No. 19764. DONDERDAG 14 AUGUSTUS Anno 1924 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamst» nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs, Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: tVoor Leiden per 8 maanden ƒ.2.35, per week .TSSÏSJÜ ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week rf. „0.18. Franco per posl ƒ2.85 porlokosten. Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visclimarkt 18, tel. 1225 ia VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH a 10.18—f0.25, SCHOL a f 0.11—f 0.31, ICABELTAUW a 10.3010.35 (geh. Kabelj. a 10.22) p. pond. AUG. L. REIMERINGER, Weth- Lo.-Burgemeester Leiden, 14 Aug. 1924. GEMEENTELIJKE OPHAALDIENST VOOR SCHOOLGELDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dal gedurende de maand Augustus de ge legenheid is opengesteld om zich, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling, bij den GEMEENTE-ONTVANGER aan te melden, tol bet wekelijks doen ophalen van ver schuldigde tchoolgelden voor het hellings jaar 19241925, aanvangende 1 Septem ber as. Deze ophaaldienst is uitsluitend voor diegenen, wier inkomen 2000 ol minder per jaar bedraagt. AUG. L. REIMERINGER, Welh. Lo.-Burgemeesler. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 Augustus 1924. Set Zoutgehalte stijgt 1 Juli 67 25 Juli 88 2 67 26 70 3 60 28 5G 4 63 29 77 5 63 30 74 7 60 31 77 8 60 1 Aug. 70 0 63 2 102 10 f, 70 4 110 11 -"70 5 130 32 67 fi 110 14 74 7 130 15 91 8 140 16 116 9 133 17 w 88 11 105 18 140 12 196 19 60 13 203 24 91 14 214 In milligrammen Chloor per Liter. B. F. K. Leidsch. Jaarboekje 19231924. In het gewoon eenvoudig, doch prei lig an doend gewaad, is weder het ...Jaarboekje voor Geschiedenis en Oudheidkunde van Leiden en Rijnland, tevens orgaan van de (Vereeniging Oud-Leiden" jaargang 1923 1924, bij de firma P. J Mulder en Zoon, al hier verschenen. Oil 19e deel omvat, evenals het in 1922 verschenen boekje, de bijzonderheden over een tweetal jaren, daar, zooals de redactie in hot „Woord vooraf" opmerkt, de druk kosten een jaarlijkse he verschijning verhin deren. Aan het verslag der Vereeniging „Oud- Leiden" over de jaren 1922 en 1923 dat een ecreptaals in he<t boekje heeft gekregen, iblijkl, dat ook deze vereeniging onder den druk der tijden lijdt; het ledental bediaagt nog'slechts 135, hetgeen 1/5 minder is dan in den bloeitijd. Wat de werkzaamheden der vereeniging betreft, wordt vermeld dait in samenwerking met den Bond „Heemschut" getracht is om den eigenaar van den molen „De Valk", die met eleclrische drijfkracht zijn bestaan moet voortzetten, omdat het onderhoud van windkracht tegenwoordig te duur uitkomt, geldelijk te steunen, teneinde op deze wijze den molen in zijn oucUm toestand te behou den. Voorts werd alles in het werk gesteld 'om de Mare als gracht te behouden, welke pogingen met goeden uitslag bekroond zijn. Na de in die jaren gehouden lezingen en excursies te hebben vermeld, eindigt het verslag met de mededeeling dat het bestuur zich heeft uitgebreid door de toetreding van 'den heer J. W. Verbuigt, adj.-archivaris 'dezer gemeente, terwijl de heer J. C. van der Minne, als vertegenwoordiger van het Leidsch Studentencorps, werd vervangen door den heer J. J. van der Lip. Hel „In Memoriam" bevat levensbeschrij vingen van mr. J. A. Coebergli, door dr. P. 'J; Blok; prof, dr. J. P. Kuenen door dr. L. Knappert; dr. A. van Rliijn, door dr. J. G. van der Siuys; G. IJ. Kokxhoorn, door jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar; A. Corts, door H. Al. Sasse; N. de Zwart, door dr. G. J. Boekenoogen; f'. A. Verster van Wulfen horst, door dr. Th. W. van Lidt de Jeude; F. A. Dee, door dr. I/. Knappert; dr. J. W. Lely door J. W. Mul lor; C. II. Krantz, door mr ÏW. van der Vlugl; mr. E. L. Th. Iloogen- straaien, door dr. A, II. J. V. AI. Descrline en P. J Mulder, door W. Pera. Met groote waardeering en veel piëteit hebben de verschillende heeren het leven van deze overledenen, met wien zij door vriendschapsbanden verbonden zich ge voelden, beschreven. Deze necrologiën zijn het lezen wel waard. Hierna volgen eenige bijdragen. Prof. dr. L. Knappert schelst onder den titel: „Voor 350 jaar", het beleg en het ontzet van onze stad, teneinde door mededeeling van de fei ten er toe mede te werken, dat de gewich tige gebeurtenis der bevrijding van de oude veste met dankbaarheid en bewondering zal worden herdacht. Dr. J. H. Holwerda wijdt een belangrijk opstel aan den Leidschen Burcht, die daarbij verschijnt in een alleszins betrouw baar historisch verband. Zijn gegevens be rusten niet alleen op historische gegevens, maar ook op eigen onderzoekingen door de door hem in 1923 verrichte opgravingen. Het geschrevene wordt verduidelijkt door een plattegrond van den Burcht, een door snede van den Burchtheuvel en een afbeel ding van de genoemde opgraving Dr. J. Riemens Jr. geeft vervolgens een en ander uit de historie van de Pieterskerk te Leiden, groolendeels de inhoud van een rede door hem gehouden op 5 October 1922 ter herdenking van het feit, dat het op dien datum juist 350 jaar geleden was dat de eerste protestanlsche godsdienstoefening naar Gereformeerden ritus in de Hoofdkerk gehouden werd. A. Hallema vertelt in een lezenswaardig artikel, wanneer de stad Leiden haar eerste straatverlichting bekwam; dr. A. Beets schrijft over „De Ossekop bij Rivé", naar aanleiding van „De Huurkoetsier" uit de „Camera Obscura" van Hildebrand, welke „Ossekop" in Hildebrands studentendagen bij een lederhandelaar aan de Breeslraat zou hebben gehangen; de heer S. J. Ie Poole L.Gzn. vermeldt een herinnering aan prof. Daniël Wijtlenbach, terwijl een be langrijke studie van mr. dr. J. C. O ver voorde over: „Maatregelen ter bestrijding van het peslgevaar te Leaden in de 16de en de eerste helft der 17de eeuw" het boekje dat wij in veler handen wenschen, besluit. Dinsdag j l. overleed hier ter stede de heer E. L. Drukker. De lieer D. was in den kring zijner gemeente de Nederl. Israël. Ge meente alhier, iemand, die de verschillende eere-functiën, welke hij aldaar bekleedde, met veel ambitie waarnam. Ook daarbuiten, onder zijne sladgenooten, \va3 hij door zijne prettige en oprechte manier van zaken doen, een zeer gezien man. Bij de teraardebestel ling op de Israëlitische Begraafplaats te Kat wijk a. Zee schetsten de heeren H. I. Cohen, dr. J. L. Palache en A. N. Tuiksma, respec- tieveling als leeraar, voorz. der gemeente en als voorz. van het pieus Begrafenisgenoot schap, dc groote verdiensten van den overle dene. Voor de Israü'l. gemeente te Leiden bctee- lcent het heengaan van den heer D. een groot verlies. Naar aanleiding van een conferen tie van ae combinatie van melk-inkoo- per3 met de vertegenwoordigers van den R.-K. Bond van Melkveehouders inzake melkprijsverhooging, kunnen wij mededeelen, dat ingaande 18 Augustus a.s. do melk prijs met één cent per Liter zal worden verhoogd. Natuurlijk zal ook de Doezastraat bij de Onlzelfeeslen in October versierd worden en wel op een wijze, als ook eertijds is ge schied en toen zeer heeft voldaan. Een voor- loopige commissie heeft zich daartoe ge vormd. Er zal een vergadering met de bewo ners der straat plaats hebben. De heer J. II. Planje is vandaag een kwarteeuw werkzaam bij de firma D. Sala en Zonen, alhier. Wegens dit feit wenschte de patroon hem geluk en overhandigde hem een gevulde enveloppe. Ook namens het per soneel werd hij gefeliciteerd en hem een en veloppe met inhoud aangeboden. De jubilaris kreeg vandaag vrij en vierde feest in den huiselijken kring. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat niet dr. Juynboll, maar dr. Roorda, conservator, gisteren de Amèricanisten heeft rondgeleid in een deel van het Ethnogra- phisch Museum. Wij vestigen nogmaals de aandacht der winkeliers alhier op de vergadering, welke hedenavond te halfnegen in de kleine zaal der Stads zaal, ingang Aalmarkt, ge houden zal worden ter beslissing over de wijze van organisatie der Leidsche Winkel week ter gelegenheid der 350sle Herdenking van Leidens Ontzet. De Winkelweek-Commissie heeft een drie tal ontwerpen voor deze organisatie, docli laat de beslissing hiervan aan de vergade ring over. Alle Leidsche winkeliere, die zich voor deelneming aan deze Winkelweek deden inschrijven, die, daartoe bereid, doch nog niet door een der Commissieleden bezocht zijn, hebben toegang tot deze vergadering. Men meldt ons, dat het comité uit de S.D.A.P. en den Leidschen Besluurdersbond druk doende is met de voorbereiding en de propaganda voor deelneming aan de groote anti-oorlogsdemonslralie op Zondag 21 Sep tember in Den Haag. Zaterdagnamiddag 16 Augustus a.s. te halfvijf wordt, met mede - werking van de muziekvereeniging „Nieuw Leven", een optocht door de stad gehouden, van af het Volksgebouw aan de Heeren gracht. Het comité zou gaarne zien, dat de leden van Parlij en vakbeweging in zoo groot mo* gelijken getale aan dezen muzikalen rond gang zullen deelnemen. De autoriteiten heb ben toestemming verleend tot het houden van dezen optocht. In den stoet zal worden medegevoerd een propaganda-wagen, beschilderd met zinne beelden, betrekking hebbende op de Ontwa pening. Het comité vertrouwt, dat deze inzet der propaganda voor 21 September goed tot zijn recht zal komen en veel belangstelling zal trekken. De Vaste Keurings-Commissie der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft in haar vergadering van 12 Aug. j.l., gehouden in de Koningszaal van „Arlis" te Amsterdam, toegekend een dankbetuiging aan Campanula Mayi, ingezonden door den lieer K. J. van Veen, alhier. Ter opluistering was ingezonden Dahlia „Maria Houtman", door den heer J. G. Bal lego, alhier. Hedenmorgen kwart voor acht had ter hoogte van de Rijnstraat op do Hoogowoerd een aanrijding plaats tussolien een vracht auto, die van het Utrechtscheveer kwam, met bestemming naar het Lcvendaal en een tramwagen naar de richting Utrechtsche- brug rijdend. De bestuurder van de vracht auto had het signaal van de tram niet ge hoord, omdat er juist een tram van tegen overgestelde richting wak doorgereden. De auto verkreeg eenige schade aau het spatbord en het voorwiel, do traan bad geen letsel. Verzekering dekt de schade. Maandagnamiddag zoo deelt ons een Leidsch ingezetene mede, dio het ge val bijwoonde werd er van buiten uit in een derde klasse coupé gescholen van den trein, die circa vijf uur van uit Rotterdam vertrekt. Het schot viel in de nabijheid van Den Haag, juist op het oogeublik dal een andere trein passeerde, zoodat vermoed wordt, dat uit een open portier van dien trein, het schot is gelest. De kogel kwam door een ruit aan den eenen kant binnen cn floot juist over de hoofden der^inzitten- 'den de coupé was geheel bezet heen, en verliet de coupé aan den anderen kanr. Een juffrouw, dio dicht bij hot portier zat, vielen kleine glassplinters in de schoot. De ontsteltenis was een oogcnblik gioot, en nadat men van den schrik bekomen waa werd het geval druk besproken en verheug de men er zich in er zoo goed afgekooiten to zijn. Aan het station in Den Haag werd van het geval kennis gegeven aan den chef en een vluchtig onderzoek ingesteld. Veel notitie nam men volgens onze zegsvrouw er niet van. Het gebeurde wel meer, werd gezegd Zij had er ccnigen tijd het stilzwijgen over bewaard in de verwachting cr nog wei iets over te hooren. Nu dit niet het geval was, meende zij dat hot toch wel de moeite waard was het geval moe te deelon en wij vertellen het over zooals het door haar werd gegeven. Mr. Zimmerman gouverneur-generaal van Ned.-lndië. Naar men aan hel „Hbl." van betrouw bare zijde meldt, zal mr. D. Fock het vol gend jaar als gouverneur-generaal van Ned.- lndië worden opgevolgd door mr. A. R. Zim merman, oud-burgemeesler van Rotterdam, thans als commissaris-generaal van den Volkenbond te Weeneo werkzaam. Heropening Girodienst. Aan „De Tel." wordt medegedeeld, dat de directie van den Giro-dienst voorne mens is 16 September a.s. den dienst ge deeltelijk te heropenen. Dan zal begonnen worden met den dienst in te stellen voor de eerste tien duizend rekeninghouders, waartoe o.m. alle Rijksontvangers behoo- ren. De dienst blijft gecentraliseerd, doch zal meer naar de oude werkwijze, dus met met behulp vau ingewikkelde machines, worden uitgevoerd. Geleidelijk zullen de andere rekeninghouders in den dienst wor den opgenomen. Salarisregeling Rijksambtenaren. Het Alg. Nederl. Correspondentiebureau te 's-Gravenhage meldt: Naar wij uil goede bron vernemen, zijn do mededeelingen, die de laatste dagen in verschillende dagbladen zijn verschenen omtrent' de nieuwe salarisregeling der Rijks ambtenaren, blijkbaar afkomstig van perso nen, die tot het doen dier mededeelingen niet bevoegd waren, niet in overeenstem ming met de waarheid. Daarenboven zijn verscheidene gepubliceerde wedden onjuist. De rijwielbelaatingplaatjss. Het „W'kbl, v, K. Recht" schrijft;; De bepalingen tegen de uitlokking zijn on langs uitgebreid en verscherpt. Er zou voor den Minister van Justitie, die in enkele voor komende gevallen voldoende aanleiding yindt om nieuwe strafbepalingen te doen .ontwerpen, reden bestaan een verdere ver scherping te overwegen en w.el door de straf baarstelling van de culpose uitlokking. Dit maal zou dan die bepaling tegen de Regee ring zelf gericht zijn. De inomloopbrenging van de koperen plaatjes voor de rijwielbelas ting is inderdaad een, wij nemen aan, slechts culpose uitlokking lot het misdrijf van het namaken van merken. Reeds is die uitlokking verder gegaan dan een mislukte poging; onderscheidene personen hebben zich laten verleiden en hebben zich aan het genoemde misdrijf schuldig gemaakt. Het is inderdaad in hooge mate bedenke lijk, dat bij vele maatregelen de crimineel- politische zijde geheel buiten beschouwing blijft en telkens nieuwe gelegenheden tot misdrijf worden geschapen. Het ware heel wat beter misdrijven te voorkomen door niet de aanleiding er toe in hel leven te roepen dan ze door straffen te willen tegengaan. Mocht de Minister van Justitie zich met dit gevoelen kunnen vereenigen, misschien wil hij er dan eens de aandacht van zijn ambt- genootan op vestigen. Dan schenken wij hem voorloopig de nieuwe strafbepaling. Jam en limonade. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsohe Vereeniging van Huisvrouwen heeft het vol gende adres aan de Koningin en aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gezonden: .Geeft eerbiedig te kennen: de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen, gevestigd te 's Gravenhage, dat Zij heeft kennis genomen van het Besluit van den 6den Maart 1924 Staatsblad no. 97, tot toepassing van de artikelen 14 en 15 der Warenwet (Staatsblad 1919, ne. 581) ten aanzien van jam en limonade, dat dit Besluit, waarvan z(j' verwachtte, dat het de eerlijkheid in den handel zou trach ten te bevorderen, baar eene teleurstelling heeft gebracht en z(j vreest, dat de knoeierij er eerder door zal werden aangewakkerd dan bestreden, dat deze meening op de volgende redenen is gegrond: lo. dat volgens het stelsel van dit Be sluit, de daarin genoemde producten onder bepaalden naam in den handel moeten wor den gebracht en ten aanzien van hunne sa menstelling aan bepaalde, in het Besluit genoemde, miuimumeischen moeten voldoen zonder dat de somenstelling op de ver pakking behoeft te worden medegedeeld. dat adressante in het algemeeu het be zwaar van dit stelsel acht, dat het af3 het ware den fabrikant aanmoedigt geen betere producten te bereiden, dan die, welke aan de minimumeischen voldoen, aangezien hij zich zelf anders in den concurrentiestrijd ten achter stelt bij den collega, die een minder deugdelijk, doch nog juist aan de nuniraumeischen voldoend product onder ge lijken naam tegen lageren prijs verkoopen kan, dat, voor zoover toch geen betere dan de „miniinumproducten" mochten worden gefabriceerd, de huisvrouw deze onmogelijk van de minder goede zal kunnen onder scheiden en haar niets ander overblijft dan de qualiteit der haar onder gelijken naam aangeboden fabrikaten af te meten naar den daarvoor gevraagden prijs een aller- ongelukkigsten maatstaf, daar het immers befcena is, hoe door handige reclame vaak een veel hoogere prijs wordt gemaakt dan met de innerlijke waarde van het product overeenstemt, dat het adressanto speciaal ten aanzien van jams is opgevallen, dat in ananasjam kerseujam en morellenjam ten hoogste 40. pet. en in aardbeienjam, abrikozenjam, fram- bozenjam en perzikjaiu ten hoogste 25 pet. van het totaal gewicht der tot jam verwerkte vruchten mag bestaan uit bepaalde andere in het artikel genoemde vruchten, zonder dat hiervan naar buiten iets blijkt en dat ton aanzien van huishoudjam zelfs de op de verpakking vermelde vruchtensoort 6lechts tot 40 pet. respectievelijk 25 pet. in de jam behoeft aanwezig te zijn, tor- wjrl daarbjj als aanvulling alle mogelijks andere vruchten kunnen worden gevoegd, zonder dat dit op de verpakking wordt aangegeven, dat aldus de fabrikanten als het ware van Regeeringswege worden aangemoedigd nun producten te laten varen onder een vlag, die de lading niet dekt, dat het bijv, toch wel wat dwaas ia een product als kersenjam aan te dienen, wanneer bijna de helft er van uit andere vruchten bestaat en ten aanzien van een kersenhuishoudjam met 26 pet. kersen de benaming zelfs aan het belachelijke gaat grenzen, dat op deze wijze de fabrikanten zullen gaan wedijveren in het uitvinden van de meest goedkoope toevoegsels, zonder dat hunne bezuinigingsuitvindiugen in den prijs een voldoende afspiegeling behoeft te vin den, aangezien de minderwaardigheid van hun product uit de benaming niet blijkt, dat de huisvrouw daarom slechts behoor lijk zou worden beschermd, indien het Be sluit den eisch stelde, dat de samenstelling van het product op de verpakking moet staan vermeld; 2o. dat met betrekking tot de onder scheiding jen aanzien van de verschillende limonadesoorten, in het Besluit gemaakt, bovendien het bezwaar geldt, dat de huis vrouw onmogelijk uit benamingen als „vruch tensiroop", vruchtenlimonadesiropj)", „li monadesiroop- en „limonottesiroop' kan af leiden, welke verschillen in samenstelling hiermede worden aangeduid, aangezien zjj niets anders dan „limonade'' kent, j ,j BINNENLAND. De melkprijs te Leiden wordt met ingang van 18 Angnstns met één cent per Liter ver hoogd. Mr. Zimmerman opvolger van mr. Fock als gonvernenr-generaal van Ned.-lndië. De salarisregeling van het Rijkspersoneel. De directie van den postcheque- en giro dienst zon voornemens zijn den dienst op 16 September a.s. gedeeltelijk te heropenen. BUITENLAND. Stilstand (er Londensche conferentie door bet niet eens worden over de militaire ont ruiming in bet Roergebied. Staking in de Borinage. De toestand in Marokko voor de Span jaarden gevaarlijk. Motie van vertrouwen voor de Zuid-Sla vische regeering. Vreeset ij ke overstroomingen in China. dat het niet op den weg van den winke lier ligt, voor zijne cliëntèle oen verhande ling over bedoelde onderscheidingen te hou den eu deze dus op haar vraag naar „limo nade" kans loopt een minderwaardige soort to ontvangen, waarvoor haar wellicht een relatief hoogen prjjs wordt gevraagd, dat, indien het de bedoeling van het Besluit is, met do verschillende limonade- benamingen verschillen in qualiteit aan tc duiden, de benamingen zoodanig belmoren te worden gekozen, dat de gemiddelde huis vrouw er dit gemakkelijk uit begrjjpen kan, dat overigens ook dit bezwaar weder ware op te heffen door den eisch te stellen: aanduiding van de samenstelling op de ver pakking. Redenen waarom adressanto zich wendt tot Uwe Excellentie niet het eerbiedig vorzoak, te bevorderen, dat het Besluit alsnog in den door haar gewenschten zin wordt ge wijzigd. Rundveelokkeiij. Volgens het verslag over den landbouw in 1923 waren cr in dat jaar in Nederland werkzaam 019 tok- cn conlrole-vereenigin- gen tegen 497 in 1922 en 539 slierhouderijen C509). De meeste slierhouderijen worden ge vonden in Noord-Brabant (115), daarna volgt Gelderland met 92, Overijsel met 77, Drente met 68 en Limburg met 59. In de veerijke provinciën Friesland, Noord-Hol land en Ulrecht worden de minste slierhou derijen aangetroffen, namelijk resp. 30, 6, 8 en 3. Ten opzichte van hel aantal fok- cn con- Irolevereenigingen spant Friesland verre de kroon met 117 vereenigingen. Daarop volgt Noord-Brabant met 73, Gelderland met 69, Overijsel met 48, Zuid-Holland met 42, Drente met 39, Limburg met 38, Noord-Hol land en Groningen ieder met 29, Utrecht met 20 en Zeeland met 15 vereenigingen. Het aantal veehouders dat bij de controle- verecnigingen is aangesloten, daalde van 12,733 lil 1922 lot 12 116 in 1923. Het mee- rendeel hiervan woont natuurlijk in de pro vincie Friesland (5360); vorder komen boven 1000 aangesloten veehouders Noord-Bra bant (12901, Limburg (1264), Gelderl. (1050) en Overijsel (1008). liet geringste aantal ver toont Utrecht (171), daarna volgen het vee- arnie Zeeland met 190 eu de veerijke provin cies Zuid- en Noord-Holland met resp. 631 en 529 aangesloten veehouders. Dcz.e provin cies worden nog overlroifen door Groningen met 827 en Drente met 796 aangeslotenen. Het aantal gecontroleerde koeien wijst in 1923 in vergelijking met het voorafgaande jaar, een geringe stijging aan: het liep op van 156,327 lot 157,418. Zij waren over de provincies verdeeld als volgt: Friesl. 98,500, Zuid-Holland 11,653, Uverijse! 9769, Gronin gen 6602, Drente 6334, Gelderland 6150, Noord-Brabant 5801, Noord-Bolland 5640 Utrecht 3127, Limburg 2981, Zeeland 861. Komt dus Zuid-IIolland wal het aantal fok- en conlrole-vereenigingen betreft op de 5e plaats cn wat het aantal aangesloten vee houders betreft op de 8ste plaats, gerang - schikt naar het aantal gecontroleerde koeien bezet deze provincie de 2de plaats, hoewel haar aantal nog zeer ver achterblijft bij dat van Friesland, welke provincie in alle op- zichlen op liet gebied der fok- en conlrole- vereenigingen aan de spils gaal. In het eerste halljaar van 1924 zijn in En geland ingevoerd 2,702.007 cwl boter (tegen 2,855,012 cwt. in de overeenkomstige periode van 1923) en 1,407,536 cwt. kaas (1,434,139 cwl). Van de ingevoerde boler was in 1924 841,303 cwt. afkomstig uit Denemarken, 755,716 cwl. uit Nieuw-Zeeland en 382,347 cwt uit Argentinië. Nederland bezet met slechts 42,044 cwt (49,185 in de eerste helft van 1923) de 9de plaals op de lijst der boter- importeerendc landen, in Engeland .Voor kaas is Nederland echter Engelapds

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1