No. 19761 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 11 Augustus Tweede Blad. Anno 1924. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON. LEVEMSfïSOEOE Omstreeks half twee giste r- middag bemerkte een agent onraad in een perceel aa,n dc Gedempte Gracht No. 22, te Den Haag. Weldra sloegen de vlammen uit dc eerste en tweede verdieping. De brandweer, spoedig aanwezig, kon niet meer beletten, dat de twee verdiepingen geheel uitbrandden. De in het perceel ge vestigde kapperswinkel bekwam veel water schade. De bewoner, een veedrijver, ver klaarde dat hij, toen tie brand uitbrak, met zijn zoon op de motorfiets reed op den Leid scho straatweg. Een andere motorrijder, hem overigens onbekend, had hem toen ge waarschuwd, dat zijn huis in brand stond. Hij was dadelijk naar huis gereden. Z'jn vrouw was, even voor de brand bemerk! werd, met de twee kinderen een- bezoekjo gaan maken bij familie, die tegenover woont Zij zou toen zij het huis verliet., in 'de keuken op het gastoestel een pan met boontjes op laag vuur hebben laten staan, terwijl onder het toestel papier lag. Men veronderstelt dat dit papier vlam gevat heeft. Verzekering dekt de schade. Eenige avonden acht.e reen kwam te Rotterdam op den vluchtheuvel Èusschen het Calandplcin en het Van Ho- gendorpsplein een jochie van een jaar of hogen de plaats innemen van den verkeers agent, die huiswaarts ging. Het ging heel goed, volgens de talrijke omstanders, die het doen en laten van hot jochie met de voor het straatpubliek ge bruikelijke aandacht gadesloegen. Men had schik in het ventje, dat daar op zijn klompen zoo parmantig stond. Maar op 'n avond, zegt de ,,Msb.", kwam ten kink in den kabel. Een agent stapte op een gegeven moment naar den vlucht heuvel en nam het jochie mee naar het po litiebureau. Er heerschte een groote ver ontwaardiging. De Zandstraat, waar heb joohie woont, en de Schiedamsche dijk kwamen in beweging. Dat was toch te erg. 'Als het kind nu de ruiten ergens had in gegooid, dan zou het er nog mee door kuu- hen. De moeder van het jochie kwam als een furie het bureau binnen. Maar even later verscheen dc vader, die kalmer was en daarom hoorde, dat het vcr- keersagentje was weggebracht, omdat het Stond te bedelen. Het had dit zelf erkend. Van omstanders kreeg hij geld; per avond werd dat een vijftig cent, en die vijftig 'oenten nam zijn moeder, terwijl zij het jo chie wat snoepcenten gaf De vader vond toen, dat de politie wel gelijk had, en het verkeersagentje is op hoog bevel van zijn functie ontheven. Zaterdag is te Rotterdam op het Noordplein wat nieuws begonnen. In navolging van de Zondagsche hijeen- komsten in het Londensche Hydepark, hoeft ae burgemeester, naar aanleiding van een verzoek van den heer A. A. Lührs, bestuur der van de afdeeling Rotterdam van den Ned. Bond van Gemeentewerklieden en lid van den gemeenteraad, verlof gegeven om op Zaterdagavond op het stillo gedeelte van het Noordplein het publiek toe te spre ken. Echter is nadrukkelijk bepaald, dat de bijeenkomsten niet het karakter van 'n openbare vergadering mogen aannemen. Zoo werd het niet toegestaan te debat teren. Wie zich geroepen voelt zijn denk beelden te verkondigen, mag op een ver hooging klimmen en het publiek toespreken. Zaterdag j.l. was deze vergunning voor het eerst van kracht. Er was veel belang stelling. Toen de heer Lührs begon het Du- bliek toe te spreken, wilde het communis tische raadslid, de heer Van Burink met hem in debat treden. Een rechercheur wees er den heer Van Burink op, dat dit niet geoorloofd was, maar dat hij het volste recht had, elders een toespraak te houden. Op eenigen afstand beklom de heer Van Burink daarop een verhevenheid en hield hij tot plm. 500 omstanders een rede over 'de steunregeling der wOTkloozen. De heer Lührs hield voor plm. 700 omstanders een sociaal-democratische propagandarede van algemeene strekking. Een eind verder op zong de Evang. Ver. ,,Het Vischnet" chris telijke liederen en op een ander punt was een spreker der communistische jeugdver- eeniging bezig het publiek in te lichten. Het Noordplein is groot gen,oeg om alle gegadigden een rustige plek te bezorgen. Er vielen geen incidenten voor. Verwacht wordt, dat in de toekomst van deze gelegenheid tot het houden van rede voeringen een druk gebruik zal worden ge maakt. Op het station Muider berg was het gisteravond zeer druk. Toen de Gooischc stoomtram arriveerde, drong het publiek op, ten gevolge waarvan een dame, mevr. Van der Zant, wonende Pieter Nieuw- landstraat 101, te Amsterdam, die met haar echtgenoot en een schoondochter op de tram stonden te wachten, van het perron geraakte en tussohen de rijtuigen van den nog rijdenden tram viel. Van de zijde van het publiek word on middellijk hulp verleend. De verbandkist van een nabij gelegen hotel werd gehaaid ora een noodverband te kunnen aanleggen, cn vervolgens werd het slachtoffer in een particuliere auto naar de hoofdstad ge bracht, waar de verbrijzelde voet werd ge amputeerd. (,,Ct.") V rijdagnach t boorde een agcut van politie in zijn woning aan de St. Jans laan te Bussum, verdachte geluiden. Toen hij zich in allerijl naar beneden begaf, be merkte hij, dat daar een individu zijn krachten op het slot van een der kasten probeerde. Zonder zich een oogenblik to bedenken viel bij ongekleed als hij was den man aan, die na een korte worsto- Ling het hazenpad koos. Na een revolver te hebben gegrepen, snelde de agent den in breker na. Hij loste nog een schot in de richting, waarin hij den man had zien ver dwijnen, doch zag geen kans hem in halen. Zaterdagmorgen bleek, dat deze laatste door het geloste schot levensgevaarlijk ia gewond. De man, de 26-jarige los-arbeider Z. ia in de Majellastichting opgenomen. Twee rijksveldwachters uit Gorinehom hebben te Heukelum gearres teerd Tjeerd T. uit Leeuwarden. Deze gaf voor te zijn doctor in de theologie, zegt de ,,Rott." In verscheidene plaatsen hield hij samenkomsten. Ook in Heukelum zou hij een samenkomst houden, doch de burge meester, die achterdocht koesterde, waar schuwde dc politic. Toen hij begon met het onderwerp: de Kruisdood des Heeren, wa ren velen aanwezig, ook de politie in bur- gerkleeding. Na afloop hield T. een collec* te, die f 1.75 opbracht. Thans legde de po litie de hand aan hem en bracht hem tot de bekentenis een gewone bedelaar te zijn. Wegens bedrog is hij naar het huis van be waring te Dordrecht gebracht. Ongelukken. Nabij de Lee u- wonburgcrlaan to Doorn reed een auto uit Amsterdam in volle vaart tegen de tram. De bestuurder en een inzittende kwamen er met lichto verwondingen af. Dc inzit tende moest worden uitgezaagd. De auto is totaal vernield. Een inwoonster van Almelo viel uit het zolderraam van haar woning. Zwaar ge wond werd zij opgenomen; korten tijd daar na is ze overleden. Het 5-jarig dochtertje van den Nederland schen koopman, G. Sutorius te Berlijn, ia op den Kurfürstendamm door een automo biel overreden. De kleine werd met een schedelbreuk op genomen en in hopenloozen toeetand naaj hel ziekenhuis gebracht. Op de scheopswerf der gebr. Boot te Al phen aan den Rijn zijn de klceren van den werkman P. van O. uit Bodegraven, door dat deze in aanraking kwamen met een vlam van een benzinelamp, in brand ge raakt. Door omwikkeling van kleeren slaag de men er in het vuur te blusschcn. Van O is met hevige brandwonden naaj* zijn woning vervoerd. In den iJsel sloeg een rooi- bootje om dat in aanraking kwam met den kabel van de veerpont van het Rhedensclie veer. In de boot zaten de 18-jarige H. van E. met zijn U-jarig broertje, dat aan beide beenen verlamd is. Van E. wist met inspanning van al zijn krachten, worstelende tegen den sterken stroom, zichzelf en zijn broprtje boven wa ter te houden. Een schipper die het onge val zag roeide het eep -bootje naar de 'drenkelingen en wist beiden na veel mooite op het droge te brengen, juist toen de jon gens in het water dreigdqn onder te gaan. In den gemeenteraad van Valkenswaard stelden zoo vertelt het „Hsgez." de heer Jaspers en andere raadslcdea de beide wethouders, de heeren Kanen en Gyrath-v. d. Eijnde, in staat van beschuldiging, dat zij hun, ambt zouden licb- ben misbruikt om geldelijk gewin tc be halen. De beschuldigingen houden na onder zoek door raadsleden het volgende in Valkenswaard-had rioolbuizen aangekocht van den heer 'Ant. Beeks, aldaar, cn die moesten gekeurd worden. Nu had do leve rancier wethouder Kanen geaffronteerd en daarom wilde deze hem een hak zetten door dc buizen te laten afkeuren. Alsnu nam wethouder K. wethouder G. in den arm beide wethouders staan be kend als vroolijke jongens en deze zocht ioraand op, die de buizen wilde afkeuren. Daartoe maakte wethouder G. in een café kennis met architect Van den Berk uit Geldrop en beloofde hem, dat hij opzichter zou worden van het nieuw te bouwen raad huis cn van den Volksbond, voor den bouw waarvan de wethouder wel subsidie ton toestaan, alleA raite v. d.; B. de buizen van Beeks wilde afkeuren. Nadien kre$g v. d. B. vast opdracht ora plannen voor den raadhuisbouw te maken, waarvoor hij een rekening bij B. en W. in diende van f 22-?.70. Dat vond wethouder G. te hoog, maar na dc vergadering van B. en W. gingen de wethouders met den architect een glaasje drinken in een café en vroeg do architect hun of hij iets doen kon om uitbetaling van dit bedrag te krijgen. Eerst bood hij hun persoonlijk ieder f 15, daarop f 25 aan. Na dat de wethouders zich een poosje boos ge houden hadden, zei Kanen, na met Gyrath gesproken te hebben Gyrath wil f 50. En toen begreep dc architect wel, dat Kanen ook f50 moest hebben, wilde er uitbetaling door de gemeente volgen van zijn rekening 20 Juni vergaderden B. en W. cn toen achtte men de rekening weer te hoog, maar de architect gaf toelichting, dat hij toch beneden het architectentarief gebleven was en zoo werd 't bedrag toegestaan, maar verdeeld over drie afzonderlijke posten, opdat de raadsleden niet zouden merken, dat het zooveel was. (Dat dit geschied is om deze reden, gaf de burgemeester toe). Alsnu werd den architect het gold bij den gemeente-ontvanger uitbetaald, maar met de twee wethouders werd afgesproken, daf men elkaar in een café zou treffen om ieder f 50 in ontvangst te nomen. Ze zouden ieder afzonderlijk daarheen gaan om geen achter docht te wekken en zoo zaten ze daar reeds, toen dc architect met het geld kwam. Deze had intusschen bedacht, dat f 50 belooning aan iederen wethouder toch wel te veel was en toen er betaald moest wor den, maar ze niet van zijn briefje van f 200 terug hadden, stelde hij voor zelf even in dc buurt te gaan wisselen. Hij moest op don Dommelschcn weg toch nog een reke ning betalen en dan had hij meteen klein geld. Eenmaal echter buiten, reed hij per fiets door de hei naar huis in Geldrop en liet de beide edelachtbare heeren op hun f 50 in het café zitten wachten. Ze hadden hcfc échter gauw doorzien en pas was do archi tect thuis of daar hield een auto stil, waar de beide wethouders uitstapten. Wethouder Gyrath sprak toen het eerst over het geld wilde v. d. B. 't niet geven, dan zoucren zij wel maken, dat er f 100 in de gemeente kas teruggestort moest worden. Er ontstond groote herrie en ten slotto dreigde de ar chitect hen uit huis te zetten. De wethou- dors bonden toen in en Kanen zeiOch, geef aan Gyrath dan maar iets om de ge maakte kosten te vergoeden, waarop de architect f 10 gegeven heeft. Hierop gingen 'de wethouders naar een café om later bij d? vrouw van den architect terug te keeren met de boodschap: Zeg maar aan uw man, dat we 't als eerlijke raenschcn dan *oo maar zullen laten. Den auto-rit Yalkenswaard-Gcldrop bleek men echter opgemeenterekening te hebben gedaan. Wethouder Gyrath antwoordde op de Lfc- Echuldigingen, dat men in het belang der gemeente naar Geldrop gereden was om f 60 terug te vragen, die in de f 222.70 wa ren begrepen als loon voor het afkeuren der rioolbuizen en waarvoor de architect nog cons apart geld wilde hebben. De f 10, die hlij gekregen had, betroffen een parti culiere vordering De heer v. d. Besseiaar merkte echter op, dat dc architect nog geen tweede rekening voor die f 60 heeft ingediend, zoodat de wethouders de eerste uitbetaling niet per auto te Geldrop behoefden terug te gaan halen. Wethouder Gyrath noemt alles nu een fi nale leugen. Wethouder Kanen noemde alles insinua ties Ook hij had nog f 10 van dien deugniet in Geldrop te goed en daarom was hij naar Geldrop gereden. De heer v. d. BesseiaarDus om een par ticuliere reden? Waarom liet gij dan den auto door de gemeente betalen? Na nog meer beschuldigingen, werd ten slotte een commissie uit den raad benoemd, die alles zal onderzoeken. Aan het eind der zitting riep wethouder Gyrath met pathos uit: Zijn er soms nog meer klachten tegen de wethouders? Jawel, antwoordde dc heer v. d. Besse iaar, dat gij particuliere onkosten door de gemeente laat betalen. Dc heeren hebben samen fijn gedineerd in hotel ,,0oncordia'\ maar de rekening was voor de gemeente. Wethouder Gyrath erkende dit. Het was een lunch geweest na een langdurige ver gadering. Te Vlissingen is ingebroken in het kantoor van de IJscofabriok Wal- cheria en getracht de brandkast te openen. Men stuitte echter af op do sterke binnen deur. Alleen een klein bedrag aan geld is meegenomen. De goeie veldwachter. De dorpsveldwachter was een uitermate vrien delijk mensch, maar soms was hij de ge- strengheid zelve. Zoo had hij eens op één avond drie landloopers achter slot en gren del gezet. En weer liep hij te speuren en te zoeken, zoo ijverig, dat de nachtwacht hem verwonderd vroeg: Wien zoek je toch? Ja, zie je, ik heb daar drie slampam pers in m'n amigo, die willen sohutjassen en nou zoek ik 'n vierden man. B BUITENLANDSCH GEMENGD. De directeur van het agentschap te Ver- viers van een Brusselsche bank heeft die bank voor 800.000 frank opgelicht. Hij is in hechtenis genomen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de Berlijnsche politie een groote klop jacht gehouden op de Postdammcrplatz, ce omligigcndo straten en in den Xiergarten. Niet minder dan 220 personen werden aan- gehouden. Verschillende personen, die bij het begin van de razzia poogden te ont- j vluchten, werden door politiehonden inge- i haald. Een geweldig onweer, gepaard met ster ken hagelslag, heeft de wijn- en graac- streek van Tokaj geteisterd en enorme schade aangericht. De meeste wijngaarden werden vernield. De schade te volde wordt op twintig, die in de wijngaarden op tien milliard Hongaarsche kronen geschmfc. In het electriciteitsnet van dc plaats Pferdsdorf bij Eiscnach drong in den nacht van Donderdag op Vrijdag plotseling een sterkstroom van 2000 volt binnen, zoodat alle huisgeleidingen in brand vlogeit Er I ontstond een paniek. Bij do poging, de j brandende geleiding af te rukken, werden i drie dorpsbewoners gedood. Een ernstig ongeluk is Vrijdag gebeurd nabij Palermo op het eiland Sicilië ten ge- volgc van een explosie in een kleine kruit fabriek. Verscheidene werkplaatsen en een huis nabij de fabriek werden totaal ver woest. De iawomjndon werden onder de puinhoopen begraven. Vier personen wer den onmiddellijk gedood, terwijl twaalf go- wond werden Londen is weer eens verschrikt door een van die plotselinge tragedies, welke in de groote. wereldsteden maar al te vaak voor komen en die hoe banaal ook door haar talrijkheid joch altijd weer indruk ma ken. In Germynstraat woonde isnds eenigen tijd kapitein Geddes, een officier van het Br.-Indische leger en adjudant van den gouvernner der (Indische) Centrale Provin cies. 's Ochtends legen tien uur kwam me vrouw Geddes verschrikt de straat oploo- pen en riep: „Haalt als 't u blieft snel een dokter. Mijn man heeft zich een schotwond toegebracht". Toen liep het jonge vrouwtje weer naar binnen en pleegde zelfmoord. Zoowel Geddes als zijn vrouw leefden nog toen politie en medische hulp ter plaatse kwamen. Overgebracht naar het zieken huis, overleden zij spoedig. Goddes had den zelfmoord gepleegd in de zitkamer. Mevr. Geddes schoot zich dood in de badkamer. Beiden hadden een kogel- wond in het hoofd. Er is een revolver ge vonden, met twee afgeschoten patronen. Men weet niets omtrent de oorzaken van de ramp. Het echtpaar Geddes ging veel uit, ontving veel bezoek en was zeer populair. Te Ferghan in het district Gosh in sovjet- Rusland heeft een aardbeving een honderd tal huizen verwoest en aardverschuivingen in do bergen veroorzaakt. De aardbeving in het district Ferghana in Turkestan blijkt veel ernstiger gevolgen ie hebben gehad, dan aanvankelijk werd ver moed. 41 personen zijn gedood, 3100 huizeti vernield en 1200 door aardverschuivingen bechadigd. De catastrofe had al3 centrum hel dorp Pokrofkaja, waar van de 600 hui zen slechts 4 intact zijn" gebleven. Naar gemeld wordt, hebben de autoritei ten te Konslantinopel, een aanbod gekregen van 1 250.000 dollar huur voor het paleis van den ex-sultan. Verschillende builei - landche maatschappijen zouden hierbij geïn terresseerd zijn en plan hebben het paleis tol een amusements-inrichting tc maken. Gemeld wordt, dat vier jonge lieden, cn- thouiaste amaleur-pholografen, te Middleton gearresteerd zijn bij een poging den trein New-YorkOntario van de Western Rail way te doen ontsporen. Zij verklaarden tot deze misdaad te zijn gebracht door hun ver-; langen een photo te kunnen nemen van, een „echt" spoorwegongeluk. Leiderdorp Gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving dc hoer Splin ter, Wethouder. De vergadering wordt met gebed ge opend door den voorzitter, den heer O. Valk Bouman, burgemeester. Hierna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Wordt ter tafel gebracht en gelezen: Een verzoek van het bestuur van de Chr. Oranjevereeniging om een subsidie voor het te houden kinderfeest t?r gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. B. cn W. stellen voor daarvoor een subsidie te geven van f0.40 per kind. Aldu3 be sloten; een missive van God. Staten, houdende bericht, dat zij voor kennisgeving hebben aangenomen de verordening tot wijziging der algemeene politieverordening; de rekening van de Gezondheid cimmissfe, welke sluit met een batig saldo van f 631.38'/!. B. en W. stellen voor de re kening goed te keuren. Dienovereenkomstig besloten; l da begrooting van do Gezondheidscom missie, waarop voor deze gemeente oen bedrag van f 50.75 is uitgetrokken, als 4) SLOT. Hel maanlicht vormde duidelijke scha duwen van de patronen der gordijnen op het kleed, terwijl de zware, don kere draperieën aan weerskanten hei bleeke lioht nog kouder en sprookjesachtiger deden zijn, er lag iets spookachtigs over alles, wat haar een lichte rilling gal, en het gevoel, alsof onzichtbare handen haar be roerden .Was dat nu angst? Ja zeker. Maar zij wist, dat zij daarover meester zou blij ven En zij bleef daar langen lijd slaan, wachtend, lot allen in huis Ier rusle zouden zijn. Zij sloeg haar Perzische huisjapon zoo Onverschillig om zich heen, als een bede laarster zich in haar lompen hult, verwis- solde haar schoeisel voor een paar zachte vilten pantoffels, zoodat men haar stap niet zou kunnen hooren; daarna ging zij lang zaam naar de deur. Nu was de tijd geko men alles in huis was stil. „Tante." klonk het fluisterend uit het bedje van het kind, toen zij er langs ging. Zij stond stil en wachtte, wist nauwelijks, bi zij wel goed had gehewd. Neen hel was slechts haar overspannen verbeelding ge weest. Hij sliep immers, de kleine! Zij wilde verder gaan. „Tante, waar gaat u heen?" klonk het bevend en verlegen „Ben je bang?" „Ja, ik ben bang, oin alleen le zijn." „Ik kom terug, blijf maar stil liggen." „U komt loch gauw?" „Ja." Hij trok da dekens over het hoofd en zij verliet geruischloos de kamer. Men had haar gezegd, dat zij mocht doen, zooals zij wildel Natuurlijk alleen maar om haar te kalmeeren! Op het laatste oogen blik zou het wel blijken, dat men haar toch bewaakte. Maar misschien kon zij wel stil wegsluipen. In de gang was het donker, zóó donker, dat zij al haar kennis omtrent het oude ge bouw moest le pas brengen, om niet ergens tegen aan te loopen, maar zij liep tastend verder, soms haar oogen sluitend, om den weg te vinden. Op de trap was het lichter door het hooge venster, maar daarna moest zij de donkere lusschengang beneden nog door. Het was doodstil in het heele huis; alles was als versteend, als wandelde zij door de leege zalen van een betooverd kasteel. Zoo kwam zij bij de voordeur, laste naar het slot. Zij was er zeker van, die gesloten te zul len vinden, maar zij draaide den sleutel om, die dadelijk meegaf; de zware deur draaide op haar ijzers en zij was vrij. Op den drempel stond zij stil. terwijl zij de deur met de eene hand terug hield, opdat die niet achter haar zou dichtvallen. De aan de duisternis gewende oogen ver wijdden zich in het witachtige licht daar buiten; zij keek op naar den nachtelijken hemel, waaraan de maan, groot en vol, met haar geleend schijnsel de aarde belichtte, waardoor elk voorwerp een mystiek, on eigenlijk aanzien verkreeg en een vage schaduw vormde. Een plechtige rust lag over alles, en de hemel met zijn matte sterren gaf den indruk van één enkele, eeuwige oneindigheid. Het was haar, alsof zij vele', vele jaren lang, diep onder de aarde had gelegen; onder de donkere, zware aarde, lot zij had vergeten, dat daarboven zulk een nacht van licht en schoonheid kon beslaan. Haar longen dron ken de door dauw vochtige, stille lucht, door geen windvlaag bewogen, lauw na dc hitte van den dag, bezwangerd met den geur van bloemen en hooi. Haar oogen baadden in het gedemple licht, cm zij luisterde met dat scherpe gehoor, dal de nacht iemand schijnt (e Verleenen maar alle geluiden, die zij kon vernemen, hel schelle piepen der krekeltjes in het gras, het eentonige roepen van den roerdomp en ver weg in een moe ras het melancholisch kwaken der kikvor- schen. Maar geen enkele mensohelijke stem of voetstap, niets wat herinnerde aan de on- verzadiglijke, vernietigende heerscher dezer aarde-b Er was leven in struiken en boomen, levgn overal het onbewuste, groeiende leven, zonder gedachten, zonder zorgen. Levenslust .levensgenot, Jevensstrijdl Maar levensmoeheid! Nergens. Te midden der stemmen van den nachli was er geen, die tegen de anderen indruisohte. Allen riepen; „Leven 1 Leven 1 Leven L" Er waren geen woorden, geen gedachten, om dit alles weer te geven; men voelde het slechts als een groote macht, die alles beheerschte wat loef de; er was slechts de gezegende rust van het groeiende leven, die als heilzame bal sem op haar overspannen geest werd ge legd. Haar bleeke lippen trilden, en zij streek met haar magere, dunne hand, voch tig van nachtlucht, over haar voorhoofd. En toen kwamen de woorden in haar op. „Tante, ik ben bang, om alleen te zijn." Daarboven lag hij en luisterde naar voet slappen, bang voor sproken in de duisternis. Hij zou vergeefs blijven luisteren, ten slotte van angslige vermoeidheid inslapen en mor gen naar iets vragen en iets willen onder zoeken, wat de groote menschen met af schuw voor hem zouden verzwijgen. Werktuiglijk en besluiteloos keerde zij zich om. Zij sloot de deur en liep weer door de donkere gangen en langs de half verlich te trappen, terug naar haar kamer, om te zien of hij sliep. Zij knielde neer bij het bed. „Ejnar," fluisterde zij zoo teeder en zacht, dat hij er onmogelijk wakker van kon wor den. Er kwam geen antwoord, maar een paar tengere armpjes werden om haar hals ge slagen en een hoofdje drukte zich legen haar borst. De ingehouden snikken barstten opeens los, en zij voelde hoe heel het lichaampje beefde van zenuwachtig schreien, zóó hul peloos en wanhopig, dat het haar als een mes door de ziel sneed. Was zijn angst min der waar, minder aangrijpend dan die der volwassene? Gold die ook niot, evenals de hare, de drukkende, sombere eenzaamheid, de alles omvattende leegheid, die zij in heel haar bestaan, in elke gedachte aan de toekomst vóór zich zag? Waren zij beiden niet twee uitgestootenen, zij en hij? De zwakke kleine, die niet den zwaren hardhandigen omgang van zijn zusjes en broertjes, kon verdragen, en zij, vernietigd door dien enkelen stoot, dien het leven haar had toegebracht. Hij drukte zich dicht tegen haar aan, terwijl zij hem vertroostende, on samenhangende woorden in het oor fluister de en met haar hand over zijn hoofdje streek; zij voelde zijn ademhaling door de zachte wol van haar japon en zijn tranen maakten de slof vochtig, zoodat zij die voortdurend met haar zakdoek afdrogen. Zij werd moe in haar armen, maar nog toen zij door den zwarten druk van zijn hoofd bemerkte, dat hij sliep, bleef zij ge knield liggen bij zijn bed. De lucht om haar heen was vervuld van zijn ademhaling, de slaap gaf warmte aan zijn lichaam en uit zijn haar sloeg haar een eigenaardig, ge zonde lucht tegemoet, als van een door de moeder schoongelikt jong hondje. Zij drukte haar lippen op hei zachte haar, zonder dal hij wakker werd. Een kind I De toekomst Misschien een mooie levensdaad verrich ten het geluk en het leed van ande ren.Is het dat, wat moeders voelen? Zij had dit nooit te voren begrepen. Nooit, vóór zij dit ruslig-slapende kind, dat zich zoo vol vertrouwen teg°n haar aanvlijde, in haar armen hield .Alles, wat haar gevoel in bedwang had gehouden, verdween, haar hoofd gloeide, en opeens barstte zij uit in een stroom van heete, smartelijke tranen; zij gaf uiting aan haar smart, en de ijzige gevoelloosheid barer ziel was verbroken, en de kleine sliep mei geregelde ademhaling. Het was, alsof zij hem alleen maar ter we reld bezat. Hem alleen maar? iemand, om lief te hebben en om voor le zorgen nu voor haar zelf alles voorhij was?. Zij stond op en toen herinnerde zij zich de woorden „Als men er zeven hoeft, kan men er misschien wel één afstaan." Moest zij die woorden zóó opvatten? Welk een gave. Welk een heerlijke, vorstelijke gavel 0

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5