No. 19769. WOENDAG 20 AUGUSTUS Anno 1924 Officinale Kennisoevinq. STA9SN1FJJWS. BINNENLAND. Net voornaamste nieuws 1 van heden. De Voorbij-marsch. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden 7 2.85, per. week" .l'JWVKf Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Francs per post 7 2.35 H" portokosten. 7.0,18, *„0.18. Git nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, lel. 1225 is Donderdag ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.19—f 0.28, SCHOL a f 0.18—f 0.40, KABELJAUW a f 0.30f 0.35 (geheele kabeljauw a f 0.22) per pond en NIEUWE HARING a f 0.06 per sluk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 20 Augustus 1924. De rekening der gemeente voor den dienst 1923. I. iWij gaven dezer dagen reeds de balans yarn de ontvangsten en uilgaven dezer ge meente voor den dienst 1923, waaruit bleek, dat de gewone ontvangsten hebben bedragen f 7.£56 160,21°, en de gewone uit gaven f 6 £45.733,25, zoodat het dienstjaar .een batig saldo opleverde van f 1010.£26,96° De buitengewone ontvangsten en uitgaven bedroegen respectievelijk f 1.772.138,5£° en f £.6£0.£50,£3 en leverden aldus ean nadee- lig saldo op van I 2.868.314,89°. In totaal is dus het saldo nadeelig en be draagt f 1.857.887,92. Zoo oppervlakkig bezien, staat het er dus mei de financiën onzer gemeente over het vorig dienstjaar slecht uit. Men dient echter bij de gemeenlerekening wel te onderscheiden de gewone ontvang- sien en uitgaven en de buitengewone. Deze laatste geven ons weer den sland van de gesloten en afgeloste geldlceningen, op langen termijn en lij&vijko, de op brengst van verkochte gemeente-eigendom men en de uitgaven voor aankoopen pre mies en voorschollen voor woningbouw en uitgaven met betrekking tot die voorschot ten aan de W on in gbouwvercen igingen, enz.; <4* ken dus, die met de eigenlijke gemeenle- h üshoudmg niet in oiin.'.ddellijk verband sUan. Dit in aanmerking genomen behoe ven wij ons over dit groot nadeeüg saldo in totaal niet zoo ongerust te maken. Integendeel, dat er op den gewonen dienst hi 1923 een batig saldo le boeken valt van ruim één millioen, mag ons ten opzichte ,van onze gemeentelijke huishouding opti mistisch stemmen; want op den gewonen dienst komt het eigenlijk aan. Wij wenschen dit in korte trekken aan de hand der zoo pas in druk verschenen ge meenterekening aan te geven Hot eerste hoofdstuk der gewone ont vangsten bevat die, wegens vroegere dien sten Daaruit blijkt, dat dit batig saldo van het dienstjaar 1921 in ronde cijfers heeft bedragen f266.566, terwijl daarvan voor 1922 verwacht wordt f 520.844 Ditmaal is het batig saldo der rekening dus aanzienlijk hooger, dat veroorzaakt kan zijn óf door meerdere ontvangsten óf door mindere uitgaven, althans door een sa menwerking van deze beide factoren. Hol tweede hoofdstuk vermeldt de in komsten uit bezittingen van de gemeente, waarvan de voornaamste post is huur van huizen en andere gebouwen, tot een totaal b&lrag van f56.556, wat iets is meegeval-* len, aangezien er voor geraamd was een be drag van f 53.228. Aan opbrengst van tol len op wegen, vaarten, sluizen, veeren enz., werd ontvangen f 3700. Hot totaal van het tweede hoofdstuk heeft bedragen bijna f 91.000. In het volgende hoofdstuk vinden wij ver zameld de inkomsten wegens diensten door de gemeente bewezen, die in twee afdeelin- gen zijn verdeeld. In de eerste plaats: hef fingen, als belasting geregeld, waarvan wij hier de voornaamste laten volgen: secre tarieleges en rechten van den Burgerlijken Stand f 9200, heffingen voor het gebruik van openbare gemeentewerken en bezittin gen f 22.000; bruggeld f 16.000, havengeld f 34.000, marktgeld f 65.000. Een belangrijk bedrag leveren ook de schoolgelden op: openbaar lager onderwijs f 70.247; bijzonder onderwijs (thans ook door de gemeente ingevorderd) f 70.745, middelbaar onderwijs f 26.531, voor het gymnasium f 20.795 met nog eenige kleine bedragen voor die van de andere onder wijsinrichtingen. De entree's voor het bezichtigen van het museum ,,De Lakenhal" hebben bedragen f 1241 Het totaal der eerste afdeeling is f 351 324, tegenover een raming van f 292.432. Een niet onaanzienlijke mee valler dus. Onder de inkomsten wegens inrichtingen van nijverheid en bedrijf, die de tweede af deeling van dit hoofdstuk vormen, noemen wij de ontvangsten uit de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit (reeds door onè vermeld) ontvangsten terzake de duinwa terleiding f 3100, de Gestichten rond f 111 000, het Openbaar Slechlhuis f60 800 het Grondbedrijf f 83.388, de Reinigings- en Ontsmettingsdiensl f 23.208 en den keu ringsdienst van waren f 325. Het totaal der ontvangsten van het derde hoofdstuk bedragen f 1.605.850, terwijl nog f 31.000 moet worden ontvangen. Zij waren geraamd op f 1.242.344, zoodat ook de op brengst van dit hoofdstuk zeer is mee gevallen. De opbrengst der plaatselijke belastingen vermeldt een totaal van f 2.523.148, terwijl een bedrag was geraamd, groot f 2.311.770, zoodat ook de opbrengst der belastingen aanzienlijk is meegevallen. Wij zullen daarover morgen nog eenige nadere bijzonderheden vermelden. Door het; Raadslid den heer K. Sijtsma is aan B. en W. verzocht aan het eind der vergadering van den Gemeenteraad van Maandag 25 Aug. a.s. aan dit College d.e navolgende vragen te mogen stellen en daarop tevens antwoord te ontvangen: 1. Is het waar, dat op 20 Februari 1923 de vroegere eigenaar van perceel 1 Hooge- woerd, A. van Veen, voor de perceelen Hoo*. gewoerd 5 eü 7 groot 130 c.A. aan B. en W. heeft geboden een bedrag van f 16000, welk bod bedoelde Van Ween in een persoonlijk onderhoud met den wothouder van Fabri cage op 20 Maart van dat jaar heeft ver hoogd met f4000 en aldus gebracht op f 20 000, en daarop een schrijven heeft ont vangen d.d. 2*1 Maart d.a.v., dat B. en W. inwilliging van dit verzoek niet hebben kunnen bevorderen? Zoo ja, om welke redenen hebben B. en W, dit aanbod afgewezen en zijn zij niet met den heer Van Veen in nadere onder handeling getreden, mede in verband mot de toen aanhangige onteigeningsprocedure over den kelder loopende onder een ge deelte der Bree-straat welke kelder dan zeer waarschijnlijk aan de gemeente zou zijn afgestaan? 2. Is het waar, dat de lieer Van Veen op 12 Juni 1024 nogmaals zich tot B. on W. heeft gewend om in den gunst te mogen staan voor den aankoop van perceel Steen- schuur 2 of van de perceelen Hoogewoerd 5 en 7, waarbij hij de verzekering gaf, gaar ne aan de voorwaarden betreffende de ver bouwing door het College van B. en W. te stellen, indien mogelijk te zullen vol doen, gevolgd door een schrijven waarbij hij zich ook bereid verklaarde om de per ceelen Hoogewoerd 5 en 7 geheel nieuw in te richten als café-restaurant en dat daar. op door B. en W. bij schrijven van 16 Juli is geantwoord, dat genoemde heer le zij ner tijd de gelegenheid zal worden gegeven een bod te doen voor den aankoop van bet perceel Steenschuur 2 en van het, na af braak vrijkomend terrein van de perceelen Hoogewoerd 5 en 7? En zoo ja, waarom zijn B. en W. voor tot de afbraak over te gaan, niet nader in «verleg met den heer Van Veen getreden? Bedankt is voor het beroep naar de Chr.-Geref. Kerk te- Aalsmeer door ds. Joh. Jansen, alhier. Op Woensdag 27 Augustus a.s. is er weer gelegenheid om met een goedkoopen trein van Leiden naar Arnhem en Nijmegen te gaan. De compagnieën van het 4de regiment infanterie alhier zijn te Ede gedetacheerd tot het houden van vervclgoefeningen met de overige regimenten der Tide infanterie brigade. De filosophische faculteit der Rijks universiteit alhier heeft eep boekje uitgege ven dat bevat al wat te vermelden valt omtrent de faculteit van den cursus 1923 1924: examens, prijsvragen, college-versla gen, enz., alsmede bijzonderheden omtrent de bij de faculteit ingeschreven studen ten, enz. In het werkje zijn tevens eenige artike len opgenomen, gedeeltelijk reeds elders ver schenen. Hedenvoormiddag reed een vracht auto van den expediteur Van der Meer, Oude-Vest alhier, langs de Steenstraat, toen een kist van den wagen viel. Voordat de chauffeur in de gelegenheid was om te remmen, sprong de besteller, de 29-jarige Franciscus Siebert, van het voertuig, met het ongelukkig gevolg, dat hij voor het voorwiel kwam te vallen, daJt over lies en heup van den man heenging. De Eerste- Hulpdienst, onder leiding van dr. Sickinga, verleende de eerste geneeskundige hulp en constateerde ernstige inwendige kneuzin gen. S. werd in hoogst ernsfigen toestand per brancard naar het Academisch Zieken huis vervoerd, waarin hij ter veidere ver pleging werd opgenomen. i'"1- De postchèque- en girodienst. Wij kunnen nog mededcelen, dat bij do heropening van den poefcohèque- en giro dienst (zoo mogelijk in de tweede helft van September met een aanvankelijk beperkt later telkens uit te breiden aantal rekenin gen) alleen stortingen, giro's en chèquee zullen worden toegelaten. Lokale rekenin gen zullen vervallen. Automatische over schrijvingen, postcredietbrieven, bijschrij vingen van bedragen, welke de postadmi nistratie aan rekeninghouders heeft te be talen wegens postwissels, quitantiën, enz., gelegenheid tot spoedbehandeling, verreko ning in giro van te betalen quitantiën, postabonnementen, busrcclit, enz., worden, althans voorloopig, niet uitgevoerd. Wanneer de dienst eenmaal regelmatig loopt, zal rustig kunnen worden nagegaan, of deze faciliteiten weer moeten worden in gevoerd, en zoo ja, welke. Het is n.l. in de practijk gebleken, dat sommige dezer faci liteiten voor het publiek wel erg gemakke lijk zijn, maar voor den dienst een bron van veel moeilijkheden. Daarom meent men de wederinvoering van deze faciliteiten in nadere overweging te moeten nemen, althans den dienst bij de heropening niet bet gevaar van nieuwe moeilijkheden er door te laten loopen. Van belang is verder, dat de oude afre keningen weer in eere zullen worden her steld. Met do afschaffing van de machines vervallen ook de vieze afrekeningen op car bonpapier. Zooals vroeger, worden op de afrekeningen voortaan weer vermeld het openingsbedrag, de ai- en bijschrijvingen en het slotbedrag van den dag. Wij vernamen ten slotte, dat het aantal aangeslotenen bij den dienst door opzeg ging van de zijde der rekeninghouders met 1300 en door opzegging van de zijde van den dienst met ongeveer 2500 is vermin derd, zoodab het in totaal bij de herope ning ongeveer 4000 Dender zal bedragen dan bij de tijdelijke sluiting. (,,Hbld.") De nieuwe salarisregeling. De Regeering heeft aan de Commissie van Advies voor de arbeidsvoorwaarden van Rijks werklieden, den volgenden brief doen toekomen: Aan het door uwe commissie aan de Re geering gedane verzoek, nog eens ernstig te Overwegen, of de noodzakelijke bezuiniging niet op andere wijze kan worden gevonden dan door een nieuwe verlaging der loonen, is door de Regeering voldaan. Zoodanige overweging was te meer geboden, omdat ook de Regeering er van overtuigd is niet tot verlaging van het salerispeil te mogen overgaan, indien de noodzakelijke bezuini ging op andere wijze kan worden verkre gen. De Regeering is echter tot geen andere conclusie kunnen komen dan deze, dat de in 's lands belang dringend noodige slui tend-making der Staatsbegrooting onmoge lijk kan worden verkregen zonder naast het nemen van lal van andere maatregelen opnieuw lot salarisverlaging over ie gaan. En hel was voor de Regeering een groote voldoening te mogen ontwaren, dat uwe gommi9sie zich in dat geval zij het ook met sommige wijzigingen vrijwel een stemmig met de haar gedane voorstellen heeft kunnen vereenigen. Ook de voorgestelde wijzigingen zijn door de Regeering nauwgezet overwogen, omdat de finamcieele gevolgen daarvan zich niet beperken tol de Rijkswerklieden, doch ook van verstrekkenden invloed zijn op nieuwe loonen en salarissen, die met ingang van 1 Januari 1925 voor de veel en veel groo- tere groep ambtenaren-werklieden, zoomede voor de ruim 10.000 bij leger en vloot vrij willig dienende militairen beneden den rang van officier zullen moeien gelden. Het is mij aangenaam uwe commissie te kunnen medcdeelen, dal de Regeering, daar bij geleid door de gedachte, dat het aan het Rijkspersoneel op te leggen offer zoo klein mogelijk zal moeien zijn, bereid is, de be langrijke finamcieele gevolgen van het wij zigingsvoorstel le aanvaarden, echter met dit voorbehoud, da/t vóór 1 September 1925 andermaal zal zijn te overwegen, in hoe verre de schatkist dezen salarislast zal kunnen dragen. Met dit voorbehoud worden zooals ge zegd de wijzigingsvoorstellen uwer com missie zonder eenige beperking door de Re geering geaccepteerd terwijl zij daarenboven inzake den kindertoeslag bereid is tot een gemoetkoming in dezen zin, dat het per centage daarvan voor het jaar 1925 zal worden gebracht op 3 pet. mot behoud van bel minimum van f 1 per kind en per week. Bij Kon. besluit is mr, ,W. M. J van Lulterveld, te Bloemendaal, secretaris van de bij Kon. besluit van 6 April 1921 inge stelde staatscommissie voor het muntwe zen, alsnog benoemd tot lid van die staats commissie; zijn benoemd tot burgemeester der gemeente Tholen mr. A. J. van der Hoe ven; Poortvliet W. DronkerS, secretaris van die gemeente; Scherpenisse D. J. Visscher, cn Maarn F. E. Everwijn Lange. De heer A. J. »Sohreuder, directeur van het Chr. medisch-paedagogisch instituut „Klein JVarnsborn", te Arnhem, zaf na 21 T BINNENLAND. Bij de heropening van den postchèque- en girodienst zal een aantal vroeger bestaan hebbende faciliteiten nog niet worden in* gevoerd. Staking bij de groote reederijen in hot Btoomvisscherij-bedrijf te IJmuiden. Verduistering bij de Boazbank te Zeist De Rolland# Hope wint den One Ton Cup, BUITENLAND. Toenemend optimisme in Duitschland be treffende de aanvaarding van het Londen- sche Pact. Te Port Soedan is de staat van beleg afgekondigd. Gevechten in Transjordanië. jaren ingespannen arbeid aan deze inrich ting, op 57-jarïgen Jeefttfd het onderwijs verlaten. 35 jaren heeft hrf liet onderwas gediend. Bij de herdenking van Alkmaar's Ontzet, verleden jaar op 8 October, waarbij de Koningin en de Prins zijn tegenwoordig geweest, in verband met bet feit, dat het toen 350 jaar geloden was, dat Alkmaar van het Spaansclie juk werd bevrijd, hebber» voör het eerst de Katholieken aan de feest viering deelgenomen. Hot bleek toen, dat er Katholieken bereid waren om in de toe komst Alkmaar's Ontzet te zamen met do Protestanten te herdenken. Het bestuur van de Ontzetvcreeniging heeft vervolgens een vergadering met een vertegenwoordiging van de Katholieken gehouden, waarin ter zake overeenstemming is verkregen. Het plan is nu, een nieuwe vereeniging te stich ten onder den 'naam 8-October-Vereeniging Alkmaar Ontzet; het bestuur van do oude Vereeniging zal dan worden aangevuld met eenige Katholieken. Op dezo wijze hoopt men op 8 October een feestviering te kun nen houden voor de geheele bevolking van Alkmaar. Aan de Katholieken wordt tot 1 September gelegenheid gegeven tot do nieuwe Vereeniging toe te treden. In do eerste dagen van September zal men na gaan of de nieuwe organisatie met vertrou wen kan worden aanvaard; ia daartoe aan leiding, dan zal de bestaande Vereeniging worden ontbonden. Omtrent de receptie bij Mgr. Van de Wetering, naar aanleiding van diens gouden priesterfeest, kan nog worden mede gedeeld, dat de jubileerende bisschop in de gToote ontvangzaal, welke fraai met bloe men en pafmen was versierd, ontving. De eersten, die hem gelukwensohten, waren mgr. B. A. de Wit, vicaris-generaal van het aartsbisdom, en mgr. Schaepman, den proost van hetMetropolitaan-Kapittef. Laatstgenoem de bood liem namens de geloovigen en de priesters een enveloppe met inhoud aan. Beide geestelijken namen daarop naast den aartsbisschop plaats Onder ao talrijke personen, die den ju bilaris kwamen gêrukwenschen, werden op gemerkt mr. Aalberso, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid; baron Van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eersto Kamer; Uit den tijd van den Grooten Napoleon. Giuds boven op dc steile rots, met den bruisenden, wilden stroom beneden, hiel den de Fransche soldaten zich staande in ttet oude dorpje, dat nu als fort dienst deed. De groote armee trok zich haastig- vluchtend terug; het hoopje menschen daar boven had men vergeten, dat, eenzaam en geïsoleerd een honderd mijlen van het va derland verwijderd, in het hart van Duitsch land zijn kamp opgeslagen. Zoo ver het oog reikte, zag het kleine garnizoen in het fort de vijandelijke tenten; troepen krioelden door elkaar, gewcerloopeu glinsterden, ka nonschoten bulderden naar omhoog. Sedert zes en twintig dagen houdt een handjevol mensohen een leger vóór het kleine fort staande, waaarboven het drie kleurig vaandel wappert. De vijandelijke veldmaarschalk zegt tot zijn adjudant: t,Ga, zeg hun, dat ik meelij met hen heb. Zij zullen zich moeten overgeven en hun .vaandels uitleveren. Zij krijgen vrijgeleide tot aan de grens, als zij zich verplichten eén jaar lang niet weer in hun leger te dienen." De parlementair begeeft zich naar de rots, de witte vlag zwenkend, welke hem tot schutting dient. Hij verlangt den gene raal te spreken. Twee in lompen gehulde soldaten met perkament a chtige huid bin den hem een doek voor de oogen en leiden hem verder. Als hij de oogen weer openen kan, ziet hij vóór zich een man met een geel gezicht, waarin een paar oogen als kooien gloeien. Gerafelde kleeren fladderen om uitgeteerde ledematen, een driekleurige sjerp is om de magere gestalte gesjord. De parlementair doet zijn voorstel. De generaal zegt: „Of ik trek vrij met wapenen, pakkage en vaandels weg, of ik trek heelemaal niet af" Waarop de parlementair minachtend antwoordt „Ge moet toch toegeven. Kwel daarom uw manschappen niet nutteloos. Als zij u hooren, zouden zij u vloeken." De generaal roept: ,,Dat zullen wij direct eens zicnl HalloI soldaten." Zes skeletten met wapenen in de hand duiken op. „Wilt ge wapenen en vaandels uitleve ren Gij hebt dan ten minste te eten." In twaalf sombere oogen een flikkering...- De parlementair komt zichzelf als een veroordeelde voor, tegen wien twaalf ge weren zich richten. De generaal zegt: „Ga heen! Wij blijven" hier!" Geblinddoekt verwijdert de parlementair zich om den veldmaarschalk verslag te geven.. In het fort leest de generaal een procla matie voor. Hij deelt den soldaten het voorstel van den vijand mee, evenals het antwoord, dat gegeven werd. Men hoort beenderen-gerammelhanden klappen op olkaar tor instemming. De generaal sprak: „Heden is het een feestdag. Wat is het gewone rantsoen „Twee schoen-zolen en een glas water „Voeg er een achtste deel van den doo- den muilezel aan toe. En dan: „Léve de Republiek!" Zestien blagen langer duurt de belege ring. De veldmaarschalk bijt woedend op zijn snor. Zóó te worden opgehouden I Hoeveel man zijn ér eigenlijk in het fort? Niemand weet het. Er is geen andere weg; men kan niet om het fort heentrekken. Dag en nacht dreunen de kanonnen. Een be storming is onmogelijk. De muren trotseo- ren de kogels. De soldaten in het fort hebben honger. Dagelijks doodt het vuur vijftien tot twin tig menschen, tien anderen vallen door zwakte en staan niet meer op. De overle venden schertsen. De een zegt: „Ik .zie door je rug heen." De ander antwoordt: „Maak je niet te warm. anders vat je vuur, want je bent zoo heel dor,'i Maar in de verzwakte armen zijn geweren die te dooden weten. Het bevel van den aartshertog luidt: De belegering6troep moet zich bij hem voegen, het koste wat heb wil. Toornig, schuimbekkend van woede, zendt de veld maarschalk den parlementair opnieuw naar boven. Mot geblinddoekte oogen betreedt hij de versterkte plaats. Zijn het schaduwen die hem escorteeren Hun schreden zijn nauwelijks waarneembaar. Als men hem den blinddoek afneemt, ontdekt hij een spook gedaante. Is dat een mensch Een graf stem spreekt „Wat wilt ge?" „Geef het fort oVer een vrije aftocht met wapenen, pakkage, strijdbare mannen en vaandels wordt u toegestaan." Dc itemt gromt: y,Goed. Morgen vroeg om negen uur zul len wij het fort ontruimen." Negen uur! Met de wapenen in de hand stellen zich de verbonden troepen ten strijde op. Maar een dichte nevel ligt over het landschap. Tevergeefs spannen zich de oogen in, spitsen de ooren. Men ziet niets, men hoort niets. Wat voeren zij dan toch uit, daarboven in het fort? Plotseling ont staat er emotie. Men moïflpelt: „Daar zijn zei" In den nevel glijdt en ruischt er iets voorbij. 'Aan de spits zweeft het spook van een trommelslager als een flikkerende, uitdoovende fakkel voorbib Daarachter teekent zich een schaduw met een driekleu rige sjerp af. Dan volgen nog twaalf fan tomen; te zamen hebben zij negentien beenen, twintig armen, zes mutsen cn drie laarzen. Boven hun hoofden fladdert van 't fort een lap als een driekleurige wolk. De geallieerde troepen presenteeren do de geweren, do officieren groeten met den degen. Benauwend-stil lost zich dit spook beeld op in de nevelen. In dc verte sterft de Marseillaise als in een zucht weg...... Nadat dit alles is voorbij getrokken, speurt men lucht van lijken. Dc paarden snuiven, als stonden zij voor cadavers. In de ooren klinkt weer het wondere ge rucht der schredenIs het wapengekletter of beenderen-gerammel Eep huivering doorvaart de gelederen.- Waren het menschen, die langs getrokken zijn Het leger zet zich achter hen in bewe ging. Het zal geen onkelen van hen op zijn weg vinden. Men zal nooit ervaren, of het levenden waren, die het fort verlieten, of misschien dooden, die uit den eeuwigen slaap zijn opgestaan,om Frankrijk de vaandels weer te geven, die het hun had toevertrouwd. -0-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1