AGENDA VAM OE WEEK. RECHTZAKEN. R/tF"n.PRnnR*MMA BUITENLAND. frankrijk. Zaterdao. Volksgebouw: Dansavond (leeraar C. A. Bink). 8 uur. „Zomcrlust": Concert „Eensgezindheid", van Lisse, 8 uur. Zondag. „De Burcht". Dansavond (loeraar W. F, van Wijk). 8 uur. Volksgebouw: Dansavond (leeraar C. A. Bink). 8 uur. Maandag. Chr. H.B.S., Kagerslraat: Alg. ledenverga dering Chr. II B S. 8 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Wocnsdsg- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 ,uur. „Rcjo-theater"Intern, tentoonstelling „Do Mcnsch". Noordwijk-aan-Zee, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond-concert dansant. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot eu met Zondag 27 Juli waargenomen door «le apotheken van de hecren A. J. Donk, Doczastraat 31, tel. 1313, en G. F. Re ijst, Steenstraat 35, tel. 136. Do apotheek van „Hulp der Mensch- oeid". Hooigracht 48. i9 altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. opgeworpen tegen het aanwerven van de geestelijkheid). Voorts traden hier als sprekers op een Spanjaard en do Engelsche bisschop Doü- bleday. De vergadering in het Stadion stond onder leiding van den heer P. J. A. M. Wierdels, wethouder van Amsterdam. Dr. L. Vinkesteyn, directeur van het R.-K. Lyceum in Den Bosch, hield hier een rede over de wenschelrjkheid om de dagelijksche communie vooral aan te moedigen bij scho lieren, in pensionaten en patronaten, omdat men zoo het best een geslacht kweekt van óverige propagandisten der Eucharlstie- devotie. Ook de Capucrjnerpatcr behandelde het onderwerp der dagelijksche communie. Dr. A. C. A. Hoffman bepleitte in een rede, getiteld: Chns'tus-Consolator, Chr.stus- Medicus, do wenschejijkheid van een kapel in elk zieKenhuis, waarin het Sacrament des Altaars bewaard wordt. J)e kardinaal-legaat is bij alle drie avond vergaderingen eenigen tyd aanwezig geweest. In do op 20 dezer te Amsterdam gehouden aigemeene ledenvergadering van de Ver. tot Steun bijl Overlijden aan We duwen of naaste Bloedverwanten van het Personeel der Ned. Spoorwegen werden het jaarverslag, balans, benevens winst- en ver liesrekening over 1923 goedgekeurd. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledentaf op 31 Dec. 1922 bedroeg 4454 en op 31 Dec. 1923 4554. Gedurende 1923 overleden 35 leden, aan wior nagelaten betrekkingen tel kens f360 kon worden uitgekeerd. Tenslotte weid in het verslag kenbaar gemaakt, dat ook dit fonds valt onder de wet op het Levensverzekeringsbedrjjf, waarvan de ge volgen thans nog niet zgn to overzien. De voorzitter, do heer Thj. Jansen, uit Haar lem, die periodiek aftrad, werd met alg. stemmen herkozen, evenals de aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden J. C. J. Scholte uit Haarlem en W. F. J. de Vries uit Utrecht In de Verificatiecommissio pro 1924 werden gekozen de heeren L. Kater uit Amsterdam, L. W. Raveling, uit Apel doorn en J. Schuyl, uit Utrecht In dc gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Delft was ingekomen een brief van den Minister van Waterstaat inzake de in richting van een luchtvaartterrein nabij Delft. Dit onderwerp is in vergadering met gesloten deuren behandeld. „Voorw." meldt, dat de heer J. Ier Laan ongesteld is. liij heeft zich overwerkt en er is hem voor geruimen tijd absolute rust voorgeschreven. Gistermorgen had op de tweede aige meene begraafplaats te Utrecht de tor- aarde-besleiling plaats van mr. F. W. Booy, adjunct-inspecteur bij de Ned. Spoorwcg»m, die bij het zwemmen in de Loosdreehtsche plassen zoo noodlottig om het leven was ge komen. Aan het graf trad eerst naar voren de heer Booy, oom van den overledene, die met enkele woorden het beminnelijk karakter en de arbeidzaamheid van den heer Booy schetste. Het was geen wonder, dal hij, hoe jong hij ook was, reeds vele vrienden ge maakt had en vele harten voor zich had ge wonnen. Laat dit een troost zfin voor de na bestaanden in dit droevige uur, waarin een jong, veelbelovend leven ten grave worJt gedragen." Ir. E. C. W. van Dijk, chef van den dienst der exploitatie, gewaagde van de arbeids kracht van den overledene. „Wie met hem in aanraking kwam, werd onmiddellijk be koord door zijn helder vernuft ph zijn tinte lenden geest. Ik heb hem dan ook altijd ge waardeerd als een ernstig werker en als iemand, waarvan men zegt: die zal zijn weg door de wereld wel vinden. Geen woorden van troost zullen hier balen, slechts (1c tijd kan de smart over hol heengaan van dezen energieken jongen man lieelen." Mr. II. B. van Riezen, vertegenwoordiger van hel Leidsch Studentencorps, vherdacht den overledene als een clubgenoot, die zich in alle opzichten steeds een waar vriend be toonde. Hij heeft zich op die manier tot een stuk van ons leven gemaakt, en steeds zal hij in onze herinnering een eercplaals blij ven innemen. De heer P. J. G. Sleenberghe, referendaris bij den dienst der exploitatie, had den heer Booy gedurende den korten lijd, dat hij met hem in aanraking kwam, leeren kennen als een bekwaam werker. „Hij zal in mijn her innering steeds blijven voortleven." Mr. Pijnacker Hordijk, de schoonvader van den overledene, dankte voor de be toonde belangstelling. Vice-admiraal Foek en mevrouw heb ben gistermiddag den Amerikaanschen vice- admiraal Newton Mac Cully en eenigen zijner officieren, den burgemeester en zijn echtgenoote, enkele officieren, van het te Rotterdam liggende Nederlandsche eskader en verschillende vertegenwoordigers van het comité van ontvangst voor de Ameri- kaansche oorlogsschepen aan een noenmaal in de Officier-socicteit in 't Park vereenigd. Gisteravond gaf de Holland-Amcrika-lijn aan boord van de „Rotterdam" een partij. Aan de „Chicago Tribune" is- uit Den Ilaag gemeld, dat een Britsch syndicaat, met een kapitaal van verscheidene millioe- nen guldens, vergunning heeft aangevraagd voor het boren naar olie in Nedcrlandsch- Guyana, mits het syndicaat de uitsluitende rechten krijgt voor de exploitatie van pe troleum in de geheele kolonie, legen een vastgestelde betaling als royalty op de productie. Hieraan wordt toegevoegd, dat de aanvraag in principe is toegestaan. Het „Hbld." leekent hierbij aan: Bij navraag door onzen correspondent te bevoegder plaatse bleek, dat er in Suriname een verordening is aangenomen, waarbij de Gouverneur volmacht heeft gekregen, om aan een Maatschappij of persoon vergun ning te verleenen voor het opsporen van olie. Hoewel hol in de bedoeling ligt, dat de gene, die deze vergunning krijgt (waaraan bepaalde voorwaarden zijn verbonden om trent den duur van den opsporingslermijn) ook het monopolie voor de exploilalic zal verkrijgen, beginnen eerst nadat petroleum zal zijn gevonden, de onderhandelingen met de Surinaamsche regeering over de voor waarden van exploitatie. Aan de Neder landsche regeering is nog niet bekend, dat de Gouverneur van de hem verleende mach tiging tot het verleenen van vergunning naar het opsporen van petrolum gebruik heeft gemaakt. Het is echter mogelijk, dat een desbetreffend schrijven nog van Suri name onderweg is. De afgevaardigden, die deze week le Ilaaflem de aigemeene vergadering van den Volksbond legen Drankmisbruik hebben bij gewoond, hebben gistermorgen een bezoek gebracht aan het Frans-Hals-muscum le Haarlem en daarna de gemeente Heemstede bezocht ,waar zij in het wandelboscb Groe- nendaal officieel door het gemeentebestuur van Heemstede werden ontvangen. De bur gemeester van Heemstede voerde het woord. De voorzitter van den Bond dankte voor de ontvangst. Daarna voreenigden de aanwezi gen zich aan een noenmaal, waar de heer E. II. Krelage mededeelingen deed over de groote bloemententoonstelling, die in 1925 in Groenendaal zal gehouden worden. Over het faillissement van de kau- siers- en effecten/irma J. Brinkman, le Deventer, verneemt men nader, dat het door de politie uitgevaardigde bevel lot aanhouding steunt op twee. klachten, tegen den heer B. ingebracht wegens vermoede lijke oplichting. Ilij heeft Maandag per auto de stad verlaten en is dien dag nog te Amsterdam en Den Ilaag geweest. Het huis, waarop een hypotheek lag van f23,000, welke gegeven moet zijn door een voo»*- schotbank, is indertijd door den heer B. voor f 21.000 gekocht. B. had voor de In casso-Bank eenige wissels ie innen; tele grafisch hebben eenige winkeliers, op wie deze wissels waren uitgegeven, het verzoek gekregen, ze niet uit te betalen. Voor een ervan was het intusschen reeds te laat. De omvang van het faillissement moet nogal meevallen, doch alle actief is weg en ook zijn enkele kleine luiden gedupeerd. De Waalsche Kerken in ons land hebben besloten lot de uitgave van een eigen orgaan, dat zal worden geredigeerd door eenige Waalsche predikanten in ons laüd en verschijnen zal onder den naam: „l'Eglise Walloune". De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 1 November 1924 de maat op blankvoorn en ruisehvoorn, te bezigen als aas aan den hengel, zal worden vastgesteld op '13 .c.M., met dien verstande, dat voor de wateren, waarin het op grond van art. 5 van het Algemeen Visscherijreglemcnt voor de bin nenwateren verboden is te visschcn met den heogel, geaasd met vicch, de maat van 13 c.M. zal gelden van af den datuni, waarop het tijdvak niet mag worden gevischt; b. op verzoek van belanghebbenden voor be paalde wateren, waarin het visschen op baars of snoekbaars van eenige betcekenis blijkt te zijn, door hem onder nader te stellen voorwaarden ter voorkoming van misbruik kan worden toegestaan tussehen 1 November en 29 Februari te visschcn met den hengel, geaasd met voorn beneden do maat van 13 c.M. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Verduistoringen te Haarlemmerliede. Deze rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in do zaak tegen den 42-jarigeu C. B., gemeentesecretaris van Haarlemmer liede en Spaarnwoudc en gewezen secreta ris-penningmeester van de woningbouw vereniging Zwanenburg aldaar. Hij wer«l er van beschuldigd, ten nadeele van de woningbouwvereeniging ongeveer 7000 ver duisterd to hebben en ten nadeclo van de gemeente ongeveer f 1400. Beklaagde is ver oordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek van do voorloopige hechtenis. De eisch luidde een jaar gevangenisstrai. Brandstichting. Voor deze rechtbank heeft ook terecht gestaan de 42-jarige bloemkweeker J. B., beklaagd van het stiobten van brand in een wagenloods te Aalsmeer, in deal naoht van 27 op 28 Mei. De officier heeft tegen bekl., die ontkende, 6 jaar gevange nisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis geëisoht. De verdediger van bekl., mr. Ali Cohen, heeft een onderzoek naar diens geestver mogens gevraagd. UTRECHTSCHE RECHTBANK. Verduistering Bilthovensch Japan-fonds. Gistermiddag heeft voor deze rechtbank terecht gestaan de 27-jarige H. E., uit Bilt- hoven, wien was ten laste gelegd, dat hij in het tijdvak van November tot Januari 1.1. opzettelijk geldswaardige bedragen van het „Japanfonds", dio hij als penningmees ter onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegecigond, tot een totaal bedrag van f151 De ambtenaar van het O M. mr. Steen- berghe, eischte een gevangenisstraf van 8 maanden, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Dc verdediger, rar. H. Gerlings drong aan op ontslag uit de worloopigc hechte nis en concludeerde voorts tot vrijspraak. Het O M. zeïde, dat z.i. de redenen voor de voorloopige hechtenis niet vervallen zijn Na in raadkamer te zijn geweest, besliste de rechtbank dat er geen termen aanwezig waren om aan het verzoek van den verde diger te voldoen. Uitspraak 31 dezer. VOOR ZATERDAG 26 JULI. Hilversum (1050 M NSF) Hilversnm- sche Draadlooze Omroep Uilzending van den derden avond van het muziekfeest*in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam. Programma: „Passio"', Oratorium van Th. van der Bijl 'voor gem. koor en kinderkoor, orkest, soli en orgel. Londen (365 M. 2L0) 4.20 Tijdsein van do Big Ben. Populair Concert. Molly Lumiey (sopraan), ïlorence Rose (all), The Wireless Orchestra. 6.20 Kinder vertellingen. 8.20 Operette muziek. The Wireless Orchestra. Winnie Vaug- han en Roland Merry, duettisten. 9.50 Half an hour at Wembley. 10.50 The Savoy Orpheans and the Savoy Havana Bands Birmingham (475 M. 5IT) 3 50 Dale's Dance Orchestra. 5.20 Voor do dames. 5.55 Kindervertellingen. 8.20 Populair Concert met medewerking van the Station Orchestra. 8.50 Walter Hyde (tenor). Bournemouth (3S9 M. GBAf) 4.05 The ,,6BM"-tric. 5.35 Kindervertellingen. 8.20 Groot concert met medewerking van solisten. Nora Dellmar (sopraan), Dou glas Sharpington (bariton), John. Perry (te nor). Tho Wireless Orchestra. 9.30 A Lover in Damascus (operette) op te voeren aoor bovengenoemde solisten. Cardiff (351 M. 5WA) 3.20 Kalkman met zijn bioscoop-orkest. 5.20 De „Five o' clocks", vocaal en instrumentaal con cert. 8.20 Populair Concert. Manchester (375 M. 2ZY) 3 35 The Luton and Cross Prize Band. 8.05 Dans muziek. Newcastle (400 M. 5N0) 4.05 Con cert door the Station Light Orchestra. 5.05 Voor de dames. 5.35 Kindervertel lingen. 8.20 Militair Orkest. Aberdeen (495 M. 2 BD) 3.50 The Wireless Quartetto. 6.20 KinderverteL lingen. 8,20 Operamuziek. The Wire less Orchestra. Glasgow (420 M. 5SC) 3 50 Tho Wire less Quartette. 5.05 Voor do dames. 5.35 Kindervertellingen. 8.25 Dansmuziek. Parijs (1780.M. SFR) 1.05 Concert door het Tzigane Orkest van Radio-Paris. 5.05 j Concert met medewerking van de vaste Radio-Paris-solisten. fluitsofo. piano concert. viool en cello. Monoloog vau Radiolo. 10.20 Radio-dancing. Brussel (763 M. SBR) 5.20 en 8.20 Concert. DE ALGEMEENE TOESTAND Stilstand te Londen het werk der organisatie-com- i missie voor de Dnitsche sporen gereed. Momenteel is de conferentie van Londen geheel op dood spoor gekomen. Dat dit zoo is durven we met te meer zekerheid zeggen, waar uit Londen allerlei op niets gebaseerde berichten worden verzonden, vermeldend, dat er geen reden is voor pes simisme en dat dit ook niet heersobend is in oonferentie-kringen. Men is echter overtuigd, dat de conferen tie nog eenigen tijd oal moeten duren, waar schijnlijk tot de eerste week m Augustus. De kern van het probleem blijft een rege ling to vinden die geschikte wa&rboi&«u inhoudt en tevens de rechten van Frankrijk onder het verdrag van Versailles in stand houdt. De conferentie zoekt ió dezen naar een aannemelijke formule. Gezien het moeilijke van deze combinatie, is het niet te verwonderen, dat deze nog niet gevonden is, al worden de besprekin* gen tussehen de leiders geregeld voort gezet. Theunis heeft bij de indiening van rijn bemiddelingsvoorstel de oommissie van her stel nog zooveel mogelijk willen redden, doch Lamont eD vooral Montague Norman verzetten rich tegen alles, waardoor het vertrouwen der bankiers en der kapitalis ten slechts eenigermate zou kunnen wor den geschokt. Van deze zijde wordt de opmerking ge maakt, dat. de conferentie te veel nadruk legde op dc mogelijkheid van een in ge breke blijven van Duitscihland. Volgens de opvatting der bankiers dragen dergelijke besprekingen er veel toe bij, om het ver trouwen der geldgevers te doen verdwe nen. De „Daily Telegraph" meldt, dat een lid der Fransche delegatie den bankiers heeft voorgesteld, dat Frankrijk zelf als garant voor de leening aan Duitschland zou optre den, daar het bedrag waar het om gaat niet zoo buitengewoon hor^ is. Deze gede legeerde kreeg echter zeer beslist ten ant woord, dat elk land, hetwelk tot nieuwe sancties mocht overgaan, zijn crediet zoö ernstig zou benadeelen, dat het genoeg met zijn eigen financiën to stellen zou krijgen en dus moeilijk als garant voor een buiteu- landsche leening zou kunnen optreden. Do Fransohcn willen hun recht om tot sancties over te gaan echter in geen geval prijs geven cn omdat deze sancties natuur lijk van territorialen aard zouden zijn, heeft men er aan gedaoht de Duitschc zeehavens als onderpanden voor de lecning te be stemmen. Ook dit voorstel werd evenwel van de hand gewezen door de bankiers, dio het vraagstuk slechts van economisch stand punt willen bezien. Daar de Franschen zicb daar onmogelijk bij neer kunnen leggen, werd ook nog de vraag geopperd, of het niet mogelijk zou zijn een andere interna tionale groep van financiers voor do leu ning te interesseoren. De „Daily Tele graph" noemt in dit verband den naam van Ford, die eveneens belangrijke inter nationale bank-rclatiea heeft en die aan de uitvoering v.an bet plan-Dnwca zou kunne» meewer'. en. 't Laatste doet wel zien, hoe vast men op dit oogenblik ut! Bijna alle leden van dc conferentie zij» gisteren aanwezig geweest op de partij, die de koning in het paieis van Buckingham heeft gegeven. Oorspronkelijk was deze partij bestemd voor de ontvangst van de leden van de Amerikaansehe juristenverce- niging, doch de koning heeft van deze g>- lcgenheid gebruik gemaakt om ook de ge delegeerden der conferentie uit te noodi- gen. Hij onderhield zich met alle hoofden der delegaties, o.a. met Horriot, Theunis, Kellogg cn de Stclani en verschillende Sn- dere leden. De organisatiecommissie voor de Duit- sche spoorwegen heeft haar werk te Lon den geëindigd en het ontwerp-concessiewet, welke het heeft ontworpen, aan de com missie van herstel tocgeronden. De rege ling van de samenstelling van de maat schappij, welke de grootste ter wereld wordt, met een personeel van meer dan 700 000 man, heeft een langdurige en ern stige overweging van verschillende techni sche en financieele vraagstukken vereisoht. Dc commissie bestond uit twee leden sir William Acworth cn den heer Lcvcrve benoemd door de commissie van deskun digen en twee leden, benoemd doe*- de Duitsobe regeering. Dc mogelijkheid van de benoeming van een vijfde, neutraal lid, was voorzien, doch daar tussohen de vier leden steeds dc beste harmonie geheersoht heeft, hebben zij het niet noodig geacht een vijfde lid aan de commissie toe te voe gen. DUITSCHLAND Zitting van den Rijksdag steun aan den landbouw bijeenkomsten verboden. De Rijksdag heelt zich beziggehouden met de voorstellen van diverse partijen in zake de ongevallen- en invaliditeitsverze kering, en de hulpverleening aan oorlogs invaliden en werkloozcn. Bij het debat ver klaarde de minister van arbeid dr. Braun. dat de verlangde verhooging der preslaties in zake de sociale verzekering voor het Rijk, de werkgevers en de werknemers met te dragen zijn, indien de Londensche con ferentie lot een resullaat komt, dal voor Duitschland slechts hall dragelijk is. Het is te hopen, dal de economische herleving ook den vooruitgang op sociaal-polilick gebied zal mogelijk maken. De minister van finan ciën, dr. Lulher bewees daarna aan dc hand van de begrooling. dat Duitschland voor sociale politiek minstens evenveel uit geeft als voor den oorlog; een verdere ver hooging van deze uilgaven zou Duitschland blootstellen aan het gevaar, dat de vreese- lijke inflatie van hel vorige jaar terug keert. Luther zei ten slotte: Wij voeren een bru tale belastingpoliliek .doch wij moeien halt maken, wanneer het economisch bestaan in gevaar gaat verkeeren. Nieuwe belastin gen zijn op het oogenblik bijna onmogelijk en het zou een ramp zijn, indien op het oogenblik. dat er kans bestaat op een bul- tenlandsche consolidatie, de Duitsche valuta weer in elkaar zou storten. Ton gevolge van onderhandelingen van het Rijksministerie voor volksvoeding met de Rijksrcgeering zijn cr creuieten ter be schikking van don landbouw gcsteid voor dt oogst. Aan de crediclinstellingen is de voorwaarde opgelegd, dat de rentevoet voor de credietopnemers over het algemeen 13 pCL zal bedragen. Het verstrekken van credie'cn voor de oogst blijft binnen de per ken van de beschikbare middelen voor boe ren. die bij de genootschappen zijn aange sloten. In de economische Rijk9dagcommissie heelt de vertegenwoordiger van het ministe rie van landbouw verklaard, dat het ge heele kabinet het voorstel lol het hollen van beschermende rechten steunt. Dit heelt niet ten doel het invoeren van hooge rech ten. doch slechts het herstel van den toe stand. die in 1914 bestond. Op den gedenkdag voor de slachtoffers van den wereldoorlog, 3 Augustus a s zijn alle bijeenkomsten en beloogingen waar voor een speciale vergunning noodig is, verboden, onverschillig ot zij door sociaal democraten, communisten dan wel Duitsch- nationalen worden georganiseerd. De bouwvakarbeiders te Keulen zijn in staking gegaan. 90 pCt. der steenbakkerijen in Rijnland zijn stopgezet. Het Kamerlid Ignace. t Het Kamerlid Ignace is 62 jaar oud, over leden Tijdens het bewind van Clémenceau was hij onderstaatssecretaris voor militaire justitie en vervolgde zeer scherp de zg. „dcfailisten." f ENGELAND. I Het ontwapeningsvraagstuk m het Hoogerhnis de uit. sluiting in de bonwvakken t ingetreden. In bet Hogerhuis heeft lord Grey inlicti- tuigen gevraagd in zake de plannen tot beperking der bewapeningen. Hij merkte op, dat het waai-borgverdrag een resultaat was geweest van ernstig overleg en harden arbeid doch dat de regeering het noodzake- hjk had geacht, dit voorstel te verwerpen Hij VTOeg welke stappen thans zouden won den gedaan ter verzekering van de veilig heid van Europa. Wanneer er niets ge beurde, vreesde hij, dat de wedstrijd in be wapeningen, welke Europa in 1914 tot een crisis had gebraoht opnieuw zou worden hervat. Hij gaf toe, dat, indien het rapport der deskundigen, naar hij hoopt, spoedig zou worden uitgevoerd, de kwestie der vei ligheid onder de oogen zou kunnen worden gezien, doch was van mecDing dat momen teel geen vordering werd gemaakt in zake het vedigheidsvraagstuk. Hij acht het van fundamenteele beteckenis, dat do rnachine- no van den Volkenbond wordt gebruikt voor de beslechting van geschillen, fcr voorkoming eoner nieuwe catastrofe. Hij diong er op aan dat de mogendheden zou- jien beraadslagen over middelen ter vtrzo kering van de veiligheid van Europa. Deze hebben zioh evenwel op liet stand punt gesteld, dat er geen veiligheid zal zijn voor Europa het vraagstuk van de vermin, dering der bewapeningen heeft geregeld. De regeering heeft thans het verdrag van wederreengen bijstand verworpen, omdat het in beginsel verkeerd was, cn niet m alle mogelijkheden voorzag. Men had zich center moeten afvragen of men er iets be ters voor in de plaats had. Namens de regeering antwoordde lord Parmoor dat deze zich volkomen bewust is van de noodzakelijkheid om tot ontwape ning te komen en zich ook rekenschap geeft van den invloed ten kvvndc, welke door dc vrees wordt uitgeoefend. Ontwapening 13 een der hoofdpunten van het regeeringe- program en men tracht op alle mogelijke wijzen deze gedachte veld te doen winnen. De Volkenbond welke den warmen steun heeft der regeering zal nooit de ontwape ning kunnen bewerken, zoolang de thans zich afzijdig houdende volkeren niet zijn toegetreden. Alle dominions, met uitzonde ring van den lerschcn vrijstaat, hebben zich verzet tegen het plan, belichaamd in het ontwerpverdrag tot wederkeerigen bijstand Nu een gebied als Canada, bijvoorbeeld," bezwaar heeft gemaakt tegen het plan, kon de regeering niet anders dan het vcrwer» P"V 'Au8tralic, Nieuw-Zecland en Indië bobben hun instemming betuigd met liet antwoord der regeering. Ook Zuid-Afrik a was van meening, dat het voorstel geen op lossing bracht. Onder deze omstandighe den was het voor de regeering onmogelijk het te aanvaarden. Zonder voldoende mili taire voorbereiding zou bet klucht cn 'n begoocheling zijn, terwijl deze toebereidselen een vermeerdering van be wapening zouden veroorzaken in plaats vnn een vermindering. De voorgestelde rege ling was geen eHeotief stelsel van op vcb Iigbeid gebaseerde ontwapening Dc regee- ring is verlangend een oplossing te vinden, doch ziet deze niet in het voorgestelde ver drag, dat gebaseerd is op het verwerpelijke beginsel van geweld. De „Manchester Guardian" deelt mede, dat de beide voornaamste regceringsvoor' stellen, die thans bij bet parlement aan hangig zijn, n de woningwet en de wet op de loonen in den landbouw zoo goed als beklonken zijn. Het blad verneemt, dat do liberalen en do coservatioven zich tevreden tobben verklaard met de wijzigingen door den munster voor volksgezindheid voorge- stcld in de woningwet. De minister van landbouw is na een bespreking met de conservatieven tegemoetgekomen'»n eeni. ge bezwaren, dio tegen zijn ontwerp wareri ingebracht en men neemt aan, dat dit nog voor het zomerreces tot wet. zal worden verheven. De ondernemers in dc bouwvakken heb ben besloten, dat dc tot nog too opgeschorte uitsluiting gistermiddag definitief in wer king treedt. NOORWEGEN. De legeeringscrisis Tn verband met het aftreden van het Noor- sche ministerie heeft de koning Tuesten den leider van de radicale partij, die voorziller van hel Storting is, geraadpleegd; Deze heeft den raad gegeven zich lot Mowinrkel, den vroegeren minister van builenlandsche za ken te wenden, die de laak tot het vormen van een nieuwe regcerir.g heeft aanvaard. Heden wordt het nieuwe miniserie geïnstal leerd. Mowinckel wordt minisler-preudpiit en minister van buitenlandsche zaken. RUSLAND. Werkeloosheid te Moskou. Hel Moskou'sehe blad „Iswestia" heeft In een alarmeerend artikel dc aandacht geves tigd op de toeneming der werkeloosheid Tn het district Moskou. Volgens de publicaties van de arbeids beurs aldaar zouden er de vorige week 1 300 000 werkeloozen zich hebben opgegeven. Van die meer dan één en een kwart millioen werkloozen zijn 47 pel., vrouwen. Dit heeft o m, geleid tot een beangstigende toeneming van de prostitutie. Deze heeft zulke afmetingen aangenomen dat Semasjho, de commissaris voor het ge zondheidswezen in Moskou, heeft gerappor teerd, dat de toestand gevaar oplevert. Hij beeft zich tot den commissaris vnn den ar beid gewend met het verzoek werk te vinden voor de werkclooze vrouwen in dit district IAPAN. Erkenning Sovjet-Rusland? Er verluidt, dat na een buitengewonen kabinetsraad besloten is lot een nieuwe po li lick icgenover Rusland. De regeering zou bereid zijn de sovjet-regcering te erkennen.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2