LEVENSMOEDE No. 19760 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 Augustus Derde Blad. Anno 1924. FEUILLETON. HAAGSCHE BRIEVEN. VOOR OE HUISVROUW. Wenscht U Nieuwe üijjss. 4© (gj) BUITENL. WEEKOVERZICHT. Drie conferenties de Dnitschers te Londen overeenkomst met sovjet- Rnsland de Iersclie grenskwestie. Tres ïaciunt collegium! 't Zijn lieden een drietal conferenties, die ons zullen bezig (houden en wel alle drie met Londen als middelpunt. De allereerste is natuurlijk die conferen tie ten aanzien waarvan de toevoeging Lon- Öensclie alleen voldoende i3 om algemeen bekend te zijn. Dere is, om zoo te zeggen, in liet eindstadium. De Duilschers zijn im mers ten loonecle verschenen, zoodal nu de beslissing over het rapport Dawes zal val len. En het aanvankelijk verloop is alles zins hoop gevend. Mede door de houding der Duilschers, die eindelijk geleerd schij nen le hebben hoe liun houding liet beste in overeenstemming to brengen met hetgeen niet alleen door Duitschland zelf. maar ook door alle ci-devant. neutralen wordt be geerd: rust cn vrede, opdat de wereld gele genheid vinde, tot zich zelve te komen. Evenals op de geallwerden schijnt ook de herdenking van het eerste oorlogs-decen- nium op hen van gunstigen invloed le zijn. iWcrd van Duilsc.he zijde zelfs niet op spoed bij de invoering aangedrongen en met suc ces? Zoodat van weerskanten de vaste wil .yoorzit om nu lot een vergelijk le komen. ,Van weerskanten. De geallieerden hebben toch van goeden wit getuigd bij het berei ken van hun onderlinge overeenkomst, een compromis, d. w. z. dat allen wat hebben (toegeven. Maar Ilerriot toch wel het meeste ongetwijfeld. Frankrijk heeft vrijwel iden weg van Toincaré verlaten, alleen in Schijn is van hel Poincareisme nog iets over gebleven. Tenslotte heeft Harriot zich moe iten buigen, zij het naar den zin van leiden de Engelsche kringen nog niet diep genoeg. En in ieder geval heeft de lange periode om het onderling ender de bondgenooten eerst eens le worden, dit voor dat dc oppositie in Frankrijk heel wat tol bedaren is gekomen. Of daaraan geheel vreemd zal zijn het slij- igen van de Fransche valuta en de langza merhand bij het Fransche volk toch meer )en meer doordringende waarheid, dat een mislukking te Londen de franc zou doen kelderen? De Duilschers in gelijk-gerechligde posi tie ter conferentie, 't zou iiog niet zoo liecl lang voor iederen Franschen politicus een onmogelijkheid hebben geleken 1 't Is nu lechber zoover. Aan de Duilschers is het ac- coord der geallieerden overhandigd en zij 3iebben in een memorandum reeds hun be zwaren daartegen uileengezet. Gematigd in ieder opzicht heeft dit memorandum een gunstige ontvangst gehad en het lijkt ons niet te hout gesproken, wanneer wij zeggen, dat o. i. beide parlijen het wel eens zullen [worden naar aanleiding daarvan. Overeen stemming lijkt ona na wat geven en nemen .verzekerd ten opzichte van het rapport Da- y/cs wanneer men het ook eens lean /worden over twee andere dingen: lo. liet .terugnemen van al het Fransch en Belgisch spoorwegpersoneel en 2o. de militaire ont ruiming van het Roergebied. Speciaal deze laatste aangelegenheid is vsn veel gewicht, want zonder uitzicht daar op Linnen niet le langen termijn kunnen de Duilschers tenslotte toch nog wel eens kop schuw worden l Zij zullen nu trachten om hel met de Franschen en Belgen in onder linge besprekingen eens te worden. Daarbij ongetwijfeld allen steun zijdelings genietend van Engelschen kant, waar men niet al leen de Roerbezetting doch ook de overige bezetting van Duitsch gebied zoo snel mo gelijk liefst geüindigd ziet. Het lijkt ons lang niet uitgesloten, dat de Franschen echter de ■Roer-ontruiming zullen trachten le benutten voor gemarchandeer over een handelsver drag met Duilschlaind. 't Zou o. i. oen goed resultaat niet bevorderen. Langzaam aan dan breekt het lijntje niet, lijkt ons ook van toepassing op de mogelijkheden van een Frnnsch-Duitsche toenadering. Wel „ietwat zonderling" is het gegaan möt de tweede conferentie le Londen, die uisschen Engeland en sovjet-Rusland. Over het algemeen zijn de vooruitzichten van deze conferentie nimmer erg gunstig ge- v/eesl, eerder het tegendeel. Verbazen deed liet daarom niet, toen alle officieuze mis- 3) „Ja, we hebben veel gcloopen," was hel korle anlwoord. „Nu, en heeft Ejnar tante nog kunnen helpen met een en ander?" ging de vrouw des huizes voort, met die vroolijke voortva rendheid, die als 't ware de slechte bui van een ander moest weg dwingen. De .vraag werd schijnbaar lot Ejnar gericht, die niet antwoordde, doch sleehls op zijn bord .neerkeek met een beslist gezichtje, dat wees op een heel sterk innerlijk gevoel van tevre denheid. Tante zweeg ook en 0111 de dunne lippen kwam een trek van haat. Zij keek haastig even op, doch zat daarna weer on verschillig .en slijt als te voren. Maar in wendig stormde het in haar van woede en trots. Meende zij, die robusle, roodwangige vrouw, die nooit had ondervonden, wat smart en angst en leegheid en levensmoe heid wil zeggen meende zij door haar groote slimheid te kunnen verhinderen, wat tóch moest gebeuren? Triomfeerde zij reeds, nu de tegenwoordigheid van hel kind het volvoeren van de daad slechls had uit gesteld? O, die domme harteloosheid, die een mensch niet eens gunde, om te ster ven!.... En die vrouw verbeeldde zich, verstandig en goed le zijn. Alle menschen zagen haar daarvoor aan. Dom was ze. niet anders dan doml „Je bent tante loeh niet tot last geweest, Ejnar?" zcide de moeder en keek den kleine aan met een bijna verwijtenden blik. Het lukkingsberichten tenslotte, nadat men ats het ware zich „dood" had vergaderd, door een otticieele mededeeling werden beves tigd. Maar bepaald verrassend was, dat nauwelijk 24 uur later afkwam, dal over eenstemming was bereikt en een handels» verdrag en een lagemeen verdrag zouden worden geteekend, hetgeen gisteren ook wer kelijk heeft plaats gevonden. Zelfs vele mi nisters waren overdonderd en konden niel eens direct de gevraagde inlichtingen aan liet Lagerhuis verstrekken 1 liet schijnt, dat Mc. Donald zelf den sloot heeft gegeven voor de totale omekeer van zaken. Maar 0. i. zegt het bereikte resultaat nog weinig, daar alles feitelijk afhankelijk is gesteld van een derde verdrag, dal bij tijd en wijle nog ge sloten zal moeien worden. Alles ligt nog in de windselen, 't Is opnieuw een bewijs van de soepelheid der Mc. Donaldsche politiek, die neemt, wat er te krijgen is in de hoop, dat straks, wanneer door het reeds bereikte een zuiverder atmosfeer is geschapen, het einddoel toch gehaald worden zal. Een poli tiek, waarvoor ongetwijleld zeer, zeer veel is te zeggen. Zooals reeds is gezegd, beide verdragen zijn afhankelijk van een derde, dat nog ge stoten worden moet na nieuwe besprekin gen Dat sovjet-Rusland in principe de oude schulden wil erkennen, zegt evenwel at iels en op zieti zelf ook, dat de Engelsche regee ring de leening aan de Russen wil garan deeren. Niet bepaald is b.v. hoeveel de Rus sen willen geven voor de oude schuldvorde ringen en evenmin is vastgesteld, hoe groot de leening zal zijn en zoo is hol geregeld met alle andere punten. In hel Lagerhuis is krachtig verzet legen beide verdragen en als men niet op reces was gegaan, had fret de regeering zeer warm kunnen worden. Nu is er tijd om wat nuch terder deze affaire te bezien, want eerst eind September komt men weer bijeen. Dit had eind October zullen zijn, maar liet verloop der Iersche kwestie is van dien aard, dat langer uitstel gevaarlijk werd. En hiermee zijn we tot de derde conferentie genaderd Ulster blijft halsstarrig weigeren- iemand in de grenscomrnissie te benoemen. De Iersche Vrijstaat stond op haar recht en Engeland zal dit moeten geven, wil het niet, dat Ier land zich afscheidt en hel Iersche vraag stuk scherper vormen aanneemt dan ooit. De Engelsche regeering is zich daarvan wel bewust en vandaar ook het bezoek der mi nisters Thomas en Henderson aan Dublin, Resultaat: de aanvullingswet door Ulster's weigering noodig, is ingediend. Zal Ulster nu nog toegeven? Zoo niet, dan is een strijd om het Hoogerhuis waarschijnlijk, want dit zal de aanvullingswet wel niet aanvaarden. De conservatieven zijn in een moeilijk par ket, want bij zoo'n verkiezingsinzel is lrun nederlaag zeker V. De ziekten-programnia's r.ij.) In de ver schillende badplaatsen niet altijd scherp van olkaar onderscheiden. Hart, luchtwegen, jicht, zegt het eene; luchtwegen, jicht, maag, vermeldt het andere; jicht, maag en hart, bevat het derde. Alten bieden ze een spe ciaal drinkwater aan (natron 0.0034, ltie- zolzuur 3.0217, lithium 0.00012, of omge keerd), waarin men desverkiezende ook kan gaan liggen. Het is een beetje zout, een beötj'e bitter, een beetje ijzerachtig of een beetje zwavelig en sedert enkele jaren, door de goede zorgen der ijverige baddi- recties, zonder uitzondering, radio-actief. Is er door een gunstigen grondwaterstand, modder in de buurt, dan vormt dit buiten kansje een extra attractie op het programma. Ouk overigens mag do toestand al3 bo teend verondersteld worden: een muziektent, waar al om zeven uur 's morgens oen koraal geblazen wordt; een bron met wit- geschorte meisjes; een wandelpark met een zonnewijzer; een winkelgalerij, waar al die prachtige souvenirs voor de thuis-gebleve- nen te krijgen zijn (humoristische asch- bakjes; pennehouders met ruïne achter oen vergrootglaasje); wandelingen met roode, blauwe en witte pijltjes tegen den berg op naar het kruis, den duivelskansel, den uitkijktoren en de Iheeschenkerijeen lo- caaltreintje; een badcommissaris op witte was klaarblijkelijk tiaar bedoeling, om de halsstarrig zwijgende daarginds tot antwoor den le dwingen. Een paar der kindoren begonnen le gie chelen en stootten elkaar aan. Ejnar werd rood en zijn trots ging over in schaamte. Hij had zoo zeker gerekend op oen pluimpje cn in plaats daarvan kreeg hij een verwijt van moeder en een spottend lachje van de zusjes en de broertjes. „Ejnar en ik kunnen het best samen vin den, hé? Een magere .eenigszins tierende arm werd om Ejnars schouders geslagen en hij keek op in oen bleek gelaat, dal zich tut hem overboog, terwijl een paar vreemde oogen diep in de zijne keken een paar angstige, donkeTe oogen, met een scherpe uitdrukking, die zich toch opeens verzacht ten. De kleine kon niet antwoorden. Hij keek tegelijkertijd verlegen en toch vertrouwelijk op naar dat bteeke gelaal en keek toen ter sluiks naar de andere kinderen. Nu zagen zij toch, dat tante hem wét graag bij zich had! „Ik heb heel graag, dat Ejnar bij me is," voegde zij er bij cn Irok haar arm weer te rug. In haar ziekelijke brein jubelde liet van spotlende vreugde. Z ij daarginds mocht voorat niet denken, dat zij iets kon verhinderen met haar op dringerige wijze van doen. Zoo kwam tiet, dat Ejnar en tante elkaar dien Iieelen dag gezelschap bleven houden in de grootste eensgezindheid. Eindelijk werd hel avond. Tante stond alleen in haar kamer bij het venster, peinzend en zoekend in hetzelfde labyrint van gedachten, waarin zij zich lot ziek-wordens toe reeds honderdmaal had be geven. schoenen; tenniswedstrijden, forellen, wel dadigheidsbals en luitenants. Er is niet veel afwisseling in, ook niet veel emotie, wat voor de werkelijk zieken zou verkeerd niet zou zijn; hun aantal is echter doorgaans niet overwegend genoeg om hun bizondere belangen tot richtsnoer te nemen. Er komen vooral zooveel patiën ten, voor wie rust, regelmaat, zelfinkeer erger zonden zijn dan de doodEn zoo sloven de directies zich uit om pieuwe aantrekkelijkheden te vinden. Vooral de badplaatsen hebben het moei lijk. In don nood maken ook dokters kromme sprongen en ze hebben huu patiënten zslta ertoe gebracht zich met zeewater te doon inspuiten, ja het te drinken, alsof liet uit een minerale bron kwam. Maar het is niet to verwachten, dat deze methode algemeea geliefd en tot een gezelschapsspel zrf wor den. De zeebadplaats heeft aan ziju meer binnenlandschen soortgenoot een zwaren concurrent. 1 Scheveningen.... Het hooge woord is er uit. Dat Scheveningen het al sedert jaren moeilijk heeft, is bekend genoeg. Alleen de Pier rendeert noemenswaard. Onder scheidt de Pier Scheveningen op merk waardige wjj-ze van andere zeebadplaatsen? Neen, het is integendeel bijna alles, behalve juist deze wandeldjjk, waardoor Schevenin gen bij Fransche, Engelsche, Belgische col lega's van ongeveer dezelfde allure, afsteekt. Het succes van de Pier: dat men er anderen kan zien en zichzelf laten bekijken, wijst in de richting van Seheveningen'6 ge brek weelde en wereldschheid ontbreken er. De groote mondaine figuren komen er niet, omdat zij het luxueuse middelpunt niet aantreffen, waar zjj elkander kunnen ont moeten en vanwaar zij hun schittering kun nen doen uitstralen. Scheveningen is niet weelderig opgezet. Het heeft de zanderige kaalheid, de geest- looye dorheid, de saaie verveloosheid niet kunnen ontkomen, waaraan zeeplaatsen, vooral de noordelijke, reeds door het ecuwig gewaai en eindeloos gestuif onvermijdelijk zijn blootgesteld. Het Oranjehotel, het Grand Hotel met zijn holle koetspoort, zijn dorre steenklompen; het Palace-holei heeft mets van een paleis; de zeepachtige zee jufferen rondom de Kur-zaal beginnen in haar zoete conventionaliteit ergerlijk te ver velen; de misplaatste Kurhaus-bar wordt meer en meer een vervallen schuur'; de onlangs wat opgeknapte foyer van bet Kurhaus wedijverde tot voor kort in ge zelligheid met de gelagkamer van een dorps logement; de halt van het Kurhaus-hotel biedt niet grooter oogenlust dan het tra- ditioneele wachtvertrek bij een fotograaf. Het is alles van een temeer drukkende dufheid. Het kan niet anders of de buitenlanders, die zoo juist het hotel Meurlce, .Waldorl- Astoria, Adlon of Cecil hebben verlaten, voelen een schok van tragi-komische teleur stelling wanneer zjj Scheveningen's burger lijke eenvoud binnenkomen. Zjj zoeken de marmeren halls met de ruischende muziek en de weelderig-zachte meubels, en missen die 6jJ uitstek internationale centra bitterlijk. Zjj glimlachen medeljjidend, als do hotel-gérant hen opmerkzaam maakt, dat in den aller- laatsten tjjd de slaapkamers van installaties voor stroomend water zjfn voorzien. Heeft men zich daar dan werkelijk nog tot voor kort met het goede oude Hollandsche kan- nelje-en-kommetje moeten behelpen? Maar dan was het hier erger dan in de Russische steppen, bjj de Kirghiezen en achter in den onherbergzamen Kaukasus, waar de eenzaamste nomade buiveren zou bjj do gedachte, zich in stilstaand water iu zijn eigen afspoelsel! te moeten was- scheu.... Als zjj den cerstvolgenden trein niet nemen, deze bezoekers, dan wagen zjj nu hun toiletten in deze omgeving de koffers niet behoeven te verlaten, eon po ging om althans hun badcostuum recht te doen wedervaren. Waar is, op het strand, de paradeplaats voor dit doel? Maar de gérant buigt diep bedroefd het hoofd: men baadt hier slechts in hot verborgene... De voortvarende directie van de Maat schappij Zeebad Soheveningen kan zich nog zoo het hoofd breken met Japansch dag-vuur werk, automobiel-tentoonstellingen, volkscon certen, solo's voor bas, jubilé's van Speen hof, ballonnenjachten en preventieve hech tenis van anderhalf uur in de fjle, eer men Daar werd op de deur geklopt, .Binnen I" ■Zij moest al haar zelfbVheersching aan wenden, opdat men niet dc verontwaardi ging over het feit, dat men haar kwam slo ren, aan den klank van tiaar slem zou kun nen bemerken. Maar bet was de kleine. Hij hield den deurknop vaat en moest zijn band boog op heffen om dat te kunnen doen, zéé klein was bij. „Mama vraagt öt Nilla mijn bed in uw kamer mag zetten, tanle?" vroeg hij. De kinderoogen waren zéé vol vertrouwen op baar gericht, bij was er zéé van over tuigd, dal het voorstel haar plezier zou doen, en was hiervan zoo geheel vervuld. Zij wilde „neen" zeggen, maar een ge heimzinnige macht drong haar letterlijk om dit woord te weerhouden en hot werd lot een „ja." Met heel de blijdschap van oen kind, dat in een andere kamer mag slapen, liep hij de gang in en riep: „Ja, het magl Hel mag! Nilla, ik mag hij lanie slapenl" Maar zij, die dit aanhoorde, drukte haar lippen slijf op elkaar en heiliger nog bruiste de verontwaardiging in haar op. Uit trots, uil trots zou zij hun ico nen O, was hel dan niet een der eerste rech ten van den mensch: het recht om te ster ven I Er werd haar gezegd dal het avondeten klaar stond, en zij ging aan tafel. Zij was alleen met haar schoonzuster; dc kinderen hadden vooruit gegeten Zij aten zwijgend en meer voor den vorm De gastvrouw keek zoo blijmoedig; er lag als 't ware een waas van ernstige vreugde een bad mag nemen, Scheveningen zal nooit rendeeren, véér men het zjjn dorps fatsoen heeft ontnomen. Er is nu een gelegenheid: Kijkduin komt op. DSSrheen de drenzende kinderen, de moede moeders met karbiezen en platge- loopen voeten, de ongeschoren vaders zon der boord; ddarheen al wat potverteert, harde eieren pelt, sinaasappelen schilt en halve-fleschjes bier openbeugelt. En dan op het, door een ondergrondschen spoorweg met de Haagsche stations verbonden Sche veningen een hotel van voorname pracht, dat door zrjn overvloedigen glans ook de verwendsten trekt. Maar vóór alles Filistijnen over den snooden voorsteller! de roulette. Wie die niet wenscht, wenscht den ondergang van Scheveningen. VAN DER HAEGHEN. Véér ik u een paar lekkere recepten leer, moet ik even een lezeres antwoorden, die mij vroeg hoe zij haar zilver, dal erg ge vlekt is, weer mooi krijgt en poetsen moet. Maak een droog sopje van Casliliaansche zeep en doe hier wat zilverpoeder door, zééveel, tol hel mengsel zoo vloeibaar is als room. Wrijf nu mcf een oud flanellen lapje de pasla in het zilver en wasch hel daarna met een vet zeepsop af. Laat hel even staan tot het zilver goed droog is en politoer het dan met een stuk fluweel. Wrijf nu wal zoele olie over het zilver en ga er ten slotte met een zeemleeren lap overheen. De zoete olie is een voorbehoed middel tegen zwart worden. Om vlekken uit uw zilver weg te krijgen, moet u het eerst 4 uur in zeepwater te wecken zeilen en het dan dik mot een mengsel van kalk en azijn bedekken. Droog bel zilver voor het vuur, neem de kalk met een zacht doekje weg en wrijf liet voor werp met droge zemelen op. Alle vlekken, verdwijnen zoo cn 't' zilver gaal prachtig glimmen. En nu wal recepten voor dc warme zomermaanden. Ik wed. dat uw huis vol logées zit, of dal u spoedig gasten verwacht; dan moeten er vooral f r i 3 s c li e lekker tjes wezen, die toch niel al te kostbaar zijn. Nu wal dunkt u hiervan? Een puddingcake rnet ge glaceerde vruchten. Noodig één gewone Engelsche cake, oen kleine dot» geglaceerde vruchtjes, anderhalve kan melk, '/s L. sherry, 1 ons suiker, 1 eetlepel pudding of cuslard-poeder, kan room, een paar vanillestokjes, een schep basterd-suiker. Recept: Giet ruim een kwart kan van de melk in een pannetje en breng dit aan dc kook. Snij de cake over dwars in tweeën; leg de onderste licllt in een vla-kom en week haar met wal van de lieele melk en de sherry. Snij een paar van de geglaceerde vruchten in dunne schijfjes en schik ze over die onderste cake-helft. Leg er nu de andere held op en giet bier dc rest van de boete melk en sherry overheen. Leg boven op de cake eenige lieele vruchtjes. De vla maakt u van de puddingpoeder in een beetje melk opgelost. Kook -de melk, die u over heeft, en voeg er de poeder aan (0?, steeds roerende, anders klontert liet. Snij de vanillestokjes in kleinere stukken en doe ze in de vla. Als deze koud begint te worden. over haar anders zoo levendige wijze van doen. Toen zij opstonden, om elkaar goeden nacht te zeggen, trad zij op haar gast toe. „Ollilie," zcide zij zacht, „je bent boos op mij. Maar ik wil je niet dwingen. Ais je het niet kunt uithouden, bon je vrij. Je wordt niet bewaakt." Zij die Ollilie werd genoemd, hield reeds de hand aan den deurknop, doch stond stil en keek de andere aan met een uitdruk king van verwondering en wantrouwen. Zij zeiden niets, Iteken elkander slechts recht in de oogen, en deze heldere, vaste blik zeide moer dan vragen en anlwoorden of lange verklaringen hadden kunnen doen. „Tk wilde je niet dwingen met Ejnar. Ik bedoelde hei goed." Weer was het de blonde, die sprak. „Als men er zeven heeft kan men er misschien wet één van af slaan." Zij voegde dc laatste woorden er bij met een glimlachje, dat een dubbelzinnige betee- kenis er aan verleende, geheet verschillend van haar gewonen, opgewekten lach. Er lag ernst en goedheid in haar toon. „Dan heb ik j; onrecht aangedaan," ant woordde de toegesprokene kort en mei te genzin. „Ja, dat vermoedde ik." Ollilie keek even onderzoekend op, doch dadelijk daarop kreeg haar gelaat weer die uitdrukking van stilte, trotsche minachting. iWal zij had willen zeggen, zou immors foch niet worden begrepen 1 „Goeden nacht," zcide zij slechts en slak haar hand uil. Haar schoonzuster hield die vast en keek haar steeds aan „tk geloof wel, dat het leven iemand zoo zwaar kan vallen, dat men gaarne zou wil- moet u haar 0 m de cake gieten (niet er over heen, de vruchtjes mag u niet bedek ken), en zoo verder laten afkoelen. Doe nu wal vanille en basterdsuiker bij den room, klop deze lot bij dik is en sprei hem daarna over de vla uit. Een ander: Vla met abrikozen' en pistaches. Noodig: 1 groot blik abrikozen (of ver schel) 3 glad afgestreken eetlepels rijst; 'li Liter melk; 3 ons basterd suiker; liet wil van één ei; 'li citroen 1 ons pistache-noten of -pillen (suiker- noot of groene amandel), oen citroenschil letje. Recept: Wrijf de abrikozen (op één groole na, die u heel moei houden voor later) door een zeef. Knijp de citroen uit en zeef deze ook. Giet de sap bij de fijngewreven abrikozen- massa; voeg er de helft van de suiker aan toe. Vermeng dit alles flink en giet hel dan in een glazen of kristallen kom. Vermeng de rijst m?t een achtste Liter abrikozennat. Maak de melk warm; giet deze op de rijst; doo alles bijeen in een pan netje en breng het, steeds roerende, aan de kook. Voeg er de rest van de suiker bij en laaf dit zoo gedurende ongeveer 8 minuten zachtjes doorkoken. Als liet van het vuur af is genomen, moet liet geleidelijk aan opkoe len. Voeg er dan li et citroenschilletje voor de geur aan loe. Klop liet eiwit stijf, doe hel bij de rijst en giet alles voorzichtig over do fijngewre ven abrikozen in de cristallcn kom; roer vooral niel. Laat hel zóó koud worden. U heeft dan onder in de kom de abrikozen- vla en bovenop de rijst. Pel nu de pistaches en bak ze fijn. Leg de overgeschoten groote, hoelc abrikozen in liet midden van de rijst en strooi de stukjes noot er 0111 heen. Als u de nootjes met koud water opzet en aan de kook brengt, laat het schilletje dadelijk los Zijn ze le vochtig na het pel ten, droog ze dan gedurende een paar mi nuten op een warme plaats, maar pas op, dat ze hun mooi frisschc, groene kleur niet verliezen Deze beide recepten zijn een echte Iraclatio voor kinderen en volwasse nen. Weet u, wat ik u ook aanraad? Om zelf koekjes le hakken. Dat is zoo lekker cn heel goedkoop. Neem b.v. 1 kilo bloem, 1 pond marga rine, 4 ons basterdsuiker, f ei, wat ange lica en geglaceerde kersjes. Roer de mar garine en suiker tot room; breek het ei, voeg het er aan toe cn klop deze massa een paar minuten lang. Zeef de bloem en roer deze er ook door. Draai er moet de hand een bal van en rol die daarna uit tot een platte koek van ongeveer anderhalve c.M. dikte. Snij bier figuren van zooate „aller hande" hebben (rond, een halve maan, vierkant, een sier, een ruil, een hartje). Leg In het midden van ieder koekje een halve kers cn daaromheen een smal rin- gelje angelica. Leg 7.0 een klein half uur op bakpapier in een malig verhitte oven tot zo eventjes bruin zien. Laat ze op een zeel af koelen en u heeft een massa heerlijk cro- quante koekjes. Nu nog even hel recept voor een goede eilroenkwast en dan schei ik er voor vandaag mee uil. Voor één glas heeft u noodig: 1 citroen, koud water, spuitwater, J/2 tepel basterdsuiker en een geglaceerd kersje. Verdun het gezeelde sap van de citroen met een gelijke hoeveelheid water. Schep hier de suiker hij cn vul het glas verder met spuitwater. Roer flink, laat het kersje er in glijden cn drink de kwasl. terwijl deze nog bruist cn prikkelt. Hel is de beste drank öp heole dagen, want hij verfrlscht het meest. RECLAME. sen GOED Portret Uw ADRES Is Firmn M. BOiVGElVAiVIE 5301 P. SEEGTENHOItST Specialiteit in Vcrprootinfjcii. ten sterven; daarvoor behoeft men niel krankzinnig 1e zijn," zeide zij. De diep-Iiggende oogen flikkerden even op, de vijandelijke uitdrukking er in ver dween en maakte plaats voor een meer zachte en dankbare. Het was dus niet zoo; zij werd niet als een krankzinnige bcscliouwdl Dc koude hand voelde nog lang daarna den krachtigen warmen handdruk van de andere. „Doe, zooals je wilt ik zat je altijd be grijpen. Maar geef mijrt jongen een kus en maak hem niet bang." Zij keken elkaar beiden vol vertrouwen in de oogen, dc deur werd gesloten en zij die wilde sterven slond alleen in de gang. „Geef mijn jongen oen kus cn maak hem niet bang, weerklonk het in haar. Iloe moederlijk had die olcm getrild! Met al de leederlicid van een moeder; ja, maar met nog iels meer Haar werkende geest, die steeds gewoon was over alles na le denken, hield zich bezig 'nol don toon, waarop de laatste woor den wanen uitgesprokenEr lag méér in dan alleen teederheidook moed. fels van dien avontuurlijken moed, die oen hoog spel speelt, doch aan zijn geluk gelooft en daar door wint, iels, dal in overeenstemming was met haar eigen karakter en aanleg; alleen had z ij alles op het spel gezet enver loren. En terwijl zij hieraan dacht, trad zij in haar slaapkamer, waar het kind lag. Zij liep zachtjes door de kamer, om hom niet wak ker te makon, ging voor het venster staan en keek naar buiten. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9