BOTOLAND. aSE» VAM DE WEEK. Donderdag. Stadszaal: Openbare vergadering van de Ver. van den Handeldrijvenden en Indus- Irieelen Middenstand voor Leiden en Om streken, te kwart over acht nam. Onder werp: Plaatselijke Keuze. Stadszaal (kleine zaal): Vergadering van winkeliers over de wijze van uitvoering der winkelweek. Nam. halfnegen. Stads Evangelisatie (Groenesleeg 16): Bij belbespreking. 8 uur. Volksgebouw: Ledenverg. tuinver. „Ons Belang". Halfnegen. Zaterdag. VolksgebouwDansavond. 8 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater". Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en 's Zaterdags matinéo te 2 uur, „Rcjo-theater"intern, tentoonstelling „De Mensch"T N o o r d w ij k-a a n-Z e e, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond-concert dansant. De apotheek van „Hulp der Mensch- neid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Augustus waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. RECLAME. V Ons aanbod een proefwasch voor halven prijs (e behandelen cblijfi nog steeds van kracht, 5111 tweede leverancier met 89.747 cwt. (10-1,898 cwt, in het eerste halfjaar 1923). De grootste leverancier is Nieuw-Zeeland met 1,126,030 cwt (1,061,518). Op Nederland volgen: Ita lië met 70,117 cwt. (-18.229), Canada met 66,817 (108,672), Australië met 25,572 cwt. (39,221). Uit Nieuw-Zecland en Italië nam de invoer van kaas in Engeland dus toe, uit Nederland, Canada en Australië at. Ook de invoer uit de Vereenigde Stalen daalde en wel van 31,831 cwt. in de eerste helft van 1923 tot slechts 5375 cwt. in de overeen komstige periode van 1921. H. M. de Koningin heeft Haai- Com missaris in Zeeland opgedragen de bevol king dier Provincie Haar dank over te brengen voor de ontvangst der Kon. Fa milie. In een te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het ontslagen personeel bij het hoofdbestuur der P. en 3'. werd het ant woord van den Minister van Waterstaat op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van Braambeek, besproken. Geconsta teerd werd, dat het breedvoerig antwoord eigenlijk geen antwoord op de gestelde vra gen kan worden genoemd. Aangaande de thans ook door de Regee ring noodzakelijk geachte beroepsinstantie mocht het personeel rog geen enkele mede- deeling ontvangen. Dientengevolge heelt, terwijl het ontslag reeds 26 Juni j.l. werd aangezegd, nog geen der ambtenaren be roep kunnen aanteokenen. Bij de Regeering zal worden aangedron gen: lo. zoo spoedig mogelijk de beroeps instantie in te schakelen; 2o. aan de met het beroep te betasten Commissie de meest ruime bevoegdheid te verstrekken; 3o. alle gewenschle en voorhanden zijnde gegevens voor hot onderzoek beschikbaar te stellen en lo. het result.u t van het onderzoek te publiceeren. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot rech ter in de arrondissementsrechtbank te 's Gra- venhage: jhr. mr clr. Th. W. C. Calkoen, thans rechter in de arrondissementsrecht bank te Dordrecht j mr. G. Scholten, reehter- plaatsvervanger in de arrondissementsrecht bank te 's Gravenhage; is benoemd tot kan tonrechter Ie Rotterdam mr. G. J. van Bra ke!, kantonrechter Ie Groningen; tot notaris binnen het arrondissement 's Hertogenbosch, ter standplaats Bladel, F. J. Cox, candidaat- notaris te Eindhoven. In een circulaire van de Centrale Werkgevers-Risico-Bank aan werkgevers, aangesloten bij die Bank, zegt de directie, dat uit mcdedeelingen in de bladen bekend is geworden, dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid hot onlwerp-Ziekte- en Ongevallenwet 1925 om advies heeft toe gezonden aan den Hoogen Raad van Ar beid. Vermoedelijk zal het ontwerp zeer binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend. De verzekering tegen bedrijfs ongevallen en die tegen ziekte zullen nu in een wet worden geregeld. Dezelfde organi satie, die het risico der ongevallen-verae- kering draagt, zal ook het risico der ziekte verzekering voor haar rekening moeten ne men. Van verschillende zijden wordt thans getracht, werkgevers te bewegen lol het af sluiten van een ziekte-verzekering, dikwijls onder voorgeven, dat langer wachten met het oog op de komende wet eigenlijk niet meer mogelijk is. Dit geeft de directie aan leiding tot de waarschuwing: Laat u niet overhalen iets wat ook te teekenan. Door zich thans aan een Maatschappij t*> binden, loopt een werkgever de kans, dat hij bij hot in werking treden der gewijzigde wet dubbel verzekerd is eii dubbel betalen moet. Sluit dus niet overijld een ziekte-verze kering af en wacht op nadere mededelin gen van de Risico-Bank. De president van de Tsjecho-Slowaak- sclie Republiek heeft de Ordre du Lion Blanc toegekend aan de keeren ds. F. W. Drijver, J. A. vaD Kijken Nieuwkerk en Jac. Smits, te Naarden. Do orde zal door den gezant wor den uitgereikt bij de a.s. opening van het nieuwe Comenins Museum in het Spaansche Huis te Naarden. Het Royal Sanitary Institute te Lon den heeft tien buitenlandsche hygiënisten benoemd tot Honorary Fellow, o.a. twee Nederlanders, n.l. prof. O. Ejjkman, te Utrecht, en prof. J. J. van Loghem, te Amsterdam. „De Grondwet" meldt, dat men tot ver mindering van het aantal Raden van Arbeid zal geraken, vooral door de invoering van machinaal-adminislralie. Wil een bepaald ressort een zelfstandigen Raad van Arbeid bezitten, dan zal in dit ressort een bepaald aantal verzekeringsplichtigen moeten wor den aangetroffen. Daar vermoedelijk acht Raden van Arbeid dit getal niet zullen beha len, zullen deze bij invoering van deze re organisatie worden opgeheven en gecombi neerd met Raden van Arbeid uit aanliggen de ressorten. Blijkens het jaarverslag over 1923 van den Zuid-Bollandschen Zuivelbond ver werkten de aangesloten fabrieken, 5 in getal, in totaal 21.720.284 K.G. melk of 2.312.144 K.G. meer dan iu het voorafgaan de jaar. De boekhouding van 4 fabrieken wordt voor Bondsrekening vanwege den F, N. Z. gecontroleerd. In het najaar wordt aangevangen met het tweede gedeelte van den zuivelcursus, die in het voorjaar van 1924 geëindigd ia 1924 wordt een cursus voor voormeikers georganiseerd. Voor den Centralen aankoop van den El Ni. Z. werd betrokken voor een bedrag van f40.104.66. Het saldo dezer rekening ten bedrage van f940.71 zal voor de helft aan de fabrieken worden uitgekeerd. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conleieutie stokt op de ontruiming van het Roergebied. Plotseling is de Londensche conferentie toch weer tot slaan gekomen en wel omdat over de militaire ontruiming van het Roer gebied geen overeenstemming is bereikt. Gemeld wordt: Voor het eerst in zijn lange bestaan is Downingstreet 10, het historische gebouw waar het Engelsche departement van bui tenlandsche zaken is gevestigd, het tooneei geweest van een belangrijke conferentie, waargij geen Engeische minister tegenwoor dig was. De bijeenkomst werd bijgewoond door de voornaamste Fransche, Belgische en Duitsche gedelegeerden welke waren sa mengekomen ter bespreking van de ontrui ming van het Roergebied. Tot dusver heb ben de besprekingen over dit vraagstuk, dat oflicieel buiten het kader der conferentie valt en toch een overwegenden invloed er op uitoefent, steeds plaats gehad in het hoofdkwartier der delegaties of in een der bekende clubs. Ditmaal heeft echter MacDonald, hoewel zelf niet deelnemend aan de besprekingeo, zijn kamer ter beschikking der onderhan delaar gesteld waarin zij meer dan drie uren beraadslaagd hebben, 's Avonds zijn zij daar opnieuw samengekomen. Tusschen de twee bijeenkomsten sprak rijkskanselier Marx in het Duilsche hoofd kwartier verschillende journalisten. Hij legde den nadruk op de beteekenis der on derhandelingen, doch liet er zich uit den aard der zaak niet verder over uit. Hij greep de gelegenheid aan om warme hulde aan MacDonald en verdere Engelsche autoritei ten te brengen voor de behandeling, de Duitsche delegatie ten deel gevallen, daar bij ook de hoffelijkheid en welwillendheid van Herriol, Theunis en de leden hunner delegaties gedenkend. Hoewel het protocol reeds wordt opgesteld, blijven er nog verschillende kwesties te regelen. Zoo is de amnestie en het herstel der uitgezette autoriteiten thans bij de Fran sche, Belgische en Duitsche juridische des kundigen in behandeling terwij! de com missie van overdrachten nog bezig is met verschillende technische kwesties. Naar verluidt hebben de Duitsche leden een for mule toegezegd inzake de leveranties in Da tura na afloop der verdragsverplichtingen en om meer tijd gevraagd ten einde de le veringscategorieën te bestudeeren. Al deze kwestie zouden spoedig geregeld zijn, wan neer men het maar eens was over de mili taire ontruiming van het Roergebied. Zoo als de zaken thans staan kan de conferen tie evengoed nog twaalf dagen duren als twaalf uur. Slechts één ding schijnt vast te staan: de algemeene wensch haar te doen slagen. Marx heeft gisteravond Mc Donald inge licht over het Duitsche standpunt inzake de militaire ontruiming, bij wien hij steun vindt gezien de algemeen geldende Engelsche op vattingen. Zoo betoogt de „Times" nog eens nadrukkelijk, dat indien het vraagstuk dep militaire bezetting van het Roergebied thans niet wordt opgelost, het gebeele Dawes-plan in de lucht komt te hangen en de conlerentie wellicht zal mislukken. De Fransche en Bel gische troepen zijn naar het Roergebied ge zonden om de ingenieuismissie te bescher men. Waarom zullen zij dan daar blijveD, indien de ingenieurs er niet meer zijn? Na het herstel van de administratieve en econo mische eenheid van Duitschland ware de tegenwoordigheid van Belgische en Fransche troepen geheel misplaatst. Het zou zeer on gelukkig zijn, indien Herriot op het laatste oogenblik het welslagen der geheele confe rentie in gevaar bracht door er aan te blij ven vasthouden, dat de troepen in het Roer gebied blijven. Welke handelsovereenkomst er ook tusschen Frankrijk en Duitschland moge worden gesloten, zij mag in geen geval onder den druk eener militaire bezetting tot stand komen. Het Dawes-plan komt in de praktijk neer op een volkomen en definitieve breuk met de Roer-politiek en het vraagstuk der militaire ontruiming mee', thans defini tief worden geregeld. Men ziet boe de Engelsche meening geheel de Duitsche dekt. Licht verspreidt over de Fransche houding de bijzondere correspondent van het „Hbl.", die bijzonder goed ingelicht is. Deze schrijft: Herriot' heeft terstond na zijn terugkeer uit Parijs zijn best gedaan om builen de confe rentie den indruk te wekken, dat een termijn van een vol jaar voor de ontruiming zijn laatste woord was, om zoodoende de Duit sche delegatie te beïnvloeden. De Duitschers beschouwden dit echter als een manoeuvre der Franschen, die er op berekend was voor de zes maanden, die de Duitsche delegatie van dat jaar moest afdingen, zooveel moge lijk tegenprestaties van Duitschland te ver krijgen. Men rekende er algemeen op, dat Herriot er in zou toestemmen het Roergebied na zes maanden te ontruimen. Misschien wordt dit resultaat ten slotte nog wet bereikt, maar op het oogenblik na dat in Downingstreet 10 tot tweemaal toe een conferentie plaats had, welke geen resultaat opleverde, houdt Herriot niet alleen vast aan zijn eisch, dat de Fransche troepen nog een vol jaar in het Roergebied zullen blijven, maar heeft hij ook weer de halfvergeten kwestie van de 4000 man spoorwegpersoneel op het tapijt gebracht, die door de Duitschers éreeds als aigedaan werd beschouwd. Toen.. Herriot in zijn hotel terugkeerde, moest hij dan ook verklaren, dat men geen stap verder was gekomen en dat men heden weer geheel van voren af aan moet begin nen. In Fransche kringen geeft men onomwon den uiting aan de teleurstelling over hetgeen men in dit kamp de halsstarrigheid der Duit schers noemt. Herriot schijnt ook van Loucheur de waarschuwing te hebben gekregen, dat deze en zijn politieke vrienden hem niet langer zullen steunen, indien hij niet aan den ter mijn van een jaar vasthoudt. Loucheur's groep beschikt in do Fransche Kamer over 45 stemmen, zoodat Herriot met 14 stem men in de minderheid zou komen, indien deze groep naar de tegenpartij zou over gaan. Het is dus zeer begrijpelijk, dat Her riot ernstig bezorgd scheen te zijn. De Duitschers zijn op het oogenblik woe dend op Loucheur, dien zij de schuld van de mislukking der besprekingen geven. Zij zeggen, dat zij met Herriot sedert zijn te rugkeer uit Parijs slechts moeilijk kunnen onderhandelen en dat hij niet alleen vast houdt aan den termijn van een jaar, maar ook weigert een datum le noemen, waarop dat jaar zou ingaan, daar hij dezen termijn wil rekenen van het oogenblik af dat Duitschland een aanvang zal hebben ge maakt met de toepassing van het plan- Dawes. Marx heeft Ebert uitvoerig omtrent Her- riot's standpunt ingelicht en gevraagd hoe ver hij kan gaan. Naar verluidt, hebben de Duitschers ook aan Mac Donald verzocht om bij Her riot op toegeven aan te dringen. Men spreekt zoowel in het Duitsche als in het Fransche hoofdkwartier van een zeer ernstigen toestand en van een crisis. Men moet echter bedenken, dat beide partijen bij dit soort van onderhandelingen vaak over drijven om elkaar te inlimideeren. BELGIE. Staking in de Borinage. Gelijk gemeld, zou in de Borinage een loonsverlaging van 510 pet, plaats hebben. Degenen, voor wie deze verlaging deze week zou intreden, zijn in slaking gegaan. Het be treft nog maar 'n 20000 mijnwerkers. Maar er zal nu een referendum worden gehouden over een staking in de geheele Borinage. Men gelooft, dat de meerderheid zich voor een sta king zal verklaren. DUITSCHLAND. Bijeenkomst van den Rijks dag gezant-benoeming in Mexico. De Rijksdag zal een dag eerder bijeen komen dan noodig is voor de behandeling der wetsontwerpen, die met het rapport der deskundigen verband houden, ten einde de interpellaties te behandelen over de Ar- boidsconferentiie le Genua, de ratificatie van de overeenkomst van Washington en den acht-urigen arbeidsdag. De vakvereenigingen zullen hun beslis sing over het houden van een referendum afhankelijk maken van den inhoud der re-, geeringsverklaring in den Rijksdag. Eugen Will, tot nu toe politiek referent voor Zuid- en Midden-Amerika, bij het ministerie van buitenlandsche zaken, is tol Duitsch gezant in Mexico benoemd. In het proces tegen de gewezen Soldaten en onderofficieren van de rijksweer, die zich aan diefstal van wapens uit legervoorraden tien gunste van de communistische partij hadden schuldig gemaakt, heeft de verte genwoordiger van het Openbaar Ministerie tuchthuisstraffen van 2 tot 9 jaar en ont slag uit militairen dienst geëischt. Naar verluidt, is de Duitsche mijnwerkers- bond voornemens, de tot 1 September gel dende overwerk-overeenkomst op te zeggen. ENGELAND. In Soedan weer rustig. Uit den Soedan worden geen verdere on lusten gemeld. De troebelen zijn uitgelokt door Extremistische Egyptische elementen en men moet ze beschouwen als een pro pagandistische beweging in verband met de eischen van de Egyptische nationalisten. Toevallig z(jn lord AJlenby, de Engelsche mtnnnn Commissaris in Egypte, en air Loe Steack, de gouverneur-generaal van Soedan, beiden met vacantia te Londen. Zjj hebben gisteren een bezoek gebracht aan bet mi nisterie van bnitenlandsobe zaken en den toestand met MacDonald besproken. SPANJE. Gevaar in Marokko. 't Is weer mis in Marokko. Het officieel communiqué meldt zelf, dal in de oostelijke zone de vijand, die de hoogten bezet heeft, welke de posities van Ifartan en Hoy be- heerscben de de approviandeering verhin dert, een aanval deed op Ifartan, waar van het garnizoen zeven gewonden had. De telefoonlijn, welke Iloy mei post 3 verbindt, is doorgesneden evenals die van Xeruta en Arkola. Het dorp Xerula is door de inwoners verlaten, die naar den vijand overliepen. Het directoire heelt een communiqué ge publiceerd, waarin gezegd wordt, dat de be richten uit Marokko niet bevredigend zijn. De rebellen hebben de nieuwe positie van de linie ElLau geblokkeerd. Het is der halve noodig onmiddellijk de [roepen der westelijke zone le versterken zonder le ra ken aan die van de oostelijke zone. Met dit doel heeft een reserve-brigade uil Andalusiè order gekregen zich in te schepen naar Ma rokko. Twee andere brigades worden in ge reedheid gebracht. In het communiqué wordt er aan loegu voegd, dat er een algemeene opstand d( t stammen wordt waargenomen en dat deze beweging moet worden onderdrukt door voor het oogenblik af te zien van andere plannen, waarvan het onder de huidige omstandigheden dwaas en nutteloos zou zijn ze te willen verwezenlijken. Meb de „andere plannen" worden blijk baar bedoeld de plannen van Primo de Ri vera om de Spaansche troepen in Marokko zich geleidelijk te doen terugtrekken. TSJECHO-SLOWAKIJE. Handelsverdrag met Oostenrijk. Tusschen Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk is een verdrag aangaande eene handelsover eenkomst geteekend. ZUID-SLA VIE. Motie van vertrouwen. Na vijf dagen van levendige debatten over de regeeringsverklaring heeft de Skoepsjtina een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen met 169 tegen 114 stemmen. Radilsz is in het land teruggekeerd. TURKIJE, In een hinderlaag. De gouverneur-generaal der provincie Ilakkian is, vergezeld van den comman- dan der gendarmerie en een escorte van een officier en zestien man op een inspec- tieochit bij Mossel in 'n opgestelde hinder laag gevallen. Het grootste gedeelte van het escorte is gedood of gewond; de gouverneur zelf gevangen genomen. VEREFA'frDE STATEN. Stenn voor Davis nitbrei- ding douane-vloot. Groole vreugde heerscht in het kamp der democraten in Amerika, omdat onmiddellijk na de rede van Davis le Clarksburg, waarin bij zijn beginselen uiteenzette, burgemeester Hylan van New-York en Senator Reed ver klaard hebben dat zij zijn candidaluur zul len steunen. Men had deze beide leiders al verloren gewaand voor de democratische zaak, in het bijzonder Hylan, van wien men aannam dat hij La Folette zou steunen. De Amerikaansche douane-vloot wordt weer uitgebreid mot 20 lorjredobooljagers met een lolale bemanning van 2000 koppen, ten einde in staat te zijn elk oogenblik op te tre den legen de dranksmokkelaars. Steeds meer kostent En 't resultaat BRAZILIË. Presidentieele boodschap. Een presidentieele boodschap aan de Wet gevende Vergadering bevat een gelukwensch met het herstel van de orde in den staat St. Panlo en stelt vast, dat het den aan stichters van de beweging onmogelijk is gemaakt, hun poging te herhalen. De Bood schap wrjlst op den gezonden staat van de schatkist, die over de noodige middelen beschikt om alle renteverplichtingen na te komen. Ze zegt verder, dat de regeering speciale aandacht wjjkft aan de vraagstukken van immigratie en kolonisatie en belangrijke voordeelen biedt aan Braziliaansche en bui- tér^ndsche arbeiders. CHINA. Wapens in beslag genomen. Een Noorsche stoomboot, welke onlangs hij Ceylon werd opgehouden met een groole lading wapenen en munitie, uit Duitschland afkomstig, is le Canton aangekomen. De wapens bleken bestemd te zijn voor het vrijwilligerscorps van de handelswereld aldaar. Soen Jat Sen weigerde aanvankelijk het lossen der wapens en munitie toe te staan. Thans heelt hij op de geheele lading, met inbegrip van 7000 geweren, beslag ge legd. De kooplieden, die een bedrag gelijk staande met 20 pond sterling per geweer hebben betaald, zijn natuurlijk verontwaar digd, maar zij besloten zich niet legen de in beslagneming te verzetten. BUITENLANDSCH GEMENGD. Sedert verleden week Dinsdag staat de reusachtige kolenvoorraad van de bruinko- lenfahriek Leipzig-Döhlutz in brand. Ten gevolge van afzetmoeilijkheden was de voorraad bruinkolen, welke in een reusach- tigen berg ligt opgestapeld, steeds grooter ge worden en een week geleden is hij door zelf ontbranding aan het smeulen gegaan. Het is bij smeulen gebleven, zoodat d» brand nog steeds niet uitslaat. Men hoopt alsnog den vuurhaard te berei ken en den braind te blusschen. Uit Hamburg wordt aan de „Matin" ge meld, dat prins Wilhelm von Hobenzollena, de 18-jarige oudste zoon van den ex-kroon prins van Duitschland, een betrekking heeft aanvaard bij een exportfirma aldaar. Een te Hamburg woonachtige, gescheiden vrouw had een negenjarig zoontje, dat haar een sta-in-den-weg was. Zij nam hot kind dezer dagen mee en duwde het onderweg in het water, Ofschoon de knaap om hulp riep, verwij derde de vrouw zich, zocht bet gezelschap van een vreemden man en «al zich met dezen aan het groote stadsvermaak over, alsof er niets gebeurd was. De misdaad lekle uit e;: de vrouw werd gearresteerd. Zij bekende nog een tweeden kindermoord op haar geweten te hebben. De bestijging van de Grepon, een van de moeilijkste spitsen in de Montblanc-groep, heeft Maandag aan drie Ilaliaansche Alpi nisten bijna het leven gekost. Zij klommen zonder gids en op den terugweg is er op een plek, die de Kaap genoemd wordt, een onge luk gebeurd, dat ten gevolge had, dat de drie Alpinisten, gebonden aan het touw, bo ven den afgrond kwamen te hangen. Vijf uur lang zijn zij aldus blijven hangen, elk oogenblik verwachtend, dat zij op den Nan- tillansglctscher te pletter zouden vallen. Gidsen uit Chamonix hebben hen echter ge red. Een der toeristen heeft zijn been gebro ken, de beide andere zijn met schrammen overdekt en van alle drie zijn de zenuwen zwaar geschokt. Een smid te Nay bij Pau heeft zijn twin tigste kind gekiegen en Doumergue, de pre sident van de Fransche Rejjubliek, is peet over de'nieuw-geborene. Zooals men weet is Doumergue celibatair. In de nabijheid van Arles maakten twee jonge geestelpen een wandeling met een aantal kinderen van een patronaat. Tegen over het Chateau-des-Sables in de RhSne wilden enkele kinderen baden. Een jongetje van 11 jaar zonk echter in de diepte weg. Een leerling, die in de nabijheid was, be proefde hem te redden, maar verdween ook in de diepte. Een der geestelijken sprong nu de kin deren na en wist beiden te grijpen, aldus de „Msb.", De kinderen klemden zich echter zoodanig aan hem vast, dat hij, niettegen staande hij een goed zwemmer was, niet meer de macht behield over zijn bewe gingen. De andere geestelijke begaf zich toen ook te water, maar vermocht de drenkelin gen niet eens te hereiken. Alle vier verdronken. Een Russische liirjjodojager is in de Zwarte Zee op een mijn gesloolen en gezon ken, waarbij 15 man omkwamen. Ernstige overstroomingen, welke een aan zienlijk verlies aan menschenlevens hebben veroorzaakt, hebben China geteisterd. Tal van sleden, duizenden dorpen en uitge strekte gebieden zijn overstroomd, liet be dreigde Tienlsjln heeft men nog door een in allerijl opgeworpen dijk kunnen redden. liet is nog niet mogelijk het totale aantal slacht offers vast te stellen, doch er moeten meer dan 50.000 menschen vbrdronken zijn, ter wijl het aantal dat have en goed verloren heeft in de millioenen loopt. In Japan, te Kobe, Osaka en elders, zijn weer vrij heftige aardschokken waargeno men. Te Nagoya is de waterleiding daardoor gesprongen. De bevoiking vluchtte in haar huizen, doch ongelukken worden verder niet geraclet. De Londensche conferentie. LONDEN, 13 Aug. Volgens den corres-s pendent van Havas is tusschen Frankrijk, België en Duitschland een overeenkomst gesloten inzake de tijdens het lijdelijk ver-j zet uit het Ruhrgebied en Rijnland verban nen ambtenaren. De bepalingen worden ge-, heim gehouden. LONDEN, 14 Aug. (Reuter). Marx en Herriot hebben hedenmorgen een onderhoud gehad en een definitieve bepaling opgesteld ten aanzien van de Roerontruiming. LONDEN, 14 Aug. (Reuier). In Downing street werd om 9.30 uur vergaderd door de groote 14. De Duitsche gedelegeerden kwamen om 11.10 uur om met de Franschen en Belgen de besprekingen ©ver de ontruiming van het Roergebied voort le zeilen. De Fran schen zeiden de Duitschers nog niet te lcun-i nen ontvangen. Men gelooft, dat de Duitschers voortdu rend in verbinding staan met president Ebert en hun collega's in Berlijn door midr del van een installatie in hun hotel. De staking in de Borinage. BRUSSEL, 14 Aug. (V. D.). Het slaat vast, dat het referendum onder de mijn-, werkers in de Borinage een twee-derde meerderheid voor staking zal opleveren. Ei' zijn reeds 25.000 mijnwerkers in 9laking. Eisch tot schadevergoeding. BERLIJN, 14 Aug. (V. D.). De Hongaar- sche regeering heeft legen Roemenië een eisch tot schadevergoeding ingesteld van vijfhonderd miUioen goudkronen wegens gedurende den oorlog door Roemcensche troepen in Hongarije weggesleepte goederen. Het wapen-diclrf occs. LEIPZIG, 13 Aug. (Wolff). In het proces wegens de wapendiefstallen b$ de Potsdammer Rijksweer, is heden uitspraak gedaan. Veroordeeld werden Fisdler en twee andere beklaagden tot zeven jaar. Gressinann en Schatz ieder tot zes jaar, Mihlborn en Burkhardt ieder tot vijf jaar tuckthuisstraï met acht jaar eerverlies en ontslag uit den dienst; verder allen tot boeten van 500 tot 800 mark en twee andere beklaagden tot gevangenisstraf. Uit Portugal. MADRID, 14 Aug. (Belg. Tel. Ag.). Hier is tot dusverre geen bevestiging ontvangen waaruit valt op te maken, dat inderdaad, een poging tot revolutie in Portugal heeft plaats gehad. Persteiegrammen uit Lissa-t bon melden, dat de regeering naar aanlei-. ding der geruchten troepen en vloot had geconcentreerd en de toegangen der stad, evenals bruggen en viaducten onder mili taire bewaking had gesteld, maar de rust werd niet vejstoord. Ben blad verneemt uit Badajoz: Sedert

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2