A No. 1975*1 WOENSDAG 6 AUGUSTUS Anno 1924 Offieiegie Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. j 7^ RECHTZAKEN. LEIDSCH DAGBLAD a PRIJS DER AD VERTENTIENl 80 C|ls. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs, Kleine AdverfentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Yoor eventueele opzending van brieven 10 CU. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.85, pet week ..V...Ï.T... 0.18, Bullen Leiden, waar agenten gevestigd rijn. per week Franco per post 2.35 .4" portokosten. 4lt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18 lel. 1225 is Donderdag ver krijgbaar SCHELV1SCH a f 0.14f 0 22, SCHOL a f 0.17—f 0.32, KABELJAUW a I 0.32I 0.37 (geh. kabelj. a f 0.24), TAR BOT a f 0.70 per pond en NIEUWE HA RING a f 0.06 per stuk. AUG. L. RE1MERINGER, j Weth- Lo.-Burgemeester. 1 Leiden, 6 Augustus 1924. Concert van Nut en Vermaak. In de lange keten van feeslelijkheden door de muziek- en tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" Ier gelegenheid van het 50-jarig bestaan dezer vereeniging, die aan ving met een oudejaarsavond-viering op Za terdag 28 Juni j.l. en die eerst eindigt, na dat een nationalen tooneelwedstrijd zal zijn gehouden, en een groot bal-masqué op 21 Februari van het volgend jaar, behoorde als de zooveelste schakel ook een concert, wel willend aangeboden door het bevriende harmoniegezelschap „Orpheus", welk con cert op 5 Augustus was bepaald. De jubilee- rende vereeniging, die het lot nog loe altijd bijzonder trof met hare feeslelijkheden bofte 'gisteravond niet Het was geen uitgezochte avond voor een luinconcerl. Dit kon echter de leden en belangstellenden niet weerhou den om mede te werken dat ook dit num mer van het uitgebreid programma zou sla gen. En zoo was ook de opkomst gister avond nog zeer bevredigend. Nadat de groote nieuwe serre en de lange waranda's van „Zomerlust" waren gevuld, schikten ziCE de later opgekomenen ook om tafeltjes in den tuin zelf. Met overjas en mantel viel hel nog mee. Onder de aanwezigen merkten wij ook op het Adriani-Ensemble, dat gedurende de ju bileumfeesten nog al eens is opgetreden en zich ook op 12 October weder in de Gehoor zaal zal laten hooren, benevens vertegen woordigers van „Sappho", de Leyde-spelers (S. L. F.) en vertegenwoordigers van het bestuur van schoolkindervoeding en -klee ding. „Orpheus" kwam met een prachtpro gramma dal de leden, onder de beproefde leiding van den directeur den heer J. Vink uitnemend hadden ingestudeerd. De muziek kwam, in de doelmatige muziekkapel uitge voerd, geheel tot zijn recht al zou men er op een warmen zomeravond na een warmen dag nog meer van hebben geprofiteerd. In de pauze vcreenigde het bestuur en de regelingscommissie zich met de genoo- digde vereenigingen cn enkele anderen in de feestelijk aangerichte zaal van Zomer lust", waar de voorzitter, de heer C. Ver- sney enkele woorden van welkom richtte tot de vertegenwoordigers van de aanwezige be sturen en in het bijzonder lot den heer Adriani, hiervoor expresselijk met zijn me dewerkers uit Den Haag overgekomen. Ver der dankte hij den heer Vink voor hel door zijn gezelschap aangeboden concert. Na afloop van het concert kwam men nogmaals cn nu nog in grooler gelale, in deze zaal bijeen^ waar de eigenaar van „Zomerlust" de heer M. Kulk die steeds op den besten voet slaat met „Nut en Ver maak" de genoodigden nog een gezellig uurtje had bereid. De jongeren genoten nog van een dansje 15 Sept. zal de reclor-magnificus der universiteit alhier, prof. mr. H. Krabbe, In liet groot-auditorium verslag uitbrengen van de lotgevallen der universiteit in den afge- loópen acadcmischcn cursus en daarna de rectorale waardigheid overdragen aan zijn opvolger prof. mr. A. J Blok. In de commissie, belast met hel exa- mineeren voor M. O. Nederlandsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, Staathuishoudkunde cn statistiek, en staats inrichting, welke zitting-zal houden te Am sterdam, is benoemd lot lid en secretaris, dr. J. Heinsius, redacteur van het „Woor denboek der Nederlandsche taal", alhier, die tevens benoemd is lot lid der subcommissie voor Nederlandsche taal en letterkunde. Geslaagd is te Hainichen als werk tuigkundig ingenieur de heer C. J. van Spall, alhier. Gisteren werden alhier weder 12 candidaten voor het Engelsch M. O. acte A. geëxamineerd. Daarvan slaagden de da mes: H. Becht, Den Iiaag. A. W. H ,La- sonder, Vlaardingen, J. P. G. van Rooij, 's-Herlogenbosch, S. J. Vinkensteijn, Utrecht Voor het examen Piano L.O. van de Ned. Toonkunstenaarsver. is geslaagd mej. R. B. A. Driessen, alhier, Te Haarlem slaagde voor de acte M, O. lichamelijke opvoeding de heer Jac. y. d. Reijdea. De lieer M. van Zalingen, onderwijzer alhier, is te Utrecht geslaagd voor het Staatsexamen A. In het stedelijk museum „De Laken hal" zijn thans ter bezichtiging gesteld de beide kunstwerken, door de „Vereeniging van belangstellenden in de Lakenhal" ten geschenke gegeven, namelijk een stilleven (olieverfschilderij) door Floris Versier, en een schilderij door Frans van Mieris den Jonge, voorstellende het portret van zijn grootvader Frans van Mieris den Oude, de afbeelding van zijn vader Willem van Mie ris en van den schilder zelf. Zooals bekend, is de nieuwe gemeen telijke Volkszweminrichting aan de Zijl ge reed. en deze zal, gelijk wij gisteren mee-, deelden Zaterdag a.s. officieel worden ge opend. Intusschen kan de militaire zwem inrichting aan de Stinksloot, die langen tijd voor volkszwembad in gebruik i9 geweest, aan de militaire autoriteiten worden terug gegeven. Er wordt nu overwogen, wat er verder met deze inrichting zal gebeuren. Een be slissing is daarover nog niet genomen. Men deelt ons echter mede dat de gemeentebe sturen van Warmond en Oegstgeest op deze inrichting het oog geslagen hebben, tenein de voor hun gemeenlenaren een gelegen heid te hebben lot zwemmen. Vast staat daaromtrent echter nog niets. Gisteravond, ongeveer 10 minuten over zes, had op de Iioogewoerd een aanrij ding plaats tusschen een automobiel, toe- hehoorende aan den heer Stallinga alhier en de Stadstram. Hel rechter spartbord van de auto werd door de tram stuk gereden-, ove rigens hadden geen ongelukken plaats. Om ruim 8 uur gisteravond, reed de 31-jarige wielrijder H. K. doo:r te ver uit wijken voor een passeerende auto aan de Oudevest in het water. Hij werd door eeni- ge voorbijgangers op het droge gebracht evenals ook het rijwiel Gisteravond, toen het al donker was, reed de heer K., alhier, op een rijwiel langs de Rijn- en Schiekade, toen hem een auto tegenkwam, waarvan de bestuurder met schijnwerper ging werken, met het gevolg dat de wielrijder er door werd verblind en legen een boom aanreed. Zelf kwam hij er zonder letsel af, maar het rijwiel werd be schadigd. Aan het bureau van politie alhier werd' door een winkelier een valsche gulden ge deponeerd. welke door hem ontvangen was. Ook bij bankinstellingen hier ter stede werd reeds geconstateerd dat er valsche gul dens in omloop zijn. De Commissaris van Politie maakt aan de ingezetenen bekend, dal zij van het op nemen van vreemdelingen in hun gezin, ook als hel pleegkinderen zijn, aangifte moeten doen bij de politie. Bij niet aangifte kunnen er, zoowel voor het hoofd van hel gezin als voor de opgenomenen zelf moei lijkheden uit voortvloeien. In verband met deze mededeeling ver nemen wij nog, dat wordt overwogen om ook hier, evenals in enkele groote plaatsen, een verordening in het leven te roepen, waarin te dien opzichte bindende bepalin gen zullen worden opgenomen. De oude smalle onooglijke Brandewijn- steeg, is wij wezen er reeds eerder op geworden de breede Vrouwcnkcrkkoorstraat Enkele der bewoners hebben begrepen, dat, nu de gemeente voor een verbreeding worgde zij moesten zorgen dat de straat een beter aanzien krijgt. De nieuwe verbindingsweg tusschen Haarlemmerstraat en Mare toch is bestemd een winkelstraat te worden, een winkelstraat echter in overeenstemming met hel aanzien der straat zelf. Een der eersten, die dit begrepen heeft is de heer W. Bolslier wiens handel in aardappelen, groenten, fruit en conserven al van ouds bekend is. maar die thans aan de zaak een zoodanige uit breiding heeft' gegeven, dal zij voortaan met de beste zaken van dien aard in de stad kan wedijveren. Daarvoor was noodig in de al lereerste plaats een breed front met een dito winkelruit. Daarachter is aangebracht een diepe etalagekast. Toen daarvoor het plan gemaakt was, werd ingezien, dat nu ook de winkel zelf vergroot moest worden. Geluk kig was daarvoor gelegenheid, door bijtrek king van een aangrenzende localiteil. De aannemer P. Haamke zorgde voor. een ook uil' archilectionislisch oogpunt, goede uitvoering, de Leidsche Schildersassociatie wist de passende kleuren aan te brengen en de eleclricien Lasschuit voegde een eleclri- sche verlichting er aan toe, die er ook we zen mag. Zoo is een geheel tot stand gekomen dat het puikje van de nieuwe straat mag ge noemd worden. De eigenaar begreep dat bij zoo'n zaak ook fijne waar behoorde. En welke artikelen leenen zich zoo goed voor een prachtelalage als frissche groenten, fijn fruit en prima conserven? De Haarlemmerstraat-wandelaars en an deren moeten vanavond maar eens even de nieuwe zijstraat inslaan en een kijkje ne men voor den heropenden winkel. Wij wed den dat de meesten hunner niet de verlei ding kunnen weerstaan even naar binnen te gaan om uil den rijken voorraad een sma kelijke keuze te doen. werden uilgenoodigd eens een kijkje te némen in het van ouds bekende „dagelijksche kosthuis en logement in de Lange Agnietenstraat 9, en we wisten waar lijk niet wat wij zagen toen we voor het groote hooge pand stonden. Wie zou zulk een gebouw zoeken in een straatje diep in de binnenstad. Maar binnen gekomen viel de ruimte ons nog mee. In de allereerste plaats trof ons de groote nette conversatie zaal met haar doelmatig buffet, gevuld met smakelijke en toch goedkoope ververschin- gen. Eveneens voldeed ons de ruime keu ken, waar de eenvoudige doch voedzame spijzen bereid worden, terwijl eindelijk nog onze bijzondere aandacht werd getrokken door de 26 eenvoudige, doch nette slaap kamers op de eerste en tweede verdieping door den ondernemer successievelijk daar ingericht, de meeste bestemd voor logies voor één persoon, en enkele met twee per- soons bedden. Als men naast deze beschrijving ligt de advertentie in ons blad van gisteren, dan vraagt men zich af hoe de eigenaar dit alles voor zulke prijzen kan geven. Voor onderdak zoekenden met kleine beurzen is dit hotel zeker een uitkomst, en daarom vestigen wij er de aandacht gaarne op. Het „Weekblad-Cinema en Theater" bespreekt deze week in de rubriek „Mensch erger je niet" eenige Leidsche toestanden, en geeft daarbij plaatjes van de Stalionsbrug en de drukte op het Stationsplein. Wij ves tigen er bij deze de aandacht op. Algemeene Synode. Ned. Herv. Kerk. Van het hoofdbestuur van den Bond van Ned. predikanten is ingekomen het voorste» om, indien het pensioenreglement is aan genomen, een commissie te benoemen, die in overleg met hen, die daarvoor reeds thans werkzaam zijn, moet zoeken naar middelen om te voorzien in den nood der thans leven de hulpbehoevende emeriti en predikantswe duwen. Bij monde van dr Niemeijer beveelt de commissie, in wier handen het voorslei is gesteld, de aanneming er van aan. Na eenige discussie over de opdracht, welke zulk een commissie dient te ontvangen, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen en wordt besloten aan de Alg. Synodale Commissie op te dragen de commissie ie benoemen, als de eindstemming der provinciale Kerkbesturen de in werking treding van hel pensioenreglement zeker zal hebben gemaakt. De heer W. Wagber steil namens de con- missie voor de reglementen voor een verzoek aan den kerkeraad van Vianen, om opnieuw aan de orde le stellen het vormen van een groote Synode af le wijzen. In overeenstem ming hiermee wordt zonder hoofdelijke stem ming tot afwijzing besloten. Van den hoer P. Bruining, predikant le Krommeniedijk, is ingekomen een voorstel om de groote gemeenten le verdeden in pa rochies of buurtgemeenlen. Overeenkomstig de conclusie van heit rapport wordt zonder hoofdelijke stemming lot verwerping daarvan besloten. Aan de orde komt nu het bekende pacifi catie voorstel, ingediend door vertegenwoor digers van verschillende richtingen en beli chaamd in een reglement op het vormen van bijgemeenten. De bedoeling daarvan is, dat j minderheden in groote gemeenten hel recht I zullen hebben zich afzonderlijk te organisee- ren om een evenredig aandeel le ontvangen van de kerkelijke inkomsten. De meerderheid van de hierover rapporleerende commissie verklaart zich zoowel om principieele als om practische redenen tegen het voorstel. De minderheid meent wel, dat de practijk moeilijkheden en bezwaren zal opleveren, maar dal die niet onoverkomelijk zijn en wenscht hol reglement te aanvaarden. Over de zaak worden zeer uitvoerige be sprekingen gehouden. De tegenstanders ver klaren, dat geen vrede in de Kerk er het ge volg van zal zijn, maar strijd zal blijven beslaan, dat voor de financieele zijde geen medewerking van de kerkvoogdijen zou zijn te verwachten en dat de geestelijke grond slag der Kerk er door zou worden aangetast, omdat de bestaande verscheidenheid er door zou worden gewettigd. De verdediging wordt vooral gevoerd door dr. Niemeijer, een der indieners van het re glement. Ilij toont aan, dat vele aangevoerde bezwaren in werkelijkheid niet beslaan en komt aan andere tegemoet door enkele wijzi gingen aan te brengen. Hij betoogt, dat een volmaakte vrede onder menschen, zooals z»j nu eenmaal zijn, niet is te bereiken, maar dat de uitvoering van dit reglement toch een grooten vooruitgang naar vrede zou bren gen, omdat er dan voor bitterheid en leelij- ke practijken geen reden meer zou zijn. Dij meent, dal met gerustheid de houding der kerkvoogdijen mag worden afgewacht, omdat die over het algemeen zich door dogmatische verschillen niet laten leiden. En hij zet natuurlijk uiteen, dat door het reglement de geestelijke grondslag der Kerk niet wordt aangetast, wijl ook nu reeds het bestaan van verscheidenheid door onder scheidene reglementaire bepalingen is er kend en de weg steeds open blijft om, als men dat wenscht omtrent het belijdenis- vraagstuk een beslissing te nemen. Deze ver dediging wordt geprezen mm vermag geen tegenstanders tot ander inzicht le brengen. Met 11 tegen 8 stemmen wordit het reglement verworpen. Van de rechterzijde heeft dus slechts één lid zijn stem aan het reglement gegeven. Salarisregeling burgerlijke rijksambtenaren. Naar wjj vernemen, zegt de „N. Ct.", zullen enkele groepen werklieden en lagere beambten niet meer worden ondergebracht in het Bezoldigingsbesluit, maar op arbeids contract jn dienst genomen worden tegen 70 pet. van het gegarandeerde loon voor het ambt, dat zij vroeger bekleedden De kinderbijslag zal na 1 Jan. 1925 3 pet. bedragen voor elk kind beneden het 18e levensjaar met een minimum van f50 en een maximum van f240. De sa larissen voor de ambten, die niet vallen onder het Rijkswerkliedenreglement worden geregeld bij aparte koninklijke besluiten, nadat advies is ingewonnen bij de bijzon dere commissies, de nieuwe regelingen worden gebaseerd op zoogenaamde kern- salarissen, welke pntleend zqu aan de salarisnormen. Aan ongehuwde ambtenaren zullen de twee laatste salarïsverhoogingen in de schaal niet worden toegekend; terwijl van ongehuwde onderwijzers de vier laatste periodieke verhoogingen worden ingehou den. Voor vrrj wonen zal ten minste .7 en ten hoogste 15 pet. van het salaris wor den gekort. Gehuwde ambtenaren, die 23 jaar zijn, twee dienstjaren hebben en een salaris genieten beneden f2000, krgjgen een toe lage vau £200; overschrijdt echter de schaal waarin het ambt is ondergebracht do f2000, dan wordt do toelage bepaald op f 300. Deze toelage zal telkens verminderd wor den met de periodieke verhoogingen, welke zullen worden toegekend. De standplaatsaftrck blijft vastgesteld op 4 en 8 pet. voor 2e en 3e kiasse stand plaatsen. De salarisverlaging voor kostwin ners zal over 1925 ten hoogste 15 pet. bedragen, op salarissen, welke met meer dan 15 pet. worden verlaagd, zal een extra toeslag worden gegeven. Het Ned. Ond. Genootschap. Bij de opening te Velp van de 78e jaarvergadering van h.t Ned. Ond?rwijz3rs- Genootschap, heeft de voorzitter, de heer |H. J. Bon, nog in 't bgtzonder welkom geheeten den heer Desertine, inspecteur L.O. te Arnhem, den gemeente-secretaris van Rheden als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, de vertegenwoordigers der diyerse instellingen, alsmede de aanwez'ge En gelach e collega's. Hierna bedankte de heer C. P. Wing, afgevaardigde van Nat Union of Teachers, I dea voorzitter voor zijn woorden en wel- i I kom en wees er op, dat in alle landen het onderwijs onbevredigend is, wanneer de behandeling van het onderwijs door de regeeringen te wenschen overlaat. Hjjf' wenschte den congressisten succes met deze algemeene vergadering. 109 afdeelingan wa ren vertegenwoordigd door 197 afgevaar digden. Aan de orde was het verslag d.jr reke ning en verantwoordig van het hoofdbe- s'uur over h.t afgeloopen g.nootech p ji:r, hetwelk wordt goedgekeurd. Ingskjmen is o.a. een schrijven van de Belgische onder wijzers, waarbij deze hun beste wenschen voor het congres uitspreken Besloten werd in 1925 de algemeene vergadering te Assen te houden I Vervolgens werden in behandeling ge- nomen de conclusies van het rapport in j zake vereenvoudiging van de werkwijze van j het schoolparlement. De conclusies werden alle aangenomen. Hierna was aan de orde i het voorstel van de afdeeling Amsterdam, j luidende: De alg. verg. v. b. N. O. G. I draagt het H. B. op er bij de afdeelingen i op aan te dringen om zich tot de Raden van do gemeenten, tot haar ressort behoo- I rende, te wenden, met verzoek over to 1 gaan tot de instelling van een Onderwjjteera- raad. Het Hoofdbestuur adviseerde dit I voorstel aan te nemen. Do heer H. Schook, afgevaardigde van Hilversum, achtte het eveneens van belang, dat in iedere gemeente in en door de I onderwijzers een raad wordt gek zen, welke betreffende onderwijszaken, B. en W. van advies zal dienen. Door verschillende leden echter werd het voorstel krachtig aan gevallen. Na een langdurige discussie werd het voorstel aangenomen. Een voorstel van de afdeeling Rotterdam: De algemeene vergadering draagt het hoofd bestuur op, er bij de regeering op aan te dringen, dat de toelating van leerlingen tot de openbare en bijzondere scholen in dezelfde .gemeente aan dezelfde regeling wordt onderworpen. Het voorstel van het hoofdbestuur, ten einde van de algemeene vergadering machtiging te verkrijgen, er bij de Regee- ring pp aan te dringen den leeftijd van toelating tot de lagere schoof niet te ver- hoogen, voor het voorbereidend onderwijs wettelijk geregeld is, werd eveneens met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter deed mededeeling van een ingekomen telegram van den Deutschen Lehrer-Verein te Berlijn, hetwelk na voor lezing met applaus wérd begroet. x t_J c BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Het bestaansrecht en de waarde van klef ne sanatoria voor tuberculoselijders. Vef-volgvergaderingen N.O.G. en Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. r BUITENLAND. Be Duitschers te Londen voor het eerst ter conferentie ontvangen. Mc. Donald over de militaire ontruiming van het Roergebied. De Iersche grenskwestie. Het voorstel-Alkmaar, met behulp van de aïdeelingen een onderzoek in te stellen naar de kosten van het openbaar lager on derwijs in iedere gemeente in verband met bet aantal leerlingen en de uitkeering door de gemeente aan de bijzondere scholen in verband met het aantal Jeerlingen wordt z. h. s. aangenomen. Ingediend is oen ontwerp van wet tol verklaring van het algemeen nut tot onteigening ten name van do gemeente 's-Grave:ihago van eigendommen, gelegen in de voormalige gemeente Loosduinen, ten behoeve van den aanleg van een park. Het ontwerp heelt betrekking op het in aanleg zrjnde Zuiderpark te 's Gravenhage, Op 1 Januari van dit jaar beeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen iu afwachting van een definitieve verlaging der loonen, waaromtrent met da vakbonden overleg zou worden geploegd, een voor schrift gemaakt, dat voorloopig 10 pet. op do loonen zou worden bekort. Deze bepaling gold .ook voor ben, die op wachtgeld zjjn gesteld. Doordat de onderhandelingen eindelijk hebben gevoerd tot de bekende overeen komst met de organisaties, js de loonsver laging teruggebracht tot 9 pet. Dezer dagen is het te veel ingehouden® nan het personeel terugbetaald. De wacht gelders echter kregen geen terugbetaling tot nog toe. Deze kwestie is naar wordt gomeld dadelijk door het Hoofdbestnur van de Nederlandsche Vereeniging aanhangig ge maakt, daar zulks in strijd zou zijn met fle reglementen. Het heeft de verzekering gekregen, dat ook de wachtgelders het to veel gekorte terug zullen krijgen, zoo mo gelijk nog deze maand, doch anders In het begin van September. i De Minister van Oorlog heeft bepaald, met buiten werkingstelling van het be paalde bi) L.O. 209, 322, en 515 (1922), dat militairen beneden den rang van offi cier, die 35 voor pensioen geldende dienst jaren hebben en den leeftijd van 50 jaar nebben bereikt of overschreden, indien zf) belmoren tot de eigenlijke troepen onder officieren der artillerie of tot de conduc teurs der artillerie, zoolang op bun be- tioud voor het leger prijs wordt gesteld, in hun dienst gehandhaafd kunnen blijven. De inspecteur der directe belastingen heeft aan het bestuur van do Eendracht bericht, dat alsnog aan de in het textiel- tieiconflict betrokken arbeiders gedeeltelijke ontheffing kan worden verleend van bun belasting-aanslag over 1923 1924. De mi nister, die theoretisch zijn standpunt van nict-onthefiing handhaaft, heeft om rede nen van practischen aard gemeend in dit geval daarvan af te wijken. (,,N. R. Ct.") Het hospitaal-kerkschip „De Iioop'' is gisterenmorgen voor den tweeden kruis tocht in dit seizoen uit de binnenhaven te IJmuiden naar de Noordzee vertrokken. De gewone audiënties van de Minis ters van financiën en van Justitie zullen resp. 11 dezer en 9 dezer nietjrtaats hebben. ■■L' RECHTBANK TE BREDA. Voor deze rechtbank is behandeld de zaak legen Toon Tak, die tijdens een fami lietwist le Oud-Gaslol zijn neci Jan Tak met een revolver doodde. Geëischt werd Wegens zware misliande-i llng, den dood len gevolge hebbende, één jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Insinger, achtte de tenlastelegging niet bewezen. Spr. pleitla eveneens verzaohlende omstandigheden. Spr. vroeg clementie voor beklaagde en diens onmiddellijke invrijheidstelling, we.lfi Verzoek door de rechtbank werd geweigerd.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1