LEVENSMOEDE No. 19758 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 7 Augustus Tweede Blad. Anno 1924. GEMEENTEZAKEN. FEUILLETON. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Benoemingen en ontslag. B. en .W. bieden de volgende nieuwe aan bevelingen aan voor de benoeming tot ama nuensis 1ste klasse bij het onderwijs in de jafttuur- en scheikunde en natuurlijke hisfco- a. aan de Hoog >ro Burgerschool voor Meisjes lo. den heer Th. H. M. Pleij, amanuensis $an het B K. Lyceum voor meisjes te 'a-Gravenhage, wonende alhier: 2o. den heer F. J. W. Mugge, sinds 1 Maart 1924 tijdelijk werkzaam als amanu ensis aan de H.B.S. voor Meisjes alhier. b. aan het Gymnasium: lo. den heer S. W. van Leeuwen, werk zaam aan het Natuurkundig laboratorium jier Rijksuniversiteit alhier; 2o. den heer Th. H. M. Pleij, amanuensis 'aan het R.K. Lyceum voor meisjes te 'fl-Gravenhage, wonende alhier. Tegen inwilliging van het verzoek van 'den heer H. P. Veldhuyzen om bestendiging in de betrekking van Stads geneesheer be staat noch bij het College van Stads-gences- lieeren- noch bij B. en W. bezwaar. Onder verwijzing echter naar Ingekomen Btuk No. 25 van dit jaar, waavbij werd voor gesteld dr.- W. Th. M, Weebcrs slechts voor Ben tijd van één jaar als Stads-geneesheer te bestendigen, geven B. en W. in overwe ging ook den heer Veldhuyzen slechts voor 'den tijd van één jaar, alzoo voor het tijdvak Ï6 Augustus 192415 Augustus 1925, in de betrekking vin Stads-geneesheer te besten digen Door prol. dr. J. Huizinga, alhier, werd uit de overweging, dat hjj do functie als lid en voorzitter der Plaatselijke Commis sie van Toezicht op de schoon M. 0. we gens gebrek aan tijd niet behoorlijk langer Kan vervullen, eervol ontslag gevraagd. B. en W. stellen voor, dat ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor d? d^or hem in die functie bewezen diensten. Mede geven B. en W. in overweging op haar verzoek aan mej. C. M. W. Bos eervol ontslag verleenen uit hare be trekking Van onderwijzeres aan de Meis jesschool voor U. L. O. aan de Breestraat. Overplaatsing hoofden van en verder onderwijzend personeel. In verband met de opheffi ig van de O. L. Scholen aan het Plantsoen A en B en de inkrimping van de Leerschool a3n de Oude Vest tot een 6-klassige school, waartoe door den Raad op den 21 en Juli j.l. werd besloten, kunnen twee hoofden van soholen, tien onderwijzers of onderwgzeres- sen, benevens het wegens de vorming van parallel-klassen of wegens het niet ver vullen van vacatures, thans nog in dienst zijnde tijdelijke personeel worden gemist. Alvorens nu een vporstel tot het verleenen van eervol ontslag aanhangig te maken, schpnt het B. en W. gewenscht de hoof den, onderwijzers en onderwijzeressen, aan wie naar hun meening eervol ontslag zal moeten worden verleend, over te plaatsen naar de op te heffén scholen aan het Plant soen en tegelijkertijd voor te stellen de verder noodig gebleken overplaatsingen tot Stand te brengen. Indien de Raad zich hiermede vereenigt, zullen zij daarna een voorstel tot ontslag van twee hoofden en tien onderwljzers(essen) (dat zijn vier onderwijzers(esseh), die ver zocht hebben op wachtgeld te worden gesteld, vjjf gehuwde onderwijzeressen en één on derwijzeres, die thans werkzaam is aan eene 'der op te heffen scholen ,n.I. mej. ML Th. J. Reuser) indienen. Ter toelichting van de overplaatsing van twee leerkrachten der Centrale school voor het 7e leerjaar naar andere scholen, deelen B. en W. nog mede, dat het hun niet twijfel achtig voorkomt, dat het aantal leerlingen dier school tegen 1 September a.s. in die mate terug zal loopen, dat het personeel der school met twee vaste leerkrachten en een tijdelijke onder wrjzeres kan worden'ver minderd. Onder opmerking, dat de Inspecteur van het Lager Onderwijs in déze inspectie zich geheel met hun voorstel kan vereenigen, geven zij in overweging met ingang van Oen nader door hun College te bepalen datum tot deze overplaatsing over te gaan. i) Tusschen het dichte geboomte lag het kleine boschmeertje, donker en diep-ver- scholen, effen en onbeweeglijk het groen der hoornen weerkaatsend, groole, lichtgroene felken van waterlelies dreven op de opper vlakte langs de oevers, dicht begroeid met riet. De zon schoen op het loovergewelf, dat, hierdoor doorschijnend, groen werd getint, doch geen enkele straal vermocht door het dichte gebladerte heen te dringener groeide nauwelijks een grasspietje op den grond, die onder de voeten scheen te bewegen, spons- ftchtig-week door de laag van dorre bladeren en takken, onaangetast door de droogte van den zomer. De lucht was zwoel, zwaar van den geur der boomen nu en dan tjilpte een vogel, wat werd weerkaatst ver, ver weg, itusschen de hooge, rechte boomstammen. Een ree kwam even van achter een boschje of struikgewas te voorschijn, doch Verdween geruischloos. En alles lag weer teven stil als te voren. iMaar ver weg op het boschpad kwam be- IWeging, langzaam naderend, als het ware zich vormend uit de schaduw der boomen: Oen vrouw, die recht en stijf voorwaarts $chreed, bijna zonder beweging ,te maken, fris voortschuivend over hql pad, Even stijf als haar gang was ook de strak heid van haar gelaat, waarop eén uitdruk- jfcuig van doodelijke wanhoop \&g. Aan de wjnon van haar gezicht, kon men zien,, dat frij vroeger mooi was geweest de huid had Verzoek Leidsche Duinwatermaatschappij. Door bovengenoemde Maatschappij werd aan den Raad ter goedkeuring onderwor pen een plan tot toepassing van electrische energie voor motoren op enkele pompwerk- tuigen, kleine toestellen voor licht, behoo- rende tot de installatie van haar bedrijf on der de gemeenten Katwijk en Wassenaar, waarvan de kosten geraamd worden op f 32.000. Aangezien noch bij hun College, noch bij de Commissie van Fabricage bezwaren te gen inwilliging van het verzoek bestaan, ge ven B. en W den Raad in overweging, daartoe to besluiten. Nieuwe straatnamen. Tweo straten, welke in verband met de bebouwing ter plaatse, tusschen den Hooge- Morschweg en den Rijn (Galgewater) worden aangelegd, dienen thans van namen te wor den voorzien. Aan den langs het Galgewa ter loopenden weg, stellen B. en W. voor, den naam van „Morschkade" te geven voor de dwarsstraat tusschen deze kade en den Hoogen Morschweg komt, in aanslui ting op de andere in dit stadsgedeelte reeds bestaande namen, ontleend aan de geschie denis van Zuid-Afrika, de naam „Botha- straat" het meest in aanmerking. Verkoop van grond aan de Woningbouw- vereeniging „Ons Belang". In aansluiting aan het voorstel, opgeno men in de Ingekomen Stukken van dit jaar onder No. 172, betreffende het verleenen van woningwetvoorschriften aan de vereeniging „Eensgezindheid", kunnen B. en W. den Raad mededeelen, dat de Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid ook over het 4e kwartaal van het vorige jaar voorschollen uit 's Rijks kas heeft gereserveerd, ditmaal ten behoeve van den bouw van een aantal woningen door de vereeniging „Ons Belang" op oen terrein bezuiden den Haagweg. Met het 2e gemeentelijke plan en de reeds door de vereeniging gestichte complexen zal de bebouwing aldaar, na uilvoering van het thans ingediende plan, een goed afgerond geheel hebben verkregen. Dil was dan ook de reden, dat voor de te bouwen woningen dit terrein werd bestemd en de vereeniging „Ons Belang" voor het verkrijgen der voor schotten in aanmerking werd gebracht. Het bedoelde terrein kan bevatten 24 be neden- en 24 bovenwoningen alsmede G eengezinshuizen, in totaal derhalve 04 wo ningen. Blijkens de slichtings- en exploitatie-be grooting wordt een grondvoorschot van f 42031.en een bouwvoorschot van f 135000.(berekend naar f 2500.per woning) '.vereischt en moet, om een slui tende rekening te verkrijgen, de gemiddelde huurprijs op f 5.46 per week en per Woning worden gesteld. Een bijdrage in de exploitatie wordt niet meer verleend. Evenals ten aanzien van de vorige com plexen der vereeniging, zal ook thans de prijs van het terrein, de voor straat bestemde grond inbegrepen, op f 2.25 per M2. zijn te stellen. Aangezien echter, gelijk bekend is, alleen het eigenlijke bouwterrein in eigbn- dom wordt overgedragen, bedraagt de ver koopprijs daarvan f 3.56' per M2. Onder mededeeling, dat aan de gebruike lijke voorwaarden, waaronder woningwet voorschotten worden toegekend, in verband met een circulaire van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is toegevoegd het voorschrift, dat de belegging van de kas gelden moet geschieden op de door hun Col lege te bepalen wijze, geven B. en W. den Raad in overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage, in over weging tot bovenslaanden verkoop le be sluiten. Verkoop van grond enz. aan de Ned. Spoorwegen. Bij Koninklijk beslujt van 13 Juli 1923 No. 26 zijn 15 perceelen weg, water en wei land, eigendom van de gemeente Leiden aangewezen ter onteigening, ten name van de Holiandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij, voor do uitbreiding van het sta- liónsemplacement alhier van den spoorweg AmsterdamRotterdam, tezamen' groot 63 Are en 27 c.Are. Hiervan zijn 23 A. -56 c.A. weiland, en een grijsbleeke tint en onder de oogen waren bruinachtige kringen: een bewijs van slape- looze nachten. Het lichaam was slank, ver magerd; doch de.schouders waren nog-rond en gevuld. Zij had geen hoed op; het glad-gekamde haar droeg zij in een Griekschen knoop, hoog opgemaaktde glanzende kleur er van omlijnde scherp den vorm van haar profiel. Zij liep met gebogen hoofd, diep in gedach ten verzonken, met afgepasten tred, al was zij bang om haast te. maken. Toen stond zij. plotseling op en keek op. Haar oogqn zagen over het landschap, over het donkere meertje, tusschen de boom stammen. ver, ver weg, waar alles zich op loste als in een groenblauw waas. Het waren donkere qogen, waarin de gloed was verduisterd tot een zwarte somberheid; het was een minachtende, onverschillige blik, die onderzoekend op alles neerkeek, als om er de waardeloosheid van te melen; een koele, harde blik, waarin het zonlicht geen straal van warmte vermocht le bren gen. Om de lippen was een trek van diepe wanhoop, en zij had haar handen gevouwen, als gedTeven door onuilsprekelijken angst. Er kwam in haar blik een zoekende uit drukking, als een geluidlooze kreet om red ding: toen werd die weer kalmer, ging over alles om haar heen, over alles, wat daar groeide, als over iets, dat haar voor altijd vreemd zou blijven, en werd toen weer als van de ir dit teven veroordeelde, die ten koste van oneindigen strijd eindelijk heeft trAchten, te berusten. De vrouw liep verder, langzaam en pein zend als te voren. Vlak bij den waterkant slopd zij stil en leunde tegen een boom, die over het. water neerhing. Zij was zóó in haar gedachten verdiept, dat zij niet het ge- 39 A. 9i c.A. weg en water. Genoemde per ceelen beslaan uit weiland en gedeelten van den Stationsweg, den Rijnsburger weg, cle Pesthuislaan en den Lagen Morschweg, aan beide zijden van de spoorbaan, met de daarbij gelegen sloolgedepiten. De Directie der Nederlandsche - Spoorwe gen, voor de Holl. IJzeren Spoorweg-Mij op tredende, wenscht bovengenoemde perceelen vrij van lasten en rechten in eigendom te verkrijgen, doch met het behoud van het recht van openbaren w^g voorzooveel noo dig. Zij biedt aan de- gémeente Leiden als koopprijs voor deze perceelen met uit zondering echter van Sectie L No. 1268, waaromtrent een onzekere rechtstoestand bestaat, die fder Maatschappij aan onteige ning de voorkeur doet geven boven aan koop bij minnelijke schikking een som van f 7350.aan. Over een lotaJe opper vlakte van 39 A. 21 c.A. weg en water en 23 A. 56 c.A. weiland (bij de Pesthuislaan), kopat dit aanbod neer op een koopprijs van f 0.10 per c.A. weg en water (een gebruike lijke prijs bij de spoorwegonleigcningen) en van pl.m. f 2.95 per c.A. weiland. De toekomstige, toestand, waarbij gedeelten van openbare wegen aj mogen zij voor het publiek verkeer bestemd blijven in eigendom aan derden overgaan, moge on logisch worden geacht, het heeft geen nut daaromtrent in nadere beschpuwingen te treden, nu zij eenmaal ter onteigening zijn aangewezen. Wat den koopprijs betreft, komt de geboden som van f 7350.zoowel aan B. en W. als aan de Commissie van Fabri cage aannemelijk voor. en W. meenden echter, dat de belangen van de gemeente, zoowel in haar hoedanigheid van publiek rechtelijk lichaam als van leverancierster van gas- eri electricileit, op ongevvenschte wijze door de veranderde rechtsverhouding dezer weggedeelten konden worden bemoei lijkt. Niet alleen zou daarom h.i. het voor behoud van het recht van publieken weg ten opzichte van'déze wegen hls voorwaarde aan den verkoop moeten worden verbonden, maar ook het recht van de ge meente lot het behouden, aanbrengen en onderhouden van buizen, leidingen en an derszins in die wegen. Op het daaromtrent lol de Directie der Ncderl. Spoorwegen gericht schrijven, ver klaarde deze Direclie. dat zij geen bezwaar had tegen het vastleggen van een recht der gemeente, om in de over te dragen wegge deelten de bestaande buizen, leidingen en anderszins te behouden en le onderhouden, doch dat voor het aanbrengen van nieuwe werken of wijziging van bestaande de ver gunning van den Minister van Waterstaat noodig was, zulks ingevolge de tusschen den Staat der Nederlanden en dc IIoll. IJz. Spoor weg-Maatschappij op 21 Januari 1890 geslo ten overeenkomst betreffende dc exploitatie van spoorwegen. Door de opneming van een bepaling in de koopvoorwaarden, omtrent het behoud on het onderhoud van bestaande buizen, lei dingen e.a. alléén, zullen derhalve de be zwaren niet geheel worden» «weggenomen. Waar echter de gemeente'door dit onteige- nirïgsb'esluit onvrijwillig aan het onbelem merd gebruik van aan haar toebehoorende wegen afstand moet doen, vertrouwen B. en W dat de Nederlandsche Spoorwegen en de Minister in de-praktijk wél rekening zullen houden niet de grooté belangen, die bijéven- lueel noodige wijziging of uitbreiding van gemeentelijke werken in de over te dragen weggedeelten betrokken zijn en deze niet meer dan strikt noodig zullen bemoeilijken. Ruiling en aankoop van strookjes grond aan en nabij' de Korevaarstraat. Bij adres verzoekt de heer W. Carree, al hier, ruiling van opn gedeelte van het hém 'toebehoorende perceel Iloogèwqerd No. 9, tegen .een gedeelte van het aangrenzende perceel Hoogewoerd No. 7, waarvan de ge meente Leiden eigenares is. Eerstgenoemd stukje grond, dat even over de rooilijn van de Korevaarstraat héerireikt, is groot pl.m. M2.; het bij Hoogewoerd No. 7 behoorende terreinlje, dat in het nabu rige erf, Hoogewoerd 9, inspringt, is groot pl.m. 1 M2. Aangezien laatstgenoemde grond voor de gemeente van weinig waarde is, be^ staat er'tegen de totstandkoming van de ge vraagde ruilmg noch bij B. en W. noch bij de Commissie'van Fabricage bezwaar. In de tweéde plaats vraagt de "lieer Car- ree hem een' gedeelte- van het peTceel Hooge- trappel van kleine voèljès hoorde. Als een betrapt misdadiger schrikte zij op, toen een leer stemmétjé' zeide „Tante I" Zij keerde zich langzaam om, door een schijnbare kalmte haar schrik verbergend. „Wat is er?" De donkere oogen keken zoo koet en onverschillig op het kind neer, als ware het éen wormpje, dal zij met oen knip van haar vingers kon wegzenden. „Niets," antwoordde het kind. t Zij keek den lastigen kleine zóó minach tend dan. dat hij zich zichtbaar verlegen voelde. Hij weerstond dien blik, zonder haar toch te kumren blijven aankijken, ging in het dichte gras zitten, dicht bij den oever, en keek in het water neer met oud-man- netjesachligen ernst. „Wie heeft je hierheen gestuurd?" „Mama." Ora den gesloten mond kwam een trek van wrevel, gevolgd door/een bitleren^spot- tenden glimlach. De bewaakte keek neer op haar bewaker met die sport van halsstar righeid, die kan wachten., Ten laatste werd toclu de tegenwoordig heid van dit vreemde wézenlje haar onver draaglijk; zij keerde zichiom en liep verder het bosch in. De kleine stond op, liep even sneller, om haar in te halen, en trippelde daarna naast haar voort, zonder haar lastig te vallen door iets te zeggen of door haar zelfs maar aan te zien. Zij liep door, alsof hij er niet was. zonder hem met een blik le verwaardigen of rekening te houden- met zijn kleine voetje?. Ten laatste kiek zij naar hem. „Wordt je niet moe?" „Neen, ik kan .heel.goed meekomen." Hij zeide dit, alsof de groote dienst, dien hij' meende haar te bewijzen, die hem zóóveel woerd Nó. 7, te Willen verkoopen, Opdat hij daardoor een uitgang van zijn perceel Hoo gewoerd 9 nkar de Korevaarstraat kan ver krijgen. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van gevoelen, dat voor afstand van dat gedeelte van Hoogewoerd 7 niet voldoen de aanleiding beslaat en verkoop daarvan bovendien ongewenscht is, aangezien Hoo gewoerd 7, al of niet gecombineerd met Hoo gewoerd 5, niet bijzonder groot is en door verkoop van het geheele gedeelte de waarde van de na afbraak'te verkoopen perceelen Hoogewoerd 5 en 7 wellicht zou worden ge drukt. Het strookje grond, ter grootte van slechts pl.m. 21/* M2 kan daarentegen met veel minder bezwaar van het perceel Hooge woerd 7 worden afgenomen en dit te eer, nu de uiterste spits reeds aan de firma Wed. B. N. J. T. Molkenboer is verkocht. Echter kan het verzoek van den adressant Carree, ook voor zooveel dit gedeelte betreft, niet zoo maar zonder meer worden ingewilligd. Er moet namelijk rekening worden gehouden met de toekomstige bebouwing langs deze zijde van de Korevaarstraat. In dit verband zij er aan herinnerd, dat de firma Molkenboer voornemens is ter plaatse een nieuw gebouw te zetten. Het i3 nu met het oog op het uiterlijk aanzien van de Korevaarstraat w^schelijk, dat deze be bouwing tezamen met de toekomstige be bouwing op het perceel Hoogewoerd No. 7 aan zekere eischen van welstand voldoet, ten einde een uit architectonisch oogpunt behoorlijk geheel te verkrijgen. Dit kan wor den bereikt, wanneer de bebouwing aldaar in één hand blijft en ten genoegen van B. en W. geschiedt. Hetzelfde zal het geval zijn met het perceel Hoogewoerd 7, dat, van den anderen kant af, immers eveneens zal wor den bebouwd. Tusschen de belanghebbenden en B. en ,W .is nu overeenstemming verkregen over een oplossing, waarbij de gemeente aan de firma Molkenboer een stukje grond, groot pl.m. 21/» M2., afstaat, onder voorwaarde, dat deze laatste zich verbindt aan den eige naar van perceel Hoogewoerd No. 9 vrijen uitgang over dezen grond naar de Korevaar straat te geven en genoemd terreinlje van die straat af te scheiden door een muur met poort, te maken ten genoegen van B. en W. Deze muur en poort zullen architectonisch moeten aansluiten bij het door de firma Molkenboer langs Korevaarstraat te bou wen perceel, zoodat voor ontsiering van het stadsbeeld geen vrees behoeft 1e bestaan. De koopprijs van het 9lukje grond ware in dit bijzonder geval te 9tellen op f 1. Onder mededeeling, dat de Commissie van Fabricage bereid is zich, blijkens haar laat stelijk uitgebracht advies, bij deze oplossing neer te leggen, geven B. en W. den Raad mitsdien in overweging te besluiten in den zin boven door hun College aangegeven. Verordeningen betreffende heffing en invor dering van schoolgelden. Aangezien de door den Raad den 30sten Juli 1923 vastgestelde verordeningen tot 'heffing en invordering van schoolgeld voor lager-, uitgebreid lager- en buitengewoon lager onderwijs door de Kroon slechts tot 1 September a.s, zijn goedgekeurd, is het noo dig die verordeningen opnieuw vast te stel len en ter goedkeuring in te zenden. Hoe wel B. en W. van meening zijn, dat, nu deze verordeningen nog geen jaar hebben gegol den, er geen aanleiding bestaat om verande ring in het schoolgeldlarief te overwegen, kan toch ook niet alleen worden volstaan met hot opnieuw vaststellen van de tegen woordige verordeningen. Immers, de school geldbepalingen der Lager-onderwijswot 1920 zijn niet meer van toepassing op het buiten gewoon lager onderwijs; thans gelden ten deze dc voorschriften der Gemeentewet. Hieruit volgt o.m., dal de schoolgéldkohie- ren voor dil onderwijs niet door B. en W. executoir worden verklaard, maar dat zij door den Raad worden vastgesteld. Om die reden verdient liet h. i. aanbeveling het schoolgeld voor het lager onderwijs niet lan ger bij ééne verordening, maar bij twee (nl. li voor liet lager- en uitgebreid lager on derwijs en een voor het buitengewoon lager onderwijs) te regelen. en W. merken nog op, ter verklaring van artikel 10 der concept-schoolgeldrege ling'voor het lager -en uitgebreid lager on derwijs, dat, ofschoon alle schoolbesturen in de gemeente de inning van het schoolgeld genoegdoening gaf, dat- hij geen vermoeid heid kon voelen. Er stond een half-vermolmde bank aan het boschpad; zij nam daarop plaats cn hij ging op den grond liggen. „Je mag wel weggaan, en ergens andera gaan spelen, als je wilt." „Neen, ik kan best hier blijven." Zij kon er niet toe komen, hem te zeg gen, dat hij haar tot last was; de woorden wilden haar niet over de lippen. Met de tegenwoordigheid van dit kind had zij meer rekening te houden dan wanneer hij eengroot mensch was geweest. Zij moest zich onderwerpen. Een lang oogenblik van stilte volgde. Toen de kleine ook steeds bleef zwijgen, werd zij nieuws gierig; zij kreeg een gevoel, alsof hij.stil was weggegaan en dat zij alleen was. Gedreven door die aangename gewaarwording, keerde zij zich ora, om te zien, of de kleine er nog was.; maar hij zat daar noz ija halflig gende houding, en. scheen geheelverdiept le zijn in iets, waarmee hij speelde. Zij boog zichvoorover. Van een.heuken- nolenbast had hij oen wagentje gemaakt, dat hij met de toppen zijner vingertjes voort- schoof, terwijl hij den steel als dissel ge bruikte en kleine aardklompjes als lading. Ilij schoof zijn speelgoed fuschen eenige roodzwarte kevers door, en vermaakte zich met over een enkele heen te rijden, zoodat deze onderste boven viel, óf hij joeg ze zóó op, dat hun pootjes zi,ch snel als trommel stokjes bewogeji. Het scheen, dat hij zich hiermee, hoe lang ook, zou kunnen amusee ren; hij sloeg dan ook volstrekt geen acht op haar. Zij stond zachtjes op/ zonder een ritselen van haair japon en met haar stijven, afge meten tred liep zij verder het bosch in. aan de gemeente hebben overgedragen, het hun toch wel gewenscht voorkomt, om bij verordening le regelen, op welke wijze het schoolgeld voor 't bijz. lager onderwijs invor derbaar kan worden verklaard, indien de inning daarvan niet door de gemeejile geschiedt. Het blijft toch zeer, wel mogelijk, dat een schoolbestuur te eeniger tijd zelf voor de inning zorg zoude wenschon lo dra gen. Goedkeuring van rekeningen. De Commissie van Financiën geeft den Raad in overweging de navolgende stukken goed te keuren: lo. Rekening over 1923 van de Plaatse lijke Schoolcommissie 2o. idem van de Gezondheidscommissie; 3o. Balans en Verlies -en Winstrekening, dienst 1923, van den Reinigings- en Ont-» smettingsdienst; 4o. Balansen en Verlies- en Winslreke-. ningen, dienst 1923, van de Stedelijke Fa brieken van Gas en Electricileit; 5o. Balans en Verlies- en Winstrekening, dionst 1923, van het Vleesch- en Visch- bedrijf. Derde dag. Hedenmorgen te 9 uur reed de Koninklijke Familie met haar gevolg per auto naar Veere. Aan den steiger bij het pontvecr naar Kamperland op Noord-Beveland ver liet de Koninklijke Familie de auto-en ging aan boord van een motorbootje der Marine, dat de hooge bezoekers naar Kamperland overbracht. Daar stonden de auto's gereed en begon de tocht door Noord-Beveland, een bijzonder gedeelte der Zeeuwsche reis, om dat dit de eerste maal is, dal de Koningin dit eiland bezoekt. Van den aanlegsteiger van Kamperland, waar de Koninklijke Familie door liet toe gestroomde publiek hartelijk werd begroet, werd gereden naar het Schoolplein van het dorp Kamperland. Daar zongen de kinderen der openbare cn der bijzondere school de Koningin een lied toe en nadat de Koningin daarvoor de kinderen bedankt had, werd verder gereden naar Wissekorke, waar bij het gemeentehuis op de Voorstraat halt werd gehouden. De burgemeester van Kamperland, Wisse- kerke en Geersdijk, de heer M. J. Verhorst, werd aan de Koningin voorgesteld, daarna zong een zangkoor een cantate en werden de Koningin en de Prinses bloemen aange boden en na dit kort oponthoud reed de Koninklijke Familie, hartelijk toegejuicht door de menigte, die zich bij het gemeente huis verzameld had, naar Colijnsplaat. Hier werd even halt gehouden en bood het doch- terfje van den wethouder Dpes, die op den zelfden dag als Prinses Juliana géboren is, de Prinses een bouquet aan. Ook le Cats, waarheen np gereden jyercL had een kort oponthoud plaats en daarmee voerde de tocht naar Korlgéne, Wartr hij hel gemeentehuis de burgemeester, de heer Snellen, aan de Koningin werd voorgesteld. Nadat aan de Koningin en do Prinses bloe men waren aangeboden, zongen de school kinderen, die daar mét de Gymnasliekver- eenigingen het muziekgeTjfscliap stonden opgesteld, een lied. De Koningin dankte voor de hartelijke ontvangst en vervolgens reed de auto, on der de toejuichingen der Noord-Bevelanders naar den steiger van het veer, dat de ver binding tusschen ICortgene en Wolfaarts^ dijk op Noord-Bcveland onderhoudt. De Ko ninklijke Familie begaf zich hier aan boord van de „Hydrograaf", dio daarna de Ooster» Schelde opstoomde, tusschen de schepen der Zeeuwsche vissckersvloot door, die daar heen gevaren waren, om voor de Koningin cën revue lo houden. De gedachte daartoe is uitgegaan van den lieer Eokkér, die voor dat de „Hydrograaf" den steiger van Kort- gene verliet, bij de Koningin aan boord was ontboden. Na de revue der visscliersvloot meerde do „Hydrograaf" aan den steiger van Wol- faarlsdijk. Daar ging de Koninklijke Fami lie weer aan land en nam plaats in de ge^' reedhfaande auto's. Een èercwacht vart'den Bijz. Vrijwilligen Landstorm bracht hief ^le Zij waagde het zelfs niet, om te kijken,' uit vrees, dat zelfs haar blik zijn oplettend heid op haar zou kunnen vestigen. Eerst loon zij een heel eind had geloopen en achter een paar struiken een hoek om sloeg, moest zij zich toch even omkeeren, om te zien, of hij haar niet had gevolgd. Zij zag. hem op cenigcn afstand op den weg, dien zij zelf had afgelegd ;hij liep met gebo gen hoofd, bezig met het snijden in een ho.utje, doch had haar toch niet uil het. oog verloren. Het kwam haar opeens voor, alsof dit kleine wezentje zoo oneindig veel sterker was dan zij; zij voelde -qiclï moe en verla ten en zette zich op den grond, den rug leunend tegen een boomstam. De kleine liep steeds heel op zijn gemak verder, voortdurend bezig met .het. snijden in zijn slokje. Zij ging achterover liggen en keek naar zijn dunne beentjes, gehuld in donkerblauw tricot, die steeds naderbij kwamen. Als werktuiglijk merkte zij op, dat hij zijn rechtcrvoelje naar binnen gekeerd neej- zelte, met een slordige zwenking van zijn been bij eiken ^lap, Zij keek naar de kleine, slanke, vóorpvvr gebogen figuur in hel blauwe inatro'zen- pakje; daarna steeg zij de oogen op tól h :-t kindergezichtje onder den opgeslagen zach te n, vilten hoed. Het ventje was geheel verdiept in zijn bezigheid, en over zijn fijn, bleek gezichtje lag een uitdrukking van volkomen rust. E n oogenblik bekroop haar een gevoel van'bij- geloovlge vrees: hij was geen gewoon kin3, hij,scheen gezonden te zijn uit een wereld, die zij niet kende< (Wordf vervólgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5