LAND- EN TUINBOUW. RECHTZAKEN. SPORT. gezeten, afkomstig uit Den Haag. Even voorbij de geniesluis sprong plotseling de achterband, met bet gevolg, dat de motor omsloeg en beide heeren tegen den grond werden geslingerd. Eén hunner was gedeel telijk onder het motorrijwiel terecht geko men en werd zoodanig aan een been ver wond, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Het motorrijwiel werd naar een garage gebracht. Dinsdagmiddag had op de boerderij van den landbouwer P. aan den Aalsmeer- derweg alhier een ernstig ongeluk plaats. De 11-jarige M. Visser was aldaar spelender wijs op een in werking zijnde dorschipa- chine geklommen en toen met een zijner béenen in de machine bekneld geraakt, met het noodlottig gevolg, dat het been werd verbrijzeld. Direct werd een dokter uit Aalsmeer ontboden, die een voorloopig ver band legde en onmiddellijke Overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte, hetgeen per auto naar Leiden geschiedde, alwaar het been geamputeerd werd. Hillegom. Gistermorgen is een vracht auto in de Weerlanervaart geraakt. De wa gen kwam te kort bij den waterkant, zakle weg en kantelde in de vaart. Een poosje later was men bezig boonen uit het water op te visschen. Voor het examen lloogduilscb 1. o is in Den Haag geslaagd de heer H. Ilylkema, alhier. Rijnsbnrg. Gisteravond bracht de Stads Evangelisatie „Jeruël", Groenesteeg Leiden, oen bezoek aan deze gemeente, waar zij op het plein vóór het Raadhuis een stichtelijke bijeenkomst hield. Verschillende sprekers voerden hel' woord, welke toespraken afge wisseld werden door koor- en gemeenschap pelijk gezang, begeleid met orgel. Voor den Evangelisaiiearbeid werd een collecte ge houden. Sassenheim. Bij de Teijlingerlaan werd de wagen van een melkrijder door een auto aangereden, waardoor 'het melkkarre- tpe werd beschadigd en de melk gedeelte lik op den weg terecht kwam. De schade werd op tien gulden geschat, welke de chauffeur wei genegen was te betalen. Door te kort te draaien, kantelde een brik, geladen met krokussen, De weg weg was bezaaid met de kleine bolletjes, 't Zal voor den eigenaar wei een schade- postje Zjjta. Voorhout. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. alhier door den heer F. G. H. Nicolai, cand. ie Utrecht. Warmond. In de laatste vergadering van den Raad werd afwijzend beschikt op het verzoek van den heer Kieken, om een reclamebord aan te brengen voor de cieco- haven. Tegen den weihouder Oudshoorn, die voor zijn jachlhaven „de Haven 't Fort", reeds een dergelijke vergunning van B. en W. had, werd toen de opmerking gemaakt, dat hier met twee maten gemeten werd. Ofschopn deze Vergunning hem verleend was, en hij voornemens was, nadat de Raad op .het verzoek-Kieken had beslis^, aan de orde te stellen, of de vergunning, hem van B. en W. gegeven, rechtsgeldig was, of dat ook daar de Raad zich over uit te spreken had,, en in het laatste geval de vergunning te beschouwen als niet gegeven, gaf wethou der Oudshoorn te kennen, dan maar haar vooraf als niet gegeven te beschouwen, Op een vraag van den betrokken wethou der, of hij dan morgen al het bord had weg te nemen, gaf de Raad eenparig te kennen van niet, wat met een voorioopige en tijde lijke vergunning gelijk kwam te staan. Echter is thans, na het besluit van den Raad, de strijdvlag geheschen, tn staat het reclamebord Ciecohaven aan een vaarboom aan het hek bevestigd. Wij hebben 'nu een reclamebord, dat werkelijk siert, waartoeB. en W. mach tiging gaven, welke de eigenaar beschouwt als niet gegeven, doch waartoe de Raad vergunning gaf het te laten hangen, en een, dat nu op bepaald sierlijk zijn geen aanspraak kan maken, waartoe noch B. en [W. noch de Raad toestemming gaf. Komt nu in de a.s. verordeningwijziging nog de toegezegde reclamevlag-vergunning, dan komt ook nog een derde ingezetene in botsing met de verordening. Doch deze ls niet zop ontsierend, dat, hierop veel aanmerkingen zullen worden gemaakt. „Wormpjes" in de frambozen. In de frambozen kennen wij geen grooter onheil dan genoemde kleine diertjes, welke de larven zijn van het beruchte frambozen- kevertje. Niettegenstaande de hieronder be schreven voorzorgsmaatregelen, is onze oogst dit jaar grootendeels mislukt, en naar wij vernemen, treedt dit insect ook in an dere streken op onrustbarende wijze op. In April en Mei zagen wij ze al in groot getal op de struiken, de kevertjes n.l. Deze diertjes zijn ongeveer 3 h 4 m.M. lang, geel achtig grijs en van boven bebaard. Reeds als kevertje doet het schade, door zich in de nog gesloten bloemen te dringen en deze zóó te beschadigen, dat van vruchtzetten 'geen sprake is. Meer onheil wordt evenwel aangericht door de larve. De wijfjes leggen n.l. eitjes in de pas gezelle vruchten en de daaruit voortkomende larve, bekend als de „wormpjes vernielen gedeeltelijk de vrucht en den vruchlbodem. Foms komt er van de vrucht niets terecht, oi wel is zij zoo gi- havend, dat zij gedeeltelijk bruin verdroogd is en niet meer voor leverantie geschikt- Alleen voor jambereiding kunnen zij nog dienst doen. De kevertjes vliegen van Mei tot Augustus en het is zaak ze zooveel mo gelijk onschadelijk te maken Nu is dit gemakkelijker gezegd dan ge daan, De diertjes stuk voor stuk weg vangen is ondoenlijk; boe meer men vangt, des te meer men er ziet.. Bovendien moet men het 's morgens vroeg doen, want wan neer de diertjes door de zonnewarmte wat zijn opgedroogd, worden zij beweeglijk en Iftlen zich niet zoo gemakkelijk pakken. Door 's morgéns vroeg groote stukken pa pier of een laken onder de struiken ie leg gen, kan menj door Hink te kloppen, heel wal kevertjes opvangen en onschadelijk maken. Ook gaat dit verzamelen heel han dig in een oude 'parapluie, welke, geopend, omgekeerd onder de struiken wordt gehou den. Hoewel wij honderden opruimden, is nog onze oogst grootendeels als offer ge vallen. Het ergslé is evenwel, dat er veel kan.» bestaat op een herhaling van de plaag in het volgend jaar. Wanneer de „wormpjes" volgroeid zijn, kruipen zij uit de bescha digde vrucht. Dit gaat des te gemakkelijker, omdat vele half- of heelverdroogde fram bozen tijdens het oogsten ais onbruikbaar worden overgeslagen. De larve verpopt zich in spleten van het hout, van bijstaande palen of wel in den ggrond. Wij vonden de poppen tot op 30 cM. diepte, onder de struiken. De pop overwintert daar, om in het najaar aan een kever het aanzijn te geven. Hieruit blijkt, dat het aanbeveling verdient vroeg in het najaar de afgedragen takken af te snijden en te verbranden. Daardoor zullen vele poppep worden opge ruimd. Maar die in den grond verscholen zijn, kunnen onmogelijk worden verwijderd. Het afschuimen van de bovenlaag ig niot voldoende. Het beste middel is met de planten ta vluchten naar een ander, zoo ver mogelijk verwijderd tuingedeelte. Daarvan worden, liefst vroeg in het najaar, de struiken op genomen en op een andere plaats weer uit gezet. Vooraf wordt de aarde geheel uit de kluiten geschud, om het gevaar van het overbrengen van de poppen zoo klein mo gelijk te doen worden. Vooral de stompen van de afgedragen takken worden geheel afgeknipt en de struiken na het planten fli'fik gemest. Dat het gebruik van varkens- mest het optreden van het kevertje zou legen gaan, iets, wat ons meer dan eens werd verzekerd, is ons nooit gebleken. Wan neer vroeg in het najaar op een goed ge- spitten grond wordt verplant, worden de jonge takken in het voorjaar vóór het uit- loopen ilink teruggesneden. Tot op 30 h 40 cM. Hierdoor zal minder vrucht worden voortgebracht; maar dat is na een operatie als het verplanten niet te vermijden. Wij dienen er vooral op te werken, dat de verplante struiken in den volgenden zomer flinke grondscheulen maken, waardoor de oogst in 1926 weer normaal kan zijn. Hi-r- voor.is een fliijke bemesting bij het ver planten gewenscht. Hot aanbrengen van verteerden stalmest in de plantgeulen na het planten zat niet alleen veel voedsel aanbrengen, maar zal tevens oorzaak zijn, dat de verplante strui ken bij een evenlueele schrale Maart- of Aprilmaand geen gebrek aan vocht krijgen. Vooral op zandgronden is .dit euvel zeer fnui kc-nd voor 'n normale ontwikkeling. Er gijn frambozenkweekers, die geregeld hun fram bozen verplanten, alleen om de schade van de kevorljes te ontgaan. Maar ook al heeft mén hiervan weinig last, toch is het ge wenscht om de 5 h 6 jaar de struiken te verplaatsen. He.t nieuwe lot wordt op den verschen grond veel zwaarder. Bij regenachtig1 weer komt sterk naar vo ren, dat de soort Superlatief veel ste viger vruchten geeft dan de Hornet. De Vruchten van deze laatst genoemde soort zijn groot en sappig en heerlijk aromatisch,1 maar zijn niet tegen vervoer over eenigen aistand bestand. Bij warm, zonnig weer dient de Hornetframboos dagelijks geplukt te worden, want de vrucht is spoedig over rijp en wordt dan dof donkerrood of valt af. Ook bij nat weer is ze spoedig geschon den. Reeds van nature schuilt de vrucht onder de bladeren weg. De Superlatief daar- onl'egen steekt aan stevige takken de vruch ten buiten de bladeren. Deze vruchten zijn flink van stuk, minder sappig, maar zijn voor den handel nog steeds de beste. Ook is de stevige vrucht beter tegen bovenge noemde weersinvloeden bestand. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw". Vraag: Mijn Clivia wordt ieder jaar verpot. Toch zijn de bladeren steeds be schadigd. Wal kan daarvan de oorzaak zijn? J. P. te L. Antwoord: Wasch de bladeren één» in de veertien dagen met een sponsje en gebruik als waschmiddel zeep-spiritus. Op l(i Liter water oplossen 2 ons groene zeep en 1 d.L. (maatje) brandspiritus. Bij het wasschen goed roeren. Vraag: Elk jaar worden de bladeren van mijn seringenboomen geteisterd. ffier gaat een blad bij. Wat daaraan te doen? J. P. tie L. Antwoord: De bladeren zijn bescha digd door het seringenmotje. Het beste is ze af te plukken en te verbranden. Ook kul.-, nen de rupjes vaak doodgedrukt worden. Vraag: Mijn klimroos groeit goed, maar de bladeren worden geel en vallen af. Wat is daaraan te doen? J. P. ie L. Antwoord: Bestuif de bladeren met bloem van zwavel, vooral aan den onder kant. Mest de toos eens flink met verdunden koemest. Vraag: Hoe is de naam van de plant, waaraan bijgaand blad behoort? Hoe wordt de plant behandeld? Mevr. R. Antwoord: De plant heet Coleus h y b r i d u s. Is een plant, welke jaa.-. lijks gezaaid wordt. Kan gestekt, maar dit is, zonder hulpmiddelen, niet gemakkelijk. Vooral het overhouden in den winter gaat in de huiskamer moeilijk. J. S. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Ook in den vacanlielijd blijft er voor het Kantongerecht werk aan den winkel. Gis teren vermeldde de rol 180 zakeneen aan tal, dat slechts zelden werd bereikt. Als Ambtenaar van het 0. M. fungeerde mr. H. M. A. Coebergh. H, B., te Leider, die de vorige week reeds terecht stond wegens het aanrijden van een fietsenden loopjongen met een door een baard bespannen zandwagen, werd nu weep opgeroepen Beklaagde had de vorige week verklaard, dat hij rechts bad gehouden en voldoende uitgeweken, maar dat de woest rijdende jongen was doorgereden, hoewel hij kon zien, dat de aanrijding moest plaats hebben. - De ditmaal gehoorde twee getuigen beves tigden deze verklaring,, waarna de Ambte naar vrijspraak vropg. De jongelieden J. A. R., J. v. d. B., A. v. L'. en G. R., uit Leiden, hadden ook al eerder terecht gestaan, ter zakp van het loopen op weiland van den heer Dieben, alhïpr, Hun verweer was toen eerstens, dat op de Kade, waarop zij liepen, geen gras groeide, en voorts dat een man, die er koeien melkte, had gezegd, dat zij daar wel mochten loo- pen. Om dit nader te onderzoeken, werd toen de behandeling geschorst. Twee getuigen, thans gehoord, bevestigden de verklaringen der jongens niet, waarom de Amblenaar te gen elk hunner een boete van f 3, subs. 3 da gen eischte. Een departementaal ambtenaar uit Den Haag, H. J. B., die wegens het te snel rijden op een ..motorrijtuig onder de gemeente Oegstgeest terecht stond, had de'vorige week, toende verbalisant, de politiebeambte C. H. Krijger, niet aanwezig wak, verklaard, niet te snel te hebben gereden. De verbalisant werd nu gehoord en hield het proces-verbaal staande. Zijn chrono meter, waarmede hij de snelheid had geme ten, kon niet falen. Eisch bij verstek 15 öl 5 dagen. II. J. v. d .S., te Noordwijkerhoül, had, volgens het proces-verbaal, prikkeldraad ge spannen voor zijn eigendom zonder daartoe gerechtigd te zijn. Bekl. erkende het te heb ben gedaan, doch was van meening,daartoe wel gerechtigd te zijn. De Ambtenaar dacht er na getuigenverhoor anders over en eisch te 15 boete, subs. 5 dagen hechtenis. N. A., slager te Leiden, had de vorige week terecht geslaan, wegens het in zijn winkel voorradig hebben van ongekeurd vleesch. Hij zeide toen, dat dit vleesch er was ingekomen buiten zijn weten. Een sla gersknecht werd nu gehoord. De Ambtenaar vond in diens verklaringen aanleiding om beklaagde voor het feit aan sprakelijk te stellen en vroeg een boele van f 6, te vervangen door 5 dagen hechtenis. A. P., koopman te Leiden, stond voor twee feiten terecht. Eerstens zou hij met zijn handkar gereden hebben op het trottoir en in de tweede plaals was daarbij gebleken, dat hij een ongëijkt gewicht in de kar aan wezig had. Dit laatste feit kon beklaagde niet ont kennen, maar het was buiten zijn schuld. Hij had al zijn gewichten in Den Haag aan het ijkkantoor aangeboden en teruggekregen. Men had dit géwicht blijkbaar vergelen. Op het trottoir gereden had hij' niet. De verbalisant kan dit onmogelijk gezien heb ben. Deze zal nu de volgende week worden ge hoord. Voor het ongeijkte gewibht vroeg de Ambt. f 0.50 boete subs. 1 dag. G. J. van S., instrumentmaker te Nijme gen, had in het Plantsoentje aan den Zijl singel, alhier, met' een rijwiel gereden. Hij wist niet, dat het verboden was, omdat hij er ook anderen zag rijden. Eisch f T of 1 dag. F. K., te Leiden, had op een rijwiel,, be- sterpd voor één persoon, nog een tweeden persoon vervoerd, op een wijze, niet door de wet geoorloofd. Eisch f2 of 2 dagen. Vervolgens kwamen een groot aantal leer- plichtwetsoverlredingen aan do orde, waar onder vele uit de gemeente Katwijk. Al wa ren de vaders meestal opgeroepen, in vele gevallen waren de moeders verschenen. Het leek wel, dat dc Kalwijksche moeders van leerplichtige kinderen waren overeengeko men om tegen deze haars inziens onbillijke vervolgingen te protesteeren. De meesten toch konden een z.g.pokkenbriefje overleg gen, waarop door de hoofden van scholen achterop was geschreven: aan de leerplicht wet voldaan. Later werden dezelfde kinderen, dank zij het herroepen van een ministerieel besluit, toch weer leerplichtig, maar nu hadden de knapen en meisjes werk gevonden of de ouders hadden hen zelf in dienst genomen. Ja, er waren ook gevallen voorgekomen, dat er voor de leerlingen, die teruggekomen wa ren, geen plaats in de klasse was. De Kantonrechter beloofde den beklaagden in de plaats zelf een nader onderzoek te zul len instellen. Voorloopig behoefden zij zich 'in deze ge-' vallen nog niet zoo ongerust te maken over de geëischte boeten, loopende meestal van f 3 tot f 5 voor zoover de Ambtenaar zelf geen reden vond tol vrijspraak. D. M. V., te Leiden, een huisvader, die ook voor dezelfde overtreding terecht stond, ver klaarde, dat zijn zoontje wegens ongesteld heid had moeten verzuimen en dat men in de school daar van afwist. Het hoofd dezer school, de heer Karstens, hierover gehoord, verklaarde, dat hij den vader vergunning had gegeven den jongen de morgenschool tijden thuis te houden, doch geenszins om geheel de school te verlaten. Beklaagde maakte zich daarover zeer driflig, schold getuige voor een leugenaar en verder voor alles wat leelijk was, en was niet tót kalmte te brengen, zoodat de Kan tonrechter zich ten slotte genoodzaakt zag, beklaagde door twee rijksveldwachters uit de rechtzaal te verwijderen, wat eenig tumult verwekte en niet zon,der verzet' van beklaag de geschiedde. Uitspraak over twee weken. VOETBAL. De crisis in den L. V. B. „Zet op zij al die belangen- al die ver- ecnigdngskwestie'8. De L. Y. B. is een alge- 1 meen belang. Dat te dienen moet uw taak zijn afgevaardigden op deze vergadering." Met deze zelfde woorden waa/schuwden wij in ons blad van Dinsdagavond. Helaas hét heeft niet mogen bateq. „Eerst ik, dan nog eens ik, nog ettelijke malen ik, en na een heel, heel langen tijd, als het dan niet an ders kon, in vredesnaam nog maar een vriendje." Het algemeen belang kwam niet aan de beurt. Is het wonder, dat op deze wijze de boel moest spaak loopen. Wij schre ven ook in-ons Dinsdagavondblad over ge- legenbe-idsspeeches. Natuurlijk die waren er weer in overvloed. En de afgevaardigden van die vereenigingen die laten wij het ronduit zeggen op de meest onsportieve wijze (wij willen maar geen erger woorden gebruiken ofschoon zij allerminst misplaatst zouden zijn) de oppositie hebben uit den grond gestampt en geleid, juist die af gevaardigden, hadden opnieuw den mond vol over vriendschapsbanden, goede ver standhouding, en wat voor phrases al niet meer. Neen heereD, geen kletspraatjes, maar daden, en dan daden ronduit in het volle daglicht. Geen geknoei en gekonkel achter de schermen. Geen gedoe, elk reclib- geaard (en daarvoor wilt gij- immers aller eerst doorgaan) sportman onwaardig. Laten wij zwijgen over de wijze waarop menschen als Waringa, die meer dan tien lange ja ren den L. Y. B. hebben gediend, als Eeckelaert die avond aan avond, soms tot diep in den nacht, heeft gezwoegd voor den bond, zijn behandeld. En het ergste van alles is, dat men vóór alles hiermee trof den bond, wiens belangen men dan heette voor te staan. Want noch Waringa, noch Eeckelaert trof men door al het gedoe j voor elk weldenkend mensch zullen die beiden ook thans blijven, wat zij tevo ren waren, en het heele gedoe, treft o.i. in de allereerste plaats, de aanstokers van het relletje zelf. Wij willen hier niemand onaangenaam zijn. Wij zullen de personen, en de vereeni gingen van de oppositie buiten beschou wing laten. Wij hopen van ganscher harte dat zij den weg zullen weten te vinden, om het onrecht Waringa en Eeckelaert aangedaan, niet goed te maken, want dat is vrijwel onmogelijk, maar dan toch om het minder hard te doen zijn. Maaren dit is voor ons van belang, thans staan de belangen van den L. V. B. op het spel, en hoe ongaarne wij ook partij kiezen, hier past het ons, om thans eens ronduit onze meening over de heele zaak te zeggen. Wij hebben per saldo nog een klein beetje vertrouwen in die vereenigin gen, die zich door de ophitsende betoogen van den enkeling, hebben laten verleiden, om de oppositieleiders blindelings tc vol gen. Wij hebben een kleine hoop, dat wij de kleinere vereeniging vooral, die -bij bet heelo gedoe niets hebben te winnen, maar alles te verliezen, tenslotte de oogen zullen openen, door thans eens zonder terughou ding te zeggen wat zij denken van de men taliteit van deze oppositieleiders. Wij her halen, het gaat hier niet, om welke veree niging ook te verheerlijken of af te breken. Wij als buitenstaanders oordeelen enkel en alleen naar de nuchtere feiten. Daar waar critiek o.i, paste, hebben wij die criticJc niet bespaard. Maar wat reebt is, moet per saldo,ook recht blijven. „L'histoire se répète to'ujours." Daarom allereerst ter waarschuwing een voorbeeld uit het verleden van den L. V. B. Zeven, acht jaar geleden, beleefde de bond een bestuurscrisis die op dezelfde wijze nage noeg, was uitgelokt als de crisis van heden. Een oppositiebestuur kwam aan het be wind, dat alle capaciteiten tot regeeren missend, kans zag om binnen het jaar, het in ettelijke jaren moeizaam opgebouwde bondswerk radicaal af te breken. Toen was de L. V. B. is last, en de oppositiemen- eohen, let wel die zelfde menscben kw^r- men met hangende pootjes, soebatten 'eu smeeken bij dezelfde bestuursleden, die zij een jaar tevoren, de wei injoegen, om als jeblieft terug te komen. Dat spelletje gaat zich thans herhalen. Opnieuw zijn deze oppositiemenschan abso luut onbevoegd om te regeeren. Wij her balen wij laten hier geen vereonigingsvoor- keur gelden, wij oordeelen als absolute „outsinders" enkel en alleen over nuchtere feiten. Deze oppositiemenschen zijn regee- rings „unfahig". Als bewijs daarvoor dtene de houding der heeren in de vergadering. De motie van IX. Y. S. werd niet onder steund. Er zijn twee mogelijkhedenof wol de heeren met de groote monden lieten el-, kaar in den steek, of wel zij bleken geen. van allen ook rnjyir het flauwste begrip van vcrgaderingsregels te hebben. Onge lukkig den bond, die met zulke bestuurde- ren wordt opgeknapt. Daarenboven, en dat is nog erger, de heeren durfden n.b. de consequentie's van hun besluiten niet eens aan. Het doel was bereikt; de zwarte schapen waren gewipt maartoen als gevolg daarvan ook de heeren Steenhauer en Hoogendam bedankten (en men wist toch, dat dit zou gebeuren. Het feit dat de heer Steenhauer zijn benoeming in be raad hield, liet niets aan duidelijkheid te wenschen over) toen, ja toen werden de heeren bang, en gingen als lammetjes mee met de schorsingsmotie van A.S.C. Wat moet er worden van een regeering, waar van de leden een zoodanige mentaliteit blijken te bezitten. ,Geen kennis en geen meening", ziehier het doodvonnis van deze oppositie. Wat is nu, goed beschouwd, de oorzaak van deze crisis. O.i. allereerst „wantrou wen". Datzelfde wantrouwen per saldo, dat één der afgevaardigden, de meer dan insinueerende opmerking deed maken over het A. S. C.-voorstel voor een gesloten sei zoen. Naar onze rotsvaste overtuiging heeft A. S. O. inmmer aanleiding gegeven, om haar beweringen ook maar éér^ oogenblik in twijfel te rekken, en toch kwam één dar of ge vaardigden met het denkbeeld dat het, o zoo onschuldige A. S. O.-voorstel (dat in praktijk natuurlijk op niets zal uitdraaien) een schijnvertoonjng zou beteekenen. Dat zelfde wantrouwen is er in den. L. V. B. Yolgens de meening van den enkeling, moet het bestuurslid A, lid van de vereeni ging B. per sé, de vereeniging O in een hoek drukken. Wantrouwen overal. En derhalve het streven van de groote vereeni. gingen, om toch vooral maar een vertegen- woordiger in het L. V. B.-bestuur te krij gen. Capaciteiten? Nonsens. Groenwit blauw-wit, rood-zwart, geel zwart, dat zijn de kleuren die de boventoon voeren. Maar waar blijven dan de kleinere vereenigiq. gen En daarom de schuld van al dit waan zin-gedoe, zoeke men allereerst in de krank zinnige stemrechtregeling zooals die nog steeds in den bond geldt (wij komen hierop nog wel eens terug.) Gelukkig, een mon sterverbond van alle groote vereenigingeff, is vooralsnog niet mogelijk omdat haar be langen te veel uiteen loopen. Anders waren wij beelemaal aan de heidenen overgele verd. Thans uitvoerig uiteen te zetten waarom deze laten wij het noemen klassevertegenwoordigiing uit den booze is, daartoe is dit artikel niet bedoeld. Er is een crisis, en deze dient in het bel lang van den L. Y. B. ten spoedigste te worden opgelost. Wij hebben hier en daaii eens geïnformterd, en zijn tot de volgende conclusie gekomen: lo. De heeren Waringa en Eeckelaert zijn onder geen voorwaarde bereid, om voorloopig in het L. V. B.-bestuur zitting te nemen. Hoe noode, wij hen zullen mis sen, een zoodanig besluit kunnen wij slechts billijken. 2o. De heeren Steenhauer, Hoogendam. v. d. Meij en waarschijnlijk ook v. d. BuTg, zijn onder geen voorwaarde bereid (dit geldt zeker voor de drie eerstgenoemden) om met oppositiecandidaten in éénzelfde be-» stuur zitting te nemen. 3o Uit de gehouden stemming is het ten duidelijkste gebleken dat de heele L. Y. er prijs op stelt dat de heeren Steenhauer (acclamatie) Hoogendam (53 stemmen), w d. Burg (40 stemmen) en v. d. Meij (80 stemmen) als bestuursleden behouden blij ven, of als zoodanig worden gekozen. De meest logische oplossing van de h le crisis 1 kt ons dat men voor het komende hondsjaar derhalve, bet aantal bestuursleden inplaats van zeven op vijf- bepaald (wij voor ons, die zeker wel het L. V. B. werk kunnen beoordeelen, begrij pen trouwens niet, waarom er zeven be stuursleden noodig zijn) en men naast de vier reeds genoemde personen, een beroep deed op den heer Han/veld, om nog voor één jaar, de lasten van het L. V. B.-be- stuurlidraaatschap te aanvaarden. Dit om dat de lie or Stafleu, die als oppositiecan- didaat nu eenmaal onmogelijk is geworden, tenslotte nog het grootste aantal stemmen op zich vereenigde. Nog liever zouden wij overigens zien dat ook de heer Stcphanus, zich nog voor één jaar herkiesbaar stelde, bestuur Steenhauer, Stcphanus (c.q. v. d. Meij) Hoogendam, v. d. Burg, en Haneveld, lijkt ons alleszins bevoegd, om de zaken in het goede spoor te houden. En het vol gende jaar. Welnu „komt tijd, komt raad." Derhalve het slot van onze beschouwing: Ieder geve, en neme wat. Hoe jammer wij het ook vindende oppositie is de ge wraakte bestuursleden kwijt, en de zitting hebbende bestuursleden krijgen geen op positiecandidaten naast zich. Een belangen regeering is daarenboven bij ons vour&tel voor welke vereeniging ook, absoh-ut uit gesloten. Wij doen dan ook een beroep op de heeren Sf-afleu, Wagemaker, en Ginjaar, om Hun mandaat ter beschikking van de algemeene vergadering te stellen, en bet ligt o.i. op den weg van A. S. C. als oud ste vereeniging, om stappen in zoodanige richting te doen. Laat een ieder er thans van doordrongen zijn, dat het gaat om groote belangendie van den L. Y. B. niet alleen, maar van het Leidsche voedbal in bet algemfen. Laat een ieder dan ook vergeten wat achter ons ligt. Een klein beetje vertrouwen bovenal ook dient men te stellen in menschen, die niet direct tot het eigen kringetje belmo ren, en wij, voor ons, zijn ervan overtuigd: „do zaken zullen er zooveel te beter door gaan." Eea Stcdentomooi. Ter gelegenheid van het jubileum van den Haarlemsehen Voetbalbond is een Ste* dentornooi georganiseerd, waaraan zullen deelnemen een RoHeidamsch, een Haagsoh, een Leidsch en een Haarlemsch elftal. De voorioopige regeling is: 29 Aug.: HaarlemLeiden (R. C. H.-i terrein). 30 Aug.: Den Haag—Rotterdam (E. D. O.- terrein)'. 31 Aug.: Finale tu9schen de twee wm-« naars. (H. F. C.-terrein). KORFBAL. De toer van Vitesse (L.) in het Noorden. Vitesse (L.) heeft van 31 Juli 7 Aug. een toer gemaakt door onze noordelijke provinciën. Vijf dames ,on zes heeren maak- den toer mee. Hier en daar werd een 6e dame geleend. Er werd gespeeld; 31 Juli te Drachten, K. W—Vitesse, 49, Hierdoor kwam Vitesse in het bezit van een door dr. Kaiser uitgeloofde me daille. T7„ 1 Aug. te Herarik, W.W.M. D.Vitesse 3—2. Deze nederlaag zou blijken de eonige te zrj'n van den toer en moet voor een groot deel te wijten zijn aan de vermoeie nissen van den vorigen dag. Ook moest mej Scliijfsma uitvallen wegens een on willige knie, wat een handicap voor ï- tesse was. 3 Aug. Seriewedstrijden te Beilen van Vitesse (B.) Vitesse (L.) sloeg in de eerste ronde M. K. C. met 2—0, in de 2e ronde Róód- Zwart met 5—0 en in de finale W. W. M. D. met 1O. Vitesse (L.) kwam daardoor in het bezit van den zilveren wisselbeker, terwijl de spelers(sters) herinneringsmedailles kregen. 4 Aug. te Beilen, Vitesse (B.)—Vitesse (L,) 4—5. Deze propagandaivedstrijd gal een zeer goede partijl korfbal te zien. D$ Leidenaars waren nog al onvolledig, ter wijl de Beilenaren 2 van hun beste krachten misten. 5 Aug. te Zuid-Laren, S S.S.Vitosge

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6