Rusiand na oen dood van Lenin. SPORT. den, in 1 u. 25 m. 33 s.; 3. „Violet", eig. de heer Heyenga, te Amsterdam, in 1 u. 25 m. 13 s. V.-Klasse: 1 „Diana", eig. de heer Van Slaveren, le Oudewetering, in 1 u. 26 m. 19 s.; 2. „Aslra", eig. de heer Sillevis, te Alphen aan den Rijn, in 1 u. 26 m. 30 9. Gem. Klasse: 1. „Stormvogel", eigenaar do heer De Boer, te Amsterdam, in 1 u. 28 m. 30 3.; 2. „Norey", eig. de heer Loman, te Amsterdam, in 1 u. 32 m. 10 3. Vecnsche Schouwen; B. Klasse: 1. J. van der Meer, Roelolarendsveen, in 2 u. 10 m. A-ll-Klasse: 1. „Ina", eig. Teun van der Meer, te Roelolarendsveen, in 1 u. 57 m. 23 s.; 2. „Chilosa", Gebrs. van der Meer, te Roelolarendsveen, in 1 u. 57 m. 15 s. A-I-Klasse: 1. M. Turk, Roelolarendsveen, in 1 u. 52 m. 35 s.; 2. „Martien", eig. S. van der Meer, le Roelolarendsveen, in 1 u. 52 m. 35 3.; 3. „Fuut", eigenaar J. Verhaar, Roelolarendsveen, in 1 u. 52 m. 17 9. WATERPOLO. Bet Nederiandsche zevental. Het Nederiandsche zevental, dat Zondag le Blankenberghe tegen het Belgische ze vental zal spelen, is gisteravond door de walerpolo-commissie van den Nederland- schen Zwembond als volgt samengesteld: K. Struys doel, G. F. Muller (Dollijn) en A. H. C. van Senus (Maas, aanvoerder) achter; A. II. Goedhals (A. Z.) midden, J. Kohier (Y), G. Bohtander (Y) en P. F. van Senus (Maas) vóór. Invallers: J. Zegger (D. J, K.) en R. van Senus (U. Z. C.). ROEIEN. De terugkeer onzer roeiers. Onder geweldige belangstelling zijn gis teravond onze roeiers uit Zurich te Amster dam teruggekeerd. Zoo druk was het bij het Centraal Station dat de politie zells een deel van den Westelijken uitgang moest afzetten om het verkeer ongestoord z'n gang te laten gaan. Omstreeks 6 uur kwam de Nereus- ploeg, welke in de le klasse-wachtkamer werd gehuldigd, allereerst door den heer Ellerkamp, die namens den Ned. Roeibond sprak, door den heer Van Waveren, die voor het bestuur van „Nereus" aan zijn leden hulde bracht en door den heer v. d. Meer die namens het Amsterdamsch Studenten corps de roeiers geluk wenschte. Ieder der sprekers overhandigde een krans. De heer Tromp zegde namens de roeiers dank voor de belangstelling en voor de spontane huldiging, die hij op hoogen prijs stelde. De Amstel-vier kwam pas even voor ne genen. Op de schouders werden de roeiers naar de wachtkamer gedragen. Ook nu voerde de heer Ellerkamp namens den N. R. B. hel woord, waarna de heer Jur- jens, als voorzitter van „De Amstel" eenige woorden van welkom sprak. Buiten stond een lange lile van voertui gen opgesteld en in optocht loog men naar net clubhuis. Op het terras van 't clubgebouw wenschte de heer Hulzer als eere-voorzitter van „de Amstel" zijn leden geluk en spreker ein digde met de mededeeling, dat besloten was, de Amstel-roeiers die het Europeesch kam pioenschap gewonnen hadden, het eerelid maatschap der vereeniging aan te bieden. Een luid hoera volgde op deze woorden. Daarna spraken nog de heeren Wielsma, oud kampioenroeier; de heer Jongejan na mens de Koninklijko en nog vele anderen. verder over Bennebroek, Hillegom, Lisa®, Sassenheim en Oegstgeest, finish Maaldrift, Zoowel de Utrcchtsche, AmsterdamschA als Haarlemsche Wielervereenigingen, zul, 'en de deelnemers^ bij het doortrekken dof steden begeleiden, zoodat in die sleden ld* vens als het ware een demonstratie ten gunste van de wielersport zal worden ge» houden. Er bestaat voor deze rit veel anl» mo. Ieder die den tocht volbrengt, ontvang! een fraaie verzilverde medaille, terwijl eg voorts prijzen zijn beschikbaar gesteld voog de oudste, jongste en verst wegkomend* deelneemsters en deelnemers en een zilveren medaille voor de vereeniging met het groots! aantal deelnemers boven de 25. Gereden wordt met een gemiddelde snfth beid van 15 K.M. De leiding berust hier bij de LeidscKfl Ren- en Tocristen-vereeniging „Swift". Willems en Meyer gehuldigd. 1 Te Amsterdam, waar tegen halfell een enorme menigte hen aan het station op. wachtte, zijn gisteravond de renners Wil* lems en Meyer gehuldigd. Op de schouder* van het enthousiaste publiek zijn zij ovej het perron naar de wachtkamer gedragen, waar talrijke personen het woord voerden, o.m. rar. Ferschotte, namens het N. 0. o.s generaal b. d. A. R. Ophorst, namens den gemeenteraad van Amsterdam; J. D. Virnlyi namens den N. W. B„ en vele anderen, In een lange stoet trok men daarna, vooraf» gegaan door een muziekcorps, en begeleid door lakkeidragers naar café „Van Stralen" op het Thorbeckeplein, waar de eigenlijk* huldiging plaats vond en velen nog hel woord hebben gevoerd. DUIVENSPORT. „Warmende" (Warmond). Wedvlucht vanaf Otlignies. 1. A. Koudijs 11 uur. 10 min. 53 9ec.'J 9, W. van Niekerk 11.11.07; 3. J. Landman 11.11.23; 4. II. L. van Delft 11.12.31; 0, P. van der Drift 11.18.12; 6. A. Kerkhof* 11. 18.13; 7. D. Duijnhoven 11.19.05; 8. J, Landman 11.20.30; 9. A. Sikking 11.21.0IÏS 10. H. L. van Delft 11.22.21; 11. C. van Winsen 11.25.0012. idem 11.25.05; 18. W, van Niekerk 11.2956; 1-1. D. Duynhovea 11.34.11; 15. H. L. van Delft 11.35.66; 10, A. Kerkhofs 11.86.15; 17. P. Zwetsloot 11.36.31; 18. H. L. van Delft 11.39.26; 19, A. Koudijs 11.43.19; 20. A. Kerkhofs 11.43.38 21. idem 11.44.09 22. C. Koppers 11.68-29; 23. W. van Niekerk 11.55.07- 24. idenf 11.57.01; 25. A. Kerkhofs 11.67.05; 20 P, Zwetsloot 12.01.04; 27. H. L. van Dolf! 12.02.26; 28. idem 12.06.32; 29. C. van Win» sen 12.09.37; 30. D. Duynhoven 12.10.081 31. J. Landman 12.31.52. 32. A. Kerkhof* 12.39.15; 33. idem 12.45.26; 34. C. van Win. sc-n 1.04.33; 35. P. van der Drift 1.06.34; 80L M. van Winsen 1.10 05. De Blanwband (Alphen). Wedvlucht vanaf Ottigniee. Van ledSt liefhebben werd do eerste duif geconstü teerd: 1. O. Geel 10.46.32. 2. J. v. d. IJssel 10.47.30. 3. It. Kuipers 10.48.20. 4. G. Stap per 1048.22. 5. P. A. v. Vliet 10.63.26. 6, H, Vergeer 11.2.32. 7. S. Overes 11.0.62. 8. iL Groeneveld 11.7.64. 9. O. v. Gog 11.16.6. 10, Roodakker 11.31.28. 11. A. v. OfwegoR 1L31.60. 12. O. v. Ofwegen 11.38.60. 10, Schuurman 11.39.60. verde, werd onlangs door den eigenaar, den heer Heemskerk, bij het bewerken van het land, opnieuw vaatwerk gevonden. Het Rijksmuseum van Oudheden alhier, hiervan in kennis gesteld, oordeelde een nieuw on derzoek gewenscht en liet onder leiding van den assistent A. E. Remouchamps een op graving verrichten. Het resultaat van dit werk, dat thans heeft plaats gehad en een veertiental dagen duurde, was zeer gunstig. Een groot aantal graven kon worden blootgelegd waarvan het bijbehoorend variwerk bewees, dat men hier met dat gedeelte van het grafveld le doen had dat door een Frankische bevolking was aangelegd. Belangrijk was daarbij het vaststellen dat naast gewone lijkgraven, waarin de doode in gestrekte houding (het hoofd naar 't Zuiden) is bijgezet ook tal van brandgraven voorkomen, terwijl nochtans het daarbij gevonden vaatwerk van precies gelijken aard is en tot eenzelfden tijd gere kend mag worden. Dit bewijst, dat de lijk verbranding slechts langzamerhand voor begraving heeft plaats gemaakt, ja nog lan gen tijd naast begraving moet hebben voort; geduurd. Ook belangwekkende bijzonderheden, om trent de wijze van bijzetten konden worden vastgesteld: in een iels dieper en daardoor in vochtiger bodem gegraven graf waren nog duidelijk om het skelet heen sporen van de opstaande wanden van een houten kist waar te nemen. Zelfs was nog van den bo dem der kist een gedeelte herkenbaar, doch reeds zoover verteerd dat het niet bewaard kon blijven. Een ander graf, eveneens met houten kist lag te midden van een regel matig cirkelvormig grondspoor van ruim 3 M. diameier, dat slechts daardoor te ver klaren is dat om het graf heen een soort lichte palissadeering heeft geslaan, door een met klei bestreken vlechtwerk verbonden. Aan de Z.-zijde vertoonde deze palissadee ring een kleine onderbreking als ware daar een ingang geweest. Opvallend was het ook, dat de skeletten doorgaans als het ware in en onder een laag klei lagen. Deze klei moet opzettelijk omheen en .boven het bijgezette lijk zijn aangebracht: wellicht dacht men aldus den doode een beter afgesloten graf te bezorgen? Builen het bovengenoemde aardewerk werden als bijgaven nog enkele geheel ver teerde en haast onherkenbare ijzeren wa penen gevonden: ook een paar fragmenten van een kleine Frankische bronzen gesp. Doch belangrijker waren een paar kralen snoeren, de eerste van gekleurd glaspasta, de tweede grooteüjks van barnsteen die op de plaats van den hals bij de skeletten ge vonden werden. Alles wijst er op dat de thans ontgraven Frankische bijzettingen eveneens in de 6de eeuw en lot het eind der 7de eeuw na Chr. gedateerd mogen worden. (Van een bijzonderen medewerker, die gedurende 3 maanden ecu studiereis door Rusland maakte). (Nadruk verboden). VIII. Het nationaliteitenvraagsiuk. Wij hebben er eerst op gewezen, dat de sovjet-unie het nationaliteitenvraagstuk zoo snel heeft opgelost, omdat zij de span ning wilde neutraliseeren, die door de na tionale aspiraties van de volksstammen was ont-staan. De tweede reden was, dat er voor haar belangrijk propagandamateriaal in schuildo. De communistische orde heelt van het begin af het zelfbeschikkingsrecht van de volken op haar program gehad. Met buitengewone handigheid heeft de commu nistische partij zich aan het hoofd gesteld van de krachten, welke streven naar bevre diging van nationale verlangens. En de stichtingen van nieuwe staten, welke de sovjet-unie ten uitvoer heeft gebracht, la ten dit motief gemakkelijk onderscheiden. Als resultaat van deze republiek zien wij, dat in het geheele Oosten van Europa bet streven naar nationale zelfbeschikking ge paard gaat met communistische samenzwe ringen. Het geheele Oosten van Polen, dat door Wit-Russen wordt bewoond, de dee- len van Polen, die door Klein-Russen zijn bevolkte met inbegrip van Oost-GaliciÖ zijn als het ware slapende vulkanen, die het de sovjet-regeering gelukt is te vormen dank zij de kortzichtige politiek van Polen en do merkwaardige vermenging van het nationa le en het communist'sche beginsel. Het is derhalve geen toeval, dat de Polen aan hun Oostgrens zoo vaak communistische com plotten ontdekken. In het geheele irreden- tagegebied van Polen breidt de nationaht- tisch-separatistische beweging zich uit on der de vlag van de communistische propa ganda en onder communistische leiding. Dit proces gaat verder tot in Czecho-Slowakijc en de laatste verkiezingen in Karpatho- Husland, die een verrassende overwinning voor de communisten hebben gebracht, zijn onmiskenbaar een teeken, dat de geweldige kracht van de propaganda der sovjet-unie in nationaal opzicht zich ver heeft "uitge breid. Men moet deze kracht niet onderschat ten. Thans is het reeds zoo ver, dat zich in de sovjet-Oekraine de restanten van heb Oekrainische intellect meer en meer begin nen aaneen te sluiten, om van daar uit hun vernietigingswerk ten opzichte van Polen voort te zetten en de bevrijding van hun volk te bewerken. De aankomst van profes sor Gruschewski te Charkow, welke eenige maanden geleden gemeld werd, bewijst, dai zelfs de burgerlijke intellectueelen van Oost- GaliciÖ op weg zijn, met de communistische partij een strijdorganisatie te vormen te gen de Polen. Wij zien derhalve, dat in het belang van do wereldrevolutie en de communistische partij h» sovjet-regeering aan de West grens de nationah beweging voedt en dat de 80vjet-Oekrain% op het oogenblik de magneet is, die de door Oekrainers bevolkte gedeelten van Polen tot zich wil trekken. Hetzelfde zien wij verder Noordwaarts. De stichting van de Wit-Russische republiek is stellig geschied met het doel, de oadot Poolsche heerschappij levende Wit-Russeü aan te trekken. Tegelijkertijd was deze stichting een handige zet tegenover Li- tliauen, daar Lithauen naar men weet aan spraak maakt op het WilDa-gebied, waarvrfn de meerderheid der bevolking, met uitzon dering van die van de stad Wilna, uit Wit- Russen bestaat. Voor dit streven van de sovjet-politiek is typisch het feit, dat tij dens de Roemeensch-Russische onderhande lingen te Moskou het denkbeeld werd ge opperd en bijna ten uitvoer gebracht, aan de Bessarabische grens een Moldavische re. publiek in het leven te roepen, om Bess.a- rabiö quasi te absorbeeren. De nationaliteitenpolitiek van Rusland heeft twee gezichtenaan den eenen kant wil de communistische partij de spanning in de sovjet-unie verminderen, aan den an deren kant moeten door het steunen van de sovjet-unie aan den Wetgrens verzwakt, zoo mogelijk onschadelijk gemaakt worden. Ongeveer hetzelfde 'schouwspel levert het Oosten op, alleen komt aan de religieuze propaganda bij. De Aziatische politiek van Rusland is er steeds op gericht geweest de rol van nationalen en religieuzen bevrij der te spelen en de Aziaten van het Engel- sche juk te ontdoen. De pogingen, die de sovjet^regeering in dit opzicht heeft onder nomen, zijn, dit moet worden erkend, niet zonder succes gebleven. Ingewikkeld werd deze propaganda natuurlijk door de om standigheid, dat de volken van het naburi ge Oosten door hun sociale en cultureele ontwikkeling weinig begrip van het commu nisme konden hebben. Hoe het ook zij, wat dit naburige Ooten betreft, heeft de com munistische partij overal de oude traditie van de Czarenregeering gevolgd, in het bij zonder waar het den strijd tegen de Engel- sche heerschappij betrof. Alleen is het streven, het Russische gelaat naar het Oos ten te keeren thans veel duidelijker dan in den Czaristischen tijd. Dit streven nu, het streven als het ware om Rusland Aziatisch te maken, is buitengewoon krachtig gewor den. De jaren van isolatie van de sovjet unie van West-Europa hebben het gelint van Rusland geheel en al veranderd. En het is te beschouwen als een zin nebeeld van de veranderde omstan digheden, dat men thans in de schouw burgen van Moskou telkens listig glim lachende Aziaten aantreft. De stichting van een propaganda-universiteit voor het Oos ten bewijst, dat de beweging van hen, die aanhangers zijn van het streven van Peter den Groote, om Rusland naar het westen te oriënteeren, ernstig wordt bedreigd. Zoo als de zaken er in Rusland op het oogenblik voor staan, is de Aziatische invloed op weg den West-Europeeschen te overheerschen. De geweldige propagandistische kracht, die de sovjet-regeering door het oplossen van het nationale vraagstuk in handen is gespeeld, moet men in West-Europa niet onderschatten. Hoe langer met een verstan dige regeling van de nationaliteitenkwcs- ties wordt geaarzeld, hoe sterker de onder drukking van de nationaliteiten in Europa is, des te meer zullen de kansen van de coöi- raunistische propaganda stijgen. Daarom beteekent de politiek van nationale onder drukking niet alleen schending van het recht van politieke of cultureele zelfbeschik king der volken, maar ook een misdaad je gens Europa, ja, jegens de wereld, omdat door deze kortzichtige politiek het gewel dige vernietigingswerk van de communisti sche partij wordt gesteund en aan de com munistische partij de mogelijkheid geschon ken wordt haar alle beschaving vernietigen de methoden steeds verder Europa binnen te leiden. Men heeft tot nu toe gepoogd, in Eu v* den stand van zaken met betrekking tot de oplossing van 't nationale vraagstuk, zooals die in de sovjet-unie een feit is gewcrdeD, d( oj te zwijgen. Men heeft gemeend, Jat men door den begrijpelijken tegenstand tegen de communistische denkbeelden de door de communistische partij gevoerde nationaliteitenpolitiek onschadelijk zou kun nen maken. Maar in Europa zal men zich niet laten misleiden. La vérité est en mar- che. Men behoeft er zich niet voor te scha men, dat de verachte communisten de oplos sing van het nationaliteitenvraagstuk in theorie aan de hand hebben gedaan, ter wijl het op zijn beschaving zoo trotsche Europa zijn beste krachten verspilt in ru zies van de nationaliteiten onderling, welke toch niet tot een doel kunnen leiden. De nationaliteitenpolitiek van de sovjet unie moet en kan voor West-Europa een waarschuwing zijn, dat iedere dag, dien men talmt met het oplossen van de natio nale vraagstukken, een stap verder betee kent op den weg naar de bolschewiseering van Europa en van de wereld. Bij de bespreking van de communistische partij hebben wij er op gewezen, dat man nen van Joodsch ras grooten invloed op de leiding van de partij hebben. In verband daarmede willen wij hier nog in het kort wijzen op het Joodsche vraagstuk in de sovjet-unie. Maar al te vaak hoort men dp meening uitspreken, dat de Joden het com munisme ontdekt hebben, dat het commu nisme een Joodsch werktuig zou zijn, om Rusland in handen te krijgen. Wie iets na der met de toestanden in Rusland kennis maakt, zal weldra tot het inzicht komen, dat alleen iemand, die geheel en al onbe kend is met het Joodsche vraagstuk in het bijzonder in dé tegenwoordige omstandig heden in Rusland, tot zulk een oordeel kan komen. Door antisemieten wordt nooit in aanmerking genomen, dat de tweespalt bij het Joodsche ras tenminste even ernstig is als onder de andere rassen en volken van Europa. Bijzonder duidelijk nu is deze tweespalt in de sovjet-unie. Slechts één" enkel voorbeeld. Toen de vorigen herfst duizenden ,,Nep"-mannen uit Moskou wer den verwijderd, kon worden geconstateerd, dat bijna 90% van deze lieden van Joodsch ras waren. De communistische orde heeft den strijd tegen den Joodschen burgeois met even froote doortastendheid gevoerd als tegen en Christeltj'ken. Zoo beschouwd is het dus ten ©enenmale onjuist te spreken van een Joodsoh plan, om Rusland in bezit te nemen. Daar komt echter nog iets anders bij. Het is een feit, dat het Joodsche ras, wan neer ztfn leden eenmaal het oude geloof hebben prijsgegeven* in de grootë steden bijna nog meer aan het ontbindingsproces I bloot staan dan de andere ras3on. Volgens statistische berekeningen, die reeds vóór den oorlog te Berlijn zijn gemaakt, is ge- j bleken, dat de Joodsche bevolking van Ber lijn in betrekkelijk korten tijd zou zgn uitgestorven, wanneer zij niet steeds uit het Oosten was aangevuld. De groote men- schenreservoirs, die de Oost-Joodsche ko lonies in Rusland en Pelen vormden, maak ten bet voor het Joodsche ras mogelijk, voor zoover zijn leden in de groote steden van het Westen snel werden geabsorbeerd en ten onder gingen, steeds nieuwen toevoer te verkrijgen. In Rusland zien wij nu, dat door de politiek van de sovjet-regeering, vooral de opheffing van de zoogenaamde kolonisatie zone voor de Joden, een geweldige opschui ving in de Joodsche kolonies is ontstaan. Een sterke trek van de Joodsche bevolking van Rusland naar de steden is merkbaar. Het Joodsche ghetto is in Rusland op weg vernietigd te worden. Dat is voor het Joodsche ras in Rus land stellig een groot gevaar, want zoodra de menschen van Joodsch ras in de groote steden komen, worden zij blootgesteld aan een verbitterde, niets ontziende propaganda van de communistische partjj, die tegen iede- ren godsdienst, maar vooral tegen den Jood schen is gericht. Dezen strijd tegen den Joodschen godsdienst voert de communis tische orde thans met de meest ongeloofe- Itfke middelen en met een cynisme, dat iedereen, die gevoelig is voor eerbiedwekken de dingen, doet huiveren. De sovjet-regee- ring geeft een speciaal blad uit tot be striding van den godsdic-ns^, „Besboshnik\ (De Goddelooze). Dit orgaan nu bestrijdt in het bijzonder den Joodschen godsdienst. Het gevolg van deze propaganda is natuurlijk een snelle ontbinding van het oude Joodsche geloof. Wanneer wij nu in aanmerking ner men, dat het Joodsche ras in de sovjet unie een sterke impuls beeft gekregen om naar de groote stad te trekken en dat het ontbindingsproces van hun rasgenooten door de loischewistische propaganda aanmerkelgk werdt jrersneld, dan kan men begrepen, dat in Joodsche kringen aan dit vraagt stuk groote aandacht wordt geschonken. Het is een onheilspellend vernietigings proces, waaraan het Joodsche ras in de sovjet-unie bloot staat en wanneer men dit proces in het oog houdt, zal men Spengler misschien gelijk kunnen geven, waar hjrj van een aanstaanden ondergang van het Joodsche ras spreekt. i i Wanneer wij tenslotte het nationaliteiten vraagstuk in de sovjet-unie nog eens over- zieD, dan blijkt, dat de communistische orde uit eigenbelang de nationale gevoelens op wekt. Deze ontwakende nationale sentimen ten hebben, voor zoover zij uit het Westen kwamen, een grens gekregen, die samenvalt met die van de sovjet-unie en de nationale gedachte is het bindend element geweest voor de „randstaten". Door dit historisch feit is tenslotte de oprichting van de natio nale barrière tegen het bolschewisme in het Oosten van Europa te verklaren. De volken van de tegenwoordige soviet- unie evenwel, die voor het grootste deel behoorden tot het eigenlijke Europeesch- Aaatisch RuslaHti, zrjn nog niet tot nationaal bewustzijn gekomen. Maar de communis ische partij bereidt dit voor, doordat zij, natiiurïjjk door geheel andere motieven geleid, de taal van de volken aan de heerschappij helpt. .Wanneer de tijd voor het wakker maken van het nationaal bewustzijn voor de volken van Rusland zal komen, dan is de grond geploegd. De vraag, hoelang de heerschappij van de communistische orde zal duren is op het oogenblik het Russische vraagstuk. Het Russische probleem van morgen en overmorgen zal zijn: het ontwaken van het nationaal bewustzjjn van de volken van Rusland met alle politieke, cultureele en economische gevolgen, die aan het zelf bewustzijn van een volk eigen zijn. En iedere politiek, die met dit probleem geen rekening houdt, moet op een fiasco uitloopen. Wie op het oogenblik in West- Europa droomt van het herstel van een nationaal Groot-Rusland in psychologisch e n utopist, maar in politiek opzicht een idioot. Wie juiste Russische politiek wil voeren, zal aan het nqtionalo Russische vraagstuk in Rusland de grootst mogelijke aandacht moeten schenken. ZWEMMEN. De nieuwe Inrichting aan De Zijl. Naar wij vernemen zal de nieuwe zwem inrichting aan „De Zijl" Zaterdagmiddag officieel worden geopend. Wedstrijd te Roelefarendsveen. Zondag a.s. zal in de zweminriebling aan de Noordkade le Roelolarendsveen door de zwemvereeniging „De Brasem" jen wed strijd worden gehouden. Aanvang halldrie. ZEILEN. Wedstrijden op het Brasemeimeer. Zondag j.l. werden wederom wedstrijden gehouden door de vereeniging „Het Brase-. mermeer" te Roelolarendsveen. Ofschoon wind, vooral voor de Veensche vaartuigen, zeer sterk was, hebben toch een vrij grout aantal schepen aan de wedstrijden deelge nomen. De uitslagen luidden: j). Klasse: 1. „Spray", eig. A. Huber, tg 's-Gravenhage in 1 uur 12 min. 2 sec.; 2. „Friends", eig. Mr. Westerwoudt, te Amster dam, in 1 u. 12 m. 41 s.; 3. „Phoca", eig. de heer Laman, te Amsterdam, in 1 u. 14 m. 26 s.; 4. „Wiking", eig. 0. Nathan, te Am sterdam, in 1 u. 18 m. 50 s.; 5. „Hermina", eig. de heer Roue, te Amsterdam, in 1 u. 20 m. 27 s. In deze klasse is geen prijs uitgereikt wegens protest tusschen „Friends" én „Spray". Regenboogklasse: 1. „Brasem", eig. O. Nathan, te Amsterdam, in 1 u. 21 m. 17 8.; 2, „Gaai", eig. de heer Stokhuizen, te Led- ATHLEÏIEK. Paulen naar Amerika. Paulen is naar Zwitserland vertrokken, waar hij aan wedstrijden zal deelnemen. Hij heeft een uitnoodiging aangenomen voor de Amerikaansche kampioenschappen te Nieuw-York en de Milrose games. Ver moedelijk zal hij helft dezer maand naar Amerika vertrekken. SCHERMEN. Dames-wedstrijd te Ostende. Bij de wedstrijden om den grooten prijs te Oslende is mevr. AdmiraalMeyerink, uit Haarlem, derde geworden achter mej. Dans uit Londen, en mej. Leeuwen, uit Oslende. WIELRENNEN. Van de Rijswijksche baan. De uilslagen van de gisteravond gehou den wedstrijden zijn: Puntenwedstrijd voor amateurs over 20 K.M. (50 ronden in 5 classementen). le classement: 1. Peters, 2. Innemee, 3. Krijgsman. 2e classement: 1, Bobbe, 2. Kren, 3. In nemee. 3e classement: 1. Peters, 2. Van Duyn, 3. Innemee. 4e classement: 1. Hendriks, 2. Krenz, 3. Krijgsman. 5e classement: 1. Innemee, 2. Krijgsman. 3. Krenz. Totaal uitslag: 1. Innemee (22 pt.), tijd 31 min. 36 en 1/5 sec.; 2. Krijgsman (18 pt.) 3. Krenz (16 pt.). Wedstrijd achter groote motoren, over 100 K.M. (250 ronden). 1. Snoek (KSser). lijd 1 uur 15 minuten 26 en 1/5 sec.); 2. Miquel (André), 12 banen plus 40 meter; 3. Leddy (Verbrugge), 12 banen plus 200 meter; 4. Lavallade (Collin) 24 banen plus 310 M. Cugnot en Faucbeuz. Behalve Michard, zullen, naar thans ge meld wordt, ook de Fransche renners Cugnot en Faucheux lot het professiona lisme overgaan. De 12 unr-ril van D. O. S. Evenals in 1922 en 1923 organiseert de 's-Gravenhaagsche wielrijders-vereeniging „Door Oefening Sneller" ook die jaar we derom een 12 uur-rit, welke zal worden gehouden op Zondag 24 Augustus a.s. over een traject van 150 K.M. Des morgens 7 uur wordt vertrokken van de Maaldrift aan den Leidschen Straatweg en gaat het van daar over Leiden, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven, Woerden, naar Utrecht (controle, 1 uur rust) en dan over Loenen, Watergraafsmeer, Amsterdam, Hall weg, naar Haarlem (1 uur rust en controle)' „De Trekvogel". Concoursvluoht met jonge duiven vanal Oltignics (België). Afstand 166,3 K.M. L 8 uur. De vogels bereikten hun hokken als volgl! 1. J. Harmse 10 uur 43 min. 19 sec.; 2. Wy v. d. Wijngaarden 10.54.8; 3. J. Harms* 10.56.4; 4. J. P. G..Kikkert 10.56.13; 5. H, J. v. d. Steen 10.67.44; 6. W. v. d. Wijns. gaarden 11.2.18; 7. G. van Dorp 11.6.37! 8 H. J. v. d. Steen 11.7.20; 9.'J. P. G. Kik. kert 11.12.7; 10. N. Gijzenij 11.15.46; 11. H, J. v. d. Steen 11.20.18. 12. J. Selier ll.21.10j 13. J. Seller 11.24.33; 14. H. Filippo 11.24 40! 15. J. P. G. Kikkert 11 26.50; 16. H. J. y, d. Steen 11.27.27; 17. N. Gijzenij 11.28.4lf 18. W. Nieboer 11.33 51; 19. W. v. d. Wijtt» gaaiden 11,35.41. De prijswinners over de concoursvlucB. ten zijn als volgt: 1. W. v. d. WijngaardeUJ 2 H. J. v. d. Steen; 3. J. P. G. Kikkert; 4, J, Solier; 5. J. Harmse; 6. O. v. Dorp; 7. j Keizer; 8. N. Gijzenij; 9. H. Filippo; 10( W. Nieboer. SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND, CELEBES uilr. 4-8 te Gravesend. KONINGIN DER NEDERLANDEN thuisft 4 8 Dungenes3. LOMROK 3-8 v. Aarhus n. Hamburg. REMBRANDT uitr. 4-8 te Port-Said. iV ROTTI thuisr. 4-8 1300 m. v. IJmulden. KON. HOLL. LLOYD. EEMLAND 4-8 v. B.-Ayres te Rotterdanl, ORANIA thuisr. 8-8 v. Pemambuco. i RIJNLAND 2-8 V. Hamburg n. AnlwerpeK, KON. PAKETV. MAATSCH. TASMAN 3-8 v. Java te Sydney. HALCYON-LIJN. EMMAPARK 3-8 v. Volo te Piraeus. HOLLAND-AMERIKA LIJN. GAASTERDIJK 4-8 v. Rolt. te N.-York, VEENDAM 4-8 v. Plymouth. HOLL. BRITSCH-INDIE LIJN, KOUDEKERK uitr. 2-8 v. Colombo. HOLLAND OOST-AZIE LIJN OLDEKERK 2-8 v. Wladiwostock n Rott' HOLL. WEST-AFRQCA LIJN. 4 DELFLAND uilr. 3-8 v. Las Palmas. REGGESTROOM 2-8 v. Port Harcourt naa* Cotonow. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN. ALMKERK uilr. 3-8 te Adelaide. ROTTERD. LLOYD. 5AMARINDA uitr. 4-8 v. Port-Said KAWI thuisr. 4-8 te Marseille. ir

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 7