Zonderlinge Kameraden No, 19747 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 Juli. Tweede Blad. Anno i924 GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. Begrafenis-Onderneming KEERËWEER CREMATIE, AUTO-TRANSPORT FEUILLETON. Een rentenier in zijn woning in Per Haag vermoord. Gistermiddag om- fec cks halfeen is de 67-jarige heer v. d. die alleen het benedenhuis no. 105 aan fle De-Eiemerstraat in Den Haag bewoont, in de voorkomer van zijn woning dood ge vonden, op den vloer liggende in een plas bloed. Buren hadden den heer v. d. S., die als rentenier leeft, te negen uur nog gezien. Aan zijn huis zijn schilders werkzaam. Deze moesten nog geld van v. d. S. hebben en bolden in den loop van den ochtend fian. Zij kregen echter volgens hun zegger. geen gehoor en zijn toen aan de achterzijde, door den tuin het huis binnen gegaan, waar zij te oijgeveer kwart over twaalven in de kamer aan de straatzijde het lijk van v. d. S. vonden. Een ruit van het raam aan de straat was stuk. De gordijnen waren vol bloedvlekken. De schilders stelden de politie per tele- |oor. in kennis met hun bevindingen. Ook door overburen werd de politie gewaar- Bchuwd. Aanstonds werd door haar een onderzoek fngesteld. Met zekerheid staat voor haar tast, dat men hier te doen heeft met een roofmoord. In het huis ligt namelijk alles overhoop, en van het slachtoffer waren de handen gebonden. De politie vermoedt, dat de dader of daders nïet zijn binnengedrongen, doch door 7, d. S. zelf zijn binnengelaten. Buren heb ben medegedeeld, dat zij omstreeks elf uur het breken van een ruit hebben gehoord, lyolgens een familielid ontving v. d. S., die een liefhebber was van antiquiteiten en daarvan een goede collectie bezat, veel bezoek. Een dokter van den Geneeskundigen Dienst Constateerde den dood. Spoedig na de ontdekking waren ter plaatse van het misdrijf de officier van Justitie, de waarnemend hoofdcommissaris Van politie, de heer Wulffers en de com missaris van politie de heer Kramer, die met den inspecteur der recherche v. d. fïeuvel het politioneel onderzoek leidt. De commissaris, do heer Kramer, verzoekt leder, die, in verband met deze misdaad ook maar eenige bijzonderheid meent te kunnen mededeelen, hoe onbelangrijk deze ook in eigen oogen moge schijnen, hem Daarvan mededeeling te komen doen te zij- ben bureele aan het Alexanderveld. Ook de rechter van instructie, mr. Van lAsperen en de substituutrofficier van justitie, inr. Polman, kwamen spoedig op de plaats van de misdaad. Dé héér v. d. S. was eergisteren den geheelen dag uit dé stad geweest en eerst fs avonds Iaat thuis gekomen. Hij was als Voorzitter der Elüv Cent-Vereenigmg een Uitstapje met deze naar Utrecht gaan maken. V. d S„ die steeds in een restaurant het middagmaal gebruikte, had de eigenaardige "gewoonte om vaak menschen, die hij nauwe- fijks kende, mede naar zjfn huis te nemen, Of hen daar te ontvangen om hen daar zijn antiquiteiten te laten zien. Nader wordt nOg gemeld: De verslagéne was een oud-kunstschilder. By hadi den naam ryk te zjjn, maar het geld jla't hij bezat, had hjj in den regel niet fa huis. In de buurt stond hjj bekend als een eenzelvig man. Omstreeks negen uur gisterochtend heeft een dienstmeisje aangebeld en gevraagd, of de heer v. d. S. even bg haar mevrouw kon komen om een schilderstukje te bezien. UJj beloofde te komen, maar het duurde wat lang en daarom is' het meisje eenigen tjjd later nog eens gekomen. Zg kreeg toen geen gehoor meer en bemerkte, dat de ruit kapot Was en dat de scherven op "de straat tegen. Zij is toen zonder alarm te maken naar haar mevrouw teruggegaan. De moord is vermcedelqk niet lang na negen uur ge- pteegd. De dader heeft daarna nog een uurtje in het huis gerommeld en is toen door de voordeur vertrokken. Dit komt overeen met Üe mededeeling van de buren, die omstreeks elf uur een deur hard hebben hooren dicht slaan. Toen de politie ter plaatse kwam, was de deur op het dagslot en hij moest achterom het huis binnendringen. In het huis heerschte do grootste wanorde. Een vest lag op den vloer, een tafel was geheel aan stukken geslagen en een portemonnaie lag geopend op den divan. Verder was alles opengebroken en overhoop gehaald en ver meld, V. d. S. lag met zware wonden aan het hoofd voorover op den grond. Een hen gelsnoer, dat stijf om zyn hals gewikkeld was, was om een tafeltje vastgebonden. Hij had een takje groen in de hand, dat hij vermoedelijk bij de worsteling uit een bloem pot getrokken heeft Men vond achter in het huis bij een fonteintje een handdoek, met bloed bevlekt, waaraan 3e moordenaar vermoedelijk zijn handen heeft afgeveegd. Omstreeks halftwaalf is een broer van den verslagene aan het huis geweest maar hij heeft van het gebeurde niet bemerkt Toen hp op zgn bellen geen gehoor kreeg, heeft hij een briefje in de bus gegooid, met de mededeeling, dat hg in den loop van den middag wel terugkwam. .Wat en hoeveel men gestolen heeft kan met worden vastgesteld. De bekende politiehond Frjja is aan het werk gezet Als deskundigen waren bij het onderzoek aanwezig dr. Kochat die op het Ijk sectie heeft verricht en de gemeentelijke chemicus Schirm. Het lijk is door de justitie in beslag ge nomen en door den Gemeentelijken genees kundigen dienst naar bet Gemeentezieken huis aan den Zuidwal vervoerd. Ook de burgemeester is op de plaats van het misdrijf geweest. Een vrouw van een loodgie- ter uit Den Haag, die met haar doohterje naar Terbeide waa gefietst om in zee te baden, is daar verdronken. Vermoedelijk is het kind in een kuil terecht gekomen eo de moeder, bg de poging tot redding, ook verdronken. Wel zijn de slachtoffers vrij spoedig aan het strand gebracht, doch de levensgeesten waren reods geweken. Den 2den Augustus zal 's avonds in 'de Maliebaan, jn Den Haag, een groot vuurwerk worden afgestoken, geleverd door de Kon. Ned. PjTOtechnische Fabriek van A. J. Kat, te Leiden. Woensdagnamiddag is de auto- I bus GoudaHaastrecht op den Haastrecht- sche-Djj'k biï het uitwijken voor een haar achterop rijdende auto in een pas gedichte geul geraakt, waarin waterleidingbuizen zijn gelegd. De auto zakte aan één z'rjde in den nog lossen grond, met het gevolg, dat zij kantelde en van den dijk sloeg. De wagen, waarin zich acht passagiers bevon den, maakte een volledige duikeling en kwam toen weer op de wielen terecht, duchtig gehavend. Van de passagiers kreeg alleen de oude lieer F. v. d. Straaten, uit Gouda, een ernstige verwonding. Bij onderzoek bleek, dat hij twee ribben had gebroken. Per auto is hjj naar huis vervoerd. De jeugdige C„ uit Gouda, had,_een blessuur aan den rug en een hand; de andere passagiers en de chauffeur hebben alleen wat schrammen aan hoofd, armen en beenen opgeloopen. W. jjlezeninhet „W eekblad voor Bloembollencultuur": ..Een particulier afnemer van een onzer groote export-firma's voegde by zgn be stelling van in totaal 16 verschillende nieuwigheden van Narcissen het verzoek, om op te geven wie of de winners van deze verscheidenheden waren. Het bleek bij na slaan van het stamboek ten kantore van do Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, dat met zekerheid kon worden vastgesteld, dat tien van de zestien varië teiten die alle tot de nieuwigheden der laatéte jaren behooren gewonnen zijn door Hollandsche kweekers van nieuwig heden, terwijl van de overige zes, êr min stens nog drie met vrjj groote zekerheid van Hollandschen oorsprong djjn. Slechts van drie variëteiten van het geheele lijstje is met groote zekerheid te zeggen, dat het I Engelsche aanwinsten zijn. Wjj vinden dit i geval een hernieuwd bewgis voor den hoo- gen trap, waarop in de laatste jaren het winneD van nieuwigheden van Narcissen in ons vak is komen te staan." Mej. C. vanHeeser, eenoua- verpleegster, is op den Binnenweg te "Rot terdam, door een autobus van den dienst Spangen-Coolsingei overreden. Met zware I inwendige kneuzingen is zij in het zieken- huis Coplsingcl opgenomen, waar zij aan de bekomen verwondingen is overleden. De veilingen van leverbare bloem bollen in het Westland rijn onder zeer gun stige voorteekenen aangevangen. Bij flinken kooplust voor export werden hooge prijzen besteed. De aanvoer op de beide veilingen te Poeldijk en te 's;Gravenzande beliep on geveer 3'/j millioen stuks. Het secretariaat van de Jaar beurs zendt ons bet volgende communiqué: Werd in de koloniale afdeeüng op de laatste Jaarbeurs te Utrecht een zeer be langrijke plaats ingeruimd aan de tabak, het hout en de rottin, voor de aanstaande Beurs, welke van 918 September as. ge houden wordt, zal in het bijzonder de aan dacht gevestigd worden op de beteekenis van de copra en van het eiland Curaqao, dat dat thans zich zoo merkwaardig ontwikkelt. Voor het demonstreeren van de verwer king, enz. van de copra hier te lande, zal een model van een perserij en wat daarbg behoort, opgesteld worden, en de afdeeüng handelsmuseum van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, zal een en ander betreffende de winning van de copra, statistieken, enz. tentoonstellen. De beid# restauratie-kamers, die op de vorige Beurzen eenige malen als tearooms hebben dienst gedaan, zullen aan Curaqao gewijd worden; in de grootste er van zullen do op Curaq.ao govestigde groote Maatschap pijen het een en ander van haar bedrijven toonen, waarnevens de afdeeling Handels museum de voornaamste uitvoerproducten, enz. zal demonstreeren. In de kleine tearoom zullen verschillende uil een der voornaamste van daar afkomstige handelsartikelen, t.w. oranje-schillen, berei de dranken geschonken worden. Al het andere, dat door het Koloniaal Instituut tentoongesteld wordt, zal evenals de vorige maal een algemeen beeld van Ned. Oost- en West-Indië geven; uiteraard zal wederom vooral de nadruk op nieuwigheden gelegd worden. Wat de statistiek betreft zal de uitvoer van Ned. Oost-Indië op bijzonder aanschou- welijke wrjze voorgesteld worden Bij jen I invoer van elk artikel wordt duideiyk het i uit Nederland afkomstige gedeelte aange- I geven. De te Vlissingen langs de hui zen gehouden collecte tot leniging van den nood 'onder de visschersbevolking, heeft f2700 opgebracht. „Belga meldt uit Le Bourget, dit een Nederlandsche vlieger, die deel wilde nemen aan pen tocht door Frankrgk met j kleine vliegtuigen, doch niet voldaan had aan de medische keuring hier te lande, op last van de Nederlandsche regeering, bg zgn aankomst te Le Bourget geen toe stemming kreeg om aan de vlucht deel te nemen. Dit is de eerste maal, dat zich een dergelijk geval voordoet. Hiermee, zegt „Belga' wordt een nieuwo rechtskwestie gestéld, welke een mijlpaal zal worden in de annalen van de luchtvaart. Iptussclien heeft de Maatschappij, welke het vliegtuig gebouwd heeft, een Franschen vlieger ge polst, om deel te nemen aan de wedstrijden, die vandaag zullen gehouden worden. In een ziekenhuis was een pa tiënt op dieet gesteld wijn en eieren. De doktor vroeg bem, hoe 1$ zich voelde en of het hem beviel. „Het zou me wel bevallen," wag het antwoord, „als de eieren zoo jong waren als de wijjn is en als de w\jn zoo oud was als de eieren zjjin." BUITENLANDSCH GEMENGD. Over groote streken van Duitschland hebben zeer zware onvveders gewoed, ver gezeld van hevige regens. Veel schade is aangericht. In Hangsbcrg, een buitenplaatsje bij Berlijn, is de bliksem ingeslagen midden in een groep twaalfjarige meisjes, die aan het baden waren. Verscheidene meisjes liepen brandwonden op. Te Jena zijn uit een bibliotheek een aan tal zeer kostbare oude werken, voorname lijk bijbels, uit de ]5e en 16c eeuw, gestolen. De Hamburgsohe politie heeft zich de laatste dagen zeer met de zask-Haarmann beziggehouden, daa-r bak in Hamburg ver scheidene jonge mannen werden vermist. De aanwijzingen leidden, naar de Hambur ger Arzeiger sahrijfb, telkens naar oen jon gen werkeloozen zwerver, Bissohof genaamd wiens verblijfplaats ten slotte kon worden uitgevonden. Bij zijn verhoor loog hij zioh zoo vast, dat de politie aanleiding vond hem vast te houden. Ten slotte gaf hij toe, dat hij Haarmann herhaaldelijk esproken had en ook een pet van hem had gekre gen, die waarschijnlijk aan een slachtoffer was ontstolen. Onmiddellijk berichtte de Hr.mburgscbe politie alles naar Hannover en stelde Bis- scbof ter beschikking van de politie aldaar. Maar dc Hannoverscbe politie antwoordde, dat Bisschof haar niets kon schelen. En toen moest deze belangrijke getuige tegen Haarmann, die niet langer wegens dakloos heid kon worden vastgehouden, v orden los gelaten. Niemand in Hamburg begrijpt, I waarom de Hannoversche politie geen be« langstelling had voor dezen belangrijken ge tuige. Besloten is de havenwerken van Londen uit te breiden. Al dadelijk zal worden ovcr- gegaan tot den bouw van een nieuwe lan- dingskade te Tilbury. Als die gereed is, zullen de passagiers direct van do kade in j 35 minuten met den trein naar het West- End kunnen worden vervoerd. Er zal een nieuwe ingang voor Tilbury Doek worden gemaakt, een nieuw droog dok zal worden gebouwd en eenige dokken zullen worden vergroot en verbeterd. Ver der zal er gebaggerd worden om de Theems bij ieder getij voor de groote schepen toe gankelijk te maken. Hiervoor is reeds 2 millioen pond uitgegeven, met het resul taat, dat schepen van 28.000 ton en 11 M. diepgang nu de rivier op kunnen varen. Er zijn ook plannen om een grooten og aan te leggen van de City naar de Victoria Dokken, welke 3 millioen pond zou kosten. Men overweegt dien weg gedeeltelijk over een viaduct te laten loopen om verkeers opstopping te voorkómen. Kurfc Kessler, een 17-jarige gymnasiast, die te Berchtesgaden, in Beieren, een leeraar bad doodgeschoten, is in een wacht kamer van het station te Munchen gearres teerd. Een agent had hem herkend en bracht hem naar het bureau van politie, waar de jeugdige moordenaar eerst een vajschen naam opgaf. Men vond echter zijn eigen legitimatiepapieren in zijn zak. Voorts bleek hij ook nog in het bezit te.zijn van een geladen revolver en het bewijs van lid maatschap van een rechts radicale organisa- tio. Hij legde een volledige bekentenis af. Hij vertelde, dat hij zioh in geldverlegeu- heid had bevonden en daarom den leeraar had doodgeschoten cn beroofd. Daarna is hij bedelend door Beieren getrokken cn in de nabijheid van Berchtesgaden heeft hij nog een vrouw aangevallen en met 24 mes- stoken levensgevaarlijk gewond. Kessler was eenigen tijd geleden van het gymna sium weggejaagd omdat bij zich aldaar aan diéfstal had sohulclig gemaakt. Henry Ford heeft in zijn werkplaatsen en kantoren waarschuwingen doen aanbrengen, behelzend, dat wanneer een employé er op betrapt wordt dat hij alcobolisohen drank bij zioh heeft, of naar drank ruikt, 'bij op staanden voet zal worden ontslagen. Een brand heeft gisterochtend vroeg een heel blok in do zakenwijk te Raynes, in Texas, in de asch gelegd. Zes menschen zijn in de vlammen omgekomen en dertien gewond. RECLAME. OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEF. 861 7797 Alphen. Het programma voer de feestviering. De Wilhelraina- Vereeniging hield gisteravond op de boven zaal. van het hotel „De Vergulde Wagen" een zeer druk bezochte ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer Brou wer. Deze heette in zijn openingswoord de aanwezigen welkom en memoreerde, dat door de waardige wijze, waarop de W.-V. slceds feest heeft gevierd zij niet alleen aanspraak mocht maken op de sympathie van Alphen's burgerij, doch tevens op die van de bevolking uil de geheele Rijnstreek. Spr. hoopte, dat hel onlwerp-programma van feestviering, hetwelk het bestuur ge meend heeft de aanwezigen te moeten voor leggen, aller goedkeuring mocht wegdragen. Nadat de notulen door den secretaris voorgelezen waren en onveranderd waren vastgesteld kwam de as. feestviering aan de orde. De Voorzitter las vervolgens den aanwezigen het door hel bestuur ontworpen feostprogram voor, hetwelk na eenigo discussie, behoudens een kleine wijziging, werd aangenomen. De datum van feestviering werd vastge steld op 27 en 28 Augustus. Den eersten dag zal het feest 's nam. te halfdric aan vangen met volksspelen, van 3—G uur en 811 uur concert; om 9.30 uur bioscoop voorstelling, benevens verlichting van het feestterrein. Tweeden dag: 1012 uur v.m. uitvoering van volksliederen door da verschillende zóngvereenigingen en omgang mot muziek korpsen door de gemeenten-, 's nam. hall twee kinderlractalie op het terrein; ballon vaart voor kinderen; hal furieG uur con cert; halfvijt dag-vuurwerk; om halfacht avondfeest op het verlichte terrein, Hot feest wordt besloten mot een groot vuur werk. Hierna had de verkiezing plaats van L stuursleden, waarvoor gekozen werden dt hoeren J. J. C. Böckling en J. Otten. Bij de benoeming eener financioele com missie werden als leden gekozen de hceron G v. d. Kolk cn J. Versteeg. Van de rondvraag werd con druk gebruik gemaakt, waarna de vergadering werd ge sloten. Programma van het volksconcert, te geven door de R.-K. gem. zangvereeniging „O. B. K." op Woensdagavond, le 8 uur, in de tent op het terrein van de Wilhelmnia- Vereeniging aan de Van Boezelaarstraat 1. Domine Salvam fac, Gieson; 2. Het Liedje van don Bergenaar, Philip Loorts; 3. Moeder en Kind J. P. J. Wierls; 4. Vlaara- schë Kermis, J. P. J. Wierts; 5.. Qui Regis; 6. Mijn Allerliefst Schatje; 7. Moedorzielen A11?od, Jos. Rockers; 8. Bruiloflsmaraoh; 9. Boven dc Sterren-, 10. Salve Regina, II. Oberhoffer; 11. Serenade van een Lands knecht, Orlando Lasso. Leimuiden. Woensdag namiddags om streeks zes uur, werd ons anders zoo rustige dorpje geheel en al in rep en roer gebracht. Uit deze gemeente en Alkemado, vertrek ken dagelijks een twintigtal grondarbeiders om als werkwilligen te werken bij de water- leidingwerken onder Amsterdam. Gister middag nu had een zestigtal stakers hier post gevat om de terugkeerende werkwil ligen af te wachten. Dc Burgemeester had aan do stakers verzocht om te vertrokken- Toen zo echter hieraan geen gehoor wilden geven, vroeg hij in allerijl om assistentie van rijksveldwachters en gemeenteveldwach ters uit de omliggende gemeenten. Onder- tusschcn waren de werkwilligen met de auto, waarmee ze vervoerd werden, aange komen. Aanvankelijk wilde mon probeoron om met de auto aan de andere zijde van de Dreeht te komen en dan de brug af te draai en. Dit werd echter door de stakers verhin derd. Nu vond de burgemeester het 't beste dat do werkwilligen een schuilplaats zoch ten in de secretarie. Uit de omliggende ge meenten was langzamerhand de assistentie komen opdagen. Nogmaals werd den stakers verzocht het dorp te ontruimen. Toen ze hier niet toe overgingen, werden onder commando van dén inspecteur van politio uit Haarlemmer méér andere maatregelen genomen. Kaar 't Eugelsch van LEONARD AlERRICK Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H, 42) „Wat eigenaardigi" „Ja, dat is het ook. Neen, ik had niets noódig met 't spelen; maar ik moei de rei zen in elkaar zetten en er zijn altijd lui in een gezelschap, die mopperen, op welk uur de trein dan ook vertrekt. Als je vroeg af reist, klagen ze, omdat ze zoo bijtijds op moeien; vertrek je iaat, dan beweren ze, dat ze nog nooit een toumóe meemaakten, die hem zooveel in den nacht liet reizen. En natuurlijk is hot altijd de schuld van den armen levenden directeur 1" „Waarom dan niet 's avonds gereisd? Zou daarmee de moeilijkheid niet ineens opge lost zijn?" „Ja, maar u kunt niet op één middag van Bristol in Yarmouth komen en dat was één van de einden, lie wij hadden af te leggen. De trein ging, na afl jop van de voorstelling, Zaterdagavond al om twaa'.f uur en wij kwamen niet voor den volgenden avond pas in Yarmouth. Wat waren sommige leden van het gezelschap boos." „Ik zou ook boos zijn geweest." Hij keek of hij zich haar niet boos kon denken. „Aangenaam was het zeker niet. Om vier uur in den ochtend stonden wij stil. Het was j Stikdonker, overal om je heen. En tot half- j Acht moest je daar aan het station blijven - Staan. Een restauratie-zaal was natuurlijk i open, wij zaten allemaal te rillen in den trein. En het regende. O, wat regende het. Om zes uur noodde een van de dames een stuk of drie van ons bij haar in den coupé en zette thee op een spirituslampje, dat zij bij zich bad. Van die thee genoot ik op een manier als ik nog nooit van thee ge noten heb, maar wij kregen niets 9levigs le aten, eer wij in Peterborough waren, dus moesten wij nog drie uur wachten. Het had toen opgehouden met regenen, wij kregen gebraden schapenvleeseh in een hotel en gingen later een kerk bezichtigen." „U heeft toen toch zeker niet vergelen de- goede Samaritaansche mee te nemen, die u de thee schonk?" vroeg de professor. „O, neen! En wat meer is, de man, die de hoofdrol speelde, kwam haar met zijn aan zoek te voorschijn, terwijl wij in Peter borough, wachtten. De thee had het hem ge daan. Zij zei hoe hij niet had durven den ken, dat een vrouw er zoo aardig kon uit zien, om zes uur in den ochtend. De andere dames beweerden natuurlijk, dat zij 't haar opgekruld had eer zij ons bij zich noodde, maar dat was natuurlijk jaloezie. Het was een knappe kerel en met tien pond in de week. Zij waren gedurende de tournée ver loofd." „En zijn ze dan niet getrouwd?" vroeg Bee. „Neen, verder dan een verloving is het er niet van gekomen. Ze kibbelden in het Grand Theater te Islington. Haar vader was een hekend humorist en zij placht vreeselijk beleedigende dingen te zeggen en te denken, dat dit aardig werd gevonden." Het was bij twaalven, toen Vivian op stond. Misschien was hij minder voor in drukken vatbaar dan de meeste jongelui van zijn leeftijd, minder geneigd om tijd te ver doen aan flirtpartijtjes, die nieis loonends opleverden dan een kus en een souvenirtje; maar terwijl hij nu don stillen weg aflegde naar zijn kamers, was hij niet geheel zon der verbeelding in het maanlicht; zijn ge peins was, bij lange na, niet zoo practisch als anders. Het stond vast bij hem, dat hij den professor een loge zou sturen zoodra het raadzaam was, om een enkel vrijkaartje rond te zenden, en hij zag zichzelf al, het gezelschapje in den foyer begroetend, ter wijl hij zeer goed wist, dat bij in avond toilet op zijn best was. Evenzeer met genoe gen dacht hij, dat de „belle" natuurlijk wel uit zou gaan en voor de winkels in High- street zou staan, en dat haar zuster niet al tijd bij haar zou zijn. Toen hij weg was, zei de professor: „Nu, hij heeft het goed in zijn oor geknoopt, wal hij van de opera gehoord heeft; wil je wel gelooven? Hij zal 't aHes aan Jordan over brengen, als ik mij niet vergis. Rome is niet op één dag igebouwd, iuaar ik heb den grondslag gelegd. We gaan vooruit I" „Ja, ik geloof ook wel, dat hij er mee in genomen was," meende Bee. „Toch had ik maar liever gewild, dat het mr. Jordan zelf was. Gelooft u niet, dat mr. Harris nog wal jong is, om veel gezag te hebben, vader?" „Tut, tut!" antwoordde de componist knorrig. „Wat een onzin. Hij i3 handig, het is een slimme gast. Waarom denk je, dat hij hier gekomen is? Om een sigaartje met mij te rooken? Zaken-menschen loopen oen vreemde niet na voor niets. Je praat zonder denken. Er beslaat altijd een beweegreden voor dergelijke vriendelijkheden, liefste kind. Vrouwen kijken nooit verder dan de oppervlakte, dat heb ik je goede moeder God zegene haar ook nooit kunnen lee- ren, om wat dieper te kijken, dan de opper vlakte. Ik geloof vast en zeker, dat hij den I volgenden Zondag wel wéér zal komen; het zou roe niets verwonderen." Hij keerde zich lot Hilda, wat hij gewoon- J lijk deod, als hij geen bozwaren had. En Hilda knikte, en glimlachte. HOOFDSTUK XXI. Den volgenden Zondag kwam er voor „miss Sorrenford" een brief van David Lee; oen dringende brief, want hij had al zoo j lang geduld moeten oefenen en vroeg een verklaring voor haar stilzwijgen. Die verkla- ring was, dat met iederen keer, dal zij den bedankbrief had overgelezen, dien hij schreef, eer hij de stad verliet, baar bedrog i haar schandelijker leek, maar nadat zij ge- 1 ruimen lijd overlegd had, hoe zij dal in 1 haar antwoord zeggen zou, zei ze hel in het geheel niet. In plaats daarvan vertelde zij hem wat van haar gewaarwordingen, bij de terugkomst in het huis, dat zij het hare noemde. Het deed David vreemd-lieflijk aan, to?n hij die eerste mededeelingen ontving uit een hem nu wat gemeenzamer omgeving. Hilda had hem nooit zoo nabij geleken, als in dit uur, nu hij gebogen zat over die bladzijden van haar zusier. Hij hoorde Hilda's slem, terwijl hij Bee's gedachten verwelkomd?; als hij Bee antwoordde, zag hij Hilda's ge laat. En het was het gelaat, niet de gedach ten, die hem deden smachten van verlan gen. Het was het gelaat, dat hem benevel de, terwijl hij met zijn geweten in twijfel verkeerde en beden voor de toekomst hem opwelden in het hart Ofschoon hij het niet onderscheidde, ofschoon hij zich de ziel van de vrouw samendacht met de gestalte van het meisje, was het het physieke, dat den triomf behaalde. Haar lichaam niet de ziel verleidde hem, om zijns vaders evangelie af le zweren, terwijl hij toch de zipl haar rechtvaardiging schonk. De beko ring van de brieven van de vrouw schuilde niet langer in hetgeen ze zei, maar in het geloof, dal het het meisje was, dat hel zei. Hilda's schoonheid niet Bee's geest hield zijn liefde gevangen, en in zijn confi denties aan Bee klonk een toon-val, die daar nog niet in geweest was een verschil, dat alleen maar in haar verbeelding bestond, zooals zij zich Irachüe wijs te maken, omdat zij, door dit toe te geven, meteen zou er kennen, dat het portret geen goed had uit gericht. Er was niels tastbaars, geen woord, waar het bepaald uit bleek, maar in het ver- trouwelijk verslag van zijn doen en laten cn de verwijzingen naar zijn werk, waaraan ten grond?Iag lag het gevoelen, dat het tot antwoorden dreef, (zooals altijd op meer dan wat zij zoo reohtstreek9 neergeschreven had), voelde zij iets in de brieven van haar vriend, dat nieuw was, zij was er zich enkel bij oogenblikken van bewust dat die nu maakte lot brieven van een man aan een vrouw. Toen September ten einde liep, kreeg Da vid een enkel regeltje van Ównie. Zij schreef: i „Ik heb je al eens lang willen gelukwen- schen met het succes van je dichtbundel, waar de menschen zoo over uit zijn. Dus nu ben je dan toch gelukkig geweest. Dat ver heugt mij oprecht. Ik heb altijd wel gedacht, toen je nog een kind was, dat je het met schrijven goed zou maken; je hebt geheel het talent van mijn armen vader. Daar ben ik zeer blij om. Ofschoon ik geen gelegen heid heb gehad, er iels van te lezen en nooit iets van je gezien heb, vind ik het heerlijk, dat het je in je werk zoo goed gaat. fWordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5