sÊr*ml N HSkaB* ■M AGENDA VAM DE WEEK. Koninklijk bezoek aan Hilversum, BUITENLAND. Maanda?. "::v!SS Zomerlust: Concert in den tuin. Donderdag. Stadszaal: Openbare vergadering van de Ver. van den Handeldrijvenden en Indus- trieelcn Middenstand voor Leiden en Om streken, te kwart over acht nam. Onder- Werp: Plaatselijke Keuze. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Vergade ring van winkeliers over de wijze van uit voering der winkelweek. Nam. halfnegen. Stads-Evangelisatie (Groenesleeg 16): Bij- bplbespreking. 8 uur. „Casino bioscoop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdsg- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en tamilie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Rejo-theater"Intern, tentoonstelling „De Mensch". N oo r d w ij k-a a n-Z e e, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond-concert dansant. De apotheek van „Hulp der Mensch- fieid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doeti alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Augustus waargenomen door do apotheek van den heer C. B. Duyster, N. Rijn 18, tclef. 523. RECLAME. Ons aanbod een proefwasch voor halven prijs fe beliandelen «blijft nog sfeeds van kracW, 5111 bindendverklaring in de eerste plaats te oordeelen, is de Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid zal dan moeten worden erkend als een lichaam met verordende bevoegdheid als bedoeld in art. 194 der Grondwet. Dat heeft nog een ander belangrijk voordeel. De Raad zal dan tevens kunnen worden betrokken in de uitvoering van de arbeiderswetgeving. De commissie heeft gemeend ook de positie van het overheidspersoneel in haar beschouwingen te moeten betrekken. Zr) eluit zich op dat punt aan bij de denkbeelden van dr. ir. J. van Hettinga Tromp, die wenscht, dat de rechtspositie en de arbeids voorwaarden van dit personeel worden ge regeld door een commissie, waarin ver tegenwoordigers van het personeel en van oe overheid "itting hebben. De comiiissie maakt aan het slot van haar rapport eenige opmerkingen over de niét de medezeggenschap samenhangende vraagstukken van winstdeeling en deelheb- bersefcap. „De voordeelen zijn, dat de arbeider van loonarbeider wordt opgeheven tot mede- A werker; hij staat in beginsel niet meer 11 achter bij de leiders van het bedrjjf, brj PA Aide directie en de commissarissen van een hoogiiaamlooze vennootschap, die immers altijd Veeen aandeel in de winst hebben. De lust bekoiin den arbeid en de belangstelling in de voo onderneming, welke zoo dikwijls ontbreken, eer sullen worden aangewakkerd en daardoor zal de levensvreugde worden verhoogd. Bo vendien wordt de sociale kans bevorderd; ^e kans op werkstakingen aanzienlijk ver hinderd. En last not least: er komt langs fpr natuurlijken geleidelijken weg medezeggen schap in den radicaalsten vorm, immers als aandeelhouder. Op die wijze wordt tevens de verdeeling van het maatschappelijk in komen verbeterd, zonder het gevaar, dat loons ver hooging kan opleveren: de econo mische onbestaanbaarheid eener onder neming. De overheid zal deze deelhebberschap in particuliere bedrijven langs indirecten weg kunnen bevorderen, door ten aanzien van haar eigen bedrijven "in deze het voorbeeld te geven. Een staatkundige partij als de onze kan echter daarnaast ook op andere wijze propaganda voor verwezenlijking dezer denkbeelden maken." De meerderheid der commissie beveelt de toepassing van een stelsel van winstver- deeling op de hierboven ontwikkelde gron den ten zeerste aan. De meerderheid der commissie heeft echter van de practiscbe verwezenlijking van een stelsel van deei- hebberschap niet zoo groo'.e verwachtingen, dat zjj daarin de oplossing van het vraagstuk der medezeggenschap zou willen zoeken. In de eerste plaats, zoo wordt gezegd, om dat op het bezit van aandeelen in de onder neming, waarin hij werkzaam is, door een arbeider nog te weinig prijs wordt gesteld. In de tweede plaats, omdat menig arbeider als aandeelhouder tot de afgemeene verga dering toegelaten, met teleurstelling tot de ontdekking zal komen, hoe gering de macht van een aandeelhouder is. De commissie voornoemd, was samen gesteld uit de heeren: A. C. Josephus Jitla, voorzitter; E. Bredewout, J. Dekker, M. C. M. de Groot, C. Pelt J.Jzn., en Hugo van Poelgeest. 4 - - De Alg. Vereen, van VerlofsoMicicren dor Nederl. Land- en Zeemacht ontving als antwoord op hel telegram aan H. M. de Koningin verzonden tijdens de reünie Ier herdenking van de mobilisatie, door de ver- ecniging op 2 Augustus j.l. gehouden, hot volgende bericht: Paleis Soestdijk, 3 Augustus 1924. Hare Majesteit de Koningin heeft mij op gedragen Hoogslderzelver meest oprechten dank te beluigen aan de Algemeene Veree- niging van Verlofsofficieren van Land- en Zeemacht voor de gevoelens vertolkt in haar telegram, Harer Majesteit aangeboden bij gelegenheid van de herdenking van de mobilisatie in 1914. Hare Majesteit her denkt met dankbaarheid de medewerking en getrooste opofferingen van allen voor behoud van het vaderland in die moeilijke dagen. De adjudant van dienst, (w. g.) A. R. W. Gey van Pittius. Naar wij vernemen is het lid dïr Tweede Kamer, mej. dr. E. C. van Dozp, ern stig ongesteld. Zij heeft bereids een operatie ondergaan. Het demonstratief congres van het A. C. O. P. en het C. N. O. P. is thans defi nitief vastgesteld op Zaterdag 25 October. De „meeting" zal worden gehouden in hel gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. liet ligt in de bedoeling, dit congres te laten volgen door een straatbelooging. De heer J. J. L. M. Verwiel, burge meester van Oislerwijk, heeft ontslag ge nomen als lid van het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van gemeente ambtenaren. Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van de begrooting van het Fonds ter verbetering van de kustverdediging, dienst 1925. De uitgaven beloopen in totaal volgens de raming f 20.000, waarvan f 8000 om het ge leverde materiaal en de reeds gemaakte werken te doen onderhouden. De uitgaven zullen worden bestreden uit de reeds ter beschikking van het fonds gekomen, dan wel toevallige baten, eventueel gedurende het dienstjaar aan het fonds nog toekomen de bedragen. Het vermoedelijk batig slot over 19&1 en de toevallige baten worden geraamd op f 1.258.000. Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van do begrooting van uitgaven ten behoeve van het vestingstelsel, dienst 1925. Blijkns de memorie van toelichting wor den in dit wetsontwerp alleen gelden aan gevraagd, noodig voor noodzakelijk onder houd van het bestaande cn voor eenige on vermijdelijke voorzieningen. De begrooting beloopt in totaal aan uitgaven f 05.150, die zullen worden gedekt door het vermoedelijk batig slot over de dienst 1924 (f 162.000) en de toevallige baten die in 1925 uit den aan leg der vestingwerken kunnen voortvloeien. Onder de uitgave is o.m. f 34.800 voor eon inundatiekade langs de buitengracht der vesting Na&rden. De bouw van 3 sluisjes is door combinatie van 2 daarvan tot den bouw van 2 teruggebracht. Naar wij vernemen, zegt de „N. JL Ct." heeft het hoofdbestuur van den B. A. N. S. dezer dagen een onderhoud met den minister van financiën gehad over de in voering van de nieuwe pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel. Uit de besprekingen bleek, dat, hoewel vlo minister alle medewerking wilde verleenen om de indiening van het wetsontwerp to bespoedigen, de invoering van de nieuwe regeling waarschijnlijk eerst in 1925 zal kunnen geschieden. De in het ontwerp aan te brengen wijzi gingen houden verband met de wijzigingen die in de pensioenwet voor de rijksambte naren zullen worden aangebracht. Vermoedelijk zal over deze wijziging eerst nog overleg tusschen de directie der Neder- landsche Spoorwegen en de vakbonden ge pleegd worden, waarna dan het gewijzigde wetsontwerp door den minister van water staat bij de Tweede Kamer zal worden in gediend. De gemeenteraad van Sprang-Capelle heeft besloten de belasting met 15 pCt. te verlagen. Het vorige jaar was ruim f 10.000 te veel geheven. Donderdag j.l. heeft dc eerste, te ven» installatievergadering, plaats gehad van den Vakraad van den Ned. R.-K. Middenstands bond, die wordt gevormd door voorzitters en secretarissen der nationale vakbonden, aangesloten bij den Nederl. R.-K. Midden standsbond. en otaat onder leiding van een eigen bestuur, gekozen uit en door den Vak- raad. Deze raad beoogt te zijn, de centrale van de R. K. middenstands vakbeweging, autonoom op het terrein der vakorganisa tie, mits niet in strijd komende met wat de standsorganisatie de belangen der stands organisatie oordeelt en ais zoodanig niet zelfstandig naar buiten optredende. De vergadering heeft zich o.m. bezig ge houden en vereenigd met een voorstel der commissie van overleg uit de drie midden standsbonden, te bevoegder plaatse aan te dringen op verrruiming van den arbeids tijd, in dien zin, dat bij de wet de moge lijkheid wordt geopend dat de arbeidsduur voor een bepaald bedrijf wordt vastgesteld door de organisaties van werkgevers en werknemers, in onderling overleg, binnen do grenzen door de wet te stellen van b.v. 10 uur per dog en 55 uur per week. De Minister van Onderwijs, K. en W. heelt, onder intrekking van zijn beschikking van 2 April 1921 vastgesteld eenige regelen in zake de rijksbeurzen. Wij onlleenen het volgende er aan: Van Rijkswege kunnen studiebeurzen af zonderlijk of te zamen worden verleend: voor reis- en verblijfkosten; voor school geld (collegegeld) en leermiddelen; en voor onderhoud. Deze beurzen dragen het karak ter van een renteloos voorschot. Telkcnjare bepaalt de Minister, de Rijks- Beurzencommissie gehoord, het maximum van het bedrag, dat voor elke beurs kan worden verleend; het maximum van het bedrag, dat aan één beursaal kan worden toegekend; het totaal bedrag der toe te ken nen beurzen. De beurzen worden telkens voor ten hoogste één jaar verleend. Jaarlijks wordt vóór 1 Maart bekend ge maakt, dat zij, die voor een beurs in aan merking wenschen te komen, daartoe vóór 1 April aan den Minister een verzoekschrift moeten inzenden. Uit het verzoekschrift moet blijken, dal de belanghebbenden bereid is de hem eventueel te verstrekken gelden te zijner tijd terug ie betalen. Studenten aan de Rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool, die vóór 1 Mei van het jaar, waarin de beurs wordt aange vraagd, reeds één of meer examens aan die inrichtingen zullen hebben afgelegd, dienen hun verzoek in bij curatoren der universi teit of hoogeschool. waaraan zij sludeeren. De netto-opbrengst van de in Decern- bcr-Januari jl. verkochte weldadigheidspost zegels heeft, naar wij in 't Tijdschr. v. Arm wezen lezen, bedragen I 18,656.82. De minis ter van Binnenlanrlsche Zaken heeft voor de verdeeling van deze som het advies ge vraagd van een commissie, bestaande uit den heer J. R. Snoeck Henkemans voorzit ter, mevr. M. G. Muller-Lulofs te Utrecht en de heeren W. Drees, dr. K. Dijk en A. C. A. van Vuuren, allen te 's-Gravenhage. De commissie heeft in den loop van Juni den minister een voorstel van verdeeling in gezonden; in hoeverre de minister zich hier mede vereenigde is nog niet bekend. De commissie heeft zich veroorloofd den minis ter tevens een advies aan te bieden over de uitgifte van Weldadigheidspostzegels in 1924 en over de aan de opbrengst te geven bestemming. Er is aanleiding voor de ver onderstelling, dat de minister dit advies zal volgen en er dus dezen winter wederom weldadigheidsposlzegels zullen worden uit gegeven. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat bij wijze van proef, met ingang van 11 Augustus a.s. ge wone en aangeleekende brieven cn brief kaarten (uitgezonderd brieven niet aangege ven waarde) voor Zwitserland en Italië op werkdagen met den tuchtdienst Rotterdam Basel zullen worden overgebracht, zonder heffing van een extra-recht, (luchtrecht) en zonder dat de afzenders verzending pex luchtpost hebben verzocht. B. en W. van Amsterdam hebben de begrooting voor 1925 sluitend weten te ma ken, zonder dat het saldo ad f 3.100.000 van het reservefonds geheel of gedeeltelijk gebruikt wordt. Het is gelukt, doordat de rekening 1923 een batig saldo van ruim f 4 millioen aanwijst door eenige bezuiniging. Ilct is de bedoeling 1 Januari den gas- prijs met 1 cent te verlagen. Voor de telefoon is rekening gehouden met een in voorbereiding zijnde tariefver laging voor de particulieren en ook voor de waterleiding is voor de levering over den meter een verlaging aanstaande. Naar wij vernemen, zegt de „N. R. Ct.' heeft het hoofdbestuur van den Bond van ambtenaren, in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen, aan de afdeelingen van dien bond geadviseerd, met de Nederlandsche Vereeniging en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel samenwerking aan le gaan voor de te voeren actie inzake de in voering van de nieuwe pensioenregeling. 53 Landbouwers in het Bildt hebben een overeenkomst getroffen met de be staande ziekenkassen in die gemeente, waarbij de werkgevers zich verplichten te betalen voor iederen arbeider een zeker be drag, gelijk slaande met de contributie, welke door het lid betaald wordt aan de be trokken ziekenkas, waardoor aan den ar beider wordt verzekerd een dubbele uitkee- ring van het volgens reglement der zieken kassen aan hen uit te keeren bedrag per week. Deze wijze van werken is overeen gekomen, ten einde op de goedkoopste wijze den, werkgevers gelegenheid te geven te vol doen aan de gevolgen van de binnen af- zienbaren tijd in te voeren ziektewet. Het gemeenfcobcstuur van Emmen heeft bericht ontvangen van het ministerie van arbeid, dat voorloopig niemand meer bij do werkverschaffing (van rijkswège gesubsi- deord) mag worden toegelaten. De regee ring staat er voorts op, dat elke werklooze ten minste tweo wéken als zoodanig is in geschreven alvorens hij op de lijst der te werkgestelden zal worden gebracht. Sedert Vrijdag hebben ruim 150 wijk- gravers van den vervener A. Veldkamp den arbeid neergelegd. Zij eischen een hooger loon dan 30 cent per meter. Het werk ligt stiL De gemeenteraad van Brunssum beeft besloten een procedure te beginnen tegen do Philipsbank te Maastricht. Bij den agent van genoemde bapk aldaar had de gemeente op 9 Februari f 10.000 go- stort om te deponeeren bij de Bank van Ne derlandsche Gemeenten, voot welk bedrag do gemeente van bedoelden agent B. een kwitantie gekregen had. De tienduizend gulden werden per post door een anderen beambte doorgezonden naar bet hoofdkantoor te Maastricht. Daar echter op dienzelfden dag de agent B. ra verschillende verduisteringen gepleegd te hebben, vluchtte, beschouwde bet hoofdkan toor der Philipsbank dit gezonden geld als 'niet gestort door de gemeente Brunssuii\, doch door den agent van het bijkantoor al hier. Op grond hiervan weigerde het hoofd kantoor het bedrag, zooals opgegeven, to sturen aan de Bank van Nederlandsche Ge meenten. Zij grondt deze weigering op Tiet feit, dat B. het geld niet had mogen ontvangen en voor procuratie niet had mogen teekenen. Dc gewone audiëntie van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal op Donderdag 14 Augustus 1924 niet plaats hebben (Van een spccialcn verslaggever). Toen in Maart van dit jaar het 500-jarig bestaan van Hilversum werd gevierd, vond men het in deze gemeente algemeen erg jammer, dat onze ook in het Gooi zoo ge- eerdc Vorstin bij de feestviering niet tegen woordig kon zijn. Hare Majesteit vergat echter Haar nij vere onderdanen in de eerste en voornaam ste der Gooische Gemeenten niet. En omgekeerd kan er eveneens van ge tuigd worden, dat ook de burgerij van Hil versum alles in het werk heeft gesteld, om heden de ontvangst van Koningin Wilhel- mina zoo hartelijk mogelijk tc doen zijn. Van gemeentewege was op de Kerkbrink een fraaie versiering aangebracht. In de morgenuren was het al heel druk in de stad. Om kwart voor tweeën in den middag wa ren de Raadsleden en enkele genoodigde journalisten in de raadzaal samengekomen voor de officieele ontvangst van Onze Lands vrouwe, die ongeveer op hetzelfde tijdstip per auto, voorafgegaan en gevolgd dooT eenige hofauto's met het gevolg, de grens van de gemeente Hilversum was genaderd. Toen Hare Majesteit op den Soestdijker straatweg reed en daar aan den gemeente- kom door Hilversum's burgemeester werd verwelkomd, werden er 21 saluutschoten ge lost. Door de Emmastraafc, Groert en Kerk straat vervolgden de Hofauto's hun weg naar de Kerkbrink, waar voor het Stad huis werd halt gehouden. Vriendelijk werd de Koningin door de langs den weg geschaarde menigte begroet en toen Hare Majesteit zich naar de raad zaal begaf, klonken, nadat dc Hilversum- schc Harmonie onder leiding van den heer Van der Klei heb „Wilhelmus" had ge speeld, luide en hartelijke toejuichingen van het samengestroomde publiek. In de hal was een dochtertje van één der wethouders aanwezig, om de Hooge Gast ccn bouquet aan te bieden. In de raadzaal, die ook keurig met plan ten en bloemen was versierd, stelde de Bur gemeester, mr. P. J. Reymer, aan Hare Ma jesteit voor de wethouders, de gemeente secretaris en de raadsleden (de sociaal-de mocratische en communistische leden van den raad waren niet aanwezig). De Burgemeester hield vervolgens tot Hare Majesteit een toespraak. De Koningin beantwoordde deze toe spraak. Na deze officieele ontvangst begaf de Koningin, gevolgd door den burgemeester en den raad, zich naar het bordes van liet raadhuis, waarboven een baldakijn was aan gebracht. Niet minder dan vrif-en-tachtig plaatse lijke vereenigingen hadden deputaties af gevaardigd om flare Majesteit hunne hulde en aanhankelijkheid aan het Oranjehuis te komen betuigen. Toen de défilé begon, traden vier meisjes, van onderscheidene scholen, op Hare Ma jesteit toe, om Haar te overhandigen een bloemstuk met een door den bekwamen heraldikus den heer van der Laars, te Hil versum, vervaardigde oorkonde, waarop o.m. te lezen staat, dat het bloemstuk wordt aangeboden namens de 85 aan "de défilé deelnemende vereenigingen, waarvan de na men op de oorkonde vermeld zijn. Het défilé duurde ongeveer 20 minuten. Na afloop daarvan trok onze Vorstin zich in de raadszaal terug, waar mevr. A. Rey- marBrouwer Hare Majesteit de thee aan bood. Om half vier werden de Hof-auto's weer bestegen, om een rondrit door de gemeente te maken. Onder het spelen van het „Wil helmus'' en een luid' hoera-geroep vertrok de Koninklijke stoet, voorafgegaan door den burgemeester, naar het sportpark. Overeenkomstig den wénsch van Hare Majesteit werd door verschillende arbeiders wijken van het Spoor gereden, waar mo derne en frisch uitziend arbeiderswoningen te bewonderen zijn. De tocht door het bloe men kwartier werd vervolgd en ongeveer om halfvijf had men het Sportpark bereikt, waar Hare Majesteit door de Utreclilsche Postfanfare „Onder Ons", onder leiding van den heer Sigterman met het „Wilhelmus" verwelkomd werd. Tijdens de rondrit door de gemeente moest herhaaldelijk worden gestopt en wel daar, waar vertegenwoordigers van instellingen, zoowel als particulieren, de Koninklijke Gast bloemen wilden aanbieden. De bloemenhulde was inderdaad overwel digend. Is er goed geleld, dan had Hare Majesteit niet minder dan 17 bouquetten op Haar betrekkelijke korten rijtoer in ont vangst le nemen. In het Sportpark stonden, toen de Koningin naar de Koninklijke tri bune schreed, 2000 kinderen opgesteld, die onder leiding van den heer J. A. Sleinz al lereerst het „Wilhelmus" aanhieven,- en daarna zongen: ..Alle man van Neerland» Stam" en „We willen Holland houden." Toen het gezang was beëindigd voerden onder leiding van den heer J. Burgwal de leden van vier gymnastiekverenigingen een opmarsch uit. Het Hilversumsche Mannenkoor Apollo" zong ten slotte, onder leiding van zijn direc teur den lieer C. A. Galcsloot, diens compo sitie „Aan 't Vaderland". De Koningin, die de medewerkers be dankte voor dezen genotvollen middag, nam afscheid van den Burgemeester en verliet daarop, hartelijk door de menigte toege juicht, de „500-jarige" gemeente. Prinses Juliana vergezelde dc Koningin. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken W. F. H. Dillmann, koopman te Noord- wijk aan Zee. Rechtcr-commissaris: mr. W. Lunsingh Tonckens. Curator: T. Breedveld, le Noordwijk. J. Lindenburg, aannemer, te Ilazerswou- de. Rechtcr-commissaris: mr. C. M. de Kuy- per. Curator mr. H. Burgersdijk, te Leiden. S. Th. Rijkelijkhuizen, landbouwer te Al phen a .d. Rijn. Rechter-commissaris mr. C. Heiiman. Curator mr. A. Korver, te Alphen. DE ALGEMEENE TOESTAND. -„:-prv£rV De Fransclie ministers té Parijs het conic succes te Londen. Direct na aankomst der Fransche minis ters te Parijs is een kabinetsraad gehouden voorgezeten door president Doumergue. Er is tot in den nacht vergaderd. Herriot gaf een gedetailleerde uiteenzetting van de pro blemen der conferentie. Tusschentijds hoor den Herriot en Noliet maarschalk Foch. Ten slotte, zoo wordt gemeld, is volkomen overeenstemming bereikt over de voor- waarden, waarbinnen de besprekingen te Londen kunnen worden voortgezet. Wat dit nu precies is ten aanzien van de militaire ontruiming van het Roergebied? Het is nog niet zeker, maar gezien hoe Herriot en Nol- let, vergezeld door Clementel natuurlijk, beiden naar Londen gisteren terugkeerde, ligt voor de hand, dat een compromis-voor stel is aanvaard. Geen ontruiming, die pas over 2 jaren volledig is, maar wanneer dan wel Herriot verklaarde aan de pers, dat het meer dan ooit noodig was, de uiterste re serve in acht te nemen om niet de prikkel-, baarheid in diplomatieke kringen le ver- g rooien, op het tijdstip, dat de onderhande lingen te Londen op het meest delicate punt gekomen zijn. Na dc volkomen correcte houding van de Duilsche gedelegeerden te hebben gecon stateerd, voegde Herriot er aan toe, dat er volgens zijn mecning op het einde dezer week volkomen overeenstemming tusschen alle gedelegeerden zal worden bereikt. Gebeurt dit werkelijk, dan zal hij 't do cument slechts parafoeren. Daarna zal hij dc Fransche Kamers bijeenroepen en eerst na een vertrouwensvotum der beide Kamertj de overeenkomst definitief onderleekenen. Alles is dus vaag evenals 't eerste deel der volgende vei klaring: In overeenstemming met de gedelegeer den der andere geallieerden, is de Fransche regcering van meening, dat de ontruiming van hel Roergebied door de militairen niet kan worden behandeld op de Londensche conferentie, die in deze aangelegenheid niet competent is. Herriot verklaarde evenals Poincaré, dat de ontruiming van het Roergebied slechts een gevolg kan zijn van de ten uitvoer bren-. ging van liet plan-Dawes. Er moet rekening worden gehouden met de eischen voor vei ligheid van Frankrijk en België, die het recht hebben deze te eischen. Maarschalk och keurde volkomen het standpunt van Ilerriot en Noliet goed. Herriot bevestigde, dat een conferentie ter behandeling van de in tergeallieerde schul d-en za! voigen, doch eerst in de tweede helft/ van November, dus na de Amcrikaansche verkiezingen, opdat d-e Vereenigde Stalen aan di.j. conferentie zullen kunnen deel* nemen. De economische kwesties, het onlwape- ningsvraagsluk en het waarborgverdrag zul len het onderwerp uitmaken van latere be sprekingen tusschen de daarbij betrokken landen. Hieromtrent echter is nog niets defi nitief besloten. Maar te Londen zal wel spoedig meerderé klaarheid komen. Dat het overigens goed gaal le Londen, be wijst, dat cr Zaterdagmiddag een overeen komst is geteekend tusschen de Commissie van Herstel en de Duilsche regeering nopens de kwesties, voortvloeiende uit de uilvoering van het rapport-Dawes, die onder de be voegdheid van de Commissie van Herstel vallen. De overeenkomst is in zoover voor waardelijk, dat, als er geen regeling wordt bereikt tusschen de geallieerde regeeringen op de conferentie te Londen, de overeen komst vervalt. De Commissie van Herstel heelt besloten, onmiddellijk naar Parijs terug te keeren. De tekst van de overeenkomst zal heden woe den gepubliceerd. Marx en Slresemann hebben den Zondag doorgebracht op het landgoed van lord Par ui oor. DUITSCHLAND. 1 Een verjaardag. Heden wordt de verjaardag gevierd van de grondwet van Weimar. Gisteren hebben reeds tal van demonstra ties en beloogingen plaats gevonden. Enkele gebieden doen niet mee, als na tuurlijk Beieren etc. FRANKRIJK. Staking te Havre De havenarbeiders te Havre zijn, gelijk gemeld in staking gegaan met het doel een loonsverhooging van 4 franc 50 te krijgen.- Een bende van een honderdtal stakers wist aan boord van enkele schepen te komen, en heeft de lading voor een gedeelte in het water geworpen. In den loop van botsingen met de politie is een agent licht gewond. Het aantal sta kers bedraagt 1200. Het personeel van de groote maatschappijen heeft zich niet bij de beweging aangesloten. DENEMARKEN. Socialiseering levens- en ongevallenverzekering. De minister voor sociale aangelegenheden Borgbjerg, deelt mede dat hij den verzeken ringsraad heeft verzocht een ontwerp op tq maken dat in de herfstzitting van den Rijks dag in 1925 zal worden ingediend. Hierin zal worden voorgesteld de overneming dcor den staat en de socialiseering van de levens- en ongevallenverzekering. Een soortgelijk verzoek is gedaan aan den raad voor de arbeidersverzekering in verband met de verplichte verzekering door de werkgevers. BULGARIJE. A Toenemende grens-onrest wapening der communisten. Dc onlusten aan de Grieksehe en Yougo- Slavischc grens nemen een ernstig karakter aan. Benden Bulgaarsche komitadji's ko-t i men nog steeds de grens over, plunderen en 3 brandschatten Grieksclie en Yougo-Slavi-*

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2