De Klui uizenaar van Far-End. No. 19764 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 14 Augustus Tweede Blad. Anno 1924. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. f In Ter-Aar is Dinadagmid- dag de ruim 70-jarige landbouwer G. Ver laan bij het reinigen van een sloot te water geraakt en verdronken. Naar .De R e s b." verneemt, fieeft zich eenigen tijd geleden bij de Ilaag- sche politie een dame gemeld, die verklaar de dat zij op den morgen van den moord in de De Riemerslraat in Den Haag, Omstreeks halfelf een man zag komen uit de woning van den vermoorde. De man, die eenigszins zenuwachtig deed, was gekleed in een licht-grijs kostuum, waarop, volgens de dame, bloedvlekken aanwezig waren. Verder droeg hij een grijzen hoed en had hij een bleek, glad-geschoren uiterlijk. Dit vage sig nalement is naar alle politie-bureaux in ons land verzonden, mét verzoek tot aanhouding yan een dergelijk persoon, ter confrontatie uiet genoemde dame. Tevens vernam het blad, dat de politie thans in het bezit zou zijn van een stukje papier, zeer waarschijnlijk een gedeelte van een der bladzijden, welke bij den moord uit het kasboekje van den verslagene zijn ge scheurd. De aanleekeningen. daarop ver meld, zouden eenig spoor aanwijzen omtrent den persoon, op wien deze aanleekeningen betrekking zouden hebben. Naar dézen per soon wordt gezocht, maar tot nu toe was hij onvindbaar. Volgens mededeeling van B. en Jft. van Den [Haag zal de nieuwe verkeersweg langs de Gevangenpoort aldaar, nog dit jaar gereea komen. Door een toeval was het de Haagsche politic ter oore gekomen, dat in twee meubelmagazijnen in de Vlaming straat en in de Nieuwstraat aldaar geruimen tijd verschillende voorwerpen werden ont vreemd. Bij onderzoek bleek inderdaad, dat enkele bedienden regelmatig goederen uit de win kels wisten te stelen, zonder dat de eigenaar Or ieta van bemerkte. De gestolen goederen werden naar een perceel in de Tollenstraat gebracht, waar de politie een groot aantal ljieubelstukken, tapijten, theetafels, enz in Ét-slag heeft genomen. Hoewel de bewijs stukken zich meer en meer opstapelden, fcleyen de verdachten ontkennen. De politie yermoedde daarom, dat er nog meer achter zat. Verder zoekende gelukte het haar nog wast te stellen, dat dezelfde personen zich ook hebben schuldig gemaakt aan bolerdief- stallen. Eenige dagen geleden heeft de po litie ook nog ontdekt, dat in een perceel in de Van-Lumey-straat, waarvan de bewoners yerdacht werden van heling in verband met de meubeldiefstallen, abortus provocatus ge pleegd werd. De politie heeft een onderzoek ingesteld en een 51-jarige juffrouw aange houden, verdacht van overtreding van art. 251 bis W. v. S., en een juffrouw, die zich schuldig gemaakt zou hebben aan overtre ding van art. 134 W. v. S. Reeds zijn 5 per sonen in verband met dezezafceh gearres teerd. Verschillende arrestaties zullen ver moedelijk nog volgen. Wegens don inhoud van vo- rige nummers, welke voor de eerbaarheid ganstootend was, heeft de zedenpolitie in Den Haag gislermiddag de geheele oplaag yan het deze week verschijnende nummer yan hot weekblad „Pan" in beslag genomen. Tegen de uitgevers zal proces-verbaal wor sen opgemaakt. De Vaste Keurings-Commissie der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw 90 Plantkunde heeft in haar vergadering van 18 Augustus j.l gehouden in de Koningszaal yan „Arlis" te Amsterdam, o.a. de volgende .onderscheidingen toegekend Getuigschrift 1ste klasse: 1. Aan Gladio lus „Pfitzer's Triumph", ingezonden door yan Konijnenburg Mark, te Noordwijk. De kleur is Allas-rose, 4. 2. Aan Gladiolus „Orange Queen", ingezonden door dezelfde. De kleur is salraangeel. Getuigschrift van Verdienste. 1. Aan dah lia (decoratief) „Zaailing No. 666". De kleur is heliotrop-violet, 1; 2. Aan Dahlia (iuin- cactus) „Zaailing No. 674". De klour is bis- gchopsviolet, 1; 3. Aan Dahlia (halskraag) „Lady Thomas". De kleur is amaranlrood, 4, met lichte rand en wilte kraag. Alle ingezon den door de firma Topsvoort, te Aalsmeer. 4. Aan Gladiolus „Olhello". De kleur is viool tjes-violet naar licht overgaand. 5. Aan Gla diolus. „Flaming Sword". 6. Aan Gladiolus „Fortuna". De kleur is citroengeel. 7. Aan Gladiolus „Ophelia". De kleur is rozenrood, 3, in jichter overgaand. 8. Aan Gladiolus „Mevrouw van Konijnenburg". De kleur is analine-blauw, 4. in lichter overgaand. 9. Aan Gladiolus „Purest of AH". De kleur is sneeuwwit mef lila-rose hart. 10. Aan Gla diolus „Trudel Grofz". De kleur is Atlas- rose. 3. 11. Aan Gladiolus „Phaenomen. De bloem is zalmkleurig rose 3. Alle ingezonden door Van Konijnenburg en Mark, te Noord- wijk. Ter gelegenheid van de 40ste tentoonstelling der Nederlandsche vereeni- ging „AvicuHura" op 16, 17 en 18 Januari 1925 in Den Haag, zal in die week een na tionaal congres voor pluimvee- en konijnen teelt worden gehouden. Op het gebied van wetenschap en practijk zullen een groot aan tal voordrachten worden gehouden. Donder dag 15 Januari wordt de eerste vertooning gegeven van de pluimveefilm, welke onder de auspiciën van de Ned. Ver. „AvicuHura" Ihans wordt opgenomen en die een volledig beeld zal geven van alle wijzen, waarop de pluimveeteelt Iiier te lande wordt uitge oefend. De vergaderingen van het congres worden gehouden in „Pulchri Studio" te 's Gravenhage, Nadat de fa. Groen te IJ muiden toegezegd had dat de oude loonregeling weer voor al haar schepen zal gelden, is de „Ge rard" met volledige bemanning naar zee ge gaan. Thans is de loonsverlaging alleen nog maar van kracht bij de drie grootste reede- rijen, n.l. bij de Margaten, de Praxis en de V.E.M. Met laatstgenoemde Maatschappij be slaat een contract tot 1 Januari. Over de ge bezigde tactiek van directie actie bij een en kele reederij verneemt de „N. R. Ct." nog hel volgende: Als op een gunstig oogenblik een boot gereed is om naar zee te gaan, wor den de eischen aan den patroon bekend ge maakt. Geelt die niet toe, dau weigere.n de leden der federatie van transportarbeiders op eigen verantwoordelijkheid te varen. Als dat geschied is tracht de vakvereeniging te zor gen, dat geen ander personeel kan worden aangenomen. Eenigen tijd geleden v 9 r- voegde zich bij een drukker in de Fagel- straat te Amsterdam een persoon, die zich uitgaf als de zoon van den directeur van de Utrechlsche Bijzondere Hoogere Burger- school met 5-jarigen cursus Jan van Nas sau. Hij bestelde bij den drukker 100 diplo ma's op naam van deze school. Daar de drukker, ondanks zijn herhaalde pogingen, na de levering van het drukwerk het verschujdigde bedrag niet kon los krij gen cn hij argwaan begon te koesteren, wendde hij zich lot de politie. Uit het in gestelde onderzoek is komen vast te staan, dat in Utrecht bovengenoemde school niet bestaat. Er bestaat wel een school Jan van Nassau, döch dit is cén kweekschool vöor onderwijzers. De besteller van het druk werk, wiens adres bekend was, werd daar op door de poUtle aangehouden Bij een huiszoeking, te zijnen huize verricht, wer den nog 90 exemplaren dar diploma's ge vonden, welke in beslag genomen werden. Hij verklaarde, dat hij de andere tien exem plaren had verscheurd en dat hij de diplo ma's „zoo maar eens" had laten drukken, Daar er tegen hem geen directe aanwijzin gen waren, moest hij worden in vrijheid ge steld De commissaris van politie in de achtste, seclie te Amsterdam vermoedt evenwel, dat de diploma's onrechtmatig zijn gebruikt en verzoekt daarom hen, die sedert 1 April van dit jaar personeel hebben aangenomen in het bezit van een einddiploma van de Ulrechtsche Bijzondere Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus Jan van Na3riu of hen, wien zulk een diploma werd aan geboden of verstrekt, zich tot het geven van inlichtingen te vervoegen aan politie bureau Marnixstraat 148. De Minister van Financiën brengt ter kennis, dat de ambtenaren der invoerrechten, die in de grensstreken be last zijn met toezicht op het internationaal verkeer mot automobielen, motorrijwielen en andere rij- en voertuigen, voorzien zijn van een onderscheidingsteeken, beslaande in een vlag met de nationale kleuren, in de witte baan waarvan gedrukt is het woord „Douarie'De bestuurders van alle rij- of voertuigen zijn op verloon van dat teeken verplicht het rij- of voertuig te doen stilhouden, taen einde de gelegenheid tol visitatie te geven Het niet dadelijk sloppen stelt den bestuurder bloot aan een bekeu ring wegens verhindering van visitatie en brengt gevaren voor hem mede, daar de ambtenaren krachtens artikel 195, 2de lid, der Algeineene Wet van 26 Augustus 1922 bevoegd zijn door middel van hun vuurwa pens tot stoppen te dwingen. Een Ulrechtsche familie, vader, moeder en. hun eenig kind, een meisje van tien jaar, maakten met een •motorbootje een tocht in de richting Nijmegen. Ter hoogte: van de veerpont bij Drulen begou het bootje, door den zwaren golfslag, ver oorzaakt door een passeerende Fransche boot, hevig te schommelen, zoodat moeder en dochter het veiliger vonden over te stap pen op de dichtbijgelegen pontaak. Ten ge volge van den golfslag sloeg deze aak ech ter om, waardoor moeder en dochter te wa ter geraakten. Door ijlings toegeschoten hulp mocht het gelukken de moeder te r:-"dcn; het meisj. echter zonk in V e Haar lijk is nog niet gevonden. Alweer een molen gesloo pt, zegt „De Tel.". De watermolen aan de Nes té Schagen is niet meer. H(j is gevallen als het slachtoffer van de tijdsomstandig heden, die eischen, dat een polder zoo goédkoop mogelijk wordt bemalen en zoo goed mogelijk, dus zoo, dat men het in zijn macht heeft, het water ten allen tijde op peil te houden, onafhankelijk van weer en wipd. Maar met dit al is er weer een plekje .putt-HolIandsch landschap verdwenen, dat voor iedereen, die het oude stadje Schagen bezocht, zijn eigenaardige bekoring bad. Tot voor enkele jaren had Schagen zijn vier molens, thans nog één; het sioo- perswerk maakt Holland steeds armer aan wat zoo kenmerkend voor het landschap is. De electrische bemaling mag dan doel matiger zijin, het ware niettemin te wenschen, dat de polderbesturen naast hun ijver om een goedkoope bemaling te krijgen, wat meer oog hadden voor het typische yan ons landschap. De teelt van bloemkool aan den Langëndijk is dit jaar veel belangrijker dan de laaiste jaren, oischoon zij op verre na nog niet die uitgebreidheid heeft verkregen van enkele jaren terug, toen de bloemkoolteelt de teelt'bij uitnemendheid was. Door verschil lende oorzaken zijn er toen ziekten in deze koolsoort opgetreden, waardoor deverbouw niet rtieér loonend was. Thans wordt een soort geteeld, dié zeer veel weerstand legen dezé riekten blijkt te bezitten. Algemeen wordt' verwacht, dat de Langerdijker tuin bouwers zich weer op intensiever wijze op dé bloemkóolsoort zulfcri'gaan toeleggen, Een dertienjarige jongen, die aan 'de Rijnkade te Arnhem aan het visschen-was, is plotseling- uitgegleden en te water goraakt, Hoewel onmiddellijk hulp werd vêrlcend. is rn'en er niet in geslaagd den-jóngen, die in de diepte vefdtveen, te redddfl* -ii- Een bericht heeft de ronde gedaan, dat de bekende Echoput in Hoog- Socren voor hot eerst sedert menschenheu- genls droog staat en als bijzonderheid werd er aan toegevoegd, dat er ook na de veel vuldige regens geen water in slaat. Vol gens de. „Zutph. PL" staat de „Echoput" echter, evenals zeer vele putten in Hoog- Socren, al drie jaar droog. Men vermoedt, dat er drie jaar geleden een verzakking of verschuiving heeft plaats gehad in de spren gen op de Veluwe, die deze puiten voedden. Sinds dien tijd staat de „Echoput" droog.. Voor de bezoekers word er water ingegooid, maar dat loopt spoedig weg, zoodat de be werking telkens moet herhaald worden. Voor do andere putten wordt het water per wagen uit Apeldoorn geregeld aangevoerd. Men schrijft uit Ensohede aan „Het Vad.": Door de Lonneker politie werden Dins dagmorgen in het bosch op de Hooge Boe- kei, onder Lonneker, een rijwiel, een pet en een portemonnaie met f 66 gevonden. Deze vondst deed vermoeden, dat in den nacht een moordaanslag zou hebben kunnen plaats gehad en den geheelen morgen werd de omgeving dan ook afgezocht, evenwel zonder resultaat. Er werd niets verdachts gevonden, 's Middags toog men wederom op onderzoek uit en zeker zou op het mo ment, dat wjj dit schrijven, door de Lon neker politie nog steeds .ijverige naspo ringen worden gedaan, ware het niet, dat zich in den loop van den middag op het gemeentehuis aldaar iemand meldde, die zien als eigenaar van de gevonden voorwer- bekend maakte. Hrj had den vorigen avond wat al te diep in het glaasje gekeken, zich in het bosch te slapen gelegd en was des morgens nog niet nuchter genoeg geweest om te beseffen, dat hij nog een pet op, een fiets bij zich en een portemonnaie in den zak had gehad. Een paar jonge mannen, pleegzonen van den heer P., uit Eelde, re den in Donderen per motor in razende vaart in de richting Paterswolde, toen zij voor een automobiel moesten uitwijken. Door de kolossale snelheid hebben zij daarbij waarschijnlijk het stuur niet kunnen hou den, met het gevolg, dat zij tegen een paal van het electrisch net opbotsten en de be stuurder zoowel als de duorijder er met groote kracht werden afgeslingerd. De duo- rijder had een gecompliceerde bekkenbreuk, terwijl de arm van den berijder totaal af geknapt is. Beiden zijn in het ziekenhuis te Groningen opgenomen. Gisteren zijn de koperwerk- plaatsen van de heeren Jorna in do Blee- kerstraat te 's-Hcrtogenbosch geheel uitge brand. Professor (in een verstrooide bui): „Hoe maakt uw vtouw het?' Gast (verwonderd!: „Maar ik ben immers niet getrouwd, professor I" Professor: „O ja, dat is waar ook; ik vergat, dat uw vrouw nog ongetrouwd is!" RECLAME Aambeien zijn een bij vrouwen zeer vaak voorkomende kwaal, die' ondraaglijke on. gemakken met zich brengt. Foster's Zall geeft baal vanaf de eerste toepassing. In derdaad een probaat geneesmiddel. Per doos f 1.75; per lube f 1.5441 Alphen. Heden is de officleelo feestgids der Wilhelmina-Vereen|ging verschenen. Woensdag 27 Augustus te halfdrie zal de opening der feesten plaats hebben door den voorzitter; 's middags is ey sleulellrekken met hindernissen op rijwielen en bij genoeg zame deelneming voor de bespottelijkst ge- kostumeerden zullen drie prijzen beschik - baar gesteld worden; vervolgens kuipslekèn voor jongens en mannenbaldragén voor meisjes, behendigheidsloop met hindernissen voor jongens; zakloopen voor jongens en kringloopen voor meisjes, terwijl tevens een poneert gegeyen wordt door de harmonie- vereeniging „Crescendo"; 's avonds bioscoop voorstelling op bet terrein. Donderdag rond gang'door het dorp, door verschillende zang verenigingen; 's middags kinderfeesten op het terrein, waaronder een oud-Hollandschc poppenkast zal wezen; vervolgens een groote ballonvaart-wedstrijd voor kinderen met verschillende prijzen voor hen, wier ballons den grootsten afstand afleggen. Ook zal er weder een ringrijderij plaats hebben voor paren en groot Japansch vuurwerk en ten slotte nog een groot avondvuurwerk. De heer J. M. Hoornenborg, alhier, slaagde voor het examen Fransche taal. De aanslaande winkelweek, welke ge houden zal worden van 20 tot 26 Augustus, zal, naar wij uit goede bron vernemen, ge opend worden door burgemeester Lovink. Ruim honderd winkeliers zullen aan de win kelweek mededoen. Bodegraven. Een zevenjarig jongetje, uit Haarlem afkomstig, dat bij zijn groot ouders alhier logeerde, werd, fietsend in de Dorpsstraat alhier, door een aulo uit Leiden aangereden, en levensgevaarlijk verwond. Wonbrugge. Den ouden dokter van Rijpwelering zullen velen in deze omstre ken zich nog wel herinneren, namelijk de heer Vuijsting. Van diens grootvader, ook geneesheer, is nog een interessante benoe ming lot heelmeester, bewaard gebleven, liet, stuk luidt: ,,Wij Schout cn Ambaglsbewaërders der vrije Grondheerlijkheyd Hoogmade confen- leeren mitsdeeze aen Jan Vuijsting, ommo I als chixugyn in de voornoemde Ilcerlijk- heyd de Heelkunst te oefenen, mits het Raerdsc heeren zo binnen Hoogmado als onder Esselickerwoude (Woubrugge), te welen voor zo verre het aen Hoogmade is geënclaveerd. (Hoogmade lag bijna geheel door het grondgebied van Wou brugge inge sloten) niet oefenende en hem sliptelijk ge- draègende naer zo daenige keuren en or donnantiën, enz. Anno 1783." In het Stedelijk Archief te Leiden zijn aanwezig een tweetal brochures, waarin do heeren Vuijsting bepleiten de noodzakelijk heid van den aanleg van den weg langs den Zijl, over Oud-Ade naar Rijpwelering. Het bestuur van Hoogmade zorgde, dat de oude barbier, de heer Bizot, en diens voorganger niet benadeeld werden door den dokter. Haarlemmermeer. Naar wij vernemen was door de vereeniging „Wees een zogen" te Rijk alhier gehouden bazaar een groot succes. De opbrengst bedroeg f 347. Wegens vertrek naar Terhcijden, is aan mej. A. M Rosing eervol ontslag ver leend als hoofd van de R.-K. St-Joseph- school A, te Hoofddorp. In de nieuwe brug nabij Haarlem al hier geraakte een diep geladen vaartuig zoodanig vast, dat het verkeer eenigen lijd gestremd was. Zoo goed mogelijk werd ge tracht de passage tusschen de beide oevers te onderhouden door de menschen met eèn roeibootje over te zetten. Aanvankelijk bestond er nog geen ze kerheid omtrent het voornemen van den heer B. Asjes Sr., brigadier-majoor bij de Rijksveldwacht in de Haarlemmermeer, om den dienst bij de politie te verlaten. Naar ons wordt gemeld, heeft hij thans het defi nitief besluit daartoe genomen en als zoo danig eervol ontslag aangevraagd legen 30 September a.s. Als buitengewoon gemeenteveldwachter der gemeente Vclsen, werd hij bij Minlste- rieele beschikking met ingang van 20 Mej ,1890 tevens aangesteld tot Rijks-vcldwnch- ler-Jachlopziener ter standplaats W'ijk-aan- Zee en Duip. Op 9 Februari 1895 werd hij .bevorderd tot gekleed Rijksveldwachter en overgeplaatst naar de Beemster en reeds op 13 September 1897 volgde zijn bevordering tot Brigadier-titulair. Bijna 19 jaren is hij alzoo in de Deemster gestalionneerd geweest Daarna Yolgdo op 1 April 1914 zijn bevordering tot Brigade-Com mandant en werd hij overgeplaatst naar Nieuwer-Amstel. Op 16 December 1919 werd hij bevorderd tot Brigadier-Majoor en overgeplaatst naar Haarlemmermeer. Ruim 34 jaren is de heer Asjes bij do politie werkzaam geweest. In die lange reeks van jaren heeft hij zich steeds door bekwaam heid, ijver en trouwe plichlsbetrachling on derscheiden. Dit is o.a. lot uiting gekomen toen hem van wege H. M. de Koningin op 23 November 1905 de bronzen medaille met loffelijk getuigschrift werd uitgereikt voor menschlievcnd hulpbetoon en op 1 Juni 1915 de zilveren medaille voor 25-jarigen trouwen dienst. De arbeider C. bad Dinsdag bij liet verrichten van werkzaamheden op het dak van een huis aan den Aalsmeerdcrweg bij den Bennebroekerweg alhier het ongeluk te vallen. Met een gebroken been werd hij op genomen. Een dokter uit Aalsmeer verleen de de eerste hulp. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur pas< seerde. op den Hoofdweg le Hoofddorp een motorrijwiel, waarop twee heeren waren door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. 3) Plotseling strekte hij de handen uit en nam haar magere,, rustelooze handen, in een atevigen, hartelijken greep. „O, lieveling I" zei hij treurig. „Is er niets, dat ik voor je kan doen?" „Ja," antwoordde zij vast. „Dat is er. En Om je dat te vragen, heb ik je laten roepen. t>0Dk je", zij slikte een paar maal, vech tend tegen het trillen van haar stem „dat ik graag wou, dat je mij zag, zoo als ik er nu uilzie? Het heeft maanden, maanden geduurd eer ik mijzelve er toe kon brengen je den parelring te zenden." Hij boog zich voorover en kuste een var, de handen, die hij vasthield. „Lieve, dwaze vrouw! Je zoudt immers altijd Pauline geweest zijn voor mij." Haar oogen werden plolseling zachter. „Dus je bent niet getrouwd, ten slotte?" Hij trok de schouders achteruit en keek haar recht in het gelaat; bijna streng. „Dacht je, dat ik dkt gedaan zou heb ben'" vroeg hij rustig. „Neen, neen, ik dacht het niet." Zij keek in een andere richting. „Wat heb ik een Verwarring gesticht, hè? Maar dat is nu alles voorbij; het spel is bijDa afgeloopen, den Hemel zij dankl Het leven is voor mij' sinds dien dag" de oogen van den man On de vrouw ontmoetten elkaar in een snel begrijpen „één lange hel geweest." „Maar hij, de man, met wien je trouw de „Hij maakte het lot een hei. Ik verliet hem, toen dat zes jaar geduurd had, en nam het kind met mij mee." „Het kind?" Een eigenaardige uitdruk king kwam in zijn oogen, een uitdrukking van verwijt; maar toch tegelijkertijd vol diepe, teere belangstelling. „Was er een kind?" „Ja, ik heb een dochtertje." „En heelt je man je nooit opgespoord?" vroeg hij na een slilte. „Hij heeft het nooit geprobeerd," zei 24 bitter. „Later, och, ging het al meer bergaf. Ik wist niet, hoe ik werken moest, en in dien tU9schentijd had ik de zekerheid ge kregen, dat mijn gezondheid mij in den steek liet. Sinds dien tijd heb ik geleefd van wat ik verpandde. Ik had nog mijn juweelen, dat weet je, en van het armzalige beetje, dat ik bij elkaar kan scharrelen met naaien." Een kreet kwam van zijn droge lippen. „Mijn God!" riep hij, „Pauline, Pauline, het was wreed van je mij in onwetendheid te houden! Ik had ten minste kunnen hel pen." Zij schudde het hoofd. „Ik kon geen geld van jou aannemen," zei ze rustig. „Ik was te 'trotsch daarvoor. Maar, beste", zij had gezien, dat hij een beweging van verzet maakte, „nu ben ik niet meer trotsch. Ik geloof, dat de dood ons heel gauw laat zien, hoe weinig waarde trots heeft; daarvan ziet men de juiste waarde niet, wanneer men aan het eind van alles gekomen is. Ik ben nu zéé weinig trotsch, dat ik je heb laten halen om je hulp in te roepen." „Alles, alles!" zei' hij hartstochtelijk. „Het Is een groot ding, dat ik je ga vra gen, vrees ik. Ik wilde je vragen," zij sprak langzaam, als om zijn belangstelling op dit eené punt te richten, „óf je voor mijn kind wilt zorgen, wanneer ik ben heengegaan." Hij staarde haar weifelend aan. „Maar haar vader? Zal die daar in toe stemmen?" vroeg hij. „Hij is nierl meer in leven. Ik kreeg het bericht van zijn dood zes maanden geleden. Er is niemand, geen enkel persoon, die eenige aanspraak op haar kan lalen gelden. En niemand, waarop zij eenig recht heeft, arm klein schaap!" Zij glimlachte bitter. „Ach! weiger nietl" Haar magere handen klampten zich hartstochtelijk aan de zijne vast. „Weiger hot me niet, beloof, me, dat je haar nemen zult!" „Weigeren? Natuurlijk weiger ik het je nietl Ik ben alleen maar dankbaar, dat je eindelijk naar mij toe bent gekomen, dat je mij niet heeicmaal vergeten hebt!" „Vergeten?" Haar'stem trilde. „Je kunt me gelooven of niet, maar er is nooit een dag geweest, al die "negen jaren lang, dat ik er niet aan gedacht heb, nooit een nacht, dat- ik God niet heb gebeden je te zegenen." Haar stem brak, haar lippen bewogen; maar de woorden waren onverstaanbaar. Heel rustig, heel tèeder trok hij haar in zijn armen. Er was geen hartstocht in zijn liefkoozing, want was het niet avond en vielen de lange schaduwen van den nacht niet reeds op haar pad? Maar er was een oneindige liefde en vergeving, en een zeer volkomen begrijpen. „En mag ik haar nu eens zien, je doch tertje?" De schemering was gevallen tijdens dal rustige uur van hereeniging, waarin oude wonden geheeld waren, en fouten van vroe ger waren vergeven, en nu kwamen zij ten slotte samen terug uit het verleden, om zich rekenschap te geven van alles, wat er te doén overbleef. Buiten op de trap klonken haastige voet stappen, lichte, vlugge stappen van een een veerkrachtige jeugd, die blijkbaar den langen klim van beneden naar deze boven ste verdieping niet zwaar vond. „Hoor!" De vrouw zweeg even, het hoofd omgewend om te luisteren. „Daar komt zij. Niemand anders op deze verdieping" met een eigenaardigen glimlach „zou as laatste bocht van die afschuwelijke trap kunnen oprennen, zooals zij." De deur vloog open en de man kreeg in de eerste seconden een indruk van zwart haar, een roode jersey en een paar abnor maal lange, zwarte beenen. Toen sloeg de deur met een bons dicht en de mengeling van zwart en rood ver duidelijkte zich tot een mager achtjarig meisje met een levendig gezichtje, dat be sluiteloos bleef staan bij het zien van een vreemde in de kamer. „Kom eens hier, kleintje." De vrouw stak haar hand uiL „Dit is je oom". En haar oogen zochten de zijne als om de bevesti ging van deze woorden te vragen. Het kind kwam naar voren en gaf be leefd een hand; toen bleef zij zwijgend de zen niet-verwachten bloedverwant aansta ren. Het scherpe gezichtje was zoo smal en mager, dal de oogen onder de strenge, don kere wenkbrauwen enorm schenen; zwartt, sombere oogen, niet van die donkerbruine tint, die zoo dikwijls ten onrechte zwart genoemd wordt, maar van een diep zwart als de peillooze diepte van don nacht. Onwillekeurig ging de blik van den man naar het gelaat van de moeder. „Vindt je, dat ze op mij lijkt?" vroeg deze. „Ja, heel sterk," antwoordde hij ernstig. Een pijnlijke glimlach vertrok haar mond. „Laten wij hopen, dat de gelijkenis dan niet verder gaat dan het uiterlijkel" zei ze bitter. „Ik zou niet graag willen, dat haar leven moest zijn, zooals het mijne ge weest is." „Wanneer je haar," zei hij vriendelijic, „wanneer je haar aan mij wilt toevertrou wen, Pauline, zweer ik je, dat ik alles zal doen wat in mijn vermogen is om haar te behoeden voor wait jij geleden hebt." De vrouw trok haar schouders op. „Het is alles een kwestie van karakter," zei ze onverschillig. „Ja," stemde hij eenvoudig toe. Toen wendde hij zich tol het kind, dat hem op een afstandje nog steeds stond aan te kijken met een ietwat wantrouwenden blik. „Wat zeg jij er van, kleintje? Je zoudt niet bang zijn om met mij mee le gaan en met mij te gaan wonen, hè?" „Ik ben nooit bang voor iemand," ant woordde zij dadelijk. „Behalve voor den man, die om de huur jcomthij is dik, en rood, net een vreeselijk beest. Maar ik wou liever met mammie blijven samenwonen; dank u wel, oom." Deze benaming kwam na een korte aarzeling. „Ziet u," voegde zij er beleefd bij, alsof zij bang was zijn gevoelen» te hebben gekwetst, „we hebben altijd sa mengewoond." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5