Brieven over Photografie. KUNST EN LETTEREN. VARIA. knipte gedeelte te zamen met de jumperstof en haal de rijgdraad los. Nu steekt het zakje naar buiten. Naai de drie zijden van de voe ring aan elkander vast, goed stevig en stop het zakje door de omboorde gleuf naar bin nen. U moet er op letten, dat u de gleuf niet te breed knipt. Denk aan den inslag, neem de snee van den zak dus iets smaller dan het zakje zelf is. Maak met het omboren scherpe hoeken, dat geeft de coupe aan den zakl En het zakje zelf is het ornament van uw mantel of jumper. Ook mol de scarf of zijden das wordt nog allerlei aardigs gedaan Hetzij dal u bij een witte jurk en een wit hoedje een paar van die gekleurde lappen draagt, of dat u het ding losweg om uw hals slingert, zóó, dat beide uiteinden vóór over uw schouders hangen. Ze geven jeugd, beweging en le vendigheid aan uw figuur en zij onderbre ken hpt wat eentonige wit. Laatst zag ik een leuk meisje in een auto. Ze had om haar wil vilten hoed den sluier gelegd en deze schuin van voren onder haar ;echterwang met één groote lus en twee lange einden vastgeknoopt. Een praclische ?n flatteerende dracht. Ze zag er snoezig mee uit cn zou er geen last van hebben, dat haar hals en haar te stoffig werden. Den volgenden morgen kwam ik haar weer te- -en; toen droeg zij dezelfde sjaal (ik her kende het aan de mooie jade tint met kleine oranje moesjes!) met een driehoek om de schouders, op een doodgewone wit j cachemircn jurk. Eén punt viel haar over den rug cn was daar, ongeveer tusschen de schouderbladen vastgespeld; de andere uit- j einden werden van voren in een lossen j knoop door een sierspeld bijeengehouden, j Nu had ze om den hoed een heel smal ge- j ribd lint ook van groen met oranje in ver- ticale streepen. Uiterst eenvoudig dus en juist daardoor zoo lief. Trouwens: het moderne jonge meisje'kleedt zich meer dan gewoon dit jaac. Hoe rechter, gladder en- strakker hoe beter. Die meisjes van achttien zijn nu simpeler gekleed dan haar zusjes van drie of vijf, want die dra gen strikjes, lintjes, kantjes en rucheè, welke voor de ouderen contrabande zijn. Het meiske van 1000 weken heeft niet an ders noodig dan een slank, soepel, lang lichaam, smalle schouders, toonbare armen, géén heupen en géén kuilenhals. Dan kan zij alles dragen en zich kleedcn voor een héél klein beetje geld! Wat denkt u van een lila sponge-cloth jurk met een rond uitgesneden hals, een mouwtje, zoo k-ort als de Zeeuwen dragen, omboord met een biesje crêpe de chine van donker lila of licht paars? (ook de hals hiermee ombo ren) zet op de heupen, waar de jurk een ietsje in is gehaald 2 fluw. strikken met lange einden in dezelfde dor.ker nuance, draag daarbij een hoed met een heel breeden rana, overtrokken met lila sponge-clolh en opge maakt met een donkeren strik en u ziet er j uit om te stelen. Alleenzit er niet precies mee in de felle zonl Want lila ij een teere kleur, en verschiet dadelijk Dan is meteen het mooie er af. Houd deze jurk dus maar voor netjes, dan geef ik er u den volgenden keer een paar, die legen zon, wind en water kunnen. Wanneer de opname is gemaakt, is op de gevoelige plaat het beeld nog niet zichtbaar. Eerst door ontwikkeling wordt het te voor schijn geroepen, terwijl het daarna door fixeeren wordt vastgesteld, zoodat het licht daarna niet meer verandert. Het ontwikkelen berust op het feit, dat de in de gevoelige laag aanwezige zilverzouten, door het licht zoo worden omgezet, dat ze door bepaalde chemicaliën (ontwikkelaars) in metallisch zilver worden omgezet. Het deel van het zilverzout, dat niet door het licht is getroffen blijft natuurlijk nog lichtgevoelig, en wordt nu door fixeeren verwijderd, waarna de plaat veilig aan het daglicht kan worden blootgesteld. Iedere fotohandelaar ontwikkelt voor ma tigen prijs uw platen of films. Maar lc ware liefhebber doet het zelf, omdat de ontwikkeling werkelijk het inte ressantste deel is van de fotografie, omdat men onder zijn handen het beeld uit het hiets te voorschijn ziet komen. In den beginne zal er misschien wel eenige mislukking voorkomen. Ik kan uit eigen er varing zeggen, dat deze meestal voor ko men uit gebrek aan geduld. De eerste ver- eischte om een bruikbaar negatief te krijgen ia niet haasten. We willen allemaal graag zien, wat ervan terecht is gekomen, en nu moet de plaat zoo snel mogelijk uit het bad, [dan even in 't fixeer en dan kan de deur [open. Later hierover meer. Wie zelf wil ontwikkelen dient de inven taris van zijn donkere kamer uit te breiden jjBehalve de vroeger al genoemde roode lamp frijn er nog noodig: minstens drie bakjes, ^pen voor 't ontwikkelen, een voor het fix eren en een voor het spoelen. Deze bakjes fJJig geleverd worden voor alle formaten zijn --*$9 verschillena materiaal vervaardigd, namelijk, glas, steen en papiermaché. Neem altijd verschillende bakjes, en gebruik ieder bakje steeds voor eenzelfde doel. Door dus een te hemen van glas, een van steen en een van papiermaché zijn ze licht uit elkaar te houden. Verder zijn neg noodig: een fleseh met ontwikkelaar, liefst een fleseh van bruin glas, een fleseh fixeerbad een druppelflesch- je met broomkaliumoplossing 1 10, een maatglas en een drcoghekje voor de nega tieven. Verder, wanneer geen waterleiding in de donkere kamer is: een flinke kom of emmer met water en twee handdoeken. Voor wie zelf zijn chemicaliën maakt zijn nog noodig: een weegschaaltje (een brie venweger met diepen bak is heel goed) en een mortiertje. Er zijn vele ontwikkelaars in den handel in den vorm van geconcentreerde oplossin gen poeders, patronen, tabletten en pasta's. Op de verpakking is de gebruiksaanwijzing aangegeven. Men verdunt dus de geconcentreerde op lossing, of lost de inhoud van een patroon op in de op de verpakking aangegeven hoe- veeiheid water, en giet deze in het ontwik bakje. Neem niet te weinig ontwikkelaar en zorg dat het water ongeveer de kamertem peratuur (18 gr. C.) heeft. Te warm water beschadigt de gelatine laag, te koud vertraagt de ontwikkeling. Neem de plaat uit het chassis, zoover mo gelijk van de roode lamp af, vooral wanneer men met kleurgevoelige platen te doen heeft. Maak de plaat eerst goed nat in de kom of emmer en leg hem nu, met de gevoelige laag naar boven in de ontwikkelaar. Houd het bakje zoolang de ontwikkeling duurt, in schommelende beweging, anders ontwikkelt het beeld zich onregelmatig. Let op, dat zich geen luchtbelletjes meer op de plaat bevinden, die geven aanleiding tot z,g. naaldenoogen. Wanneer de belichtings tijd juist is geweest, verschijnen na 15 se conden tot 1 y2 minuut de helste lichten, d.w.z. de zwartste deelen van het negatief. Men heeft voor verschillende ontwikkelaars ,,ontwikkelfactoren" gevonden. - Door den tijd die verloopt tusschen 't verschijnen van de eerste sporen van het beeld in het inleg gen in den ontwikkelaar te vermenigvuldi gen met den ontwikkelfactor, vindt men den tijd, noodig voor de volledige ontwik keling. De ontwikkelfactor voor het veel gebruik te metol-hydrochinon is 14. Voor den beginner heeft het veel gebruik van deze methode voor, dat hij niet te vroeg zijn plaat uit het ontwikkelbad neemt. Meestal is hij anstig, dat alles zwart zal worden, en neemt daardoor de plaat te vroeg uit. In het algemeen kan men zeggen, dat een juist belichte plaat in 56 minuten volledig is ontwikkeld. Alle dcclen van het beeld ontwikkelen zich niet tegelijk. Eerst komen de hooge lichten te voorschijn, dan de halve lichten, cn eindelijk de details in de schaduwpartij en. Om te zien, of de plaat ver genoeg is, neemt men haar uit den ontwikkelaar, en houdt haar tegen het licht van de roode lamp. Zorg niet te dicht erbij te komen, dan smelt de gelatine. Wanneer de diepste schaduwen (de hel derste plaatsen dus van het negatief) grijs beginnen te worden kan de ontwikkeling als -afgeloopen worden beschouwd. Zou men nog langer door ontwikkelen, dan zou de plaat grijs worden (sluieren). De doorweekte gelatinelaag is zeer gevoe lig. Een stootje met den hagel beschadigt haar onherroepelijk. Op deze wijzen ont staan foto's van huizen, met wonderlijk verwrongen steenvoegen, menschen met ge speten schedels, alsof ze in de periode van Gustave Aimard in de handen waren geval len van Sioux. Neem de plaat steeds tusschen duim én vinger aan twee overstaande kanten, of ge bruik een platentang van koper of eboniet Laat geen ontwikkelaar in uw mouw loopen, de kleeren worden er niet beter van Wanneer de plaat overbelicht was, komt het beeld zeer snel te voorschijn, én bij voortgezette ontwikkeling sluiert de plaat. Men kan hier iets tegen doen, door uit het druppelfleschje broomkaliumoplossing toe te voegen, en dan flink door te ontwik kelen. Door later te verzwakken (waarover rneer) brengt men het negatief weer op nor male dichtheid. Komt het beeld daarentegen uiterst lang zaam te voorschijn en vertoonen zich in de schaduwen geen details, dan was de plaat onderbelicht. Men verdunt dan den ontwik kelaar en ontwikkelt zeer rijkelijk. Weet men van te voren, dat een plaat onder- of overbelicht is, dan kan men dus daarnaar handelen, door resp een verdun den, of ouden ontwikkelaar (bij onderbe lichting) of een sterken ontwikkelaar met broomkalium te gebruiken (bij overbelich ting). Verkeert men in het onzekere,dan zet men naast elkaar drie schalen. In het midden een met normalen ontwik kelaar, links een niet verdunden, rechts een met geconcentreerden broomkalium. Begin met de plaat te leggen in den mid delsten bak. Komt het beeld te snel, dan in den rechtschen bak, komt het te langzaam dan in den verdunden ontwikkelaar. Gaat alles normaal, dan was de plaat goed be licht en kan men in den normalen ontwik kelaar doorwerken. Wanneer de ontwikkeling beëindigd is, spoelt men de plaat even af, en legt haar dan in het fixeerbad, dat van te voren is kaar gemaakt. Zorg, dat nooit met het fixeernatron wordt gespat, een spoortje ervan in den ontwikkelaar bederft dezen. Gebruik ook altijd eenzelfde bak voor ont wikkelaar en voor fixeerbad. Voor het fixeeren van platen neemt men "zuurfixeerbad, dat eveneens onder talloozë merken in den handel komt, en behandeld wordt naar de bijgevoegde gebruiksaanwij zing. Alle witte plekken in het negatief worden nu doorzichtig, doordat Eet nog aanwezige zilverzout wordt opgelost. De plaat is volledig gefixeerd, wanneer ze van den glaskant bezien, zwart is. Men fixeere niet te kort, omdat onvoldoende ge- fixeer platen later geel worden en onbruik baar.: De minimumtijd is een kwartier, de maxi- mumtijd een uur, omdat dan bet geheels beeld verzwakt. Zoowel ontwikkelaar als fixeerbad zijn meermalen te gebruiken. Voor als het fixeernatron verversche men echter dikwijls, wat ook heel wel mo gelijk is, cmdat het niet duur is. De uitgefixeerde plaat mag nu bij dag licht worden bezien, maar is nog niet duur zaam. Daartoe moet zij- worden gespoeld, omdat het fixeernatron op den duur het negatief vernielt. Dit kan gebeuren in een fonteintje of een diep bad, dat onder een straaltje van de waterleiding wórdt geplaatst. Vul eerst het bad met. water leg dan de plaat erin en laat dan een klein straaltje toevloeien. Laat men direct een krachtige straal óp het hegatief spuiten dan bestaat er kans op beschadiging van de gelatinelaag Er zijn spoelbakken in den handel, waarin vele platen tegelijk kunnen worden gespoel i Het spoelen duurt een half uur. Heeft men geen waterleiding tot zijn be schikking, dan legt men het negatief in 'een kom met water, en ververscht dit telkens na 5 minuten een uur lang. Dit is zeer onaangenaam werk. Ik heb mij dan als volgt ook beter geholpen. Ik vulde een groote teil met water en ge bruikte een stuk gummislang als hevel. Óm te voorkomen, dat de bak te snel leeg liep, kneep ik de slang gedeeltelijk dicht met een vvaschknijper. Op deze wijze beschikte ik i een uur lang over stroomend water, en be hoefde er niet naar om te zien. Na het spoelen moeten de negatieven wordeii gedroogd. Dit gebeurt op een pla- tenrekje en moet geschieden in een stofvrije kamer. Zet de platen nooit bij een kachel of in de zon, want dan smelt de gelatine Het drogen duurt, afhankelijk van de temperatuur en de vochtigheidsgraad van de lucht 224 uur. Men kan het drogen aanmerkelijk be spoedigen door de platen 10 minuten te baden in brandspiritus. Het ontwikkelen van films verschilt prin cipieel niet van het ontwikkeling van pla ten. Men heeft hierbij echter rekening te hóuden met het feit, dat dikwijls (en bij rolfilms steeds) ook de rugzijde van de film is voorzien van een gelatinelaag, om het krullen tegen te gaan. Deze laag is even kwetsbaar als de gevoelige. Vlakke films spant men in een filmspan ner, om ze vlak te houden. Men behandelt ze verder als platen. Alleen het drogen verschilt, omdat ze niet in een rekje kunnen worden geplaatst. De filmspanner is meestal zoo ingericht, dat een van de beugeltjes kan worden verwij derd. Aan de andere kan hij dan te drogen worden gehangen. Zorg, dat niet een van de gelatinelagen tijdens het drogen ergens mee in aanraking komt. Rolfilms worden op twee manieren ontwikkelt: of men laat de film in zijn ge heel, of men snijdt hem in stukken en ont wikkelt iedere foto afzonderlijk als een vlak ke film. Met het snijden moet men eénige voorzor gen in acht nemen. Begin nl. niet met de Iaatsle opname die vooraan ligt bij het afwinden van de belich te spoel. Film en papierstrook, waarop de afscheiding tusschen de verschillende opna men is aangegeven zijn altijd ten opzichte van elkaar verschoven. Men loopt dus gevaar, niet tusschen twee opnamen door te knippen, maar dwars door een van de opnamen. Men wikkelt dus in de doDkerè kamer de film op een leege spoel terug zoodat nummer 1 weer vooraan ligt, en snijdt nu de film in gedeelten. Door de veerkrachtigheid is dit een on aangenaam werk. Do film heeft neiging tot springen", en kans op beschadiging is niet uitgesloten. Wanneer dus het onderscheid in de di verse belichtingstijden niet groot is, begint men de film in zijn geheel te ontwikkelen Daartoe scheidt men film en papierstrook en neemt de beide uiteinden met de vingers, of met filmklemmen boot. Nu hooit men de film zoo lang door water, tot de elasticiteit is verdwenen en dan door den bak met ontwikkelaar. Daar glazen onlwikkelbakken dikwijls scherpe randen hebben, die de rugzijde van de film zou den kunnen beschadigen, doet Aèn beter een gewoon diep bad te nemen. Ook zjju speciale ontwikkelbakjes voor films geconstrueerd, die ervoor zorgen, dat de film steeds door de vloeistof gaat, en met erover heen. Merkt men tijdens het ontwikkelen, dat enkele opnamen te snel gaan, of achter bleven, dan knipt men die ertusschen uit, en legt ze zoo lang in een vooraf klaar gezette kom met water. Om grootendeels onafhankelijk te zijn van de donkere kamer, is in den laatsten tijd de standontwikkeling ingevoerd, zoowel voor platen als voor films. Brji films heeft men het zelfs zoover ge bracht, dat een donkere kamer geheel over bodig is. Platen worden in speciaal daar voor bestemde troggen geplaatst, die ge vuld zgn met sterk verdunden ontwikkelaar. Dan wordt de trog gesloten, en na verloop van tijd zijn de platen ontwikkeld. De tijd is afhankelijk van de concentratie van den ontwikkelaar. Deze methode heeft voor, dat verschillen in den belichtingstijd elkaar ge deeltelijk opheffen. Onvoldoend Ontwikkelde moet men natuurlijk later door ontwikkelen. Vlakke films worden eerst in een film houder gezet. Bijl gebruik van de „Brounie Developing Box'" of de „Kodak Tank Developer", is men volledig onafhankelijk van de donkere kamer. Stop aan de eene kant de spoel erin^ volg de gebruiksaanwijzing, en haai aan de andere kant de ontwikkelde film eruit I Fixeeren van films levert geen bijzonder heden, evenmin als het spoelen. Wat het drogen van rolfilms betreft, dit geschiedt door ze aan een zijde op te hangen met een filmklem of een simpele waschknijper, en ze aan de andere zijde te bezwaren, met een dergelijke knijper. Ze gaan. dan met krullen. Tegen het baden van films in brandspiri tus, om het drogen te versnellen, beslat geen bezwaar; Ten slotte nog eenige opmerkingen: lo. De ontwikkelaar steeds bewaren in een goed gesloten fleseh, daar hij anders snel bederft. 2o. Een methode om sterk onderbelichte platen nogj bruikbaar te maken, bestaat hier in, dat men ontwikkelt met zeer verdunden ontwikkelaar. Wanneer nu in de schaduwen geen details meer verschijnen, belicht men, na de plaat te hebben afgespoeld, door een paar lucifers te verbranden, en bereikt zoo, dat het zilverzout daar het sterkst wordt omgezet, waar het het minst is Aan gegrepen door den ontwikkelaar, dus in de schaduwen. Daarna met geconcentreer den ontwikkelaar verder óntwikkelen cn als gewoonlijk fixeeren. 3o. Nog een methode om rolfilms te ontwikkelen is de volgende: Haal eerst de film door water, laat hem dan weer op rollen, en zet nu het rolletje overeind in een gewone tumbla met ontwikkelaar. Ga nu met een ronde glasstaaf meermalen snel tusschen de windingen van het rolletje door. Na afloop kan de ontwikkelaar worden weggegoten en in hetzelfde glas worden ge fixeerd en gespoeld. 4o. Fouten van het negatïc-f: Sluier: afkomstig van overbelichting, geen goed rood licht, lekke balg, te warme of te geconcentreerde ontwikkelaar. Lekke balg verraadt zich vooral door gedeeltelgke 3luier, Marmerachtige vlekken: Jlet negatief is tijdens het ontwikkelen niet geschommeld. Roode witte plekjes: Luchtbellen zjjn de oorzaak, of stofjes op de plaat. Haru negatief ontstaat door onderbelich ting, krassen door beschadiging; melkach tige gedeelten door onvoldoend fixeeren; geel kleurig door onvoldoend spoelen. RECLAME. DE WERKELIJKE OORZAAK VAN PIJNLIJKE GEWRICHTEN. Rheumatiek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de lede maten en vrijwel alle lichaamsdeelen. De als rheumatiek bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan overtollig urinezuur in het bloed door zwakte der nieren veroorzaakt hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt .cherpe kristallen die zich afzetteD in de spieren, gewrichten en zenuwen, en langs de wan den der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zich urinezuurkristallen hebben afgezet onderviodt men s-herpe, hevige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ODtstokeD zwel.ingen. Rheumatische pijnen in de dijstreek noemt men ischias, in de rugspieren spit enz. Zoodra gij rheumatische pijn bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urinekwa- len, is bet verstanchg met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheu matiek, ischias, zenuwpijnen, waterzuchtige zwellingen, rugpijn, niergruis, enz. veroor zaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. 5063 Verkrijgbaar in apotheken e:i drogistza ken k f 1.75 per flacon (geel étiket met zwarten opdruk)".- HAARLEMSCHE RECHTBANK. De vorige week stond voor de Haarlem- sche rechtbank terecht een 42-jarige bloem- kweeker uit Aalsmeer, beschuldigd van brandstichting in een wagenloods te Aals meer in den nacht van 27 op 28 Mei 1.1., welke loods grensde aan gebouwen, ter waarde van f 220.000. De eiseh tegen bekl. was zes jaren gevangenisstraf. Donderdag werd hij door de rechtbank veroordeeld tot één jaar voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaren. NIEUWE UITGAVEN. Van de fa. Holkema Warendoif, uit gevers, Amsterdam, ontvingen wij de vol gende nieuwe uitgaven: „De mensch en zijn lijden", door Prof. Dr. W. Storm van Leeuwen, hier ter stede. In dit boekje zijn eenige artikelen, welke gedurende de laatste twee jaar in de „Tele graaf" of in de „Amsterdammer" versche nen, bijeengebracht. „Jerry", door Jean Webster, uit bet En- gelsch vertaald door A. Quarles de Quarles, gelll. door Jan Wiegman. In den handel verkrijgbaar voor den prijs van f 1.50. „Schwedenklee's Avontuur", door Bern- hard Kellermann, uit het Duitsch vertaald door Alice van Nahuys. In den handel ver krijgbaar voor f 1.50. „Ank is 'n malle", door Pamela Wynne, uit het Engelsch vertaald door Christine Moresco—-Brants. Prijs gebonden met ge ïllustreerd omslag f 2.50. De lezing van deze roman kunnen wij een ieder warm aanbevelen. Van de Uitgeverij van 't Rijkste, te 's-Gra- venhage ontvingen wij: „Het visioen in de bergen" en andere vertellingen van Edgar Allan Poe, vertaald door Bob Spoelstra, met teekeningen van Eduard Veterman. Van de fa. S. L. van Looy, uitgeven Am sterdam, ontvingen wij: „Rusland", van A. Kirkeby. indrukken uit het Rusland van heden, vertaald door A. Sternheim. In den handel verkrijgbaar ingenaaid f2.25; gebonden f2.90. Van de fa. J. B. Woltere, uilgevers te Groningen, ontvingen wij: „Qualily Street", door J. M. Barrie, een komediestukje in 't Engelsch bewerkt door J. Kooislra. Ingenaaid flj gebonden f 1.20. „Verspreide opstellen", deel I en II, van Jan Ligthart, twee keurig gebonden boekjes. 2e Deel van „In het wonderland" een boekje van planten en dieren, door Josef Cohen en Wylze Keuning, gelll door JoE. Dijkstra. Verkrijgb. voor den prijs van f 0.76 2de Deel van „Dierenvreugd en L;cd,\ door L. Dorsman Czn. en Jac. yan der K!oï. geïll. door H. Verstijnen. Verkrijgbas! voor 1 0.80. Ie en 2e deel van „Langs bloemenpadeflj? leesboeken voor het tweede leerjaar, T. v. d. Blink en J. Eigenhuis, met lal vaif gekleurde^ plaatjes van C. Jetsers, welkl boekjes in den handelt verkrijgbaar zlta voor f 0.G0. „Rekencursus" voor leerlingen M U.L.CLs scholen, door L. By de Ley en G. Postm£ Verkrijgbaar voor f 0.60. Uit het leven van de Nederl. taal", dool Tli. Lancée, Dir. Rijkskweekschool vo0| onderwijzers, Groningen. Verkrijgbaar ioj genaaid f 1.90; gebonden f 2.25. Bij de fa. Nijgh en v. Ditmar's Uilg.-MB, le Rotterdam, is verschenen een rijk geit luslreerd werk, getiteld „Van Bouwen en Wonen", door A. II. Wegerif Gzn., architect B, N. A., een zeer interessant werk, dat tjj| den handel verkrijgbaar is voor I 8.50 sS genaaid en f 9.5 gebonden. 1 SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JAVA, thuisr. pass. 31/7 Ouessant. KON. NED. STB. MIJ. DIDO, 1/8 v. Amst. n. Gothenburg. EUTERPE, 1/8 v. Amst. n. Kop en hagelt'' IRENE, 1/8 v. Rott. n. Paaages. NERO, 1/8 v. Amst. n. Bordeau.x j yRIAN, 1/8 v. Rott. Cadix. PLUTO, 1/8 v. Amst. n. Danzig. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRINA 1/8 te Bergen. j KON. WEST-IND. MAILD. STUIJVESANT, 1/8 v. Barbados te 2mj$ HALCYON-LIJN. FLORAPARK, pass. 31/7 Sagres. HOLLAND OOST-AFRIKA LIJN. MELISKERK, uitr. 31/7 te Beira. ROLL. WEST-AFRIKA LIJN AMBON, 2/8 v. Amsterdam n. West-Afn'kap ORESTES, 30/7 v. Accr3 a Freetown. POLLUX, 29/7 v. Seccondee a Axim. REGGESTROOM, uitr. 30/7 te Port Harcourf ROTTERD. LLOYD. TJERIMAI, thuisr. 1/8 v. Colombo. BRITSUM, 31/7 v. .Wyborg p. Zaandam BliUNSWIJK 31/7 v. Bilbao n. Newport DER1NDJE 30/7 v. Hamburg te Alexandria. DU AZZO 29/7 v. Hamburg te KonstantinopeL MAASBURG 31/7 v. Oran a Wabana. i NAALDWIJK 1/8 v. Zaandam, te NarvikL ROZENBURG 31/7 y. Skelleftea a Ruuaaiw SOHIELAND 31/7 y/d. Tyne a Hamburg. ST. ANNALAND 31/7 y. Hamburg n. Nonjr castle 1 ST. JANSLAND 1/8 v. Newcastle te Sluiskil TALLO 31/7 v. Amst. te Hamburg» UTRECHT en FRIESLAND 30/7 v. Wal- visehbaai. WITTE ZEE, pass. 31/7 Sagres. WOLSUM 31/7 v. Panama City n. Pensacol*»- zwerftochten door den Jordaanen de het- denking der mobilisatie. WEEKBLADEN. De nieuwe aflevering van „DE VRIJ* DAG-AVOND1" bevat artikelen over: het Amsterdamsche Ghetto; Hcbreeuwsch en Nederlandse b een Hollandsche inter vent )Q ten behoeve van buitenlandsche jodenle genden en sproken; Anti-Semiet, enz. In „De DAG" wordt geschreven over: Wij, oud-gemobiliseerdende jeugd en de komende oorlog; een tragi-comedie in het spaarkas-bedrijfde vrouw en de tabak Jan Fabricius en zijn tooneelplannenJoa- go-Slavie en z'n toekomst; het kweeken van bloemen en vruchten en den toestand ijs het buitenland. Ook de HAAG-SOHE POST' geeft na* tuurlijk lange beschouwingen over de bui-» tenlandsche situatie, en tevens over: zweef vliegen zware en lichte sigaren naar dn fjorden; duivenplathoudersDuitsch eni Nederlandsh de geld- en zakenwereld suikeraandeelen, en den leugen der Olym pische Spelen. ,,DE WERELD KRONIEK" publiceert foto's vau het vertrek van een passagiers schip uit Australië naar de tentoonstelling tè Wembley; de inwijding van wat het grootste Protestantsche kerkgebouw te* wereld zal wordenEngeland's drijvend© bolwerkde Koningin-Moeder, de krant lezende; Chineezen en hun tempels; het eucharistisch congresden petroleumbrand te Vlissingenen schaken als schoolvak. „WEEIv-END" besteedt aandacht a&u: de conferentie te Londen; onze ruiters te Parijshet Parijsche levenAnnie van Ees aan het strandde schoonheid vau ons landhet Haagsche openlucht-tooneel, enz^ „HET LEVEN" vervolgt de artikelen reeks betreffende het bezoek aan Baars, terwijl het verder in beeld brengt: de brand to Vlissingen; de begrafenis van mr, Jacob Isr. de Haanj Hollandsche successen op de Olympiade; het eucharistisch congres; „DE WEDELDPOST" geeft eveneens kieken van het eucharistisch congresbe nevens van: Richard Wagner; en zijn stad Bayreuth een Engelsche vloot-revuehet vliegtuig in dienst der wetenschapH. M, de Koningin-Moederoud-Groningenenz. Dames-zakken en -Tasschen. Voor zoover bekend, beslaat er geen bij-i zondere geschiedenis van den zak voor da mes, wat jammer is, want het zou zeen belangwekkend kunnen zijn, het kleine,y maar belangrijke aanhangsel en stiefkind der mode te volgen in de wisseling van ont staan en verdwijnen door de eeuwen heen., Een geschiedkundige beschouwing zou aan- toonen, dat de zak als een in de kleedin# der vrouwen zelf aangebrachte bergplaats of 'bewaring-smiddel iets betrekkelijk zeld zaams is, omdat veeleer het surrogaat van zulk een zak; het hapdtaschje, do beurs, het étui of de pompadour op den voorgrond staat.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 7