mmm van oe week. uit ONZE STAATSMACHINE. BUITENLAND. - 1-1 Donderdag. Gebouw Stadsevangelisatie, Groenesle;g 16: Bijbelbcspreking, te 8 uur nam. Vrijdag. Den BurchtOpenluchtraecting .aei anti-milifcairisten nam. 8 uur. Zaterdag. Volksgebouw: Dansavond, te 8 uur nam Dagelijks: „Casino bioscoop". Hooge woerd: Voorstel lingen te 8 uur. WoenÉkg- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-rnalinée. ..Luxor-theater", Stationsweg- Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en *9 Zaterdags matinée te 2 uur. „Rejo-theater"Intern, tentoonstelling „De Mensch". N o o r d w ij k-a an-Zee, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond-concert dansant. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, i3 altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Juli tot en met Zondag 3 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, telefoon 435. pen, hebben wij getracht te bevoegder plaatse nader daaromtrent te worden inge licht, daar zulk een plan in strijd zou zijn met het besluit der Tweede Kamer om e?n desbetreffende suppletoire begrooting voor- loopig niet in behandeling te nemen, zegt de „Tel." Men deelde ons dienaangaande mede, dal van een dergelijke overbrenging geen sprake is. Wel ligt in het voornemen, de opleiding van ongeveer 80 aspirant-verlofsofficieren der doorloopende opleiding, die op 1 October a.s. bij de school te Amersfoort onder de wa penen zouden moeten komen, te Kampen te doen plaats hebben, terwijl er ongeveer 70 te Amersfoort en ongeveer 145 te Breda de opleiding zullen volgen. Dj^foofdreden van deze regeling is het ge brek aan plaatsruimte bij de eerste school te Amersfoort. Bovendien, zoo legde men ons uit, worden hierdoor onkosten vermeden, die anders noodig zijn voor het verplaatsen en mogelijk weder terug plaatsen van perso neel in Kampen, dal thans daaraan bezig is en aldus pi\)duelief kan worden gemaakt voor de opleiding, die 1 October a.s. aan vangt, van de adspirant-verlofsofficieren der doorloopende opleiding, waarvan in Amers foort geen plaats is. Het personeel, dat nu in Kampen is, is verder ten deele noodig voor de verdere op leiding van de korporaals van hel instruc tie-bataljon, die in September hier zullen slagen voor hun examen voor sergeant, het geen anders elders zou moeten geschieden. Deze maatregel, zoo werd ons met nadruk verzekerd, is van lijdel ijken aard, lot de be slissing van de Kamer is gevallen. De opleiding van de ploeg, die dus den Isten October a.s. te Kampen zal opkomen, zal daar echter, hoe deze beslissing ook moge zijn, wel voltooid moeten worden. Het hospitaal-kerkschip ,,De Hoop" is van zijn eersten kruistocht onder de ha- ringvisschers op de Noordzee te IJinuiden tcruggc-keerd. Op deze reis weiden 130 patiënten be handeld, waarvan 107 in de haven van Let- wich en 23 in volle aee. Van deze werden 10 patiënten in het hospitaal aan boord op genomen, waarvan er 6 herstelden, terwijl 4 patiënten werden meegenomen naar T.fmuiden, om thuis verder te worden ver pleegd. Van de behandelde patiënten waren 54 afkomstig uit Scheveningcn, 37 uit Vlaar- dingen, 10 uit Maassluis, 6 uit Katwijk, 3 uit IJmuidcn en 6 uit Emden. Als genees heer was aan boord dr. F. G. van Asperen uit Overveen en als geestelijk verzorger ds. H. Stegenga, Ncd.-Hcrv. predikant te Cothen. Gistermiddag heeft de commissaris dor Koningin in Zeeland, dc heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachlen, volksgebruiken enz., welke lot 14 Augustus in de zalen der ïbdijgebouwen te Middelburg wordt gehou den, officieel geopend in tegenwoordigheid van vele genoodigden. De raad van Deventer heeft een zit ting van meer dan 3V& uur lang met geslo ten deuren gehouden, waarin de heer Meyer de Vries ambtenaar bij den rijks dienst van werkverschaffing en werkcloo- zenzorg, dc inzichten der regccring op de/.s punten uiteenzette en ook de uitzending van een aantal werkeloozen naar het Stap- horstcrveld werd besproken. Hoewel ver schillende Raadsleden bezwaren tegen een cn ander inbrachten, vereenigde men zich tenslotte, bij wijze van proef, met de uit zending van 40 werkeloozen derwaarts, in verband waarmee nog een nader voorstel van B. en W. te wachten is. Dc heer Meyer De Vries, die op initiatief der wethouders Schocmakcr (r.-k.) en Teesink (s.-d.) hier heen was gekomen, had tenslotte nog een onderhoud met vertegenwoordigers der vakcentralen. Gisteren heeft te Arnhem de opening plaats gehad van de nationale vak- en rechunetentoonstelling V.E.R.T.A., georgani seerd door de Arnhemsche Vereeniging voor Handel en Nijverheid en de R. K. Vereeni ging De Hanze. Ruim honderd exposanten nemen deel aan deze tentoonstelling, welke is ondergebracht in de zalen van Musis Sacrum. i Na een rede van den voorzitter van het uitvoerend comité, den heer Th. Hendrik- sen, heeft de waarnemend burgemeester, de heer H. Goedhart Jr., de tentoonstelling geopend. 'Nadat nog de voorzitter der Arnhemsche Ver. van Jlandel en Nijverheid, mr. M. J. Wolff, en de voorzitter van de Hanze, de heer H. J. van de Sand, het woord hadden gevoerd, werd een omgang door de tentoonstellingszalen gemaakt. Naar wij vernemen, zal dc Nederland- sche Christen-Studenten-Vereeniging tot een ingrijpende reorganisatie van haar werk moeten overgaan. Tot het jaar 1920 was het financieren der N. C. S. V. betrek kelijk gemakkelijk, maar de in dat jaar beginnende economische crisis heeft ook aan dc N. C. S. V. groote moeilijkheden gebracht, omdat met name de giften, waar uit een deel van de onkosten der vereeni ging bestreden werd, veel minder ruim vloeiden. Wel werden op verschillende wij zen bezuinigd, maar dat bleek niet voldoen de om tegen dc vermindering der inkom sten op te wegen. De ervaring, opgedaan in de nu reeds vier jaar durende crisis, heeft geleerd, dat men zeer ingrijpend zal moeten reorganiseeren wil men niet straks het geheele werk ten gevolge der finari- cieelc moeilijkheden zien ondergaan. Op de dezer dagen te Nunspeet gchou den vergadering van afgevaardigden wer den deze moeilijkheden breedvoerig bespro ken, waarbij men tot de conclusie kwam, dat door deze financieele moeilijkheden de meeste secretarissen na dit jaar niet zul len kunnen herbenoemd worden (de secre tarissen der N. C. S. V. worden telkens voor een termijn van drie jaar benoemd en dit jaar loopt voor alle secretarissen hun benoemingstermijn af), terwijl ook het Holt- huus bij Aerdenhout, voorloopig gesloten zal moeten worden. De werkzaamheid der studentenconfeien- ties, cursussen, jongenskampen cn meisjes- zomerclubs op Hardenbroek en te Nunspeet zal voorloopig nog geregeld door kunnen gaan, omdat de kosten dezer samenkom sten goedgemaakt worden door de deelne mersbijdragen der deelnemers. Toch dreigt ook hier nog gevaar, wan neer het voor de doorvoering der reorgani satie benoodigde geld niet mocht gevonden worden. Immers, aan de secretarissen zai voldoende tijd gelaten moeten worden om een anderen werkkring te zoeken, of, voor zoover zij gedeeltelijk in dienst der N. O. S V. kunnen blijven, regelingen dienaan gaande te treffen, en gedurende dien over gangstijd zal in de geregelde uitgaven voor zien moeten worden. Buitendien kon men in de laatste [yiar jaar de rekening wel slui tend krijgen, zij het dan ook met zeer groote moeite, maar van de eerste crisis jaren is er nog een anzienlijke vittende schuld, die voldaan moet worden. Indien de voor deze uitgaven benoodigde bedragen in dit jaar niet als giften ontvangen wor den, dan zou het niet bij de bovengenoem de reorganisatie kunnen blijven, die ten minste geregelde voortzetting van een zeer groot deel van het werk mogelijk maakt, maar dan zou de N. C. S. V. voor dekking dezer uitgaven een deel barer bezittingen moeten verkoopen, waardoor dan vanzelf voortzetting van hefc werk onmogelijk wordt, waar het daartoe noodige materiaal dan ontbreekt. De gemeenteraad van Winschoten bo- sloofc met op twee na algemeene stemmen, ora een toeslag van 10 pCt. te geven cp de loonen van het personeel der Stoomtram weg-Maatschappij „Oostelijk Groningen'' voor zoover dat geen hooger loon dan f 1500 per jaar heeft, mits de overige zc-s betrokken gemeenten eenzelfde besluit no men. B. en W. zullen daartoe het verzoek aan de besturen dier gemeenten richten. Fraktijk van Sociale wetten. Wij weten allen van het bestaan en de werking van de Invaliditeitswet en do Ouderdomswet 1919. Onze aanraking er mee is van zeer verschillenden aard. Som migen betalen er rechtstreeks aan, anderen doen dat zonder er iets van te bemerken, in hun belasting; er zijn er, die zegeltjes plakken, niet tot hun genoegen weer an deren trekken er van. Maar van het ge bruik, dat er van gemaakt wordt en van do kosten, weten de meesten niet veel, zeker niet alles. Wij laten daaromtrent het een en ander volgen. Op 1 April j.l. werden 3224 weduwenren- ten en 5358 weezenrenten krachtens de In validiteitswet genoten. Op dien datum wa ren er 34.798 personen in het genot van een ouderdomsrente van 3 gld. per week als vrucht van hun verzekering. Er waren verder nog 5273 personen, die een invali- diteitsrente ontvingen. Wegens vrijwillige verzekering volgens de Ouderdomswet 1919 waren 76.181 personen in het genot van I 3 per week als vrucht van hun verzekering. Wat de sociale verzekering zoo ongeveer kost is onlangs door het blad „Patrimonium" berekend. Daar velen daarvan geen juist besef hebben, stippen wij uit dat overzient een en ander aan. In het Invaliditeitsfonds wordt jaarlijks ongeveer 32 millioen aan premiön gestort. Om het te kort op de uitkeeringen aan het thans levend geslacht te dekken, verbond de Staat zich ora gedurende driekwart eeuw f 19.700.000 bij te dragen met nog f 1.800.000 voor administratiekosten. Maar over 1021 zal volgens nader besluit de Staatsbijdrage niet worden verleend. Voor de kosten der gratis-renten op grond van art. 369 en 370 en ingevolge de Ouderdomswet betaalt de Staat gedurende 40 jaar f 15.300.000 per jaar. Bovendien kan er gedurende een halve eeuw een jaarlijk- sche bijdrage van 12 millioen gulden gc- eischt worden, als dekking van liet tekort op de vrijwillige ouderdomsverzekering van personen boven de 35 jaarmaar tot nog toe betaalde de Staat dit bedrag nog niet, omdat hetgeen het Ouderdomsfonds tekort kwam door het Invaliditeitsfonds werd ge leend. De Verzekeringswetten kosten dus aan den Staat 48.8 millioen gulden. Aan pre- miên wordt 32 millioen per jaar gestort, cn de premie-opbrengst voor de vrijwillige ouderdomsverzekering bedraagt C millioon. Het Invaliditeitsfonds is in goeden doen liet vormt kapitaal en kon reeds 115 mil lioen beleggen in Staats-, gemeente- en an dere leeningen, ongerekend de voorschot ten aan hefc Ouderdomsfonds, waarover wij reeds- spraken. Nu zijn er wel, die deze kapitaalvorming volstrekt niet noodig achten en liever tot premieverlaging zouden willen overgaan. Maar het is ten eerste wenschelijk een te- servekapitaal te hebben, en ten tweede komt het geld, dat in publieke leeningen wordt gestoken, ten goede aan allerlei volksbelangen. Gaat men na, dat de genoemde groote bedragen ten goede komen aan den arbei ders- en kleinen burgerstand, dan is er voor de leden daarvan toch wel cenige reden tot dankbaarheid Maar, ook met het oog op bezuiniging en niet enkel daarom zijn er plannen voor reorganisatie der sociale verzekerin gen. De Minister heeft daaromtrent reeds in de Tweede Kamer het een cn ander mee gedeeld. Dc beginselen voor die reorgani satie laten wij verkort of in hoofdzaak hier volgen. De sociale verzekering ongevallen, ziekten, invaliditeit en ouderdom, werkloos heid is ais verplichte verzekering een arbeidersverzekering: een deel van hefc loon wordt gereserveerd voor den tijd, dat geen werk kan worden verricht. De vrij willige verzekering is een aanvulling ten behoeve van hen, die min of meer met ar beiders gelijk te stellen zijn. Bij voorkeur moet de verzekering wor den uitgevoerd door organen, die uit de organisatie van werkgevers en werkne mers zijn voortgekomen. De overheid geeft zoo noodig leiding en oefent toezicht uit, stelt regelen en vult aan, voorzoover de be doelde organen to kort schieten. Daaruit volgt, dat van Slaalspension-ee- ring geen sprake zal zijn. De ziekte-, ongevallen- cn invaliditeits verzekering omvatten alle personen, die in dienstbetrekking arbeid verrichten. De ziekte- en ongevallenverzekering wor den in één verzekering samengevat, in zoo verre dat dezelfde risico-drager het risico heeft, omdat de meeste ongevallen met ziekte gelijk te stellen zijn, althans in de eerste maanden. De werkgever behoeft maar één premie voor beide verzekeringen te be talen. De ziekleverzekering wordt een collec tieve verzekering. Als risico-drager komt de bedrijfsvereeni- ging in aanmerking door samenwerking van werkgevers- en arbcidersgeschillen, eenigs- zins op de wijze van de Landbouwongeval- lcnverzekering. Ongeorganiseerde werkge vers verzekeren hun personeel bij het over heidsorgaan. Geneeskundige hulp blijft buiten de ziekte verzekering. Een wetsontwerp, dal de er kenning van ziektefondsen regelt en be paalt, dat alleen hij recht heeft op ziekte- geld, die aantoont bij een erkend fonds te zijn aangesloten, is reeds aanhangig. De chirurgische hulp geschiedt voor rekening van het orgaan, dat het risico draagt. De medische dienst van de rijksverzeke ringsbank wordt daarvan losgemaakt en met andere medische Rijksdiensten tot één Me- dischen Dienst vereenigd, die zorgt, dal de verzekerde, die door een ongeval getroffen wordt behoorlijke genees- en heelkundige behandeling geniet, afgescheiden van de vraag, wie risico-drager is. Er zal komen een eenheidspremie, terwijl de rente afhankelijk zal zijn van het aantal regelmatig betaalde premies. De premie zal, als regel, in geld betaald worden en de ver effening der routekaarten wordt vereenvou digd. De verzekering zal gesloten kunnen worden bij een erkend fonds en aan zulke fondsen zal een doel worden gegeven van de rijksbijdrage voor den overgangstijd, mits de premie niet lager is dan bij het overheidsorgaan. De Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid zullen op eenvoudiger leest ge schoeid worden. Daarnaast komt een Rijks- verzekeringsraad, die zal worden samenge steld uit vertegenwoordigers van werk gevers- en arbeiderscentrales en eenige door de Kroon aan te wijzen personen. Deze Raad za het toezicht hebben op de Bedrijfsverze- keringen en op de Rijksverzekeringsbank. De Minister meent, dat op deze wijze een niet onaanzienlijke besparing zal kunnen worden verkregen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nog altijd stilstand te Londen de commissie van herstel derwaarts dc militaire ont ruiming der Roer. Het Fransche memorandum over de waar borgen voor de leening is aan de leiders der delegaties voorgelegd in een niet-offi- cieele vergadering in de kamer van den Engelsehen eerste-minister in het Lager huis. De vergadering duurde circa 2 uur. Herriot legde er den nadruk op, dat het bemiddelingsvoorstel, dat hij indiende, een geheel vormde en dat de arbitrage toege past moest worden, niet alleen op de vast stelling van een tekortkoming door do commissie van herstel in geval van oneenig- heid, doch ook op de moeilijkheden, d;e zouden ontstaan over de leveranties in na, tura en de eventueele wijzigingen die dc commissie van overdracht zou kunnen aan brengen in de Duitsche betalingen in baar. Het memorandum zal heden aan de eer ste commissie onderworpen worden en men verwacht, dat hefc aan de bankiers meege deeld zal worden, voor hefc aan do voltal lige conferentie voorgelegd wordt. De dc*-. tum der voltallige vergadering is nog niet vastgesteld. Over de ontvangst van het Fransche voor stel verneemt men weinig» Dbch benaald ~ng gunstig is deze zeker niet, anders ware dit al lang rondgebazuind. Vermoedelijk zal de tegenstand van Engeland wel ongebro ken zijn. Conclusie is dus, dat de situatie te Lon den nog altijd onveranderd is. Dc vertegenwoordigers van Frankrijk, België en Italië in de Commissie van Her stel zijn door de geallieerde minister-pre sidenten naar Londen ontboden en reeds derwaarts vertrokken. Zij zullen terstofi'd na hun aankomst te Londen eerst een be spreking met hun Engelschc collega Sir John Bradburry hebben ora over het doel der uitnoodiging te spreken. Men voelt hierin een prestige-vraagstuk, daar de Com missie van Herstel waarschijnlijk niet van zins is zich als ondergeschikt orgaan te ra ten behandelen. Of de komst dezer commissie zal meewer ken aan het bereiken van eenig resultaat, lijkt ons dan ook twijfelachtig. Van een uitnoodiging der Duitschers is met dit alles vooreerst geen sprake, dat spreekt van zelf. Inmiddels namen nu ook de Belgische minister van buitenl. zaken en baron Ha- jasji voor Japan aan de besprekingen der ,,big five" deel, die dus is uitgedijd tot „big seven". De Fransche en Belgische militaire des kundigen, ingenieurs en diplomaten, bijge- slaan door de Ilaliaanschc vertegenwoordi gers, hebben onder leiding van Seydoux een plan inzake de mililaire ontruiming van hel Roergebied opgesteld, in denzelfden geest als het plan tot de economische ontruiming, dat reeds door de conferentie is aanvaard. Dit plan maakt den terugtocht der troept.* uit hel Rijnsch-Westfaalsche gebied onder geschikt aan de commercialisatie der Duit sche schuld. M.a.w. de ontruiming van het Roergebied zal geschieden bij lusschenpoo- zen, naar gelang de spoorwegobligaties ten bedrage van elf milliard goudmark en de industrieele obligaties van vijf milliard zijn geplaatst. Herriot wenscht ondubbelzinnig te too- nen, dat Frankrijk geen enkele bijgedachte aan annexatie koestert, doch ook wenscht, dat Duitschland gedurende een zekeren tijd een onbetwistbaar bewijs levert van zijn goeden wil lot uilvoering van het plan- Dawcs. Is aan alle eischcn voldaan, dan zou de plaatsing der leening van S00 mil lioen goudmark het sein geven tot de rec tificatie der bezettingszone. De Fransch- Bclgische ontruiming zou geschieden mot drie étappes, elk beantwoordende aan de plaatsing van een derde gedeelte der Duit sche obligaties. Zoodra dit resultaaat zou zijn verkregen, zou de Franscb-Belgische ontrui ming zijn voltooid. Ingeval de wereldgeldmarkt onverhoopt de plaatsing der Duitsche waarden niet zoo spoedig zou kunnen realiseeren, zou de ont ruiming niettemin in Augustus 1926 plaats hebben, mits het Duitsche Rijk heeft vol daan aan de desbetrei.ende voorwaarden uit het plan-Dawcs. Naar hot oordeel van Frankrijk en België zouden de Britsche troepen de zone van Keulen ook n& 10 Januari 1925 moeten blij ven bezetten, eventueel met een beperkt effectief, en tot op het oogenblik der vol komen ontruiming van het Roergebied door de Fransch-Belgische troepen. Zoo'n ontruiming op zoo langen termijn is zeker allesbehalve geschikt om te Lon den dc atmosfeer te zuiveren 1 Het geeft nog wel weer eens duidelijk, aan, welke moeilijkheden er direct rijze-i, zelfs al zou men het over het rapport-Dawes eens zijn geworden. De kwestie der interge- allieerde schulden staat ook reeds op den drempel der conferentie! Staatssecretaris Hughes heeft in een 011- aerhoud met een medewerker van de „Petit Farisien" gezegd, dat het plan-Dawes wel is waar geen volkomen oplossing aanbood en niet ideaal was, doch dat het beantwoordde aan den zin voor rechtvaardigheid en aan het gezond verstand, terwijl het het voor deel heeft, dat het terstond ten uitvoer kan worden gebracht. Op de vraag of Ame rika bereid is de kosten voor de leening var. 800 millioen goudmark te dragen en of liet op de obligatie zal inschrijven, ant woordde Hughes, dat het hem onmogelijk was zich over de bijzonderheden van ae uit gifte der leening uit -te laten. Hij kan slechts den wensch uitspreken, dat het succes der leening verzekerd zal worden. De journalist bracht ook het verwijt van het Fransche imperialisme ter sprake en noemde in dit verband speciaal de Roer kwestie, waarop Hughes zeide: Ik geloof dat de ware zekerheid hierin ligt, dat alle baat ter zijde wordt gesteld en dat de nor male betrekkingen tusschen de volken weer hersteld worden, door den arbeid van allen voor den economischen vrede en de welda den daarvan. Op de vraag of hij niet had verklaard, dat Frankrijk bij een aanval op den moreelen en materieelen steun van de Ver. Staten kan rekenen, antwoordde Hughes, dat hij zich niet gerechtigd achtte daarop te antwoorden. Hij zou slechts het werk diergenen kunnen storen, die thans to Londen alle moeite doen om tot een resultaat te komen. Hoewel zich zeer op de vlakte houdend, kan men toch tusschen de regels wel het een en ander doorlezen, dat voor Frank rijk niet bepaald gunstig is te noemen! DUITSCHLAND. Duitschland en het waarborg- verdrag geen beloogingen meer in Beieren in de open lucht wat Hitler's staats greep kostte. De bladen ppbliceercn het memorandum van de Duitsche regeering over dc hou ding van Duitschland tegenover het waar- borgverdrag van den Volkenbond. Daarin wordt o.a. uiteengezet, dat Duitschland, gezien zijn volledige ontwapening, in een onmogelijke positie zou komen, indien hefc, in een gewapend conflict tusschen andere Staten, op grond van een beslissing van den Volkenbond zijn neutraliteit opgeven moest en deelnemen aan oorlogsmaatre gelen. De Beiersche minister van binnenland- sche zaken, dr. Stützel, heeft in een pers conferentie medegedeeld, dat dc Beiersche regeering in het vervolg geen toestemming meer zal geven voor het houden van her denkingsfeesten en optocht-en in de open lucht. De minister betreurde hefc, dat deze feesten den laatsten tijd een zoo geweldi gen omvang hebben aangenomen, vooral omdat door een dergelijke oversfcelping de nationale gedachte moet vervagen en ver vlakken. Dc regeering heeft gemeend ook de viering van de grond we tsf eesten in de open lucht niet te moeten toestaan. Zij respecteert en acht de rijksgrondwefc, maar zij heeft het nooit onder stoelen of banken gestoken, dat zij op verschillende punten het met deze grondwet niet eons is. Indien thans de Beiersche regeoring deelnam aan het hei/Jenkingsfeest van deze grondwet, zou dit bedenkelijk naar huichelarij zwemen %en een farce zijn. Men kan heel goed de grondwet van hefc rijk achten cn bescher men zonder haar nu direct feestelijk te vieren. De democratische pers is natuurlijk over dit standpunt van de Beiersche regeering •zeer verontwaardigd. In antwoord op een vraag inzake de kos ten, welke de staatsgreep van Hitier den Beierschen staat berokkend heeft, deelt het Beiersche ministerie van financiën mee, dat de kosten van hefc alarmeeren en ge bruik maken van de lands- en verdere po litic voor den staat 108.000 goudmark heb ben bedragen. Dc kosten van het alarmee ren van dc lajids- en de rijksweerbaarheid moeten naar dc meening der regecring door het rijk worden gedragen. FRANKRITK. Lucifersmonopolie hersteld de Senaat en de amnestiewet. De Kamer heeft hefc luoifersmonopolie hersteld met 338 tegen 204 stemmen. Zij heeft hefc geheel der crediefcvoorstellcn voor 1924 goedgekeurd voor de algemeene en do terugvorderbare begrooting. Op voorstel van de wetgevingscommissie, die het noodig acht, het amoestievoorstol lang en grondig te bestudeeren, heeft de Senaat voorloopig een voorstel aangeno men, dat le. het recht van gratieverlcening verlengt tot i Januari 1925, 2e. den tekst van de Kamer goedkeurt ten aanzien van het herstel der soldaten, die zonder vonnis zijn gefusileerd ENGELAND Tegen de werkloosheid. In een debat over de maatregelen der re georing in zake de werkloosheidsbestrijding heeft Snowden in het Lagerhuis medege deeld, dat dc- regeering besloten heeft de bielsuikerindustrie gedurende een periode van tien jaar te beschermen door een sub sidie, welke aanvankelijk lG'/a sh. zal be dragen per 50 K.G. Ieder jaar zal die sub sidie iets minder worden, tot ze na 10 jaa» geheel verdwijnt, Dc suiker zal echlof als voorheen accijns betalen togen het prefe- renlieele tarief van 9 sh. 9 p. per 50 K.G. Snowden ontkende, dal die maatregel in strijd zou zijn met het beginsel eener alge meene vrijhandelspolitiek. In geen enkel land, zoo zeide hij, heeft de industrie zich kunnen ontwikkelen zonder sleun van dé r regecring. Hij wees op het voorbeeld van Nederland, waar de suikerfabrieken niet alleen de binnenlandsche markt voorzien, maar tevens nog een belangrijk surplus voor uitvoer voortbrengen. Voorts zeide hij, dat de commissie voor de ondersteuning dér werkloozen 750 plaat selijke schema's van werkverschaffing goed gekeurd heeft tot een bedrag van blh mil lioen pd. st. en op dit oogenblik verdere plannen overweegt van een waarde van 3*/a millioen, waarvan het grootste gedeelte in den a.s. winter in werking zal treden. Ver schillende departementen maken haast mot hun contracten. Er zijn b.v. maatregelen getroffen om werk lo verschaffen aan 1500 menschen door den bouw van vliegtuigen en het departement van landbouw maakt plannen voor groote droogleggingswerken. De regeering heeft de plannen goedgekeurd voor den aanleg van wegen, die een uit gave meebrengen van 131/* millioen. Ook een tunnel onder de Theems en de aanleg van een grooten weg naar Londen kornet in aanmerking. Verschillende spoorweg maatschappijen zijn bereid plannen voor werkverschaffing uit te voeren, die meer dan 55 millioen zullen kosten. ITALIË. Strijd vcor persvrijheid* De commissie tot verdediging van de rechten van de pers heeft met instemming van talrijke bladen van verschillende poli tieke richting een krachtig protest ingediend legen het optreden van verschillende regee- ringsorganen. Zij besloot verder den strijd aan te binden tot handhaving van de con- stilutioneele vrijheid en heeft tot alle bladen het verzoek gericht vertegenwoordigers in de commissie te benoemen. ROEMENIE. Plannen tot omverwerpen der leneering? Volgens een bericht uit Parijs is de Roe- meensche regeering in het bezit van docu menten. die bewijzen, dat generaal Averescu plannen smeedt om de regeering van Bra- tianu omver le werpen en zich tot dictator uit te laten roepen. In heel Roemenië is in verband met deze geruchten de staat van beleg afgekondigd. De aanleiding voor dezen maatregel is geweest, een vergadering dei. vroegere ministers, die tot de partij van Averescu behoor^n. Door de stralen van Boekarest trekken patrouilles. Samenscho lingen zijn verboden. ZUID-SLA VIE. Het nieuwe kabinet. In den ministerraad heeft men besloten de Skoeptsjina in buitengewone vergadering biiec-n te roepen. Verder is een verklaring

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2