AGENDA VAN DE WEEK. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Zateidag. Volksgcbouw: Dansavond; nam. 8 uur. Zomcrluat: Concert door het harmonie orkest „T. en D."j nam. halfnegen. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woen9dsg- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor theater", Stationsweg: Bioscoop- en Vifciélé-voorsteHingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Rejo-theater"Intern, tentoonstelling j,De Mensch". N o o r d w ij k-a a n-Z e e, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond-concert dansant. De avond-, nacht-, en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 Aug. tot en met Zondag 10 Aug. waargenomen door de apotheken der heeren: D. J. v. Driesum, Mare 76, tel, 406 en W. Pelle, Kort-Rapen- burg 12, telef. 594. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid* Hooigracht 48, i9 altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. DE ALGEMEENE TOESTAND. f. Optimisme ter Londensche conferentie. De berichten uit Londen luiden thans zeer optimistisch. Weliswaar wordt erkend, dat de conferentie deze week niet meer ge reed komt hetgeen wij direct al veron derstelde maar voor het resultaat toont men zich niet meer bevreesd. Of dit opti misme niet al te groot is, zal spoedig ge noeg blijkenl Tegen den zin der Franschen is het voor stel aangenomen, dat de commissies, inge steld voor de komst der Duitschers, weer aan den arbeid zouden gaan om het Duit sche memorandum na te gaan voor zoover hot ter barer competentie is. Alleen do eerste commissie is uitgeschakeld, de Raad van 14 zal zelf het in-het-gebreke-blijven van Duitschland behandelen. Het heet de goed ingelichte „Daily Telegraph" vermeldde het dat Ilerriot nog' al verbolgen was over het weer in schakelen der tweede en derde commissie, zelfs# met heengaan der conferentie dreigde, doch Havas ontkent dit laatste. Beide com missies hebben direct flink aangepakt en heebben gisteren herhaaldelijk vergaderd. De aandacht viel echter vooral op de ac tiviteit van den Raad van 14, die in zijn ochtend- en avondvergaderingen, naar men zegt, bevredigende vorderingen gemaakt heeft. Er zijn geen olficiecle bijzonderheden over dezen arbeid gepubliceerd, doch mei) zegt, dat de Raad zoo goed als klaar ge komen is met de overweging van het ver slag der eerste commissie over de kwestie der tekortkomingen, zonder op ernstige be zwaren te sluiten en in den loop van den dag de kwestie der amnestie en twee or drie andere min of meer politieke aangele genheden behandeld heeft, die onder zijn bevoegdheid vallen. Wat de uitdrukking: „klaarblijkelijke te kortkoming betreft, is men overeengekomen, dat zij moet worden verstaan als: „opzet telijke tekortkoming". Snowden had be weerd, dat men aan de uitdrukking de En- gclsche beteekenis moest toekennen van: „belangrijke en onbetwistbare tekortkomin gen". Ilerriot slaagde er in, te doen aanne men, dat de tekortkoming zou worden be oordeeld in verband met den goeden wil en de goede trouw van Dui'schland. Reuter verneemt voorts uit betrouwbare bron, dat de deskuudigen, die het verslag van de tweede commissie overwogen heb ben, het nagenoeg geheel eens zijn gewor den. Men verwacht, dat de derde commissie hedenochtend gcreod zal zijn. Naai' ver luidt, heeft de Duitsche regccring er in toe gestemd de lecning te beschouwen als een moreele verbintenis, waardoor zij toestemt in één der voorwaarden, door de commissie van herstel als noodzakelijk beschouwd, vóór het plan-Dawes kan worden uilge- - voerd. Men zegt insgelijks, dat het plan- Dawes du tien dagen vroeger zal in working treden," dan oorspronkelijk in het yoorne- jwen lag, nl. op 5 October "in plaats-van 15 October. Dit besluit is genomen op het dringend verzoek dqr- Duitsche gedelegeer den, -dat het plan zoo spoedig mogelijk zou worden uitgevoerd. De Duitschers houden zich zoo gematigd van loon, dat men over hun houding zeer tevreden is. Om halfvier gistermiddag zijn Marx en Stresemann op bezoek geweest bij Ilerriot. Hel onderhoud heeft een kwartier geduurd en had slechts een formeel karakter. Het is> nu echter zeker, dat er een algemecne ge- dacbtenwisselhig zal volgen over alle vraag stukken betreffende de DuitschFransche betrekkingen. In de eerste plaats zal daar bij de kwestie der militaire bezetting van het Roergebied ie sprake komen. Generaal Noliet had een onderhoud met Mc Donald over deze kwestie. Er wordt ook medegedeeld, dat de Fran sche en Duitsche deskundigen het spoedig eens zullen worden over do leveringen in natura. De Amcrikaansche gezant te Londen, Kcllog, heeft aan den algemeenen secretaris der geallieerde conferentie medegedeeld, dai de Ver. Staten bereid zijn deel le nemen aan de conferentie der iinancieele deskun digen, die na afloop der Londensghe con ferentie te Parijs zal bijeenkomen. ,j, BELGIE. Loonsverlaging. In dc mijnen van de Borinage is gisteren bij aanplakking bekend gemaakt, dat een loonsverlaging van 5 tot 10 procent ingaai, naar gelang van de categorie der arbeiders. DUITSCHLAND. Spoortarieven-verla'-'— 5 pCL loonsverlaging. In den Rijksspoorwegraad is een motie aangenomen, waarin het gewenscht wordt genoemd de spoorwegtarieven voorzichtig le verlagen, om de opleving van het econo misch leven le bevorderen en de spoorweg- inkomsten te doen toenemen. In de industrie van Duitsch Opper-Silezië zijn alle loonen met 5 pet. verlaagd. Tien gewezen soldaten en onderofficieren van de rijksweerbaarheid stonden gisteren terecht voor het staalsgerechtshof te Leip zig. Zij werden beschuldigd van handgrana ten, pistolen, munitie enz. uit de voorraden van de rijksweerbaarheid te hebben ont vreemd en ter beschikking van de commu nisten te hebben gesteld. Als vergoeding zouden zij levensmiddelen en sigaretten hebben ontvangen. Onmiddellijk na de opening van de zitting meenden de verdedigers, dat er van een on partijdig proces geen sprake kon zijn, aan gezien de voorzitter van de rechtbank als verwoed anti-communist bekend stond. De rechters deelden dit standpunt echter niet. Na dit eerste incident begon men het ver hoor der beklaagden. Een dezer verklaarde uitdrukkelijk, onschuldig te zijn. Hij had in het voorafgaand onderzoek wel bekend, maar had dit gedaan, omdat men gedreigd had, hem anders te zulen fusille-eren. De voorzitter: Indien gij werkelijk gedaan hadt wat u ten laste gelegd wordt, zoudt gij dit ook hebben verdiend. Op nieuw protesteeren de verdedigers le gen de houding van den voorzitter. Zij wil len een verklaring afleggen maar de voorzit ter onderbreekt hen met de woorden: Jk zal wel zeggen wanneer u daartoe in staat zult worden gesteld. De verdedigers verlieten daarop de zaal. ENGELAND. Het Lagerhuis op reces het Engel.sch-Russisch verdrag. Er heeft gisteren in het Lagerhuis nog een debat plaats gehad over het ltu6sisclie verdrag. De oppositie wilde de onderteeke- ning er van doen uitstellen. MacDonald heeft echter medegedeeld, dat het parle ment na het reces niet alleen het verdrag zal kunnen ratificeeren ot verwerpen maar ook in de gelegenheid zal gesteld worden het te amendeeren. Hij verklaarde het echter voor absoluut noodig, dat de regee ring het verdrag nog vandaag zou onder teekenen. Het parlement heeft die procedure goed gekeurd en is tot 30 September op reces gegaan. Het algemcene en het handelsverdrag tu9- schen Engeland cn Rusland zullen dus he den onderteekend worden door dc resp. gedelegeerden. Het ontwerp is gepubliceerd In hoofdzaak hebben wij gisteren den in houd al vermeld, doch volledigheidshalve volge hieronder nog een officieele uiteen zetting. Het bevat 4 hoofdstukken. Hoofd stuk I noemt de verdragen op, waarover beide partijen het eens geworden zijn? dat zij buiten werking getreden zijn en' die, welke als nog geldig worden beschouwd. Lrkend wordt echter, dat de laatste soort herziening behoeft onder de gewijzigde om standigheden: beide partijen komen over een, dat er onderhandelingen zullen worden aangeknoopt, om de noodige wijzigingen aan te brengen, zoodra het onderhavige verdrag in werking treedt. Hoofdstuk II regelt wat verdragsluiten de partijen betreft, de visscherij in de wa teren binnen de territoriale grens van do Noordelijke kust van het Russische gebied. Deze regeling zal echter niet praejudicoeren op het standpunt door beide partijen inge nomen ten aanzien van de grens der terri toriale wateren in internationaal rechter lijk opzicht. Hoofdstuk III behandelt de kwestie der vorderingen en van de leening. Tot uitvoe ring van de verklaring, toegevoegd aan de handelsovereenkomst van 16 Maart 1921, verklaart de sovjetregeering, dat, bij wijze van uitzondering op het besluit van 28 Januari 1918 over de annuleering der schul den van dc vroegere keizerlijke en voorloo- pige regeeringen, zij, onder de voorwaar den in dit verdrag vastgelegd, de vonlerin- gep zal voldoen van de Engelsche houders van leeningen uitgegeven of overgenomen door de vroegere keizerlijke regeering of door de gemeenteraden van steden gelegen binnen bet tegenwoordige gebied van de sovjeLUhie betaalbaar in buitenlandsohe ol niet-Russische valuta. De Engelsche regeering erkent dat de financieele en economische toestand van Rusland volledige betaling dezer schulden onmogelijk maakt. De regeering der Unie verbindt zich dergelijke vorderingen te vol doen voor zoover dit het bezit geldt van Engelsche onderdanen of maatschappijen dat niet na 16 Maart 1021 is aangekocht en voor dien tijd in andere dan Engelsche handen was. Na onderhandelingen tusschen de betrokken partijen zullen de voorwaar den, tegen welke deze vorderingen voldaan zullen worden, het voorwerp zijn van een overeenkomst met de Engelsche regeering, die opgenomen zal worden in het fcweedo verdrag, dat later gesloten zal worden, in dien de Engelsche regeering de zekerheid heeft, dat de voorwaarden aanvaard zijn door do houders van niet minder dan de helft van de totale waarde van het Engel sche bezit aan obligaties van de betrokken leeningen. Alle kwesties, die verband hou den met de vorderingen van ieder van beide regeeringen tegenover de andere, ten ge volge van gebeurtenissen tusschen 4 Aug. 1914 en 1 Febr. 1924 worden voor latere onderhandelingen voorbehouden. Deze be paling geldt ook voor oorlogsleeningen door de Engelsche regeering verstrekt aan de vroegere tsaristische of de voorloopige re geering en de eischcn, ingediend door do sovjet Unie op grond van de Engelsche in terventic tusschen Nov. 1917 en Maart 1921. Ook alle vorderingen van onderdanen van beido partijen in zake verhezen door oorlogsomstandigheden geleden sedert Aug. 1914 blijven voorbehouden. Eischen van' de onderdanen van een der partijen tegenover de andere uit hoofde van verliezen of schado te wijten aan de gebeurtenissen sedert Aug 1914, en die niet onder de bovengenoemde te rekenen zijn, en die, welke een gevolg zijn van de gewone handelsbetrekkingen, zullen definitief worden geregeld vol gens den aangenomen regel dat de eischen van EDgelsche onderdanen prioriteit ge nieten door de betal'mg van een totaal bedrag door de Russische regeering aan de Engelsche. Do verdeeling van deze som zal door de Engelsche regeering geschieden. Iedere regeering zal bevoegde personea aanwijzen om deze vorderingen te overwe gen cn het totale bedrag vast te stellen. Uitgaande van den wensch om de economi sche samenwerking tusschen beide landen te hersteilen, zal de sovjetregeering bij wijze van uitzondering op de besluiten tot nationalisatie van de industrieele onderne mingen en bet grondbezit, met de Engelsche onderdanen onderhandelen over bet indu strieel bezit of de. concessies die zij gena tionaliseerd heeft of afgeschaft, ten einde tot een rechtvaardige compensatie te ko men. Een commissie van 6 bevoegde perso nen, die door iedere regeering aan te wijzen zijn, zal de eischen voor een dergelijke ver goeding overwegen en er verslag over uit brengen. De overeenkomsten over dit on derwerp zullen worden opgenomen in een tweede verder verdrag. Na de onderteke ning van dit tweedë verdrag zal de Engel sche regeering het parlement vragen haar in staat te stellen de rente en amortisatie te waarborgen van een leening van de Rus sische regeering. Het bedrag, de termijnen en voorwaarden dezer loening zullen om schreven worden in het tweede verdrag, dat niet geldig zal zijn voor de noodzake lijke parlementaire sanctie voor de waar borg der leening is vcrstrèkfc. Uit St. Johns wordt gemeld, dat twee wetten zijn ingediend, die neerkomen op de opheffing van bet drankverbod in New Foundland. ZWITSERLAND. Tegen de communisten. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Ge neve: De Fransche communist llbert is te Zürich gearresteerd en de Duitsche commu nist Thomas te Schaffhausen. Dit krachtige optreden van de Zwitsersche autoriteiten tegen vreemde communisten spruit hieruit voort, dat men in Zwitserland vernomen heeft, dat van Russische communistische zijde indertijd sterke pogingen gedaan wa ren om in Zwitserland een krachtige com munistische propaganda op touw te zetten. ?OLEN. De communistische actie. Het aantal politie-agenten en soldaten, die bij de vervolging van communistische benden in de omstreken van Wilna gevat-, len zijn, bedraagt 14 personen. In de straat gevechten zijn 10 burgers gedood. De mi nister van buitenlandsche zaken heeft den Poolschen zaakgelastigde te Moskou opge dragen protest aan te teekenen tegen den aanval der gewapende sovjet-afdeeling. Te vens is aan den Russische zaakgelastigde te Warschau een nota der Poolsche regee ring overhandigd. ZUID-SLA VIE. De regeerlngsverklaring. Davidovits heeft in de buitengewone zit ting der Skoepsjtina de regecringsverkla- ring voorgelezen. Hij zeide, dat het bond genootschap van Zuid-Slavië met Frankrijk Engeland en Amerika de onveranderlijke grondslag is van de politiek van Belgrado Ook het verbond met Italië wil Davidovits behouden opdat beide landen het voordeel zouden krijgen van de offers welke zij voor de vrede der wereld gebracht hebben. De bondgenootschappen met Tsjecho-Slowakije en Roemenië houdt de eers te-mini ster voor noodzakelijk voor den vrede in Midden- Europa en in het Naburige Oosten. Hij wenscht verder correcte betrekkingen met alle andere landen. Vooral met de Balkan- landen zal de nieuwe regeering trachten de vriendschappelijke betrekkingen uit te brei den. Wat Rusland betreft, hoopt de regeering een middel te vinden om het geschil uit den weg te ruimen. De regeering zal alles doen wat zij kan om den Volkenbond te steunen, TURKIJE. In principe monogamie. Blijkens een bericht aan het „Journal" heeft de parlementaire commissie, die bezig is het nieuwe gezinsstatuut voor Turkije op te stellen, in principe besloten tol invoering der monogamie. In enkele gevallen slechts, o.a. bijaldien het huwelijk kinderloos blijft kan de man gemachtigd worden er een tweede vrouw bij te nemen, doch alleen na tusschenkomst van den rechter. Tot dusver vergunde de Turksche wet den man, er vier vrouwen op na te houden. De conieientie te Londen. LONDEN, 8 Aug. Het „Hbld." verneemt: De resultaten, welke tot dusver bij de be sprekingen met de Duitschers weiden be reikt, komen in hoofdzaak hierop neer, dat de geallieerden er in hebben toegestemd, dat liet plan-Dawes op 5 October in plaats van op 15 October in werking zal iroden en dat de opheffing der douaDegrenzen tusschen bezet en onbezet gebied, als eenle fase der economische ontruiming, op 24 September in plaats van op 1 October zat geschieden, terwijl de bepalingen, die be trekking hebben op de teruggave der mij nen, reeds op 1 October, dat is veertien dagen vroeger dan men oorspronkelijk van plan was, in werking zullen treden. Van groot belang is ook, dat in den Raad van Veertien algemeene overeenstemming is bereikt aangaande de opvatting, die de Duitschers reeds in bun memorandum hadden verdedigd, n.l. dat onder het in gu- breke blijven van Duitschland alleen kan worden verslaan, een opzettelijk in gebreke blijven, en dat de dwangmaatregelen alleen kunnen worden toegepast, wanneer Duitsch land opzettelijk nalaat zijn verplichtingen na te komen. Tijdens de namiddagzitting van den Raad van Veertien, kwamen er pessimistische be richten uit de City binnen over moeilijk heden, die voor het plaatsen van de Duit sche leening werden verwacht. Reeds in hun memorandum hadden de Duitschers er op gewezen, dat een overeenkomst betreffer.de da leening weliswaar door de geallieerden tot voorwaarde was gesteld voor de eco nomische ontruiming, maar dat Duitschland geen invloed kan uitoefenen op het tot stand komen dier leenicg en daarover zelfs niet kon onderhandelen, daar de waarborgen in handen van do geallieerden zijn, terwijl de middelen voor de rentebetaling en de af lossing bij den algemeenen agent voor do schadeloosstellingen berusten. Daarom maak ten de Duitsche gedelegeerden, die aan de Desprekingen van den Raad van Veertien deelnamen, zich hoogst ongerust over de ongunstige stemming in finar.cieele kringen. Men stelde hen echter gerust met de ver zekering, dat de geallieerden alles in het werk zullen stellen om de leening te doen slagen. Daarom werd den Duitschers ver zocht deze quaestie thans te laten rusten, daar de besproking van een mogelijke mis lukking op zichzelf reeds een ongunstigen invloed op het welslagen der leening zou kunnen hebben. In de commissies, die gelijktijdig met den Raad van Veertien vergaderden, is men niet tot overeenstemming gekomen, daar de deskundigen verklaarden, dat zij over verschillende quaesties eerst hun delegaties moesten raadplegen. De moeilijkheden be treffen voornamelijk vraagstukken, die door do commissie zijn behandeld, aangaande de overdracht en den aankoop van leveringen in natura. De bespreking van deze quaesties werd voorloopig uitgesteld. Aangaande plannen van generaal Noliet betreffende de ontwapening van Duitsch land en het dcmilitariseeren der Schupo, dient nog tc worden opgemerkt, dat deze niet als een eisch van dc Fransche delega tie moeten worden beschouwd, doch uit sluitend als een voorstel van de militaire adeeling van deze delegatie. De „Times" legt er den nadruk op dat gisteren bij de bespreking van dit voorstel voor de eerste maal ter conferentie de Volkenbond ter sprake is gekomen. Mac Donald hield bij de behandeling van het amnestie-vraagstuk een idealistisch ge tinte rede, waarin hij er op aandrong, dat beide partijen amnestie zouden verleenon voor alle daden welke uit vaderlandslieven de overwegingen zijn bedreven, wal daar van de gevolgen ook mogen zijn geweest. In beginsel is men het hierover eens geworden. Besloten werd een speciaal comité van juris ten, waarin ook een Duitsch juri9l zitting heeft, over de regeling der bijzonderheden te laten beslissen. Dit comité kwam reeds gisteren in den namiddag bijeen. De quaestie van hot FranschBelgische spoorwegpersoneel is volgens de „Daily Herald" thans zoodanig geregeld, dal dit personeel geheel zal worden teruggetrokken indien de Duitsche regeering bereid is sta kingen ih het bezette gebied bij de wet te verbiedn Hetzelfde blad zegt, dat or thans geen sprake meer is dat de geallieerden op de conferentie van Duitschland de hand having van den achturen-dag zullen ver langen. In regeeringskringen te Washington toont men zich thans, voor het eerst sedert de onderteekening van het vredesverdrag, cenigszins geneigd dc kwestie der oorlogs schaden op een internationale conferentie te bespreken, aldus meldt de „Daily News". Onmiddellijk na de presidentsverkiezing in November zouden stappen in die richting wordeng edaan, mits 't plan-Dawes dan in werking is getreden. Dc Ver. Staten zouden er mede instemmen, dat deze financieele conferentie le Parijs wordt gehouden; zij verlangen echter, dat vooraf wordt overeen gekomen, dat er geen sprake zal zijn van het royecren van schulden, doch alleen van een regeling van de termijnen en dc wijze van afbetaling. (Ongecorrigeerd). De Iersche grenskwestie. LONDEN, 8 Aug. (V. D.) Als waarnemend premier van Noord-lertand heeft Lord Lon donderry gisteren te Beifast een verklaring gepubliceerd inzake de bespreking van de grenskwestie, fn deze verklaring zegt hij, dat hij het niet eens is met de politiek van den premier Sir James Craig. Hij is altijd bereid een herziening van de grens met de regeering van den ler9cl>en Vrijstaat le be spreken. Uil Turkije gezet. KONSTANT1NOPEL, 8 Aug. N. T. A. draadloos). Aan professor Edgar Fisher leeraar in de geschiedenis aan het Robert College, is op grond van het voeren van anti-Turkse lie propaganda het verder ver blijf in Turkije ontzegd. Heerlijk Mexico. LONDEN, 8 Aug. (N.T.A. draadloos). Naar uit New York wordt gemeld- verneemt het blad El Universal uit Merida dat een bende bandieten een aanval hebben gedaan op een hoeve bij Opiehen (in Qucatan, mexi- co). 17 weerlooze personen werden gedood, 10 gekwetst. De moord op mevr. Evans. MEXICO, 8 Aug. (Reuter) Nu drie moor denaars van mevr. Evans geïdentificeerd zijn, beschouwt de regeering hel incident al» diplomatiek gesloten. Bnrgerstrijd in Honduras. WASHINGTON, 8 Aug. (Reuter). De Amcrikaansche gezant te Honduras telegra feerde dat de burgeroorlog opnieuw is be gonnen en dat het erndc der vijandelijkhe den niet vlug tegemoet kan worden gezien. NEW-YORK, 8 Aug. (N T.A. Draadloos). Volgens berichten uit llonduras is de mi nister van oorlog gisterochtend uit de hoofd stad van den staat vertrokken met een groot aantal troepen alsmede wapens eh munitie. Hij verklaarde in openlijke rebel lio met de regeering te zijn. Hitte in Amerika. NEW YORK, 8 Aug. (N.T.A. draadloos) Gisteren, de heetste dag dien dezen zomer heeft opgeleverd, zijn hier van de hittd 10 mensehen flauw gevallen, een van hen stierf Te Philadelphia en Washington werden vele menschcn door de hitte bevangen. Een tornado. NEW-YORK, 8 Aug. (Reuter) Na de hevige h.lte is er in West Winconsin een tornado losgebarsten. Er zijn talrijke dooden en gewonden. Vliegongeval. LONDEN, 8 Aug. (V. D.) Een Fransch vliegtuig, komende van Parijs, met vijf Amcrikaansche reizigers geraakte in het graatschap Kent in den storm cn moest een noodlanding maken, liet vliegtuig kwam dwars over oen weg te slaan, waardoor het verkeer word gestremd. Een der inzittenden werd licht gewond. Een typhoon. LONDEN, 8 Aug. (V. D.). Uit Nagasaki wordt een typhoon gemeld, die over Zuid- Japan heeft gewoed. Het spoorwegverkeer is ontwricht. De telefoon- en telegraafver bindingen zijn vernield. Door den vloed zouden 2000 huizen verwoest zijn. De stad Kobe is niet getroffen. In aansluiting op het verslag van het Kon. Bezoek aan Zeeland nog het volgende: Te Zaamslag werd bij het bezoek van de Koningin door de menigte een lied gezon-. gen, gedicht door den landbouwer J. de Kraker, van de Julianahoeve, welke bij een vorig bezoek door de Koningin werd b-H zichligd. De Koningin heeft den landbou-. wcr De Kraker benoemd tot ridder in de Huisorde van Oranje-Nassau. Te Sas van Gent werd door den heer Stubbe, directeur van de oudste suikerfa briek, namens dc groot-industrie H. M. een eikenhouten kistje aangeboden, bevattende monsters van producten der groot-industrie, als suiker, superpho^phaat, maisslijfsel, lib tramarijn blauw, tarwebloem cn spiegelglas, Uit Kopenhagen worcH draadloos ge* seind: De directeur der Deensche luchtvaart maatschappij heeft verklaard dat in li-el vol gend seizoen de luchtvaart-diensten zullen worden uitgebreid. Op de route's Kopenhagen-Rotterdam en Kopenhagen-Hamburg zullen de diensten worden verdubbeld met 2 vise-versa's op iedere route. Hetzelfde gebeurt met de route Kopenhagen-Londen. Van Kopenhagen zal dan een dienst om halfacht 's morgens vertrekken die te onge veer uur 's middags le Londen aankomt en een tweede dienst om 12 uur 's middags uit Kopenhagen vertrekken in aansluiting bij de nachlverbinding Rotterdam-Londen en Parijs. In de tegenovergestelde richting zal een dienst te ongeveer 8 uur 's ochtends uit Lon den vertrekken en een tweede uit Rotier-i dam om 1 uur, waarop passagiers en brie venpost de nachtverbinding kunnen halen, Blijkens aan het Departement van Bub tenlandsehe Zaken ontvangen bericht héb ben de belangen der Nederlandse he Kolonie te Sao Paolp, (Brazilië) tijdens de onlusten aldaar ,geen schade geleden. Naar wij vernemen is de proeftocht van de „Java" geslaagd. De kruiser heeft 30,8 mijl geloopen, Door de politie is gisteren een inval gedaan in de werkplaats van een rijwiel hersteller in de Hemsterhuisstraat te Den Haag. Het vermoeden bestond, dat daar valsche rijwiclplaatjes gemaakt werden. In derdaad bleek dit het geval te zijn. Het is echter zeer vajorschijnlijk, dat de eigenaar, zelf er niets van wist en hot misdrijf be dreven werd door den 25-jarigen J. N, D.y die als monteur in dienst is bij den rijwiel hersteller. Het onderzoek wees uit, dat de plaatjes gemaakt werden op een zolderka mertje. Bij fouilleering bleek J. N. D. in het bezit te zijn van 12 valsche plaatjes, dfe hij verklaarde zelf gemaakt te hebben. Men vond ook nog eenige stukken koper, bestemd om te verwerken. J. N. D. is in arrest gesteld. Blijkens door het Departement van Marine ontvangen bericht zijn Hr. Me. pantserscliepen „Tromp" en „Heemstede" onder bevel van den kapitein ter zee T. A. van Hengel, heden van hun oefeningsreis naar Scandinavië te Willemsoord terugge keerd. Ten nadeele van J. N. uit Amsterdam, tijdelijk te Den Haag verblijf houdende is in een perceel aan de Maaswijkstroafc e%n platinaring, bezet met briljanten, ter waar de van f 700 a f 800 gestolen. Wij vernemen, dat op 5 September a.s, voor den Hoogcn Raad zullen worden bé handeld de cassatie-beroepen van den Staat> der Nederlanden en de Nederlandscii* Spoorwegen tegen 'de uitspraak van h§t Gerechtshof te Amsterdam iDzake het spoorwegongeluk bij Weesp.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2