Hum®? aait liet üuifenBaeiif Brieven over Photografie. SPORT. Paul (die al een beele poos gewacht heeft): Zeg pa'tje, kunt U me twee kwartjes leenen om nog een 6chop te koopen? (Passing Show} Denk Je, dat de luitenant Lucy zal vragen? O ja, hij heeft verscheidene ridderordes voor dapper heid, weet je, {London Opinion) De vader: M'n zoon, het wordt tijd dat je je carrière gaat maken. Ik heb je str-eds beloofd, je daarbij op weg tc zullen helpen. Een aantal van onze grootste financiers hebben hun vermogen opgebouwd uit een schoenveter. Hier heb je een schoenveter. (Judge) Ongeruste dame: Heeft U ook een kleine jongen gezien?. .Vermoeide heer: Peper-harige dikke kleine duvel? Die speelt op z'n eentje bij den golfbreker Ongeruste dame: O nee, ik zoek m'n zoontje, een goud-harige stevige boy. Vermoeide heer: O, excuseert .U. me, die speelt op z'n eentje by den golfbreker, {Punch) Jonge vrouw (na de wittebroodsweker»-, Wan» peer we naar buiten gaan, moeten we probeeren* er niet uit te zfen alsof we pas getrouwd warem De man: Een goed idee, liefste. Als jQ de hand koffer dan eens droeg? (Humorist)» 'l VI. Recepten voor ontwikkelaars: I Glycine. Men maakt glycine bry van Hubl. Water 180 c. c.; glycine 30 gr.; kalium meta bisulfiet 50 gr.; potasch 200 gr. In een mortier de kristallen kalium meta-bisulfiet Ijjhwrqven, de glycine toe voegen, dan de potasch daarna onder roeren met water. Voor gebruik schudden en ver dunnen met 15 deelen water. Voor standontwikkeling verdunnen met 80. deelen water. Glycine geeft harmonische, niet dichte negatieven. Edinol: water 100 c. c.; edinol 4_gr.; ratiiumsulfiet 20 gr.; koolzure soda 25 gr. Los eerst in 30 c. c. water het natrium- sulfïet op, daarna de edinol. Los daarna in 20 c. c. water de koolzure soda op. Schenk de tweede oplossing bij de eerste, en voeg daarna de rest van het water toe. Voor gebruik verdunnen met de-zeven voudige noeveelheid water. Do volgende edinol-ontwikkelaar is spe ciaal voor sterk overbelichte platen geschikt. Zelfs platen, die eenige duizenden malen te lang belicht zijn, leveren hiermede nog bruikbare negatieven. i Edinol-ontwikkelaar 4 c. c.; water 100 c. c.; aceton sulphiet 1 gr. Or tol. Deze ontwikkelaar bestaat uit twee oplossingen, die kort voor het gebruik worden gemengd. Ie oplossing: water 1000 c.c.; artol 15 gr.; kaliummeta bisulfiet 7.5 gr. c 2e oplossing: water 1000 c.c.; potasch GO gr.; natriumsulfiet ISO gr.; broomkalfum 2 gr. normale platen gelijke hoeveelheden nemen van beide oplossingen. Overmaat van do eerste oplossing ge bruikt mer. bij overbelichte platen. Overmaat van oplossing. 2 bjj onder belichting metol. Water 1000 c.c.; metol 15 gr.; natrium sulfiet 150 gr.; potasch 75 gr.; broomkali 2 gr. - 1 I i ue stoffen oplossen en in de aangegeven volgorde. Voor het gebruik verdunnen met drie deelen water. De metol-ontwikkelaar kan ook in twee voorraadsoplossingen worden gemaakt. Ie oplossing: water 1000 gr.; metol 15 natriumsulfiet 150 gr. 2c oplossing: water 2000gr. soda 150 gr. Hij onderbelichte platen een deel van de le oplossing vermengen met twee dee len van oplossing 2. Bij overbelichte platen gelyke hoeveel heden. De metol wordt meestal gebruikt in combinatie met een anderen ontwikkelaar, en wel: MetoI-glycine: in het- vorige recept do 15 gr. metol vervangen door 75 gr. "metol en 75 gr. glycine. Metol-kydrochynon: een van de meest gebruikte ontwikkelaars: Natriumsulfiet 3 'gr.; potasch 4 gr.; hydrochynon 1 gr.; metol 1 gr.; water 24 gr.; voor gebruik verdunnen met drie deelen water. De Kodak-Company geeft voo rstand- ontwikkeling van films het volgende recept: Water 1000 c.c.; hydrochinon 12 gr.; watervrjj natriumsulfiet 140 gr.; watervrij natriumcarbonaat 75 gr.; pyrogallol 14 gr,; broomkali 1.5 gr. Voor standontwikkeling met 20 deelen water verdunnen. Amidol: amidol 1 gr.; natriumsulfiet 12 gr.water 600 c. c. De bekende „rodinal'- ontwikkelaar be staat uit: .Water 500 c.c.; natriumsulfiet 40. gr.; soda 30 gr.; paramidophenol 2 gr. Een metbode om platen bij daglicht Je ontwikkelen is de volgende; -=•' Bjj rood licht (dus in de donkere kamer) de plaat baden in de volgende oplossing: Water 100 c. c. ;joodkali 4 gr. Na 2 minuten uit de oplossing nemen en afspoelen. Nu kan men in gedempt dag licht, of bij 'daglicht ontwikkelen, met den volgenden ontwikkelaar, die uit twee op lossingen bestaat, die kort voor het ge- gebruik worden gemengd. le oplossing: natriumsulfiet 20 gr.,; me tol 1 gr.; hydrochynon 8 gr.; broomkali 40 gr.; water 600 o. c. 2e oplossing: kaliïoog 20 gr.; water 600 gr. De ontwikkeling duurt ongeveer 5 mi nuten. De joodkaliumoplossing is meermalen te gebruiken, de ontwikkelaar niet. Fixeereu geschiedt als gewoonlijk. Voor de resultaten, die volgens deze methode worden verkregen, sta ik niet in. Het is niet gemakkelijk uit deze menigte recepten een keus te doen. Laat ik daarom nog zeggen, dat metol en amidol snel-ontwikkelaars zyn. Het ge- heele beeld komt plotseling te voorschijn, en bereikt daarna zjjn volle kracht. Glycine daarentegen is een langzame ontwikkelaar, die zeer geleidelijk het beeld te weeg brengt. Den beginner zou ik dus raden glycine te nemen. Hy kan dan rustig de plaat controleeren. 'Heeft men eenige routine, dan kan men de andere ook probeeren. De voorraadsoplossingen yan ïïe genoemde ont wikkelaars zy'n te bewaren in een gesloten en gevulde flesch. Daar nu by iedere ontwikkeling een deel van de vloeistof verloren gaat, blyft do flesch niet gevuld, en de lucht, die dan onder de kurk blijft, bederft den ontr wikkelaar. Practisch is het daarom witte glazen kralen te nemen, en, naarmate de noeveelheid vloeistof mindert, meer kralen bij te voegen, zoodat altijd de vloestof tot aan de kurk reikt Recepten voor fixeerbaden: Zuurfixeerbad: water 100J c.c.; fix eer- natron 200 gr.; kalium metabisulfiet 25 gr. Snelfixeerbad: water 1003 c.c.; fixeer natron 250 gr.; samiak 100 gr.; kalium meta bisulfiet 25 gr. En zoo c. c. water het fixeernatron (hypo) oplossen en de salmiak, in de resteerendé 100 c.c. het kaliummetabisulfiet. Dan de tweede oplossing in de eerste gieten. Het gelukt niet altijd de negatieven direct op de juiste dichtheid te ontwikkelen, nu eens worden ze te dicht (te zwart) waardoor net afdrukken noodeloos lang duurt; dan eens te dun (te flauw) wat meestaf het gevolg van haast, angst om de negjfa toeven te lang in den ontwikkelaar te laten. De afdrukken worden dan xwart, zonjer contrast. De eerste soort negatieven brengt men op hun normale dichtheid door verzwakken, de tweede soort door versterken. Ook kan men door versterken en verzwak ken overbelichte, resp. onderbelichte nega tieven nog bruikbaar maken. Het versterken en verzwakken moet ge schieden, nadat de plaats gedroogd is. Daar er z.g. hardwerkende afdrukpapie- ren in den handel zijn, gaat men niet over tot het verbeteren der negatieven voor een afdruk op een dergelijk papier te hebben geprobeerd. Als versterker komt in de eerste plaatê in aanmerking sublimaat. Aangezien dit een zwaar vergift is, moet men er voorzicö- tig mee omspringen. Voorzichtigheid i» trouwens aan te bevelen met alle chemica liën al staan ze nu niet direct op het ver gif tl ij6tje: Water 150 c.c.; sublimaat 10 gr. Wanneer het sublimaat niet geheel op lost, zooveel water toevoegen, tot alles in oplossing is gegaan. Het droge negatief anderhalve minuut weeken in koud water, en dan in de subli maatoplossing leggen. Het beeld bleekt, en kan zelfs geheel verdwijnen. In doorzicht echter ziet men het nog duidelijk, en wel wordt het dichter. Wanneer heb naar wensch is versterkt, wordt de plaat gespoeld, en nu in een 5 pCt. nmmoniakoplpssing gelegd, waarin het negatief wéér zvrart wordt. Wanneer de plaat, op de glaskant gelijkmatig zwart schijnt, neemt men haar uit het bad. spoelt en droogt. De versterking geschiedt geheel bij dag licht. Het te versterken negatief moet vol komen vrij zijn van fixeernatron. Om even tueel nog aanwezig hypo onschadelijk te maken voegt men aan de sublimaatoplossing wel enkele druppels zoutzuur toe. In plaats van ammoniak kan men ook gebruiken de volgende oplossing: Water 120 c.c. natriumsulfiet 20 gr. De negatieven worden hierdoor niet zoo intensief versterkt als door ammoniak. Een andere versterker is de broomjoodkoper versterker Water 120 c.c. kopersulfaat 6.5 gr.jood kali 0.5 gr. broomkali 1.3 gr. Los in 90 c.c. water het kopersulfaat op in de resteerende 30 c.c. het broomkali in het joodkali, en giet de oplossingen samofi. Het negatief wordt kanariegeel en dicht. Spoel na voldoende versterking een kwar tier en maak het negatief weer zwart door te baden in: Water 120 c.c. natriumsulfiet 15 gr. soda 4 gr. broomkali 0.2 gr.; hydrochinon 3.3 gr. Wanneer het negatief uiterst dun is, ge bruikt men den ma an versterker. le oplossingWater 100 c.c.uraanni- traafc 1 gr. 2c oplossing: Water 100 c.o.roodbloed- loogzout 1 gr. De 2e oplossing moet kort voor het ge bruik worden bereid. Het negatief anderhalve minuut weeken in koud water en dan baden in le oplossing50 c.c. 2e oplossing: 20 c.c. Azijnzuur (azijnessence) 10 c.c. Het negatief wordt bruin. Na. versterking een kwartier spoelen. Verzwakken van te veel versterkte platen geschiedt in Water 100 c.c.fixeernatron l gr. De versterking neemt langzamerhand af. Zoodra de gewenschte dekking is bereikt, het negatief uit het bad nemen en spoelen. Om te dichte negatieven (te lang ont wikkelde bijvoorbeeld) te verzwakken, kan men de negatieven eenvoudig in het zuur fixeerbad leggen. Het bezwaar van deze methode is, dat ze lang duurt (tot een paai uren toe). Het schaaltje moet zoo nu en dan worden bewogen, anders ontstaan vlekken. Vlugger werkt de Farmersche verzwakker. le oplossing: water 100 c.c.fixeernatron 25 gr. 2e oplossing: water 10 c.c. roodbloedloog- zout 1 gr. De 2e oplossing kort voor het gebruik be reiden. Leg het negatief in een schaaltje, waarin de beide oplossingen zijn samengegoten. De kleur van de oplossing is geel, zoodra ze groen wordt moet het bad worden ver- verscht. Wanneer de gewenschte dichtheid is bereikt, spoelen en drogen. Een ander recept is: Water 200 c.c.kaliumpermanganaat 2 gr.eenige druppels sterk zwavelzuur. Voor harde negatieven kan men verschil lende wegen inslaan: Water 120 c c. kaliumbichromaat 1 gr. aluin 5 gr.zoutzuur 3 c.c. Bleek hierin het negatief, tot het van den glaskant volkomen wit schijnt. De laag is echter lichtgeel gekleurd. Spoel nu, tot deze gele kleur verdwijnt, en ontwikkel met een gewonen ontwikke laar. Daarna spoelen en drogen. Eenvoudiger is het volgende: le oplossing: water 100 c.c.ammonium persulfaat 2 gr. 2e oplossing: water 100 c.c.keukenzout 1 gr. 1 Voeg van de 2e oplossing 5 c.c, bij de eerste, en verzwak in dit mengsel. Neem het negatief uit het bad, voordat de gewenschte verzwakking is bereikt, en fixeer in Water 100 c.c. natriumsulfiet 20 gr. spoelen en drogen. Over het retoucheeven van negatieven kan ik kort zijn. Wanneer men werkt met groote formaten, is het na veel oefening mogelijk, iets er van terecht te brengen, maar bij kleine formaten, die tegenwoordig zooveel worden gebruikt, is het niet te doen. Het bewaren van negatieven geschiedt in oude platendoozen. Wanneer men ecnigen tijd met animo heeft gefotografeerd, groeit de voorraad negatieven tot een angstwdk- kenden stapel aan. Films zijn in dat opzicht veel praktischer. Men brengt ze het best in couverten, soort bij soort, en zet buiten op de couverten den soortnaam. Dit vergemakkelijkt het zoeken zeer. Een stapel couverten bergt men dan in een blikken trommeltje. Aan het slot van dit artikel gekomen, bemerk ik, dat ik niet genoemd heb, de ontwikkeling met sapanine-voorbad. Wan neer men n.l. bij donkerroodllcht de platen eerst baadt in een sapaninc oplossing, kan men de ontwikkeling voortzetten bij geel licht, wat de contröle vergemakkelijkt, en prettiger voor de oogen is. LAWNTENNIS. Internationale wedstrijden te Noordwijk-aan-Zee. De uitslagen van gisteren zijn: Heeren-enkelspel, 2e ronde: Wélzei slaat Naula 36, 10—8, 8—6; Van der Steur sl. Stradmeyer 60, 60; Caslendijk sl. Poslma 61, 60. 3e ronde: Bijleveld sl. Vriesendorp 6—3, 75; Kleinsehrolh sl. Waller 63, 62; Van der Slavo sl. Wetzel 86, 86; Dr. Gast si. Mr. Timmer 64, 61; Cas- tendijk sl. Rahder 61, 2—6, 62; Knap pert sl. Van der Meulen 60, 62; Jordaan sl. Mr. J. B. Kan 6—0, 61; Sehomburgh sl. J. Bryan 6—3, 61. 4e ronde: Kreuzer sl. Mendes de Leon 61, 63; Van Karnebeek sl. Bijleveld 63, 61; C. A. Bryan sl. Kleinschroth 26, 86, 62; II. Timmer sl. Alsbaeh 61, 6^-2; Knappert sl. Loudon 60, 62. Dames-enkelspel, le ronde: mej. Rédélé sl. mevr. Wallen de Vries 86, 63; mej. Vriesendorp sl. mej. Blijdenstein 60, 60 mevr. Schomburgk sl. mej. Van der Aard weg 60, 61; mevr. Bock Carp sl. mej. Bijleveld van Heukelom 16, 6—4, 63; mevr. Kaeber sl. mej. Rédélé 63, 97; mevr. Stroink sl. mej. Loopuit 61, 61; mej. J. Scholsman de Jonge sl. mej, O. Schotsman de Jonge 63, 6—0. Kwarteindslrijd: mej. Rollin Couquerque sl. mej. J. Schotsman de Jonge 5-7, 6-1, 6-2. Ileeren-dubbelspel. le ronde: Von Dier- gardt en Kramp slaan Marinkelle en Ra- maer 64, 57, 63; Wener en Ong sl. Stradmeyer en Frowein; Castendijk en Naula sl. Blijdenstein en Van Heek 61, 60; Groote en Lobry de Bruin winnen w. n. o.; Jordaan en Jannink sl. mr. J. B. Kan en Kan Jr. 62, 810, 61; Schom burgk en dr. Gast sl. Rahder en Schim van der Loeff 60, 60. 2e ronde: KnappertBchrens sl. Goe- mansDe Ranilz 60, G0; Kreuzer Kleinschroth sl. Timmer en J, Bryan 63, 08, 61, Schomburgk en. dr. Gast sl. De Jonge en Van der Steur 60, 60; Mendes de Léon en Bijleveld sl. Enthovcn en Van der Heiden G0, 63. Kwarteindstrijd: Schomburgk cn dr. Gast sl. Mendes dc Léon en Bijleveld 6-4, 5-7, 6-3 Damos-dubbclspel. le ronde: mevr. Schom burgk en mevr. von Diergardt sl. mej. Udink ten Cate en mej. Ebbinge 64, 63. 2e ronde: mevr. Kaeber en mevr. Jacobina sl. dames Alsbacli 61, 63; mevr. .Stroink en mej. Rollin Couquerque sl. mej. Ilillcn en mej. Loopuit 62, 63; mevr. Schomburgk cn mevr. Von. Diergardt sl. dames E. en Schotsman de Jong 62; 62; mej. Bijleveld en mej. Vellman sl. mej. Rédélé cn mej. Vriesendorp 62, 62. Ilalve eindstrijd: mevr. Schomburgk en mevr. Von Diergardt sl. mej. Bijleveld en mej. Vellman 6—2, 64. Gemengd dubbelspel, le ronde: mevr. Waller en Waller Jr. sl. mej. Neuerburg en Roosenboom 61, 63; mej. Rollin Cou querque en Naula sl. mej. Enthoven en „Ody" 62, 75; mej. Visser en Poslma sl. mej. Alsbaeh en Alsbacli 61, 46, 97; mevr. Jacobiny en Knappert sl. mej. Van der Aardweg en Van der Meulen 60, 6—0; mej. Brauns en Van der Steur sl. mej. Udink ten Cate en Jannink 63, 6—2; mevr. Ramaer en Behrens sl. mej. Loopuit en-Dekking 60, 62; mej. Rédélé en Goemaris sl. mej. Visser en Wener G2, 75; mevr. We Bock en Ramaer sl. mej. Hill en en Wetzel 40, 6—2. 62; mej. Vriesendorp en Vriesendorp sl. mej. Los en Maureau 68, 64, 86; mej. Veltman en Mendes de Léon winnen w. n, o. 2e ronde. mevr. Jacobiny en Knappert sl. mej. Brauns en Van der Sleur 61. 86; mevr. Stroink cn C. Bryan sl. mej. Vellman en Mendes de I éon 63, G3. CRICKET. Programma voor morgen. le klasse. AjaxV. R. A.; V. O. C.—R. W.; V. V. ?t H. D. V. S.; HilversumQuick. Kamp. 2e klasse. H. C. C. II—Albion. Z.-H. C. B.: L. C. CII. C. C. IV. Overzicht Op 4 vereenigingen na beëindigen de Te klassers hun competities. Alleen P. W. en llaarlcm zijn al uitgespeeld. Wei wacht üe meesten nog de Telegraaf bekerwedstrijden, maar Ajax, dat zich niet voor deze wedstrij den had opgegeven, beëindigt morgen haar seizoen. D.w.z. met officieele wedstrijden. Er zullen nog wel enkele „friendly-games" plaats hebben en dan kunnen de spelers weer hun goed voor 8 a 9 maanden opbergen De laatste wedstrijd voor Ajax brengt haar tegenover de sterkste le klasser^ de oude verceniging van den captain van Ajax. V. R. A. heeft op het oogenblik de mooiste kansen op een kampioenschap en deze zal zij zeker willen behouden door een zege. Ajax is zeker niet zoo sterk als de Amsler- damsche club, maar toch wel in slaat waardig partij le leveren. Wij zijn alleen benieuwd hoe de Leidsche batsmen zich op liet fastbowlon van Rincker zullen houden. Wij vermoeden dat deze snelle bowler wel de meeste slachtoffers zal maken en zijn elub daardoor de zege brengen. In elk geval zal het voor het publiek wel de moeite waard zijn om dezen bowler eens aan den gang te zien. V. O. C. beëindigt haar competitie met een wedstrijd legen R. W. Ondanks het goede bowlen van East c.9. zien wij toch V. O. C. het niet tot een zege brengen, daar het batten der Haarlemmers stukken beter ia V. V. V. zal met II. D. V. S. niet te veel moeite hebben (onaangenaamheden ten» minste buitengesloten) en haar met een De heer Knip (die zijn zoon verrast heeft lerwfll die zichzelf vermaakte): Alles welbeschouwd, Maria, zou het zonde zijn om hem niet in de zaak op te lelden. (Humorist.)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 10