MEM NIEUWS. ling het gouden priesterfeest van deken Dosscns, dat ook juist dezen avond begon. Toch achtte hij het onderwerp voor den Middenstand van zeer veel belang en daar om stelde hij voor de vergadering uit te stellen tot nader te bepalen datum, opdat het doel later bereikt worde, wat nu niet mogelijk was. De heer Manasen was gaarne bereid om later terug te komen. Waar niemand bezwaar had. werd aldus besloten. De heer Korteweg hoopte, dat de volgende maal de zaal gevuld zou zijn. Eenige Christel. Vcreenigingen te de zer slede, nl. de Chr. padvinders, de pad vinders van het Leger des Heils en de gyrn- nasliokvereenigingen „Jahn" en „D. O. S.", in totaal ongeveer 500 personen, hebben besloten, behoudens de goedkeuring van den commissaris van politie, op Zaterdag 30 Augustus een rondgang met muziek door de stad te maken ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin. De Vereenigingen zullen dan des namid dags om halfzes op den Hooge-Rijndijk aan treden en om zes uur van daar vertrekken langs Plantage, Plantsoen, Jan-van-IIout- kade, Doezastraat, Sleenschuur, Breeslraat, Prinsessekade, Morschslraat, Boerhavestraat Steonslraat. Haarlemmerstraat, Heeren gracht, Nieuwe-Rijn, Rijnstraat, Iïooge- woerd, Plantage, alwaar de stoet zal ont bonden worden. Dit kan heelwat levendigheid teweeg brengen. De muzikale rondgang, uitgaande van S. D. A. P. en Leidsehen Bestuurdersbond, welke morgennamiddag a.s. te vijf uur wordt gehouden, zal den volgenden weg nemen Vanaf Volksgebouw, Ileerengracht, Haar lemmerstraat, Prinsessekade, Broeslraat, Korevaarslraat, Geeregracht, Levendaal, Rijnstraat, Nieuwe-Rijn, Oranjegracht, Zuid singel, Kalvermarkt, Havenbrug, Oude-Hee- rengracht, Ilcerensingel, Zijlpoort, Haven, Havenbrug, Hcerengracht tot aan het Volks- gebouw. Heden lagen op het bureau van de Han delsbeurs ter inzage bestek en leekeningen van het a,s, Maandag door den heer M. Koert alhier namens het bestuur der 3-Octoberver- ecniging aan te besleden opbouwen en we der afbreken van de tribunes aan den Zoe- terwoudsche Singel noodig voor het ter ge legenheid van de herdenking van het Ont zet dit jaar te houden openluchtspel. Daar onder is ook begrepen het voor en na de Leidsche Lustrumfeesten in 1925 opbouwen van deze tribunes waaronder ook begrepen de Koninklijke tribune. Er was veel belang stelling voor de tcekeningen en de daarbij gedeponeerde besteksbepaling. Heden waren op de Handelsbeurs aan gevoerd dc eerste capucijners oogst 1924 als mede nieuwe gerst en enkele andere land bouwproducten. De Noord-Zuid-Hollandsehe Tramweg- Maatschappij heeft in Juni vervoerd op de lijn ScheveningenLeiden 639 971 reizigers excl. abonnement en 855 met abonnement; bedrag f 99.864.15, van goederenvervoer 1 3657.557a, totaal f 103.521.70Va, per dag K.M. f 80.06, totaal sedert 1 Januari: f 453.982.317a, per dag K.M. f 81.52. Op dc lijn LeidenHeemstede 39.892 reizigers excl. abonnement en 74 met abonnement; bedrag I 10 811.15, van goederenvervoer 1 2014.45, totaal 1 12.825.60; per dag K.M. 17.59, totaal sedert 1 Januari: I 78.883.83 per dag K.M. f 17.84. In het Leidsch Kantongerecht stond gisteren, dat hij slager A. N. ongekeurd vlcesch was gevonden. Dit is een vergis sing; het betrof niet A. N. maar een anderen slager. Gistervoormiddag te 10 u. 50 m. viel door het losloopcn van een voorwiel voor het perceel 86 Hoogewoerd een met groen ten beladen wagen, bestuurd door den eige naar, Arie Hoogcnbooin, le Leiderdorp. De groenten stortten over de straat. Het tram verkeer had eenigo vertraging totdat de groenten waren overgeladen op een anderen wagen. Gistermiddag circa halfdrie brak aan den Stationsweg tegenover de Ilaverzaklaan de koppeling van een der rijtuigen van de elcclrische tram, die naar Den Haag zou vertrekken, tengevolge waarvan een sloot- balk van den motorwagen brak. De tram vertrok tengevolge van dit ongeval een kwartier te laat. Hedenmorgen viel bij het uilstappen der tram op het emplacement een dame flauw. Zij werd binnengedragen in het In formatiebureau van V. V. V. Door dc aan wezige infovmatrice en den bediende J. L. werd rij weder tot bewustzijn gebracht. Per auto werd do dame huiswaarts vervoerd. Aan het Politiebureau is weder gede poneerd een valsehe gulden, zooals er, naar ons werd medegedeeld, in den laatsten tijd nogal eenige in omloop zijn. liet geldstuk is door zijn loodkleurig uiterlijk, en weinig zorgvuldige afwerking en slordig rand schrift gemakkelijk van den echten gulden te onderscheiden. Het zevende leerjaar. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heelt den Voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij, daar toe door II. M. de Koningin gemachtigd, het ontwerp van wet tol wijziging van de Leer plichtwet intrekt. Gelijk men weet, had deze veelbesproken wijziging ten doel, dat gedurende het tijd vak van 1 Januari 1923 tot en met 31 Dec. 1924 de leerverplichting voor het zevende leerjaar van lagere scholen, geen toepas sing zou vinden. Gisteren bestond de Amslerdamsche brandweer als beroepsbrandweer een halve eeuw. Voor de oflicieele viering van dit leest heeft zich een comité uit de burgerij gevormd, doch de viering zal eerst plaats hebben in het begin van September* Gcd. Staten van Gelderland hebben het Raadsbesluit waarbij de pensioenaftrek van de salarissen der gemcente-ambtenarCn van 2 op 5 pet. is gebracht, niet goedge keurd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Crifiek moment fe Londen. Wat zal Duitschland doen? Het is zeer moeilijk. Marx en Stresemann schijnen een weigerend standpunt in te nemen, gezien ook de houding der Duitsche pers. Bij de bespreking van den ernstigen keer, dien de besprekingen te Londen over de ontruimings kwestie genomen hebben, wijzen alle Ber- Ijrjnsche bladen er toch op, dat de door het rapport vereischte wetten in den Rijks dag nooit een meerderheid van tweederden zuilen verkrijgen, wanneer 't Londensche emuprotocol niet de_ bemaling bevat, dat het Roergebied onmiddellijk zal worden ont ruimd. Do nationalistisch bladen gaan daarbjj ook te keer, fiat Marx Ebert's raad heelt ingeroepen, die h. i. niet de richting der politiek heeft te bepalen! Hedenmorgen werd het antwoord uit Ber lijn ci wacht. Gisteravond heeft Marx Herriot nog op gezocht in zijn hotel en daar eens weer met hem gepraat. Rij liet echter niets uit en verklaarde: ik blijf stom en Iïerriot ook. Voor Duitschland is een leelijk ding, dat McDonald en ook de Amerikaan Kelloy. mee gingen met Herriot. Het „Hbld." zegt daar over o.a. nog: MacDonald bevindt zich in een zeer zon derlinge positie ,niet alleen als leider van de Labour Party, maar ook als minister president. Door het voortduren van de be zetting van het Roergebied goed te keuren heeft hij ook die bezetting zeli goedgekeurd, hetgeen- zoowel in strijd is mot het program ma van de Labour Party en do resoluties van de Tweede Internationale, als met het olficieele standpunt van de Britse he re geering, het Foreig Office en de juridische adviseurs van de Britsche Kroon. MacDonald heeft het daarom noodig gevonden de voor naamste politieke redacteurs der Londen sche bleien tot een conferentie in Downing- street uu te noodigen. Hij verklaarde dezen journalisten, dat hij niet als Britsch premier heeft gehandeld, maar slechts als voorzitter der conferentie aan dc Duitschers heeft medegedeeld, dat de „Groote Zeven" van oordeel zijn, dat Frankrijk inderdaad dc uiterste concessies heeft gedaan, die het bij de in Frankrijk heerschende openbare meening kon doe;.. De houding van McDonald kan niet an ders dan een volledige omkeering worden genoemd, zij stemt overeen met de tvaditio- neele Fngelsche politiek om van een moei lijke situatie te maken wat er van te ma ken is. Om nu den toestand voor de Duitschers eenigszins aannemelijk te maken, heeft Frankrijk gisteravond laat noch de volgen de concessies gedaan. Mannheim, Karlsruhe, Offenburg, Wezel en Emmerik benevens de zone tusschen de bruggehoofden zullen onmiddellijk worden ontruimd. Verder laat Frankrijk zijn eisch tot handhaving der <1000 man Fjfansch t n Belgisch spoorwegpersoneel vafren, doch in dien Frankrijk en België dit noodig ach ten, zullen zij aan de bezettingstroepen een aantal spoorwegambtenaren toevoegen. Merkwaardig is, dat er sedert twee da gen bij de onderhandelingen tusschen do .Fransche, Belgische en Dnibsclio delegaties geen sprak© meer is van het handelsver drag. De Duitschers onderstellen daarom, dat Herriot om zijn positie te versterken en om bij zijn terugkeer een motie van ver trouwen van zijn parlement te krijgen, als eerste resultaat de bepaling wil meebren gen, dat het Roergebied nog een jaar be zet wordt gehouden, temeer daar hij van McDonald geen enkele toezeggang aangaan de de intergeallieerde schulden heeft ge kregen. Herriot schijnt dan te willen wach ten totdat de Fransche industrieelen zoo zeer op het sluiten van een handelsverdrag aandringen, dat de openbare meening in Frankrijk er in toestemt, dat in ruil daar voor het Roergebied wordt ontruimd. De Engelsche regeering heeft «aan de Duitsche medegedeeld, dat met ingang van 15 'Aug!, 't recht van 2(5 pet. op de Duitsche goederen welke in Engeland worden in gevoerd, weder z«al worden ingevoerd. Deze datum is echter slechts van formeelc beteekenis; de bedoeling is, dat dit recht eerst weer zal worden opgeheven zoodra het rapport der deskundigen in werking treedt. De wederinvoering van deze heffing is voorgeschreven in het rapport der tweede commissie van de conferentie als een der middelen, waardoor Engeland zijn schade vergoedingsbetalingen zal binnen krijgen en blijft daarom afhankelijk van de inwerking treding van het verdrag. BEL~IE. De staking in de Borinage. Het referendum onder de mijnwerkers heeft zich uitgesproken voor de algemeene staking en deze is geproclameerd. DUITSCHLAND. Het separatisme doodgebloed. handel met Rus land Naar de correspondent van het ,,Berl. Tagebl." te Koblenz meldt, is het hoofd kwartier van het separatisme voorgoed ver dwenen. De beruchte Gutenberg-drukkerij, waar alles gedrukt werd voor de scpatisti- sche beweging, wordt verkocht. Alle ma chines worden in het openbaar geveild. Ook het separatistisch bureautje, dat nog in de drukkerij werd gehouden, verdwijnt nu. Naar de D. A. Ztg. meldt is een sterke handelsbeweging tusschen Duitschland en Rusland te wachten, daar tal van bestel lingen, die hangende het conflict over de huiszoeking in het gebouw van de Berlijn- sche handelsdelegatie waren opgehouden, binnenkort afkomen. Die bestellingen zullen hoofdzakelijk chemicaliën, electrotechnisch materiaal, industrieele en landbouwmachi nes betreffen. ENGELAND. Een bijzondere reserve. Het legerbestuur heeft een dagorder uit gevaardigd waarin kennis wordt gegeven van de machtiging om 'n bijzondere reserve in het leven te roepen ter sterkte van 23000 officieren en manschappen teneinde allo wapenen in het geval eener eventueele mo bilisatie op yolle sterkte te kunnen brengen. NOORWEGEN. Tegen het communisme De leider der Noorsehe communistische parlij Olassen is in hechtenis genomen. SPANJE. Besprekingen met Abdel Krim? Volgens de bladen is Spanje voornemens, rechlslr&eksehe onderhandelingen aan te. vangen met den leider der Rif-Kabylen, Abdel Krim. Als Spaansch onderhandelaar wordt de reeder Royarik uit Bilbao genoemd! die voor zijn vertrek een onderhoud had met den koning en Primo de Rivera. POLEN. Staking geëindigd. De slaking in het grootste gedeelte van Opper-Silezië, die eenige weken geleden we gens aanranding van den achturendag uit brak, is bijgelegd. De staking eindigde met de nederlaag van de arbeiders. In de me taalindustrie zat dus weer 10 uur daags worden gewerkt. Ook in de mijnen wordt de nieuwe werktijd aangenomen. VEREENIGDE STATEN. Goolidge's candidatuu-r om het presidentschap, President Cooiidge heeft het republi- keiusch candidaatsohap voor het president schap aanvaard met een uitvoerige verkla ring, waarin- hij o.a. naar do „Times" meldt, het volgende zeide: Het woord vrede drukt het best de buï- tenlandsche politiek van Amerika uit. Amerika is voornemens lid te worden van een wereldgerechtshof en zoodra het Da- wes-plan in werking is getreden, zal de Amerikaansche regeering zich met de an dere mogendheden in verbinding stellen voor het houden van een nieuwe conferentie voor do verdere inkrimping der bewapeningen en voor de codificatie van het volkenrecht. Hoewel Amerika weigert het Volkenbonds statuut te bekrachtigen, belet zijn grond wet toch niet, dat het bij belangrijke zaken met den Volkenbond samenwerkt, zooals reeds is geschied voor de onderdrukking van oen handel in verdoovingsmiddelen en de bevordering der openbare gezondheid. Van buitenlandseho verbindingen mo.et Amerika zich onthouden, maar het wenscht de zusternaties op iedere mogelijke manier te helpen. De Washingtorsche conference heeft ge leid tot de eerste practische overeenkomst tusschen do groote mogendheden om den druk, die op de volken rust door deu wedioop der bewapeningen, te verlichten. De pre sident sprak hierbij de meening uit, d;\t geen andere conferentie ooit zooveel heeft kun nen doen voor de bevordering van den wereldvrede. Spreker herinnerde er aau, dat staats secretaris Hughes in December 1920 het voorstel te berde bracht voor de benoeming van een commissie ter oplossing van do kwestie der schadevergoeding. Wordt het plan der experts nu toegepast, dau zal het op den weg der Amerikaansche burgers liggen aan Duitschland een particuliere iee- ning to verstrekken, want zeide de pre sident -het is de plicht van ons volk, de hulpbronnen, waarover het te beschikken heeft, te gebruiken tot verlichting van den druk, welke op de andere naties rust, die door den oorlog hebben geleden, en tot verlichting van den druk, welke op de andere naties rust, die door den oorlog hebben geleden en tot verbetering van den toestand der wereld. De berichten wijzen or op, dat het Dawes-plan zal worden aan vaard, maar ik zal dat eerst afwachten,, Vervolgens hield de president een uit-# voerigo beschouwing over hetgeen de re- publikeinsche regeering in de vier jaar van haar bestaan tot stand heeft gebracht. Tijdens het bestuur van de huidige re geering is ruim 40 pet van de schulden van Amerika geliquideerd, hetgeen met al-een een ontzaglijke financieele transactie was, maar tevens getuigde van internationaal goed vertrouwen en do beteekenis van mo- reele macht. De nationale schuld van Ame rika werd in den zelfden tijd verminderd' van 24 milliard dollar tot 211/4 milliard met een rentebesparing van 120 miilioen. Door twee belastingverminderingen werd den aangeslagenen per dag 6 miilioen dollar bespaard, terwijl het pas geëindigde fiscale jaar een surplus van 86 miilioen dollar op leverde* Naar republikeinsche gewoonte prees de president verder het Amerikaansche tarief, en wees er op, dat de nieuwe tarieven het onvergelijkelijke bedrag van 550 miilioen dollar hadden opgeleverd. Cooiidge bepleitte een verdere verminde ring van do belasting en bezuiniging op de regeeringsuitgaven. In zake de uitsluiting van Japansche immigranten, had de president lfever een regeling gewenscht, die de Japansche ge voeligheden meer zou hebben ontzien. ii\j had al het mogelijke gedaan om dat kwaad te verzachten. Nu echter de immigratiewet. was doorgevoerd, kon dit incident als gesleten worden beschouwd en dient Amerika op andere wijze zijn vriendschap en achting voor de Japansche natie te toonen. Ten slotte deed president Cooiidge om trouw te blijven een krachtig beroep op qe partij. BUITENLANDSCH GEMENGD. Voor de politierechtbank te Aken heeft een Belgisch soldaat een revolver, welke als stuk van overtuiging dienst deed, zoo on-, handig opgepakt, dat er een schot afging. De kogel trof een. sergeant-majoor in de borst, tengevolge waarvan deze overleed. Bij een mijngasonlploffing in de kolen-« mijn Des Carabiniers te Charleroi z.jn 15 lieden gedood en verscheidenen gewond. De burgemeester van Krisliania Arzlan-j der is in het Noorsehe hooggebergte verou-i gelukt. De politie en 100 soldalen zoeken naar zijn lijk. Zware slagregens hebben aan het Lago Maggiore groote overstroomingen veroor-t zaakt, vooral in Pateanza Streza, waar vele; huizen ontruimd moesten worden. Ook de «treek bij Vareae werd na hevige regens Door de Broederschap van Diakonen is te Lunleren een zeer belangrijke confe rentie uilgeschreven voor arbeiders in dienst der Inwendige Zending, te houden od 16, 17 en 18 Seplember a.s. In de jongste vergadering van het Uit- - voerend Comité van het congres voor het onderwijs aan de niet leerplichtige jeugd is met algemeene stemmen besloten dit con gres omstreeks Paschen 1925 te houden. Gisteravond reed onder Was senaar op den Katwijkschen weg een auto, bestuurd door W. B. C. A. Freiherr von Hauboidt Dachröder, tegen een boom. De beido inzittenden, zijn vrouw en zijn drie jarig zoontje, werden ten huize van dr. Duetz binnengedragen, die de eerste hulp verleende. De arme jongen was echter zoo gewond ,dat hg spoedig daarop overleed. De vrouw is naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de ooggetuigen reed da auto niet snei, en men vermoedt, dat de- stuurinrich ting defect was. De vakgroepen uit het haven- bedrpl van do afdeeiing Rotterdam van den Cer.tralen Bond van Transportarbeiders heb ben besproken het afloopen van de col lectieve overeenkomst op 1 September a.s. Na breedvoerige discussie werd bet bestuur opgedragen bet thans loopende contract op te zeggen en de werkgeversvereeniging mede ie deelen, dat een nieuw contract mogelijk is, als de volgende verlangens worden ingewilligd: lo. Verhooging van het loon der losse arbeiders met 40 cent per dag, dus een dagloon van f6; 2o. verhooging van het loon der vasto arbeiders met f2 per wesk, met een minimum weekloon van f30; 3o. herziening van do tariefregeling op grond slag van de verlangde verhooging van do dagloonen; 4o. verhooging van het garantie loon der vaste arbeiders met f2 per week; 5o. afschaffing van do combinatie middag- taak met lo nachttaak; 6o. wederinvoering van do gedeeltelijke nachtrust. Voorts kwam uit de vergadering een sterk protest tegen do wjjze, waarop door de ondernemers met den vrijen Zaterdagmid dag wordt omgesprongen. Het bestuur werd verzocht, bij komende onderhandelingen daar vooral sterk den nadruk op te Joggen, daar het offer van S'/s uur werken per dag door de havenarbeiders is gebracht, om den vrijen Zaterdagmiddag te behouden. („Vrwt&'j. Hot aantal badgasten te Zandvoort bedroeg op 8 Augustus jl. 6446, tegen 5417 op denzelfden datum van het vorig jaar. In totaal heeft Zandvoort lol op dien datum in dit seizoen 10 269 gasten ge had (v. j. 8644). Te Leerdam is afgebrand een boeronwoning, staande aau deu Diefdjjk, bewoond door vier gezinnen. Een driejarig kina werd door de moeder met groote moeite geren. De vrouw bekwam brandwonden. De prand ontstond door het omvallen van een pctroleumstet. Te Papendrecht overleed de ruim 70-jarige P. M., die sedert eenige jaren ten laste van de diaconie der Ned.- Herv. Gem. werd onderhouden. Bij onder zoek van zijn armoedig plunje kwam intus- schen aan het licht, dat de man in het bezit was van een spaarbankboekje niet f 200, en f 400 aan contanten werden in het bedde- goed gevonden. Gisternachtzageonsurveil leerendc agent van politie voor het Staton- plein to Groningen, dat een heer door een arbeider werd mishandeld. Hij trachtte den arbeider te arresteeren. doch dezo nam, na bedreiging den agent te zullen neerschieten de vlucht naar een klein scheepje, dat tegen een groote Duitsche aak in het Eemska- naal lag. In vcreeniging met inmiddels toe geschoten politiehulp trachtte de agent den man daar to vatten, doch de geheele fami lie, die op het seheepjo thuis behoorde, verzette zich daartegen. Er ontstond een gevecht, -waarbij de politie genoodzaakt was van de vuurwapens gebruik te maken. De zuster van den vervolgde, de 18-jarige A. H. kreeg een schot in do borst. Zij werd naar het Academisch Ziekehuis overgebracht. Do gezochte tvachte door het Kanaal over te zwemmen te ontkomen, maar hij werd, aan den anderen kant aangekomen, gear resteerd. Het bleek te zijn dc 33-jarige S. H. lid van een bij de politie zeer beruchte fa milie. De mishandelde heer was intusschen stilletjes naar huis gegaan. Wie hij was, weet men niet. Aan de Aalmoezenierskamer te Utrecht meldde zich een werklooze, die meende recht te hebben op meer uitkeering dan hij tot nog toe kreeg. Toen de ambtenaar hem aan het verstand trachtte te brengen, dat die meening niet juist was, kreeg de man een zenuwaanval. Hij sloeg op en tegen alles, wat los en vast was, en heeft tien glasruiten kapot geslagen en eenige meubels vernield. i De Betuwsche fietspro- cessic naar Kevelaer, beslaande uit 160 deelnemers, onder wie verscheidene gees telijken, is, naar „De Tijd" meldt, nabij Glanerbrug geweigerd de Duil9che grens te overschrijden. Alle pogingen om doorgang to verkrijgen faalden, zoodat de bedevaart gangers onverriehterzake naar huis moesten lerugkeeren. Zonderlinge logica. I*edei- een, mijn zoon, moet werken. Werken maakt tevreden, werken is gezond, werken Iis onmisbaar. Bovendien kan men cor 5.0ms zooveel mee sparen, dat men later niet meer behoeft te werken. De Londensche conferentie is plots in een critiek stadium gekomen naar aanlei ding van de kwestie der militaire ontrui ming van het Roergebied, gelijk gisteren de telegrammen al zeer duidelijk deden uit komen. Herriot houdt vast aan het recht van be zetting van een jaar. In de bijeenkomst met dc Duitschers begon hij met een welspre kende reden, waarin hij zeide, dat hij be sloten had een nieuw tijdperk van samen werking met Duitschland op politiek en economisch gebied in te luiden, dat hij vej> trouwen had in Duitschland en ook vertrou wen terug verlangde, dat hij bereid was de categorische verklaring te geven, dat de Fransche troepen het Roergebied niet later dan binnen een jaar zullen ontruimen, en dat, ofschoon de openbare meening in Frankrijk hem niet veroorloofde dezen Ier- mijn le verkorten, het gemakkelijk zou vallen dit later te doen, wanneer Duitsch land zijn verplichtingen aangaande de toe passing van het plan-Dawes cn de onlwa- - peniiig zou nakomen, hetgeen Herriot niet betwij telde. De „Petit Parisian" citeert de volgende passage: „Wij willen lusschun l-Tankrijk en Duitschland den moreelen vrede, gebaseerd op wederzijdsch vertrouwen. Ik heb u rnijn woord gegeven, dat de Roer in een tijdsver loop van ten hoogste 12 maanden ontruimd zal zijn. Jk vraag u vertrouwen in mij te stellen, cn u op mij te verlaten wat betreft de zorg voor het. verkorten van diens ter mijn, zoo de gebeurtenissen zulks veroor loven." Marx dankte Herriot voor zijn goeden wil, maar vroeg hoe hij kon weten, of Her riot gedurende het volgende jaar nog pre mier zal blijven en welke waarborg er was, dat Harriot's opvolger zich aan een derge lijke afspraak zou houden. De rijkskanse lier wees er op, dat ook de Duitsche dele gatie rekening moet houden met de open bare meening in haar eigen land en dat zij daarom moot vasthouden aan den eisch dat het Roergebied binnen 6 maanden zal wor den ontruimd. Vervolgens vroeg de Duitsche delegatie, van af welken datum ITerriol het jaar zou rekenen, waarop Herriot antwoordde: Van af het oogenblik, dal Duitschland een «aan vang maakt met de toepassing van het plan- Dames. Dc Duitschers konder daarmede geen genoegen nemen, waarop Herriol ten slotte dc toezegging deed, dat hij nog dui delijker zou verklaren, wanneer de termijn van een jaar die overigens door de Duit schers volstrekt nog niet is aanvaard zal aanvangen. Zoo was de situatie dus vastgeJoopen. Herriot heeft later, zijn standpunt inder daad toegelicht. Wij volgen weer den goed ingelichten „Ilbld."-correspondent, wanneer deze meldt: Hij is bereid het Roergebied vroeger dan na een jaar le ontruimen en hoopt dit ook te kunnen doen, doch dan moeten de Duit schers het plan-Dawes nauwgezet uitvoe ren en oen voor Frankrijk bevredigend han delsverdrag sluiten. Herriot kan zich in geen geval er toe verplichten het Roer gebied binnen een jaar te ontruimen, doch deze termijn zal beginnen op het oogenblik dat het protocol te Londen wordt ondertee kend. Wanneer de Duitschers zeggen, dat zij weliswaar in Herriot persoonlijk ver trouwen hebben, maar dat. indien Iïerriot ten val zou worden gebracht, een reactio naire regeering stellig niet geneigd zou zijn het Roergebied vroeger te ontruimen, dan wenscht Herriot hierop te antwoorden, dat de mogelijkheid dat Marx en Stresemann voor een nationalistisch kabinet moeien plaats maken ten minste even groot is en in dat geval zou Frankrijk, indien het Roer gebied dan reeds was ontruimd, geen enke len waarborg meer hebben. Indien Herriot echter met het door Parijs gowenschte re sultaat kan terugkeeren, dan zou zijn posi tie sterker worden naarmate de Duitschers meer hun best doen om het plan-Dawes uit te voeren en om een handelsverdrag te sluiten waarbij de belangen van Frankrijk worden beschermd, In dat geval zou de openbare meening in Frankrijk zich ook niet meer tegen een bespoediging van de ontruiming verzetten, zoodat de termijn on geveer met dien van 10 Januari a.s. zou kunnen samenvallen. De Duitschers waren in een zeer moeilijk parket gedrongen. Zij besloten den minister van financiën, Luther, naar Berlijn te laten gaan om met het kabinet en de partijleiders te overleggen, welke houding de delegatie in het conflict met Herriot zou aannemen; Luther is n.l. de minister die nog den mees ten invloed op de rechtsche partijen heeft. Daarna had een bijeenkomst van" Marx en Iïerriot plaats, waarin Herriot zich ver zette tegen het voornemen om Lulber naar Berlijn te laten gaan, daar dit voor de con ferentie een vertraging van drie of vier da gen zou beteekenen. Na dit onderhoud bracht Herriot een bezoek aan MacDonald om hem te verzoeken zijn invloed aan te wenden ten einde de Duitsche delegatie er toe te bewegen Berlijn telegrafisch te raad plegen. MacDonald besprak deze quaestie vervolgens met Marx en het resultaat was dat de Duitschers, ofschoon zij nog niet de finitief van hun voornemen om Lulher naar Berlijn te laten gaan, hebben afgezien, besloten hebben zich telegrafisch met Ber lijn in verbinding te stellen en hun beslis sing over de vraag of een lid hunner dele gatie naar Berlijn zal gaan te laten afhan gen van het antwoord van Berlijn. De toestand is nu volgens de opvatting van het Foreign Office als volgt: Indien het antwoord van Berlijn gunstig is, d.w.z. indien niet slechts de reis van Luther overbodig wordt, maar indien de Duitsche delegatie tevens machtiging krijgt om de voorstellen aan te nemen, dan zou de conferentie Zaterdag a.s. kunnen ein digen; indien het antwoord ongunstig luidt zou de conferentie voor den lijd van drie of vier weken worden verdaagd en indien het antwoord van dien aard i9 dat een compro mis nog mogelijk blijft, zouden de bespre kingen te Londen Worden voortgezet

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2