AGENDA VAN BE WEEK. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Zaterdag. Volksgebouw: Dansavond, te 8 uur nam Zondag. Accordeonvereniging: Boottocht oaar Amsterdam. Vertrek 7 uur voorra. Gebouw Stadsevangelisatie (Grocnesteeg 16). Vooim. te halfclf, jeugdsamenkomst spreker de heer H. Schouten; nam. 8 uur, volkssamcnkomst; spieker de heer J. de Nie Jerucl (Middclstegraeht 3): Des voorm. plechtige heiligings-samenkomst; des nam. tc 7 uur, de heer De Lange, van Rotterdam Leger des Heils: Voorm. 10 uur, heili- gingsdienstnam. halfvier, verblijdings- meeting, en nam. 8 uur, verlossings-demon- etratie Zomerzorg: Concert van „Werkmans Wils kracht" nam. 8 uur. R ij 8 w ij k: Wielerwedstrijden, te 2 uur nam. Du apotheek van „Hulp der Mensch- hcid", Hooigracht 48, 19 altijd geopend, doch èlleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Juli tot en met Zondag 3 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, telefoon 435. De geneeskundige Zondagsdienst wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmor gen, 8 uur, waargenomen door de doctoren Boonaeker, tel. 266; Mulder, tel. 990 en Muyzert, tel. 2268. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Timmermans, Wil- helniinapark, tel. 390. Tariefwet, waardoor deze wet op geheel nieuwe basis komt te rusten en daardoor een aanlokkelijker kant krijgt, die het hui dige Tarief ten eencn male mist. De definitie„Belast is het toonbauk- artikcl, dat zonder nadere bewerking en zelfstandig voor het gebruik voor den con sument geschikt is te achten", lijkt de ltaad voldoende duidelijk. Daar bij gevoegd de olphabetische lijst der goederen vermeld Kj de in het tarief genoemde posten en dus aannemende, dat de daarin niet genoemde artikelen vrij zijn, heeft de Middenstands- raad alle aanleiding om te vertrouwen, dat de tallooze geschillen, die in den afgcloo pen tijd, geregeld ontstonden tusschen den fiscus en den handel, zéér zullen worden verminderd. Verder acht de Raad 't een niet te on derschatten verbetering, die vele geschillen over de vraag, of een artikel al dan niet voor den consument ia bestemd, vermijdt, dat als grens is aangenomen het gewicht der artikelen. Evenwel zijn er schaduwzijden, zegt "<lc Raad. Het is niet uitgesloten, dat verschillende groepen n ij veren de mededinging met het buitenland slechts hebben kunnen volhou den, mede dank de bescherming van het invoerrecht; het plotseling vervallen dier bescherming, en zulks in dezo moeilijke tij den, zal voor deze nijveren het gevaar met zich brengen, dat zij hun bedrijven zullen moeten sluiten. In dit geval mist de fiscus VJus niet alleen zekere tot dusver genoten inkomsten, doch doet zich daarenboven het veel grootere euvel voor van een inkrim ping der werkgelegenheid, waardoor do Staat dubbele schade lijdt. Het komt den Middenstandoraad wel ge- wenscht voor, dat bij de totstandkoming van het nieuwe tarief rekening wordt ge houden met de belangen der nijverheid, wier producten tot dusvere de bescherming van het invoerrecht genoten, óók al moet zoodoende inbreuk worden gemaakt op het stelsel van al dan niet toonbanknrtikcl. Dc Raad begroet ook met vreugde de instelling der z.g. Tarief-Commissie. Bij den Raad is de vraag gerezen, of het niet in de lij ia ligt de 7 leden te doen aan wijzen door de officieele vertegenwoordi gers der landelijke organisaties van handel en nijverheid, i.e. Nijverheidsraad en Mid- denstandsraad. De Raad meent voorts dat 't wel zeer érnstig overwogen dient te worden, of het geen aanbeveling verdient te beperken, dat het nieuwe Tarief alleen geldt ten aanzien van die landen, welke Nederland behande len op den voet van de meest bcgunstigings- ïlausule en dat voor andere landen ce\i met een bepaald percentage verhoogd ta- Tief zal gelden. Zoodanige bepaling Kunnen bijdragen om bij economische onder handelingen met het buitenland aan net standpunt onzer Regeering kracht bij ta xetlcn. Na;f:t vorenbedoelde opmerkingen maakt de Middenstandsraad er nog enkele vnn bijzonderen aard. Wat b.v. gedistilleerd betreft wordt vol gens den Raad, inplaats dat de bcstaaude bescherming behouden blijft, voorgesteld de reeds zooveel kleiner geworden bescher ming nog meer te verkleinen. Den raad bevreemdt 't dat bontvellen nagenoeg niet belast worden en automobielen wel. Dij adviseert den minister in geen geval voor auto's cn chassis een belastingcijfer van 12 pCt. vast te stellen. De raad heeft ook be zwaar tegen het voornemen om papier te belasten met 8 pCt., doch voor gedrukt pa pier geen invcerrccht te heffen. Dc Regee ring erkent zelve, dat men hier te doen heeft met een avcrechtsehe bescherming logische oplossing: óf beide artikelen vrij te laten, óf bei do te belasten, aanvaardt zij echter niet, zegt de schrijver. De Raad meent evenwel, dat een rege ling kan getroffen worden, waardoor zoo wel do fiscale als de cultureele belangen kunnen worden gediend en de dreigende groote onbillijkheid tot kleine proporties kan worden teruggebracht, b.v. door te be palen, dat alleen vrij van invoerrecht is het drukwerk, dat niet in bet Ncderlandsch is gedrukt. Waar in den regel Kt niet in het Ncderlandsch gedrukte drukwerk ook wel niet in Nederland gedrukt wordt, val door deze bepaling den Nederlandschen drukker weinig of geen drukwerk van bui- tenlandsche uitgevers ontgaan, terwijl dam tegenover de Ncderlandsche uitgevers geen aanleiding meer zal vinden zijn Nederland- sche boeken in den vreemde te doen druk ken, als de voorsprong van het invoerrecht den buitcnlandschen drukker ontvalt. Voorla zij nog opgemerkt, dat ten aanzien van onderscheidene artikelen in de klcin- nijverheid en den tusschen- en kleinhandel bezwaar wordt gemaakt tegen de vervan ging van een invoerrecht naar gewicht door een naar de waarde. Ten slotte wijst de Raad er nog op, dat het ontwerp gelegenheid blijkt te bieden om door slimmigheidjes het invoerrecht te ontgaan, iets wat juist een der groote gric. ten tegen de geldende wet was. De eer lijke handel in het algemeen stelt bij de kwestie der invoerrechten den hoogsJven prijs op rechtszekerheid de algemeene in druk, dien men van het tarief krijgt, is dat dit het zeker te prijzen standpunt in neemt van artikelen, die daarvoor in aan merking komen, vrij to laten. De Raad 19 echter van meeping, dat het beter is d« grens der te belasten artikelen iets ruimer te trekken de fiscu9 kan daar niet op te- neg hebben en de rechtszekerheid wordt er door gebaat. Het vorenstaande samenvattende, geeft de Middenstandsraad als zijn oordeel te kennen, dat met het cog op de bijzondere tijdsomstandigheden, alsmede de technische verbetering van het systeem der tariefbe paling het voorgestelde ontwerp-Tariefwet, zoowel van den middenstand in het bijzon der als voor bet land in het algemeen, voor het tegenwoordige wèl aannemelijk is; uiteraard zal, wanneer de omstandigheden veranderen, zijn te bezien, of niet op dc wijziging, in het bijzonder wat betreft c/e verhooging, moet worden teruggekomen. De heer L. H. P. M. Sirens, die onge veer 29 jaar burgemeester van de gemeente Swalmen is geweest, tot 15 Juli j 1., is gis teren overleden. Met hoofdbestuur van de Algemeene Vcreeniging van leeraren bij het M. O. heeft zich met een adres gewend tot den minister van financiën meft verzoek in de nieuwe Pensioenwetten een bepaling op te nemen inhoudende: „.dat niemand door invoering der wijzi gingen een pensioenpcrcenlage zou kunnen krijgen, lager dan dat, waarop hij recht zou gehad hebben, indien hij met ingang van den datum van invoering der wijziging ge pensioneerd ware. De Minister van Oorlog beeft aan het hoofdbestuur van de Vereeniging van offi cieren van de Nederlandsche landmacht medegedeeld, dat dc op nonactiviteit ge stelde officieren in beginsel tot den actieven dienst teruggeroepen worden in de volgorde zooals hieronder is aangegeven: lo. Zij, die gedwongen op nonactiviteit gesteld zijn krachtens art. 70 punt 3o. en punt 4o. der Bevorderingswet voor de Land macht 1902, t. w.: a. Zii. die op nonactiviteit gesteld zijn tengevolge van het opheffen hunnen be trekking; b. Zij, die na terugkomst van hun deta- cheering bij het leger in Ned.-Indië op non-, activiteit gesteld zijn; c. Zij, die op non-activiteit gesteld zijn tengevolge van verandering in de organisa tie (na de rangschikking); een en ander met inachtneming van eco nomische factoren; 2o. de wederom beschikt bevonden offi cieren op nonactiviteit ingevolge art. 70 punt 5o; 3o. Zij, die op nonactivileit gesteld zijn krachlens art. 70 punt 6o: a. met bezwaar der schatkist; b. zonder bezwaar der schat kist; zulks met inachtneming van het be paalde in het slot van art. 74 der Bevorde ringswet voor de Landmacht 1902; 4o. Zij, die vrijwillig op nonactivileit ge steld zijn krachtens art. 70 punt 3o der Be vorderingswet. In de 15de zitting der Algemeene Sy node der Ned.-Herv. Kerk wijdt de voorzit ter een woord van hulde aan de nagedach tenis van den juist overleden emeritus-pre dikant dr. J. Pclinck. Ingekomen is de vraag, hoe moet worden gehandeld, indien een kerkvoogdij de beta ling van het quotum weigert. Naar aanlei ding daarvan wordt besloten, den vrager te> verwijzen naar het betrokken Kerkbestuur, maar bovendien over do zaak zelf een oor deel uit te spreken en dat bekend te maken door middel van het Weekblad der Ned.- Herv. Kerk. Dit oordeel luidt aldus: Vol gens het Reglement moet de kerkeraad het bedrag van het quotum vragen aan de kerk- voordij. Kerkvoogden, die mede geroepen zijn de naleving der reglementen te bevor deren, zijn dus verplicht, het quotum te voldoen. Weigeren de kerkvoogden, dan dient de kerkeraad alle middélcn aan te wenden om hen te bewegen hun verplich ting na te komen. Blijven de kerkvoogden toch weigeren, dan ligt het op den weg van den kerkeraad, de zaak ter kennis van de gemeente te brengen, en zelf de noodig© geldmiddelen te vinden. Voor den nieuwbenoemden kcrkelijken ar chivaris, dr. Lascnder, wordt een instructie vastgesteld. Dr. v. Beek leest een rapport voor over do consideraties der Kerk, betreffende te ten vorigen jare voorloopig aangenomen regelmentswijzigangen, waarbij de keuze van een scriba van het Classicaal Bestuur eenigsztiïs wordt vernieuwd. De conclusie van het rapport houdt in, dat de wijziging moet worden aangebracht, welke bepo/.lfc, dat de scriba en zijn secundus beiden moe ten worden gekozen uit de leden van liet Classicaal Bestuur. Het rapport wordt ter inzage gelegd, om nader te worden besproken. Wegens een Synodus contractu de ze vende werd gisteren alleen een morgen- zitting gehouden. v De verbinding van het eiland Wierin- gen met den vasten wal is tot stand geko men, zoodat Wièringen geen eiland meer is. Op de derde zomerconferenlie der Chr. Ilist. Unie te Lunteren is van gedachten gewisseld over de politieke beschouwingen van prof. Slotemaker de Bruine. Niet minder dan 12 sprekers gaven zich voor debat op. Deze discussie bracht veel bij tot verheldering van veler gezichtspun ten, al werd men het natuurlijk niet over alles eens. Prof. Slotemaker onderstreepte nog eens de verschillende door hem gegeven hoofd lijnen. Mr. J. Schokking sloot met een woord van dank deze discussie. Ter gelegenheid van de herdenking van de mobilisatie 1914 hield de hoer II. W. Ti- lanus, lid der Tweede Kamer, een beschou wing over die dagen van groote spanning. Donderdagavond hield mej. mr. C. Frieda Katz lid van de Tweede Kamer, een rede over de vrouw en de arbeid. Ze begon met op te merken, dat het een moeilijk probleem is met vele kanten. Waar wij Chr.-Hist. groote waarde hech ten aan de historie, gaf spreekster eeisi» een uiteenzetting van de geschiedenis van den arbeid der vrouw vanaf den tijd dat de vrouw op het land werkte en men op de jacht of ter oorlog ging, tot aan dezen tijd, met de vele, door vrouwen uitgeoefen de beroepen. Na een overzicht gegeven te hebben van de ontwikkeling der opleidingsmogelijkhe den voor de vrouw in Nederland, ging spreekster nader in op fabrieks- en derge- lijkcn arbeid, veelal uit nood verricht, dien in den landbouw, middenstand, huishoude lijke en meer intellectueele beroepen. Spr. herinnerde aan de dooi haar bijge woonde Int. Chr. Vr. Arbeidsconferentie, eenige jaren geleden te Brussel gehouden, en hoe de presidente er daar ook op wees, dat de vakbeweging altijd rekening had ta houden met liet feit, dat de vrouw slechts een deel van haar leven aan loonarbeid geeft, omdat voor haar van groot belang is de bijzondere roeping als echtgenoote cn moeder. Na te hebben gewezen op het onderwijs aan landbouw- en huishoudscholen, werd langer stil gestaan bij de meer intellec tueele beroepen, vooral door de vrouwen uit den middenstand en hoogere klassen gezocht, toen zij niet meer genoeg werk in huis vonden. Er wordt reeds nu gevoeld, dat er in deze richting overdreven iser is overal be hoefte aan synthese en daardoor ook naar meer elkander aanvullen van man en vrouw op het terrein van den arbeid. Spreekster begrijpt, dat ieder de moei lijkheid zal vatten voor ouders om de vraag te beantwoorden: wat moet mijn dochter worden! Eenerzijds zal men vooral niet mee moe ten doen aan het steeds weer drijven van de meisjes in intellectueele richting, ander zijds moet do volkomen mogolijkhoid ook naar die richting blijven voor wie er de gave voor heeft. Spreekster wijst in dit verband o.a. ook op de aanhangige wijzigring van de Middel baar-Onderwijswet en de regeling daarin van het middelbare meisjesonderwijs, waar bij de middelbare meisjesschool bedoeld ia als algemeen vormend. Ten slotte wijdt spreekster nog een korte beschouwing aan den arbeid der getrouwde vrouw in beroep en in gezin, zoomede aan het groote, stille werk van menige vrouw, misschien onopgemerkt, maar van vér- strekkenden invloed. Resumeerende zag zij hoofddoel van den arbeid der vrouw in het feit van het ai- be;den, afgescheiden welke arbeid het was, omdat ieder mensch arbeiden moet, madr dan ook vooral deze arbeid, gezien in het eeuwigheidslichfc en dus daarbij de eigen aard der vrouw nooit uit het oog verloren. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noordelijk Limburg te Yenlo geeft als haar oordeel over het thans aanhangige ontwerp tot vaststelling van een nieuw ta rief van invoerrechten te kennen, dat daar. in alsnog een invoerrecht ad 8 pCt. op alle gebakken steenen, dakpannen en aardebui- zen moet worden opgenomen, terwjil mede bij deze wet aan de regeering de bevoegd heid moet worden verleend om in zeer bij zondere gevallen of wanneer zulks naar haar oordeel in het belang van een of meer dere takken van handel of nijverheid wen- schelijk moet worden geacht, afwijkende tarieven te doen gelden. In 1919 besloot de raad van Zaandijk bij verjaardagen van de Koningin niet te vlaggen. Sedert werd op die dagen dienten gevolge van het gemeentehuis de driekleur niet uitgestoken. Thans hebben B. en W. echter besloten, naar de „Tel." verneemt, daartoe weder over te gaan, ondanks het nog bestaande raadsbesluit. De burgemeester heeft nu dit besluit van B. en W. ter vernietiging voorgedragen als strijdig met de wet. Het bestuur van de Hilversumsche win- kelbeurs heeft besloten op 18 dezer 10 pCt. af te staan van het bedrag van den verkoop tot leniging van den nood der visschersbe- volkicg te Ylissingen en Arnemuiden. Alle winkeliers zijn opgewekt daaraan mede te doen. Het aantal inwoners van Zeeland be droeg op 1 Januari 1923 247.812 (123.566 mannen en 124.246 vrouwen), op 31 Decem ber was het aantal 219.071 (125.221 mannen en 12*1.850 vrouwen). ITet aantal kiezers was in 1923 119.531, in 1922 118.125 en in 1921 116.841. Voor de verpleging van armlastige krank zinnigen heeft dc provincie in 1923 plm. f 127.203.57 uitgegeven. Nu na de mobilfsatiemaancf van 1914 een dubbel lustrum fs verstreken, schijnt voor de badplaats Noordwijk aan Zee een tijdperk van ongekenden bloei aan te breken. Zij was zeer in trek brj de Duitschers, die haar na '14 zoo goed als niet bezochten, «at voor velen een niet geringe slag was. Duitsch was op de scholen de beste taal; dienstpersoneel, dat deze taal mach'.ig was, Kon üekenen op grooten voorsprong; dc Badcourant verscheen bijna voor de helft m het Duitsch. Duitsch hoorde men op straat en in huis en rasechte Noordwïjkers noemden het yHu;s ter Duin' steeds ..Hois ter Doin". Ze hadden „möblierte Zimmer zu vermie ten". Wat velen niet hadden kunnen denken, ia thans verwezenlijkt, de groote invasie van Duitschers heeft dit jaar voor het eerst weer plaats gehad, wat tengevolge heeft, dat hotels en pensions, die in de verloopen 10 jaren aanmerkelijk zijn uitgebreid, al thans in de Augustusmaand overvol zijn. Aan slaapgelegenheid is groot gebrek en het is nog niet voorgekomen, dat d.t open lijk in een plaatselijk blad wordt aange vraagd. Menigeen, die zrjn huis nooit verhuurde, is dit jaar daartoe overgegaan, daar het aantal aanvragen om logies en pension nog steeds blijft toenemen. Hoe meer de normale omstandigheden terugkeeren, hoo meer kans is er, dat Noord- wijk, dat door Baedeker de schoonste der Noordzeebadplaatsen wordt genoemd, de bad plaats wordt, die niet alleen in net seizoen, maar ook het geheele jaar door, door velen als woonplaats wordt uitverkoren. Wij kennen geen plaats, waar de duinen zoo schoon begroeid, zoo veel mooie wegen tellen, zoo veel mooie wandelingen aan bieden en waar in de toekomst door de zorgen van het staatsboschbedrijf het na tuurschoon van de duinen zoo veel ver scheidenheid biedt. Dezer dagen maakten wij mel ding van een waarschuwing der Rotterclamsche politie tegen zekeren K., die een onderne ming op touw had gezet om een eigen handelskruiscr in de vaart te brengen. Zij, die het kapitaal daarvoor zouden bijeen brengen konden a!s passagier meevaren naar de mooiste plekken op den aardbol. Tbans meldt het Rott. Nieuwsblad, dat K. gearresteerd is. H'ö' had een juffrouw als secretaresse in dienst genomen, waar voor deze f400 borg moest stellen. Vol gens baar aangifte zou K. dit geld ten eigen bate hebben gebruikt. Gisternacht hebben inbrekers een "Bezoek gebracht aan het kantoor van de reedersfirma Z. J. te Maassluis. De brand kast werd geforceerd en de inhoud is ver dwenen. Dit is in betrekkelijk korten tijd de vierde maal, dat er bij deze firma wordt ingebroken. De veilingen van aardbeien te Beverwijk zijn afgeloopen. Aan de R.-k. veilingvereniging Kennemcrland zijn aan gevoerd 1.557.027 K.G., die opbrachten f507.267.47. Aan de Beverwijksche Export veiling bedroeg dc aanvoer 1.243.163 K.U. niet een opbrengst van f407.931.19. Aan de coöp. veilingvereeniging Vrije Veiling zijn zijn aangevoerd 8S5 586 K G., die verkocht zijn voor f 294.4-06.99, zoodat dus de totale aanvoer heeft bedragen 3.690.776 K.G., waarvoor is ontvangen f 1.209.605.65, dus gemiddeld 30 cent per K.G. Telt men hierbij de hoeveelheid, welke niet over deze veilingen verhandeld is, dan kan men de totale hoeveelheid schatten op rond 4.000.000 K.G. met een opbrengst van l1/* millioen gld. Maar al zijn deze resultaten veel gunsti ger dan die van de beide voorgaande jaren, ze zijn toch beneden de verwachtingen ge bleven. Cp het zelfde oogenblik onge veer toen de justitie en de politie op 18 October van het vorige jaar een invai deden in de Brusselsche bank aan de Beursstraat te Amsterdam, namen de beide Directeuren Bridée en de Jong de vlucht Spoedig bleek, dat zij naar fTankrrjk en België waren uitgeweken. Zij werden vervolgd door den in pect?ur Stolp, cfcc reeds geruimen tijd in deze zaak had gewerkt. Hrj slaagde er echter niet in hen in handen te krijgen. Eenigen tijd geleden werden zij in Duitschland gesignaleerd en wederom ving inspecteur Stolp de achter volging aan. Nu slaagde hij er in "het tweetal te Bonn te arresteeren, aldus de „Tel.". Zij zullen spoedig naar Amsterdam over gebracht worden. De Amsterdamse li e gemeen- telijke geneeskundige dien9t meldt: Te Amsterdam doen zich in de z.g. Bloe- menbuurt over het Y en op de daar lig gende woonschepen gevallen van dysenterie (type Flexner) voor. De ziekte werd het eerst geconstateerd enkele dagen na een •tuinfeest der buurtvereniging. Het onder zoek door den gemeentelijken geneeskun digen en gezondheidsdienst ingesteld, wees uit, dat de na dit feest waargenomen ver breiding der ziekte naar alle waarschijn lijkheid toegeschreven moet worden aan het gebruik van ijs; althans bleek, dat één de? personen, bij do ijsbereiding betrokken, dy,- senterie-bacillendraagster is. Het aantal of ficieel ter kennis gebrachte ziektegevallen bedraagt thans tien; het aantal personen, in wier ontlasting in het laboratorium van den geneeskundigen en gezondheidsdienst dysenlerie-bacillen gevonden werden, 21. Het aantal buurtbewoners, dat aan de ziekte lijdt of geleden heeft, is echter grooter. De dysenterie (type Flexner) behoort tot de weinig gevaarlijke vormen van dysente rie. Ook deze gevallen waren in het alge meen zeer licht. Sterfgevallen deden zich niet voor. De noodige maatregelen van af zondering, ontsmetting en voorlichting van de bedreigde buurtbewoners zijn en worden genomen. D c gemeenteraad van Zeist bee.l zich zor.der h of.lelijke stemming v.-re ngd met een voorstel van B. on W., hot von delbosch te vergrooten met SO [I.A., aan vankelijk bestemd voor villa-bouw. Deze terreinen grenzen onmiddellijk aan de be bouwde kom, zr-n met fraai geboomte bezet en vormen met het bestaande wandelbosch één geheel. Gistermorgenis tengevolge van hooibroci de woning van B. Kuiper te Gendringcn geheel afgebrand. Een en ander was slechts laag verzekerd. Door onbekende oorz a a k i s Donderdag te Langerak (gemeente Ooster- hesselen) de landbouwerswoning van den heer Chr. De Boer afgebrand. De vrouw wist zich met moeite te redden. Te Hasseberg(V lacht wedde) is op ruim 1 Meter diepte een vrij gaaf over blijfsel gevonden van een brug uit den Romeinschen lijd. Tengevolge van den lagen wa terstand der Maas is op enkele dorpen in den omtrek van Roermond gebrek aan drinkwater ontstaan. De welwaterputten staan droog, zoodat het voor mensch en dier zeer lastig is om eengoeden voor raad op te doen. Naar we vernemen is in de Zwarte Zee overboord geslagen en verdronken de werkman T. uit Delft, jJie onlangs door de Eaagsche rechtbank werd veroordeeld wegens den moordaanslag op het meisje de B., aldaar. De aandacht wordtgevestigd op het in omloop zijn van valsche bankbi!-» jetten van f 40. Tot onderkenning van deze biljetten van de echte kunnen o.a. de volgen de kenmerken leiden: le. de serielettcrs B J; 2e. de datum 19 Juli 1922; 3e. het ontbreken van de schep randen-, 4e. het papier is le hard en voelt gladder aan, terwijl de kleuring hocger groen is uitgevoerd; 5e. de strafbepaling 19 vrijwel onleesbaar; van het daarin voorko mende woord „ogmerk" is de letter „g" bijgewerkt; 6e. de achterzijde is te bleek; 7e. de hoekvellen en de cijfers zijn niet zoo gearceerd als op de echte; 8e. 'I water merk is aan de achterzijde, zonder dat men het papier tegen het licht behoeft te honden geheel te volgen. Faillissementen in Nederland. Volgens mcdedeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Cos Bureaux voor den Handel zijn over (le af geloopen week, eindigende 31 Juli m Ne- cerland uitgesproken 81 faillissementen, tegen 45 faillissementen in dezzlfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Juli 1924 2698 faillissementen tegenover 2S57 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het Nederland sch Weekblad voor den handel in kruidenierswaren meldt, dat in de afgeloopen week 2.047.203 tbr en naar Engeland zijn versdheept. Men meldt aan het Haagseho Anetakantoor: In de week van 20 tot 26 Juli zijn duizend reizigers per vliegtuig het Kanaal overgestoken èn werden bovendien 43 ton goederen per vliegtuig over het Kanaal vervoerd. Op 22 Juli alleen reisden 192 passagiers langs d:n luch'weg tus.chen het vasteland en Engeland. Vijftien jaar geleden, in de zelfde week, vloog Blériot voor de eerste maaf over het Kanaal met zgn 25 paards eendekkertje. Hij deed er een uur over en moest nog een tijd laugs de Engelsche kustrotsen vlie gen, daar zijn toestel niet hoog genoeg Klimmen kon. Heden vliegen toestellen met 15 personen aan boord dagelijks tienlallen malen over het Kanaal en gaat de overtocht in een kwartier en bijna ongemerkt. Immers op alle internationale luchtlijnen worden per dag te zamen omstreeks 24.000 K.M". afgelegd, di. ongeveer heen en terug Ba tavia. De reden. „Station 11 a a r- lem?" had de jeugdige reiziger al herhaal delijk aan den treinconducteur gevraagd. „Nu hoef je niet meer te vragen", had deze geantwoord; „ik roep iederen keer duidelijk genoeg, waar we stoppen". „Haddr. .lem!" schreeuwde de conduc teur eindelijk uit alle macht. „,Haar. .lèml" riep weer een andere treinbeamble. „Waarom slap je nu niet uit?" vroeg de conducteur nu den kleinen lastpost, toen hij zag. hoe deze kalm bleef zitten. ,,Ik moet er niet uit", was het antwoord. .Aioeder had me gezegd, dat ik niet vóói Haarlem aan m'n boterham- mocht be ginnen". DE ALGEMEENE TOESTAND. Schot in de Lcndensche conferentie. De derde commissie ter Londensche con ferentie heeft gisteren met den moed der vertwijfeling als het ware vergaderd en het heel nu, dal er volledige overeenstemming onder de leden der commissie hcerscht, uit gezonderd op één punt, n.l. de kwestie van do overdracht der reparaliebelalingen De kwestie, die nog moet worden opgelost is de eisch der Kranschen, dal de commissie van overdracht, die te Berlijn zal zetelen, geen souvereine macht zal hebben. Daarom wil-, len de Fransehen, dat er ook voor een be roep op de besluiten van deze commissie een arbitragecommissie zal worden inge steld. Indien gisteravond geen volledige over eenkomst bereikt kon worden, acht men het mogelijk, dat de kwestie heden aan de vol tallige vergadering voorgelegd wordt. Heden is n.l. weer een plenaire zitting geprojecteerd. De conferenlie zal alsdan de verslagen van de eerste en de derde comj mfssie onder de oogen hebben, en een ge-.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2