UiT DE OMSTREKEN. aandeel in de kosten. Besloten wordt dit bedrag op de begrooting van 1925 te plaatsen; een overzicht van de werkzaamheden van den Keuringsdienst van Waren, waaruit de voorzitter eenige mededeelingen doet; een missive van G. S. ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit inzake pen sioensbijdragen. idem, waarbij wordt medegedeeld, dat de kosten voor deze gemeente in den Keurings dienst van Waren bedragen f 247.70; Het jaarverslag van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch over 1923, hetwelk voor de leden ter inzage ligt; een missive van God. Staten ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot wij ziging der begrooting. Vervolgens wordt het kohier van de be drijfsbelasting over het jaar 1924 vastgesteld tot een bedrag van f1165. Daarna bieden B. en W. aan de rekening dienst 1923 met hun daarop betrekking hebbende verantwoording. De rekening, die 14 fiagen ter lezing ligt, wordt daarop voorloopig vastgesteld in ontvangsten op f64791.1fc>i/2 eh in uitgaven op 160792, en alzoo met een batig saldo van f3998.18. Vervolgens wordt eenige wijziging in de begrooting aangebracht, in verband met de benoeming van een tijdelijk hoofd en on derwijzeres aan de Openbare School. Aan de orde is nu het punt Wijkverple ging. B. en W. stellen voor: le geen garantie te geven voor een verpleegster, noch een geldelijke bijdrage; 2e B. en W. te mach tigen om, zoo zij verpleging noodig achten, voor on- en minvermogenden te betalen de geheele of gedeeltelijke kosten van hulp, doch uitsluitend dies welke verleend wordt door een wijkverpleegster, gevestigd te Lei derdorp, of te Zoeterwonde, Hooge Rijndijk. De voorzitter en wethouder De Bruijne lichten dit voorstel nader toe. Do heer Klaver meent zeker te weten, dat, wanneer het voorstel van B. en Wi wordt aangenomen, van de wijkverpleging niets zal komen, daar de vereeniging voor de wijkverpleging niet de risico kan dragen of van uit deze gemeente mogelijk een aan vraag voor subsidie komt. Ook op de sub sidie van Zoeterwoude zal niet meer te rekenen zrjn, aangezien deze werd verleend onder voorbehoud, dat ook Leiderdorp sub sidie zou geven. Bij doet daarom het voor stel de gevraagde subsidie van f 500 te geven. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt verworpen met 6 tegen 1 stem; die van den heer Klaver. De heer Groenendijk vraagt nog waarom B. en W. voorstellen om alleen de kosten van hulp, door een wijkverpleegster, ge vestigd te Leiderdorp of Hooge Rijhdijk, te betalen. Wethouder De Bruijne zegt, dat hier de bedoeling achter zit zich niet te verbinden voor hulp uit andere dan bedoelde plaatsen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Daarna worden de pensioensgrondslagen van den ontvanger der gemeente en veld wachters vastgesteld, respectievelijk op fllOO en f1900. Vervolgens komt nog aan de orde een verzoek van den met ingang van 1 Sépt» a.s. eervol ontslagen nachtwacht en asch- ophaler 3. de Lange, wiens betrekkingen werden opgeheven, om een toeslag op z$n pensioen van f300, omdat hij in en door den dienst een gebrek aan zjjn hand heeft gekregen. B. en W. stellen voor om hem, behalve de f40 gratificatie, nog 2 maan den tractement als aschophaler uit te be talen, en zulks ter leniging van zijh, door hem aan den voorzitter bekend gemaakten financieelen nood. De heer Klaver en Groenendijk brengen nog ter sprake de oorzaak van het gebrek aan 'smans hand, en kunnen niet begrijpen, waarom hij geen voortdurende uitkeering heeft gekregen, ingevolge de ongevallenwet. Wethouder De Bruijne deelt mede, dat dit een zaak is, die de Rijksverzekerings bank aangaat, en dat belanghebbende des noods brj den Raad van Beroep herziening van de beslissing van de Rijksverzekerings bank ken aanvragen. Na nog eenige be spreking, waaraan alle leden deelnemen, wordt het voorstel van B. en iWi aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Groe nendijk om aan het einde van de Does- laan, bij de daor aanwezige sloot een af- goheiding te plaatsen, en den naam van de Doeslaan te veranderen in „Van der Doesstraat". De voorzitter hoopt, waar het,geven van namen aan straten aan B. en W. is over» gelaten, deze zaak in de vergadering van dit college te bespreken. De heer Klaver vraagt om de leden van den Raad vooraf in de gelegenheid te stellen inzage te nemen van de voorstellen van B. en W. In overleg met den wethouder verklaart de voorzitter zich daartoe bereid, vertrou wende, dat het de bedoeling van den heer Klaver is om inzage te krijgen van voor stellen van meer dan gewoon belang. Do heer Klaver verklaart, dat dit inder- Üpatl zijn bedoeling is. Hierna wordt de vergadering Haarlemmermeer. Te Haarlem is de reeds aangekondigde ledenvergadering ge houden van de Coöperatieve vereeniging yan bielenverbouvvers in de Haarlemmer r. meer „Holland". Omtrent de campagne 19231924 werd ineegedeeld, dat na sluiting der rekening hog ongeveer f 100.000 met de leden zal te Verrekenen zijn. In die campagne zijn 62.000.000 K.G. bieten verwerkt. Wat de campagne 192*11925 betreft ,gerd medegedeeld, dat de oogst naar Puilscbland zal worden verkocht evenals inet de vorige het geval is geweest. Tot bestuurseleden werden gekozen de heeren A. C. Schaap, P. de Jong en J. Knibbe. De periodiek aftredende bestuurs leden Joh. Verkuyl Mzn., en J. Th. Droog ^werden herkozen. Aan de orde kwam een bespreking over een eventueele stichting van een eigen sui kerfabriek, waartoe het bestuur den leden per ""circulaire geadviseerd had. Aan deze circulaire ontleent het „H. Dagblad" het volgende: „Veel, zeer veel moeilijkheden zijn over de laatst verloopen campagne te overwin nen geweest of nog te overwinnen; het bleek 'zeer duidelijk, dat bij de steiging der builen- landsche valuta, de moeilijkheden, cm een gunstig contract af te sluiten, vermeerder den, zoodat het' bestuur meende, bij de da ling der bouw- en fabricatiekoslen weer het oog te moeten richten op een nieuwe fa briek, te meer daar iemand aanbood op aan nemelijke voorwaarden voor de gelden te zullen zorgen. Onderhandelingen zijn in den breede ge voerd' terreinen zijn bezichtigd en in op tie gekregen, om eventueel een fabriek te stichten, prijzen zijn gevraagd van grond, bouw, machines enz enz., wat bleok zoo veel gunstiger te zijn dan voorheen, dat het bestuur meende deze gelegenheid niet voor bij te mogen laten gaan. De bouw van een totaal nieuwe fabriek zal (met een verwerkingscapaciteit van 1.500.000 K.G. per dag en daarbij wit ge kristalliseerde suiker maken) kosten f 3.200.000". De heer H. F. Bultman Hzn, heeft zich in een aan de leden toegezonden circulaire tegen het voorstel van het bestuur verzet. Hij meent, dat. er geen redenen bestaan, om tot de stichting van een eigen fabriek over te gaan. Hij noemt het voorstel (dat weliswaar met de beste bedoelingen is in gediend) ondoordacht en zelfs gevaarlijk. Na een langdurige gedachtenwisseling werd 's avonds acht uur over het bestuurs voorstel gestemd. Het werd aangenomen met 214 tegen 186 stemmen en 7 blanco. Tot de stichting van een eigen suikerfa briek is dus beslotèn. Vastgesteld werd dat eerst tot uitvoering van het besluit zal wor den overgegaan, wanneer 3200 aandeelen van i 100 geplaatst zijn. Het ligt in de be doeling de fabriek te bouwen nabij den Cru- quius te Heemstede Met het oog op de belangrijke jriaats, die de korenbeurs te Hoofddorp zoo lang zamerhand in het handelsleven heeft inge nomen, worden door de afdecling Haarlem mermeer van do Holl. Maatschappij van Landbouw krachtige pogingen aangewend om to komen tot een „vereeniging de Beurs", met het doel den graanhandel zoo veel mogelijk te regelen bij beursregJement, waarop men zich bij voorkomende kwesties kan beroepen en arbitrale uitspraak kan aanvragen. Het plan bestaat over deze voor vele verbouwers en bandelaars zoo belang rijke zaak in een a.s. Donderdag te houden vergadering te onderhandelen en zoo mogelijk een beslissing te nemen. Vrijdagavond omstreeks halfzeven be vond de 17-jarige J. Groeneweg zich met een met twee paarden bespannen wagen (een z.g, Ka.ros) in het land van den land bouwer B. aan den IJweg alhier. Plotseling sloegen de. paarden op hol en viel G., die de teugels niet meer meester kon blij ven van den bok. Hij kwam onder den wagen terecht en werd blijkbaar door een der wielen overreden. Zijn broeder, die in zijn onmiddellijke nabijheid was, zag het ongeluk gebeuren en wist de paarden tot stilstand te brengen. Toen hij, wel begrij pende dat er met zijn broeder Jroost een ongeluk gebeurd was, terug liep om hem te zoeken, vond hij hem tot zijn grooten schrik dood in liet land liggen. Een der wielen was den knaap over het hoofd ge gaan, mpt het noodlottig gevolg, dat de schedel werd verbrijzeld. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon ook slechts "deii dood constateeren. In de Hoofdvaart is een met hout bela den vaartuig omgeslagen en in de diepte verdwenen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Een groote hoeveelheid op het water drijvend hout kon worden opge- vischt. Hillegora. BurgerlijkeStand. OndertrouwdP. Lommerso en O. J. van der Paal; C. Boulenois en P. A. Granne- man A. Salier en J. Schaap. Getrouwd: J. J. Tophoven en G. E. C. van Lunenburg; A. Groeneveld en J. van Tilborg; K. Redeker en H. Frijlink. Bevallen C. GabelKorsuize d.M. van de Reepde Jong d.; A. J. E. Goemans Dernison d. Overleden: J. Koudijs ïn. 76 jaar. Katwijk aan Zee. Van de haringvis- soherij kwam Zaterdag te IJmuiden binnen do logger K.W. 74 met 25 last pekelharing. Ter gelegenheid van de bijeenkomsten uitgaande van de Commissie tot strandevan- gelisatie zullen Dinsdag des avonds te half aoht als sprekers optreden1 ds. W. Veder Geref. prtxl. te Gouda, en de heer J. O. Baas vah Hillegom, en Donderdagmiddag te 4 uur ds. Mantz, Herv. pred. te Wolphaart3- dijk en ds. G. J. van der Vegte, Geref. pred. te Groningen. Noordwijk. 'Aan het strand alhier is aangespoeld het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een man. Noordwijkerhout. Rector Huf, die 15 Aug. a.s. zijn zilveren priesterfeest her denkt- wordt den 14en Aug. ;s namiddags te vijf uur plechtig ingehaald en in het Retrai te-huis feestelijk ontvangen. Een huldeblijk zal worden aangeboden Tweë autobussen van eenzelfde firma kwamen Zaterdagmiddag in de Zilk met el kaar in botsing. Van een der bussen werd een ruit verbrij zeld. Een inzittend jongmensoh kree& de scherven in 't gezicht en bloedde hevig. Verder liep alles vrij goed af. 'Alweer stijging van den melkprijs, Wel ke thans 14 ets. per liter bedraag. Voor ons dorp zijn de Noordwijksahe bad gasten niet voordeelig. Ze brengen de duur te in melk, boter en eieren, welke producten er met groote partijen naar toe worden ver voerd. Burger 1. Stand: GeborenPe- tronella Catharina d. van G. Mooijekind et A. van den Berg, Cornelis Thodorus z. van O. Bartels en M. C. van der Putten, Leun- t-je d. van O. Leeflang en A. Schaap, Adria- n\i Petrus z. van A. Duivenvoorden on A. M. van Huffel, Cornelia Petronella d. van O. J. RECLAME. 6520 II Zoet en M. P. Prins, Petrus z. van J. Dui- vevoorden en p. van Bcrkel. OverledenAdrianus Geerlings, 3 weken overleden te Leiden. Huw.aangiftenEduardus van de Castei en Aloda van den Burg Gehuwd :r Martinu's van der Togt en Mar- garetha J van Gijlswijk Rijnsbnig. De Raad dezer gemeente vergadert hedenavond te halfacht. Gisteren kwam alhier een auto, nabij de Korte Brouwerstraat., in botsing met een electrische tram, gaande in de richting Noordwijk. Tram en auto werden beschadigd, de laatste in die mate, dat de reis per tram moest worden voortgezet. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. In de vorige gemeenteraadszitting was juist de wenschelijkheid betoogd, om aldaar een spiegel le plaatsen. Aan den Vliet geraakte een 3-jarig kind van den heer B. aldaar te water. Een paar meisjes mocht het gelukken, door hand reiking hel kind op het droge te brengen. Burger 1. Stand. GeborenAn- dries, Z. van L. Noort en P. Kuivenhoven. Maria Aplonia, D. van J. Timmers en A. Plaizier. Overleden: Neellje Trapman 45 j., echlg. van A. Rodenburg. Willem Pieter v. d. Weijden 18 j., Z. van H. v. d. Weijden en H. Mink. Warmond. Op Donderdag 4 Sept., wan neer feesten zijn uilgeschreven voor den namiddag, zal in den voormiddag een hard draverij gehouden worden van boerenpaar den uit deze gemeente. Er zullen echter minstens 8 paarden moeten zijn ingeschre ven wil ze doorgaan. Nu dat aantal zal er nog wel te vinden zijn. Wassenaar. Burg. Stand. Onder trouwdD.A de Rooij en J. G. Goedendorp J. van Deursen en M. Zomer. Geboren: Catharina Hendrika, D. van Q. L. van Veen en C. H. Verlegïi Joannes Lucia Servatius Franciscus Simon Gij9ber- tu9,Z van J. Wensveen en L. I. M. Halin Johanna Maria, D. van Th. de Kleric en A. J. C. Leune. Overleden: Alida Bergman ongeh. 23 j. Anna Maria Willemsen, vr. van A. van Egmond 60 j. Johannes van der Drift, m. van C. M. Ruygrok 73 j. Zoeterwonde. Gemeenteraad. Tegenwoordig allo leden. Voorzitter de heer P. Wap, burgemeester De vergadering wordt dooi; den voorzitter geopend. Hierna worden door den secretaris de no tulen gelezen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. Mededeeling geschiedt van de ingekomen stukken o.a. dat het raadsbesluit tot onder- hafrdsche verhuur van een gedeelte grond aan A. H. Volleberg door Ged. Staten is goed gekeurd; van de Gezondheidscommissie te Alphen aan den Rijn is ingekomen de reke ning en verantwoording over 1923. De ont vangsten hebben bedragen f2367.91 en de uitgaven f 1736.525, zoodat er een batig sal do i9 van f 631.38. Verder is ingekomen de begroeting dier commissie voor 1925 slui tende in ontvangsten en uitgaven met f 2350. De gemeente Zoeterwoude zal moeten beta len f 82.066. Besloten wordt dit bedrag op de begrooting 1925 te ramen. Het verslag van den keuringsdienst voor vee en vleesch te Leiden over 1923 zal voor de leden ter inzage neder gelegd worden ter gemeente-secretarie. Een verzoek van de vereeniging hel Groene Kiuis om een subsidie van f 100 wordt ter behandeling aangehouden tot bij de behandeling der gemeente-begrooting. Van den heer II, M. Starrenburg is een voorstel ingekomen waarbij de Raad Burg. en Weths. zal uitnoodigen een adres te ont werpen aan de regeering om van het Rijk subsidie le vragen ter tegemoetkoming in de kosten van onderhoud der groote verkeers wegen. Verder om dit adres te zenden aan alle gemeentebesturen in Zuid-Holland met verzoek een adr^s van gelijke strekking tbt de regeering te willen richten. Ter motivee ring van dit adres voert de voorsteller aan, dat gewezen kan worden op de sóhade die het steeds drukker wordend vrachtautover keer aan de wegen veroorzaakt, waarvan de gemeenten de kosten moeten dragen, ter wijl het Rijk, de belastingen van de auto's geheven, ontvangt. Naar aanleiding van dit voorstel zeggen Burg. en Weths. dat reeds een paar malen een dergelijk pun-t in den raad is behandeld en dat op 6 September 1921 een adres aan de Prov. Staten is gericht, waarop echter nimmer eenig antwoord werd ontvangen, ook niet nadat het vorig jaar nog eens aan dat schrijven werd herinnerd. De voorzit ter deelt nog mede dat in de Statenvergade ring Ged. Staten diligent zijn verklaard ten opzichte van hun vroeger ingenomen stand punt tot het verbetereh" van wegen, mis schien dat er dus te zijner tijd nog iels van •terecht komt. De lieer Stadhouder vindt dat er iets goeds in dat adres zit, want het is een feit dat de wegen door de zware vrachtauto's hoe lan ger hoe slechter gemaakt worden. Zou het niet mogelijk zijn dat wij een belasting gaan •heffen. De provincies doen het toch ook. De voorzitter :zegt dat, er bij Ged. Staten op aangedrongen is om de wegen over te doen aan de Provincie of om subsidie te verleenen. Verder is er volgens hem voor loopig niets le doen. De 'heer Wesselingh' is de meening toege daan dat een adres aan de regeering weinig zal baten. Hierna wordt het adres met alge meene stemmen voor kennisgeving aange nomen. De voorzitter doel dan voorlezing van een rapport van de commissie lot onderzoek der gemeenterekening, waarin alleen in overwe ging wordt gegeven om nog verschuldigde gelden van waterverbruikers te doen innen. Hierna brengt de voorzitter het voorstei van Burg. en Weths. om-de rekening vast te stellen voorloopig zooals zij door B. en W. is aangeboden. Dit besluit wordt met 8 legen 1 stem (de heer Starrenburg) aangenomen. De wethouders stemmen niet mee. Daarna wordt aangeboden de begrooting voor den dienst 1925, sluitende in den gewo nen dienst in ontvangsten en uitgaven met f 110.235.58* en in den kapitaaldienst in ontvangsten met f 29.949.64 en in uitgaven rnet f 2100 zoodat er een batig saldo is van f 27.549 64. De begrootin-g van het water leidingbedrijf wordt eveneens aangeboden sluitende in den gewonen dienst met f 10.417.92 en in -den kapi taaldienst met f 1539.23. Besloten wordt beide begrootingen voor een ieder ter secretarie gedurende veer tien dagen ter inzage te leggen en tegen be taling der kosten in afschrift verkrijgbaar te stellen. Verder zal de begrooting worden on derzocht door de daarvoor benoemde com missie. De vergadering wordt dan een oogenblik geschorst en men gaat over tot vergaderen met gesloten deuren. Na ongeveer 10 minu ten wordt de vergadering heropend en wordt besloten om de uilvoering van eenige on derhoudswerken aan bruggen enz. aan de laag9le inschrijvers te gunnen. Mededeeling geschiedt dat de Stedelijke Fabrieken genegen zijn om den slraatver- lichlingskabel in Vrouwenweg en Legerak te doen vervangen door een modernen mits er fonds perdu door de gemeente f 4000 wordt gestort, ofwel dat de verhoo ging van den stroomprijs wordt gebracht van 4 op 5 cent per K. W. U. De lieer Kompier, wethouder geeft hierna nog eenige toelichtingen, o. a. dat het niet verboden is dat men zelf eleclriciteit gaat opwekken en ook dat Leiden niet ongenegen zal zijn, om in afwijking van het contract, toe te slaan dat door de gemeente van elders stroom wordt betrokken, in die gevallen dat men daarop zoo goed als aangewezen is. De voorzitter doet nog mededeeling van een contract dat geleekend i9 door 16 bewoners, hoofden van gezinnen uit Gelderswoude en waaruit blijkt dat deze den electrischen 9lroom zullen gebruiken. De heer Wesselingh vraagt of men later duurder uitkomt als men dan den huisver- lichtingskabel gaat leggen. Verder acht hij het beter om f 4000 a fonds perdu te stor ten dan den stroomprijs nog een cent hoo- ger op te voeren. Of het echter op. den weg ligt om al of niet over te gaan tot het leg gen van een dusdanigen kabel zou hij-eerst eens graag van anderen vernemen. De heer Stadhouder is het met den heer Wesselingh eens. Hij denkt dat als die kabel er is er ook nog wel huizen zullen komen. De heer Kompier, wethouder, vestigt er de aandacht op dat het contract loopt over 30 jaar. Wij hebben nu toch al zooveel kosten, waarom nu nog meer gaan maken. Ook ziet hij niet in dat er in die 30 jaren huizen zul len komen in het Legerak en langs den Vrouwenweg; hij is tegen die f 4000 a fonds perdu en tegen die cent verhooging. De heer Noordman beaaamt het gezegde van den heer Kompier, wanneer er gebouwd wordt zal dit eerder gebeuren langs den Vliet dan langs den Vrouwenweg. De heer Jac. van Leeuwen kan er zich mee vereenigen hetgeen de beide vorige sprekers zeiden. Verder vraagt hij of er nog voordeel mee te behalen i9 als ook de straatverlichting langs den Vrouwenweg achterwege bleef. Die weg wordt toc-h niet veel gebruikt 's avonds want dan komen er maar een stuk of vijf voetgangers meer en die per fiets of auto komen hebben toch licht. De heer Starrenburg betreurt het indien de Vrouwenweg wordt uitgeschakeld; dat er 's avonds nog verkeer..is blijkt wel hieruit dat de autobus 's avonds nog om 9 uur rijdt. De heer Van Leeuwen kijkt te gering tegen het Dorp aan. De heer Van Bennekom was oorspronke lijk van meening dat in het bedrag was in begrepen de 'h uisverlickti n gskabelNu schrikt hij van de kosten nu hij hoort dat het niet zoo is. De heer De Boer, wethouder, is niet zoo pessimistisch gestemd als zijn collega, voor wat dat bouwen betreft. Hij is echter tegen de storting van dat bedrag a fonds perdu en Ook tegen die prijsverhooging. Wordt er later gebouwd dan kan mén weer zien. Hij wil nu maar eens de zaak afwerken zooals die oor spronkelijk ter tafel kwam. De heer Stadhouder verzekert den heer Kompier dat er in het Legerak gebouwd zal worden. De voorzitter heeft nu de verschillende discussies gehoord en vraagt of er iemand een voorstel wenscht te doen. De heer De Graaf stelt voor het voorstel van B. en W. van den vorigen keer in stemming te bren gen. Dit geschiedt en wordt aangenomen met algemeene stemmen zoodat er du9 voor 30 jaren een nieuw contract zal worden geslo ten. Gelderswoude, Zuidbuurtschenweg, Schenkel- en Vrouwenweg en Legerak krij gen dus verlichting en de bewoners van den Ommendijk ook huisverlichting. De stroom prijs komt nu tot 1 Januari 1929 te staan op 29 cent per K. W. U. (nu 27 cent) en daar na op 34 cent. Voor het aankoopen van lantaarns enz. zal een leening worden aangegaan van f2500 tegen 5 pet. af te lossen in 25 jaar. Burg. en Weths. stellen vervolgens voor om het raadhuis als ambtswoning te be stemmen voor den secretaris, aangezien het raadhuis maar niet aan den eersten den bes te verhuurd kan worden, omdat de woning ni'et geheel vrij is, doch in het raadhuis is ingebouwd. Evenwel zal er dan een kamer nog bestemd moeten worden als kamer voor den burgemeester en een voor den gemeen te-ontvanger, terwijl dan aan de Kroon ver zocht moet worden om op het salaris van den secretaris f 275 te korten, wegens liet gebruik van woonhuis met den daar achter gelegen tuin. Verder 9tellen zij voor om de tegenwoor dige woning van den secretaris ondershands le verhuren voor f400, indien de Raad bet eerste voorstel aanneemt. Niemand verlangt naar aanleiding vafl deze voorstellen het woord of stemming we$* halve zij zija aangenomen. Van L. van Dommelen is ingekomen een verzoek om de woning die de secre laril thans bewoont te kunnen huren, indien dezj mocht leeg komen. De voorzitter stelt naaf aanleiding van het zooeven genomen besluH voor, om het verhuren der woning over ie laten aan B. en W. Aldus wordt zonder hoof, delijke stemming besloten. Hierna worden eenige comptabiliteit, besluiten genomen betreffende de begroö- ling dienst 1924. De advokaat van den beer Starrenburg heeft in opdracht van zijn cliënt aan dé gemeente een voorstel gedaan, dat voor 11 Augustus moet zijn aangenomen en ver, vuld, daar het anders vervalt. Het komt hierop neer, dat aan den heer Starrenburg door de gemeente f 156 schadeloosstelling moet betaald worden voor het vischwatop en f 500 voor de zinkers. De advocaat van de gemeente geeft in overweging om van het vonnis inzake de zinkers in hooger beroep te gaan, aangezien de rechtbank heeft overwogen, dat de gemeente heeft erkend, dat zjj onrechtmatig buizen in het water van S. heeft gelegd. Dit is echter niet juist, daar wei erkend is, dat de gemeente buizen heeft gelegd, doch met toestemming van Starrenburg. Naar aanleiding van een passage in dep brief van Mr. Sormani, waaruit blijkt, dat do burgemeester aan S. f156 beloofd zou hebben, deelt deze inede, dat hij een der gelijke belofte aan Starrenburg nooit heeft gedaan. S. is bijl hem gekomen en heeft flat bedrag gevraagd en toen heeft h{J hem gezegd, dat hij dat verzoek meer schrif telijk moest indienen. De heer Starrenburg antwoordt hierop,- dat dit niet juist is, want hij is bjj den burgemeester gekomen en heeft toen ge zegd, dat hij van Berk geen vergoeding zou eischer. voor het maken van een brug mits hem de gemeente schadeloos stelde tot een bedrag van f 120. De burgomeester heeft toen gezegd, dat hij er f 140 van zou maken on daarbij de pachtsom ad f 16 ig f 156. Later ïb hij op de secretarie ont boden en heeft de secretaris hem gevraagd om een en ander schriftelijk in te dienen; hij heeft toen met hem de kwestie breed voerig besproken. De Voorzitter: „En het gevolg van een en ander is, dat U oen voorstel hebt in gediend. Ik laat trouwens de beoordeeling van Uwe en mijne geloofwaardigheid gaarne over aan de publieke opinie en zal er niet verder .over discussieeren." De heer Stadhouders vraagt of er be treffende de kwastie van die zinkers ooit is aangedrongen op een wettig bewijs. Het lijkt wel of er een toestemming was van Starrenburg. Indien dat zoo is, dan is het jammer, dat wjj het proces verloren en er niet op in gegaan zijn destijds om voor f100 de zaak van kant te doen. Hij zou graag opheldering hebben van Starrenburg. De heer Starrenburg zegt, dat het hem pas in 1923 bekend werd, dat er zinkers in zijn water lagen. Hij heeft daarvoor nooit toestemming gegeven. Do heer Do Graaf: „En waarom vraagt dan f500?" De heer Starrenburg: „Dat zal ik U jater zeggen." Do heer De Graaf: „U heeft er geen schade van." Do heer Starrenburg: „Neen" De heer De Graaf: „Dan vind ik het dun om op die manier de belastingcenten op te eischen. Het is spijkers zoeken op. laag water, dit is mijn opinie." Do heer Starrenburg: „Er is hier een onrechtmatige daad gepleegd." De Voorzitter: „Er berust hiier een schrij ven van den heer Van Gils, waaruit blijkt, dat alle eigenaren toestemming hebben ge- ■geven." De heer De Graaf: „En ik zal er voor zijn om den heer Van Gils het onder eede te laten bevestigen als het eenmaal noodig mag zpn." De heer Starrenburg: „Ik oisch f500, want daar is misbruik gemaakt van .mijn recht." Do heer Wesselingh: „Misbruik gemaakt van Uw recht? Wie heeft dat gedaan? Het tegenwoordig gemeentebestuur? Zelf zegt U, dat U er geen schade van heeft en toch eischt U nu schadevergoeding. Ik weet niet hoe U zulks in Uw hoofd kunt krpgen. Waarom van dit gemeentebestuur geëischt; deze personen hebben U toch geen schade berokkend." De heer Starrenburg: „Bij mij is er mis bruik gemaakt van recht en ik zal mijin rechten handhaven. Ik vroeg eerst f 10O; nu eiscli ik er f500." De heer De Graaf: „Eén gulden is te veel." De heer Starrenburg: „Waarom dan wel aan anderen recognitie gegeven?" De voorzitter herhaalt, dat de heer Van Gils heeft verklaard, dat alle eigenaren, dus ook Starrenburg, toestemming hebben gegeven. Trouwens we zitten hier niet om zaken te doen, de kwestie gaat er over: wil de Raad in hooger beroep of niet. De lieer Wesselingh vraagt wat er zal gebeuren als men niet in hooger beroep gaat, waarop do voorzitter antwoordt, dat S. ze er dan uit kan gooien. De heer G. van Leeuwen: „Dan laten we de burgerwacht aanrukken." De heer Starrenburg: „Ik heb A gezegd en zal ook B zeggen." De heer Noordman vreest de gevolgen als men niet in hooger beroep gaat ten opzichte van anderen lil wier eigendommen ook buizen liggen. Als St. geld krijgt, komen er meer. H'ij gaat accoord met het advies van den advokaat om in hooger beroep te gaan. De voorzitter antwoord? hierop, dat zjjn ambtsvoorganger geschreven heef', dat alle eigenaren toestemming hebben gegeven. De heer Starrenburg vraagt aan den heer De Graaf of er door diens eigendom men ook buizen zjjn gelegd en of hij daar toe toestemming heeft gegeven. De heer De Graaf antwoordt daarop be vestigend, waarop de heer Starrenburg. zegt dat hij zulks ook gedaan zou hebben indien het hem gevraagd was.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6