No. 19751. WOENSDAG 30 JULI Anno 1924 Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Gfficieelo Kennisaevinu. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIENt 80 Cta. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Kleine Adveftenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postreebt. Voor eventueele opzending van brieven iJO Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. PRIJS DEZER COURANTt Voor Lelden per t maanden ZS.8&, per week O.lg. Builen Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per treek 7^.iï£r.0.18, Franco per post Z2.85 -fi portokosten. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOF. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt IS, tel. 1225 is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.17 f 0.23 —f0 30, SCHOL a f 0.16—f 0.31, KABEL JAUW a f 0.32f 0.37 (geheele kabelj. a. f 0 24), TARBOT a f 0.65 per pond en NIEUWE HARING a f 0.06 per stuk. AUG. L. REIMERINGER. Welh. Lo.-Burgemeester. Leiden, 30 Juli 1924. Herdenking Mobilisatie 1914. 'Aan het Stadhuis en andere openbare ge houwen is in verband met de herdenking yan de mobilisatie 1914 een manifest aange plakt uitgaande van het Nat. Comité, ter her denking van de Mobilisatie. Dit manifest luidt: LANDGENOOTEN1 Nu tien jaar zijn verloopen sedert bij den oproep „TE WAPEN" door heel Nederland ccn schok voer en een siddering, wenscht het Nationaal Comité een woord tot u te richten. Het was Juli 1914. Onheilspellend hadden zware wolken zich aan den staatkundigen hemel saamgepakt. Gelegen tusschen de strij denden, gelegen op hun oorlogsweg, was onze posilie zeer bedreigd. Hoe zou het ons gaan? WIJ WILDEN VREDE. Onze moedige vorstin en onze kloeke re- gecring aarzelden niet. Het bevel lot' mobi lisatie bracht onze geheele weermacht te land en ter zee in gereedheid om elke schen ding van ons gebied legen te gaan. Met be drukt hart zag ieder het Kind, den Vader, den Echtgenoot te wapen snellen om zich te scharen om de kern van goede aanvoerders, die hen zouden leiden daarheen, waar het belang van het Vaderland hen zou roepen. Eh hoovelen kwamen zich vrijwillig melden, hoevèle oud-gedienden grepen weer naar het wapen, toen het Vaderland riep! Iloevele In dische verlofgangers traden in onze gelede ren I Meer dan vier jaar drukkende onzekerheid. Het waren moeilijke jaren; maar.het ge vaar werd afgewend en bleef afgewend. Op Ncerlands vrijen bodem zelte geen vreemde den voet. EENSGEZIND en vast van wil stond het geheele Volk achter zijn regeering. Neerlands zelfstandigheid die vroeger door inwendige verdeeldheid was verleren gegaan en die in 1813 met vreemde hulp was her kregen werd door eigen kracht bewaard. LANDGENOOTEN 1 Zwaar waren de of fers, die van onze gemobiliseerden en van hun gezinnen moesten worden geëischt. Zij hebben hun plicht gedaan. Zij hebben het .Vaderland behoed ten kosle van zware en ,vele opofferingen. Er zijn er gevallen, al waren wij niet in strijd. Eere zij hun nage dachtenis. Er zijn er wier gezondheid is ge knakt, wier bedrijf is te gronde gegaan. Er zijn er, die in zooveel andere opzichten in bijzondere male nadeelige gevolgen hebben moeien ondervinden van den zwaren en langdurigen dienst. Veel is door hen ge leden in de oorlogsjaren. Veel wordt nog geleden. Laat ons daarom de handen ineenslaan om le lenigen den nood waar die nog be slaat, ie helpen waar zulks nog mogelijk is. MÓRGEN, 31 Juli, zal hel 10 jaar ge leden zijn, dat het „le wapen" weerklonk. Met klokgelui zal u dat in herinnering wor den gebracht. Verzamelt u dan oud-gemobi- liscerdon, om de dagen van weleer in het 'geheugen terugroepende, te denken aan den slcun, dien gij elkander gaaft, toen gij waart ver van huis, ver van hen, die u lief wa ren. En laat overmorgen te 's-Gravenhage op den landdag geheel Nederland vertegen woordigd zijn, om te getuigen van de saam- hoorigheid van heel het Nederlandsche Volk, evenals dat op den eersten mobilisa- iicdag in 1914 zoo schoon lot uiting kwam, zoo krachtig tot heel de wereld sprak. LANDGENOOTEN. Indien gij terugdenkt aan die dagen van 1914, laat dan uw hart warm voelen voor de oud-gemobiliseerden, die nog lijden. Geef hun uw sympathie en uw dank. En geef, in ruime male, wat strekken kan om het lijden le verzachten, den nood te lenigen van hen, die vóór 10 jaar pal stonden voor Neerlands vrijheid en voor Neerlands zelfstandigheid. Namens het Nationaal Comité Herdenking Mobilisatie 1914. Jw.g.) W. II. VAN TERWTSGA. Voorts herinneren wij aan de herden kingsavond morgenavond te 8 uur in de groote Stadsgehoorzaal le houden, waarin als sprekers zullen optreden, de heeren prof. dr. r. J. Blok, hoogleeraar in de Vaderland- s?he Geschiedenis aan de Leidsche Univer siteit en ds. If. Thomas, pred. bij de Ger. ge- meojile alhier, met medewerking van het Leidsche Muziekkorps en de dames E. van dxT Hoeven (zang) en J. Hazeu (piano), welke bijeenkomst zat worden geleid door •den voorzitter van het Hebdenkings-Comité, den heer A. L. Reimeringer, wethouder- 'oco burgemeester. Wij zullen hier niet op het programma dat veel afwisseling biedt vooruit loopen, doch willen al vast zeggen dat de avond veel belooft. Een twaalftal jonge dames, leden der ver- eeniging „Brunhilde" zullen dien avond prentbriefkaarten verkoopen waarvan de op brengst zal strekken ten voordeele van de oud-gemobiliseerden die nog onder de gevol gen er van lijden. Zangersfeest in „Oud-Hortuszicht". Gistermiddag en -avond werd vanwege den Ring Leiden en Omstreken van Chr. gemengde zangvereenigingen in den theetuin „Oud-Hortuszicht" aan den Witte Singel al hier, een zangersfeest gehouden, dat, spijt het regenweer op den middag, toch nog uit nemend is geslaagd. Toen de verschillende zangvereenigingen 's namiddags tegen drieën aankwamen, de meeslen per autobus of per rijtuig, viel er een gestadige regen en de lucht was zoo dicht en zoo wazig dat een voorspelling dat het den ganschen dag zou regenen voor de hand lag. Het feest uit te stellen ging echter ook moeilijk. De negen zangvereenigingen, te - zamen tellend 250 k 300 zangers en zange ressen, waren er nu eenmaal en daarom be sloot het bestuur het programma af te wer ken, kon het niet in den mooien tuin, dan maar in de zaal, die na de laatste uitbrei ding ook veel ruimte biedt. Te ruim halfvier werd gelukkig de lucht wat beter en de re gen hield op. De voorzitter van het Ringbe- sluur, de heer G. J. Goedhart uit Leiderdorp opende nu den dag met een kort welkomst woord. Hij herinnerde er aan, dat de meeste zangersfeesten door den Hing georganiseerd tot dusver door goed weer waren begunstigd geweest en hij sprak de hoop uit dat hel ook nu nog zou meevallen. Het verheugde hem dat' van de tien vereenigingen er toch nog negen waren opgekomen en dal er, ondanks den tegenslag met het weer, zulk een opge wekte geest heerschte. Daarna verzocht hij de zangvercen. „Hal lelujah" uit Oegstgeest, directeur de heer Du- prée, zich naar de versierde tent te begeven. Toen dit koor op waardige wijze het pro gramma opende met „Het Kerkklokje" kwam de zon schuchter door den vyazigen wolken sluier kijken, waardoor de stemming dadelijk werd verhoogd. Inmiddels kwam ook het belangstellend publiek opzetten en weldra was het al weer vergelen dat hel er eerst zoo slecht had uit gezien. Dc heer B. Th. Tolman Jr. van hier ver gastte daarna de aanwezigen op eenige mooie nummers op de viool, op de piano begeleid door zijn vader den heer Th. II. Polman Sr. Deze muziek had wel eenige meerdere aandacht verdiend dan er door een deel van het publiek aan geschonken werd. Achter eenvolgens lieten zich voor de pauze nog Iiooren de vereenigingen „Excelsior" van I.eimuiden, directeur de heer Van Iterson; „Sole Deo Gloria" van Noordwijk aan Zee, directeur de heer Smit; „Advendo" van Noordwijk Binnen, eveneens onder leiding van den lieer Smit, en „Excelsior" van Leiderdorp, directeur de heer J. W. Snel, ter wijl de heeren Polman ook nog eenige mu zieknummers ten beste gaven en ook de Chr. Harmonievereeniging „Wilhelmina" de aanwezigen op een paar zangnummers ver gastte. Verder werd voor de pauze door alle aanwezigen met begeleiding van de piano Psalm 100 vers 1 gezongen. Inmiddels werd het weer tegen den avond nog mooier en daardoor liep na het eindigen der pauze de tuin geheel vol. Het bestuur had te ruim 8 uur al de beschikbare toe gangskaarten in het geheel 850) reeds ver kocht en er stonden nog vele belangstellen den buiten, die aan den Singel van den zang on de muziek genoten. Ook in de woningen en in de tuinen in de omgeving van Hortus- zicht drong de zang en muziek door. Het tweede gedeelte werd ingeleid met het gemeenschappelijk gezongen Bondslied, ge dicht door Graaf van Hogendorp: „Een in geest en streven", dat een machtigen indruk maakte en ver in den omtrek werd gehoord; gevolgd door Psalm 100 1 en 4 dat door het publiek werd medegezongen. Achtereenvolgens traden nu, behalve het Harmoniegezelschap „Wilhelmina" nog op „Zingt den Heer" van Zoeterwoude, direc teur onze stadgenoot de lieer Th. H. Polman, „Excelsior", van Leimuiden, „Hallelujah" van Leiden, directrice mej. Tilly Leening, „Zingt den Heer" eveneens van Leiden, di recteur de lieer C. v. d. Keur en Koudekerks Gemengd Koor, ook onder leiding van den heer v. d. Keur. De gezongen liederen, welke wij hier na tuurlijk niet kunnen noemen, ademden voor het meerendecl een godsdiensligen geest en werden goed gezongen. Hoewel verklaarbaar en vergeeflijk, waar zooveel menschen, voor 't meerendeel jonge lieden bijeen waren, was het echter wel eens wat al le rumoerig, waardoor voor de wer kelijk belangstellenden af en toe het genie ten van den zang niet geheel onverminderd was. De overigens wel geslaagde dag, waarop de Ring met voldoening kan terugzien, werd le gen elf uur besloten met het gemeenschappe lijk gezongen: Dankt, dankt nu allen God. Voor het alhier gehouden examen Engelsch M. O., akte A, zijn gisteren ge slaagd de dames M. J. W. II. A. Ileegge, Haarlem; M. Hennigfeld, Blerik en C. J. M. A. van de Wiel, Breda, en de heeren F. U, Hazewindus, Veensluis; L. Hospes, Hen gelo (O.) en J. Huisman, Bergum. Voor hel examen Fransch M. O., akte A, is te Utrecht geslaagd mej. H. W. van der Scheer, alhier. De heer J. Noordanus Jr. is tot leider van hel Leidsch Slrijk-Ensemble „Euterpe" benoemd. Den lslen Augustus a.S., hoopt J. Flippo den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar bij de Firma Tieleman en Dros (Middelstegracht) in dienst trad. Morgen, Donderdagavond 7.15 heeft in de kleine zaal dor Stadsgehoorzaal de uit reiking plaats der Hermneringskruisen aan die leden van de Leidsche Burgerwacht, die in de jaren 1914—1918 gemobiliseerd zijn geweest. Totaal zullen er 51 kruisen worden uitgereikt; waarvan 12 met kroon. .Waarna alle aanwezige de herdenkingsavond in de groole Stadszaal zullen bijwonen. Naar aanleiding van het bericht in ons blad van gisteren over het door de N. Z. H. T. M. uitgevoerde werk aan de Iloogewoerds- brug bij het Steenschuur, kunnen wij nader meedeelen dat dit niet besÜ9t over de later te volgen uitspraak van de Rechtbank met betrekking lot het vaststellen van een even tueele schadevergoeding aan den vroegeren gebruiker of eigenaar van den kelder, den heer Van Veen. Om ons le vrijwaren van het verwijt een zijdig te hebben ingelicht, hadden wij hier over nog een onderhoud met den heer Van Veen die zich door de onteigening van zijn vroeger bewoond perceel zeer gedupeerd acht. Wij vernamen dat in den kelder niet maar slechts eenige flesschen stonden, maar wel eenige manden met glaswerk, dat hij in zijn nieuwe woning Hoogewoerd 84 niet kon bergen. Hij weigerde inderdaad deze in ont vangst le nemen, omdat hij den kelder nog altijd als zijn eigendom beschouwt en voorshands zijn rechten daarop handliaaft. De in de stad gelanceerde meenmg, als zou hij tegenover de gemeente en de N. Z. II. T. M. onhandelbaar zijn geweest, wordt door hem beslist weersproken. Natuurlijk viel het hem zwa-ar afstand te doen van een perceel waarin hij een ruim bestaan vond, doch hij begreep dat de onteigening noodig was. Bij het eerste bezoek door den dircoteur van gemeentewerken ir. Driessen, vergezeld van den secretaris der Huurcommissie, hem in verband met deze zaak gebracht, heeft hij onmiddellijk de heeren allent gemaakt op den kelder onder de straat doch hij ontving bils van den directeur ten antwoord: daar mede hebben wij hier niets le maken, wat onder de straal ligt behoort tot de gemeente. Dal de heeren Christiaanse en Dingjan tegen het storten vaü een zeker bedrag in de gemeentekas een maand langer mochten blijven wonen in hun panden als hij was ook niet geschikt om 'hem tot groote welwil lendheid te stemmen. Een bevoegd taxateur als den heer Van der Laan en ook anderen hadden het pand in verband met den stand en daarin uitge oefende nering op circa f 28,000 geschat, terwijl de drie beëedigde taxateurs, de heeren ir. P. Iloogenboom, M. Koert en W. Fonbein deze waarde schatten op f 15,000, wat volgens hem veel te weinig was. Dit, gevoegd bij do vele onaangenaamheden bij de onderhandel in gen ondervonden heeft hem prikkelbaar gemaakt en hem genoopt om vast te houden aan het bezit van den kelder. Hadden B. en W. van Leiden met hem willen onderhandelen over den verkoop van het pand hoclc Hoogewoerd dat thans afge broken wordt en waarvoor hij reeds f 20,000 bood, de zaak zou oen geheel andere wen ding hebben kunnen nemen, naar hij meende. Wij kunnen op alles wat de heer Van Veen en diens echlgenoole ons verder oveT het verloop van deze onverkwikkelijke zaak vertelden, hier niet ingaan, doch wij zouden ons zeer moeien vergissen als ook op dit geval niet hel oude spreekwoord zou kun nen worden toegepast: Waar twee kijven, hebben beiden, schuld. Beide partijen zullen nu de rechterlijke uitspraak moeten wachten. Nu met het werk kan worden doorgegaan wordt het algemeen belang er niet meer door geschaad Door een schipper, die aldaar met zijn schuit passeerde, is hedenmorgen te 7 uur, naar men ons uit Haarlemmermeer meldt, in de ringvaart nabij den Lisserdijk het lijk opgehaald van een manspersoon. Het bleek te zijn de 44-jarige schippers knecht H. M., van hier, die sedert 5 uur 's morgens van een aldaar liggende schuit werd vermist. Vermoed wordt dat hem een ongeluk is overkomen. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats te Abbenes over gebracht. Toen hedenmorgen de Stadswerkman Joh. Jac. Bey aan den Stille-Rijn bezig was met boomensnoeien, had hij het ongeluk ten gevolge van het breken van een tak, waarop op hij met een der knieën steunde, van een hoogte van 8 10 Meter op straat te vallen, De man kwam op het zitvlak neer en klaag de zeer over pijn in rug en borst. Nadat hij door dr. Sloot vanwege den Eersten Hulp dienst, was behandeld, werd hij per auto naar het St. Elizabethsgeslicht gebracht waar dr. Leesberg hem verder behandelde. Hedenvoormiddag had aan den hoek Oude Rijn-Havenplein een ongeval plaats, dat voor den betrokkene nogal goed afliep. Een man was bezig een wagen met aardap pelen te ontladen bij den aardappelenhande laar v. d. Vlist aldaar. Door het spelen van een draaiorgel schrok het paard en wilde op hol gaan. Het werd echter tegen gehouden en kwam te vallen. De man die de wagen loste kwam onder het paard terecht en liep eenige verwondingen op. Binnen gedragen bij den heer Van der Vlist werd de eerste Hulpdienst ontboden die gelukkig kon con- staleeren dat de verwondingen niet ernstig Gistermiddag werd door een voorbijrij dend met een paard bespannen voertuig, bestuurd door den landbouwer B. V. te Woubrugge, een reclame-lichtbak geplaatst aan den gevel van den Goedkoope Boekhan del-Boekbinderij van den heer II. A. II. Ver- sneij, Hoogewoerd 65, afgereden. De schade, geschat op f 25 werd voorloo- pig door den heer V. vergoed. Door vrouw A. V., geboren K wonen de in de Agnietenstraat, is bij de politie aan gifte gedaan, dat zekere vrouw S. uit de Vrouwenkerksleeg haar gisteravond zonder eenige aanleiding heeft mishandeld door haar een schop en een klap toe te brengen. Door de polilie is proces-verbaal van het geval opgemaakt. Gisternamiddag had op den overweg van de Ned. Spoorwegen aan den Rijnsbur- gerweg een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door den slucadoorspatroon J. A de B. en den wielrijder V. Het rijwiel werd ernstig beschadigd en ook het hek langs den overweg had van de aanrijding te lijden. Do politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak der aanrijding, waar beide bestuur ders elkaar de schuld geven. Gisterenavond werden de wandelaars op den Stationsweg opgeschrikt door hel' rin kelen van glasscherven. Spoedig ontdekte men dat een groote serreruit van café „Zo- merzorg" was ingeduwd door een voorbij gaand wandelaar, vermoedelijk doordat hij over een of ander voorwerp uitgleed. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs waren op 29 Juli ingeschreven 631 werk- loozen. 3 BINNENLAND. De nieuwe samenstelling van het Rijks- schooltoezlcht. Het verrollen van een toren te Alkmaar. .Verduistering van 1 27.000 te Rotterdam, BUITENLAND. Te Londen ls men nog op het doode punt. Het Duitsch-Russisch conflict ls bijge legd en als geëindigd te beschouwen. -De besprekingen over verlenging der Micuru-verdragen zonder resultaat alge- broken. Hei Rijksscheoltoezicht. Onder overweging, dat ingevolge art. 175 de iT,. O.-wet 1920 door de Ifroon geschiedt do verdeeling der werkzaamheden tusschen de hoofdinspecteurs, de inspecteurs en de I schoolopzieners, voor zoover daarin niet door de wet is voorzien; de indeeling van hel Rijk in hoofdinspectiën; de regeling der wijze van vervanging van hoofdinspecteurs, inspecteurs en schoolopzieners in geval van ziekte, afwezigheid, schorsing of ontsten tenis; en de regeling van de toevoeging aan hoofdinspecteurs ei inspecteurs van Dur.au- I ambtenaren, zijn bij K. B. do desbetreffende bepalingen in ,,St.-Ct.'' no. 146 bekend ge maakt, waaraan wjj het volgende ontleenen. Het toezicht over het gewoon L. O., liet vervolgonderwijs, het U. L O., liet bewaar school-onderwijs, het onderwijs aan inrich tingen tot opleiding van onderwijzers, onder wijzeressen en beivaarschoolpersoneel, word uitgeoefend door: vijf hoofdinspecteurs, 59 inspecteurs, waarvan één io algemeenen dienst, en 14 schoolopzieners. Het toezicht over het buitengewoon L. O. wordt uitgeoefend door een inspecteur. Het Rijk is voor het eerstgenoemde toe zicht verdeeld in vijf hoofdinspectiën. Do eerste hoofdinspectie omvat de provinciën Noord-Brabant en Limburg; de tweede hoofd inspectie omvat de prov. Gelderland en Gverijsel; de derde hoofdinspectie omvat de prov. Zuid-Holland en E oefand; de vierde hoofdinspectie omvat de prov. NoordgHolIand cn Utrecht; de vijfde hoofdinspectie omvat de prov. Friesland, Groningen en Drente. Het toezicht over het buitengewoon L. O. omvat hef geheele Rijk. Het Rpjk is voor het toezicht op het go- woon L. O., het vervolgonderwijs en het uit gebreid L. O. verdeeld in acht en vijftig iiDspectiën. De eerste hoofdinspectie omvat 4e inspectiën Breda, Eindhoven, Helmond, 's-ïïcrtogenboschRoosendaal, Tilburg, iVeghei, Heerlen, Maastricht, Roermond, Sit- tara en Venlo. De tweede hoofdinspectie omvat de inspectiën Apeldoorn, Arnhem, Doetin- chem, Eede, Nijmegen, Tiel, Zutpheu, Almelo, Deventer, Enschede, Ommen en Zwolle. De dorde hoofdinspectie omvat de inspectiën Brielle, Delft, Dordrecht, Go- nnc.bem, Gouda, 's Gravenhage, Leiden, Rot terdam, Schiedam, Goes, Middelburg cn Neuzen. De vierde hoofdinspectie omvat de inspectiën Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Helder, Hilversum, Hoorn, Zaandam. Amers foort, Breukelen en Utrecht. De vijfde hoofdinspectie omvat de inspectiën Dokkum, Franeker, Heeron- veen, Leeuwarden, Sneek, Appingedam, Gro ningen, Winschoten, Zuidhorn, Assen, Bor ger en Emmen. Aan den hoofdinspecteur In de derde hoofdinspectie wordt een inspecteur in al gemeenen dienst toegevoegd Aan de inspecteurs in de inspectiën 's-Gra venhage, Rotterdam en Amsterdam worden schoolopzieners toegevoegd en wel resp. twee,drie en vier. .Voor het toezicht over het bewaarschool- onaerwijs en de inrichting toj. opleiding van Dewaarschoolpersoneel wordt aan eiken hoofd inspecteur één schoolopziener toegevoegd. Een tabel, bij (jit K. B. gevoegd, wjjst do gemeenten aan, die tot elke inspectie behooren. De standplaats van den hoofdinspecteur van het buitengewoon L. O. wordt door den Mamsler aangewezen. Hij mpet wonen in zijne standplaats. De Minister kan hem jtg- delijk vrjjstelliug te verleenen van de ver plichting, om in zijne standplaats te wonen. Indien het Rijksbelang dit vordert kan daar bij de woonplaats als standplaats worden aangemerkt voor de vaststelling van de jaarwedde. Dc hoofdinspecteur,, die zich, behalve voor zijne ambtsbezigheden, lange r dan zeven dagen uit zjjme woonptaota verwijdert, behoeft daartoe vergunning van den Minister. L'e hoofdinspecteur kan, acht hjj dit ncodig, bijeenkomen met de inspecteurs van zjjn ambtsgebied, ter bespreking van de aan ben toevertrouwde belangen, rltf kan ook de schoolopzieners, binnen zjjn ambtsgebied werkzaam, tot het bijwonen van zoodanige bijeenkomsten uitnoodigen.' Hij kan de in specteurs en schoolopzieners, binnen zijn ambtsgebied werkzaam, te allen tijde voor be sprekingen oproepen. Verder kan hij, waar hjj dit noodig acht, bijeenkomen met directeuren van inrichtingen tot opleiding van onderwij zers en onderwijzeressen binnen zijn ambts gebied. Do inspecteur in algemeenen dienst van het gewoon L. Ot heeft zijn standplaats in dezelfde gemeente als de hoofdinspecteur in do derde hoofdinspectie. De overige inspec teurs hebben standplaats in do gemeente of het onderdeel der gemeente, waarnaar de inspectie is genoemd. De schoolopzieners, die de inspecteurs ln de inspectiën 's-Gravenhage, Rotterdam en Amsterdam bijstaan, k bben hun standplaats in de gemeente, waarnaar de inspectie is genoemd. jUc-t bezoek der bewaarscholen en der inrichtingen tot opleiding van b.waarschooi- personeel geschiedt door den daarvoor aan gewezen schoolopziener in dier voege, dat de eerstgenoemde inrichtingen teu minste eenmaal in de twee jaar en de faatetee- noemde ten minste eenmaal 's jaars worden bezocht en wel in overleg met den hoofd* inspecteur. Jaarlijks wordt eene som beschikbaar ge- stejd, bestemd tot bekostiging eener vak bibliotheek, welke staat onder het behoor van den door den Minister aan te wijzen hoofdinspecteur. Deze bibliotheek saat ten dienste van allen, die tot hot Itjjkstoezichl op het lager en het bewaarschoolonderwijs behooren, cu van de leden van den Onder- wgsraad. De verantwoording dier som ge- scniedt op de wijze, door don Minister te bepalen. 'Deze stelt ook het reglement op net gebruik en het beheer der bibliotheek vast. Op de bijeenkomsten van den hoofdinspec teur van het buitengewoon L. O. met de inspecteurs, kunnen referaten worden ge houden, zoowel door hen, die deze bijeen- Komsten behooren bij te wonen of er joe Kunnen worden uitgenoodigd, als door an deren. De kosten dezer bijeenkomsten en referaten komen ten laste van het Rjjk. Het besluit treedt in werking 1 Aug a.s. Bij K. B. zijn bij het Rijksschooltoezicht met 1 Aug. a.s.: overgeplante: A. Rienks, van tweede naar derde hoofdinsp.; I'. .Wielinga, van derde naar tweede hoofdinsp.; dr. G. Nghoff, van vierde naar vjjfde hoofdinsp.; bevorderd tot hoofdinsp. vierde noofdinsp. K. Brants, thans insp. Leiden; do volgende insp. overgeplaats: dr. K. E. iW. Btrootman naar Apeldoorn; G. G. van As naar Delft; J. ÏL van Westendorp J.-Dzn. naar Rotterdam; J. N. Patlist naar 's-Gravenhage; A. it van den Donk haat iVenloj

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1