LAND- EN TUINBOUW. vlucht te slaan. Er wordt niels vermist. De politie werd met 't gebeurde in kennis gesteld. Billegom. Een meisje van een schipper is bij den in aanbouw zijnd en watertoren nabij de Steenfabriek onder een zwaren balk geraakt. Het kind was ernstig gekneusd en verwond, de hulp van dr. Der Weduwen moest ingeroepen worden Naar wij ver nemen heeft ook de politie kennis van bet ongeval genomen. Hetzelfde kind is een paar weken geleden ook al eens onder een balk geraakt. De eerste les schijnt niet ter harte genomen tc zijn, Iemand heeft op Weerestein, nabij het voetballand van „Concordia", een gou den horloge gevonden. Hij deed aangifto bij de politie, alwaar het voor de eigenaar terug te bekomen is. Katwijk-aan-Zee. Het is morgen 10 jaar geleden dat de militaire kustwacht des avonds alhier in dienst trad in verband met den Europce- schen oorlog. Gisteren had weder afslag van haring plaats. 100 kantjes volle haring, f21; 150 kantje maatjesharing, f16 10—15; 3 kant jes maatjes haring (Zuid) f 20.85; 69 kant jes steurharing 16.50—10 70 per kantje. Nadat het des namiddags eenigen Iijü had geregend, klaarde tegen den avond de lucht op, en was het de schoone zomeravond aan het strand, die een groote menscheu- menigte op de been bracht om de bijeen komst bij te wonen van de Strandovangeli- satie Als eerste spreker trad op ds. Van Schouwenburg, van Amsterdam, die, na ge lezen te hebben Openbaringen 21 21 zfjn gehoor bepaalde bij de heerlijkheid van de. Stad Gods, en wees op de schoonheid, waarvan ook de Schrift getuigt. Spreker drong er op aan om bij de deugd gelooi te voegen. De volgende spreker was Impeta, van Kampen, die de vraag behan delde w'e de Christus was. Hij ging eerol na wat de menschcn van den Christus dik werf zoo tegenstellend rnet elkander be weren, om daarna ook te bespreken wat Gods Woord ons van Hem, den Christus, getuigt. Bij dit verschil is eenheid krach tens Zijn Godheid te bewonderen. De bij eenkomst werd met gebed door den eer sten, en met dankgebed door den twefeden spreker besloten. Tijdens de bijeenkomst werden gezongen Gezang 39 1 en 4, Psalm 113 10 en 11, Psalm 116 1 en 7. Van de haringvisscherij kwam Dins dag te IJmuidcn binnen de logger KW 163, met 22 last pekelharing. Noordwijk-Binnen. Alhier is het dak van een der onbewoonbaar verklaarde wo ningen, gelegen aan de Bronckhorslstraat ingeslort. Het huis werd bewoond door de fara. Smit, welke er zonder letsel afkwam. Voorloopig hebben de bewoners een onder dak bij verschillende familieleden gevon den. Voor de overige bewoners van het blok is hot echter een ernstige waarschuwing, om zich spoedig van een andere woning, die hier nu wel le krijgen is, te voorzien. Noordwijkerhout. Mej. G. Arkesteyn alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Engclsch L. O Oegstgeest. Gemeenteraad. Voorzitter de heer J. G. M. van Griethuij- sen. Aanwezig alle leden. Ds voorzitter opent de vergadering waar na de notulen worden voorgelezen die on veranderd worden gearresteerd. Ingekomen waren van Ged. Staten eenige goedgekeurdo raadsbesluiten. Het jaar-verslag van den keuringsdienst van vee en vleesch wordt voor de leden Ier inzage gelegd. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Behandeld wordt een adres van IC. Tim- mers om tegemoetkoming van huur aan gaande beschadiging enz. van door hem ge huurde grasbermen van de gemeente. Dit adres wordt om advies verwezen naar B. en W. Op een verzoek om betaling van gegeven handwerkonderwijs op de bijzondere en openbare lagere scholen wordt op voorstel van B. en W., evenals op een in een vorige vergadering gedaan verzoek, afwijzend be schikt met algemeene stemmen. Een verzoek wordt voorgelezen van den R.-K. landarbeidersbond om, met hel oog op i Je komende werken als de wegverbreedin gen van den verkeersweg naar Leiden in deze gemeente, een bepaling op te nemen om de werken te doen verrichten met werk krachten uit deze gemeente. De heer Sc hoonde rwoerd vraagt of, daar de werken door Leiden ter hand genomen zijn en uitge voerd worden in samenwerking met Oegst geest, B. en W. hun invloed kunnen aan wenden, dat Oegslgeester werkkrachten worden te werk gesteld. Deze werken zullen waarschijnlijk in 't najaar ter hand geno men worden ten tijde dat ook in onze ge meente de werkloosheid niet zal uitblijven, waarom-^spr hel ten zeerste zou billijken als B. en W. hierin te gemoet kwamen. De voorzitter zegt dat alle besprekingen en bepalingen nog niet zijn afgcloopen en B. en W. zeer zeker willen medewerken en dat al het mogelijke zal gedaan worden. Ingekomen is vervolgens een verzoek van mej. Van Wijk om ontslag als onderwijze res aan de O. L. school aan den Morsch. Dit ontslag wordt met algem. stemmen eervol verleend. De gemecnlerekening 1923 wordt aange boden en in handen gesteld van de commis sie van onderzoek, bestaande uit de heeren Nijssen Verhaar en De Graaf. Aan de orde komt dan net advies op het verzoek Kraan en Groenewegen en op het voorstel tot wijziging inzake crediet voor ar beiderswoningbouw. B. en W. hebben deze zaak onderzocht alsmede de voorstellen van de heeren Van Egmond en Schoonderwoerd. De voorzitter leest het schriftelijk advies voor. In dit advies wordt naar voren gebracht dat B. en W. niet kunnen medegaan met het verzoek ora annuïteitsaflossing. Al is het waar dat dit voorstel inhoudt dat de aflossing in 40 jaar haar beslag zou hebben gekregen in plaats van in 50 jaar (volgens B. en W.), toch blijfihet hoofd bezwaar, dal in den beginne de gemeente te groot risico heeft, door het lage aflossings- percenlage, waarom B. en W. hun voorstel handhaven. Zij hebben het wenschelijk geacht een conferentie met de heeren Kraan en Groe newegen le houden om tot eenige overeen stemming te komen. Hieruit is voortgevloeid dal de aanvragers konden medegaan met de 2 pet. aflossing volgens het voorstel van B. en W. De voorzitter stelt dan voor het annuuï- teilsvoorstel te behandelen. De heer Van Egmond deelt mede dat het annuïleilsvoorstcl wordt ingetrokken, na ge hoord te hebben den uilslag van de confe rentie, waarmede alle leden acoord gaan. De heer Schoonderwoerd merkt op dat dc voorzitter de voorwaarden nog niet mede gedeeld heeft. De voorzitter geeft dan eenige uillegging van hel schrijven van de heeren Kraan en Groenewegen. Deze vragen dat rectificatie mogelijk zal zijn, wanneer mocht blijken dat met 1 pet. kan worden geëxploiteerd. De heer Schoonderwoerd wenscht aller minst herziening mogelijk le maken in het belang der aanvragers maar wel in het be lang der gemeente. Als de exploitatie op deze wijze gaat, ziet spr. den lijd aangebro ken dat de huizen in deerlijk verval komen te verkeeren. Spr. acht dit een groot nadeel waarom hij beter acht lVa of l3/* pet. De voorzitter gaat hier niet mede accoord. De raad kan toch niet voorstellen de lasten van onderhoud voor hun rekening le nemen. Deze risico moeten de aanvragers op zich nemen. Spr. wijst op het gevaar voor de bouwers dat, zoo zij de huizen verwaarloo- zen, de zaak verkeerd loopt voor hun en voor de gemeente. De hypotheekacte geeft toch een goede waarborg voor het onder houd. De heer Bakker verwondert zich dat de heer Schoonderwoerd zoo warm loopt voor deze reserve. Het ligt toch in beider voordeel de exploitatie zoo goed mogelijk te behar tigen. De discusies worden hierover gesloten. Vervolgens wordt de aflossing besproken, die B. en W. voor de gemeente le riskant achten. Na besprekingen hebben zij toch nog besloten voor te stellen het bedrag van eer ste aflossing terug te brengen van f 500 op f 300 waarmede alle leden zich vereenigen. Hierna brengt de voorzitter ter sprake de bepaling van 25 pet. als onvoorwaardelijke huurhuizen. De lieer Schoonderwoerd bespreekt de be langen van die menschen die aangewezen zijn alleen de huizen le huren. Het zou mo gelijk zijn dat binnen korten tijd alle huizen als huur koop huizen bewoohd zouden wor den. Op deze wijze zouden de huizen zijn gebouwd voor hen die meer gefortuneerd zijn. De heeren Van Egmond en Schoonder woerd willen voorstellen, om het plan 25 pet. als onvoorwaardelijke huurhuizen tie be schouwen, te handhaven. De heer Uillenbogaard stelt voor 50 pet. on voor w a ar d e 1 ijk e h uurh u izen De heer Schoonderwoerd zegt dat, wan neer 50 pet. huizen verkocht worden de risico voor de gemeente grooter is. De heer Van Egmond zegt dal het hem altijd toelachte als een zekére categorie van menschen eenmaal op een gemakkelijke wijze aan een eigen huis kwam, maar hier acht spr. het toch gewonscht een zeker per centage als huurhuizen le houden. De lieer Bakker juicht de besprekingen van den heer Van Egmond toe, terwijl hij de uitdrukking van ck*n lieer Schoonderwoerd wel wal le sterk vindt, waar hij sprak van gefortuneerde arbeiders. Hierop volgt de stemming over het voorstel Uittenbogaard om 50 pet. onvoorwaardelijk als huurhuizen te beschouwen. I-Iet wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen, (die van de heeren: Uit tenbogaard, Bakker en Zandbergen). Het voorstel Van Egmond-Sehoondcrwoerd om 25 pet. huurhuizen te beschouwen, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren: Rubenkamp, Spaargaren en Bakker. Besproken wordt de bepaling, in de vo rige vergadering ook behandeld, betreffende het uitsluiten van huur voor die menschen die in deze gemeente wonen en elders hun arbeid verrichten, wat geldt zoowel voor huur als huurkoop. De voorzitter acht het niet gewenscht huizen te exploileeren voor menschen die elders hun werk verrichten, Spr. acht dit in het belang van die gemeente waar zij werkzaam zijn. De heer Schoonderwoerd noemt dan een voorbeeld van iemand die hier is gewonnen en geboren, en steeds zijn werk heeft ver richt in deze gemeente en door de malaise aan een anderen werkkring Is gekomen bui en de gemeente en die in grooten woning nood verkeert. Dezulken uit te sluiten acht spr. niet biliijk. Spr. wil dan die menschen ook in de gele genheid stellen die b.v. minstens 3 jaar in de gemeente gewoond hebben al hebben zij elders hun werk. De voorzitter zegt dat de woningbouw bedoelt te zijn voor hen die in de gemeente hun werk verrichten. Dat zijn de menschen die wij moeten hebben en helpen. De heer Schoonderwoerd interrumpeert dat die anderen toch evengoed belasting be talen. De voorzitter erkent dit. Op de vraag of de heer Schoonderwoerd een voorstel maakt, antwoordt deze ont kennend. De heer Van Egmond wenschte te weten wat B. en W. bedoelen met de woor den „een patroon." Moeten zij onafgebroken bij één patroon werkzaam zijn geweest of kunnen dat meerdere zijn? Spr. komt dit laatste het billijkste voor. Spr. stelt voor mede namens den heer Schoonderwoerd op be nemen in de bepalingen dat: zij die min stens 1 jaar in loondienst zijn in aanmer king kunnen komen als huurder. De heer Rubenkamp stelt daar tegenover om in bij zondere gevallen af te wijken van de bepa lingen wat met algem. stemmen wordt goedgevonden. De heer Schoonderwoerd brengt hulde aan B. en W. voor de wijze waarop zij hebben samengewerkt en den arbeiderswoningbouw in dien zin hebben bevorderd, dat hij moge lijk verwezenlijkt zal worden. Vervolgens is aan de orde dc aanbesteding en leverantie van grint er.- baz.alt. Dé voor zitter leest den uilslag voor van de aanbe steding voor cn stelt namens B. en W. voor de levering op le dragen aan de laagslcn in schrijver den heer Wilbrink le Leiden nl. voor grinl f4 59 en bazalt f8.69 per kub. meier, waarloc met algem stemmen wordt besloten. Benoeming voordracht zetters. Waar de voorschriften aangeven moeten 4 personen worden benoemd. Aftredend zijn d? heeren J. J. Nijssen en T. van Egmond, die beiden worden herbenoemd. Naast deze heeren worden benoemd de heeren N. Zandbergen en A. v. d. Hulst. Op verzoek van de Oranje-Vereeniging om subsidie voor het kinderfeest wordt, op voorstel van B. en W. besloten om f 300 le verleenen. Bij een crediet-aanvraag voor bouw van een bergplaats en 2 woningen deelt de voor zitter mede dat, na de gehouden besprekin gen in de geheime zitting na de vorige ver gadering, de goedkeuring van Ged. Staten is verkregen voor den aankoop van grond ten behoeve van den bouw van een bergplaats voor oen auto en een motorbrandspuit en één woning voor een gem.-veldwachter en één voor een gemeente-arbeider. De grond, gelegen aan de Dorpstraat is thans aange kocht. Een onlwerpteekening wordt den leden voorgelegd, waarna met algem. stem men het voorstel van B. en W. om hun een crediet te verleenen op dat tot aanbesteding kan worden overgegaan, wordt besloten. Hierdoor zal de gemeente ontslagen worden bergplaatsen enz. te huren, wat een belang rijke besparing medebrengt ook omdat in de bouwplannen gerekend is op uitbreiding. Aangezien niemand van de rondvraag ge bruik maakt, wordt dc openbare vergade ring gesloten en omgezet in een geheime zit ting ter behandeling van reclames school geld. Rijnsburg. Donderdagavond zal alhier, in bijzijn van het gemeentebestuur, de beproeving van de brandbluschmiddelen plaats vinden. Voor de burgerwacht, die onlangs de brandweerdienst op zich heeft genomen, is c de eerste gelegenheid om te toonen of zij aan deze taak in alle opzichten kan voldoen. Op 1 Aug. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. H. Kwaadgras benoemd is bij het Chr. Onderwijs. Hij is bijna al dien tijd onderwijzer alhier. Sassenheim. Een paard, dat bij den hoefsmid ge weest was, schrok voor de tram en ging er -an door. Het dier liep de Oude Haven op en liep vast in de poort van den heer Kiebert, alwaar het gegrepen werd, Hoi- wel het verkeer juist druk was, liep een on ander zonder ongevallen af. Een automobilist was op de Poellaan bezig zijn wagen na te zien. Daar deze, naar - zijn inzicht niet goed stond, gaf hij hem een duwtje en... de auto reed rechtstreeks de sloot In, Ook- een voordeeltje I Van de leerlingen der ,,De Visser- school", zijn geslaagd voor het m.u.l.o.- exame.n M. Frijliflk, W. le Grand, Jac. Ko ning, S. Oudshoorn en C. Slothouwer. Voorschoten. Bij de politie werd aan gifte gedaan van vermissing op de paarden markt alhier van een lichtbruine dikke merrie, Belgisch type, met halve staart, ge wone manen, enkele grijze haren bij de oogen, ongeveer 12 jaar oud. Ieder die eenige inlichtingen omtrent be doeld paard kan geven, wordt verzocht zich bij het hoofd van de politie alhier le willen vervoegen. Door den raad dezer gemeente is be sloten een nieuw raadhuis, een nieuwe openbare lagere school en een woning voor een concierge te bouwen op het terrein van het R.-K. Armbestuur. In hotel Deurloo vergaderde de ver- eeniging „Winterprovisie" onder voorzitter schap van den heer P. J. H. Pieron. Nadat de notulen waren goedgekeurd, bleek uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer A. v. Os, dat er in het afgeloopen jaar was ontvangen f 2900, uitgegeven bijna hetzelfde, zoodat een klein batig saldo over bleef. Met bijna algemeene stemmen werd het bestuurslid, de heer L. H. Meyling Sr. herkozen. Aan de orde was de levering van brandstoffen. Vele handelaren hadden in geschreven. Na besprekingen werd de leve ring van Belgische anlhraciet 30/50 ad f 3.09 per H.L., Holl. cokes ad f 1.55 per H.L. en eierkolen a f 1.70 per H.L. opge dragen aan Gebr. Huy te Leiden; parel- cokes a f 1.30 per H. L. en sloffen a f2.60 per 100 K.G. aan Bollé; lange turf a f 12 de 1000 aan Roodakkers, alhier, en harde turf a f 12.50 de 1000 aan v. d. Werf, alhier. De leverancier van het vorige jaar was wegens de vele klachten uitgesloten. Onder applaus bracht de heer W. Jansen dank aan het bestuur voor de vele werk zaamheden. Het rnien van ons pluimvee. De rui wordt vaak ten .onrechte onder de ziekten gerekend, want hoewel hij schijnbaar gepaard is met uitputting, luste loosheid, gebrek aan eetlust, ja soms zelfs met den dood, zijn dat alle slechts neven verschijnselen, die niet aan den rui zelf, maar aan do conditie van den ruienden vogel te wijten zijn. Wij kunnen met zekerheid aannemen, dat de rui een volkomen natuurlijk verschijn sel is, dat zich bij gezonde dieren ieder jaar op den bestemden tijd met groote re gelmaat voordoet. Men heeft de vernieuwing der veeron wel eens vergeleken met de wisseling der biaderen, maar deze vergelijking gaat niet op. De bladeren toch bewerkstelligen de ademhaling der plant en als ze die taak een bepaalden tijd verricht hebben, groeit er tusschen bladsteel en tak of stengel een zeer, zeer dun laagje kurk, waardoor de toevoer van voedings-sappen vrijwel geheel wordt afgesloten cn dus de voeding van het blad stop staat. Bij de kleinste ritöe- liüg of stoot valt het verarmde, verkleurde blad af en op de wondeplek ligt nu hot daarevengenoemde kurkschijfje als een be schermende pleister! Op diezelfde plek komt nooit weer een nieuw blad, ze blijft ledig, onbezet. In de onmiddellijke nabij heid echter ontstaat een nieuw blad. Hoe geheel anders staat het met de veer. Zoodra ook haar dienst-tijd om is, kan, ja moet ze weg, al was ze van het verblin- dendste wit, de moor heeft zijn plicht ge daan. De veer is evenals het blad ten doode opgeschreven, maar vaak behoudt ze toch haar schoonen glans en schitterendste kleu ren nog jaren en jaren lang, wat met het blad niet het geval is. Maar in tegenstelling met het boomblad komt precies op dezelfde plek de nieuwe. Die zit er al onder, recht er onder en deze nieuwe stoppel gaat nu het werk van uit smijter vervullen. Meedoogenloos duwt hij langzaam maar steeds krachtiger de oude veer weg, die zoo vaak bewondering om haar glans en kleurenrijkdom en sierlijken vorm heeft opgewekt. Er was een tijd van komen Nu is de tijd van gaan f Moeder Na-tuur is op haar tijd streng en zet haar wil met kracht en geweld doorl Zoo gaat het met groot en klein, met de wuivende kostbare versierselen van den struis, met de meter-lange schitterend gc- oogde dekveeren van den pauw, zoo gaat het ook met het haast onzichtbare doos pluimpje, dat als een stofje zweeft door de huiskamer als de ruiende kanario zich maar even het veerenpakje schudt. Zoo met alles I De nieuwe stoppel ontwikkelt zich meest al snel, de bloedsaandrang ia sterk, het bloed is voorzien van juist die stoffen, wel ke voor den opbouw noodig zijn. Zijn vliezig omhulsel kan 't niet meer uithouden, het scheurt en de nieuwe veer ontvouwt zicli langzaam maar zeker. Zij is gelijk in kleur en vorm aan haar voorgangster. Er kunnen echter een paar gevallen voorkomen, dat de nieuwe een weinig anders en soms heel wat langer, breeder en fraaier is. Deze af wijking komt voor bij die vogels, waar het mannetje van het wijfje verschilt in de be- vedering, maar waar de jongo mannelijke exemplaren eerst geheel gelijk bevedèrd zijn als de wijfjes. Bij hoenders, fazanten, patrijzen, pauwen en eenden komen de mannetjes Lij hun eersten rui op kleur. Hebben ze eenmaal die onderscheidende kenmerken verkregen, dan mogen bij de komende wisselingen de kleuren dieper worden, maar veranderen doen ze dan eigenlijk niet meer. Oude wijfjes krijgen soms zulke veeren, die anders alleen aan de mannetjes eigen zijn. Het is duidelijk, dat de volgorde waarin de veeren geleidelijk uitvallen bij de ver schillende vogelsoorten ook verschillend is. Die soorten, welke hoegenaamd niet aan vliegen doen, ruien anders dan die welke in hun strijd om het bestaan juist op vlie gen zijn aangewezen. Verloor zulk een dier opeens het meerendecl zijner veeren, dan zou hij niet kunnen wegvliegen om zijn voedsel te zoeken of om zich te onttrekken aan dc vervolging zijner vijanden. Denken we hierbij eens aan onze duiven. Bij deze is de rui wijselijk over vele we ken verdeeld. Als alles normaal toegaat, vallen het eerst de slag- en sfcaartpennen uit en wel van buitenaf naar het lijf van den vogel nauwkeurig geteld de tiende slag pen het eerst aan beide vleugels te gelijk. Als deze nu weer door -nieuwe vervangen zijn, volgt de negende pen cn als deze plaats nu door een bijna volgroeide nieuwe pen is ingenomen, volgt de andere en zoo telkens met een tusschenruimte van een paar weken. De buitenste het laatst. Daar na valt de algemeene rui in, hoewel het met de staatpennen ook geleidelijk is ge gaan. De beide middelste vallen het eerst, telkens daarnaast aan twee zijden een vol gende, tot ook hier weer de twee^buitenste het laatste uitvallen, Op deze manier ont staat geen storing in het vliegen. Bij onze kippen gaat het weer anders. Om dat ze niet vliegen en misschien ook wel door den mensch beschermd word worden, kunnen ze ongestraft veel leeren opeens ver liezen. De hanen gaan vóór. De slagpennen vallen nog in volgorde, zooals b.v. bij do boschfazanten. Na de slagpennen volgen de sikkels, hals- en zadelveeren. Bij de hennen, die intus- schen haar leg gaan stop zetten, volgt soms een zóó snelle val van veeren, dat de die ren er als halfgeplukt en armzalig uitzien. Komen dan tevens de nieuwe stoppels te Voorschijn, dan hebben ze veel weg van tweebeenige stekel varkens 1 Bij andere vogelsoorten als b.v. siereend- Jes vallen ook eerst alle sierveeren der waard jes uit, zoodat deze dan weer als in hun eer ste jeugd op vrouwelijke exemplaren gelij ken. De rui onzer kooivogels, speciaal onze ka naries werd onlangs elders in ons blad be sproken zoodat ik deze verschijnselen niet vermeld. Ze zijn trouwens gelijk. De ervaring heeft geleerd dat jonge dieren, geboren uit ouders, die in de ruiperiode ver keerden, zelden tot waardevolle exemplaren ontwikkelen, maar zeer vatbaar blijken voor allerlei ziekten en gebreken. Dat bo vendien elke ruiende vogel, van af de groo'.e kalkoen tot den kleinen kooivogel toe, zeer gevoelig is voor temperatuurs-schommelin- gen, voor verandering van standplaats oi verblijf spreekt voor zich zelf. De vorming RECLAME. RECLAME. 4397 -» van het nieuwe veerenpak vraagt heel waf van de levenskracht, speciaal van het bloe<ï waarin al de benoodïgde bestanddeelèn aan? wezig moeten zijn, opdat de rui een geregeld verloop kan hebben. Hoe dom dus die kipr* penhouders, duivenliefhebbers enz. zijn;, die beweren, dat tijdens de rui alles wel met minder voer, met minder zorg af kaff, omdat dan de dieren toch geen nut afweid pen, hoe onwetend deze menschen zijn. springt door het hier aangevoerde duidelijk in het oog. En dat reeds lang van te voren alles moet aangebracht worden en dat mefi het vogellichaam niet beschouwen moet als. een flesch, waarin door een trechter vei? schillende ingrediënten binnengetapt kun* nen worden, zal iedereen bij eenig nadeS* ken dadelijk inzien. Een van de vèreischten tot een vlot rufr verloop is warmte. Hoe meer lichaam* warmte de ruiende vogel bezit, dea te ge? regelder en vlugger loopt het proces af. Daarom moeten reeds vóór het begin vaö den ruim eer oliehoudende en zoete standdeelèn aan het voer toegevoegd wot? den naar den eisch van iedere vogelsoort?* Vet en ook suiker geven warmte. In tijden ver van de ruiperiode verwij* derd, zou,den deze vetvormende stoffen bij] vastzittende vogels contrabande zijn maat nu zijn ze noodig. Een late rui, bijv. iiï reeds koude Novemberdagen ia daarom be* denkelijk. Een vlugge rui is een goede rui. Op dé. huisvesting komt dus in dien tijd zeer veel aan, opdat de stofwisseling geregeldkani plaats grijpen. Bij nat en kil weer worden de dieren binnengehouden en voor tocht; beveiligd. Zooals reeds gezegd is wordt daarom aan het menu toegevoegd: hennep zaad, zonnepitten, meer vleeschvoedering^ vooral gehakt, rauw vleesch of vleeschbe* schuit en bij dat alles het beste groenvoeh niet te onthouden, maar de dieren er elkeö dag flink van voorzien. In het algeme©# moet met ruime hand gegeven worden, hei is noodig voor het meerdere werk dat vati de stofwisseling gevraagd wordt. Alleen dan wanneer er een minder goed en vlot verloop kan worden waargenomen", begint men met medicinale bijvoegsels, eerder niet. Dan komen te pas: ijzeryi* triool, bloem van zwavel, dubbel koolzuró soda, fosforlevertraan, tannine enz. Heeft men echter te doen met gezonde, dieren, die goed gehouden, goed gevoederd worden, dan verloopt honderd tegen één do rui langs normalen weg. Opeave van personen, die zich £e Leide- hebben gr-«stJgd. A. A. v. Rijnbach en gezin, Leeraar* W. Rozenstr. 26; Mw. Hl J. Heijt, Apothli Ass., H. Rijndijk J16; J. H. Bekkering^ Amanuensis, Geeregracht 43a; J. J. Blij- leven, Banketbakker, Paradijssteeg 12; Mwv A. Koogman, Morschweg 11; H. J. J. Knaap,: Koolgracht 8; C. van der Star en gezin,; Wagenbestuurder, Oude Rijn 1C8; Mw. ,Wl Ha&ter, Dienstbode, Haarl.str. 171; M. Post,; Kapper, v. d. Helmkade 20; Mw. C. Pk Nieuwenburg, Geeregracht 14; Mw. J. Sel— van den Berg, Varkenmarkt 28; W. F^. Brou wer en gezin, Ind. Ambtnr. m. verlof, Da Costastr. 4; A. Onderdelinden, IJzerwerker* Mauritsslr. 46; B. van Oosten, Boekdrukker,) v. Speijkstr. 8; L. P. van der Lint, Chauf feur, P. Wilhelminastr. 31; Mw. R. Kop—s Imthorn, Verb Munnikenstr. 4; Mw. I. C. Dubbeldeman, Lombokstr. 36; Mw. R. Méw rink. .Verpleegster, Acad. Ziekenhuis; J. A,- A. Trel, Handelsreiziger, Vliet 47; P. A, v d Ende en gez., Reiziger, de( Genestetstr. 18; J. Haasbeek, Langestraat 20; A. Rietbergen, Waard gracht 65, Mw. Wed. A. J. Kranen burgVerhoog en gezin, Mauritsstra. 51; G. J. H. Eefrink en gezin, Accountant,; Rijnsb.weg 14; H. v. Riet en gezin, Kellner,- H. Rr/ndgk 108a; H. A. van Hooy, 1.1. Ma chinist, Heerenstr. 28; C. Kaapaan en gezin,; Kellner, Levendaaf 97; Mw. N. Quelliorst* Verpleegster, Acad. Ziekenhuis; Mw. L. Lip- pold, Schelpenkade 45; H. van Klaveren,; Koornbrugsteeg 4; Mw. J. Th. van der Ploeg* Kraamverzorgster, Galgewaier 12; J. Eiser* Remisebeambte, Bronkhorststr. 29a. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. Mej. W. Joon, Utrecht, Rijnlaan 100. Mej. J. C. Potters, Rotterdam, Adam Hof straat bij de ouders. Mej. E. v. Oyen, Enschedé, Beekstraat 16. Mej. M. M. Ham, Alphen a. d. Rijn, bij v. Wijk, Gouw- sluis. T. J. Nieboer, Oegstgeest, Terwee- weg 56. G. W. Geertsema, Voorburg, Oranjelust 17. Mej. G. C. v. Fruchten, Leiderdorp, Middenstr. 1. G. W. Kool mans Beynen, Den Haag, J. v. Riebeekstr. 70. W. F. Matthijs, Dordrecht, Maurits- straat 5 zwart. B. Morsink, idem, Sin gel 39a. M. C. v. d. Berg geb. v. d. Lin* den, Groningen, Graaf Adolfstr. la. A. M. J. Zieck geb. v. d. Berg, id. id. J. J. de la Rie, Den Haag, Goudsbl.l. 112. Mej. M. Berlott-König id. Segherstr. 98. L H. A. B. Melis, Zandvoort, Hotel d'Orango. Mej. C .T. Jaspers, Den Haag, Watering sohestr. 140. L. G. Kuyper, Haarlem, Bo termarkt 29-i'Ood. J. A. v. Aalzum, Breda School verlofonderoff. der Administratie. W. O. Bettenhaussen, Den Haag, Steijn- laan 74. Mej. A. M. J. G. Lambert, Soestdijk, Heetakkerweg 331. J. H. Teske Yelp (G.) IJsselstr. 3. M. A W. v. Iter* 4980 Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen Schrijnen en Smetten der Huid Zonne brand - Doorqeloopen Branderige Voeten verzaoht en geneest men met PURCM-.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6