BOULEVARD-AVONTUUR. BRIEVEN UIT BERLIJN. SPORT. voerbij. King Oil is King Coal al vooruit. Dit alles ging mij door het hoofd toen ik op een wandeling dopr Wembley, op de grenzen vjyi het Park des Vermaaks, den boortoren zag en het geraas hoorde van do machines, die de boren dreven naar de diepten van moeder Aardo's ingewanden. Wat een gelegenheid om iets te vernemen en iets te zien van de risico en de wonderen van de olie-„business". En zelfs de vinnige wed ijver in het bedrijf weerspiegelt zich in die inzendingen der groote firma's. Want ze houden de diepte, waarop ze zijn gevorderd, angstig voor elkaar verborgen. De boor torens reiken 50 M. boven de aardkorst, maar hoe diep dio boren onder die korst zijn doorgedrongen, is een diep geheim. De firma's hebben elk haar eigen systeem. Het cene bestaat uit een roteerende boor, die niet ongelijk aan de wijze, waarop de boor van een tandarts in het kostelijk ivoor van uw tanden dringt zich een weg baant naar de diepe gebieden der aardetot dat ze op de zenuw, in dit geval de olie tjomt. Met een zelfde toestel als bet hier werkende, heeft men onlangs in Califomië een gat van 1000 M. gemaakt in vijftien dagen. Het andere systeem ïs een soort hei-beweging, met dien verstande, dat het blok („a bit'" noemen de menschen van het vak het) niet op den kop van een heipaal maar rechtstreeks op den grond valt Het geval doet denken aan den droppef, die den harden steen kan uithollen, „niet door geweld, maar door dikwerf te vallen". Het blok voornoemd valt maanden fang, dag en nacht, op dezelfde plek neer totdat het in een bron valt. Wanneer de bron olie bevat is men gtsfukkig; want 'iïi vier van de vijf gevallen zijn de bronnen droog. En op een terrein als dat van Wem bley, dat niet op olie onderzocht of be proefd is, zijn 85 van do 100 bronnen droog. De hoorders op Wembley toonen u met trots hun „vischtuig". Het komt nogal eens voor dat de oliemannen hun werktuigen in de ingewanden der aarde verliezen. Dan gaan zij er naar „visschen". Daar hebben zij vreemdsoortig gevormde spietsen, haken en tanden voor, om het ontrouwe stuk gereed schap op te halen. Zoo een vischpartij duurt soms weken en het spreekwoordelijke geduld van den gewonen hengelaar i'b er voor noodig. Wat zon er gebeuren indien men te Wem bley werkelijk eens petroleum aanboorde? Het zou slechts een nieuw phenomeen zijn bij do vele phemomenen van deze groote „show". Maar overigens niet begeerlijk. Ten zij de groote petroleumniaatschappijen te hulp kwamen, ondergrondsche buisleidingen aan legden om het vocht weg te voeren en het vervolgens te raffineeren en te distribueeren over het land in die vierkante blikken, welke wijl in onzen tijd van ontzaglijk benzine- en petroleumgebruik zoo goed kennen. De ontwikkeling der draadlooze telegra- phie heeft een nieuwen sprong gedaan. De Marconi-maatschappij hier, he ftoest nun nj gekregen voor 'de oprichting van een station in Engeland, dat moet dienen voor draad looze telegrafische gemeenschap met Canada. Dit op zichzelf is niet zoo buitengewoon. Het buitengewone is, dat hierbij voor het eerst van den draadloozen straal(men verwarro hem niet met dien fameuzen „straal des doods", waarvan men niets meer hoort) een practisch gebruik zal worden gemaakt. Do eigenschappen van de draadlooze straal-tele- graphie zijn: korte golflengte, fog; spanning en uitzending in één richting. De laatste proeven, door Marconi zelf geleid, in draad looze richtings-telegraphie, hebben het vol gende opgelevord: ae uitstralingskracht, ver zonden door een draadlocs station, gaat in plaats van in alle richtingen te worden verspreid langs een enkele baan of blijft beperkt binnen een nauwen sector, zooals het gevat is met den straal van een zoeklicht. Het ontvangstation ligt binnen dien nauwen sector. Men zegt, dat storingen bij' dit nieuwo systeem zoo goed als uitgesloten zijn en dat ze in elk geval veef minder voor komen dan by de thans .gevolgde hoogspan- mngs-methodé. Ook is de geheimhuuding bij het nieuwe stelsel beter gewaarborgd. Het is ook goedkoopc-r, omdat het minder energie eischt en wal misschien het belangrijkste is de korte golflengte laat aanzienlijk snellere functioneering toe dan de thans gebruike lijke wijze. Marconi zeide, toen hij rapport uitbracht over zijn jongste proefnemingen tusscheu Engeland en Argentinië, dat het nieuwe stelsel binnen zes uur meer dan tweemaal zooveel berichten zou kunnen ver zenden als z(jn hoogspannings-stations in twintig uur. De mogef kheden van bet nieuwe stelsel zijn nog niet voldoende gepeild. De autoriteiten van de rijkstelegraaf in Enge land zeggen, tlat liet alleen geschikt is voor de zoogenaamde uitgestelde telegram men, omdat bet alleen zou werken in den nacht, do periode van de grootste doel matigheid. De regeering hier schijnt van meening te zijn, dat hoogspannings-stations alsnog onmisbaar zijn. Marcom zelf zal wel licht een andere meening zijn toegedaan. Wij kunnen aan de deskundigen overlaten de zaak uit te vechten. Maar inmiddels is het wel duidelijk, dat het onderzoek der draadlooze telegraphie aan een nieuw hoofdstuk is be gonnen, dat niet minder piienomenaal belooft te worden dan het juist afgeslotene. j Londen 25 Juli. Mijn vriendje Joy is heusch heel intelli gent; op zijn drie en twintigste jaar haalde hij zijn doctors-titel in Cambridge, en oogst te daarbij veel lof alq zijnde de jongste van alle studenten, die in Cambridge sinds ja ren en jaren in de rechten promoveerde. Aan intelligentie ontbreekt het hem dus waarlijk niet. En Joy is daarbij zeer bereisd, Trok on geveer heel Europa door, woonde een jaar in Londen, en is nu smds ecnige maanden in Parijs. Joy heeft zoo reizende dus toch ook wel eenige menschenkennis opgedaan. Maar Joy heeft een hart van goud, zooals men dat noemt. En daardoor kan hij zich niet voorstellen, dat niet allo men- «chcn gouden harten hebben. Hij wéét eigen Tijk wel, dat dat niet het geval is, maar zijn gevoel weigert die wetenschap te ac cepteeren. En ja, wat doe jc dan? tocii domheden En zoo v/as het mogelijk, dat Joy een paar dagen geleden leelijk beetgenomen werd. Ik mag het u wel oververtellen, want hijzelf lacht er om zeggend: ,,Ach, arme, arme iken ik dacht nogal zoo pienter te zijn, en ook wel een beetje menschenkennis te hebben 1" Joy dus, zat voor het „Café de la Paix." U weet wel, dat groote, enorm groote in ternationale café op den hoek van de Place de l'Opéra en den Boulevard des Capuci- ncs. Hij zat op het terras. En keek naar de voorbijgangers. En genoot van zijn café- crcme, die werkelijk heel goed is in het „Café de la Paix." Joy zat de menschen een beetje op te nemen, en een beetje te filosofeeren over de verscheidenheid van al die levens, en over het menschelijk leven in 't algemeen. En Joy keek juist heel ge ïnteresseerd glimlachend naar een jongen man, die, galant, een midinette met een grooten hoedendoos belast, den drukken boulevard hielp oversteken, toen hij plot seling naast zich een zachte, beschaafde stcip hoorde Aardig, dat boulevard-leven, vindt a aiet? Joy keek op zij. Aan het tafeltje naast het zijne zat een slanke, keurig geklcede jongeman, die hem met vriendelijke lachende oogen aankeek. Ja zeker! antwoordde Joy. En vooral dit plekje van de boulevards, daar ben ik dol op. 'fc „Café de la Paix" ligt op een werkelijk alleraardigst punt. U komt zeker veel hier? ik meen u al eens eerder hier gezien te hebben. Ja, ik kom nogal eens over naar hier. Ik wóón aan de „rivc Gauche." Dan is u student waarschijnlijk? Of artiest? Student geweest net. In Engeland. En nu kom ik hier wat uitrusten. Aan do „rive gauche" woon ik, omdat het t^ar rustiger isop den duur zou het me hier naft dezen kant toch te roezemoezig zijn. Maar hier zijn óók heel rustige plekjes. Kent u Montmartre? Een paar maal was ik daar, maar ken nen neen, dat eigenlijk niet. Als u wilt, zal ik u daar eens rond leiden. Dan zult u zien, wat een heerlijk rustige plekjes je ook dddr nog hebt, en evengoed nog aardige artiesten-milieu's. Wel niet zooveel meer als in den tijd toen Honry Murger zijn „Vio de Bohème'' schreef dat ként u toch zeker] maar heusch er zijn nog alleraardigste artiesten kringen. Ikzelf ben beeldHouwer er. wóon op Montmartre, al vijf jaar lang. Ik ben daar gewoon vastgegroeid, zoo aardig heb ik 'fc er. En mijn vrouw vindt het er niet minder prettig. Ja, ik ben getrouwd, heb zelf twee kindertjes, een van 2 en een van 4 jaar. Komt u ons eens opzoeken, dat zal mijn vrouw ook aardig vinden. Mag ik u mijn adres geven? En de jonge vriendelijk© Franschman haalde uit een keurige iiortefeuillo, e*n keurig perkament-kaartje, waarop met eer lijke vierkante letters te lezen stond: Jean Artois, sculpfeur, 149, rue des Saules, Paris X. Ja, antwoordde Joy, ik neem héél graag uw uitnoodiging aan ik kom u graag eens bezoeken't was me heel aangenaam met u te hebben mogen kennismaken. Maar dan ook heusch doen! drong do leeUhouwer aan. Niet, zooals bij dergelijke vluchtige kennismakingen vaak gebeurt, maar „ja" zeggen, als is 't dan ook harte lijk gemeend op dat oogenblik, en een kwartier later èn belofte èn naam èn straat vergeten zijn 1 Neen, ik ben vast van plan eens te komen, beloofde Joy lachend. Weet u wat als u nü maar eens met me meeging? vroeg de beeldhouwer, 't Is nu 5 uur. Dat gaat dus best. U de rangeert mij heelemdól niet, ik had toch plan naar huis te gaan. Moet alleen eerst nog wat marmer gaan koopen, in dc rue Royale, vlak bij de Madeleine. Hè ja gaat u nu mee En Joy stemde toe als het heusch niet derangeerde, zoo op stel en sprong Welnee, bij artiesten, daar is cco aar dige kennis welkom op ieder uur van den dag! Dc beeldhouwer drong er op aan Joy s koffie te mogen betalen, wat die, na een beetje tegenstribbelen, maar toestond. Hij leek een charmante vent, die Artois. We zullen maar dadelijk hier een taxi nemen, zei de beeldhouwer. Dat marmer wou ik meteen meenemen naar huis. Hij riep een chauffeur aan, en gaf opdie en die marmer-zaak, rue ïtagale. En daar, voor een groote marmerzaak, stopte de taxi dan ook. Blijft u maar éven in de taxi wach ten, 'k ben dadelijk terug, zei de beeldhou wer. En Joy deed zoo. De beeldhouwer ging den winkel in. Kwam na een paar minuten terug bij Joy, en zei Och, nu kan die vervelende kerel niet wisselen, en ik heb niets dan een paar dui zend-francs biljetten. En inderdaad zag Joy dat hij zijn open portefeuille in zr4n hand hield, en twee losse biljetten van 1000 francs. Kunt u mij misschien wisselen Nee Joy kon uiet wisseltV. Och, leent u me dan even 60 francs, wilt u? 'k Geef het u straks thuis dadelijk terug. Joy gaf de 60 francs. En de beeldhouwer ging den winkel weer in. En Joy leunde achterover in de taxi cn wachtte. Even later kwam de beeldhouwer weer terug. Als u mij nog 10 francs kon geven 't stuk is grooter dan ik dacht. Joy gaf de 10 francs. En leunde "weer achterover, en wachtte. Maar wat duurde dat laDg! vervelend dat wachten i Na een kwartier besloot Joy eens te gaan kijken, wat er aan de hand was. Weer ge zeur met geld misschien? Hij stapte dua dc taxi uit, zei den chauffeur, dat hij dade lijk terugkwam, en ging den winkel in. Een bediende kwam naar hem toe, vroeg wat hij wenschte. Ik kom eens kijken, of m'n vriend nog steeds niet klaar is met zijn inkoopen, zei Joy. Een kwartier is hij nu al hier liij schijnt niet te kunnen slagen. U zoekt iemand? vroeg de bediende onnoozel, overbodig. Ja zeker, dat zeg ik toch ik zoek den beeldhouwer Artois, die hier marnier koopen moest. Maar hij blijft zoo lang weg. Er is op het oogenblik geen enkele klant in den winkel, meneer, zooals u ziet, zei de bediende. Is hij dan in de magazijnc misschien? Neen, meneer, onmogelijk, dat is geen gewoonte van dc zaak. Maar kunt u elkaar niet misgeloopen hebben? Ongeveer een kwartier geleden was hier wel een me neer, die naar marmer vroeg, die even weg ging om een vriend buiten wat to vragen. Juist! zei Joy gelukkig. en die ten slotte is weggegaan, zonder iets te koopen, door de andere uit gang van de zaak, die opzij van de Made leine uitkomt. Zoo zult u elkaar dus zeker misgeloopen hebben. Ja!dat zal dan weljammer 1 zei Joy beduusd. Enfin, dank u voor uw inlichtingen. En nog maar half gcloovend aan dc mo gelijkheid van zóóveel innerlijke slechtheid bij zooveel uiterlijke charme ging Joy den chauffeur betalen, die voor al dat wach ten 5 francs wou hebben. RECLAME. Madem. Jane Danjou, van liet T h t' r e Antoine, zegt Se dert geruimen tijd wasch ik mij alleen met Recalzeep. Eens probeeren, beteekent hier, altijd gebrui ken Recalzeep zuivert de poriën der bind volkomen en schenkt haar die ge zonde werkzaamheid, die voor het behoud der schoonheid onmisbaar is.. 5064 Vijf en zeventig (rancs après tout is het niet te duur voor een les in levens-wijs heid, zei Joy lachend. Maar daarna zuchtte hij, en zei: Hij was zoo charmant, die beeldhou weren ik had het zoo aardig gevonden, met z'n vrouw kennis te maken, en zijn kindertjes te zien Joy, je bent ón-vcrbeterlijk 1 M. DE ROVANNO. Berlijn, midden Juli. De rijkste man van Berlijn. Inkoopen met levensverzeke ring. De verlotingswoede. Plotseling is in Berlijn een nieuwe naam op aller lippen: „Michael." Gisteren nog kendo het meerendeel der bevolking hein niet vandaag vragen de menschen elkaar op straat: „Wat zeg je Michael?" Daar mee wordt niet de heilige Michael, die den draak doodde, bedoeld, maar een zeer menschelijke en wereldkundige Michael, nl. de firmant, de eenige firmant van het handelshui» „Michael cn Co.", ecu jonge man, die juist den dertigjarigen leeftijd heeft overschreden en die op het oogenblik als de rijkste man van Berlijn beschouwd wordt Als de belichaming van de goweldige vei- andering, die zich in de laatste jaren aan liet economische Duitschland voltrokken heeft, staat deze jonge Croesus voor ons. Dit zij zonder onvriendelijke bijbedoeling gezegd. Want J. Michael is niet een „O.W.'er" of een „Inflatiewinner" van hei soort, zooals we er bij honderden en dui zenden hadden en die thans hun geld voor het grootste deel weer verloren hebben. J. Michael is eerder, dat weet men in Ber lijn, de vlijtigsteonder de vlijtigen, een fanatiek werker, die van den vroegen mor gen tot den laten avond niets anders kent dan voortdurende bezigheid, dan beraadsla gingen, conferenties, onderhandelingen, het afsluiten van contracten en het dicteoren van brieven. Niet als de nu overleden dra ger van een anderen naam, dio als symbool van de opleving van de economische kracht van Duitschland in de geheelc wereld be kend geworden is niet aid Hugo Stinnes beeft hier een eigenaar van industriecle ondernemingen zijn zaak tot een voordien ongekenden bloei ontwikkeld, maar een knap handelsman heeft door gewaagde be rekeningen zich binnen een half jaar tot een der machtigste factoren op de Duitschc geldmarkt gemaakt. De firma, die plotseling op den voorgrond van de algemeene belangstelling is getre den, begon in den tijd, toen in Duitse!i land bij de dagelijks dalende geldswaard: de reëele waarden zoo hoog in prijs stegen, met den a-an- en verkoop van velerlei soor ten metalen. Daaruit groeide verleden jaaT reeds een reusachtige zaak in „metalen, ertsen, chemicaliën, pharmaceutische cn tcerproducten, technische oliën en vetten." Uitgebreide laboratoria werden bij de zaak betrokken, waarin een groot aantal schei kundigen alle mogelijke proeven namen. Maar al werd de jonge Michael op die wijze een welgesteld man met zijn hul digen fabelachtigen rijkdom heeft dat toch weinig te doen. De aanvang tot zijn laat ste imposante kapitaalsvermeerdering da teert. November van het voripe jaar. Toen kwam hij op de slimme gedachte, een an deren weg in te slaan dan alle anderen. Hadden deze zich aan de geweldige getal len en aan de nullen van de inflatie be dwelmd, Michael was de eenige, die ver trouwen in de nieuwe rentemark had. Het was jfijn geluk, zijn groote zet op het schaakbord van het leven. In den tijd van de valuta-omwenteling (Nov. 1923), verkocht Michael alles, wat hij aan effecten en aan buitenlandsche waarden bezat en kocht zich daarvoor ren temarken. En toen zich nu in het voorjaar van 1921 de algemeene credieinood, bet verlammende gebrek aan kapitaal open baarde, kon Michael I alrijke ondernemingen te hulp komen. Bij de fantastische hooge rente, die betaald werd, gelukte het hem, door geldzaken van dien aard zijn vermo gen spoedig zoo tc vergrootcn, dat het op het oogenblik op de kleinigheid van hon derd milliocn goudmark en meer geschat wordt! Dat is iets sprookjesachtigs. Te meer waar het hier niet om een vermogen gaat, dat voor het grootste deel uit grond, fabrieken, goederenvo nraden en dergelij- ken bestaat, maar werkelijk en waarachtig om het bezit van baar geld in zulke rnassa c Daarom is Michael tegenwoordig, als men dc liquiditeit van zijn middelen in aanmerking neemt, waarschijnlijk niet al leen de rijkste man van Berlijn, maar van Duitschland. Hij is het ook vooral daarom, omdat hij de eenige -bezitter van het kolossale ver mogen is cn de heerschappij over zijn schat ten niet met compagnons, vennootcn, aan deelhouders, zelfs niet met familieleden <zóo als het ook in Holland bekende Berlijnsche huis Mendelssohn cn Co waarvan het ge zamenlijke vermogen in grootte volgt op dat van Michael) te deelen heeft. De macht van dezen enkeling, die zoo jong is, dat hij nu eerst aan een huwelijk denkt bij heeft misschien tot nu toe geen tijd gehad om cr over te denken is natuurlijk zeer aanzienlijk. Er zijn reeds gröotc banken, die geheel onder zijn invloed staan. Maar men moet zeggen, dat de in bliksemsnel tempo aangegroeide rijkdom van Michael eigenlijk weinig afkeurende woorden wei nig ongunstige kritiek getroffen heeft. Men heeft hoogachting voor hem, juist omdat hij den moed had op de kaart van de Duiteche valuta-hervorming, d.w.z. van de Duitschc gezondmaking te spelen. Dc „nieuwe rij ken" van de laatste vier jaar speculeerden meestal op den achteruitgang en het ver val van onzen staat. Hier was iemand, die een onwankelbaar vertrouwen in het ko mende herstel had Zeker: op het juiste oogenblik, niet te vroeg en niet te laat cn met een juiste benutting van de tijdsom standigheden. Dat geeft den dertigjarigen croesus zijn eenige plaats. Van staathuishoudkundig oogpunt be- schuwd is ook zulk een verschijning al weer een ongeluk. Is het niet een groteske karikatuur op alle idealen van een recht matige goederenverdeeling onder het volk, als zulke fabelachtige sommen in handen van een enkeling zich bevinden, terwijl millioenen zich afsloven en zich van dag tot dag afvragen, hoe deze zich zullen voeüen? Hier heeft één mensch middelen ter beschikking, waarmee hij zich bijna de maan kan koopen en de zwaar arbeidende middenklasse bovenal, staat, zoodra zich de noodzakelijke uitgave van een grootere uit gave voordoet, voor onoplosbare problem n. Er is b.v. een fiinke jonge mau, die echter nu niet Michaël heet, en die even eens het plan heeft te trouwen. Hij wil een huishouding oprichten. Wat doet hq? Onoverwinnelgke bezwaren deen zich voor, als htf meerdere duizenden mark betalen moet om een slaapkoraer, 'n woonkamer, een eetkamer te meubileeren. Vindingrijke hoofden hebben ook voor zulke gevallen thans raad geschaft. De levensverzekeringsmaatschappijen heb ben de merkwaardige regeling getroffen, dat ze zich met de groote zaken in ver binding stellen en dat iemand uit het pu bliek, die zich iets duurs wil aanschaffen, zich het bedrag voor dezen koop op deze wftze verschaft, dat hij zich bij de ver zekering inkoopt en zijn jaarlijksche of halfjaarljjksche premiën betaalt. Op die wjjze kan men op het oogenblik in Ber lijn een ameublement, een automobiel, een vleugel en dergelijke dingen „koopen"-, waarvoor men de benoodigde geldsom niet ter beschikking heeft. Een uitweg, zeker. Maar de zaak heeft toch haar schaduwzijden. Want voor hem, die dezen weg inslaat en thans heel gelukkig er door is, beteekent het een bltfvende, in den loop van den tijd ongetwijfeld drukkende belasting, als hfi voor iets, dat hjj reeds bezit of .tenminste denkt te bezitten, steeds weer nieuwe af- k-ssigen betalen moet. Interessant is het, hoe nu weer andere zaakkundige en vindingrijke lieden zich de ongelegenheid, waarin de massa verkeert, ten nutte maken. Wie als vreemdeling de laatste weken in Berlrja kwam en besloot 's namiddags of 's avonds een der groote „Vergnügungs-Etablissements' te bezoeken, zal verbaasd geweest zjjn, als hij daar overal door g.weldiga aanp'aktij tten niet alieen de „sensationeele'' voorstellingen aan gekondigd zag, maar bovendien nog opwin dende verrassingen van ongewonen aard. Het was het beroemde „Lunapark" in Ha- lensee, aan den ingang van het Grunewahl, een amusementspark op den meest groot- schen voet ingericht, dat het eerst op het idee kwam, het volgende medetedeelen: iedere entreekaart, die door de bezoekers gekocht wordt, draagt een nummer en in oc-n loop van den avond heeft een verloting plaats, waarbij men op zijn nummer allerlei voorwerpen winnen kan. Maar niet alleen kleine en onbeduidende dingen, een vaas of een doos cigaretten neen, kostbare en waardevolle zaken, 'een geheel ameuble ment, een automobiel, een vleugel men ziet, het zfn dezelfde voorwerpen, die bij de juist genoemde nieuwe regeling van de levensverzekering een rol spelen. Het succes was groot. Ontelbare dui zenden rukten aan. Ieder droeg in ziju hart de verwachting en de hoop, nu eens dat, wat hij zich niet koopen kan, te winnen. Ar.aere ondernemingen volgden het voor beeld van het Lunapark. Zoo is er aan dc greote Berlijnsche Kunsttentoonstelling ook een amusementspark verbonden Ulap is de poëtische naam, samengesteld uit de aanvangletters van: Universum Landes Aus- stellungs-Park. Met veef lawaai werd dc opening aangekondigd. Ook hier een ver loting.' Geschenken op de entreebiljetten* Wie wil zqn geluk beproeven? De ziekte greep om zich heen. Onder nemingen van de eigenaard g te soort rtz n als paddestoelen uit den grond. Zij drongen zich in alle feesten, die op touw gezet werden, verkochten programma's van de vermakelijkheden, die gegeven werden en die programma's werden van een nummer voorzien, golden als loten.. Overal ontwik kelde zich dat, wat de Berlrjner een „Rum- mei", een „Riesen-Rummel" noemt. Het be zoek aan de ondernemingen die met het nieuwe lokmiddel werkten, ontaar.'de in een gek-partij. Er waren menschen, jJie niet één entreebiljet kochten, maar een groot aan tal, b.v. honderd kaarten! Wat eens uit spanning was, werd tot een uitstapje naar een speelclub of renbaan. Totdat het do spuigaten uitliep en de regeering ingreep, omdat zij niet ten onrechte in al deze gokke- rij een overtreding van de loterijwet zag. Ik ben nieuwsgierig hoe de betrokkenen zich uit de impasse redden. Het is niet uitge sloten, dat de politie hen gaat vervolgen en een regelrechte aanklacht tegen ze in dient. Maar ik denk, dat de slimme vossen wel door een maas van het net der wette lijke bepalingen zullen ontsnappen. De komische zijde van de zaak echter is deze, dat de „gelukkige winnaars'- voor cte glimlach het noodlot aanzienlijke sommen te betalen hebben! Wie een automobiel lootte, heeft naderhand (want alle winnaars werden zorgvuldig genoteerd) aan geschen ken-belasting, automobiel-belasting, vermo- gensvermeerderingbelasting en dergelijke aardige kleine belastinkjes, zulke groote bedragen aan den staat te offeren, dat hij de tranen in do oogen kr&gt. Dat is do humoristische kant ervan Dr. MAX OS BORN. I CRICKET. Programma voor morgen. Ie klasse, V. O. C.—Ajax; R. W.—V. R. A.; II. D, V. S.Haarlem, HilversumP. W. 2e klasse. U. V. V.Kampong. Z. H. C. B.: H. C. C. IVAjax II. Overzicht. De cricketeompelilie loopt al op haar eind. Vroeger dan andere jaren zal het dus afge- loopen zijn. Dit is voor een groot deel Iq wijten aan het niet-overspelen van verre gende wedstrijden, wat in andere jaren niet bestond. Ajax is door de nederlaag van vorigen Zondag weer een plaatsje gedaald en staat nu onder II. D. V. S. Wij vermoeden dat zij niet veel hooger zal komen, daar in de 2 resteerende wedstrijden er niet genoeg punten veroverd zullen worden. Morgen be slaat er nog een kansje een paar punten rijker te worden, daar V. 0. C. tol de zwak ste westelijke clubs behoort. Toch is deze club niet te onderschatten, zooals in Leiden bleek, toen Ajax na een spannenden strijd verloor. Een weinig meer geluk en Ajax zal revanche nemen in Rotterdam. De Leide- naars zullen niet volledig opkomen en zul len invallers voor v. d. Mey en v. d. Rey- den hebben. t V. R. A. heeft weer dc leiding genomen in de le" klasse door het falen van H. C. C. tegen Haarlem. Maar zij is er nog niet, want zij heeft morgen een zwaren tegen stander aan R. W. Wanneer de Haarlem mers er weer; eens goed bet,oog in hebben, dan zijn zij lot een zeer behoorlijk totaal in slaat ondanks bowlers als Rincker en v. d. Chijs. Als V. R. A. nu maar niet het. bat ook op dreef is, dan bestaat er wel kans,, dat er eindelijk eens een andere kampioen komt. Haarlem moei Daar II. D. V. S. toe, welke laatste na de herbaalde scènes niet meer door ons als een „fair" spelend elftal be schouwd kan worden. Of Haarlem er zon der incidenten van daan zal komen zal hoofdzakelijk afhangen van het geval of H. D V. S. win- of verliesknnsen heeft. Haarlem is echter ook geen elftal dat alles over zijn kans laat gaat,-zoodat het er ze ker kan spannen. Wij hopen echter voor de mooie crickelsporl dat zulks niet het geval zal zijn. Wij géven in ieder geval Haarlem de meesle kansen op een zege. Hilversum zal wel revanche nemen op den indertijd in Enschedé geleden neder laag, daar de Hilversummers veel kerker zijn. Slechts een 2e klasse weds!rijd staal er. op het. programma en wel de plaatselijke Ontmoeting U. V. V.Kampong, waarin wij U. V. V. de bcsle kans geven. Voor den Z II. C. 13 wordt H C. C. IV— Ajax II gespeeld. Indien de Lei den aars de zen wedstrijd winnen dan zijn zij kam- nioen van deze kleine afdeeling. Het is te hopen dat een volgend seizoen deze compe titie grooter zal zijn. ATHLETIEK. Paulen'wint te Stockholm, Verscheidene athleten, die hebben deel genomen aan de Olympische Spelen le Pa rijs. vertoeven thans te Stockholm. Z:j zijn voor het meerendeel Amerikanen. Onder hen bevindt zich ook do Hollander Paulen en dc Zwifser Martin. De prestaties, die Donderdag aldaar in het Stadion gele verd zijn, luiden als volgt: 100 Al. hnrdloopeno 1. Murchison (Ame rika) 10 5/10 sec.; 2. Paddock (Amerika). 10 6/10 sec. 110 AI. hordcnloop: -. Riley (Amerika) 1-1 7/10 sec. 400 M. hardloopen: 1. Paulen (Holland! in -18 7/10 sec. Ilct Ncd. record staat op fijn naam met 49 sec. De Hollander heelt dus binnen recordtijd geloopcn. 1500 M. hardloopen: 1. Marlin (Zwii9er- land) in 4 min. 11/10 sec. De estafette 4 m. 500 M. werd gewonnen door de Amerikanen in 42.6 sec,

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 10