No. 19754!' LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 Augustus Tweede Blad, Anno 1924. UIT DE RIJNSTREEK. UIT m OMSTREKEN. Alphen Kerkelijk bericht. Ned.- flerv. Kerk, Julinanastraat. Zondag, voorm. 10 uur ds. Hartwigsen, van Leiden, en 's avonds zeven uur, ds. De Bruin. Ger. Kerk, Raadhuisstraat. Zondag, voorni. JO uur en 's avonds zes uur, de heer Nauta. Ned.-Herv. Kerk, Oudshoornscheweg, Zon- jdag, voorm. 10 uur, ds. v. Linschoten. Evangelisatiegebouw, Zondag, voorm. 10 Jiur en nam. 6.30 ds. Barlhema, van Hoo- jtezand. - Burger 1. Stand. Bevallen: M. M. yan Schaik geb. de Graaf, D. G. Krimpel- Snari geb. Blok, Z. A. de KwantRoden burg, D. C. van Brussel geb. v. d. Mik, JA A, Kwakernaak geb. v. d. Bas, Z. iW. van Kampen, geb. Straver, D. P. ter jjVal, geb. Den Hartog, D. G. Spaan, geb. y. Delft, Z. M. Karsemeijer geb. Veer- jman, Z. E. Galenkamp geb. Rotteveel, Z. Gehuwd: W. van Beyeren jm. 29 jaar en IA. v. d. Neut jd. 28 j. Overleden: C. v. d. Berg jm. 13 m. N, Roodhorst wed. van J, J. D. Antoniëette 71 jj. J. Godlhelp jm. 10 j. Th. Verbeij jm. 4 j. Te Amsterdam slaagde voor het Mer- curius-diploma Fransche Handelscorrespon dentie de heer II. A. Manassen, alhier. In de Brugstraat werd een fietsend pneisje door een paard tegen den grond geworpen, terwijl de viervoeter zijn euvel daad eveneens met een val moest bekoopeu. Ret rijwiel werd erg beschadigd. Aangifte werd gedaan bij de politie. De schade zal door den eigenaar van het paard vergoed Jyorden. Nabij Gouwsluis had een aanrijding (plaats lusschen een fiets en een motorrij- .Wiel. De berijder van de fiets week verkeerd Pit, waardoor een botsing plaats had., De dame, die op de duo gezeten was, viel tegen jflen grond en liep eenige ontvellingen op. JJij werd binnen gebracht in 't hotel „Sport- pusl", waar zij werd verbonden. Boskoop. IC cr kei. bericht, voor Zondag Ned.-Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. .Glas Salvatori v.m. halftieu en nam. G uur ds. C. D. Israël, van Koudekerk. Qeref. Gem., voormalige Chr. school, [Nieuwstraat, v.m. halffcien en nam. 6 uur &s. Roses van Vlaardingen. Ned.Herv. Geref. Evangelisatie, v.m. Üalftieh en nam. 6 uur de eerw. heer Breed- $"eld, van Rotterdam. Geref. Kerk v.m. half tien en nam. 6 uur ids. Vurnhout. De heer H. J. Zorg alhier is benoemd %ot conciërge van het vereenigingsgebouw 'jSalvatori. Gevonden voorwerpen: 1 zil veren dameshorloge, 1 huissleutel, 1 cein tuur, 1 paar handschoenen. Inlichtingen te fcekomen bij de politie. (Hazerswoude. Tot leeraar in de Engel- $che taal te Heeswijk (N.B.) is benoemd, de heer W. Tieman, hoofd der R.K. St. jMichaelschool alhier, die deze benoeming Jieeft aangenomen. Kerkelijkberich t voor Zondag [Ned.-Herv. Kerk voorm. 10 uur, ds. Kalk- Jöian Em. pred. te Hilversum, en nam. half- iacht de heer L. van der Meer, godsdienst onderwijzer te Noordwijk aan Zee. Gerei. Kerk voorm. halfelf en nam. half- &cht, ds. Boeienga van Sassenheim. 1De Vereeniging Trouw schoolbezoek" heeft met de kinderen der openbare school, jlie daarvoor in de termen vielen, een uit stapje gemaakt per auto's naar Rotterdam. In de Maasstad aangekomen werd een bezoek gebracht aan het vliegterrein. Enke le der begeleiders konden de verzoeking Jaiet weerstaan, en maakten een vliegtocht boven de stad mede. Ook werden een paar uren zoek gemaakt .om de verschillende havens met een boot ïif te varen, terwijl als vanzelf ook een be- fcoek aan den dierentuin werd gebracht. Hoogst voldaan keerde men des avonds !weer langs een anderen weg dan men ge gaan was, huiswaarts. Koudekerk. Ke rkelijk bericht [Ned.-Herv. Kerk. Zondagmorgen 10 uur, ds Schouwenburg van Amsterdam; des ftvonds halfzeven ds. de Jong, van Boskoop Leiderdorp. In de nabijheid van Does- brug liep gistermiddag een wiel van htfi rijtuig van een landbouwer uit Koudekerk, die van de markt te Leiden terugkeerde. De voerman wist het paard in zijn mach'i to houden, zoodait alles zonder verdere on gelukken afliep. Nadat het voertuig door den smid Schalkers weer in orde was gebracht, kon de reis worden vervolgd. Burger 1. Stand. GetrouwdG. yan Stein en G. M. van den Ing J. P. Vergouwen en S. A. Boot. Leimuiden. Mej. M. C. Muys alhier ^8 te Rotterdam geslaagd voor het examen luttige handwerken. Oudewetering. De heer G. P. van (ttcizon beroepen predikant te Gelselaar, hoopt Zondag 7 Sept. a.s. aldaar zijn intro de te doen. Ds. G. van Hoeven te Langer houw en Schettens zal hem bevestigen. Voor het examen nuttige handwerken Js te Rotterdam geslaagd mej. C. Langhout 'alhier. Waddinxveen. Aan het gemeentehuis gijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden mes en een Dobbermann Pinrher. Het aan de gemeente toebehoorende grasgewas aan de Oranjelaan, is voor dit jaar verpacht aan den heer J E. de Jong. Woubrugge. Onder leiding van de heer [B. van Zwieten maakte de mandolineclub alhier, haar jaarlijksche tocht per motor jacht, ditmaal naar Amsterdam. Artis en [Aquarium en ook het. vliegveld Schiphol" Ityerden bezocht. De jongelieden amuseer den zich bij zonder Bij de herdenking te 's-Gravenhagé op 1 Augustus was ook deze gemeente ver tegenwoordigd door afgevaardigden. Don derdag wapperde van toren en Raadhuis alhier de vlag en werd des namiddags de klok geluid. Ke r k 1 ij k bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk voorm. 10 uur en 's avonds 7 uur de eerw. heer van der Veen, van Ter Aar. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en's avonds 7 uur ds. Le Cointre. B ii r g e r 1. Stand. Geboren Adriana Frederika d. van G. F. van der Ploeg en A. M. Tempel; Wilhelmina Anna Cornelia d. van G. P. van Tol en A. H. Visser. Levenloos aangegeven 'een kind van J. C. van Tol en C. W. van Rijn. Zwammerdam. Staat van ingekomea en vertrokken personen in deze gemeente gedurende de maand Juli 1924. Ingekomen: uit Bodegraven, Pieter Adri- aan Konijn, bakkersknecht, D.50; uit Rau- werderhem, Trijntje Althuisius, dienstbode, A.141uit Alphen aan den Rijn, Wilhelmina Gerarda van Schaik, dienstbode, B.10; uit Bodegraven, Pieter de Jong en gezin, met selaar, C.93; uit Heemstede, Maartje op 't Landt, z.b. C.10; uit Reeuwijk, Adrianus van Leeuwen en gezin, landbouwer, D.24a; uit Alphen aan den Rijn, Cornelia Zevenho ven, dienstbode, B. 103; uit Woerden, Jo hanna van Dam, echtgenootë van J. Nap, A.42; Vertrokken: naar Alphen aan den Rijn. Aaltje Helsloot, dienstbode, B.33; naar Lei muiden, Cornelia Maria Anna Bernard, z.b. C.49naar Bodegraven, Jacob Spaargaren stoombootknecht, C.93; naar Bodegraven, Jacob Spierenburg en gezin, wijnhandelaar C.93; naar Wervershoof, Grietje Laan, z.b C.49; naar Krimpen aan den Lek, Izaak Hamoen, loodgieter, A.llrood; naar Al phen aan den Rijn, Willem Jacobus Roden burg, fabrieksarbeider, A.124; naar Waar der, Johanna Pieternella Roest (Wed. C. Oppelaar) z.b. A.14; naar Bodegraven, Cor- nelis Hendrikus Voordouw, z.b. C.128; naar Alphen aan den Rijn, Arnoldus Antonic Konijn, bakkersknecht D.50; naar Apel doorn, Gezusters Griffioen, A.25. naar Ven lo, Jacob Hoogendoorn, chaffeur, A.46. Kerkelijk bericht, voor morgen Ned.-Herv. Kerk, v.m. 10 en 'savonds 7 uur ds. Kloots. Geref. Kerk, v.m. 10 en 's avonds 7 uur, de heer Koster van Valhtermond. B u r g e r 1 ij k e St a n d. Geboren Neeltje Anna, dochter van Pieter van den Ban en Judina van der Bas. OverledenCornelia de Jong, weduwe van Dirk van der Star, 86 jaar. Het Buzgerlijk Armbestuur dezer ge meente ontving een bedrag van f 53, zijnde do opbrengst der geheven e-ntreé's bij eeno op het voetbalterrein alhier gehouden vriendschappelijke match. Haarlemmermeer. De heer H., die zich Donderdagmiddag per rijwiel op den Aker- dijk alhier bevond en zich wilde begeven naar een in de laagle slaande woning, kwam plotseling voor een over het pad ge spannen draad of touw. De man bukte om dit te ontwijken, had er toen geen oog in, dat hij reeds in de onmiddellijke nabijheid van de woning was en botste met zooveel kracht tegen een der muren aan, dat z'n rijwiel geheel doormidden brak. Behoudens een lichte beenkneuzing, kwam H. er zelf nogal goed at. De arbeider S. had Donderdag in het land alhier het ongeluk met z'n been in een zeis te vallen, waardoor dit lichaamsdeel zoodanig werd verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De monteur B. gleed bij 't aanzetten van een motor uit, kwam te vallen en werd ern stig aan het hoofd verwond. Hij moest zich door een dokter laten verbinden. Hillegom. Er is een nieuwe tooneel- vereeniging opgericht onder den naam „Thalia". Achttien dames en heeren zijn als werkende leden toegetreden. De ver eeniging hoopt op de feestdagen der hard- draverij-vereeniging twee uitvoeringen te geven, en ook in den loop van den winter op le treden. Kerkelijk bericht, voor Zondag. Ned. Hervormde Kerk, 's mor gens 10 uur ds. Berkelbach v. d. Sprenkel van Haarlem (Fonds coll.); nam. 4.30 uur godsdienstonderwijzer I. C. Baas. Geret. Kerk. Voorm. 10 uur ds. van Herk- sen; nam. 5 uur ds. van Herksen (Bed. H. Avondmaal). Christ. Geref. Kerk, voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Zwiep. Katwijk. Burgert, stand. Geboren: Arie, Z. v. A. Plug en M. Berk- heij. Alien, D. v. Tj. Meisner en A. Al- dershot Henricus Maria Antonius Z. v. H. C. J. Bakker en M. M. H. Sneijers. Cornelis, Z. v. C. van der Bent en C. Guijt. Jacobus, Z. v. C. van Duijvenbode en J. van der Plas. Jacoba, D. v. C. Guijt en J. Kuyt. Overleden: Cornelia Schaap 5 j., D. v. N. Schaap en L. Ouwehand. Grietje van Duijn, 11 j., D. v. W. van Duijn en G. van der Plas. Huwelijks-aangiften: L. K. de Moet en G. van Delft. L. Glasbergen en A. van de Slikke. Katwijk-aan-den-Rijn. De handel in afgesneden bloemen gaat aanmerkelijk vlugger dan eenige dagen geleden. Veel vraag is vooral naar gladiolussen. De prij zen varieeren voor de gewone van f 0.80 f 1.50, doch speciale soorten loopen tot f6. Asters gaan tot f 0.95, dahlia's tot f 2.50. convila's tot f 1.50, alles per 100. Katwijk-aan-Zee. Aan het gemeente lijk arbeidsbureau zijn als werkloos inge schreven: 6 visschers; 1 letterzetter, 1 op perman en 1 kuiper. Tezamen 9 personen. Van de haringvisscherij kwamen Vrij dag te IJmuiden binnen de loggers: KW 75 met 23 last, KW 69 met 24 last, KW 178 met 26 last, KW 9 met 18 last, KW 102 met 29 last en KW 62 met 20 last pekel haring. Noordwijk. Burgerlijke Stand Gebo ren: Johannes Hyacinthus, z. van H. C. van der Werf en C. M. Perquin. Lena Theo dora, dochter van G. Steenvoorden en van J. A. Gerritsen. Levenloos geboren kind van A. van der Zwart en van C. de Monye. Quirinus Beatrix Ignatius, zoon van A. J. van der Voort' en A. C. Verhoeven. Overleden (le Leiden): Huibert van Roon, oud 8 maanden, zoon van II. van Roon en N. van der Zwan Noordwijk Binnen. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Kerk Zondagvoorm. 10 uur ds. Joh. Laurense van Amsterdam. Noordwijk a. Zee. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Kerk Zondagvoorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. J. Vermeulen; voorm. Bed. H. Doop. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Koers. Van de haringvisscherij kwam Vrijdag te IJmuiden binnen de logger N W 1 met 18 last pekelharing. Oegstgeest. 1 Augustus was voor een onzer ingezetenen een gewichtige dag. Onze gemeente-veldwachter, de heer D. de Ko ning, herdacht zijn 25-jarige dienstvervul ling en tevens nam hij afscheid van het Dag. Bestuur der gemeente en van zijn me de-ambtenaren. Reeds in de morgenuren wapperde te zijner eere de driekleur van het Gemeente huis, waar hij, na met zijn echtgenoote en kinderen, door een zijner collega's, den ge meente-veldwachter De Krijger, in de Raad zaal was binnengeleid en werd ontvangen door Burg. en Weth. met het grootste ge deelte der Raadsleden (de heeren v. Egmond en De Graaf hadden bericht van verhinde ring gezonden). De burgemeester sprak ongeveer het vol gende: Geachte de Koning en juffrouw de Koningl Heden is het voor u een gewichtige feest dag, namelijk de dag, dait u herdenkt uwe 25-jarige ambtsvervulling en tevens af scheid neemt van uw betrekkingen. En wanneer ik nu terugdenk aan de 25 jaren, die ik geheel met u hebt doorgemaakt evenals aan de enkele jaren daarvoor te Bleiswijk, dan wil ik het hier uitspreken, dat gij, De Koning, uw ambt als veldwach ter in deze gemeente, die zooveel van de politie eisclü, met een zeldzame toewijding hebt vervuld. Nooit was u iets le veel. Als de dienst het eischte, ging gij er op uit bij nacht en ontij, druk of niet druk, geen ge vaar ontziende. Vooral in de mobilisatie- jaren hebt gij geen gemakkelijken dienst ge had. Met tact en bekwaamheid hebt gij het publiek met raad en daad ter zijde gestaan, maar waar het noodig was, waart gij on verbiddelijk tegenover iedereen, zonder aan zien des persoons. Namens bet gemeente bestuur en ook namens mijzelf breng ik u dank voor uw trouwe plichtsvervulling en ook voor de wijze, waarop gij mij steeds hebt terzijde gestaan. En u, mej. de Koning, breng ik dank voor de nauwgezette wijze, waarop gij al die jaren uw betrekking als schoonmaakster van het gemeentehuis hebt vervuld. Het spijt mij meer dan ik u zeggen kan, dat gij beiden uw betrekkingen neerlegt; maar de rust is u van harte gegund en ik hoop, dar gij beiden nog vele jaren van die rust zult mogen genieten. Ik geef u de verzekering, dat gij beiden in herinnnering blijft bij de gemeente en ook bij mij. Als bewijs van onze waardeering bied ik u namens het ge meentebestuur dit kamer-ameublement aan met dit bloemstuk en namens mijzelf du inktstel. Vervolgens kreeg de heer Spaargaren als eerste wethouder het woord en sprak on geveer het volgende: Geachte jubilarissen! Uit waardige achting hebben de wethou ders u en uw echtgenoote een stoftelijk be wijs willen aanbieden bij uw 25-jarig jubi leum. Veel heeft de burgemeester u toege sproken. Ook wij hphben uw beider plichten tc waardeeren gehad. Van het eerste oogen- blik af, waarvan ook ik getuige geweest ben, hebt u beiden met de meeste trouw en nauwgezetheid uw plichten vervuld. Met vreugde en zelfvoldoening kunt u op den atgclegden levensweg terugzien. Ik vlei mij met de hoop, dat u beiden zich nog een reeks van jaren zult mogen verheugen in een welverdiende rust, en ik bied u aan een gepolijst koperen sigarenkist met dito asch- bak. De jubilaris dankte hierna met ongeveei de volgende bewoordingen: „Hooggeachte Burgemeester! Mede namens mijn echtegenoote dank ik u hartelijk voor de van zulk een grooteh lof getuigende woorden, ons toegesproken bij deze 25-jarige ambtsvervulling. Niet al leen voor de woorden, maar ook voor de prachtige geschenken, ons dezen dag aan geboden. Deze dag zal hierdoor nog lang ia onze dankbare herinnering blijven." Hierna kwamen alle gemeente-ambtena ren in de raadzaal. De heer G. Kok voerde namens alle ambtenaren het woord tol den jubilaris en zijn echlgenoote. De prettige, maar ook trouwe medewerking van u beiden onder vonden, aldus spr., stemt ons tot groole dankbaarheid, waarom wij gemeend hebben u beiden een cadeau aan te bieden, be slaande uit een eikenhouten klok, een tafel met bloemvaas en een plant, vergezeld van een verrassing voor De Koning. De heer G. Lubbe, gemeente-ontvanger, brengt met z'n felicitatie een hartelijk woord van dank voor de groote hulp en bijstand, steeds ondervonden. Het groole vertrouwen en accuraat handelen in de geldzaken der gemeente stemt mij, zeida hij, tot bijzondere dankbaarheid Ook als bode van het polderbestuur, breng ik u hartelijk dank. Ik hoop, dat u beiden nog lange jaren een goede rust mogen ge nieten. De jubilaris, getroffen door zoovele sym pathiebetuigingen dankt allen voor deze bewijzen van belangstelling en de prachtige cadeaus, zoo ook den heer Kok en den heer Lubbe voor de hartelijke woorden, en laatst genoemde tevens ook voor het buitengewoon groote vertrouwen in geldzaken, zelfs zon der eenige waarborg daartegenover. Ook dr. Timmermans dankt spr. voor de groote hulp tijdens de velé ongelukken, die in de gemeente in die jaren zijn voorge komen. Nogmaals bracht de jubilaris allen zender onderscheid welgemcenden dank en verklaarde zich steeds bereid voor hulp of bijstand. Daarmede was deze plechtigheid ten einde. Vervolgens werd de cerewijn aangeboden en bleven allen eenigeo tijd bijeen. In den loop »an den dag kwamen zeer velen den jubilaris gelukwenschen en werden er vele bloemstukken bezorgd. Mej. E. A. Juta alhier is te Rotterdam geslaagd voor het examen nuttige handwer ken. Rijnsbnrg. Ds. J. L. de Vries, Chr. Ger. predikant alhier komt voor op een tweetal bij de Chr. Ger. gemeente te Sneek. Sassenhsim. Hel fanfarecorps „Cres cendo" gaf Donderdagavond een concert in de muziektent. Er was veel belangstelling. Jammer dat de jeugd zoo'n drukte maakte, hoewel het wel eens erger geweest is. Burgerlijke Stand. Geboren: Anto nius Leonardus Jozef, zoon van VV. C. Hooij- mans en J. L. van Leeuwen. Cornells, z. van P. C. Vonk en L. Edel. Tjalling Ubbo, zoon van C. S. Sixma baron van Heemstra en Vrouwe J. A. B. gravin Schimmelpen - ninck. Gehuwd J. J. Geerling, 27 jaar en II. Duijm, 26 jaar. Stompwijk. De uitslag van de stemming uitgeschreven door de kiesvereeniging in zake de annexatie is als volgt: uitgebracht 716 stemmen, C29 vóör, G8 logen, 19 van onwaarde. Voorschoten. Kerkelijk bericht. Ger. Kerk Zondag 10 uur en 5 uur ds. W. Oosler- heert, van Ter Apel (Gron.). Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. II. P. Forlgens. Warmond. De Oranje-commissie stelde als officieele feestdagen alhier vast; voor de kinderfeesten 2 September en voor de volks feesten 3 Sept., waarbij de harddraverij-com missie zich dan zal aansluiten, en haar hard draverijen de daaraanvolgende dag, Donder dag 4 September zal uitschrijven. Voor de feesten is de medewerking verkregen van beide muziekkorpsen. De Oranje-commissie zal reeds de volgen de week de inteckenlijsl laten oirculeeren, waaróp men verwacht dat ruim geleekend zal worden, opdat niet zooal3 vorig jaar het leeuwenaandeel door de commissie zal moe ten worden bijbetaald. Het bestuur van Warmond Vooruit" ontving deze week van bet bestuur van de Kon. Roei-, Zeil- en Motorvereeniging „De Kaag" de mededeeling, dat de in 1921 be schikbaar gestelde wisselbeker thans voor goed in eigendom is gekomen van den heer L. Doedes, Den Haag. In het schrijven wordt nog gezegd, dat het de mooiste wisselprijs is welke verzeild is. Tevens werd nog de mededeeling gedaan, dat het bestuur van „De Kaag" weder in het be zit gekomen was van een nieuwen wissel- prijs voor de Regenboogklasse; en dat als dankbare herinnering aan het sportief ge schenk van Wormond Vooruii, met goedkeu ring van het bestuur, deze prijs zal genoemd worden „de VVarmond-prijs". Het bestuur van „Warmond Vooruit" gat bereids reeds gaarne daartoe zijn toestem ming. Wassenaar. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig waren alle leden. De notulen der vorige vergadering werden zonder op- ot aanmerkingen vastgesteld. Ingekomen stukken: Een drietal besluiten lot wijziging der be- grooling voor 1923 en 1924. Een besluit tot het aangaan van een kas- geldleening. Een beschikking van den Com missaris der Koningin waarbij aan den bur gemeester een verlof van drie weken wordt toegestaan tot verblijf buitenslands. Het proces-verbaal van opneming der boe ken en kas van den Gemeente-ontvanger. Een dankbetuiging van de Algem. Ver. voor Bloembollencultuur voor de toegestane subsidie. Worden voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van dan keuringsdienst van vee en vleesch en een brief van den direc teur van het openbaar slachthuis ter beant woording van de ingediende klachten om trent te late keuring zullen bij den leden worden rondgezonden. De voorzitter doelt mede, dat door B. en W. is benoemd tot adjunct-commies de heer F. J. A. M. Monchen en dat de controleur van het bouw- en woningtoezicht heden in functie treedt. Van Ged. Stalen is teruggekomen het raadsbesluit tot goedkeuring van het wegen plan Nieuw Wassenaar, met het verzoek om aan enkele bedenkingen ten opzichte van de voorgeschreven bebouwing tegemoet te komen. De voorzitter is van meening, dpt aan deze opmerkingen kan worden tegemoet gekomen bij het maken van de bebouwings verordening. De heer Wouters verzoekt ech ter den meest mogelijken spoed te willen be trachten. Wordt toegezegd. Hierna deelt de voorzitter mede den uit slag van de aanbesteding van het bouwen van een politiepost. De laagste inschrijver is nog ver boven de begrooting. In verband met de mogelijkheid dat binnenkort perceelen voor politiewoning vrijkomen, geeft hij den Raad in overweging het besluit lot stichting van een politiepost niet uit te voeren. Aldus wordt zonder hoofdelijke stemming besloten, Een verzoek van den politiebond „St. Mi chael" om subsidie voor zijn vakschool wordt op voorstel van B. en W. afgewezen. Op een verzoek van mej. E. Schouten, oni derwijzeres aan de O. L. School No. 2 om eervol ontslag ingaande 1 September a.«, wordt gunstig beschikt. In bespreking komt thans een voorstel van B. en W. om voor een gedeelte van liet wegenplan Kievietsduin af te wijken van de indertijd opgelegde voorwaarden omtrent do grootte der perceelen. De heer Prins vraagt, waarom die bepa ling destijds gemaakt is. Hij is van meening, dat het niet aangaat daarvan af te wijken. De voorzitter zegt, dat men indertijd van meening was, dat zich hier alleen rijk# menschen zouden vestigen, die een groot ter rein wilden koopen. De omstandigheden zijn echter gewijzigd, zoodat het wel gewenschf is aan het verzoek tegemoet te komen. Aldus besloten. Aangeboden wordt de rekening van ont vangsten en uitgaven der gemeente over 1923. De ontvangsten hebben bedr. f 1.630.987,87, de uilgaven f 1.208.1G8.935, batig saldo f 422.818,93s. Op voorstel van den voorzitter worden in de commissie tol nazien der rekening be noemd de heeren Provo Kluit, Gussckloo en J. C. Vogels De balans- en winst en verliesrekening van het Gasbedrijf aanwijzende een netto winstcijfer van f 6176,44 zullen worden rondgezonden Op de voordracht voor de benoeming van twee zetters bij acclamatie gebracht de heeren J. W. Schilt en A. C. Leyen, beiden aftredend. Tot controleur bij den werkloosheidsdienst wordt herbenoemd de heer Th. de Klerk. Op een zevental verzoeken om ontheffing van het verbod tot bouwen op grooter af stand van 10 Meter van den openbaren wog wordt gunstig beschikt. Een viertal aanvragen voor den bouw van landhuizen in het plan Teylingerhorst wor den aangehouden omdat de wegenplannen nog niet goedgekeurd zijn. Bij het voorstel van B. en W. tot wijzi ging der begrooting wijst de heer Prins op de groole kosten van het maken van een uit breidingsplan. Hij zou wel gaarne de eind- rekening willen kennen. De voorzitter zegt, dat de hooge rekening oen gevolg is van de herhaalde wijziging. De ko9len zullen thans niet hoog meer worden. Ingekomen is een adres van de Patro naatscommissie om subsidie in de kosten van een teckencursus ten bedrage van ruim 500 gulden. B. en W. stellen voor f 8 per leerling toe te kennen. De heer Van der Kroft vraagt of dit bedrag wel voldoende is. Er zijn thans verschillende kosten te maken. Door parti culieren wordt bovendien reeds bijgedragen. De heer Prins wijst er op, dat de cur sus voor een ieder toegankelijk is. Hö stolt voor 19 per leerling te betalen. De heer Versteeg zegt, dat het een B.-K; instelling is, wel openbaar, {naar dat is maar betrekkelijk Hij kan met liet voorstel van B. en W. meegaan. De heer Prins wil liever een vaste bjjt- drage van f300 toekennen, dan een zeker bedrag per leerling. De Voorzitter vindt het gewenscht, dat do leerlingen een derde betalen, dat een derdo uit particuliere bsdragen komt en een derde uit subsidie Daarmede komt een bedrag van f 8 overeen. De heer Vogels is dankbaar voor het voorstel, maar wijst er op, dat thans de kosten hoogor zijn. Bovendien is het niet gemakkelijk van particu'f ren steun te ver krijgen. De Voorzitter stelt daarop voor IS per leerling subsidie toe te kennen en do kosten van een teekentafel voor rekening der ge meente te nemen. Dit wordt met algemeene stemmen goedgevonden. Vervolgens komen weder ter tafel de voor stellen van E. en W., houdende voorwaarden waarop van gemeentewege straatverlichting zal worden aangebracht in de verschillende parken. De heer Prins vindt de belasting, die wordt opgelegd, te hoog, vooral die voor straataanleg. De heer Drop is hot daarmede eens. De kosten van verlichting, zooals die in de voorwaarden zjj'n omschreven, neerkomende op een bedrag van f 1 per vierk. M., vindt hij billijk. Na eenige discussie worden de voor stellen aangenomen. Do Voorzitter zegt, ook langzamerhand de overtuiging te hebben gekregen, dat de kosten van onderhoud van de wegen wel wat zwaar zijn. Hij zegt daarom too, dat B. en W. met billijker voorstellen zullen komen. Hierna is aan de orde do behandeling van de algemeene politieverordening. Aangezien de heer Van Barneveld de ver gadering over enkele minuten moet ver laten, vraagt hij1 eerst het laatste punt „voor stellen stichting nieuw Raadhuis'' te be handelen. Aldus besloten. De Voorzitter neemt dan het woord om erop te wijzen, dat het tigenwcordige Raad huis te klcjin is. Hij heeft omgezien naar geschikte perceelen en heeft ten slotte als cenig geschikte gevonden het Huis De Paauw. TTrj is met de eigenaren in briefwisseling getreden met gevolg, dat het gebouw voor f95000 werd aangeboden. Hij zegt, dat B. en W. hebben gemeend aan dezen prijs niet te moeten tornen. Bij nieuwbouw zou een veel hooger bedrag noodig zijn. Wel zijn er bezwaren ten aanzien van de toe gangswegen. Dit moeten openbare wegen worden en bovendien dient er een uitweg te komen naar de Kerkdam. Na overleg is men gekomen tot een voorstel voor aankoop van huis met om- liggenden grond, groot 4000 vierk. M. Een 20 M. breede strook voor het gebouw zal

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5