De Nijverheidsraad en de Tariefwet. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Begrafenis-Onderneming KEEREWEER Verschenen is het adres van een commis sie uit den Nijverheidsraad aan den Minis ter van Financiën, in zake het ontwerp voor de nieuwe Tariefwet. De Raad betwijfelt het of het wel noodig en gewenscht is, de beginselen, waarop de geldende Tariefwet is gebaseerd, nl. grond stoffen vrij, half fabrikaat matig en afge werkte fabrikaten ten volle belast, te ver vangen door een nieuw systeem van geheel andere strekking, waarbij alleen „toon- bankarlikelen", te weten de artikelen, die verkocht, worden belast, en alle andere ar tikelen,, waaronder er ook zijn, voor welke rechtstreeks aan het publiek kunnen worden thans invoerrechten worden betaald, vrij mogen worden ingevoerd. Tegen deze ingrij pende principieele wijziging beslaan bij den Raad onoverkomelijke bezwaren, omdat hij vreest, dat daardoor de belangen der Ne- derlandsche industrie ten zeerste zullen worden geschaad. Hoogst gevaarlijk acht de Raad het, dat aan bepaalde industrieën een steun, die zij in den vorm van invoerrech ten sinds jaren hebben genoten, plotseling zal worden ontnomen. In dit verband wijst de Raad er op, dat .er bij verschillende induslrieelen een nel- ging valt waar te nemen, om hun bedrijf geheel of gedeeltelijk naar landen over te brengen, waar door invloeden van econo- mischen, socialen, fiscalen en geographi- schen aard een vooideeliger wijze van pro- duceeren dan in Nederland mogelijk is. In enkele gevallen is aan dat voornemen reeds uitvoering gegeven. Stellig meent de Raad dan ook, dat het in het belang van de industrie ongewenscht Is, dat artikelen, die onder het huidige ta rief belast zijn, in den vervolge zullen worden vrijgegeven of verlaagd. Aangezien echter de aanvaarding van den nieuwen pondslag voor het tarief» nl. zoogenaamde toonbankartikelen belast en andere artike len vrij, met zich medebrengt, dat verschil lende thans belaste artikelen vrij zullen mogen worden ingevoerd, kan de Raad zich reeds op dezen grond met de voorgestelde principieele wijziging niet vereenigen. Het wil den Raad voorkomen, dat een technische herziening een vruchtbaarder resultaat zou hebben opgeleverd, omdat dan had kunnen worden voortgebouwd op een grondslag voor het tarief, welke daarvoor reeds meer dan zestig jaren heeft gediend. De Raad verklaart voorts, dat het voor gestelde systeem ten aanzien van de in de ïfem. v. Toelichting genoemde inconse quenties en willekeurigheid van het be staande, dat dan zoogenaamd averechtsche bescherming zou verleenen, in de praclijk zeker niet tot minder moeilijkheden aan leiding zal geven. Naar de meening van den Raad zullen door invoering van het nieuwe systeem ook geen belangrijke wijzigingen worden ge bracht in den aard en het aantal der uit de Tariefwet voortvloeiende geschillen. Evenmin ziet de Raad ih, waarom op het beginsel van het huidige tarief niet een meer uniforme (arifeering zou zijn te grond vesten, die toch het karakter en de grond slagen der beslaande wet onaangetast zou laten. Uit de tariefposten zélf is den Raad reeds gebleken, dat het nieuwe stelsel op dit karakter en deze grondslagen In vele gevallen inbreuk maakt bijv. door in strijd met het vooropgesteld principe, allerlei hulpmiddelen voor de industrie te belasten. Het doet den Raad eigenaardig aan, meer malen in de Memorie van Toelichting te lezen, dat een en ander geschiedt ter wille van de industrie. Indien de ontwerpers zoo met de belangen van de Nederlandsche nij verheid waren begaan. Verwondert het hem te meer, dat zij met die nijverheid zelf dan niet overleg hebben gepleegd, ten einde zorg te dragen, dat haar belangen afdoende werden beschermd. Het is den Raad opgevallen, dat het be grip „toonbankartikelen' voor vele produc ten afhankelijk wordt gesteld van de voor waarde, dat het artikel „verpakt" is en de verpakte hoeveelheid niet zwaarder is dan 1200 gram in het algemeen en 200 gram voor artikelen in tablelvorm. Behalve dat de Raad de in deze aangenamen maxima- grenzen in het algemeen veel te lang acht, zal deze bepaling naar zijn veronderstelling tot gevolg kunnen hebben, dat de betref fende artikelen om zoo te zeggen niet meer worden ingevoerd in een verpakking of ta blelvorm, waardoor zij belastbaar zijn. In groote hoeveelheden zullen deze goederen worden aangebracht, om hier te lande te worden verpakt. De verpakkingsindustrie Indien men dit bedrijf een industrie mag noemen zal zich misschien uilbreiden en Alphen. Toen de heer J. M. zijn rijwiel even onbeheerd voor een winkeletalage had gezet, hadden eenige jongens de fiets om gegooid. Juist passeerde een wagen van de Petroleum-Maatschappij „Purol", welke over de fiets reed en haar geheel verbrij zelde. Aangifte is gedaan bij de politie. De Raad vergadert Donderdag 21 'Augustus a.s., des namiddags te halfvier. Agenda: .1 Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van den heer A. M. de Wit, aannemer te Raams- donkveer om hem tegemoet te komen in de schade welke hij geleden heeft bij de uit voering van de grondwerken en den aan leg van straten in de omgeving van het slation alhier. 2. Voordellen van B. en W. tot.het be schikbaarstellen van een crediet voor het plaatsen van een nieuwe hoogspannings ruimte bij den Watertoren en voor kabel uitbreiding in de omgeving van de Aarkade. 3. Voorstel van B. en W. om met het .Grondbedrijf te verrekenen het verschil tus- schen de geschatte waarde van het terrein voor de bijzondere school voor M.U.L.O. en den voor dien grond toen geldenden prijs. 4. Voorstel van B. en W. tot toekenning .van een bijdrage aan de bijzondere scholen in deze gemeente, krachtens artikel 101, Je lid der L. O.-Wet 1020. 6. Voorstel van B. en W. tot het aanstel wellicht een aantal personen, waaronder veel vrouwelijke krachten zullen zijn, werk verschaffen, doch zulks zal geschieden ten koste van de Nederlandsche schatkist en tot schade der Nederlandsche industrie. De Raad kan zich niet vereenigen met de willekeurige wijze, waarop uitsluitend, om de baten van de schatkist te versterken, bij het nieuwe tarief enkele artikelen zwaarder zullen: worden belast dan het al gemeen voor tqionbankarlikelen aangeno men recht van 8 pCt. Tegen een extra-be lasting van luxe-voorwerpen ware mis schien geen bezwaar geweest, mits zij over eenkomstig een vooropgesteld begrip, alle artikelen, die onder dat begrip zijn te re kenen, zou omvatten. Het is, naar de Raad meent, toch onlogisch, dat b.v. voor vracht automobielen wel een hooger recht wordt geëischt en voor zulke typeerende luxe artikelen als byouterieën niet. Wat de Tariefcommissie betreft, meent de raad, dat het ook de meest praclische oplossing is, dat de Kroon niet alleen den voorzitter, maar ook de andere leden der Tariefcommissie aanwijst en dat de benoe ming der leden, dier commissie niet in de tffet zelve, doch bij algemeenen maatregel van bestuur wprdt geregeldDe Nijver heidsraad, die door zijn wijze van samen stelling de geheele Nederlandsche industrie vertegenwoordigt, meent het aangewezen lichaam te zijn, om de vertegenwoordigers der Industrie tn de Tariefcommissie voor te dragen, terwijl z.i. de vertegenwoordigers van den handel moeten worden voorgedra gen gedeeltelijk door den Middenstandsraad en, aangezien de groothandel niet centraal georganiseerd is, gedeeltelijk door de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, maar niet, zooals in hel ontwerp wordt voorge steld, door enkele met name genoemde ka mers doch door alle kamers. Uitvoerig gaat de raad de verschillende posten van het nieuwe tarief na. Hij stelt voorop, dat aan een bepaalden hier te lande gevesligden tak van industrie verleenden steun in den vorm van invoerrecht behou den moet blijven. Daarnaast heeft de Raad als tweede criterium aangenomen, dat grondstoffen, halffabrikaten, machines en andere hulpmiddelen der industrie niet, resp. slechts matig belast dienen te worden. In elk geval een artikel onder deze beide regelen valt, meent de Raad, dat het be staande invoerrecht dient te worden ge handhaafd, doch niet moet worden ver hoogd. Naar aanleiding van de in de Mem. van Toelichting gedane mededeelingen. dat tus- schen artikelen, gebruikt in huishouden en keuken en die; gebruikt in kantoren én winkels geen onderscheid is gemaakt, wenscht de Raad op te merken, dat, al kan eenerzijds voor vele artikelen geen ver schil aangegeven worden, of zij voor huis houdelijk gebruik of voor gebruik in bedrij ven bestemd zijn, er anderzijds toch ver schillende voorwerpen zijn, waarvan zulk een overwegend gedeelte in kantoren en winkels wordtgebruikt, dat zij geheel als hulpmiddelen van industrie en handel zijn te beschouwen. Wat speciaal papier betreft merkt de raad nog op, dat, aangezien papier een grondstof is voor vele andere industrieën, enz. hij van oordeel is, dat niet alleen voor rotatiepapier, maar voor alle papiersoorten het recht niet hooger mag worden dan het bestaande recht van 5 pCt. 't Is, zegt de Raad verder, gebleken, dat aan belangrijke takken van industrie een steun, welken zij in den vorm van 5 pCt. invoerrecht op hun artikelen jarenlang heb ben genoten, zal worden ontnomen. Om en kele voorbeelden te noemen wijst de Raad er op, dat daardoor de aardewerk- en porce- lein-induslrie, bijna de geheele metaalnii- verheid, de fabrieken van instrumenten, de chemische industrie, de houtbewerkings industrie, de wagenmakerijen, enz. zullen worden getroffen. Een onafwijsbaren eisch voor de Neder landsche industrie wordt 't geacht, dat de bestaande invoerrechten voor artikelen, die deze industrie vervaardigt, worden be houden. Waar het gaat om essentieele industrieele belangen, zegt de Raad ten slotte te ver trouwen, dat de door hem aangegeven aan wijzingen niet zullen worden voorbijgegaan uit overweging, dat de tijd ontbreekt, om de daarvoor noodige veranderingen alsnog in het tarief aan te brengen. De Raad verklaart zich, mede uit naam der vereenigingen, waaruit hij is samengesteld, gaarne bereid, den meest mogelijken steun le verleenen. len, voorloopig voor een jaar, van een amb tenaar bij den dienst der Openb. Werken. 6. Voorstel van B. en W. om de Laanbrug in de Aarkade in eigendom en beheer over te nemen en tot aankoop van de aangrenzen de oppervlakte grond van den heer J. Vonk. 7. Voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op het adres van het Bestuur der Holt. M. van Landbouw, afdeeling Alphen a. d. Rijn, om een gemeentelijke subsidie ad f 315 ten behoeve van den te Aarlander- veen bestaanden cursus in verstellen, knip pen, enz. (afdeeling A en B) en om beschik baarstelling van een verwarmd en verlicht schoollokaal voor dien cursus. 8. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den heer H. Ouderkerk te Aarlanderveen om gratis beschikbaar stelling van een schoollokaal voor de door hem te geven cursussen op land- en tuin bouwgebied. 9. Voorstel van B. en W. om aan den con cierge van het Raadhuis, den heer J. Verse- put, een vergoeding te geven van f 12.50 per drie maanden voor het schoonhouden van het lokaal in het Raadhuis, dat tijdelijk ingericht is tot registratiekantoor. 10. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan W. B. Kroon q.q. alhier, gelegen aan de Zaal bergstraat. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Bouw- en Woningverordening en lot ruil van grond bij de Koekebakkersteeg. 12. Voorstel van B. en W. lot overname van gedeelten grond, gelegen aan de Rijn kade, welke gebruikt worden voor openbare straat. 13. Voorstel van B. en W. inzake het adres van M. A. Hoogeveen e.a. te Aarlan derveen om overname in eigendom van openbare voetslraten. 14. Benoeming van een lid van het Alge meen Armbestuur. Aanbevolen worden de heeren: 1. C. Breeveld Jr.; 2. C. Schüller. Bodegraven. Voor de vacature van burgemeester alhier zijn 167 sollicitanten. Boskoop. Bij D. C. van der Willik, al hier, ligt een lijst voor verzameling van handteekeningen, om een adres aan den Raad dezer gemeente te richten om de ver ordening op de winkelsluiting op te heffen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal eerstdaags een verzoek aan den Raad wor den gedaan, om het volgend jaar de kermis weder in te voeren, daar de afschaffing van de kermis destijds hoofdzakelijk ge beurd is wegens den toen heerschenden oorlog. Gevonden voorwerpen: 1 lichtblauwe haarstrik, 1 manchetknoop, 1 paar hand schoenen. Inlichtingen bij de politie. Kerke 1. bericht voor Zondag a.s. Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur, ds. Glas. Geref. Kerk, v.m. halftien en nam. 6 uur ds. Fernhout. „Salvatori", v.m. half tien en n.m. 6 uur ds. Kater, van Rotter dam. Geref. Gemeente School Nieuwstraat v.m. halftien en nam. 6 uur Bijbellezing. Waddingsveen. Een kind van den heer Brinkhorst geraakte in de Gouwe. Het werd óp het droge gehaald en na veel moeite mocht het gelukken de levensgeesten op to wekken. Toen de politie alhier een wielrijder wilde aanhouden, die zonder licht reed, gaf de2e den chefveldwachter De Witte onver hoeds een slag in het gezicht. Hij ontkwam door slooten en weilanden. Na veel moeite is het thans gelukt den dader op te sporen. Het bleek een goede vangst te zijn, daar deze persoon zich ook te Gouda had schul dig gemaakt aan zware mishandeling. Door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie is kennis gegeven, dat het verkeer met rij- en voertuigen langs het jaagpad onder deze gemeente vanaf Hectometerpaal 27 tot en met 32 zal gestremd zijn vanaf hoden tot en met 11 October a.s. Het weiland aan het jaagpad is in bod gebraoht als volgt' perceel 1, ruim 1.60.35 H.A., f 4600; perceel 2, ruim 1.44.00 H.A., f 4800; perceel 3, 82,18 H.A., f 1600. In de laatstgehouden Raadsvergadering werd de heer F. Kuiper, commies ter secre tarie, door den voorzitter beëedigd als plaatsvervangend gemeente-secretaris. Me degedeeld werd o.m., dat aan den klerk ter Secretarie, A. Wielenga, met het oog op diens aanslaand vertrek, eervol ontslag was verleend en in de daardoor ontstane vaca ture uit een bezuinigingsoogpunt niet zou worden voorzien. De gemeente-rekening over 1923 werd aangeboden aan den Raad; zij sluit met 'n voordeelig saldo van f 38.415 Op een verzoek van de Ger. Kerk, om het terrein, waarop de nieuwe kerk zal verrij zen. met den openbaren weg te verbinden, werd, onder zekere voorwaarden, gunstig beschikt. Aan B. en W. word een crediet verleend van f 1000, om het dak van de Chr. M. U. L. O.-school, welke eigendom der gemeente is, in overleg met de bouwcom missie, grondig te herstellen. Ongenoode gasten hebben in den nacht van Woensdag een bedrag van ongeveer f 40 weten weg te kapen bij den bedrijfs- boer de W. in den Zuidplaspolder. Kerke 1. bericht. Ned. Herv. Gem. Zondagmorgen, te tien uur, ds. Ver heul, van Gouda, halfzeven leesdienst. Geref. Kerk: Te tien en te zes uur ds. Wielenga. Wonbrngge. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Bergen-op-Zoom ds. W. M. le Cointre, alhier. Zwammerdam. Kerke 1. bericht Remonstr. Geref. Gem.Zondagmorgen, te halfelf, ds. Rappold. De Kaag. Kerkelijk bericht. Ned.- Herv. Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, de eerw. heer E. de Witt, van Noordwijk-aan- Zee. Hillegom. Gistermorgen is een motor fiets, waarop een dame zat, door een auto op Weerestein aangereden. De berijder was aan het been verwond en werd verbonden door dr. Hanrath. Omdat de autorijder de schuldige was, werd door de politie proee»- verbaal opgemaakt. Het nummer van den auto is bekend. Voor het examen nuttige handwerken slaagde te Amsterdam mej. M. W. Hoegen, alhier. Haarlemmermeer. Naar wij vernemen, is de extra-dienst, die de Eerste Haarlem raermeersche Autobusonderneming- op Za terdagavond eenigen tijd heeft onderhouden van Nieuwvennep, over Hoofddorp naar Haarlem, met het oog op het geringe ge bruik, dat er van gemaakt werd, opgeheven. Woensdag is in de Ringvaart bij den Bennebroekerweg alhier een bootje omge slagen, waarin een heer en dame waren ge zeten. Beiden personen kwamen in het wa ter terecht. Eenige personen, die in de om geving op hel land aan het werk waren, kwamen op het hulpgeschrei van ds dren kelingen toesnellen en slaagden er met een ander bootje in hen te redden. Na van droge kleeren voorzien en van den schrik beko men te zijn, konden zij huiswaarts keeren. Woensdagavond kon op den Hoofdweg alhier de bestuurder van een motorrijwiel, op de duo-zitting waarvan nog een heer was gezeten, door het plotseling defect ra ken van den motor, het stuur niet meer meester blijven, met het gevolg, dat het mo torrijwiel tegen een boom terecht kwam en beide personen er af werden geslingerd. De bestuurder werd zoodanig verwond, dat hij zich door een dokter moest laten verbinden. De ander kwam er, behoudens eenige ont vellingen, vrijwel ongedeerd af. De heeren werden verder per auto naar Haarlem ge bracht. Omtrent het Dinsdag op de boerderij van den landbouwer P. aan den Aalsmeer- derweg alhier plaats gehad hebbend ernstig ongeluk, werd ons nog het volgende mede gedeeld. Toen 's middags op het aangebro ken schaftuur de dorschmachine werd stop gezet en deze zooals dit gewoonlijk pleegt te geschieden op den z.g. vrijloop nog even bleef doordraaien, klom de 11-ja- rige M. Visser op de machine. Hij deed een misstap en werd door den riem, die om de nog draaiende schijf liep, gegrepen, met het noodlottig gevolg, dat een zijner beenen verbrijzeld werd. Aan de omstandigheid, dat de dorschmachine door den schok onmid dellijk stilstond, is het te danken, dat het lichaam van den knaap niet verder tusschen den riem bekneld geraakte. Had men den stoom van den locomobiel nog niet afgeslo ten zoodat de dorschmachine nog in volle werking was geweest, dan zou de knaap on getwijfeld geheet zijn vermorzeld. De toe stand van den jongen, die in het ziekenhuis te Leiden verpleegd wordt en wiens been tot onder de knie werd geamputeerd, was gistermorgen hoewel nog hoogst ernstig iets vooruitgaande. Wat gaat het den boeren in de laatste dagen naar wensch met de werkzaamhe den op het landt Stond het er aanvankelijk met den zwaren regenval zoo ongunstig voor, dat voor gedeeltelijke mislukking van den oogst gevreesd werd, thans begint door de ten goede gekomen verandering in de weersgesteldheid bij de landbouwers de moed op bevredigende resultaten weer te herleven. De verschillende, gewassen staan er kostelijk bij en beloven een ruime op brengst. De erwten, waarvan dit jaar in dezen polder duizenden hectaren worden beieeld, staan reeds op de ruiters. Met het maaien van hst graan is ook reeds een be gin gemaakt. Als het weder zich nog een 4-tal weken goed houdt, kan alles in de beste conditie worden binnengehaald. Burgerlijke Stand. Gebo ren: Alida, d. van J. Weij en J. van Vliet. Gornelis, z. van G. Sonnevelt en E. A. Eijk. Elizabeth Jenneke Johanna, d. van J. W. VeThoeve en J. van Bekkum, Jan, z. van A. Slinger en G. A. M. Kost. Jan Alfons Willebrordus, z. van W. Stolwijk en C. Selis. Bernardus Johannes, z. van W. van Woerkom en M. A. Mesman. Fre- drik Hendrik, z. van F. H. van Nassau en H. van de Pol. Johannes Cornelis, z. van A. Huijsmans en J. M. Noordhuizen. Jan, z. van C. Spaargaren en G. Leweslijn. Maria, d. van S. van der Meij en M. J. Schoo. Sophia, d. van G. Oskam en D. A. Uithol. Geertje, d. van J. Hijstek en C. C. van Voornveld. Jacobus, z. van T. Dekker en A. Vink. Johannes Hendrik, z. van J. B. Calvelage en A. G. M. Boer lage. Ondertrouwd: A. Salentijn 26 j. en S. van Beem 26 j. G. Bakker 27 j. en G. Schutte 24 j. P. J. Brugmans 30 j. en G. van Braak 20 j. B. Kampkes 26 j. en G. Bakker 27 j. J. den Rooijen 27 j. en A. G. Meijer 24 j. Overleden: Hendrikus Johannes 2 j. z. van L. Bakker en.A. Jansen. Joost 17 j., z. van J. Groeneweg en G. de Koter. Pieter, 12 d., z. van G. Verbeek en A. M. Noorman. Katwijk-aan-Zee. Van de haringvis- scherij kwam te IJmuiden binnen de logger KW 127 met 22 last pekelharing. In de tent aan don Zeeboulevard gaf de muziekvereeniging Uitspanning na In spanning" een goed geslaagd concert, dat door een zeer groot publiek werd bijge woond. Ongetwijfeld heeft het muziekkorps velen aan zich verplicht. Voor een dichte menigte traden gister middag vanwege de Commissie voor Strand- evangelisatie als sprekers op de predikanten Mantz, van Wolphaartsdijk, en Van der Vegte, van Groningen. De eerste spreker nam een gedeelte van Jesaja als uitgangs punt zijner toespraak. De bijeenkomst werd met gebed door den eersten, en met dank gebed door den tweeden spreker gesloten. Gezogen werden Psalm 89 1Gezang 68 1 en 4, Psalm 68 10. Reeds eer hebben wij vermeld, dat een comité is opgericht, omvattende de gemeen ten Katwijk, Rijnsburg-, Valkenburg, Was senaar en Voorschoten, het welk een onder deel vormt van het hoofdcomitó tot het aan bieden van een Nationaal Huldeblijk kan de Noord- en Zuid-Hollandsohe Redding- Maatschappij en de Zuid-Hollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreukelingen bij haar 100-jarig bestaan. Dit huldeblijk zal bestaan in nieuw reddingsmateriaal (booten, etc.)- dus wel een doel, waarmede ieder zal sympatliiseeren. Om tot dit nobele geschenk te geraken, is natuurlijk geld, véél geld noodig en worden alom in den lan de hiertoe collecten, tentoonstellingen, ba zaars, enz. gehouden. Ook hier zal iri de komende week een geldinzameling geschie den en w-el op een zeer origineele wijze. De reddingboot zelve zal tot geven uitnoodigen door ,,wedre dienende", in de komende week een oefening in 2ee te bcudon, terwijl dan tegelijkertijd op het strand gecollec teerd wordt. Datum der oefening wordt te Katwijk bij bekkensag bekend gemaakt. Dat ieder eens goed in den zak taste voor dit nationale geschenk, waarmede de red- digmiddelen uitgebreid -c.q. verbeterd kun nen worden. Te Utrecht is geslaagd voor het examen Fransch L. O., mej. E. Frolicht, alhier. Noordwijk-aan-Zee. In het autopark op den Boulevard gaf gisteravond „De Har- pe Davids", van Noordwijkerhout, een con cert, op uitnoodiging van de Oranje-Veree- niging. Er wat heel veel belangstelling voor deze muziek; ook het weer heeft prachtig meegewerkt. Noordwijkerhout. Gistermiddag was ons dorp in feesttooi; overal vlaggen en groen. De rector van het Retraitehuis, to* RECLAME. rj CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEF, 861 7797 mende van 't station, werd feestelijk inge haald en deed een rondgang door het dorp. Hoewel het eigenlijk 15 Augustus de dag is^ waarop rector Hui zijn zilveren priesters feest viert, namende feestelijkheden reeds gisternamiddag een aanvang. Een lange; stoet ruiters te paard, mannen en jongens per fiets, vergezelden het rijtuig, met vier paarden bespannen en door twee pages ben geleid. Daarachter een fille van auto's met geestelijken, familieleden en retraitanten. De R.-K. Muziekvereeniging blies eir lustag op los en langs den Kerkweg ging de stoejj naar het Retraitehuis. De zalen waren daaf] keurig versierd door de firma Vroom en Dreesmann. In intiemen kring werd de jubilaris daa^ verder gehuldigd en een eereblijk in cou-s vert, dik van bankpapier, werd hem ter, hand gesteld. Heden, Vrijdag, had er in het Retraite* huis een plechtige Hoogmis plaats, waarbij] alleen leden van de Retraite tegenwoordig zijn. Vanmiddag wordt receptie gehouden, om ieder in de gelegenheid te stellen den jubilaris geluk te wenschen. Op de veilingen aan Piet-Gijzenbrug blijft het bijzonder druk. Als bijzonderheid worden thans geveild de augurken, die hier voor het eerst in groote hoeveelheden ge-s teeld zijn; zij brengen op 30 k 50 cis. pea? kilo, naar grootte en kwaliteit. Cegstgeesf. Kerkelijk bericht. Zondag morgen, te tien uur, ds. Coenraad, van Beek en Ubbergen. Gistermiddag reed de auto G 12&50 tegen de electrische tram op den Rijnsbur- gerweg ter hoogte van „Pomona". De botsing was vrij hevig, daar de auto door de botsing tot tegen de boomen gewor pen werd. Hierdoor ontstond nogal schade, van voor- en aolitereind van de auto. Door, onmiddellijk opgebelde hulp werd de wagen door personeel van het Motorhuis wegge haald. Persoonlijke ong lukken kwamen niet voor. Hedenmorgen omsoreeüs uair tien werd door buren brand ontdekt in het gesloten huis der familie R., aan den Rijnlichtweg- Onmiddellijk werd door de heer v. d. A. da politie opgebeld, terwijl de heer P. met eenige hulp zich door de keuken toegang tot het huis verschafte. Op de slaapkamer waa de brand ontstaan, waardoor het bed en twee dekens, benevens het vloerkleed, door, 't vuur waren aangetast. Met emmers water is de brand door omstanders gebluscht.; Waarschijnlijk is de brand ontstaan, door dat de heer R. des morgens voor het verla ten van zijn huis, bij het aansteken van een sigaret vuur heeft laten vallen. Naar wij vernemen, dekt verzekering de schade. Rijiisburg. De aardappelprijzen alhiet zijn aanmerkelijk gedaald. De gemiddelde prijs is fl.50 per baal. Bloemkool, veel aan gevoerd, brongt op f20 k f25 per honderd stuks. In Den Haag is geslaagd voor het akte-examen nijverheidsonderwijs (N II) de heer P. van Nieuwkoop, alhier. Sassenheim. Een jongen, die per fiete van de Nieuwe Haven kwam, reed een juf-s frouw aan, die per rijwiel langs den Rijks-» Straatweg reed. De juffrouw tuimelde om ver en kwam op de keien terecht. Zij werd in een woning aldaar binnengedragen, waar bleek, dat zij een paar wondjes aan een der beenen had opgeloopen. Na van den schriK te zijn bekomen, kón zij haar tocht per fiets vervolgen. Burg. Stand. GeborenHendri-. cus Johannes, Z. van R. v. d. Slot en M. G. v. Elk Hendrica, D. van A. van Dijk en A. v. d. Voort. Overleden; Th. v. d. Meer 35 j. Gevestigd alhier: F. de Voogd, van Haarl.meer W. Voors van Sleen J. Koelewijn van Alphen a d. Rijn. Vertrokken: Mej. A. Brussee naar Rijntc- burg Mej. M. Hoogkamer naar Leiden J. M. C. ter Felle en gezin naar IJsselmui-* den bij Kampen. Mej. M. van Eek alhier slaagde voor het Staatsexamen A. De uilslag van de alhier gehouden verkooping, ten overstaan van notaris Ten Bruggencate, is als volgt: Perceelen 1 to4 en met 5, bouwterrein aan de Rusthofflaaa, groot 47 A. 40 c.A., opgehouden op f 6502. Perceel 6, huis met schuur en tuin, aan de Hoofdstraat bij de Wasbekerlaan, groot 7. A. 25 cA., gekocht door E. J. Speelman voo* f 7500. Perceelen 7 tot en met 17, bloem bollenland aan de Wasbekerlaan en Beurt-. schen-Weg -te Warmond, groot 3 H.A. 24 A. 16 c.A., gekocht door E. J. Speelman voor f 20.859. Perceel 18, weiland aan de Way- bekerlaan te Warmond, groot 1 H.A. 32 A, 50 c.A., opgehouden op f 3300. Valkenhnrg. Kerkelijk bericht. Ned.. Herv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, prof, Brouwer, van Utrecht; 's avonds, te halfze. yen, de heer Van der Meer, van Noordwijk-, aan-Zee. Voorschoten. K e r k e 1. bericht. Ned.-Herv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, dr. W. van Wijngaarden, van Voor. schoten. Geref. Kerk: Zondag te tien en le vijf uur d9. P. N. Kruijswijk. Wassenaar. .Voor het examen nuttige handwerken slaagde te Rotterdam mej. J, H, Verburg, alhier

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6