LEEUWIN AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. r Woensdag. J cru ui (Middclstegracbt 3)Spieker de beer van der Horst, te 8 uur n.m. „Fhebe": Broeder De Jong. Kwartier vóór 8 uur. Donderdag. Gebouw Stadsevangelisatie, Groenesteeg 16: Bijbelbespreking, te 8 uur nam. Vrijdag. Den Burcht: Opcnluchtmecting 'dei anti-militairistcn nam. 8 uur. Zaterdag. Volksgebouw: Dansavond, te 8 uur nam Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woen9dsg- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luior-thealer", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en 's Zaterdags matinéo te 2 uur. „Rejo-theater": Intern, tentoonstelling ,,De Mensch". N o o r d w ij k-a a n-Z e.e, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond-concert dansant De apotheek van „Hulp der Mensch- ncid". Hooigracht 18, is altijd geopend, docb alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Juli tot en met Zondag 3 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, telefoon 435. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. KILLEN, Breestraat 154 Firma A. KILLEN, Stationsweg Fa. A.SOMERWILAzn. Hoogewoerd 24 Fa. A. J. H. WIJTENBURG, Haarl.str 2 en b:j A. GERRJÏSJlS, Alphen aan den Rijn en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haar! straat 128 RECLAME. HAARL.STRAAT 208 Denkt U er om dat onza Uitverkoop tot Zaterdag a.s. duurt en beslist niet 4965 de volgende schoolopz. bevorderd tot insp.: J. J. Beliën in de insp. Eindhoven; P. HL F. Coenerf id. Helmond; J. H. A. van Luyte- laar id. Roosendaal; raej. F. W. M. Jansen id. Tilburg; G. Widdershoven id. Veghel; iH. H. Hol id. Heerlen; J. Cals id. Roermond; J. W. Mols id. Sittard; VV. Charbo id. Doe- tinchem; G. Wi. Putto id. Ede; A. E. Dishoeck id. Zutphen; mr. G. J. ter Kuile id. Almelo; A. E. B. Omloo id. Enschede; J. A. van JETartingsveldt id. Ommen; A. van Oo$ id. Brielle; P. van Nes Czn. ad. Gorinchem; H. de Blouw id. Gouda; J. Öaak id. Leiden; S. Brandsraa id. Middelburg; J. A. H. Abe- icven id. Goes; E. Rabder id. Alkmaar; G. H. vWeustink id. Haarlem; G. Chr. Dun id. Helder; H4 B. F. Westerouwen van Meeteren id. Hoorn; Tj. Sterringa id. Zaandam; L. ,W. van Loon id. Amersfoort; rur. A. J. Fock id. Breukelen; J. Hommes id. Appinge- dam; Th. Boekholt id. Groningen; D. J. Leverman, id.1 Zuidhom; dr. A. I. Kan Jr. id Borger; W. Puister id. Emmen; K. van der Graaf id. Dokkum; A. Brons id. Fra- nekcr; J. M. Houwen id. Heerenveen; L. .Welling id. Leeuwarden; P. K. Dam id. Sneek, en F. W. Santman tot insp. in alg. dienst, toegevoegd aan de hoofdinsp in de derde hoofdinsp.; üc volgende schoolopz. overgeplaatst: S. Anema en mej. C. O. Schönfeld naar Am sterdam; voor het toezicht op het bewaarschool- onderwijs overgeplaatst; naar de tweede hoofdinsp. mej. J. H. van Omme, thans eerste hoofdinsp.; naar de derde hoofdinsp. mej. A. F. Houba, thans schoolopz. Maas tricht; naar de vierde hoofdinsp. mej. C. M. den Boer, thans derde hoofdinsp., en naar vijfde hoofdinsp. mej. A. Keuniug, thans schoolopz. Utrecht. Wegens verandering in de inrichting van bet dienstvak, waarbij zij werkzaam zijn en waaraoor hun wcrkzaamh.den overbodig zijn geworden, is, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, eervol ontslag verfeend aan: J. F. Clercx, insp. Eindhoven; H. de Noo Bzn., id. Rotterdam; F. de Vries, id. iHeerenveen; dr. A. R. van Hattum, id. Groningen; mr. P. J. J. van den Biesen, schoolopz. Breda; H. I. de Bie, id. Eind hoven; C. J. Keurenaer, id. Arnhem; dr. J. W. Wurfbain, Arnhem; mr. H. M. A. .Verneijen, id. Nijmegen; G. L. N. Jf. de Laive, id. Zutphen; J. D. de Gnmff, id. Dordrecht; B. van der Escb, id. 'g-Gra^ venhage- dr. M. P. Roosebooia. id. Rotter dam- mevr. de wed. A. A. O. de Groot, geb. Van Pienbroek, id. Schiedam; dr. J. F. Hoekstra, id. Amsterdam; mr. J. Husen, ld. Amsterdam; A. G. Boes, id. Haarlem; Ph. E. Bredée, id. Haarlem; W. C. Loman, ld. Zwolle; dr. G. A. Nauta, id. Groningen; J. Wédeven, id. Winschoten; mevr. H. A. van Riel, geb. Smeenge, id. Assen; W. Pet- ter, id. vierde hoofdinsp.; mevr. F. S. v. Balen, geb. Klaar, id. bewaarschoolonder- wijs tweede hoofdinsp.; mej. M. J. E. van de Velde, id. in id.; en jnej. J. S. C. P. van den Bent, id. vierde hoofdinsp. Ontstemming Rijkspersoneel. Het Comité ter beharliging van de alge- meene belangen van Overheidspersoneel meldt ons: Onder leiding van den heer F. van Meurs heelt Maandag een vergadering te Amster dam plaats gevonden van de hoofdbesturen der drie bij het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidsper soneel (A. C. O.) aangesloten organisaties, t. w.: den Nederlandschen Bond van Werk lieden in Overheidsdienst, den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en den Cen- tralen Nederlandschen Ambtenaarsbond. Deze vergadering was in hoofdzaak be legd ter bespreking van den toestand, ge schapen na de vergadering der Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken van 14 Juli jl waarin de besprekingen geen voortgang konden vinden, omdat eerst van de Regeering moest worden vernomen welk standpunt zij innam na genoemde Commissie met 9 tegen 1 stem een bezoldiging voor den schrijver van f 1800 maximum noodig achtte, zijnde 20 pCt. boven het voorstel der Regcering. De bestuurder F. S. Noordhoff hield over den geheelen gang van zaken in de Cen trale Commissie een inleiding, waarbij hij in het bijzonder de aandacht vestigde op het feit, dat de Regeering het de Centrale Commissie practisch geheel onmogelijk heeft gemaakt advies uit te brengen over de voorgenomen salarisherziening 1925, door haar de meest onmisbare gegevens Xe onthouden, welke Zelfs nog niet in het bezit dér Centrale Commissie zijn gekomen. Ten slotte deelde hij mede, dat van de Regeering antwoord was ontvangen, in zake de vraag van de Centrale Commissie, hier boven ten opzichte van de salarieering voor schrijver gesteld. Uit dit antwoord blijkt, dat de Regecring haar eigen gang gaat en thans zonder de Centrale Commissie er verder in te betrek ken de salarissen voor het Rijkspersoneel, onderwijzers inbegrepen, zal vaststellen. Na deze inleiding werd op voorstel van het Comité besloten zoo spoedig mogelijk een onderhoud aan te vragen met de S. D.- Kamcrfraclie .verschillende openbare ver- i gaderingen in het land te houden en door j middel van een reeks manifesten de bur- j gerij in te lichten. In de tweede plaats werd de kwestie be- J handeld van de voorgenomen samenwer king en fusie lusschcn den Cenlralen Ne derlandschen Ambtenaarsbond (C. N. A. B.) en den Cenlralen Bond van Post-, Tele graaf en Telefoonpersoneel (C. B. P. T. T.) De vergadering nam van deze plannen met instemming kennis en besloot het Co mité van Neutraal Overheidspersoneel (C. N. O. P.) waarbij de C. B. P. T. T. is aan gesloten, tot een bespreking uit te noodigen op Donderdag a.s. te Amsterdam, ten einde te overwegen op welke wijze, wanneer en in welke plaatsen de algemeene actie als hierboven bedoeld gezamenlijk kan ge schieden. Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. In de te Zwolle voortgezette vergadering zijn nog tot lid van het hoofdbestuur ge- kezen de heeren B. Weykamp te Baarn en W. E. Wepster te Rotterdam. Bij het voorstel van het hoofdbestuur ,,De vergadering, van oordeel dat de tijd voor het aangaan van een federatie met de neutrale onbhoudersorganisaties nog niet is aangebrokenmachtigt het hoofdbestuur, medo to werken aan de vorming van een commissie uit bedoelde organisaties tot het gezamenlijk voorbereiden en ui typeren van acties en werkzaamheden, welke daarvoor naar do meening van het hoofdbestuur in aanmerking komen", werd, na langdurige gedachtcnwisseling, een motie aangenomen van de afdeelingen Rotterdam c.s.: De ver gadering verzoekt het* hoofdbestuur art. 13 terug te nemen en na grondige voorberei ding het volgend jaar weer aan de orde te stellen de vraagfederatie of fusio. Het hoofdbestuur had een motie voorge steld, waarvan het slot luidde dat het maatschappelijk verkeer het be staan van de herbergen, café's en derge lijke noodzakelijk maakt dat er voor onze leden geen redenen van principieelen aard bestaan, om het bezoek van die inrichtingen in ieder geval te ver- raijden dat het echter in het belang van de volks- nuchterheid en de volkskracht gewenscht is, dat aldaar het gebruik van goede alco holvrije dranken zooveel mogelijk bevor derd wordt besluit den strijd tegen het alcoholismo dezerzijds met alle kracht voortzettend, zich tot de exploitanten van die inrichtin gen te richten met een gemotiveerd schrij ven, in bovenbedoelden geest hun bedrijf te voeren. Ds. Horreus de Haas, lid van het hoofd bestuur, lichtte de motie uitvoerig toe; deze werd ten slotte met groote meerder heid verworpen. De voorstellen Delft, dat de vereeniging in het algemeen en do leden individueel zich dienen te onthouden van aanbevelingen tot bezoeken van welke drankgelegenheid ook en zich uitspreekt tegen aamenwer king met belanghebbenden bij den drank handel, werden aangenomen. Als plaats voor de volgende bijeenkomst werd aangewezen Leeuwarden, of, zoo er het volgend jaar een congres wordt gehou den, Utrecht. Kolonel G. W. Fris, inspecteur van den vrijwilligen landstorm, en W. S. A. A. H. M. van Rijswijk de Jong, inspecteur der infan terie, komen tegen 16 September a.s. in aanmerking om bevorderd te worden tot generaal-majoor. Bij Kon besluit van 20 Juni is toege kend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan J. W. Menting, schildersknecht bij de firma Went- holt en Kilsdonk, te Amsterdam. Bij den aanvang der 12e zitting van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk wijdt prof. Van Nes een woord van hulde aan de nagedachtenis van den pas overleden Rot- terdamschen predikant Van der Giessen. Tot lid van de commissie voor de geeste lijke belangen van de mijnstreek wordt be noemd de heer P. Bongors, predikant te Ka- merik, die de benoeming aanneemt. Tot lid van den Raad van Beheer voor de predikanlslraktementen wordt herbenoemd de heer W. J. Koppius te Arnhem, en be noemd in de vacature-De Breuk prof. mr. F. de Vries te Rotterdam. Tot lid van den Raad van Beroep voor de predikantslraktemenlen wordt herbenoemd mr. H. J. Tijssens te 's Hage. Tot afgevaardigden naar het in 1925 te houden algemeen Protestantsch congres te Stockholm worden benoemd prof. dr. PI. M. van Nes en dr. G. J. Weijland, en tot hun plaatsvervangers prof. dr. A. M. Brouwer en prof. dr. L. Knappert. Voor het bijwonen van de inwijding eener nieuwe Wnalsche Kerk te Rotterdam wordt aangewezen dr. PI. Schokking en voor het bijwonen der diaconale conferentie te Lun- teren de heer M. E. van der Veen. De heer D. Eilerts de Haan leest een uit voerig rapport voor over het ten vorigen jare voorloopig aangenomen pen si oen regle ment. Namens de commissie bestrijdt hij onderscheidene bezwaren, die zijn inge bracht, neemt hij enkele voorgestelde amen dementen over en stelt ten slotte voor het reglement aan te nemen. Het rapport wordt ter inzage gelegd, om later in bespreking te worden genomen. De Amsterdamsche Kamer van Koop handel protesteert tegen het niet voldoen de inwinnen door de Regeering van prac- t-ische voorlichting bij het vervaardigen der Tariefwet. De verhooging van het heffings percentage moet h.i. tijdelijk zijn (b.v. 5 jaren). In het laatste nummer van de Cen trale, orgaan van de Centrale van Yereeni- gingen van personeel in 's rijks dienst, treilen we de mcdedeeling aan, dat de regeering de salarissen voor de hoogste ambtenaren als volgt heeft vastgesteld: H'oofd-ingenieur f5500f6500; admini strateur f5500f6500; raadadviseur vast salaris f7500; hoofd-ir.genieur-directeur vast salaris f7600; inspecteur-generaal vast sa laris f8500; secretaris-generaal vast salaris f8500. Voor do eerstgenoemde categorieën is dus nog een schaal vastgesteld, voor de overigo is één bedrag aangenomen. Het gevolg hier van zal dus wezen, dat dit voor sommige der betrokken ambtenaren een salarisver laging, voor andere echter een verhoogingi zal beteekenen. Volgens de Centrale zou de regeering deze regeling reeds in Maart hebbèn vastgesteld. Voor de ministers zelf zal, zooals men weet, het traktement van f 18009 op f 15000 per jaar worden gebracht. Aan het graf van den vermoorden an tiquair te Den Haag hebben het woord ge voerd ds. Poldervaart, ds. A. Troelstra, ds. A. B. te Winkel en de heer v. d. Haagen. De kardinalen enz., die aan het eucha ristisch congres hebben deelgenomen, bren gen bezoeken aan diverse plaatsen van ons land. Gisteren was 's-IIertogenbosch aan de beurt. De firma R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam heeft den Raad van Deventer bericht, dat bij handhaving van den aanslag harer beide directeuren in de foren9enbe>- lasting haar filiaal te Deventer zaf worden opgeheven en de employé's ontslagen of naar elders verplaatst. De firma heeft zich ter zake ook tot de Koningin gewend. Het geheele personeel van de scheeps werf Wortel boer te Delfzijl is wegens s'apte ontslagen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Zaterdag 2 Augustus a.s. niet plaats hebben. DE ALGEMEENE TOESTAND. Londen nog op 't doode punt de Micum-besprekingen af gebroken Hughes' reis. Allerlei optimistische berichten worden bij voortduring door Londen de wereld inge zonden, maar in werkelijkheid is men nog nog niets verder. Zooals gewoonlijk ztfn de leiders der ge allieerde delegaties gistermorgen brjeenge- komen in de woning van den eerste-minriter in Downingstreet; zij hebben bijna 3 uur vergaderd. Er is ook een vergadering ge weest van de uitgebreide commissie van juristen, waarnaar de afdeelingen L en h. van het Fransch-Engelsche memorandum van 9 Juli verwezen zijn. Met uitzondering dezer twee vergaderingen, zijn de besprekingen niet-officieel geweest. Alle commissie?, wier taak nog niet af is, zullen echter heden bijeenkomen. Daar de Engelsche deskundige Snowden gewijgerd heeft hetzij het voorstel van Theu- nis, hetzij uafc van Logan nopens het zoeken van waarborgen, die den geldschieters kun nen voldoen, te aanvaarden, zullen de Fran- sche vtrtegenwoordigjrg een nieuwe formule aanbieden. Dit voorstel zou hierop neerkomen: 1. De Commissie van Herstel, aangevuld met een Amerikaan, beslist in eerste in stantie over de kwestie van een in gebreke blijven van Duitschland en de in een der gelijk geval te nemen sancties. 2. Kan over een van beide kwesties geen overeenstemming in de Commissie van Her stel den president van het Haagsche Hof van Arbitrage een commissie van vijf per sonen te benoemen, die als scheidsrechter zal optreden tusschen de meerderheid en de minderheid van de Commissie van JPerstel en wier beslissing voor de Commissie van Herstel bindend zal zijn. Dit scheidsgerecht z$l zjjn samengesteld uit vertegenwoordigers van Engeland, Frank rijk, België, Italië en Amerika. De feden van deze commissie behoeven geen leden van de Dawes- of McKenna-commissie te zijn geweest. Dit voorstel, dat op het oogenblik nog geen definitief karakter heeft, is in over eenstemming met het vredesverdrag. Mac- Donald zou het denkbeeld gunstig gezind zijn. Aan Fransche zijde schijnt men te Lon den de quaestie van de militaire ontruiming van het Roergebied wel, te willen behandelen oiscfioon ïïeze in "/let plan-Dawes niet wordt aangeroerd en dus is buitengesloten van het programma der conferentie mits men het debat ook uitstrekt tot de behan deling van de quaestie der veiligheid en ae intergeallieerde schulden. Deze P'ransche geschiktheid wordt wel toegeschreven aan het feit, dat van En gelsche zijde plannen zijn geuit om 10 Jan. 1925 het gebied om Keulen te ontruimen, waardoor do Fransche bezetting der beide bruggehoofden in het gedrang zouden komen, gezwegen nog van een Roerbezetting, die geheel in de lucht zou komen te hangen! De nieuwe onderhandelingen over ver lenging der Micum-verdragen hebben tot nic-ts geleid, daar de Micum niet bereid schijnt te zijn geweest aan de Duitsche maustrïeelen eeiv'^e consessies te doen, zoo dat deze hebben verklaard, dat het onder deze omstandigheden onmogelijk is, de Mi- cum-overeenkomsten langer uit te voeren. Naar men weet zal van af 1 Augustus de bijdrage van het Rijk ophouden. In Frankrijk is men verheugd, dat Mc Donald geen bezwaar heeft tegen een Fransch-Duitsch handelsverdrag, iets, wat beide landen alleen raakt, zoo de vredes- bepalingen niet in het gedrang komen en acht men do Micum-verdragen gewettigd. .Wat echter geenszins McDonald's bedoeling is, dat spreekt van zelf, daar deze ver dragen wel degelijk de vredesbepalingen raken. i Aan de reis van den Amerikaanse hen minister Hughes, die thans te Parijs ver toeft, wordt steeds meer aandacht geschon ken, trots het „particuliere karakter'" daar van. Na Parijs komt België aan de beurt. (Het heet,! dat Hughes een gemeenschappe lijk optreden tegen Sovjet-Rusland propa geert. i .i DUITSCHLAND Het Duitsch-Russiscli conflict opgelost verzet van liet Duitsche spoorwegpersoneel de oogst. liet Duilsch-Russisch conflict is gesloten. Er is een protocol gcleekend, waarbij dit wordt vastgesteld. Het protocol constateert, dat beide regee ringen hebben getracht op vriendschappe lijke wijze het conflict bij te leggen. De Duitsche regeering verklaart, dat de politie bij het houden van de huiszoeking eigen machtig is opgetreden. Het feit, dat zij een ontsnapten communisljschen leider zocht, was geen voldoende motief om tot het hou den van de huiszoeking over te gaan. De Duitsche regeering, rekening houdend met de vriendschappelijke betrekking lusschcn beide landen, keurt de houding van de po litie af en betreurt haar. De leider van de huiszoeking is uit zijn functie ontslagen. De Duitsche beambten, die zich op onge paste wijze tegenover de exterritoriale Rus sische ambtenaren zouden hebben gedra gen, zullen worden gestraft, Duitschland zal de materieele schade, bij de huiszoe king veroorzaakt, vergoeden. Harerzijds verklaart de Russische regee ring, dat zij al haar beambten en dus ook alle medewerkers van de Russische han delsdelegatie, verboden heeft op welke wijze ook zich te mengen in de Duitsche binnen- landsche politiek. De kwestie van de exter ritorialiteit zal nader worden geregeld. De juridische positie van de handelsdelegatie blijft voorloopig onveranderd. De verdere onderhandelingen betreffende de ex-ierri- torialileit der handelsdelegatie zullen uiter lijk binnen een jaar worden gevoerd. De handelsdelegatie zal haar werkzaamheden hervatten en de heer Krestinski, de Russi sche gezant te Berlijn, die naar aanleiding van het conflict Duitschland had verlalen, zal nog deze week op zijn post terugkceren. flek bestuur van den vakbond van Duitsch spoorwegpersoneel verzet zich te gen den eisch. door Frankrijk ter Londen- sche conferentie gesteld, omtrent het behoud van 4 a 5000 Fransche en Belgische spoor wegmannen in regiedienst. Dien eisch acht het bestuur in strijd met het rapport-Dawes, terwijl inwilliging ervan het spoorwegbe drijf in het bezette gebied slechts zou hin deren. Wie daaraan twijfelt bedenke, dat juist het spoorwegpersoneel zich het sterkst heeft verzet tegen het machtsmisbruik van Frankrijk en België aan de Roer. Voorts stelt het bestuur de vraag, ln welke positie men zich het vreemde spoor wegpersoneel denkt. Zullen ze de meerde ren of de minderen van de Duitsche ambte naren en arbeiders zijn? In beide gevallen zijn conflicten te wachten. Of zullen ze slechts werkelooze controle-organen zijn? Dat ware al heel ongerijmd, in wie zou ze moeten betalen, de Fransche en Belgi sche regeering of de Duitsche spoorweg- vennootschap? In 't eerste geval zouden die regeeringen ook recht van beschikking over het personeel willen behouden, of ze met bijzondere volmachten beklecden, in laatst bedoeld geval zou het vreemde personeel door niets gerechtvaardigde lasten op de Vennootschap leggen en dus hoogst oneko- nomisch werken. Immers 4 a 5000 man kosten per jaar een 9 millioen goudraark. Het bestuur verklaart ten slotte van de Duitsche delegatie te Londen te verwach ten, dat zij de hier ontwikkelde bezwaren te berde zal brengen. Blijkens de officieele statistiek, ver wacht men voor den oogst van dit Jaar een opbrengst van 20 pCt minder dan het vo rige jaar, zoodat men in werkelijking met den oogst van 1923 nog geen bevredigend resultaat verwachten mag. FRANKRIJK. Boodschap van Herriot. Herriot heeft een telegram aan de Ka- mer gezonden, waarin hij zegt, dat de re geering zeer graag een volledig accoord ter goedkeuring aan de Kamer zal aanbieden Niettegenstaande al de moeite, die men zich gegeven heeft, ir. er echter nog geen overeenstemming bereikt. De Fransche de legatie tracht wel is waar de verlangde waarborgen te geven aan de geldschieters, maar waakt er tevens voor, dat er niets gewijzigd wordt aan het verdrag van Ver sailles en dat de rechten van Frankrijk on verminderd blijven voor het geval de ge zamenlijke actie tot oplossing van het schadevergocdingsvraagstuk niet mocht slagen. Onder de vragen, welke nog niet opgelost zijn, noemt Herriot ook de kwes tie van het Fransche en Belgische spoor wegpersoneel in het Rijnland. Er zullen nog verscheidene dagen noodig zijn om alles op te lossen. De regeering zal echter alles doen wat zij kan om Frankrijk's posi tie te versterken en de intergeallieerde samenwerking alsmede den vrede te herstel len. Het resultaat der onderhandelingen zal aan *1*5 Knmer ter goedkeuring worden aangeb n, ENGELAND Een reis van parlementariërs. Op 1 September begint een reis van par lementsleden uit Engeland, Canada, Austra lië en N. Zeeland naar Zuid-Afrika. De toer slaat onder auspiciën van de Rijksparlemen- taire Vereeniging, die nauwer betrekkingen en uitwisseling van gedachten wil bevorde ren tusschen de leden der parlementen van het Rijk. Dit zal de eerste maal zijn, dat leden van vrijwel ade rijlcsparlemenien elkaar in een Dominion ontmoeten. Door den polilieken toesland kan Newfound land geen afgevaardigden zenden. Aan het hoofd van de Engelsche dele gatie slaat Thomas, minister van koloniën; zij omvat 14 leden, vaarvan 11 Lagerhuis- leden van alle pf.rlijen. De Canadeesche delegatie telt 9, de Australische 8 en d«> N. Zeelandsche 4 leden; in alle delegaties zijn alle politiek* partijen vertegenwoor digd. Dc regeering van de Unie van Zuid- Afrika zal doen wat zij kan om het succes van den toer te verzekeren. TAPAN. Onderhandelingen met Rusland. Naar verluidt, heeft dc Japansclie mis sie in Peking aan den Russischen gezant aldaar medegedeeld, dn#. Joi-, hihara, die volmacht heeft om met Rus land to onderhandelen 3 September te Po king zal aankomen en bereid is onmiddel lijk de besprekingen te besluiten. De Commissie van ïlerslel naar Londen. PARIJS, 30 Juli (V. D.). De Commissie van Herstel zal Donderdag naar Londen vertrekken. De Britsche handel. LONDEN, 30 Juli (V. D.). De Britsche regeering heeft een commissie van onder zoek ingesteld om rapport uit te brengen over den toesland en de vooruitzichten van de Britsche industrie en handel, waar bij in het bijzonder gelet moet worden op den uitvoerhandel. De commissie zal ad vies hebben uit te brengen. De Iersche grenskwestie. LONDEN, 30 Juli. (Reuter. Gemeld wordt dat de rechterlijke commissie uit den gehei men raad waarin de Iersche grenskwestie werd besproken, besliste, dat een nieuwe wetgeving voor verbetering van 't Engelsch- Iersch verdrag, het eenigo middel vormde voor oplossing der kwestie. Verwacht wordt dat de regeering de volgende week het wetsontwerp indient en zal beproeven het voor de vacantie te doen aannemen. De strijd in Marokko. CASABLANCA, 29 Juli (Belg. Tel. Ag Hcfc persbureau van het hoofdkwartier spreekt 't gerucht tegen, dat Abdal Krim persoonlijk den strijd met de Fransche pos ten aan de grens van het Rifgebied heeft geleid. Dc Franschen hebben, zooals gemeld, 26 dezer een g*oep Nan 1200 Rifbewoners te ruggedreven, die de grens waren overge komen. De Rifbewoners kregen daarbij 300 dooden, de Franschen telden 15 dooden en 20 gewonden. Deze nederlaag heeft grooten indruk go- maakt op de bewoners van het Rifgebied. Mexico erkent sovjet-Rusland. MEXICO, 30 Juli. (Reuter) De minister van buitenl. zaken heeft medegedeeld, dat Mexico sovjet-Rusland heeft erkend. Be opstand in Brazilië. NEW-YORK, 29 Juli (V.DTelegrammen uit Buenos Ayies melden, dat de i eb ellen in twee gedeelten uit Sao Paulo zii gevlucht. Zij worden nu vervolgd. De rebellen begotten zich jeeds terug te trekken uit de siad, toen df p-t-ote aanval der regeeringslroepcn begon. Fr werden veel gevangenen gemaakt. Generaal Lopez, lel-, der der rebellen, en andere aanvoerders onte snapten. Majoor Costa heeft zelfmoord ge-, pleegd, toen bleek, dat hij niet meer kon ontkomen. De gouverneur' is in Sao Paulo teruggen keerd. Verwacht wordt, dat de banken ett handelshuizen hun kantoren op 1 Aug. weef

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2