wijziging van de verordening betreffende levering van Gas. Gommissarissen der Stedelijke Lichtfa brieken deelen B. en W. mede, dat de finan- ciëele uitkomsten van het bedrijf een ver laging van de electricitejtsprijzen mogelijk maken. Zooals bekend is, bedraagt de enkella- riefprijs thans f 0.25 per eenheid voor de met volkomen onverschilligheid haalde hij een doosje voor den dag en gaf het haar, onmiddellijk terugkeerend tot zijn krant, alsof deze onderbreking hem heel las tig was. Sara kreeg een kleur, en toen zij haar sigaret opgestoken had, gaf zij hem het doosje terug met een ijzig „dank u". Hij schaamde zich volstrekt niet over zijn onbeschoftheid, want hij nam het doosje aan zonder ook maar van zijn krant op te kijken en de rest van de reis naar Monks- haven werd afgelegd in een atmosfeer van stille vijandigheid. Toen de trein zijn vaart verminderde, bleek het Sara, dat Monkshaven ook het einddoel van haar reisgenoot was, want hij begon met grooten ijver zijn krant op te vouwen en zijn valies uit het net te hij- schen. Het scheen niet in hem op te komen zijn diensten aan te bieden aan Sara, die worstelde mei haar eigen handbagage en op het oogenblik, dat de trein stilstond, onende hij het portier, slapte het perron op en wandelde weg. Een glimlach van inwendige pret vloog haar over het gelaat. „Het zal me verwonderen, wie hij is," dacht zij, terwijl zij een witkiel volgde om haar koffers in ontvangst te nemen. Hij heeft beslist een lesje in manieren noodig." En bij zichzelve deed zij de gelofte, dat, mochten de omstandigheden haar in Monks haven de gelegenheid geven, zij trachten zou er hem een toe te dienen. Monkshaven was maar een onaanzienlijk stationnetje en het bleek haar al gauw, dat er geen rijtuig of wat dan ook was om haar af te halen. „Neen, maar er is ook geen enkel rijtuig," verklaarde de witkiel, aan wien zij inlich- eerste 2500 eenheden per jaar en f 0.23, f 0.21 en f 0.19 resp. voor de tweede, derde en vierde 2500 eenheden en f 0.17 voor alle volgende eenheden per jaar. Deze prijs zou voor het eerste verbruik verminderd kun nen worden tot f 0.22 per eenheid en ook voor de volgende hoeveelheden naar ver houding lager kunnen zijn. Intussehen is gebleken, dat het groote aantal trappen van het enkeltarief, waarvan de gewone ver bruikers geen noamenswaard voordeel heb ben. >or de administratie ernstige bezwa-. ren oplevert. Daarom verdient het aanbe veling het aantal trappen van het enkel- tarief terug te brengen van vijf tot drie, evenals thans bij het z.g. verlaagd tarief (Art. 10 sub b der Electriciteitsverordening) reeds het geval is. Alsdan zal de enkel- tariefprijs bedragen f 0.22 per eenheid voor de eerste 2500 eenheden per jaar, f 0.19 voor de tweede 2500 eenheden en f 0.16 voor alle volgende eenheden per jaar. Met het enkeltarief kan tevens het dub- beltarief worden verlaagd en gebracht wor den op f 0.24 (thans f 0.28), wat betreft het z.g. normaaltarief en op resp. f 0.12, f 0.10 en f 0.09 per eenheid, wat betreft het z.g. verlaagd tarief (thans resp. f 0.14, f 0.12 en f 0.11). Ook het woonhuislarief komt voor een evenredige vermindering in aanmerking. Bedraagt thans het vast recht daarvan f 0.20 per maand voor elk aansluitingspunt en het verbruikstarief, naar de onderschei dingen van art. 10 sub c der Electriciteits- verordening, resp. f 0.12 en f 0.06 per een heid, voortaan zullen deze cijfers onder scheidenlijk f .018, f 0.12 en f 0.05 kunnen worden. Hierbij zij opgemerkt, dat het woonhuislarief in een bepaalde verhouding moet blijven staan ten opzichte van het en keltarief; de verlaging komt dan ook voor het woonhuistarief voldoende tot haar recht door wijziging van het vast recht van f 0.20 in f 0.18 per maand en vermindering van den prijs voor het meerder verbruik van f 0.06 tot f 0.05 per eenheid. Verder stellen zij voor, de opneming in de Electriciteitsverordening van een z.g. verwarmingstarief te bevorderen. Een der gelijk tarief zal ten goede komen aan de stroomlevering aan een groep verbruikers (bijv. strijkerijen en andere inrichtingen met afzonderlijk aangelegde verwarmings- inslallalie8), aan wie thans alleen volgens bijzondere overeenkomsten stroom geleverd kan worden. Door invoering van het ont worpen verwarmingslarief zal de toeneming van het aantal zulke contracten met ge ringe jaargarantie worden voorkomen, het geen wenschelijk is, waar die contracten veel administratief werk vereischen en extra kosten met zich brengen. Wat betreft den invloed, welken deze tariefsherziening op de financieel© resul taten van de Electriciteits fabriek zal heb ben, zij opgemerkt, dat bij verlaging van tarief a van art. 10 der Electriciteitsveror dening met 1 cent per K.W.U. en van de overige daar genoemde tarieven naar even redigheid, de derving aan inkomsten over do nog resteerende vier maanden van 1924 naar raming ongeveer f 10.600.zou be dragen; derhalve zal de Hierboven voorge stelde verlaging (3 cent per K.W.U. voor tarief a, enz.) een gemis aan ontvangsten beteekenen van, globaal geschat, f 31.000. Daarbij is uitgegaan van de veronderstel ling, dat de verkoop van electriciteit vol gens de verordeningstarieven over 1921 rond drie millioen K.W.U. zal bedragen. Nu zijn, zooals gezegd, de geldelijke uit komsten over het eerste halfjaar van 1924 van dien aard, dat, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, ook bij derving van laatstgenoemd bedrag het voor 1924 geraam de batige saldo behouden zal blijven. Een verdere verlaging is echter niet wenschelijk niet zoozeer nog wat betreft het jaar 1924 de nieuwe tarieven zullen daarin immers slechts gedurende vier maanden gelden als wel met het oog op 1925. Zonder op de cijfers van de begrooting voor dat jaar vooruit te loopen, zij er op gewezen, dab verdere verlaging der tarieven op de resul taten van 1925 een zoo ingrijpenden invloed kan hebben, dat het gevaar ontstaat, dat een behoorlijke winst over dat jaar niet voldoende verzekerd zoude zijn. Reeds eer der hebben Commissarissen opgemerkt, dab men bij de financiëele politiek ten aanzien van de Lichtfabrieken rekening heeft te houden met velerlei onzekere factoren, die tingen vroeg. „Dr. Selwyn hoïijdt er alleen een klein poney-wagentje op na, maar dat gebruikt hij bijna altijd zelf. Maar er ls een bus van het Cliff-hotel aan alle treinen, juffrouw en" met fieren trots „er is een stations-victoria". Binnen enkele minuten was Sara de trot- sche en dankbare passagier van de „sta- tionsvictoria" en na een vreeselijk gehobbel over de keien van het stationsplein reed zij in een gemoedelijk tempo door de hoofd straat van het kleine stadje, terwijl de koet sier, half omgedraaid op zijn bok, de be langrijke punten aanwees met zijn zweep. Nu kwamen zij buiten de stad en reden een steilen heuvel op, en toen zijn den kron kelenden weg beklommen, bemerkte Sara, dat zij de zee zien kon, die achter de stad lag in grijze rimpelign, met kleine, witte schuimkopje8, die de stevige Maartsche bries deed opschuïvèn. De stad zelve lag voor haar, een verza meling roode en grijze daken, die afdaalden naar de kromming van de baai, terwijl rechts een voorgebergte in zeë uitstak en grimmig het voortdurende beuken van de golven weersond. In het fletse licht van den wintermiddag kon Sara de orütrekken van een huis onderscheiden, dat afstak tegen den donkeren achtergrond van de bosschen op de landtong. Van af de vooruitspringende kamp, strekte een lange reeks van door de zee bespoelde rotsen zich uit zoo ver het oog reikte. „Dat déér is de de „Mocnniks-Rots", ver kondigde de koetsier. „Een beetje eenzaam oord om te wonen, vindt u ndet?" „Wie woont er?" vroeg Sara met beflang'- stelling. „Een zekere meneer Trent; een rare snuiter moet-ie zijn, als alles waar is, wat de resultaten van de bedrijven hoogst on gunstig vermogen te beïnvloeden en dat men daarom op bet stuk van prijsverlaging uiterst voorzichtig dient te zjjn en moet zor gen, dat er ten opzichte van het geraamde batige saldo een eenigszins ruime speling bestaat. Het is bovendien waarschijnlijk, dat bij een verlaging, die verder gaat dan hierboven is voorgesteld, de bijzondere stroomcontracten zouden moeten worden herzien, hetgeen wederom een aanzienlijke vermindering van inkomsten zou beteekenen Zij willen hiermede niet zeggen, dat het ten ©enenmale uitgesloten moet worden ge acht, dat in den loop van 1925 een verdere verlaging der tarieven tot stand komt dit zal van de omstandigheden afhangen doch alleen, dat het niet raadzaam en met een goede bedrijfspolitiek niet vereenigbaar zou zijn, thans met de prijsverlaging verder te gaan, dan op grond van de op het oogen blik bekende gegevens gegaan mag worden. Tot zoover de meerderheid van de Com missie, De minderheid stelt er prijs op B. en W. mede te deelen, dat naar hare meening de 'electriciteitstarieven zonder bezwaar een eenigszins grootere verlaging kunnen onder gaan, dan hierboven is voorgesteld. Wel heeft zij zich, toen haar desbetreffend voor stel in de Commissie was verworpen, uiter aard met de boven weergegeven verlaging vereenigd, doch zij blijft van gevoelen, dat de uitkomsten van het bedrijf een verlaging van het enkelbedrijf tot f 0.20 en van de audere tarieven naar evenredigheid, alles zins wettigen. De voorgestelde verlaging kan ingaan na de meteropneming over de maand Augustus 1924; de nadien verbruikte eenheden zullen dan volgens de gewijzigde tariven worden berekend. Commissarissen maken van deze gelegen heid gebruik om tevens nog enkele andere, in de practijk wenchelijk gebleken, wijzi gingen, zoo van de Gas- als van de Electri citeitsverordening voor te stellen. In de eerste plaats een wijziging van ar tikel 7 der Gasverordening. Dit artikel kent aan Commissarissen de bevoegdheid toe, om aan bewoners van kleine woningen of gedeelten van woningen gas te doen verstrekken over een muntgas meter. De aanleg van muntgas-installatie'a geschiedt intussehen, zooals het artikel zegt alleen in perceelen, waarvan de huurwaar de bij de week wordt uitgedrukt". Die aan leg heeft dan van gemeentewege plaats, ter wijl de muntgasvérbruiker kosteloos een muntgasmetr, alsmede de noodige binnen leidingen en gastoestellen in bruikleen krijgt. Nu heeft de ervaring geleerd, dat het wenschelijk is, om de mogelijkheid to openen, dat ook aan verbruikers, niet val lende onder de zooeven vermelde categorie, met name den verbruikers, wien het moeilijk mocht zijn maandelijks de aan gas verschul digde bedragen per quitantie te voldoen, gas over den muntgasmeter te verstrekken. De meterhuur wordt verkregen uit den voor muntgas hoogeren prijs. Voor het kosteloos in gebruik geven van de noodige binnenlei dingen en gastoestellen aan deze verbrui kers bestaat echter geenerlei reden. In artikel 7 zal dus, bij aanneming van hun voorstel, voortaan van beide catego rieën muntmeter-verbruikers melding wor den gemaakt. De overige wijzigingen, welke zij in art. 7 zouden willen zien aangebracht, ver- eisdhen weinig toelichting. Zij strekken deels om een nauwkeuriger aanduiding te geven van de woningen, die voor muntgas- insbaMatde'e met kostelooze leidingen en toestellen in aanmerking komen, deels om •het mogelijk te maken, dat voor het aan brengen door de Gasfabriek van latere uit breidingen van bestaande muntgasinstalla- tle's een tegemoetkoming in de kosten wordt gevorderd, alsmede, dat Commissarissen kunnen vorderen, dat de huiseigenaar of diens rechtverkrijgende de munt gasinstalla tie in eigendom overneemt. De verdere voorgestelde wijzigingen heb ben meer betrekking op administratie en technische aangelegenheden voor de finan- cieele gestie van geen böteekenis of redac- tioneele wijzigingen. De toelichting tot de wijzigingen van de Electriciteitsverordening kan ook kort zijn, aangezien voor de meeste veranderingen, met name dde van de artikelen 9, 11, 12, 13, 14 en 17, dezelfde motieven gelden als voor ze van 'hem vertellen. Hij heeft er al een jaar of tien ,of langer gewoond; hij woont alleen met een man en vrouw, die zijn huis houden doen. „Far End" noemen ze het huis. „Far End," herhaalde Sara. Deze naam gaf dadelijk een eigenaardige gedachte aan eenzaamheid en ontoegankelijkheid. Hij scheen goed te passen bij een huis, dat zoo aan den rand van het vasteland gebouwd was. Haar oogen rusbten peinzend op de on herbergzame kaap. Het zou een goed ver blijf zijn, dacht zij, voor een kluizenaar, die den omgang met zijn medemenschen wilde ontwijkon; hier kon hij eenzaam en afge zonderd leven, aan drie zijden omringd door de grijze zee, die hem van de overige wereld scheidde, en aan de vierde zijde beschermd door de steile, ongastvrije rotsen, die tus- scihen de stad en het eenzame huis op de kaap lagen. „Hier zijn we er, juffrouw. Hier woont dr. Selinger." De stem van haar koetsier wekte haar uit haar overpeinzingen en zij zag, dat de Victoria stilstond voor een witgeverfd hou ten tuinhek, waarop de naam „Sunnyside" in groote letters geschilderd stond. „Ik zal maar oprijden naar den stad, juf frouw, dat zal makkelijker zijn voor het af laden van de bagage," voegde de man er bij met een ©enigszins afkeurenden blik naar het smalle paadje van roode tegels, dat van het hek naar de voordeur leidde. Sara knikte, betaalde hem de vracht en stapte to®, door het witte hekje naar bin nen Geen levende ziel was ergens te zien. Geen geluid van stemmen verbrak de stilte en hoewel de deur gastvrij open stond, was de overeenkomstige artikelen der Gasveror dening en bovendien de wijziging, welke art, 10 in verband met de tariefsverlaging moet ondergaan, reeds uitvoerig werd be sproken. De bij artikel 6, eerste lid, vastgestelde huur van f 0.90 per aansluitingspunt van binnenleidingen tengevolge van de daling der materiaalprijzen kan tot f 0.60 per aan sluitingspunt worden teruggebracht en in verband daarmede de minimumhuur van f4.50 tot f3. Overigens zijn ook in de Electrdciteilsver-» ordening hier en daar red actieverbet erin-» gen aangebracht. Commissarissen geven B. en W. thans In overweging, den Raad voor te stellen over te gaan tot vaststelling van de twee veror deningen en dit College heeft dit in hun voorstel dat as. Dinsdag aan de orde komt bereids gedaan. De Va n-d o r-D uynstraafc te •'s-Gravenhag© is gisteravond opgeschrikt door een hevige veohtpartij, waarbij bloed gevloeid heeft. Daar woont een 70-jarige man, die in de buurt den bijnaam heeft van „De Baron", samen met een 51-jarige vrouw, bijgenaamd „Schöno Bertha." De verhouding tusschen het tweetal liet reeds geruimen tijd te wensclien. Gisteravond hadden zij opnieuw ruzie. Op een oogenblik zagen de buren de vrouw hevig bloedende uit het huis komen en voor de deur in el kaar zakken. Zij werd opgenomen en in een naburigen winkel binnengedragen. Heb bleek, dat zij een ernstige wonde aan den hals had, die haar in den loop van een vecht partij met een broodmes was toegebracht door haar huisgenoot. Beiden verkeerden zij onder invloed van sterken drank. De Eerste-Hulpdienst heeft do vrouw voorloo- pig verbonden en daarna geëvacueerd. De man is door de politie in hechtenis genomen en opgesloten op het bureau aan den Rijs- wijkschen weg. De heer Van E., uit Ginniken, tijdelijk verblijf houdende in een hotel in Den Haag, heeft aangifte gedaan van mis handeling, gepleegd in cabaret Pisuisse, te Scheveningen. Een goochelaar had hem verzocht even op het podium te komen en een koperen balletje vast te houden. Dit balletje was echter te voren door een che- misch preparaat gloeiend gemaakt en de heèr Van E. heeft dan ook eenige brand wonden aan dc hand gekregen. Het autobus-ongeluk bij Hoi- no Omtrent het noodlottige auto-onge val op den straatweg HcinoRaalte, deelde de landbouwer Hartkamp,, een van een te ven tal wielrijders, die van het geheole ge val getuige was, aan de „Zwolsche Cou rant" nog het volgende mede: ,;Wij kwamen met z'n zevenen omstreeks kwart na twaalven van hot feest te Raalte en bogavcn ons naar huis in Heino, toen we uit den tegenovergestelde richting heel langzaam den autobus van Doevelaar zagen naderen, waarvan slechts één lan taarn brandde. Bij den auto gekomen, stond deze geheel stil. Wij sprongen van de fiets en uft nieuwsgierigheid lichtten wij, nog in feest stemming, eens met onze lantaarns naar bintien om te zien wie er al zoo in zaten. Een van de Doovelaars, die beiden voor in zaten, kwam naar ons toe en zei: „Jon gens, jo doet toch niet wat aan de auto-." Anders heb ik niemand buiten den auto go- zien. Mijn kameraad beweert cohter, toen wij kwamen aanrijden, te hebben gezien, dat er één voor den auto langs liep eu waarschijnlijk met de lantaarns bezig was. Wij stonden nog zoo'n beetje te schertsen, toen plotseling een helle vlam voor in den auto bij den chauffeur opsteeg en zich blik semsnel naar achteren verplaatste." Dadelijk had ik mijn zinnen bij elkaar en riep: „Jongens, grijp toe." Wc gooiden de fietsen aan den kant cn we deden wat we konden. Hoe wc ook proheerden, do achterdeur was met geen mogelijkheid open te krijgen, daar zij op slot was en de chauf feur den steeksleutel in den zak had Doe velaar stond echter zelf ook in brand, zoo- er geen spoor van iemand, die daarachter gereed stond om haar te verwelkomen. Met een vaag gevoel van teleurstelling want natuurlijk verwachtten zij haar trok zij aan de bel. Het geluid weergalmde door het huis, maar bracht geen ander re sultaat dan dat een stofwolkje opvloog van den richel waarboven de beldraad liep. Sara keek, hoe de slof naar beneden dwar relde en als een kleine streep van fijn, grij zig poeder op den vloer lag. De hall, dien men door de open deur kon zien, was vrij groot, maar kaaltjes gemeu beld. Het groote vlak van den gesauslen muur werd alleen onderbroken door een kapstok, waaraan een liecle voorraad man- nenjassen en -hoeden hing, de meeste to leelijk om nog aan te trekken, en door twee stoelen met rechte ruggen, die mot prijzens waardige nauwkeurigheid op gelijke afstan den van den overbelasten kapstok geplaatst waren. Op den grond laig een zeil, dal zóó was afgesleten, dat van het oorspronkelijke zwart-wilte ruitpatroon ongeveer niets meer te zien was dan een vlekkerige massa. Een paar tot op den draad toe versleten kleed jes voltooiden het eenigszins drukkende „interieur." Sara schelde nog eens, ditmaal met een kracht, die veel lawaai teweegbracht. Dade lijk klonken dan ook zware voetstappen op de trap en eindelijk verscheen een dienst bode van middelbaren leeftijd, die blijkbaar in alle haast een muls had opgezet, en keek Sara mot een achterdocht!gen blik aan, die zoo iets scheen te veronderstellen als: U komt toch niet om te gappen? (Wordt vervolgd);

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5